'Venray opnieuw de lucht in' Parkeerproblemen Langstraat ramp voor bewoners' KROO Dankzij Sjef Verlinden kent Venray zijn geschiedenis V rij willigerscentrale officieel geopend verkopen met 'Fietsers in Grotestraat zorgen voor levensgevaarlijke taferelen' Politie keurmerk voor louwprojecten Platform lage inkomens Venray Hoogwerker gestolen UW Demonstratie paarden voetbal Dader of slachtoffer? Bromfietser gewond ;EL EN MAAS donderdag 15 april 1999 - Pagina 7 Na een geslaagde eerste uitgave 1998 gaat Venray ook dit jaar i lucht in'. Vorig jaar kon men nder andere met een hoogwerker inray eens van boven bekijken, it jaar worden de activiteiten op indag 29 augustus, met als uit- ndelijke doel geld in te zamelen jor de nieuwe verlichting van de trkklok van de Grote Kerk, flink tgebreid. )ok dit jaar stelt de firma Van ingen de hoogwerker ter ihikking. Voor 7,50 gulden kan :n de lucht in om foto's te maken van de omgeving of te genieten van een bijzonder fraai uitzicht. Voor de kinderen is er die dag een ballon wedstrijd met diverse mooie prijzen en een aantal attracties waarbij ze tegen een geringe vergoeding ook 'de lucht in kunnen'. Een van de hoogtepunten vormt hel opstijgen van verschillende heteluchtballon- nen vanaf een grasveld naast de Grote Kerk. Vanwege het 20-jarig beslaan van Dans- Partycentrum Janssen, dat tevens de organisatie van het evenement in handen heeft, worden er de komende weken vijf mensen gelukkig gemaakt met een ballonvaart op kosten van het Venrayse danscentrum. Daarnaast heeft iedereen de gelegenheid om vanuit het hartje centrum het lucht ruim te kiezen voor een vlucht van zo'n anderhalf uur. Een schitterende ervaring die u lang bij zal blijven. De kosten voor deelname aan de ballonvaart bedragen 325 gulden per persoon, waarvan 25 gulden is bestemd voor de reparatie van de verlichting van de kerkklok. Er is een beperkt aantal plaatsen beschik baar voor deze ballonvaart. In de namiddag stijgen verschillende bal lons kort na elkaar op. U kunt daar bij zijn; vanaf de opbouw van de ballon, champagne na afloop, de uit reiking van een luchtdoopcertificaat en het weer terugbrengen naar het vertrekpunt. Een andere activiteit, deze middag, is de landing van een aantal parachutisten in het centrum van Venray. Indien u belangstelling heeft om een ballonvaart mee te maken, neem dan contact op met Dans- Partycentrum Jassen, Raadhuisstraat 6. telefoon (0478)510500. Snel Betrouwbaar REINIGING VAN: kleding (vloer-)kleden dekens dekbedden (vitrage-) gordijnen trouwjaponnen etc. KLEDINGREPARATIES FOURNITUREN Julianasingel 3 5802 AS Venray Tel. 0478-557200 Zestien woningen in Vierlingsbeek Zestien nieuwe woningen aan de loosterstraat in Vierlingsbeek en nieuwe woonwijk Maas- roeksche Blokken in Boxmeer rijgen het Politiekeurmerk Veilig ionen. De betrokken partijen ebben donderdag in het gemeen- huis in Boxmeer de daarbij ehorende overeenkomst gete md. Het bieden van bescherming en iligheid is de kerntaak van de lerheid. Door de toename van de iminaliteit is het algemeen gevoel in veiligheid onder druk komen te lan. Om deze onveiligheid weg te men is voor een nieuwe aanpak kozen in de vorm van het ilitiekeurmerk Veilig Wonen. Dit urmerk heeft als kern: een veilig voel begint met een veilig huis in veilige woonomgeving. Twee orbeelden van een dergelijke aan- ik zijn de wijk Maasbroeksche okken in Boxmeer en de bouw zestien woningen aan