Het FRANSOL oerwoud rukt op Centrum Venray lawaaiig en bedreigend k Harold LENSSEN MET ONZE GOEDKOPE HUIKEN KUNT U BLIJVEN 1IEPZEEUUIKEN... Meer waardering voor politie ^fïïSOp Inwoners van Castenray honkvast Elf vissers bekeurd tijdens controle Verkeersdag Raayland College 'T VENROJS LAEVE GETAEKEND ONWERIIMGEN rs Nieuwe itraatnamen J Castenray UW Rongen dè specialist voor tegels, sanitair en tegelwerken! SEL EN MAAS aonaeraag i juni 1999 - Pagina 5 Gemeente laat bewoners Veltumse Kleffen in de steek \ls je op een mooie voorjaars door de wijk Veltum loopt zie links en rechts keurig verzorg- tuintjes. Gemeentelijke groen- oken en bomen stralen hun chte groen naar de toevallige orbijganger, vogels twinkeleren olijk tussen de bladeren. 3rtom, het beeld van een geor- nde samenleving. Totdat je op de Veltumse Kleffen hoek omslaat en bij het kleine nkelcentrum aanbeland. Een zeld- r|am stadsbeeld ontvouwt zich voor verbaasde wandelaar. De groen- I ook langs de straat blijkt een L< regelmatige mengelmoes van urig verzorgde 'tuinen' en stukken na-oerwoud'. Grootste gemene Ier zijn de laaggroeiende kruip- ïnten die je in elk stuk aantreft, er klopt dus duidelijk iets niet. n eerste gang langs de tuinen en ordeuren van een aantal bewoners lakt duidelijk dat de bewoners niet goed weten wat er aan de ilfnd is. Men heeft het idee dat het beel hen opgedrongen is. sommi- suggereren een onduidelijke rol n de wijkraad en niemand weet Ie lang het schoffelen moet (of jj ig) worden overgenomen. 8 HOOFDROLSPELERS Ga je op zoek naar het hoe en larom van deze zaak dan krijg je maken met drie hoofdrolspelers: - gemeente, - het wijkplatform/de jkraad, - de bewoners, zowel or- als tegenstanders van het pro- jemeentewoordvoerdster Thea K>t reageert wat verbaasd bij het ren van de kritiek. "Wij zijn begin -198 benaderd door een aantal tvoners met het verzoek om de rzorging van de desbetreffende ook groen over te nemen. De meente waardeert dit soort initia ven en verleent, waar mogelijk, m ar medewerking". Voorwaarde s dat het project via de wijkraad jP jen dat zij ook de coördinatie op h zouden nemen. Afgesproken da de gemeente hel hele stuk nieuw zou voorzien van nieuwe planting, dat de bewoners de jenstrook zouden onderhouden en t de wijkraad verantwoordelijk pi irdt voor de groenstrook zelf. nj arvoor werd wat geld beschik- ir gesteld. "Het is nadrukkelijk verplichting," laat de gemeente 1* ten, "als de omwonenden het niet zo Hen en de wijkraad kan het niet derhouden dan nemen we het voon weer terug." )p zoek naar vertegenwoordigers i de wijkraad: "Nee" zegt vrouw Pouwels, "dat is een zaak i het wijkplatform en die hebben 3W OH iekl ATIONSWEG 13 VENRAY TEL: 0478 515010 let college van B&W heeft voor stenray twee straatnamen op rrek ordracht van de dorpsraad over- apj lornen. Een van de twee straten is 'Gerrit Artsstraat'. Gerrit Arts. j, d-inwoner van Castenray, kwam I949 om het leven in het voorma al Nederlands-Indië waar hij zijn nstplichl vervulde. Enkele men- uit Castenray, die eveneens in lerlands-Indië dienden, hebben initiatief genomen Gerrit Arts ddels een straatnaam blijvend te ^.inneren. Middels een handteke- HËgen lijst zijn 40 handtekeningen HMirde 'Gerrit Artsstraat' verzameld de dorpsraad aangeboden. jJBerdomp' is de andere nieuwe atnaam. De roerdomp is een rei- achtige vogel, die vroeger in het lied van de Caselse Vennen voor- am. De vogel heeft prachtige utkleuren en is in het riet nauwe- s zichtbaar. Bij de reeds aanwe- e Rietweg is Roerdomp een zeer chikte combinatie. PEEL EN MAAS 'n abonnement waard 'W Grote onduidelijkheid heerst bij de bewoners van de Veltumse