Volksgezondheid moet over de brug komen Lynn's Dinner Show een uniek avondje uit CONTACTLENZEN NTACTLENZEN Werkgroepen positief over voorstel historisch platform Hoeveelheid afval gehalveerd i Kieuw besluit over muur bij Beerkens Autobanden E KURSTJENS Zandakker wint Dekenaal Schuttersfeest >T VENROJS LAEVE GETAEKEND Cliëntenbond Noord- Limburg lishandeling blijkt H verzonnen Mogelijk oorbraak in onderzoek 'esroven uurtbewoner blust keukenbrand ICIpeel en maas UW weekblad Eerste cijfers stemmen tot optimisme Nieuw van van Bommel: De Altra "Autoschoen" exclusief bij d£3 eel en maas donderdag 22 april 1999 - Pagina 5 11 Raad van State geeft omwonenden deels gelijk imwonenden van Beerkens tobanden hebben maar ten gelijk gekregen in hun raren tegen de vergunning dit bedrijf aan de Zuidsingel fenray. De buurtbewoners ver- zich tegen de muur die het {rijf moet plaatsen om lawaai torkomen. De Raad van State rdeelde onlangs dat de muur er I degelijk moet staan. Alleen bij keuze van het materiaal van de iur heeft de gemeente een fout maakt. )e Raad van State is het met de meente eens dat Beerkens tobanden bij de achtertuinen van liewoners van de Leunseweg een urmoet neerzetten om te kunnen doen aan de normen voor lawaai. Ibewoners van die weg zijn tegen I muur omdat ze het gevoel krijgen ze worden ingemetseld en het geluid van verkeer van de Leunseweg bovendien tegen de muur zal weerkaatsen. Volgens een deskundigenrapport is de muur ech ter niet alleen nodig, het geluid zal wel degelijk afnemen bij de achter gevels van de woningen. Zelfs als de weerkaatsing van de Leunseweg is meegerekend. In het rapport gaan de onderzoekers echter uit van een muur van gestapelde gresbakken die gevuld zijn met grond. De gemeente had dat advies moeten volgen, zo vindt de Raad van State, en niet in de vergunning een halfsteense muur moeten voorschrijven. Die heeft immers niet hetzelfde resultaat, alleen al omdat steen het geluid van de Leunseweg meer weerkaatst. RAPPORT Over het mogelijk plaatsen van een muur bij Beerkens, liep nog een tweede, heel andere zaak. Dezelfde bewoners van de Leunseweg maak ten namelijk ook bezwaar tegen de in 1995 afgegeven vergunning voor de autowasserette aan de Zuidsingel, op het terrein van Beerkens Autobanden. De wasseret te zorgt volgens hen voor hinder van autolampen en van de verlichting van de wasplaatsen. Vooral het lawaai is voor de buurtbewoners echter een reden tot klagen. De gemeente heeft, volgens de Raad van State, destijds niet genoeg regels aan de vergunning verbonden die overlast voor de buurtbewoners konden voorkomen. Nadat door bezwaren van de buurtbewoners deskundigen een geluidsrapport opstelden, bleek dat de wasserette alleen overdag kan voldoen aan de normen voor lawaai. De gemeente onderschrijft de conclusie van het rapport, en dat alleen al is een reden de vergunning te vernietigen. Venray had immers - voordat de vergunning er kwam - zelf de nodi ge onderzoeksresultaten moeten verzamelen. Bovendien kan de gemeente in de vergunning niet eisen dat de eigenaar van de wasse rette een muur van 2.50 meter hoog en 30 meter lang neerzet om lawaai voor de omgeving te voorkomen. De grond waarop die muur zou moeten komen is immers niet het eigendom van de vergunninghouder, maar van Beerkens Autobanden. De gemeente moet nu een nieuw besluit nemen over de muur die Beerkens Autobanden moet neerzet ten. Daartegen kunnen buurtbewo ners opnieuw bezwaar maken. De gemaakte fouten in beide procedu res kosten de gemeente 1700 gul den, een vergoeding van de onkos ten die buurtbewoners maakten met het voeren van de processen. )e Cliëntenbond is een landelijk aan die verder bestaat uit afde- 1 gen in de regio Noord-Limburg. B:is en wat doet de Cliëntenbond? komen op voor het belang van patiënten en patiënten in de estelijke Gezondheidszorg I 3Z). Verder geven ze thema- I inden voor vrouwen, fhulpgroep 'Aan de lijve erva- 'en voor mensen met zelfdoding :r de groep EX6. Ook hopen ze benkort te starten met een cursus irstellen doe je zelf', bij voldoen- opkomst. Ze zijn ook bezig met i inloopavond voor mensen in de 2. Deze willen ze houden in café den Engel en wel de eerste maan- van de maand, dus eenmaal per and. erder kun je lid worden. Dan ben relkom bij de Cliëntenbond als of donateur zijn de prijzen ƒ30.