de oosterstraat in Vierlingsbeek. De nieuw te bouwen woonwijk in Dxmeer heeft sociale veiligheid als langrijk item meegekregen. In het an is rekening gehouden met een ntal aspecten die de veiligheid neten waarborgen zoals de verka- |U ding, de inrichting van de openba- ruimten en de woningen. Ook de oningen in de Kloosterstraat in lerlingsbeek worden conform de chtlijnen van het politiekeurmerk bouwd. Daarbij neemt de imeente Boxmeer haar verant- ida oording door ook de openbare imte in de directe nabijheid van it bouwplan in te richten volgens ezelfde richtlijnen. Zij behartigen de belangen van ensen met een laag inkomen, zij jken of mensen in aanmerking •uden kunnen komen voor voor gingen b.v. bij sociale zaken, dan ilpen zij de mensen bij het invullen in de formulieren. Zij zijn daar uk mee bezig en kunnen extra inden dan ook goed gebruiken, ilt u hen daar bij helpen? Neem in contact met hen op of loop bin- m voor informatie, zij zijn aanwezig op maandag, isdag en donderdag van 10.00 tot ;D iOO uur, telefonisch zijn zij reikbaar onder tel.nr. 0478- 1332. Het adres Mozartstraat b te Venray. PEEL EN MAAS 'n abonnement waard een bedrijf aan de 'akterweg in Venray is in de nacht maandag op dinsdag een hoog eer ter waarde van meerdere "duizenden guldens gestolen. De iven moeten het apparaat hebben ggesleept met behulp van een are personen- of bedrijfsauto. De ogwerker werd gestolen vanaf het frijfsterrein, waarvan de toe- "gspoort werd geforceerd. iVenrayse cultuurhistoricus krijgt 'Aldvenrodsen lërepries' Sjef Verlinden (63) uit Venray mag op zaterdag 24 april de der tiende 'Aldvenrodsen Ieërepries' in ontvangst nemen: een prestigi euze prijs die Veldeke Venray jaarlijks toekent aan een persoon of instelling die zich verdienstelijk heeft gemaakt voor het behoud van de Venrayse volkscultuur. En dat heeft Verlinden gedaan. Vanaf eind zeventiger jaren tot op de dag van vandaag zet hij zich in om het cultureel-historische erf goed bij een zo breed mogelijk publiek onder de aandacht te brengen. Hij heeft tal van publica ties op zijn naam staan, verscheen meermaals in radio- en tv- pro gramma's en was de stuwende kracht achter ruim vijftig wissel tentoonstellingen. Onlangs nam Verlinden afscheid als bestuurslid van 't Freuïekeshuus, het Geschied- en Oudheidkundig Museum waar hij sinds de oprich ting in 1981 nauw mee verwant is. De interesse voor het culturele erfgoed van Venray kreeg de in Ysselsteyn geboren Sjef Verlinden van huis uit met de paplepel ingego ten. "Mijn ouders wisten erg veel over de geschiedenis van Venray. Mijn vader kwam uit Leunen en mijn moeder uit Venray. In de wintermaanden werden tra ditiegetrouw de familiestukken van stal gehaald; oude boeken en tijd schriften uit het 17e eeuwse Venray. Jammergenoeg is er in de Tweede Wereldoorlog het een en ander ver loren gegaan." Hoewel Verlinden al op jonge leeftijd vertrouwd raakte met het cultuurhistorische erfgoed van Venray begon hij pas in het begin van de zeventiger jaren met het op schrift zetten van de geschiedenis. "Niet vreemd", zo zegt hij zelf. "Als je jong bent, heb je namelijk ook andere interesses. Meestal begin je met zo'n hobby op middelbare leef tijd. Van het een komt het ander. Als je er eenmaal aan begonnen bent, is er geen weg meer terug." Bij zijn publicaties werd Verlinden veelvuldig gestimuleerd door archivaris H. Camps, gemeen- PEEL EN MAAS WEEKBLAD Op