PEEL EN MAAS ZOMERPANTALON ƒ59: NU 2 STUKS Nieuwe inzet-unit voor Rode Kruis Peter Kempkens VLA Literatuurprijs "De eerste keer in Merselo kreeg ik meteen vlaai" Internationaal Vrouwencentrum Venray volop in beweging Venray's Arbeids Practicum St. Petrus Banden in boekvorm Jongeren N manifestatie in Venray V J WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMGEVING diverse kleuren machine wasbaar met riem vakbekwaam personeel Prettige bediening Goede service Mannenkoor vriendengroep Jenniskens installatie verwarming elektro ventilatie sanitair airconditioning Oude Kerkstraat 3 5861 BM Wanssum Tel. 0478-532441, fax 0478-532645 TJenniskens@Jewa.nl De Megafestatie in Utrecht is in Nederland een begrip. Maar of de meeste jongeren uit Venray die al eens bezocht hebben, is twijfel achtig. Er dient een treinkaartje gekocht te worden en de entree is niet mals. Niet iedereen wil veel geld besteden aan een dagje uit. Logisch, maar ook jammer want de Megafestatie is beslist de moei te waard. Daarom hebben vier jongeren in Venray (Linda Pelzers. Benjamin Schoon. Evita Philipsen en Rudolf Keijzer) besloten ora, in samenwerking met Stichting Synthese, onder de noemer Take One een manifestatie te organiseren. Geen dure trein- kosten en een lage, wellicht zelfs helemaal geen entree. Om de organisatie te vergemakkelijken zijn de initiatiefnemers nog op zoek naar vrijwilligers (jongeren en volwassenen) die een handje willen helpen bij het op poten zet ten van de manifestatie. Take One staat nog voor dit jaar op het pro gramma. het is dus beslist geen luchtkasteel. Voor meer informatie of aanmelding als vrijwilliger kunt u tussen kantooruren bellen met Synthese, telefoon (0478)583100 (vragen naar Femke of Vera). CONTINUÏTEIT Oesha Sanichar wil het Internationale Vrouwencentrum een prominente plaats geven in de regio Venray. "Na de oprichting in 1995 is het een tijd stil geweest rondom het vrouwencentrum. De activiteiten moesten noodgedwongen op een laag pitje worden gezet, omdat de cultureel werkers van Synthese een aantal uren moesten inleveren. We hadden op dat moment wel een bestuur maar tot een concrete uit werking van ons projectplan kwam het jammergenoeg niet." Toch weten behoorlijk veel allochtone vrouwen de weg naar het Vrouwencentrum al te vinden. Een groep allochtone meisjes van het Raayland College, een Turkse en Marokkaanse vrouwengroep, een Marokkaanse meidengroep en een gemengde fietsgroep komen weke lijks of om de twee weken bij elkaar in de ontmoetingsruimte aan de Bachstraat. In de fietsgroep leren allochtone vrouwen fietsen en wor den ze op de hoogte gebracht van de verkeersregels. In de overige groe pen wordt hoofdzakelijk gepraat. Een keer per jaar wordt er voor de vrouwen een busreis georganiseerd. De bedoeling is echter dat het aantal activiteiten wordt uitgebreid. Oesha Sanichar heeft ambitieuze plannen. "We luisteren naar datgene wat de vrouwen willen en proberen daar op in te gaan spelen. Lessen in de Nederlandse taal bijvoorbeeld, zodat ze zich in het dagelijkse leven beter kunnen redden en informatie avonden waarop de vrouwen van belangrijke zaken op de hoogte wor den gebracht. In september starten we met naailessen en met een reeks discussie-avonden. Hopelijk komen daar naast allochtone ook autochto ne vrouwen op af. In het verleden vonden er steeds incidenteel activi teiten plaats. Er zat geen continuïteit in het aanbod. Daar moet verande ring in komen. Om dat te bereiken willen we activiteiten organiseren die voor vrouwen eenvoudig toegan kelijk zijn." Een van die activiteiten vindt plaats op 30 mei. Een feestelijke bij eenkomst in jeugdcentrum De Springplank met een kleurrijk pro gramma vol muziek, toneel dans en zang. Het feest begint om 14.00 uur en is uitsluitend toegankelijk voor vrouwen. Volgens Sanichar is dat laatste niet vreemd, temeer omdat het voor allochtone vrouwen van groot belang is dat zij zich bewust worden van hun 'vrouw'-zijn. "Emancipatie van allochtone vrou wen is broodnodig. In hun cultuur zijn het vaak de mannen die het woord voeren. Als je mannen toe laat, durven de