PEEL EN MAAS Toon Hermans eerste brildragende politieagent Koninginnedag 1999 in Venray Nationale Dodenherdenking in Venray Even terug in de tijd ^ancy Buise opnieuw Nederlands kampioen eren rat uw munten waard? WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMGEVING Lezing Geert ae Bruyn Landelijke fietsdag in Venray woonplaats U kunt deze coupon tot'woensdag 21 april in een enveloppe zonder postzegel opsturen naar Rabobank Venray-Oostrum, Antwoordnummer 1001, 5800 BV Venray. Het aantal plaatsen is beperkt. Toewijzing van de kaarten op basis van volgorde van binnenkomst van de coupons. Graszoden-Kweekbedrijf DIRECT GAZON Ut Ook particuliere verkoop eventueel thuis bezorgd. Tel. 0478-54 50 28 Rouwkuilenweg Bij veel mensen staan de zoge naamde 'verborgen potjes/doos jes' met oud geld. Variërend van 'kaartccnten' tot zilveren guldens en rijksdaalders, om nog maar te zwijgen van de gouden vijfjes, tientjes en gouden dukaten. Maar wat is dit nu allemaal waard? Bezit u slechts enkele tientjes aan waarde, of heeft u misschien wel duizenden guldens? Het antwoord kunt u krijgen op maandag 19 april tijdens een kostenloze taxa tiebijeenkomst van munten, pen ningen en bankbiljetten in party centrum De Witte Hoeve in Venray. De taxatie wordt gedaan door drie beroepsnumismaten die zich in het samenwerkingsver band GeRoMe hebben verenigd. Het taxeren van munten, pennin gen en bankbiljetten gebeurt tus- sen 11.00 en 16.00 uur veeleis «0^ Eindstraat 12, tel. 581653 gratis parkeren voor de deur Openbare Jenaplanschool De Keg in Venray viert in 1999 het 25-jarig bestaansfeest. In mei worden er voor de kinderen en hun ouders\verzorgers allerlei feestelijke activiteiten georgani seerd. De Keg is een school waar zowel leerlingen alsook' hun oudersWerzorgers zich nauw betrokken voelen met elkaar. Door de open sfeer zijn hier vele mooie vriendschappen gegroeid. Het 25-jarig jubileum is eén uitge lezen gelegenheid om al deze mensen weer bij elkaar te bren gen. Tijdens een reünie op zater dag 22 mei gaan oudleerlingen en hun ouders\verzorgers samen met de leerkrachten van destijds weer even 'terug in de tijd'. Voor meer informatie/opgave: Gerrie Janssen, Isabellahof 33, 5801 LD Venray, telefoon (0478)586313; e-mailjanssen@plex.nl. icy Buise is voor het tweede reenvolgende jaar Nederlands lioen garde solodansen gewor- Tijdens de nationale titelstrijd enshowdansen liet de 18-jari- anseres uit Ysselsteyn haar concurrente Christel Stein uit ndgraaf, die een thuiswedstrijd de, achter zich. Tijdens hun behaalden beide jongedames Hinten. In een extra dans toon- mcy Buise zich de sterkere en wi met 0,1 punt voorsprong verdiend het kampioenschap in de categorie senioren. Door het beha len van de nationale titel mag Buise in het weekeinde van 1 en 2 mei deelnemen aan de Europese titel strijd in Braunau (Oostenrijk). Komend weekeinde is Nancy Buise te zien tijdens de manifestatie Ysselsteyn Lééft. Zij danst zaterdag 17 april omstreeks 17.30 uur en een dag later, zondag 18 april, rond 13.00 uur. Buise wist opnieuw beslag ie leggen op hel Nederlands kampioenschap garde solodansen. Winkels open van 12.00 tot 17.00 uur Op Koninginnedag, vrijdag 30 april, zullen de winkels in het Venrayse centrum van 12.00 tot 17.00 uur geopend zijn. Tijdens Koninginnedag zijn er tal van activiteiten, onder andere in het centrum. 's Morgens is er tussen 10.30 en 12.00 uur straattekenen en street- dancing op de Merseloseweg tussen Kruitweg en Kempweg en van 11.00 tot 13.00 uur kinderrommel markt op het Schouwburgplein. Er is van 11.00 tot 16.00 uur gelegenheid de toren te beklimmen en op het Schouwburgplein is tussen 11.00 en 16.00 uur een opstapplaats voor gratis huifkarritten voor de jeugd. Verder is er een concert 11.30 tot 12.30 uur) van Jeugdharmonie Euterpe onder de luifel van de Rabobank, 's Middags zijn er gym nastiek- en judodemonstraties op de Grote Markt, live muziek in de Grote Straat en een show van Oldtimers op het Schouwburgplein. Op het grasveld bij de Grote Kerk is een hondenshow door de Groep Geleide Wapens De Peel. Winkelcentrum Venray sponsort de Oranjefeesten van het Oranjecomité. DONDERDAG 15 APRIL 1999 - NR. 15 HONDERD NEGENTIENDE JAARGANG Vrijdag 16 april afscheid van basiseenheid Venray Venraynaar Toon Hermans (59) neemt vrijdag 16 