Kleffen over het onderhoud van de groenstrook. ook iemand benoemd die wat din gen regelt." En die heeft een ant woordapparaat en een fax. Gelukkig geeft (weer) de gemeente uitkomst. Wil Stassen: "Ik heb begrepen dat de wijkraad op korte termijn een afspraak maakt met de bewoners om te praten over het onderhoud van de groenstrook." DISCRIMINATIE Dan zijn nu de bewoners aan de beurt. Navraag bij de oerwoudstuk ken leert dat er maar weinig echte schoffel-weigeraars zijn. Er zijn bewoners gewoon te oud om te schoffelen, sommigen haten tuinie ren en een van de bewoners heeft hartklachten: "Meneer, ik heb dit al drie keer bij een opzichter van de gemeente gemeld, maar er gebeurt niks.' Deze bewoner weet ook dui delijk niets van wijkvergaderingen of een coördinator voor de groen strook. Buurtbewoner Lagarde is duidelijk een 'weigeraar': "Ik heb in het begin gewoon meegedaan, net zoals veel anderen, maar ik ben onlangs gestopt. Het is niet duidelijk hoe lang we het moeten doen, ik dacht een beetje water geven en een beetje bijhouden. Niet meer. Het enige watje hoort is datje op deze manier het wijkcentrum sponsort:" Lagarde heeft ook de gemeente gebeld maar kreeg daar als ant woord dat als niet iedereen het met het project eens was. hij maar hand tekeningen moest gaan verzamelen, "Overal in de buurt wordt het groen bijgehouden behalve bij ons, het lijkt wel discriminatie." Dat laatste gevoel wordt beves tigd bij een van de bewoners die we schoffelend in het gemeentegroen aantreffen: "Iedereen is geïrriteerd dat recht tegenover ons al weken een keet van het groenonderhoud staat, die mensen rennen naar links en re'chts, maar doen hier niks." Hij meent dat de afspraak is dat er geschoffeld moet worden tot de hele grond bedekt is met groene planten van de gemeente: "De gemeente heeft maar aangenomen dat al tem mensen meedoen, maar er is geen echt overleg." BELOFTE Drie huizen verder ontmoeten we een 78-jarige buurtbewoner en bij hem is het hele stuk gemeentegrond overdekt met een dikke laag groen. Klaar met werken? "Nee, nee", zegt hij, "ik verzorg al dertig jaar dit stukje en ik heb nog nooit iemand gezien van de gemeente. Er komt trouwens altijd wel onkruid door en zo blijf ik ook nog in beweging." Onduidelijk voor hem is of hij alleen mag verzorgen of zelf ook mag aanplanten, maar ja, na drie keer bellen met de gemeente heeft hij die vraag maar opgegeven. Iemand die duidelijk veel plezier aan tuinieren heeft, heeft midden tussen alle andere stukken een fleu rig geheel met struiken en gele bloe men gecreëerd. "Ach weet u. ik hou van tuinieren. En als er een struik uit mijn tuin moet dan zet ik hem hier voor neer. De gemeente heeft beloofd wat mooie bomen neer te zetten en een groenbak, maar ja, die zijn er nog niet." Over de rol van de wijkraad is bij haar niet veel meer bekend dan dat er af en toe een ver gadering is, "Daar komen toch alleen maar mensen die het er mee eens zijn. Waarschijnlijk denkt men daarom dat iedereen nog steeds mee wil werken, ze zouden eens bij de tegenstanders op bezoek moeten gaan." Daarmee wordt de vinger op zere plek gelegd: weinig overleg, weinig voorlichting. Een afspraak over het onderhoud van de groenstrookmet de bewoners kan alleen maar zinvol zijn als ALLE bewoners komen of als alle bewoners hun mening kun nen geven. Anders blijft de groen strook aan de Veltumse Kleffen wat het nu is: een rommelig oerwoud in opkomst. De uitkomsten van de Politiemonitor 1999 voor Limburg-Noord wijzen op positie ve trends over vrijwel de gehele linie. Voor het eerst komt het imago van de politie in deze regio op het landelijke