20% PEEL EN MAAS tassen week Rabobank jubUeummuziekmaand SURPRISE KORTING ifrikaans Festival in Venray Rode Kruis-kanjers in het zonnetje gezet Gratis filmabonnement voor basisschoolleerlingen Vanavond start van de 41ste Avondvierdaagse op alle tassen bags rugzakken De zak Rode Kruis vraagt collectanten Patersstraat 5 Tel. 516016 WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMGEVING UW enniskens DONDERDAG 10 JUNI 1999 - NR. 23 HONDERD NEGENTIENDE JAARGANG Terwijl ik donderdag naar huis fiets, geniet ik van het fraaie groen langs de Kulutweg. Vooral in de lente is het op deze weg volop genieten Tussen al dat groen in het hoge gras signaleer ik een gedumpte vuilniszak. 'Jammer toch' denk ik, 'dat mensen op deze wijze hun afval dumpen. z? i de bak te vol hebben gezeten? Diezelfde dag is immers het restafval in de grijze bak opgehaald 'Die zak zal zo wel weg zijn', overweeg ik al fietsend. Immers, de gehe le week zijn mensen in opdracht van de gemeente bezig om het groen te onderhouden in deze buurt. Als ik vrijdagmiddag weer naar huis fiets ligt die zak er echter nog. 'Ai', denk ik. 'Die ligt er nog het hele weekend, ten minste als vandalen de zak, die overigens netjes is dichtgemaakt, niet als doelwit voor hun daden uitkiezen.' Die laatste vrees is gelukkig onterecht. Ik had ook beter kunnen weten. Vandalen worden meestal pas wakker als hel donker is, Nu is dat op dit stuk van de Kulutweg juist een probleem. Als je daar 's nachts langs komt, zie je vaak geen hand voor je ogen, laat staan een vuilniszak. De zak lag er maandagmorgen dus nog 'Gelukkig, geen rotzooi, nu zal de zak zo wel opgeruimd worden.' Als ik tussen de middag langs fiets is men alweer aan het werk. Het 'konljeshoge' gras wordt flink kort gemaaid. Afgeleid door deze werkzaamheden en er vanuitgaande dat de zak wel weggehaald zal zijn. omdat die anders in de weg ligt, fiets ik door. Als ik tegen zessen echter weer huiswaarts fiets, val ik er bijna vanaf Het gras is keurig gemaaid, niets van te zeggen, maar de zak ligt er nog steeds, nagenoeg op dezelfde plek. Aan het gras kun je zien dat de 'maaier' de zak wel verplaatst heeft. Hij kon het schijnbaar niet over zijn hart krij gen om er omheen te rijden. 'Toch vreemd denk ik. morgen toch maar even ae gemeente bellen, dat moet minstens helpen.' Dinsdagmorgen de gemeente gebeld. Er wordt toegezegd dat aktie ondernomen wordt. Als ik ophang, ben ik van de ene kant tevreden. Ik heb mijn burgerplicht gedaan. Van de andere kant bekruipt mij toch een vreemd gevoel. Ben ik dan na vijf dagen de enige die die zak heeft zien liggen en concludeert dat die daar niet thuis hoortZijn de 'openbare werken' van de gemeente zover geprivatiseerd dat mensen die het groen onderhouden, het blijkbaar niet hun taak vinden om ook dit soort zaken op te lossen? Zijn dit de gevolgen van de invoering van diftar? Vragen, waar ik niet direkt een antwoord op heb. maar ik vrees van wel. En de zak? Die was dinsdag, nadat ik gebeld had, netjes opgeruimd.... i Christ van den Munckhof I Om klokslag half zes start van avond. donderdag 10 juni, de jaarlijkse Avondvierdaagse. De deelnemers starten traditioneel vanaf het Schouwburgplein in Venray. Vrijdag 11 juni zijn de starttijden gelijk aan die van donderdag: 15 km 17.30 uur, 10 km 17.35 uur. 5 km 17.45 uur en 3 km 17.55 uur. Zaterdag 12 juni start de 15 km een half uur eerder en wel om 17.00 uur. De 10 km. 5 km en de 3 km starten op dezelfde tijden als op de donder dag en vrijdag. Op zondag 12 juni wordt er overdag gewandeld. De starttijden zijn dan als volgt: 30 km 8.00-10.30 uur. 15 km 14.00 uur. 10 km 14.30 uur. 5 km 15.00 uur en 3 km 15.15 uur. Rond half vijf komen de deelnemers aan in de Helfriehstraat waar ze zich zullen opstellen voor het défilé. Daar ver trekt men om 16.45 uur. Men zal dan via de Merseloseweg en de Bergweg door de Hoenderstraat en de Grotestraat naar het Schouwburglein lopen waarde deel nemers hun welverdiende medaille ontvangen. Groepen ontvangen een groepsherinnering of eventueel een beker. Het défilé zal worden opge