nelpunten in verkeersveiligheid FRANSOL 'De Ontmoeting' wacht op kunstenaar SERVICE EN KWALITEIT ZIJN BIJ ONS ZONDER SCHADUWZIJDE Clubs vrezen hogere tarieven binnensportaccommodaties Alle groen weg uit Grotestraat Streektaxi bron van ergernis CAO voor ziekenhuizen rond Van wandelaar naar regelaar Nee' tegen hoge bijdrage aan gewest Aan alle "vaders" ZONWERINGEN PEEL EN MAAS ELKE WEEK UW NIEUWS Predikante vertrekt van Venray en omgeving dé gezelligste schoenwinkel van Venray Pi "EEL EN MAAS donderdag 10 juni 1999 - Pagina 5 Wethouder Driessen: VVN advies 'interessant' De leden van de raadscommissie itedelijke Ontwikkeling hadden naandagavond nogal wat aan te terken op de uitvoering en plan ing van het gemeentelijke ver- teersveiligheidsplan. I Vooraf werd door een inspreker lan een van de basisscholen in J'enray al gewezen op de verkeers veilige situatie die gaat ontstaan Is diverse bouwplannen doorgaan, lij overhandigde wethouder Jan sg)riessen een VVN-rapporl met lieuwe schoolroutes. De fracties varen in het algemeen eensgezind vlc iver het VVN rapport. "We krijgen en onvoldoende voor wat we gedaan hebben", mopperde Verkoeijen van Samenwerking Venray. De wethouder meldde dat hij inmiddels Veilig Verkeer Nederland heeft uitgenodigd voor een gesprek over hun interessante aanbevelingen, met name die betrekking hebben de Steegse Peelweg in Leunen. VEILIGHEID Ook op de uitvoering van het Verkeersveiligheidsplan met betrek king tot de fietspaden bestond forse kritiek. Niessen (VVD) maakte zich zorgen om de veiligheid van de weggebruikers omdat de herken baarheid van de fietsroutes verdwe nen is. Mevrouw Koster (CDA) con cludeerde dat uniformiteit in de aan pak van de fietspaden totaal ont breekt "en dat proef ik ook bij alle andere partijen". Tonen (D66) wil dat de paden en kruisingen duidelij ker herkenbaar zijn voor de fietsers en suggereerde meer en duidelijkere verkeersborden. De wethouder con cludeerde monter dat het aspect van 'eenduidigheid en duidelijkheid' blijkbaar belangrijk voor de fracties is: "We moeten al het mogelijke doen om de herkenbaarheid van de routes te vergroten en we moeten leren van de onvolkomenheden van het systeem." Bij de volgende com missievergadering komt hij met het voorstel terug. @tk:VERLICH- TING Bij het agendapunt Beleidsplan Openbare Verlichting vroeg de heer Remmers van de Seniorenraad Venray de wethouder om de verlich ting 's avonds wat langer aan te hou den. Linskens (PvdA) vroeg de wet houder het Beleidsplan versneld uit te voeren, een extra investering van ruim 700.000 gulden. De VVD frac tie wil dat alleen als de gemeente het financieel aan kan. Daar bleek de wethouder het mee eens, maar, zo stelde hij met nadruk: Ik denk het niet, de polsstok over alle beleid sterreinen is niet zo lang." TATI0NSWEG 13 VENRAY TEL: 0478 515010 Venray: i De gemeente Venray heeft bezwaren tegen een verhoging van 50de gewestbi jdrage. Dat heeft wet- houder Houba (Financiën) inaan- I dag tijdens de commissievergade- ring voor financiële en exconomische aangelegenheden. medegedeeld. Venray wil volgend jaar niet meer dan vijf procent j| extra betalen, terwijl in de gewest begroting vijftien procent staat opgenomen. De gemeente weigert die begroting 2000, die op 24 juni vastgesteld wordt, dan ook goed te 8 keuren. Wethouder J. Houba: "We willen Mot vijf procent gaan en daarmee ,!moet het gewest het maar doen. jj Posten schrapen of bezuinigen, hoe ,ze het doen maakt ons niet uit." Vijf procent verhoging betekent voor Venray een extra uitgave van 75.000 gulden. Daarmee is in de Venrayse boekhouding ook rekening gehou den. Maar vijftien procent stijging iost de gemeente 220.000 gulden. :n dat is veel te veel voor de gemeente Venray, vindt de wethou der. zeker vergeleken met de 1,2 miljoen die de