De Wendel helpt Kroatische deskundigen HALVE PRIJS Schaeffer pennenaktie: /Okorting op alle modellen kantoor- boekhandel v/d Munckhof Mammoettransport in Wanssum REGIOKALENDER grotestraat 68 5801 BH Venray tel. 0478-582727 Thais eten in 'de Evenaar' Rock coverband in De Bonte Koe 9/12 mei Popkwis en Hemelvaartsdag Skatevoorziening Landweert Expositie natuurlijk tuinieren in de bibliotheek j. PEEL EN MAAS donderdag 6 mei 1999 - Pagina 7 Peel en Maas is een blad dat zich richt op Venray en directe omge ving. We willen onze lezers echter ook de activiteiten die elders in de regio plaatsvinden niet onthouden. Daarom is er de Peel en Maas Regiokalender. Daarin vindt u een korte opsomming van evenementen en activiteiten uit een wijdere regio, waaraan wij in onze redactionele Kolommen geen uitgebreide aandacht kunnen schenken. Vrijdag 7 mei: Op uitnodiging van Stichting ISIS verzorgen genezend medium Wil van de Kamme en natuurarts dr. Kunz een lezing. De bijeenkomst in huize Loon aan de Engelseweg 2 in Overloon begint om 20.00 uur. Zaterdag 8 mei: ln Galerie Altamira aan de Spoorstraat in Vierlingsbeek start een exposi tie van dc plaatselijke kunstenaar Jacques van Bakel. Altamira is zaterdag en zondag van 14,00 tot 37,00 uur open. De expositie duurt tot en met 30 mei. Zondag 9 mei: Kwarter Songcircle verzorgt een concert in de aula van de Venlose Muziekschool. Op het programma staan werken van Brahms, Röntgen, Rössini en Bernstein. Aanvang 12.30 uur. Zondag 9 mei: Smid Ger Vullings geeft een demonstratie smeden in streekboerderij De Locht in Melderslo. De Locht is open van 14.00 tot 17.00 uur. Zondag 9 mei: De Vereniging van Boxielse Verzamelaars heeft van 10.30 tot 13.00 uur een verzamelbeurs in zaal Bellevue aan de Bosscheweg 34 in Boxtel. Zondag 9 mei: In Galerie Pictura in Ayen wordt om 14.00 uur de dubbelexpositie van beeldhouwer Pieter Kortekaas en schilder Johfra geopend. De expositie duurt tot en met zaterdag 5 juni. Op 13 en 14 mei staat in 'de Evenaar' Thailand weer centraal. Beide dagen wordt er in samenwer king met restaurant 'de Riverside' een uitgebreid traditioneel menu voorgeschoteld. Ruim vijftien jaar geleden vertrok Overloner Jan Vloet naar Thailand waar hij in de stad Chiang Mai een restaurant begon. Dit is inmiddels uitgegroeid tot een groot gerenom meerd restaurant wat in veel reis boeken lovend beschreven wordt. Menige Nederlander heeft in de afgelopen jaren kunnen genieten van de overheerlijke Thaise keuken. Jan is met zijn Thaise vriendin op vakantie in Nederland en wil ook in Venray mensen laten genieten van de Thaise keuken. In het verleden hebben beiden al verschillende keren in 'de Evenaar' gezorgd voor een avondje culinair genieten. Al deze avonden waren uitverkocht en ook deze keer zijn er al veel plaat sen gereserveerd. Beide avonden beginnen om 19.00 uur en de kosten bedragen FI.25,- per persoon. Dus ook voor een avond Thais eten even naar.... 'de Evenaar', Merseloseweg 96, 5801 CE Venray, tel. 0478-510036. Een niet alledaags transport had afgelopen maandag volop bekijks in Wanssum. Het bedrijf Jewagas liet een speci aal vervaardigde 'terptank' aanvoeren vanuit Nijmegen. De tank is bedoeld voor opslag van propaan voor gezinnen het buitengebied, die niet op het aardgasnet zijn aangesloten. Er kan 265.000 liter in en de tank weegt ongeveer 50 a De lengte is 27 meter en de doorsnee is 3,5 meter. De tank dankt zijn naam aan het feit dat hij voor tweederde ingegraven wordt en voor de rest bedekt wordt met zand en klinkers. De tank werd door het motorschip Ido vanuit Nijmegen naar Wanssum vervoerd. Idiot Proof is de naam van de bekende rockcoverband die a.s. zon dag 9 mei optreedt in café De Bonte Koe. De band bestaat uit vier door gewinterde muzikanten en timmert inmiddels voor het