Belastingtarieven zouden best omhoog mogen" Tennisclubs teleurgesteld in wethouder Houba 'olitici slaken geen zucht van verlichting MIESTEEK, ZONDVLOED, OF TOCH :EN FRANSOL Goed beveiligd is goedkoop verzekerd! Opheldering gevraagd over verbouwing De Sprank De dag van hun leven OMRINGEN ROVL: maatregelen egen dronken utomobilisten 11 de vrouw van nu koopt mode bij... VAN OORSCHOT MODE Auto door steen beschadigd SEL EN MAAS donderdag 15 april 1999 - Pagina 5 Commissie Stedelijk Beheer op avondexcursie langs Venrayse straatlantaarns )e straatverlichting in de oude woonwijken van Venray is ngend aan vervanging toe. Tot e eenduidige conclusie kwa- d leden van de raadscommissie (lelijk Beheer maandagavond een busrit van drie kwartier ir de Venrayse straten. De te excursie was bedoeld om de itiek ervan te overtuigen dat iray de komende jaren niet r niets vijftien miljoen gulden uittrekken voor nieuwe straat- laarns en het verbeteren van bestaande verlichting. Op 7 ii mogen de commissieleden j advies uitbrengen aan B en W er het beleidsplan openbare rlichting. (Vaar de straatverlichting in de k Antoniusveld voldoet aan de vV-norm - die ondermeer helder gelijkmatig verdeeld licht voor- irijft - is het met de kwaliteit van verlichting in de Oranjebuurt, rggraaf, Venray-Zuid en Veltum cfo gesteld. De politici die maan- avond voor het gemeentehuis in bus stapten voor een ritje langs nrayse straatlantaarns, kwamen n tot dezelfde conclusie. LUGUBER let is net half tien geweest als de de Prinses Marijkestraat inrijdt, straat in de Oranjebuurt maakt j duistere en lugubere indruk, irga je dus 's avonds niet in je itje wandelen. En zeker niet na ddernacht als nog maar de helft ihet aantal lampen brandt. "De Iderheid en gelijkmatigheid van t licht zijn hier ver te zoeken", dt het professionele commentaar Th. van der Peijl, hoofd inbare Werken van de gemeente iray. "Bij de herinrichting van de anjebuurt, zal ook de straatver- ïting worden verbeterd", voegt eraan toe. n de Eikenlaan in Venray-zuid is niet veel beter. "Voetgangers en zich hier niet veilig voelen", dt verkeerswethouder Driessen ;edachten van de politici. "Nee, 'moet echt iets gebeuren." Ie bus nadert de wijk Veltum. ris de verlichting abominabel hl. De Kulutweg - een belang- toegangsweg naar diverse nstraten in deze wijk - heeft nog In Antoniusveld voldoet de straatverlichting al aan de NSvV-norm, in oudere wijken is dat nog niet het geval. het meeste weg van een landwegge tje, diep verscholen in het buitenge bied van Venray. Organisatoren van een horrortocht zouden in Veltum hun hart kunnen ophalen. Op de hoek Weg in den Berg/Kulutweg- stopt de chauffeur. De verlichting in de bus gaat uit. "Zo ziet het er dus uit als je hier 's avonds loopt", zegt Van der Peijl. De straat, die overdag zo'n gezellige indruk maakt, is ver anderd in één zwarte massa, waarin slechts enkele flauwe lichtpuntjes waarneembaar zijn. Straks gaan hier nog meer lampen uit. MAATWERK "In de oudere wijken van Venray hebben we echt een inhaalslag te maken", zegt Driessen als de bus chauffeur de tocht voortzet in de richting van de nieuwe woonwijk St. Antoniusveld. "De helderheid van het licht zal volgens de landelij ke NSvV-norm gelijkmatiger wor den verdeeld", vult Van der Peijl aan. "Concreet betekent dit dat we per situatie zullen bekijken welke verlichting het meest effectief is. De afstand tussen de lantaarnpalen, de breedte van de straat, de hoogte van de mast en de sterkte van het licht zijn allemaal zaken die worden meegenomen. We willen maatwerk leveren. Maar als het nodig is, zul len we naar eigen inzicht van de lan delijke norm afwijken. Plaatsen, waar de behoefte aan nieuwe ver lichting minder groot is, komen van zelfsprekend later aan de beurt." In Antoniusveld is te zien hoe heel Venray er over een aantal jaar uit moet komen te zien. Gelijkmatige