- jaar en mensen met een klein omen betalen ƒ15,- per jaar. Wat g je hiervoor? Vier keer per jaar verenigingsblad 'Het Bulletin', iunt ook naar symposia en con- isen. Er zijn verder twee keer per leden weekenden door het land, twee maal per jaar ledenverga- ingen in Utrecht waar ook het lelijk bestuur komt. kunt het informatieblaadje •agen bij de contactpersonen het informatiecentrum itelijke Gezondheidszorg op het •ent van Gogh Instituut, tel. 18-527066. 17-jarige meisje dat vrijdag :ns een inbraak in woning aan de fhstraat door de inbreker zou zijn shandeld, blijkt alles in scène te ben gezet. Er blijkt geen geld te n gestolen en het meisje heeft fhzelf aan haar hoofd lichte ver- ndingen toegebracht. Waarom zij linbraak en mishandeling heeft zonnen, is tot op heden nog een 3sel. Tegen het meisje is proces- [tbaal opgemaakt. De politie heeft k in onderzoek. VenrSyse politie heeft vorige ek dinsdag- en woensdagmorgen «Venraynaren van 15 en 17 jaar igehouden. Zij worden ervan ver- clit betrokken te zijn bij een of eerdere tasjesroven in Venray. De ilitie hoopt met deze en eventuele ihoudingen die mogelijk nog vol leen eind te kunnen maken aan twintig berovingen, die sinds •ruari van dit jaar hebben plaats vonden. De tasjesroven hebben fl inwoners een gevoel van onvei- beid bezorgd. ek gerW a' Een oververhitte friturepan heeft rige week woensdagmiddag voor gezorgd in de keuken van een ®ing aan de Marimbastraat in ngvsi nray. Een 53-jarige buurtbewoner n coup dat er rook uit het keukenraam en dat kinderen in de keuken woede pogingen deden om het "tmet water te blussen. Toen hij §dat de keukenkastjes vlam val uing hij naar binnen. Hij gooide fiturepan naar buiten en bluste de 'd. De kinderen, die tijdens de ld alleen thuis waren, wisten de jng tijdig te verlaten. De keuken flinke roelschade op. Op 24 april en 15 mei in Schouwburg Venray Voor Vakmanschap, Kwaliteit en Service: - vraag ons informatiepakket aan - VENRAY NOORDERHOF 20 - TEL. 0478 - 550630 Raad van State stelt Nieuw Spraeland in gelijk Het Ministerie van Volksgezondheid moet toch tege moet komen in de renovatie- en uitbreidingskosten van de Stichting Nieuw Spraeland in Oostrum. Dit blijkt uit een uit spraak van de Raad van State in Den Haag. Het gaat hierbij onder andere om de financiering van de helft van de gemaakte plan- en uitvoeringskos ten van de renovatie en de uitbrei ding. Nieuw Spraeland had eerder bij de Raad van State voor het opknappen en verbouwen van pavil joen De Vellu ruim twee miljoen gulden gevraagd aan het ministerie. Het paviljoen is een erfenis van het voormalig psychiatrisch ziekenhuis en volgens de directie ernstig ver waarloosd en ongeschikt voor gebruik. Nieuw Spraeland wil al sinds 1991 het paviljoen gaan gebruiken voor de deeltijdbehande ling van sterk gedragsgestoorde gehandicapten. Het wil De Vellu uit breiden met 24 plaatsen. Het minis terie heeft die kosten toendertijd gedeeltelijk willen betalen, maar onder een aantal voorwaarden. Tegen deze voorwaarden kwam de Stichting Nieuw Spraeland in beroep bij de Raad van State. Het ministerie wilde alleen de helft van de plankosten vergoeden en vond daarbij dat de vergoeding van de kosten door de stichting van buiten af geregeld moest worden. De Raad van State heeft het ministerie gelijk gegeven in haar besluit maar de helft te willen vergoeden, maar de beslissing dat de andere helft bij derden gevonden moet worden niet. Hierover moet het ministerie nu een nieuw besluit nemen. Waarschijnlijk zal ze zelf voor de vergoeding moe ten opdraaien. Het ander besluit van het ministerie over het niet willen aanpassen van de investeringskos ten voor de deeltijdbehandeling, van 700.000 gulden, aan de huidige ren tekosten heeft de Raad van State ook afgekeurd. Het ministerie moet deze kosten wel aanpassen aan de hogere rente- en andere kosten die er in de tussenliggende jaren zijn ontstaan. Met deze uitspraak heeft de stichting de grootste slag in haar beroep tegen de besluiten van het ministerie binnengehaald. Historische werkgroepen in Venray hebben overwegend posi tief gereageerd