vrouwen niet vrijuit te praten. En zeker niet als het over over typische vrouwenzaken gaat." ROOSKLEURIG Het Internationale Vrouwencentrum is in beweging. De toekomst ziet er rooskleurig uit, te meer omdat hel centrum haar krachten met andere vrouwenorga nisaties heeft gebundeld in "de Venrayse Vrouwenraad. Verder heeft Synthese sinds 1 maart van dit jaar een maatschappelijk werkster aangesteld, die iedere woensdag morgen in wijkcentrum De Kiosk haar spreekuur houdt. Allochtone vrouwen kunnen tussen 09.30 en 11.30 uur met vragen en problemen bij haar terecht. Als zij de Nederlandse taal niet machtig zijn, is dat geen probleem. Er wordt namelijk voor een tolk gezorgd. Voor de tweede keer schrijft de Vereniging van Limburgse Auteurs, de VLA, haar tweejaarlijkse litera tuurprijsvraag uit. Voor de prijs, die is vernoemd naar de Limburgse dichter en verzetsstrijder Peter Kempkens. komt dit jaar alleen proza in aanmerking. De poëzie komt de volgende keer weer aan bod. Deelnemers mogen één verhaal inzenden. Het mag maximaal 3000 woorden bevatten en dient niet eer der te zijn gepubliceerd of bekroond. Het verhaal moet worden geschre ven in het Nederlands, daar er voor dialectschrijvers reeds een andere prijs bestaat. Het thema is volledig vrij. Verdere voorwaarden zijn. dat het verhaal eenzijdig moet zijn getypt op A-4 formaat en onder pseudoniem moet worden ingezon den. Het door de deelnemers geko zen pseudoniem dient op "elke, genummerde bladzijde, vermeld te worden. Aan de wedstrijd kunnen uitsluitend in Nederlands- en Belgisch Limburg geboren of woon achtige auteurs meedoen. Winnaars van de vorige prijs zijn van deelna me uitgesloten. De verhalen moeten voor 1 september 1999 binnen zijn. De jury bestaat dit jaar uit lezers van literair proza, onder voorzitterschap van mevrouw Maria van der Hoeven, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal. Secretaris van de jury is Jan Willem van Besouw te Heerlen, telefoon (045)5 21 37 80 of fax (045)5 22 10 71. Deelnemers kunnen het complete reglement opvragen door een aan henzelf geadresseerde en gefran keerde envelop te sturen aan 'Vla literatuurprijs', Postbus 2850, 6401 DJ Heerlen. Het oordeel van de jury is bindend. Inzendingen worden niet geretourneerd. Het auteursrecht blijft berusten bij de inzender. De VLA behoudt zich wel het recht voor om het winnende en eventueel met een eervolle vermelding bekroonde verhalen te publiceren in haar literair tijdschrift. Door werk in te sturen gaat de betrokken auteur hiermee akkoord. De eerste prijs beslaat uit een geldbedrag van 2500 gulden. Het Venray's Arbeids Practicum (VAP) wordt tijdens een seminar "Een gat in de arbeidsmarkt', het ontwikkelen van arbeidskrachten, op vrijdag 4 juni in de Schouwburg Venray geopend. Tijdens dit seminar worden de verschillende visies op de krapte in de arbeidsmarkt vanuit onderwijs (hoogleraar J. Maks van de Universiteit Maastricht), overheid (VVD Tweede Kamerlid F. Weekers) en bedrijfsleven (secreta ris L. Zeegers van de Limburgse Werkgevers Vereniging) belicht. Het gevarieerde programma vindt plaats onder leiding van directeur A. Wintels van de Kamer van Koophandel Noord- en Midden- Limburg.Bent u geïnteresseerd in het bijwonen van dit seminar op 4 juni ddn bent u van harte welkom. De kosten van de middag bedragen 75 gulden per persoon. Voor infor matie en reserveringen kunt u con tact opnemen met het servicenum mer van JKV. telefoon (0478)551675. Tien en Tiena Hoenselaar-Thijssen vieren gouden bruiloft WOENSDAG 20 MEI 1999 - NR. 20 HONDERD NEGENTIENDE JAARGANG Feestelijke bijeenkomst voor vrouwen op 30 mei Muziek- en Majorettenshowkorps St. Petrus Banden gaat in het kader van de viering van het 40- jarig jubileum de geschiedenis van het korps in boekvorm uit gegeven. Het eerste exemplaar van het 65 pagina's tellende boek wordt op vrijdag 18 juni tijdens de jubileumreceptie overhandigd aan voorzitter Frits v.d. Markt. Een zes leden tellende commissie heeft een fraaie prestatie geleyerd door in een kleine vier maanden het boekwerkje gestalte te geven. Het boekje is een ware aaneenschake