niveau, Berschikbaarheid, zichtbaarheid, functioneren en optreden van de politie worden door de burger beter beoordeeld dan in voor gaande onderzoeken. In Noord en Midden-Limburg werden, in het kader van de tweejaarlijkse volksraadpleging die het Ministerie van Binnenlandse Zaken in Nederland heeft uitge voerd, 1870 mensen ondervraagd over de regionale politie. Opvallend is de tevredenheid over het optreden van de agenten bij het doen van aangifte. Bijna 70 procent van de ondervraagden is hierover tevreden, een toename van acht pro cent. De burgers zijn ook tevreden over het geven van preventie-advie zen en de informatieverstrekking bij slachtofferhulp. Het blijkt dat steeds meer slachtoffers aangifte van mis drijven doen. Het aantal mensen dat slachtoffer is geworden van bedrei- i De politie in het district Venray heeft vorige week vrijdag van 15.00 tot 22.00 uur in nauwe samenwerking met de Algemene Inspectie Dienst en enkele bijzon dere opsporingsambtenaren, een uitgebreide visserij wetcontrole gehouden in Noord-Limburg. Daarbij werden vrijwel alle vis wateren in het district Venray gecontroleerd. In totaal werden 12 controleurs ingezet. Tijdens de actie werden 67 vissers gecontroleerd; in 11 gevallen werd een proces-verbaal opgemaakt wegens het niet hebben van de ver eiste vergunning of een geldige sportvisacte. In een gevaï werd geconstateerd dat iemand viste met levend aas (visje), hetgeen niet is toegestaan. In jachthaven 't Leuken in Well werd een zogeheten zet lijn aangetroffen. Dit is een 'onbe mande' vislijn met daaraan aasvis met de bedoeling snoekbaars of paling te vangen. Deze wordt meest al pas 's morgens opgehaald. De lijn is onklaar gemaakt; een verdachte kon niet worden opgespoord. Tijdens de controle zagen enkele controleurs vanaf de Maasbrug in Well dat daar enkele mannen met drie auto's zich in een weiland bevonden met een zogeheten lange hond. Dit soort honden is in staat op eigen kracht wild, zoals hazen of konijnen, op te sporen, te achtervol gen en te bemachtigen. Toen de politie terplaatse kwam waren twee van de drie stroper-auto's met de hond verdwenen. De inzittenden van de derde auto wisten van niets. De politie noemt de actie succesvol is is van plan in de nabije toekomst dit soort acties te herhalen. Het Raayland College in Venray organiseert op vrijdag 25 juni een verkeersveiligheidsproject voor de brugklassers. De negentien klas sen worden tn twee groepen gesplitst: de ene groep werkt het pro gramma \s ochtends af, de andere klassen volgen het middagpro gramma. Tijdens de dag staan er voor de leerlingen diverse activiteiten op het programma. Zo is er onder andere een rietscontrole, waar leerlingen van Raayland Noord de fietsen van de brugklassers controleren. Verder kunnen de leerlingen hun kunsten vertonen op de hobbel-wobbel- wankel-fietsen en hun ogen laten nieten. De dag wordt georgani seerd in samenwerking met Veilig Verkeer Nederland, Politie Venray en GG&GD. ging is in vergelijking met twee jaar geleden toegenomen met een pro cent. UITKOMSTEN Enkele andere belangrijkste uit komsten van het onderzoek op een rijtje gezet: Diefstal uit/vanaf auto's, vernie ling auto's, fietsdiefstal en woning inbraak nemen in frequentie af. Opvallende afname sinds 1997: woninginbraak (van 35 naar 23 fietsdiefstal (van 29 naar 25 De mate waarin ondervraagden zeggen vaak drugsoverlast in hun woonbuurt te ervaren neemt welis waar licht af ten opzichte van 1997, maar is hoger dan het landelijke beeld (9% respectievelijk 6 Verloedering van woonbuurten komt in de regio minder vaak voor dan landelijk. Opvallend is een toe name sinds 1997 van het aantal respondenten