op het voorstel van de gemeente om een Lokaal Historisch Platform op te richten. Het Gemeente Archief Venray, de stichting Aid Oeldere, de Archeologische werkgroep, de Geschied- en Oudheidkundige Kring Venray, de stichting Kruisen en Kapellen, museum 't Freulekeshuus, Historie Heide en Veldeke Venray konden zich vin den in het door het college voorge stelde initiatief. B&W van Venray willen museum De Venrayse schutterij 't Zandakker Gilde Sint Jan Venray heeft zondag het Dekenaal Schuttersfeest van de Dekenaten Venray en Horst, aangevuld met de verenigingen van Sint Thomas van Aquino te Blerick en Ons Genoegen Siebengewald, bij schutterij Wilhelmina uit Horst winnend afge sloten. Tijdens het eerste grote schutters- treffen toonde de hoge zestallen van de Venrayse schutterij aan dat hun korps dit jaar hoge ogen zal gaan gooien tijdens de diverse wedstrij den en wellicht zullen zij zegevieren tijdens het Oud-Limburgs Schuttersfeest, dit jaar, in Reuver. Gisteren bleven er na het inschie ten twee verenigingen over met het maximale aantal punten van 144 punten, te weten Wilhelmina Horst en "t Zandakker Gilde Sint Jan Venray. Deze twee verenigingen hebben vervolgens zes rondes geka veld. waarna uiteindelijk Wilhelmina Horst in de A-klasse een misser liet aantekenen, waarna de A van Venray. bestaande uit Henk de Klein, Jo Lenssen. Peter Henssen, Ron Linders. Hans van Rhee en Giel Krijnen de felbegeerde wisselbeker naar Venray toeschoten. De B-klasse ging vervolgens verder met de strijd en nadat de duisternis was ingevallen, schoot zowel Venray als Horst mis, in onderling overleg werd besloten om de strijd te staken en de prijzen te delen. De B van Venray bestond uit Joop Linders, Pascal de Klein. Sjaak van Rhee. Piërre Lenssen, Piet van Lierop en Joep Krijnen. Ook in de C-klasse toonde Venray zich heer en meester over alle overi ge zestallen. De C3 van Venray behaalde de eerste prijs met 71 pun ten, terwijl de tweede prijs ging naar de Cl van schutterij 't Zandakker Gilde Sint Jan Venray. De C2 van Venray had een off-day, maar dit werd ruim gecorrigeerd door de overige zestallen. De Venrayse schutterij toonde dus al meteen aan, dat zij dit jaar willen toeslaan, al moet er bijgezegd wor den dat deze vereniging graag in de underdog positie aan deze strijd begint. Het volgende schuttersfestijn zal worden gehouden op zondag 2 mei 1999 bij onze eigen schutterij en dit zal in het teken staan van het Venrayse Koningschieten. een fes tijn dat je meegemaakt moet heb ben. Nadere informatie volst nog. 't Freulekeshuus behouden door er een op het publiek gerichte oud heidskamer van te maken. Door samenwerking tussen alle lokale werkgroepen, die zich bezighouden met het bewaren van het Venrays erfgoed, dient het voortbestaan van het museum gewaarborgd te blijven en kunnen er op het publiek gerichte activiteiten in de oudheidskamer worden georganiseerd. Daarbij wordt gedacht aan presentaties over de geschiedenis in de psychiatrie, de ontgrinding en geschiedenis van De Peel en Venray in de Tweede Wereldoorlog. Verder wordt gedacht aan gezamenlijke presentaties, lezingen, publicaties, manifestaties en het opstarten van onderwijspro jecten voor leerlingen van basis scholen en in het voortgezet onder wijs. Het college is bereid om hiervoor extra geld uit te trekken door onder andere het aanstellen van een professionele conservator. Op jaarbasis wil de gemeente hier voor bijna 180.000 gulden uittrek ken. Nu kost T Freulekeshuus de gemeente Venray ruim 50.000 gul den per jaar. De huisvesting van de oudheidskamer moet bij de"nieuwe ontwikkelingen worden betrokken. Museum 't Freulekeshuus juicht het platform toe, maar wil nog in detail reageren (tot 15 mei heeft het muse um de tijd) op de gehele nota die de naam van het museum draagt. Het bestuur van 't Freulekeshuus vraagt al langer om duidelijkheid omtrent de status en de toekomst van het museum in Venray. Het huidige historische pand aan de Eindstraat is in de ogen van het museumbestuur te klein om de in de loop der jaren verzamelde collectie tentoon te stellen. Bovendien vol doet het museum niet meer aan de eisen van deze tijd en is het niet toe gankelijk voor invaliden. /{parte