ling van feiten, muzikale hoogte punten, leuke en ontroerende momenten met volop foto's. In totaal staan er in het boek zo'n 50 foto's. "We hebben we de meeste moeite gehad om de informatie uit de eerste tien jaren te verzamelen", zegt Leo Beterams. oudlid van St. Petrus Banden, die deel uitmaakt van de 'boekcommissie'. "Het ver haal van die beginjaren is voorna melijk gebaseerd op krantenknipsels en is gelardeerd met foto's van de oprichters en uitstapjes en concert reizen. De jaren daarna werd het een stuk makkelijker omdat de mensen in de commissie toen uit eigen erva ringen konden putten. Maar al met al is het een hele klus geweest om alles netjes en correct op papier te zetten.De jubileumreceptie van St. Petrus Banden is op vrijdag 18 juni van 19.00 tot 21.00 uur in vereni gingslokaal De Opmaat een aan de Oostsingel 37 in Venray. Naast de presentatie van het boek worden die avond drie veertigjarige jubilaris sen: Jan van Kempen. Willem van Lieshout en Frans Rommen. Op zondag 30 mei houdt het Internationaal Vrouwencentrum Venray in De Springplank aan de Beukenlaan in Venray een feeste lijke bijeenkomst voor vrouwen. Van 14.00 tot 17.00 uur is er een kleurrijk programma vol muziek, dans, zang en toneel. Een intercul turele ontmoeting, waarin vrou wen - mannen zijn niet welkom - van verschillende origine hun talenten kunnen tonen. Een gesprek met Oesha Sanichar, sinds februari van dit jaar de bevlogen coördinator van het Internationaal Vrouwencentrum Venray. Integratie, participatie en emanci patie van vrouwen. Dat zijn de belangrijkste doelstellingen van het Internationaal Vrouwencentrum Venray. De gelijknamige stichting, die in juni 1995 werd opgericht en wordt ondersteund door een cultu reel werker van de regionale wel- zijnsinstelling Synthese, richt zich op alle vrouwen uit Venray en omgeving. Tot op heden zijn het echter hoofdzakelijk allochtone vrouwen en meisjes die in de ont moetingsruimte aan de Bachstraat met elkaar praten en naar elkaar lui steren. Maar als het aan coördinator Oesha Sanichar ligt. wordt dat in de toekomst anders. "Op de lange ter mijn willen we ook autochtone vrouwen bij de activiteiten van het Vrouwencentrum betrekken. Pas dan kun je concreet aan integratie gaan werken. Maar voordat het zover is, moeten eerst de allochtone vrouwen uit hun schulp zijn gekr open. Voordat zij met hun proble men voor de dag komen, is het belangrijk dat zij zich op hun gemak voelen." 98.- Eindstraat 12, tel. 581553 gratis parkeren voor de deur Het Venray's Mannenkoor heeft de 'Mannenkoor-Kompeneej' opge richt, een vriendengroep waarin alle sympatisanten van het koor zich kunnen verzamelen. Particulieren en bedrijven kunnen door middel van een vaste jaarlijkse bijdrage toetreden tot deze vrien dengroep. Ze krijgen in ruil daar voor verschillende priviléges. zoals voorrang bij de verkoop van con- certkaarten. een aparte benadering bij gratis uitvoeringen en regelmati ge informatie over het reilen en zei len van het mannenkoor. Het Venray's Mannenkoor bekleedt al bijna 90 jaar een promi nente plaats in het culturele leven van Venray en haar tien kerkdorpen, het koor is volop in beweging en zit sinds enkele jaren in een fase van vernieuwing en verjonging. Vernieuwing van repertoire, optre dens, contracten en voortdurende kwaliteitsverbetering hebben het koor het afgelopen jaar steeds meer positieve reacties gebracht. Door de oprichting van een vrien dengroep krijgen inwoners van Venray de mogelijkheid om het koor financieel een hart onder de riem te steken. Belangstellenden kunnen contact opnemen met de Mannenkoor- Kompeneej'-adminstrator Piet Pannekoek. telefoon:0478-589207. ien Hoenselaar (78) en Tiena enselaar-Thijssen (77) vieren jdag 28 mei het feit dat zij vijf jaar geleden samen in het ïelijksbootje stapten. Om 00 uur is er een heilige mis in kerk van St. Jan de Doper in rselo. Van 19.30 tot 21.00 uur ft iedereen in feestzaal Het ker de mogelijkheid om tijdens receptie het gouden bruid- ar te feliciteren. Ie beide echtelieden komen uit Brabantse land. Tien werd gebo- in Oploo, terwijl Tiena