verdeelde lantaarnpalen met lampen die een helder en krachtig licht uits tralen, geven de wijk een veilige aanblik. Deze straatverlichting, die voldoet aan de NSvV-norm, wordt in toekomstige nieuwbouwplannen, zoals in de Brabander, geïntegreerd. De gemeente Venray denkt onge veer vijftien jaar nodig te hebben om de straatverlichting te verbete ren. Verouderde lampen en straatlan taarns worden vervangen, waarna het huidige aantal lichtmasten met 45 wordt uitgebreid. De woonge bieden moeten straks zowel 's avonds als 's nachts optimaal verlicht zijn. Bovendien krijgen slechts verlichte fietsroutes langs belangrijke toe gangswegen richting Venray-cen- trum speciale aandacht. Een voor beeld hiervan vormt het fietspad naast de Oirloseweg. Het uitstapje zit erop. Van der Peijl adviseert de politici om dezelf de route nog eens na middernacht te rijden, maar dan per fiets. Het blijft stil in de bus. De commissieleden hebben genoeg gezien. De straatver lichting moet nodig worden verbe terd. En als het aan de politiek ligt, worden de plannen niet - zoals B en W voorstellen - over vijftien jaar uitgesmeerd. Daarvoor heeft Venray al te lang in het donker gezeten. I10NSWEG 13 VENRAY TEL: 0478 515010 'an de Limburgse rijders onder loed van alcohol komt. net als in rest van Nederland, ruim 60 pro- II uit een horecagelegenheid of («kantine. Dit is een van de con- sies uit het SWOV-onderzoek iden onder invloed in de provin- Limburg 1997-1998'. Voor het 'ionaal Orgaan keersveiligheid Limburg 'VL) zijn de cijfers uit het onder- konaanvaardbaar. De organisa- ril op korte termijn overleg voe- met belanghebbende •rganisaties en sportbonden, samen te bekijken welke maat- slen in de preventieve sfeer zijn tffen. Het ROVL denkt bijvoor- ,Jaan acties als alternatief ver- het zelf kunnen testen van jholpromillage in het bloed. jn dichtingsacties in horecagele- neden en extra politietoezicht, 'ens het ROVL allemaal voor den van maatregelen die het rij- onder invloed in de weekendn- 'en kunnen terugdringen. Rijden zonder gordel bestraft 'ij een aulogordelcontrole heeft politie vórige week woensdag en op de Langeweg m wav 30 bestuurders aangehou- Vijf personen werden gever seerd voor het overtreden van ffaagplicht. Op de Noordsingel a deze morgen eenzelfde con- e;üitgevoerd. Van de 55 voor- aogers, werden er tien op de I geslingerd. Wethouder Houba vreest dat Venray te veel geld laat liggen "Inwoners van de gemeente Venray zouden eigenlijk best meer belasting mogen betalen dan nu het geval is. Andere gemeenten in de regio laten de belastingtarie ven veel sneller stijgen dan Venray. Ik ben bang dat we te veel geld laten liggen. Worden we niet veel te goedkoop als we zo door gaan?" Deze zorg werd maandag morgen uitgesproken door wet houder J. Houba (Financiën) tijdens de presentatie van de pro ductrekening over 1998. Venray is hard op weg om het imago van 'belastingonvriendelijke' gemeente van zich af te schudden. Bekleede de gemeente in 1996 nog de vierde plaats op de provinciale ranglijst van de belastingdruk - een lijst waarop de 55 Limburgse gemeenten staan - in 1997 steeg Venray met stip naar de veertiende plaats. Vorig jaar nam de belasting druk verder af. Een 25e plek op de ranglijst was het gevolg. Voor de belastingbetaler stemmen deze getallen natuurlijk tot tevredenheid. Wethouder Houba, die als porte feuillehouder Financiën de centjes moet beheren, wordt er een beetje nerveus van. "Als je ziet dat omlig gende gemeenten hun belastingta rieven flink opschroeven, vraag ik me af of we geen geld laten liggen." Vorig jaar betaalde ieder huishou den in Venray 1173 gulden aan belasting. Een daling van ruim 4 procent ten opzichte van 1997. Een minder snelle stijging van de riool rechten en de afvalstoffenheffing, de zalmsnip van 100 gulden en de onveranderende onroerendezaakbe- lasting (ozb) waren de oorzaak van