zesde jaar aan de weg. Het repertoire bestaat uit strak ke, dynamische covers die vol over gave over het publiek worden uitge stort. Van heftige rock tot een enkele gevoelige noot; alles wordt vanuit de tenen gespeld. De drums, een pompende bas, gloeiende gitaren en een rauwe stem nodigen iedereen uit tot meejoelen. Idiot Proof imponeert keer op keer, en niet alleen door de professionele instrumentale kwali teit, maar ook zeker door de inzet van de drie zangstemmen en het talent om meerdere nummers vloei end in elkaar over te laten lopen. De complete repertoirelijst telt meer dan veertig songs en enkele compi laties (o.a. van Bryan Adams, Queen en Golden Earring). De mannen....: Jilles Eikelenboom, drums en zang; Erwin Pijl, bas en zang; Richard van Leeuwen, gitaar en Frans Gooren, zang en gitaar; entree ƒ5,- aanvang 20.00 uur. Traditiegetrouw vindt de popkwis van café De Bonte Koe weer plaats op Hemelvaartsdag. Dat de popkwis populair is bij de muziekfreaks moge duidelijk zijn, want er hebben zich al vijftien groepen ingeschre ven komende uit heel Limburg. Zij testen hun kennis over de popmu ziek op die dag met andere teams. De kwis zelf bestaat weer hoofdza kelijk uit geluidsfragmenten. Ook komen dia's en teksten aan de orde. De organisatie denkt wederom een leuke kwis in elkaar gezet te heb ben, zij het deze keer zonder Bert Linders, die ermee gestopt is. Namens deze weg dank aan hem voor de tijd en energie die hij afge lopen jaren in de kwis heeft gesto ken. Donderdag zal de strijd om 14.00 uur weer gaan losbarsten en onze Venrayse trots Guartro Stagione zal hun titel moeten gaan verdedigen. Aanmoedigingen zullen zeer zeker op zijn plaats zijn. Na de popkwis volgt er een optre den van de Venrayse band So Watt, die de avond verder vullen met onvervalste covers van de bovenste plank. Hierover volgende week Na de positieve beschikking van het Ministerie van Buitenlandse Zaken over de subsidie van ruim een half miljoen gulden voor het project 'Verbeteren van de zorg voor mensen met een verstandelij ke handicap in Kroatië', hebben de drie initiatiefnemers -Anton Dosen, Jos Nauts en Jelke van der Valle- begin april de plannen voorgelegd aan hun Kroatische collegae in Zagreb. Plannen die gericht zijn op het bereiken van een andere benadering, verandering van de bestuurswijze in rehabilitatiecentra, een betere orga nisatie en meer invloed van ouders om mensen met een verstandelijke handicap onafhankelijker te laten functioneren. Hiermee ging het drie jarig project van start aan de Faculteit voor Speciale Educatie en Rehabilitatie van de universiteit van Zagreb. Verantwoordelijk voor dit unieke project is de Stichting Nederland Kroatië (SNK) onder voorzitterschap van Anton Dosen (psychiater bij De Wendel behandel centrum Nieuw Spraeland in Oostrum). SNK werkt nauw samen met De Wendel, instituut voor zorg en ondersteuning aan mensen met een verstandelijke handicap te Wethouder Driessen opent op woensdag 12mei 1999 de skatevoor ziening in Landweert. De skatevoor ziening wordt om 16.00 uur officieel in gebruik genomen, waarna een aantal geoefende skaters een demonstratie zal geven. De skate voorziening ligt tussen de Kwikfït garage aan de Stationsweg, Beemdkroon en het fietspad Fluitekruid. Deze locatie is in over leg met de wijkraad vastgesteld. Het college van B en W wil het aantal voorzieningen voor jeugd en jongeren (12-17/18 jarigen) uitbrei den. De gemeente gaat bekijken of in Venray op diverse plaatsen een zogenaamd JOP (Jongeren Ontmoetingsplaats) kan worden ingericht. De locaties zullen in over leg met jongeren en omwonenden worden bepaald. De gemeente wil over de exacte invulling van het jeugd- en jongerenbeleid een per manente dialoog met de jeugd (groepen/organisatiesopbouwen. Hierbij wordt aan een