gemeente volgend jaar vrij te besteden heeft. Eén van de problemen voor Venray is de storting van twee gulden per inwo ner in een economisch stimulerings fonds voor de regio. Een bedrag dat bet gewest de komende jaren nog wil verdubbelen. Met geld uit dat fonds wil het gewest onder meer economische projecten financieren die de effecten in de veehouderij moeten compenseren. "Op zich heb ben we niets tegen het regiofonds, maar we zeggen begin bescheiden. Met en gulden per inwoner bij voorbeeld." De Venrayse bezwaren tegen de evvestbegroting zullen volgens louba niet tot ernstige opschudding binnen het gemeentelijke samen werkingsverband leiden. "Het is jammer dat Venray slechts enkele medestanders heeft, de overgrote meerderheid van de gemeenten zal met de verhoging van de gewestbij drage, een verplichte uigave voor gemeenten, akkoord gaan. Maar het gaat Venray met het afwijzen van de begroting ook om het politieke sig naal. Zo'kan het niet verder met de kosten." PEEL EN MAAS 'n abonnement waard De binnensportverenigingen maken zich ernstige zorgen over de tarieven van gymzalen en sporthallen als die accommodaties in de toekomst door een particu liere ondernemer worden geëxp loiteerd. Zij vrezen verder dat sportclubs die voor minder kanti ne-omzet zorgen, door de nieuwe exploitant op een zijspoor worden gezet ten faveure van vereningen die meer consumeren. Die vrees sprak de heer Dinjes dinsdagavond in de commissie Cultuur, Onderwijs en Sport (COS) uit namens de Venrayse binnen sportverenigingen. Dinjes, zelf lid van volleybalvereniging Rooyse VK dat gebruik maakt van sporthal De Wetteling, is van mening dat de gemeente de vinger aan de pols moet houden als het gaat om de huurtarieven. Dat kan de gemeente doen door in haar subsidiebeleid rekening te houden met de tarieven die de toekomstige exploitant han teert. "Gebeurt dit niet, dan dreigen de binnensporten voor de verenigin gen onbetaalbaar te worden", aldus Dinjes. Ook de verdeling van de uren in met name de twee sporthal len De Weert en De Wetteling ver dient volgens de zegsman de grootst mogelijke aandacht. Dinjes: "De kans is reeël dat sportclubs die zorg dragen voor grotere kantine-omzet ten van de particuliere exploitant de voorkeur krijgen op aantrekkelijke zaaluren, terwijl clubs die minder publiek trekken en waarvan de gebruikers minder frequent gebruik maken van de kantine alleen nog op ongunstige tijden uren krijgen, bij voorbeeld 's avonds laat." Hoe de subsidieregeling er na de privatisering precies uit gaat zien, is nog niet bekend. Volgens R Zuurbier van bureau Groenewoud, dat het privatiseringstraject namens de gemeente Venray voor haar reke ning neemt, krijgt de toekomstige exploitant een vast subsidiebedrag. Zuurbier meent dat daardoor een stijging van de huurtarieven in de hand gehouden kan worden. BEGRIP Wethouder J. Houba vindt dat de binnensportverenigingen de toe komst niet al te pessimistisch tege moet moeten zien, al had hij wel begrip voor hun standpunt. "Een exploitant die in het kader van de privatisering met de gemeente in zee gaat. moet voldoen aan een groot aantal voorwaarden. Het beheer van de twee sporthallen en alle gymza len, behalve die aan de Langeweg (die wordt overgedragen aan gym nastiekvereniging St. Christoffel, red.), worden uitbesteed aan een exploitant. Voordat het zover is komen we met een voorstel terug richting commissie en gemeente raad. Pas dan wordt er een definitief besluit genomen. De overdracht vindt dus pas plaats als de politiek akkoord gaat met een voorliggend contract." Een van de gegadigden om de exploitatie van de binnensportaccommodaties op zich te nemen is Laco International. Dit bedrijf heeft eerder ook al het beheer en onderhoud van zwembad De Sprank van de gemeente overge nomen. Joost van de