cte/wetwa Tastea dé gezelligste schoenwinkel van Venray Grotestraat 11, Venray en zangschool tijdens de voorstel ling Eige Volk verrassend voor de dag met een Afrika-act. De nieuwe Dinner Show van Lynn Steverink is minstens zo verrassend. Een drankje vooraf, genieten van de culinaire prestaties van de theaterkok en kij ken en luisteren naar optredens van de 35 leerlingen van haar theater- en zangschool. Steverink, die al jaren tekent voor de voorstellingen Friends in Music in de schouwburg, spreekt van een mooie combinatie 'uit eigen huis'. "Het is een bijzon dere samenwerking tussen directeur De Neef van de Schouwburg, uitba ter Paul Franssen van het theater café en mijn school. De Dinner Show is het beste te omschrijven als een kleine zaalproductie waarbij het publiek in ontspannen sfeer kan genieten van show en culinaire hoogstandjes. Het persoonlijke con tact tussen de artiesten en het publiek speelt daarbij een belangrij ke rol. Mijn leerlingen zingen en dansen niet alleen, maar fungeren tussen de bedrijven door ook als kelner." THEATRAAL SHOWBLOKKEN Lynn's Dinner Show bestaat uit vijf showblokken van een kwartier tot twintig minuten. Het programma varieert van ensemblenummers ('Hello my Friends' en How do you do'). Franse chansons en Weense liedjes tot Duits- en Nederlandstalige nummers en Ierse melodieën met blokfluit. Als leuk intermezzo wordt er een voordracht gegeven door een Surinaamse vrouw die verhaalt over haar erva ringen van het wonen naast een Nederlandse buurvrouw. "Niemand zal zich vervelen. Het programma is zo gevarieerd dat iedereen aan zijn trekken komt. Kortom, een leuk avondje uit", zegt Steverink. Met Friends in Music bouwde haar theater- en zangschool al een goede relatie op met de directie van de Schouwburg Venray. Een samen werking die met ingang van het sei zoen 1999-2000 wordt geïntensi veerd als haar school "onderdak krijgt in de cultuurtempel van Venray. Bovendien staan in het nieuwe seizoen vier Dinner Shows op de schouwburgagenda. Shows die weken, maanden voorbereiding kosten. "Het leuke is dat we alles in eigen hand hebben. Van de visagie en kostuums tot en met de decors toe. Ik heb een aantal bijzondere creatieve leerlingen die het fantas tisch vinden om ook op een andere wijze een bijdrage te leveren aan de shows. Voor hen is het dan ook een unieke kans om zich aan een groter publiek in de eigen regio te presen teren." De Dinner Shows op 24 april en 15 mei duren van 19.00 tot 23.00 uur. Voor reserveringen kunt u de kassa van de schouwburg bellen, telefoon (0478)582468. Een avondje theater in de foyer van de schouwburg. Een theater avond gecombineerd met een heerlijk warm/koud buffet. Niet voor de voorstelling, maar ver deeld over de avond, afgewisseld met diverse optredens. Een nieuw initiatief van Schouwburg Venray in samenwerking met Lynn Steverink uit Venray. Lynn's Dinner Show vindt plaats op zaterdag 24 april en zaterdag 15 mei. Beide avonden beginnen om 19.00 uur. Vorig jaar kwam Lynn's Theater- Lynn Steverink deed in de jaren zestig als zangeres veel radio- en tvwerk. Samen met haar man Lex, pianist, zong zij tijdens vele toer- nees in hotels en op cruiseschepen. Begin jaren 90 zei het echtpaar dit jachtige leventje vaarwel en Lynn besloot zangles te gaan geven. De theater- en zangschool van de nu 53-jarige Venrayse telt op dit moment 35 leden die ieder weke lijks drie kwartier zangles krijgen. "Alleen zang dekt de lading niet", vult zij onmiddellijk aan, "Ik ga een stapje verder. Naast zangles krijgen de leerlingen les in beweging en expressie. Zij zijn op een theatrale manier bezig." Tijdens de Dinner Shows doen alle leerlingen, afkom stig uit Venray en de hele regio, van haar mee. De jongste leerling is twaalf jaar, de oudste 50. "Voor hen betekent het een prima gelegenheid om datgene wat ze leren in de prak tijk te brengen. Ik zorg er natuurlijk wel voor dat iedereen die meedoet er klaar voor is. Les krijgen is mooi, maar echt op het podium staan is voor de leerlingen een wel heel bij zondere ervaring. Kwaliteit staat daarbij voorop, de mensen die komen moeten kunnen genieten van een perfecte show in een sfeervolle ambiance."

Peel en Maas | 1999 | | pagina 5