manege Seurenheide in Well wordt op zondag 18 april een spel- lendag te paard georganiseerd voor de gehandicapte ruiters. Zij kunnen te paard aan een zestal spellen deel nemen zoals bijvoorbeeld waterdra- gen, balgooien en ringsteken. Bij mooi weer spelen ze buiten, anders in de manege. Tijdens de pauze geeft 'Het Paardenvoetbal Showteam Zelhem' een demonstra tie voetballen te paard. Iedereen is van harte welkom om te komen kij ken. De show wordt gegeven van 14.00 tot 15.00 uur. De spellendag begint om 11.00 uur en duurt tot ongeveer 16.30 uur. tevoorlichter G. Schütte, archiefme dewerker W. Willemsen en redac teur D. van den Munckhof. Historisch Venray passeerde de revue, ondermeer het klooster Jeruzalem, de Wolvenjacht in vroe ger jaren, de Hazenhut, oude boer derijen, vijftig jaar parochie H. Oda in Ysselsteyn en ga zo maar door. Met Jan Derix uit Horst beschreef hij de geschiedenis van de Venrayse Schaapscompagnieën in twee delen. Deze samenwerking resulteerde later in nog enkele ande re publicaties: 'de Witte van Wanssum', en 'Ten oorlog voor Napoleon'. GEESTVERRUIMEND Tot 1976 hield Sjef Verlinden de gedachte aan het oude Venray levend tijdens een wekelijks koffie- kransje bij pastoor Driessen in Well. Samen met Wim Willemsen, Ben Kruysen en Gerla van As werd de geschiedenis van Noord-Limburg doorgenomen. "Geestverruimende ontmoetingen, waar ik ontzettend veel van heb opgestoken", zo blikt Verlinden terug. Na het overlijden van pastoor Driessen in 1976 werd het praatgroepje opgeheven. Door zijn vele publicaties heeft Verlinden ervoor gezorgd dat Venray zijn geschiedenis heeft leren kennen en waarderen. Hij schreef en schrijft nog steeds over ondermeer de ontginning van de Peel, de stich ting van zijn eigen geboortedorp Ysselsteyn en de levendige schapen- handel in de 19e eeuw. Verder was hij te zien in diverse t.v-program- ma's en geregeld te horen op zowel lokale, regionale als landelijke radio. Ook werden er onder zijn inspirerende leiding ruim vijftig ten toonstellingen georganiseerd. De exposities over het 50-jarig bestaan van Ysselsteyn en 'Venray, 750 jaar in de geschiedenis' springen daarbij het meeste in het oog. BEZORGDHEID In 1979 werd Verlinden lid van het Limburgs Geschied- en Oudheidkundig Genootschap (LGOG). Daarnaast trad hij in dat jaar toe tot de gemeentelijke Museumcommissie, een club die de komst van 't Freuïekeshuus voorbe reidde. In 1987, toen het museum werd geprivatiseerd, werd Verlinden vice-voorzitter. Onlangs nam hij na twintig jaar afscheid als bestuurslid. Redelijk tevreden over wat er in die periode is bereikt maar ongerust over de toekomst. "Als ik zie wat mensen in de loop der jaren aan het Freuïekeshuus hebben geschonken, kan ik alleen maar trots zijn. Belangrijke Venrayse stukken heb ben een weg naar het museum gevonden. Toch ben ik bezorgd over de toekomst. Er heeft zich namelijk een oppervlakkigheid van de men sen meester gemaakt, die de toe komst van ons culturele erfgoed ern stig in gevaar brengt. Cultuur wordt tegenwoordig niet meer bijgebracht. Het is voor velen niet interessant genoeg omdat het niks oplevert. Ik kan me daar mateloos aan storen." Verlinden vreest dat het Freuïekeshuus uiteindelijk ten onder gaat aan deze oppervlakkigheid. "De gemeente Venray trekt er al jaren niet meer aan. Cultuurhistorie is leuk maar het mag niks kosten. Voor het beheer en onderhoud van een museum zijn nu eenmaal