dat zegt overlast te ondervinden van groepen jongeren in de woonbuurt. Veel minder mensen werden geconfronteerd met fietsdiefstal dan in 1997. Ook nam het slachtoffer schap af van woninginbraken, dief stal uit auto's en vernieling aan auto's. Van 'doorrijden na aanrijding', 'bedreiging' en overige vernieling' worden minder bewoners van de regio slachtoffer in vergelijking met het landelijk beeld. De gemiddelde meldingsbereid heid is sinds 1995 significant toege nomen en bedraagt 45 9c in 1999. De aangiftebereidheid nam even eens toe. van 29 9c in 1995. via 34 in 1997 tot 35 9c in 1999. Een positieve tendens. De meldingsbe reidheid is opvallend hoger dan het landelijk gemiddelde. Het oordeel over de beschik baarheid van de politie bevindt zich op een hoger niveau dan in 1997. Daarmee stemmen de regionale sco res in 1999 voor het eerst overeen met het landelijke beeld. Het oordeel over het optreden van de politie verbetert gestaag sinds 1995. Ook hierin bevindt de regio zich inmiddels op het landelij ke niveau. *De mate waarin bewoners van de regio inbraakpreventieve maatrege len treffen, ligt aanmerkelijk hoger dan gemiddeld in het land. Ten opzichte van 1997 zijn regionaal geen verschillen vastgesteld, behou dens in het aanbrengen van extra buitenverlichting. Dit heeft veel vaker plaats gehad dan in 1997 en gebeurt veel frequenter dan gemid deld in het land (82 9c tegen 69 9c). Ouderen voelen zich vaak niet veilig Het Regionaal Instituut voor Zorg en Welzijn Synthese is tevre den over de resultaten van het Centrum Onderzoek dat in mei op verzoek van de gemeente Venray heeft plaatsgevonden. Zij concludeert dat er nu voldoende draagvlak is om te komen tot de vorming van een wijkplatform in het centrum van Venray. Niet zo tevreden kan men echter zijn met de uitkomsten: bijna de helft van de inzenders van de formulieren voelt zich vaak niet veilig in het centrum. Ruim 1100 formulieren verspreid de Synthese in het centrum van Venray en daarvan kreeg men er 292 terug, waarvan 152 uit de leeftijds categorie 55 jaar en ouder. Deze groep voelt zich met name 's nachts niet veilig. Maar liefst 82 procent gaf dit aan en men noemde relatief vaak plaatsen in de buurt van café's, zoals de gebieden rondom de Gouden Leeuw. Henseniusstraat en de Langstraat. Ook de parkeerplaats en de ingang bij de Edah worden genoemd als plaatsen waar men zich niet veilig voelt, plus de omgeving van de Grote Kerk. Deze laatste plek wordt vaak genoemd omdat daar zogenaamde 'hangjongeren' zich ophouden. Een oplossing wordt gezocht in, uiteraard, meer politie, en meer ver lichting. Een item dan vorige week overigens al via de Ouderenraad in de commissie Stedelijke Ontwikkeling ter sprake kwam. Het optreden van de politie wordt door verschillende deelnemers aan de enquête omschreven als 'te soft', 'te weinig' en 'te laat'. Opmerkingen over de wenselijkheid van stads wachten en de noodzaak dat er meer voor de jeugd moet gebeuren wor den ook veelvuldig gemaakt. SCHRIKBAREND Een ander aspect van 'veiligheid' betreft het verkeer in het centrum. Daar registreert het onderzoek opvallende verschillen. De ver- KEUKENINRICHTING (0478) 539020 op afspraak, ook 's avonds Stayerhofweg 2b Wanssum Twintig inwoners van Castenray willen binnen nu en twee jaar verhuizen. De meesten van hen, veertien, wensen in hun dorp te blijven wonen. Dat zijn de voornaamste conclusies van het woningbehoeftenonderzoek dat in april 1999 in het Venrayse kerk dorp heeft plaatsgevonden. De Dorpsraad Castenray houdt iedere twee jaar een dergelijk onder zoek om de woningbehoeften onder de bewoners van het doip te peilen. Eerder