april afscheid van basiseenheid Venray van de Politie Limburg Noord. Bijna 35 jaar gooide hij als diender zijn hele ziel en zaligheid in de strijd, nu gaat hij genieten van een wel verdiend pensioen. Tussen 15.00 en 16.00 uur wordt hij door zijn collega's in het zonnetje gezet, daarna heeft iedereen tot 17.00 uur de mogelijkheid om hem bij zijn afscheid de hand te schudden. Hermans werd in Posterholt gebo ren en groeide in Heerlen op. Als bijna vanzelf kwam hij terecht in de Staatsmijnen in Brunssum waar hij vanaf 1957 tot 1964 werkzaam was. Als militair ging hij tussentijds, op eigen verzoek, naar Nieuw Guinea waar hij als electromonteur bij de marine zijn dienstplicht vervulde. "Nadat ik was teruggekeerd bij de Staatsmijnen was het al snel duide lijk dat ik naar iets anders op zoek moest. De mijnen gingen afbouwen en later ook sluiten." Hermans had altijd al interesse in het politiewerk. Als brildrager kreeg hij echter niet de kans om zijn roeping te vervul len. Totdat hij in 1964 een vacature in de krant zag van de politie in Den Haag met als opmerkelijk bijschrift 'brildragend geen bezwaar'. "Ik heb meteen gereageerd en nog datzelfde jaar volgde ik de opleiding aan de Politieschool in Den Haag." Hermans had de absolute primeur de eerste politieman met bril in Nederland te zijn. Vijf jaar hield hij het vol in de residentie. In 1970 streek hij neer in Venray dat met een inwonertal van 25.000 een eigen gemeentepolitie kreeg. Het was even wennen, de overgang van de grote stad naar een uit de kluiten gewassen dorp. Hij kijkt echter met fantastische gevoelens terug op die eerste maanden in Venray. Glundert als hij zegt: "We hadden een fantas tisch stel politiemensen. De nieuwe agenten kwamen uit alle windstre ken. Limburg, Brabant en de Randstad. In de beginmaanden ver bleven we in een hotel. Het was een bijzonder hechte groep." NAZORG Hij kon toen nog niet bevroeden dat hij het 29 jaar zou volhouden in Venray. Een dorp dat meer en meer naar de status van stad uitgroeide. Toon, getrouwd met Roosmarie en trotse vader van Fred (33) en Esther (30), maakte alle ontwikkelingen van dichtbij mee. "Venray is een afspiegeling van de huidige maat schappij en niet te vergelijken met 25, 30 jaar geleden. Toen was alles veel gemoedelijker, de gezagsver houdingen lagen heel anders. Ik kan me nog een gigantische vechtpartij tussen twee groep jongeren in de Hofstraat, bij Pentagon, herinneren. Daar stond ik met een collega mid den tussen. Met gevaar voor eigen leven kan dat nu dus niet meer. Als tegenwoordig twee groepen jonge ren ruzie hebben en wij komen erbij, dan keert de hele meute zich tegen jou." De keiharde maatschappij, de toegenomen werkdruk, weinig tijd Beeldend kunstenaar Geert de Bruyn geeft op donderdag 22 april om 19.30 uur een lezing over 'De symboliek in zijn werk'. Oude cul turen zoals de Egyptische en Keltische culturen vormen een inspiratiebron voor hem. De moe dergodinnen en hun functie komen uitgebreid aan de orde. Vanuit de verschillende symbolen, die in zijn werk terug te vinden zijn, behandelt hij het getal 'drie' dat momenteel centraal staat in zijn werk. U kunt zich opgeven voor deze lezing bij De Lochting, Laagheidseweg 16, Venray, tel. 0478-585173. De expo sitie van o.a. Geert de Bruyn is nog te bekijken tot 9 mei op zaterdag en zondag van 13.00 tot 17.30 uur en op telefonische afspraak. Op de fiets langs kunstgalerie De Lochting en Bloemsierkunst Elma, op visite bij de IJsboer De Quebec en lekker uitwaaien in het Maashegge gebied? Dat kan op zaterdag 8 mei tijdens de ANWB/VVV Landelijke Fietsdag. Dan stappen in heel Nederland duizenden mensen op de pedalen. Op meer dan 350 plaatsen kan worden gestart met één van de 230 routes die speciaal voor dit evenement zijn uitgezet. Zo begint in Venray de Twee Provinciën route bij de VVV/ANWB-winkel. U maakt een tocht van ongeveer 35 km door een afwisselend natuurgebied. Onderweg is er van alles te zien. Al fietsend passeert u tal van beziens waardigheden, zoals bijvoorbeeld het Nationaal Oorlogsmuseum en het stuw- en sluizencomplex te Sambeek. Onderweg is er volop gelegenheid om af te stappen en een kijkje te nemen, want de Landelijke Fietsdag is geen wedstrijd. Op ver toon van de afgestempelde routebe schrijving krijgt men tot 17.00 uur bij het eindpunt een