de belastingmatiging. Houba realiseert zich terdege dat de coalitiepartijen CDA, PvdA en VVD samen hebben afgesproken dat de belastingtarieven in Venray gematigd moeten worden. Hoewel er geen reden is tot paniek, is het volgens de wethouder wel noodza kelijk dat de ontwikkelingen in de regio nauwlettend in de gaten wor den gehouden. "We moeten ervoor waken dat het evenwicht met de omliggende gemeenten niet al te zeer verstoord raakt." De productrekening over het jaar 1998 zal Houba verder weinig kop zorgen bezorgen. Een positief saldo van 2,2 miljoen gulden, de taakstel lingen van Keerpunt en de uitvoe ring van het collegeprogramma op schema en een winst van 4.5 mil joen gulden uit het grondbedrijf zijn inderdaad zaken die erop duiden dat Venray op de goede weg is. De Beertjes, de groep gehandi capte kinderen die lid zijn van Scouting De Peelspeurders, beleef den zaterdag en zondag de dag van hun leven. Hoogtepunt van dit spe ciaal voor hen georganiseerde week einde was ongetwijfeld de motor toertocht op zaterdag. De twaalf kinderen werden op motoren met zijspan door de omge ving gereden. De middagpauze was in de soos Merlin in Meerlo waar eten en drinken was verzorgd door Plusmarkt van Dijck. Inmiddels waren met wagens van Nissan Hanssen ook ter plekke. Vervolgens werd de tocht voortgezet en volgde 's avonds, natuurlijk bij een kamp vuur, het afscheid met de motorrij ders. Na een spannend nachtje "uit slapen" werden de kinderen zondag morgen door hun ouders opgehaald en vertrokken ze met een snoepzak van Jamin huiswaarts. Ouders van gehandicapte kinde ren. die hun kind ook bij de Beertjes willen hebben, kunnen bellen met Evelin (511590) of Roos (512975) Inbraakpreventie begint bij een goede bouwkundige beveiliging van de woning. Onder andere door het toepassen van inbraakwerend hang- en sluitwerk. In samenwerking met Interpolis en de politie kunnen wij u een aantrekkelijke extra korting bieden van 10% op uw inboedelverzekering. Op zaterdag 24 april bent u van 10.00 tot 16.00 uur welkom in Partycentrum De Witte Hoeve te Venray bij onze Maand van de Toekomst. De Rabobank, Leo Hendriks BV en het Preventieteam Politie Venray vertellen u dan graag meer over inbraakbeveiliging en de voorwaarden voor de korting op uw inboedelverzekering. Uiteraard kunt u ook vrijblijvend infor meren bij onze kantoren Venray-Oostrum en Zevenrode. verzekeringen - financiële planning - beleggen - hypotheken - lenen - sparen Rabobank Venray-Oostrum Zevenrode tel.(0478)530 200 tel.(0478)530 300 peelmaas@tref.nl rabobank.zevenrode@tref.nl "Het gesprek is teleurstellend verlopen. Binnen vijf minuten was het duidelijk dat wethouder Houba niet de wil had om ons ook maar enigszins tegemoet te komen." G. Reintjes reageert ronduit teleurgesteld op het gesprek dat een afvaardiging van de gemeentelijke tennisverenigin gen heeft gehad met sportwethou der Jan Houba. De tennisverenigingen voelen zich achtergesteld bij de overige sportclubs in Venray die, in het kader van de privatisering, gelden krijgen om de sportaccommodaties op te knappen. "Het is duidelijk dat we onze eigen broek moeten ophou den. Clubs die dit niet kunnen, zul len ophouden te bestaan", aldus Reintjes. Op (financiële) steun van de gemeente hoeven de tennisclubs in ieder geval niet te rekenen. "We moeten simpel gezegd onze eigen boontjes doppen en niet bij de gemeente zeuren voor geld." In de commissie Sport deed Houba in maart nog de toezegging te bekijken of de tennisverenigingen in aanmer king komen voor een zogenoemde doorstartsubsidie. Echter ook dat blijkt geen haalbare kaart. Reintjes: "Die subsidie is alleen bestemd als een club start met een sport die in de gemeente niet voorhanden is." Volgens Reintjes hebben de clubs van Houba wel de toezegging gekre gen dat zij binnen twee maanden duidelijkheid krijgen over de nieu we huurtarieven voor