Vorle stelde dinsdag avond tijdens de commissievergade ring enkele kritische vragen aan cul tuurwethouder Kersten van Venray met betrekking tot het vernielde kunstwerk 'De Ontmoeting' van kunstenaar Rijvers. Het door een vrachtauto vernielde kunstwerk werd in augustus vorig jaar van het Henseniusplein wegge haald om gerepareerd te worden. Het beeld, dat bijna acht maanden op 'mysterieuze wijze verdween', bl;ijkt al maanden in de buitenlucht achter de loods van het Milieustation aan de Acaciastraat tussen de buizen, staalplaten en lan taarnpalen te liggen. "Het is toch te gek voor woorden hoe de gemeente met haar eigen kunstwerken omspringt", vertelde Joost van de Vorle terwijl hij bij het kunstwerk poseert. Wethouder Kersten ver klaarde dinsdagavond dat de kunste naar, die vaak lange tijd in het bui tenland vertoeft, zelf de verantwoordelijkheid voor de repa ratie wilde dragen. Donderdag (van daag,. red.) kwam Rijvers naar Venray om de schade te bekijken en het beeld te repareren. In overleg met de Woningbouwvereniging Noord- Limburg. die het kunstwerk ter gelegenheid van haar jubileum plaatste, krijgt 'De Ontmoeting' na het gereedkomen van het Masterplan Beeldende Kunst een andere locatie toegewezen. Zuinige Voorjaarsnota In haar Voorjaarsnota heeft het Venrayse college van burgemees ter en wethouders aan alle kanten bekeken of er niet te veel geld uit gegeven word de komende jaren. De fracties in de commissie Stedelijke Ontwikkeling waren het daar maandagavond over het algemeen wel mee eens, maar CURSUS ONTSPANNINGSMASSAGE TE HOLTHEES In de praktijk voor LICHAAMSGERICHTE PSYCHOTHERAPIE werkt Leo Oome als BIODYNAMISCH THERAPEUT en verzorgt hij 'n cursus ontspanningsmassage/anti-stressbehandeling. In september 1999 starten er nieuwe groepen. In 12 bijeenkomsten leer je hoe je jezelf, je huis genoten en je vrienden op biodynamische wijze door massage kunt helpen diep te ontspannen. Ook leer je hoe je meer ontspannen in het leven kunt staan en je je onafhankelijk welzijn kunt bevorderen. Voor informatie bel je 0478-636287 Leo Oome, Biodynamisch Therapeut zochten soms toch nog een gaatje om leuke dingen te kunnen doen. De drie ton die over leken omdat bepaalde posten in de begroting langzamer worden uitgevoerd, ble~ ken gebruikt te worden om de begroting kloppender te maken. Verkoeijen was teleurgesteld: "Ik zoek geld maar kan niks vinden omdat u alles heeft opgemaakt!". Dat klopt, glimlachte wethouder Jan Driessen. Niessen van de VVD pro beerde een gaatje te vinden bij vier miljoen gulden die niet goed gedefi nieerd waren maar de wethouder boorde ook die hoop de grond in: "Reken u zelf niet rijk!". Het geld wordt in ieder geval niet gebruikt om de Grotestraat groener te maken. Volgens de gemeente stelt het groen in de Grotestraat niks voor. het wordt binnenkort allemaal wegge haald en er komt niets voor terug. De bestrating wirdt rechtgetrokken als alle boomwortels weg zijn en misschien komen er her en der wat mobiele plantenbakken. Driessen: "Als er geraniums over zijn kunnen we die er af en toe eens neer zetten." Samenwerking Venray pleitte er voor om de opbrengst van de hon denbelasting direct om te zetten in voorzieningen voor honden en hun bazen. Het college komt na de zomer met een concreet voorstel over uitlaatroutes. De protestantse kerkgemeen schap in Venray en Blitterswijck moet op zoek naar een nieuwe predikant. Na zes jaar vertrekt Wendefieke Weersma (39) in de loop van de zomer naar haar nieuwe gemeente in het Gelderse Velp. Predikante Weersma vertrekt met een positief gevoel uit Venray: "Voor mij is het vooral een periode geworden waarin ik mijn eigen weg heb gevonden als predikant", schrijft ze in hel laat ste maandblad voor de protestant se kerkengemeenschap. "Er blijft een heel positief gevoel