inves teringen nodig. Daar ontkom je niet aan. Met een gebouw en een aantal voorwerpen heb je nog geen muse um. Als de gemeente financieel niet bijspringt, zie ik de toekomst som ber in. Je kunt dit namelijk niet tot in lengte van dagen volhouden." Volgens Verlinden moet Venray verder kijken dan de neus lang is. "Om een voorbeeld te geven: Weert geeft jaarlijks een half miljoen gul den uit om haar culturele erfgoed in stand te houden. Dat is tien keer zoveel als Venray. Ik wil niet meteen zeggen dat het Freuïekeshuus een zelfde bedrag moet krijgen maar het zou wel verstandig zijn om de gel den beter te gaan verdelen. Maar het is niet alleen een kwestie van geld. Het gaat erom dat je als gemeente meedenkt en meevoelt. Als die inte resse er is, komt de rest vanzelf." Dat Verlinden de bestuurlijke belangen van 't Freuïekeshuus niet langer behartigt, betekent niet dat hij het Venrayse museum definitief de rug heeft toegekeerd. Als sup poost en organisator van tentoon stellingen blijft hij zijn steentje bij dragen. NIET KLAAR Het typeert de 63-jarige Venraynaar. die naar eigen zeggen niet stil kan zitten. "Als ik de hele dag thuis naar het kastje moet kij ken, word ik gek. Ik moet met ver schillende dingen tegelijk bezig kunnen zijn." Verlinden voegt de daad bij het woord. De vrije tijd, die hij na zijn afscheid bij het Waterschap in Bergen in 1995 heeft gekregen, wordt intensief besteed. Hij is secretaris van de Huurdersbelangenvereniging in Venray en zit in de Raad van Bestuur van de Nederlandse Bond. Bovendien volgt Verlinden colleges rechtsgeschiedenis aan de Universiteit van Maastricht. "De kennis die ik daarmee opdoe, wil ik in de toekomst gebruiken voor publicaties, waarvoor meer inzicht in de cultuurhistorische materie ver eist is. Ik ben nog lang niet klaar met mijn werk." Flyers U wilt een professionele website die uw doelgroep aanspreekt? Neem contact op met Flyers Internet Communicatie voor ontwerp en bouw van websites actualisering en onderhoud van websites providerdiensten Bekijk alvast onze internetsite: www.flyers.nl Flyers Internet Communicatie uw partner in de virtuele wereld! Grootdorp 89 - 5815 AN Merselo - 0478-546293 - lngevdBorght@flyers.nl Zelf uw huis verkopen met Kroon makelaardij o.z. Met hulp, daar waar u dat nodig heeft. Die hulp krijgt u bij ons kantoor. Afhankelijk van uw wensen kunt u ons inschakelen bij de verkoop van een woonhuis. Voor meer informatie en overige tarieven kunt u ons altijd bellen. Zandakker 24 5801 DV Venray tel. 0478-512772 Fax 0478-512768 "Het fietsen in de Grotestraat moet nu maar eens afgelopen zijn. Kinderen, die gebruik maken van de speeltoestellen in deze straat, wor den bijna omvergereden. Ik heb het onlangs zelf aan den lijve ervaren toen ik er met mijn kleindochter liep. Het is gewoon levensgevaar lijk." CDA-raadslid W. Koster- Maris deed maandagavond tijdens de commissievergadering Stedelijk Beheer een dringende oproep aan wethouder J. Driessen om het fiets- probleem in de Venrayse winkel straat aan banden te leggen. "We kunnen met zijn allen prachtige plannen maken maar als er in de praktijk niets gebeurt, heeft het absoluut geen zin. Het is duidelijk dat er iets moet gebeuren. De politie of het parkeerbureau Q-park, kun nen die niets doen?", vroeg Koster zich af. Wethouder Driessen liet weten dat het ontzettend moeilijk is om derge lijke problemen op te lossen. "De politie heeft