medaille als aandenken. Bovengenoemde route is op zater dag 8 mei tussen 09.00 en 13.00 uur voor ƒ5,- te koop bij VVV/ANWB Venray. Tevens zijn hier vanaf 24 april routebeschrijvingen in de voorverkoop verkrijgbaar. Voor meer informatie over routes van de Landelijke Fietsdag in Noord-Limburg kan men contact opnemen met VVV/ANWB Venray, Henseniusplein 13, 5801 BB Venray, tel. 0478-510505. voor nazorg, het leven van een poli tieagent is er niet makkelijker op geworden. "Vroeger maakte je nog weieens een praatje. Dat is er lang zaam maar zeker bij ingeschoten. Jammer, maar het is niet anders." Hermans ziet echter ook positieve ontwikkelingen, zoals de komst van het Bedrijfs Opvang Team (BOT). Dit heeft onder de politiemensen geleid tot een betere verwerking van ingrijpende gebeurtenissen. "Ik heb mensen die zelfmoord pleegden stukje voor beetje onder een trein gehaald. Of ongelukken meege maakt waarbij een kind onder de vrachtwagen komt. Dat gaat je niet in de koude kleren zitten. Vroeger was de politiewereld ook meer een machocultuur. Tegen dergelijke din gen moest je maar tegen kunnen, daar was je politieagent voor. Maar ook agenten zijn mensen van vlees en bloed, met gevoelens. Emoties. Die behoefte hebben aan nazorg, een goed gesprek om zaken te ver werken." Het tekent Hermans; de mens ach ter de agent. Streng, rechtvaardig, maar ook sociaal. "Ik heb inderdaad altijd begrip gehad voor mensen met wie ik in aanraking kwam. Slachtoffers, verdachten, maar ook criminelen." FOTOGRAFIE Na vrijdag is het over en sluiten. Dan is het voorbij. Hij heeft naar zijn afscheid toe kunnen groeien, verheugt zich erop andere dingen te kunnen doen. "Maar ik neem ook met weemoed afscheid, met pijn in het hart. Want voor alles heb dit werk altijd met veel plezier gedaan. De mooie momenten overheersen overduidelijk de minder prettige herinneringen." Bang om in het welbekende zwarte gat te vallen, is hij niet. Integendeel, hij heeft genoeg om handen om de tijd mee te doden. Hij wandelt veel en graag, hangt aan het 'oud ijzer' in het fitnesscentrum, danst en fotografeert. Hij kijkt niet zonder trots naar twee ingelijste zwartwit foto's die aan de muur hangen. Fotografie is meer dan 40 jaar zijn grote passie. "In Nieuw Guinea heb ik mijn eerste kleurendia's gemaakt. Sindsdien leg ik alles in mijn hobby. Met de nadruk op portret- en land schapsfotografie. Nee, vervelen zal ik me zeker niet." Zijn ogen twinke len als een ander onderwerp ter sprake. Als alles goed gaat wordt hij in september trotse opa. Dochterlief Esther schenkt dan Toon en Roosmarie het eerste kleinkind. "Dat heeft mijn vrouw zeker verra den, hè." Hij geniet alleen al aan de gedach te als die kleine voor de eerste keer het woordje 'opa' brabbelt. Op maandag 4 mei worden in Venray - net als in de rest van Nederland - alle burgers en militai ren herdacht die sinds het begin van de Tweede Wereldoorlog waar ook ter wereld het slachtoffer zijn geworden van oorlog of geweld. De Nationale Dodenherdenking begint om 19.00 uur met een herdenkings bijeenkomst in de Grote Kerk. Naast burgemeester Waals zullen kinderen van basisschool De Hei uit Heide en leden van de Oecumenische Werkgroep Venray hun medewer king aan deze bijeenkomst verlenen. Rector P. Cöp zal daarnaast het woord voeren over het landelijke 4 mei-thema 'Vrijheid maak je met elkaar'. De herdenking wordt muzi kaal opgeluisterd door het Collegium Vocale en harmonie Sub Matris Tutela uit Oostrum. Na afloop van de bijeenkomst - circa 19.45 uur - wordt er een stille tocht gehouden via de Grote Markt, Hofstraat en Raadhuisstraat naar het oorlogsmonument aan het Kerkpad, waar militairen van de Groep Geleide Wapens De Peel de Erewacht zullen houden. Na het spelen van de 'Last Post', wordt twee minuten stilte in acht genomen, waarna bloemen en kran sen gelegd worden door ondermeer commandant F. Meulman van GGW De Peel, burgemeester J. Waals en voorzitter P. Kienhuis van het Oranjecomité. De herdenking wordt afgesloten met het spelen van het 'Reveille' en het 'Wilhelmus'. PEEL EN MAAS 'n abonnement waard m Diverse soorten buitenlandse - 0 OOK Dij U op de markt magere kaas voor slanke prijzen 's maandags: 11.00-16.00 u. markt voor Schouwburg, vrijdags: 09.30-18.00 u. op hel Henseniusplein^

Peel en Maas | 1999 | | pagina 13