achter over de warme en hartelijke manier, waarop ik met zoveel mensen in de laatste jaren ben opgetrokken." De protestantse gemeente in Venray en omgeving telt 360 gezinnen, in Velp zal dat het dubbele zijn. Dat ze ondanks deze prettige samenwerking toch vertrekt heeft te maken met haar wens om meer in teamverband te kunnen werken. Op de nieuwe werkplek in Velp komt ze terecht in een team met drie collega's, samen verantwoor delijk voor de protestantse ker kengemeenschap in Velp. Het offi ciële afscheid zal op de laatste y^zondag van augustus zijn. De laatste jaren is het openbaar vervoer erg veranderd. Veel vaste buslijnen zijn vervangen door bel bussen, buurtbussen, treintaxi's en streektaxi. Elke vorm van ver voer heeft haar eigen regeltjes. Regeltjes, die niet altijd even dui delijk zijn voor mensen. Regeltjes die vooral bij ouderen tot verwar ring kunnen leiden. Zo bleek onlangs in Leunen. Vier dames waren met de Streektaxi naar een informatie avond van het Lourdescomité gegaan. Aan het eind van de avond willen ze met hetzelfde vervoer weer huiswaarts keren. Twee van de dames hadden inmiddels gebeld. De andere twee gingen ervan uit dat ze wel met die taxi meekonden. Wat schetst hun verbazing als ze van de chauffeur te horen krijgen dat alleen de twee dames, die gebeld hadden, meemochten. Zij hadden aan de centrale hun pasnummer doorgege ven. De andere twee dames moch ten, ondanks dat er plaats was in de taxi, niet mee. Als ze weer naar binnen gaan is er een derde dame die ook met de streektaxi naar huis wil. Een van de dames gaat bellen terwijl de anderen terug naar de zaal gaan. De vrouw krijgt te horen dat zij ook de pas nummers van de andere dames door moet geven. De vrouw is echter slecht ter been en wenst niet terug te lopen. Bovendien krijgt ze te horen, het is dan 21.45 uur. dat de taxi pas rond 23.00 uur kan komen. Dat leidt tot een kwartier lange discussie waarna de vrouw uiteindelijk ophangt. De drie dames geven de hoop op en kunnen uiteindelijk ver voer regelen met andere aanwezi gen. Twee andere vrouwen, die rond 22.00 uur belden, hebben uiteinde lijk tot 23.00 uur moeten wachten, voordat de taxi hen kwam halen. Tijdens de commissie Sociale zaken. Werkgelegenheid en Volksgezondheid maakte Wiske Koster (CDA) gewag van deze vreemde gang van zaken. Zij noem de het een belachelijke vertoning, zeker nu uit de voorjaarsnota blijkt dat de Streektaxi volgend jaar voor de gemeente Venray twee ton meer gaat kosten. "De doelgroep is met name de oudere mensen. Vooral met die groep moet je klantvriendelijk omgaan", aldus Wiske Koster. Volgens wethouder Janssen valt het aantal klachten over de Streektaxi mee. "Het gaat daarbij om percenta ges tussen 0,07% en 0,3% in de eer ste drie maanden van dit jaar." Volgens de wethouder zit het pro bleem echter in het melden van klachten. "Als er geen klachten gemeld worden, kunnen we moeilijk iets ondernemen. Burgers die moei lijkheden hebben met de Streektaxi, doen er goed aan om dat te melden." Volgens de wethouder zijn daar spe ciale klachtenformulieren voor. Bovendien kan dat ook telefonisch. De wethouder zegde de commissie toe dat in een van de volgende edi ties van de gemeentekrant hier aan dacht aan besteed zal worden. Actie in ziekenhuizen van de baan Blije gezichten in de ziekenhui zen in Noord-Limburg. Van het personeel omdat de aangekondig de acties om een cao af te dwingen niet nodig zijn, van de patiënten omdat de cao ook een verbetering in de zorg beoogt en van de vak bond omdat de eerste cao voor ziekenhuizen eindelijk een feit is. De eerste cao voor ziekenhuizen geldt vooralle 155.000 werknemers in de ziekenhuizen. Eind mei dreig de nog een hard conflict omdat de voorstellen van de werkgevers eer der neerkwamen op verslechtering van de arbeidsomstandigheden, dan