binnen haar beleid geen ruimte om dergelijke zaken structu reel aan te pakken. Op dit moment kunnen overtreders van het fietsver- bod alleen incidenteel worden gepakt. Bovendien zijn de instru menten die wij als gemeente heb ben, zeer beperkt. Het is erg verve lend maar het is niet anders. Laat duidelijk zijn: ook ik vind de veilig heid in de Grotestraat ontzettend belangrijk." In de nacht van zaterdag op zon dag zagen agenten op de Langstraat in Venray een bestelwagen midden op de weg staan. De motor draaide en er zat niemand in het voertuig. De 24-jarige bestuurder uit Venray, die even later uit een café kwam lopen, werd door de politiemannen aangesproken. Hij reageerde agres sief op hun verzoek de auto in het vervolg niet meer zo neer te zetten. De Venraynaar begon hierop tegen de agenten te schreeuwen, waarna de eigenaar van het café en enkele omstanders zich ermee gin gen bemoeien. Zij verweten de agenten de man discriminerend te behandelen. De Venraynaar stapte vervolgens uit eigen beweging in de politieauto; hij wilde zich op het bureau beklagen over de manier waarop hij was behandeld. Onderweg hier naar toe en op het bureau bleef hij zich agressief gedragen. Toen de Venraynaar hand tastelijk dreigde te worden, werd hij met een korte tik in zijn gezicht tegengehouden. Hierbij liep hij een wondje op aan zijn lip. Nadat hij enigszins was gekalmeerd, kreeg hij twee processen-verbaal. Zelf heeft de Venraynaar bij de redactie een heel andere versie van het verhaal geuit. Hij neemt de zaak heel hoog op. Hij voelt zich gedis crimineerd en bedreigd door de agenten. Een van hen zou hem bovendien in zijn gezicht hebben geslagen. De man, die anoniem wil blijven, heeft zich inmiddels beklaagd bij de politiecommissaris en heeft bovendien een advocaat in de arm genomen. Een 13-jarige jongen uit Wanssum is vorige week donderdagmorgen op het fietspad langs de Wanssumseweg gewond geraakt toen hij door een lichtgrijze brom mer werd aangereden. De jongen fietste hier met een leeftijdsgenoot. Ter hoogte van de visvijver wilde de bromfietser de jongens inhalen. Voordat de beide fietsers plaats kon den maken, reed de bromfietser tus sen hen door. Hierbij werd een van de jongens geraakt. De bromfietser reed zonder zich om het slachtoffer te bekommeren door in de richting van Oostrum. De gewonde fietser liep een wond op boven zijn wenk brauw. Hij moest voor behandeling naar het ziekenhuis. 'De gemeente Venray moet haar belofte nakomen en maatregelen nemen om de parkeeroverlast in de Langstraat aan te pakken. Deze dringende oproep doet M. Hanssen uit Venray namens bewoners van deze straat aan het college van B en W en de Venrayse gemeenteraad. Volgens Hanssen, zelf woonachtig aan de Langstraat, is de parkeerpro- blematiek sinds de invoering van het betaald parkeren, verschoven van Venray-kom naar de aangrenzende straten. 'Vanaf half acht 's morgens nemen werknemers van Albert Heijn, de kapsalon aan de Langstraat en diverse winkel- en kantoorbedrijven uit het centrum bezit van het eerste gedeelte van de Langstraat', schrijft Hanssen in zijn brief. 