luisterd door een tiental muziek korpsen uit Venray en omgeving. Ouders die hun kinderen naar de startplaats willen brengen kunnen dit het beste met de fiets doen of de auto op enige afstand parkeren en het laatste stuk te voet afleggen. Op het Henseniusplein is een grote fiet senstalling. De organisatie heeft er alles aan gedaan om het geheel zo soepel mogelijk te laten verlopen. De organisatie rekent ook dit jaar op 3000 deelnemers en een gezellige en sportieve sfeer. Wilt u meedoen dan kunt u iedere dag vóór de start inschrijven voor één of meer dagen. Voor (neer infor matie kunt u terecht bij mevrouw G. van Ham-Frederix, telefoon 583765, of mevrouw P. Munsters, telefoon 580648. Het bestuur is gedurende de wandeltijden in de Schouwburg Venray bereikbaar onder telefoon nummer 06-51218122. PEEL EN MAAS li abonnement waard In de week van 20-26 juni 1999 vindt weer de jaarlijkse collecte plaats van het Nederland Rode Kruis. De afdeling Venray organi seert deze collecte in de vorm van een huis aan huis bezoek met collec tebus of enveloppen. Hiertoe is de gemeente Venray ingedeeld in wij ken. Door de groei van de gemeente heeft het Rode Kruis dringend behoefte aan collectanten, die een wijk voor zijn of haar rekening wil nemen. Het is maar een paar uurtjes op één avond per jaar. In overleg met de campagne-coördinator is het mogelijk een wijk naar keuze te nemen. De vrijwilligers, die reeds aan het Rode Kruis verbonden zijn als hulpverlener, doen ook hieraan mee. Zij kunnen echter niet heel Venray dekken. Het zou jammer zijn als een aantal wijken niet gelopen zouden worden. Dat betekent min der inkomen voor het Rode Kruis en dus voor de hulpverlening, terwijl de hulpvraag steeds meer toeneemt. Het Nederland Rode Kruis heeft de komende jaren haar beleid inge steld op een toenemende zorgbe hoefte, een veranderde hulpvraag en de toenemende verharding van onze maatschappij. Jaarlijks heeft het Rode Kruis een inkomensstijging nodig van 1,2 miljoen en zo'n 2000 extra vrijwilligers om de vergrote vraag naar hulp te kunnen reali seren. Het Rode Kruis zal de komende tijd hoorbaarder en duide lijker een beroep doen op de samen leving voor meer begrip, respect en solidariteit voor de meest kwetsba ren. Spreekt u dit aan? Wilt u één avondje per jaar besteden aan een collecte voor het Rode Kruis Meldt u dan bij de campagne-coördinator dhr. R. v. Wijk, Westsingel 44. 5801 TW Venray. Te;/ 0478-585847. Helpt het Rode Kruis helpen. 'JBÊJk xN\e\eis Eindstraat 12, tel. 581553 gratis parkeren voor de deur Zondag 20 juni in De Witte Hoeve et als titel 'Allemaal Buren' II op zondag 20 juni in party rum De Witte Hoeve in ray een Afrikaans Festival its. Het evenement wordt om 0 uur geopend door voorzitter Geurts van het Platform idiale Vraagstukken Venray. Ilemaal Buren' is een initiatief de stichting LoMaf in Venray. festival is bedoeld voor zowel kanen als Nederlanders. Het is proberen te komen tot erzijds begrip voor eikaars leef- 1 en, normen en waarden. Het niseren van ontmoetingen en presenteren van culturele igsvormen beschouwt de iting als een middel om dit lerzijds begrip te vergroten. Het ft volgens LoMaf aanzet tot ken- laking met eikaars gebruiken, lewoonten en cultuur. Zij willen de beeldvorming over Afrikanen in die zin bijstellen dat duidelijk wordt, dat niet-Nederlanders een mooie en positieve bijdrage kunnen leveren aan de samenleving. Tijdens de dag zijn er live muziekoptredens van Alliance Nord-Sud en Loketo met hun traditionele muziek. Verder is er onder andere een Afrikaanse markt met stands van Wereldwinkel Venray, Amnesty International en de Stichting Lianga met overheerlijke Zaïrese hapjes, een modeshow, een workshop haarvlechten en een ten toonstelling Afrikaanse kunst. FORUMDISCUSSIE Om 14.15 uur begint een forum discussie over het thema 'Vrouwenbesnijdenis'. In de laatste jaren hebben zich in vele Afrikaanse landen oorlogssituaties voorgedaan. Als gevolg daarvan zochten velen een veilig heenkomen in Europa, en dus ook Nederland. In de liberale gemeenschap, die Nederland