al vonden onderzoeken in 1995 en 1997 plaats om de woon wensen van de Castenraynaren in beeld te brengen. In april van dit jaar zijn 275 enquêteformulieren verspreid, waarvan er 225 weer zijn ingeleverd. Dat is maar liefst 82 procent. In totaal 28 bewoners gaven te kennen te willen verhuizen. Twintig van hen binnen nu en twee jaar, de overigen nemen zich meer tijd om naar een andere woning uit te zien. Van de twintig die binnen twee jaar willen verkassen, spreken veertien de voorkeur uit voor een andere woning in Castenray. vier dorpsbewoners zien wel wat in een verhuizing naar Venray of een van de andere kerkdorpen, terwijl twee PEEL EN MAAS WEEKBLAD mensen geen voorkeur hebben. Van de twintig verhuizers hebben acht het liefste een vrijstaande woning, vier een twee-onder-een-kapwoning en drie een benedenwoning. Drie inwoners van het Venrayse kerkdorp hebben geen voorkeur voor een type woning. Er is wel een duidelijke voorkeur voor koopwoningen (acht tien) boven huurwoningen (twee). De meeste woningzoekenden, acht, zijn in de leeftijd van 20 tot 29 jaar. Drie ouderen boven 70 jaar zijn eveneens op zoek naar een andere huisvesting. keerssituatie in het centrum wordt bijvoorbeeld door 51 procent van de 26-29 jarigen onveilig gevonden, door 65 procent in de groep 40-55 jaar, en door maar liefst 72 procent vam 56-65 jarigen en 65 procent van ouder dan 65 jaar. Slechts een schamele 15 procent van de inzen ders boven de 55 jaar vindt de ver keerssituatie in Venray-centrum vei lig! Een schrikbarend laag percentage. Opvallend vaak werd genoemd dal fietsers, brommers en scooters in de voetgangerszones de mensen vreselijk irriteren. Ook wordt het te hard ri jden van auto's, brommers en scooters vaak genoemd als gevaar lijk. De verkeerssituatie rond het Henseniusplein is voor veel mensen onduidelijk of warrig, en een aantal ondervraagden mist eenduidigheid in verkeersregels bij kruisingen, je weet niet waar je aan toe bent. Tot slot ziet men gevaren in slecht geparkeerde auto's, de ondeugdelij ke bestrating in de GroteStraat en de overlast van reclameborden. NEGATIEF Het rapportcijfer voor het wonen in het centrum van Venray komt niet verder dan een mager zeventje. En dat is niet verwonderlijk als je het lijstje met meest negatieve punten van het wonen in Venray-centrum ziet: - rommel op straat en in de buurt van vuilcontainers - slechte bestrating Grotestraat - criminaliteit en vandalisme - lawaai van cafébezoekers die naar huis gaan - te weinig parkeergelegenheid en te weinig parkeervergunningen voor bewoners - te veel foutparkeerders - Venray-centrum is te kaal. Het is de bedoeling dat het nieuwe wijkplatform aan de slag gaat met de resultaten van de enquête. Eerst wordt nu een prioriteitenlijst gemaakt van wat er als eerste moet gebeuren, want niet alles kan tege lijk. De gemeente is nu aan zet en heeft inmiddels haar steun toege zegd aan het nieuwe platform. Synthese heeft al contact opgeno men met centrum-bewoners die mee willen werken in het platform, dat verder bestaat uit de Vereniging van Eigenaren Gouden Leeuw, Horeca Venray en de Vereniging Eigenaren Patershof. De Bewonerscommissie St. Jozef wil graag meer informatie en het bestuur van de winkeliersver eniging heeft telefonisch laten weten 'geen meerwaarde te zien' voor haar leden in deelname aan het wijkplatform. PEEL EN MAAS 'n abonnement waard SANITAIR TEGELWERKEN Tegels, Sanitair en Tegelwerken Rongen is leverancier van een uitgebreide collectie topmerken. Bezoek onze nieuwe showroom en laat u vakkundig adviseren. Keizersveld 22 Venray Tel.: (0478) 55 04 10 j&fgg;

Peel en Maas | 1999 | | pagina 5