'Als een bewoner 's morgens met zijn auto wegrijdt, kan hij het de rest van de dag wel vergeten om in de buurt van zijn woning te parke ren. Daarnaast komt het regelmatig voor dat inritten door 'wildparkeer- ders' worden versperd. Voor de bewoners die met hun auto naar het werk moeten, is dit een ramp. Zij moeten immers wachten totdat de doorgang vrij is. Het gevolg is dat zij hun auto 's avonds niet meer in de garage zetten maar buiten laten staan'. Volgens Hanssen hebben herhaal delijke klachten van bewoners tot nog toe niets opgeleverd en schijnt niemand de situatie te kunnen of willen verbeteren. In zijn brief her innert de Venraynaar het college aan Wethouder Janssen van Venray heeft de Vrijwilligerscentrale van Synthese officieel geopend. De cen trale is voortaan gevestigd in de bibliotheek aan de Merseloseweg en bemiddelt tussen de aanvragers en aanbieders van een groot aantal vrij willigersfuncties. verdeeld over een breed scala aan verenigingen en instanties. De opening werd opge luisterd door het Venrays Mannen koor, accordeonist Hans Derks en het Vertellerscollectief. In november van het vorig jaar verhuisde de Vrijwilligerscentrale van De Clock- ert, het onderkomen van Synthese, naar de Bibliotheek in Venray. De keuze op de Bibliotheek viel vanwe ge de centrale ligging, de openbare functie en het laagdrempelige karakter van het gebouw. Bovendien heeft de Vrijwilligerscentrale in de bieb een eigen ruimte waar mensen ontvangen kunnen worden. een belofte die ze op 16 november 1998 aan een klagende buurtbewo ner heeft gedaan. B en W zegde toen toe een onderzoek te zullen instellen naar de parkeerproblematiek in het centrum en de aangrenzende straten. Bij eventuele problemen zouden passende maatregelen genomen worden. De politie zou bovendien strenger gaan controleren en fout- parkeerders op de bon slingeren. Hanssen constateert dat er van alle beloften niets is terechtgeko men. Volgens hem is de situatie alleen maar verergerd. 'Buurtbewoners worden uitgeschol den en bedreigd als ze iemand op foutief parkeergedrag aanspreken en mensen die hun auto de hele dag aan de Langstraat parkeren, halen hun schouders op wanneer ze naar het Kennedyplein worden doorverwe zen'. 'Nu op de hoek Paterslaan- Langstraat een nieuw restaurant haar deuren heeft geopend, vrezen de bewoners bovendien dat er ook 's avonds parkeerproblemen ontstaan' gaat Hanssen verder. 'De kans dat er dan op inritten wordt geparkeerd, neemt daarbij nog eens toe omdat de verlichting in de Langstraat ook niet optimaal is.' PARKEREN TOEGESTAAN Wethouder J. Driessen (Stedelijk Beheer) kan de frustratie van Hanssen wel begrijpen, al valt er volgens hem weinig aan te doen. "In de huidige situatie mag namelijk iedereen zijn auto parkeren in de vakken langs de Langstraat. Er gebeuren dus geen dingen die niet zijn toegestaan. Dat de inritten van bewoners soms worden geblok keerd, is volgens de wethouder een andere zaak. "Dat kan natuurlijk niet. Het is voor ons als gemeente echter ontzettend moeilijk om daar verandering in te brengen. We heb ben daar eenvoudigweg de instru menten niet voor." Volgens Driessen staat de klacht van Hanssen niet op zichzelf. De gemeente ontvangt meer negatieve signalen over parkeeroverlast. Het onderzoek naar de knelpunten is halverwege. Op basis van de resulta ten, die naar verwachting voor de zomer bekend worden, zal bekeken worden welke maatregelen geno men kunnen worden om mensen ertoe te bewegen hun auto op een andere plek te parkeren. De wethou der benadrukt dat er voor één straat echter geen beleid zal worden uitge stippeld. "De knelpunten zullen betrekking moeten hebben op meer dere straten in een wijk." MAKELAARDIJ

Peel en Maas | 1999 | | pagina 7