heet te zijn, werd de uit het land van her komst meegenomen traditie van het besnijden van jonge meisjes, volle dig afgekeurd. Voor dit verschijnsel hadden veel Nederlanders geen andere woorden over dan 'onaccep tabel', 'barbaars' en 'middeleeuws'. Vrouwenbesnijdenis kon niet door de beugel. De themadiscussie moet meer duidelijkheid geven over dit 'fenomeen'. Medewerking wordt verleend door de dames S. Naron (Kameroen) en A. Augustine (Mali). Naron geeft, als vroedvrouw in Nederland en Kameroen, informatie en haar mening vanuit medisch oog punt. Augustine praat vanuit haar eigen ervaring als vrouw die deze mishandeling zelfheeft ondergaan. De discussie staat onder leiding van mevrouw V. Beijers-Ngindu. Rabobank Venray-Oostrum 100 jaar PEEL EN MAAS WEEKBLAD Afscheid van José, Ted en Paul "Wij nemen vandaag afscheid van bijna 100 jaar bestuurserva- ring bij het Rode Kruis." Dit zei voorzitter Wim Smeets onlangs tijdens een bijzondere bestuurs vergadering van de afdeling Venray van het Rode Kruis. Voor mevrouw José Hofmans-Peeters en de heren Ted Dicker en Paul Rippe was het inderdaad de laat ste officiële bestuursvergadering. José Hofmans-Peeters bekleedde gedurende 28 jaar het secretariaat van de afdeling Venray en daarnaast gedeeltelijk de coördinatie van de welfaretak en de vakantieprojecten. "Een spilfiguur die niet meer weg te denken is uit het Rode Kruis. Haar adres. Prinses Irenestraat, was een begrip in de Rode Kruiswereld. José heeft ontzettend veel voor onze organisatie betekend", aldus Smeets. Ted Dicker heeft 28 jaar de taak van penningmeester bekleed en ook nog een tijd het geld beheerd van het district Limburg. "Een zuinige penningmeester die zijn taken zorg vuldig uitvoerde en met een grote 'drive' om het werk goed te doen", aldus de preses. De laatste twintig jaar deed Dicker het werk. ondanks zijn zware handicap. Bijna dagelijks is hij te vinden in hel bureau van 'zijn' Rode Kruis. Hij blijft nog enkele administratieve taken uitvoe ren. zolang zijn gezondheidstoe stand dit toelaat. GROTE EER De derde kanjer is de heer Paul Rippe. Hij heeft er inmiddels 42 Rode Kruisjaren opzitten: eerst in Helmond en vanaf 1959 in Venray. Hij heeft in de vijftiger en zestiger jaren vooral het kolonnewerk, toen nog militaristisch georganiseerd, vorm gegeven. Rippe heeft bijna alle rangen bij het Rode Kruis in Nederland doorlopen. Zo is hij jarenlang kringcommissaris van Limburg geweest, heeft hij deel uit gemaakt van het landelijk hoofdbe stuur in Den Haag naast onder ande re prinses Margriet. Na zijn provinciale en landelijke carrière kwam hij weer terug bij het Rode Kruis in Venray als adviseur van het bestuur. Voorzitter Smeets noemde het een grote eer om namens het hoofdbestuur deze drie mensen de officiële legpenning met standaard voor hun bijzondere diensten te mogen overhandigen. De drie gede coreerden bedankten op hun beurt het Rode Kruis en (oud-)collegae op eigen wijze. José Hofmans-Peeters verwoordde het als volgt: "Na tien jaar is het net een circus, waar enige apen de kunstjes doen en anderen staan te klappen." Het secretariaats werk van de afdeling Venray wordt nu verzorgd door de heer Albert Loeffen uit Venray, het officiële penningmeesterschap is in handen van plaatsgenoot Theo Driessen. Winnaars prijsvraag Filmkring Venray dag 11 juni begint om 20.00 uur op de Grote Markt in I ray het tweede van een reeks van vier Rabobank tter avondconcert en. Het is gratis toegankelijk. ifereenvolgens zullen St. Petrus Banden Venray, rnonie St. Catharina Leunen-Veulen-Heide en Fanfare irpsklank uit Castenray optreden. tekst: Jansen Huulners ontwerp, opmaak en jubileumlogo: Rieky i/an der Putten - Leo Creenters foto: Frido Smeets 7 7 20.00 uur MMSK St. Petrus Banden Venray juni 21.00 uur Harmonie St. Catharina Leunen-Veulen-Heide 22.00 uur Fanfare de Dorpsklank Castenray 18 20.00 uur Fanfare St. Oda Merselo juni 21.00 uur Koninklijke Harmonie Euterpe Venray 22.00 uur Gabriella Massa 25 20.00 uur Harmonie Sub Matris Tutela Oostrum juni 21.00 uur Fanfare Onze Lieve Vrouwe