een verbetering. De actiecomités werden al opgericht en bepaalde afdelingen in de Noordlimburgse ziekenhuizen boden al spontaan aan om in estafette-vorm te sluiten. Ineke Grootemaat van het Actiecomité Ziekenhuizen Noord- Limburg is heel blij dat de acties niet nodig zijn. Wel is ze enigszins verbaasd over de snelheid waarmee de nieuwe cao alsnog ineens van de grond kwam. Grootemaat vermoedt echter dat de druk op de onderhan delingen ook kwam omdat er in diverse ziekenhuizen, bijvoorbeeld Heerlen, al bedden 'dicht' moesten vanwege personeelsgebrek. HOOFDLIJNEN De CAO gaat met terugwerkende kracht vanaf 1 april 1999 in en loopt door tot 1 maart 2001. De structUrele loonsverhoging bestaat uit drie procent per 1 juni 1999, een verhoging van de eindejaarsuitke ring van 0,75 procent naar een pro cent, twee procent per 1 juni 2000 en een extra eenmalige uitkering van een procent op 1 januari 2001. Ter verbetering van de zorg zelf wil men de problemen rond werkdruk en ziekteverzuim aanpakken. Daarbij komt speciale aandacht voor de werkdruk zelf, agressie en geweld. Bovendien wordt de ziek- meldingsprecedure voor het perso neel verbeterd waarbij de Arbo- diensten meer en betere dienstverlening moeten geven. Aan de 36-urige werkweek wordt niet getornd, maar in de lengte van de werkweek komt meer variatie. De normwerkweek van 36 uur kan een halfjaar lang gevarieerd worden tussen de 32 en 40 uur. De werkne mers krijgen ook individueel de mogelijkheid om, in overleg met de werkgever, verlof uren te sparen door tijdelijk meer te werken. Deze maximaal vier uur per week mogen dan gebruikt worden voor educatief verlof, zorg- en ouderschapsverlof of verlof voorafgaand aan het flexi bel pensioen. De leden moeten zich nog formeel over de voorstellen uit spreken, maar de vakbondsvertegen woordigers verwachten dan men geen problemen met deze voorstel len heeft. Petra Munsters, vrijwilligster Avondvierdaagse Venray Vanavond om half zes begint de jaarlijkse Avondvierdaagse, de 41e om precies te zijn. Zoals gewoonlijk de laatste jaren star ten de ongeveer 3.200 deelnemers vanaf het Schouwburgplein in Venray. Zondag tijdens het afsluitende défilé zullen alle vrijwilligers weer met trots zien hoe de deelnemers, klein en groot, hun Vierdaagse kruisje in ontvangst nemen. Een van die vrijwilligsters is Petra Munsters uit Venray. Zelf liep ze jarenlang vele kilometers om de begeerde onderscheiding in ontvangst te kun nen nemen en de kilometers te kun nen bijschrijven in haar wandel boekje. Daarna begeleidde ze de Kabouters van de Scouting een aan tal jaren. Ze belandde in het organi serend comité van de Stichting Avondvierdaagse toen ze gevraagd werd om hand- en spandiensten te verlenen. Tien jaar lang was ze 'route-medewerkster', wat betekent dat je onderweg bij de controles aanwezig bent en voor de tractaties zorgt bij de rustpunten. De vier- daagse-vrijwilligers doen geen bezemwagenwerk. dat laten ze over aan de Rode Kruis-posten waar bla ren doorgeprikt worden, en aan de Rode Kruis-bus die in noodgevallen klaar staat. Haar man functioneert al een tijdje als hoofd route-begelei der en vorig jaar is Petra Munsters opgenomen in het comité als notu- liste. Het samen meewerken aan dit grote evenement is iedere keer weer een feest volgens Petra: "We leven er ieder jaar weer naar toe." De stap van zelf-wandelen naar mee-orgamseren was niet zo groot voor Petra Munsters, het plezier is even groot gebleven Bij aankoop van een Toyota* ontvangt u een paar exclusieve van Bommel autoschoenen gratis (waarde 300.-) -vanaf ƒ30.000.- ip.i'it YivL.iv;,vj Zemen Grotestraat 11, Venray Bij aankoop van een paar Capretto Herenschoenen ontvangt u de cheque voor een gratis proefrit in een nieuwe Toyota naar keuze

Peel en Maas | 1999 | | pagina 5