de tennispar ken. Die tarieven worden opnieuw bekeken en beter op elkaar afge stemd. Nu is het nog zo dat bijvoor beeld TV Venray 5500 gulden per jaar betaald en Leunen-Veulen- Heide 700 gulden. De tarieven wor den opnieuw vastgesteld waarbij het aantal vierkante meters van de sportparken bepalend zijn. NADRUK Wethouder Houba blijft bij het standpunt dat de clubs hun eigen broek moeten ophouden. Hij wijst er met nadruk op dat bij de realisatie van de accommodaties het voor alle betrokkenen duidelijk was dat de verenigingen zelf voor aanleg en exploitatie verantwoordelijk waren. Een vergelijking met voetbal en andere veldsporten op de sportpar ken en de privatisering gaan volgens hem niet op. "Tennisverenigingen zijn in geprivatiseerde vorm aange legd en geëxploiteerd en binnen de bezuinigingsoperatie KEERpunt zijn er geen mogelijkheden daarop terug te komen." Houba heeft de tennisverenigingen wel op twee andere manieren steun toegezegd. Zo heeft de gemeente een jaarlijks budget voor activiteiten in het kader van sportstimulering. Met name als clubs zich richten op stimulering van sportdeelname door bijvoor beeld gehandicapten, ouderen en minderheden. Eventuele aanpassin gen van acommodaties voor gebruik door gehandicapten zijn eveneens bespreekbaar. "Volgens de wethou der dienen we al deze subsidiemo gelijkheden optimaal te benutten. Maar met een stimuleringssubsidie voor bijvoorbeeld rolstoeltennis knap je toch echt geen tennispark op", countert Reintjes. De aanvraag van Tennis vereniging Leunen/Veulen/Heide om de ondergrond van de banen in eigendom te verkrijgen, werd door de gemeente afgewezen. Het onder houd van het rond de baan liggend groen en het parkeerterrein bij ten nispark Ysselsteyn kan. tegen een gemeentelijke vergoeding (privati sering), wel door de tennisclub zelf worden gedaan. De gemeente neemt daartoe een initiatief. De Fraktie van de Vorle (FvdV) is het niet eens met de manier waarop de gemeente haar medewerking ver leent aan de verbouwing van zwem bad De Sprank. Door de uitgebreide financiële ondersteuning die Laco krijgt, vreest de fractie dat onderne mers in de sport- en fitnesscentra die deze gemeentelijke subsidie niet krijgen, geen eerlijke kans krijgen om het hoofd boven water te hou den. De bezwaren van enkele sport scholen en particulieren tegen de voorgenomen verbouwing, laten inderdaad zien dat de vrees voor een oneerlijke concurrentiepositie aan wezig is. Bovendien is het zo dat Laco de benodigde grond bij de overname van het zwembad voor een symbolisch bedrag van 100 gul den in eigendom heeft gekregen. Nu Laco op deze grond wil gaan uit breiden, vindt FvdV dat de eigenaar van De Sprank hiervoor een prijs moet betalen, die vergelijkbaar is met de huidige grondprijs. Anders gezegd: Laco moet hetzelfde behan deld worden dan andere ondeme- Grotestraat 73, Venray Helmond, Roosendaal, Boxmeer, Oss, Venray. mers met uitbreidingsplannen. FvdV vraagt in een brief aan B en W om opheldering. Door de sluiting van het Vincent van Gogh Instituut zou de marktpositie van De Sprank bovendien aanmer kelijk zijn verbeterd. Verder wordt bij B en W aangedrongen op toet sing van het bedrijfsplan van Laco. Volgens FvdV is dat namelijk gebruikelijk wanneer een onderne ming gaat uitbreiden. Tot slot wil de fractie van het college de garantie dat de subsidie die De Sprank van de gemeente krijgt uitsluitend voor 'zwembadactiviteiten' wordt benut. Bij een ongeval op de Lorbaan in Veulen liep een bedrijfsauto dinsdagochtend voor ongeveer 15.000 gulden schade op. Onbekenden legden vermoedelijk maandagnacht een grote kei op de weg. Een automobilist uit Griendtsveen zag die ochtend een wit voorwerp op straat liggen. Hij dacht dat het een doos was en reed erover heen. Het bleek echter een grote kei te zijn die flinke schade"toebracht aan de auto.

Peel en Maas | 1999 | | pagina 5