Gilde Smakt-Holthees 22.00 uur Beppie Kraft de Venrayse bioscoop werden ngs de winnaars van de prijs- ag, in het kader van het 35-jarig ileum van de Filmkring Venray, föngen. De filmkring had ter igenheid van haar jubileum een svraag uitgeschreven, waaraan in ial elf basisscholen uit de regio namen. De nummers een tot en drie van iedere school werden de feestelijke bijeenkomst uit- odigd. De nummer een van iede- isisschool kreeg een gratis A- inement voor het seizoen I-2000 van de Filmkring iy. Alle prijswinnaars mochten der kijken naar de film Star Trek iurrection). De prijswinnaars r Amassa Takhari (De Flierefiuit nray). Frank Peeters (De Hei n s t a I I a t i e irwarming elektra ntilatie sanitair ircondition Ie Kerkstraat 3 5861 BM Wanssum 0478-532441, fax 0478-532645 'all: Jenniskensinstallatie@Jewa.nl Heide), Richard Engels (St. Jan de Doper Merselo), Femke Haga (St. Jozefschool Nieuw-Bergen), Jose Simons (St. Jozefschool Nieuw- Bergen), Samantha Bleeck ('t Kendelke Siebengewald), Kristel Gubbels (De Kroevert Kronenberg), Daisy Volleberg (Onder de Linde Hegelsom). Chiel Smulders (Onder de Wieken Meterik), Anne v.d. Ligt (St. Petrus Banden Venray) en Jan Jippe Wismans (Sint Vitus Well). regen was: vorige week vrijdag Sbeetje een spelbreker," zegt Piet Trten, namens de Rabobank g iray-Oöstrum betrokken bi) de tfiisatie van de zomerconcerren. r joeg de mensen voortijdig naar t. We hadden erop gegokt dat winkelende publiek nog even op Grote Markt zou blijven luiste- Toen het daarna oölc nog frisser d, bleven de echte liefhebbers r. Dat waren er trouwens nog k wat, hoor. Ze kregen boven- ii in de loop van de avond sterking van het eerste elftal van Venray. Dat was de avond te en gepromoveerd naar de eerste sse en was dat nog stevig aan het ren. Grote publieke belangstelling latuurlijk wel heel leuk maar we den het ook heel belangri|k dat gelukt is vier avonden lang eel harmonieën, fanfares en Ier talent naar de Grote Markt te en. We verheugen ons ook erg op optredens van Gabriella Massa Beppie Kraft op respectievelijk en 25 juni." tstelijke stemming iziek- en Majorettenshowkorps Petrus Banden geeft vrijdag- ind de aftrap. Dit korps - met n zestig muzikanten - viert dit rzijn veertigjarig bestaan, twerd op 15 juni 1959 onder de am Jachthoorn- en Trompetter ts St. Petrus Banden in het leven oepen. Morgenavond geeft het i ook een optreden met een stelijk tintje. Het publiek kan enen op een wervelende muziek- showavond. Antoine van Rooy Veldhoven zal het orkest in ede banen leiden. De uit Leunen omstige Henk Martens instrueert drumband. En Bernadette drumband - met Jan Voesten aan het roer - tekenen voor een zeer gevarieerd concert. In totaal telt de harmonie ruim 140 leden, waarvan veertig musicerende jongens en meisjes. Sinds kort heeft de jeugd drumband de gelederen versterkt. De muzikale toekomst van Leunen lijkt hiermee verzekerd. Sceptici - die de omslag van fanfare naar harmonie in 1983 met argwaan bekeken - hebben daarmee geen gelijk gekregen. Een geliefd onder deel van de harmonie is de popu laire blaaskapel 'Die Fröhliche Rübensammler'. Heiligers is verantwoordelijk voor de majorettes. De tambpur maïtre is Hans Elderkamp. Diep Shit trok op 4 juni een enthousiast publiek. Filmmuziek Hekkensluiter is fanfare De Dorpsklank uit Castenray, de jongste muziekvereniging uit Venray. Sinds kort staat het gezelschap - dat 36 leden relt - onder leiding van een niéuwe dirigent, Rolf Pregan uit Linne. Pregan studeert muziekcom positie aan het conservatorium in Leuven. Daarnaast volgt hij een dirigentenopleiding bij de befaamde Pierre Cuijpers, voormalig dirigent van de Koninklijke Militaire Kapel. Pregan treedt tijdens het zomer- concert voor het eerst met De Dorpsklank voor het voetlicht. Die brengt filmmuziek van Dances with Wolves, Pocahontas, Once upon a time in the west en Lion King ten gehore. Muzikale toekomst Als tweede treedt de Harmonie St. Catharina Leunen-Veulen-Heide aan. Het groot harmonieorkest - onder leiding van Eric Roefs - en de

Peel en Maas | 1999 | | pagina 21