jongerenplat form gedacht. Venlo/Oostrum en de Katholieke Universiteit Nijmegen. Uniek is dat dit Nederlandse Matra-project een uitzondering vormt in de ondersteu ning van Kroatische projecten. Tot nu toe heeft de Europese Unie wei-, nig belangstelling getoond voor de achterstand in ontwikkelingen in Kroatië. Een werkgroep van De Wendel, onder voorzitterschap van directeur Jos Nauts, heeft onder auspiciën van de SNK, reeds gedurende acht jaar contact met een aantal instituten in Istrië (Pula, Motovun, Vodnjan). Deze werkgroep ondersteunt de realisatie van dagcentra voor men sen met een verstandelijke handi cap. UITWISSELING Vanuit die activiteiten en in samenwerking met Jelke van der Valle (K&J Teamtraining te Enschede), is het plan opgevat om de totale zorg voor mensen met een verstandelijke handicap in Kroatië te verbeteren. Dit gebeurt nu via het Matraproject door middel van cur sussen die dienen om de kennis van Kroatische deskundigen van deze vorm van zorg te bevorderen. De ouders van verstandelijk gehandi capte mensen leren er hoe zij geor ganiseerd de belangen van hun gehandicapte kinderen kunnen ver tegenwoordigen om betere voor waarden te creëren voor integratie in de maatschappij. De eerste cursus vindt begin juli plaats aan de Universiteit te Zagreb. Dosen: "De samenwerking tussen en de uitwis seling van ervaringen met Nederlandse deskundigen en het contact met Nederlandse ouderver enigingen zullen bewijzen dat de problemen van het Kroatische sys teem van de zorg voor mensen met een verstandelijke handicap niet lig gen aan gebrek aan geld of accom modatie. Nodig is een andere bena dering, een verandering van de bestuurswijze van rehabiliteitscen- tra, een betere organisatie en meer invloed van ouders om verstandelijk gehandicapte mensen onafhanke lijker te laten functioneren al naar gelang hun capaciteiten." Het Nederlands Ministerie van Buitenlandse Zaken besloot dit pro ject te ondersteunen door een subsi die te verlenen van ruim een half miljoen gulden gespreid over drie jaar. De subsidie wordt mogelijk gemaakt door het Programma Maatschappelijke Transformatie Midden- en Oost-Europa (Matra). Tot woensdag 12 mei is in de bibliotheek van de gemeente Venray de expositie 'Tuinieren met planten en dieren' te zien. Op tien panelen wordt uitgelegd hoe u van uw tuin een natuurlijke en boeiende omge ving kunt maken, niet alleen voor uzelf maar ook voor planten en die ren. Hoe groot of klein uw tuin ook is, iedereen kan het toepassen. De kunst is om te kijken naar de natuur zelf en eerder dingen te laten dan te doen. Bezoekers aan de tentoonstel ling kunnen een brochure mee nemen met praktische informatie over natuurlijk tuinieren. Natuurlijk tuinieren staat de laat ste tijd steeds meer in de belangstel ling. Dat moet ook wel. want door de voortdurende uitbreiding van ste delijke gebieden worden de natuur gebieden steeds spaarzamer. Door uw tuin natuurlijk in te richten en te verzorgen brengt u de natuur een stukje dichter bij huis. Tevens creëert u een leefplek voor zowel planten als dieren. Zo levert u een waardevolle bijdrage aan de natuur in uw eigen omgeving, doordat zaden van planten en ook dieren zich via uw tuin verder kunnen ver spreiden. De reizende expositie is een van de activiteiten in het kader van de landelijke campagne 'Tuinieren met planten en dieren'. Deze campagne is een initiatief van een kleine twin tig organisaties 'op het gebied van natuur en milieu en zal tot mei 1999 duren. De expositie roept tevensop om mee te doen aan de wedstrijd 'Kern met pit'. Een wedstrijd waar bij bewoners worden uitgedaagd om gezamenlijk iets aan hun directe woonomgeving te verbeteren. De tien meest bijzondere projecten ont vangen een trofee en een geldbe- drag. Agenda's o co/

Peel en Maas | 1999 | | pagina 7