het nslicht zag in Rijkevoort. Zij luisde echter al naar anderhalf met haar ouders naar Merselo. Ie oorlogsjaren leerden Tien en ia elkaar kennen tijdens de ker- m St. Anthonis. Vijfjaar hadden rerkering voordat zij elkaar in 9 het jawoord gaven. Voor Tien het na zijn eerste bezoek aan selo duidelijk dat Tiena zijn uw zou worden. "Met de fiets Merselo hè", herinnert hij zich Ie dag van gisteren. "Maar toen leteen de eerste keer vlaai kreeg, lit ik 'die moet ik aanhouden', gebeurde het ook." Het echtpaar inwonen bij de ouders van de d. En ging meteen aan de slag in ouderlijk landbouwbedrijf aan Kleindorp. Er volgde een leven hard werken, dat od 17 juli 1958 dramatische wending kreeg, zwarte bladzijde in hun leven, rwel eentje die zo zou later blij ken een gouden randje kreeg. Die dag staat in het geheugen van bei den gegrift. Tiena: "Door een blik seminslag brandden de stallen hele maal af en werd ook de woning deels verwoest. Met behulp van de buren en alles in iedereen in Merselo, hebben we nog proberen te redden wat er te redden viel. Heel het dorp leefde mee." Achteraf bleek de brand het startsein van een hele nieuwe periode in het leven van de Hoenselaars. Tien: "Het bedrijf werd helemaal opnieuw opge bouwd. Maar wel volgens de nieuw ste, meest moderne methodes. We kregen de zogenaamde 'Deense stallen' en als eerste bedrijf in Merselo beschikten we oyer een silo. Dat was in die tijd heel wat. Van heinde en verre kwamen de mensen met bussen naar Merselo om een kijkje te komen nemen." GOEDE HUMEUR Hard werken is prima, leven is echter een groot goed dat gekoes terd moet worden. Met name Tien loonde zich in al die jaren sociaal bewogen en zeer actief binnen de Merselose gemeenschap. "Dat weet toch iedereen al. Dat hoeft niet alweer in de krant. Maak het artikel maar niet te lang, dat hoeft voor mij niet." Vrouwlief Tiena tempert od voorhand het enthousiasme van haar man. Die wil van wal steken, maar houdt zich, al dan niet bewust na de waarschuwen de woorden, in. De 'trofeeën' aan de muur en op diverse meubelstukken vertellen echter ongewild het ver haal van een gedreven man. Actief binnen het kerkkoor, de commissie van Samenwerking (later de Dorpsraad Merselo), carnavalsver eniging De Zagewetters, de buurt bus, ceremoniemeester bij bruilof ten en partijen, hulpsinterklaas in Blitterswijck, Fanfare St. Oda, de lijst van verenigingen, instellingen en activiteiten is onmetelijk lang. Zijn verdiensten bijzonder groot. Hij laat zijn onderscheidingen met trots zien: De Wakkere Piëlhaas. De Orde van Verdienste, de pauselijke onderscheiding Pro Ecclesia et Pontifice, de Orde van Oranje Nassau in zilver. "Ja, praten kan hij als de beste. Na een vergadering wil hij me de avond nog weieens navertellen. Dan ont waak ik vaker uit een diepe slaap en zeg ik altijd 'stil maar, vertel het me morgen maar' Tiena houdt van lezen en puzzelen en een zondags ritje in hun aange paste auto. Sinds zij op 47-jarige leeftijd een hele zware rugoperatie achter de rug heeft, is Tiena moei lijk ter been. Haar goede humeur heeft er nooit onder geleden. "En haar kookkunsten ook niet. En ook zij kan praten als de beste", zegt Tien. Beiden lachen voluit en veel. in gedachten zijn zij al op vrijdag 28 mei. Want een feestje vieren is nooit weg taakgroep Nationaal Medische ale Hulp van de afdeling Venray Nederlandse Rode Kruis dinsdag de beschik- over een extra inzet- en caravancentrum heeft een caravan ter gesteld voor deze actie van het Rode Kruis, een feestelijke bijeenkomst Theo Ermers de sleu- caravan overhandigd aan van de groep. De vrijwil- van deze groep hebben de zelf verder opgeknapt en voor het beoogde doel. benodigde materialen eveneens door bedrijven gesteld. Door de grote naar inzetten van het Rode was een tweede unit dringend nodig. Deze wordt gebruikt bij hulp- I als mobiele communicatiepost. De verlening tijdens evenementen, als unit is voorzien van mobilofoon, schuilplaats bij regen en kou, als portofoon, gsm-toestellen en platte- behanaelplaats voor gewonden en I gronden van de hele regio.

Peel en Maas | 1999 | | pagina 9