Bekim Bahtiri leeft mee met landgenoten in Kosovo De warande van Venray Infodag rabobank Topmusici naar Venray Reikicursus Reünie basisschool St. Vitus Well Vacatures bij Amnesty- ;roep Venray Bibliotheek- nieuws Ward Welbers derde in strijd om 'Autospuiter van het jaar' SEL EN MAAS donderdag 15 april 1999 - Pagina 11 jor Henk Willemssen Voor Bekim Bahtiri zijn het span- nde maar vooral ook moeilijke ;ken in Venray. Grote zorgen iakt hij zich over zijn ouders die Kosovo verdreven zijn en nu in acedonië verblijven. Ongerust is over de toekomst van Kosovo, land waar hij nog ooit hoopt iig te keren. Vorige week leefde de 29-jarige kim Bahtiri tussen hoop en vrees, ant zijn moeder was vijf dagen oorloos. "Zou zij nog wel in leven n', vroeg hij zich toen bezorgd af. ikim telefoneerde met Het Rode lis en de UNHCR, de vluchtelin- norganisatie van de VN en zelfs et de NOS. Tevergeefs want geen iltele instantie kon hem helpen. "Ik jlhet liefst zo snel mogelijk naar acedonië toe. Ik moet iets doen. Ik eet waar mijn vader is en samen et hem wil ik haar gaan zoeken", et zijn vader, die in een vluchte- igenicamp in Bojane verblijft, had jbijna dagelijks contact. Ook hij aakte zich grote zorgen over haar. gelopen weekeinde kwam er ein- ijk positief nieuws. "Mijn moe- is gelukkig nog in leven. Zij eft het redelijk goed want ze ver- ijft bij mensen die haar in huis bben genomen. Zij zit in het zui- van Macedonië terwijl mijn der helemaal in het noorden ver- jft.Hij heeft het in hel vluchtelin- nkamp veel slechter. Het wordt ior de Macedoniërs enorm streng waakt en niemand mag het kamp rlaten", vertelt Bekim Bahtiri. Vandaag precies twee weken gele- werden zijn ouders uit hun huis in Pristina, de hoofdstad van Kosovo, verdreven. Zij werden samen met de andere buurtbewoners op een trein naar Macedonië gezel. Enkele dagen verbleven zij in Blace, een strook niemandsland vlak over de grens. Daarna werden zi j verder vervoerd naar Macedonië. In alle chaos liet vader Bahtiri de koffer met snel meegenomen spullen in Blace achter. Hij keerde daar terug om de koffer op te halen waardoor zij elkaar uit het oog verloren. Bekim Bahtiri woont nu bijna een jaar in Venray waar hij werk heeft bij ELC, een onderdeel van Xerox. Sinds september vorig jaar woont hij samen met zijn vriendin Mejreme. Zij is eveneens afkomstig uit Pristina. Bekim heeft haar ont moet toen hij voor het eerst sinds zijn vlucht weer terugkeerde naar Kosovo. Mejreme volgt momenteel Nederlandse les en hoopt spoedig een baantje te vinden. Bekim Bahtiri vluchtte acht jaar geleden uit Kosovo omdat hij werd opgeroepen voor het Joegoslavische leger. Via Duitsland en een aantal opvangadressen in Nederland kwam hij vijf jaar geleden in Sevenum terecht. Hij praat inmiddels heel goed Nederlands en voelt zich hier ook thuis. Maar zijn hart gaat nog altijd uit naar zijn geboorteland Kosovo. Daar studeerde hij mijn bouwkunde omdat in zijn thuisland veel goud, zilver en zink wordt gedolven. "Ooit zal ik terugkeren naar Kosovo. Het is een heel mooi land en daar hoor ik thuis. In november I997 ben ik voor het eerst sinds mijn vlucht in 1991 weer terugge weest. Voor twee maanden en het was vooral heel leuk om mijn fami lie weer te zien. Maar Kosovo was veranderd. Overal liep nu politie en militairen met geweren rond. Je kon niet meer rustig naar een café gaan want elk moment kon er politie bin nenvallen om iedereen te controle ren. De meeste kinderen gingen ook niet meer naar school", zo kijkt Bekim Bahtiri terug op het weerzien met Pristina. Bekim bezit nu de Nederlandse nationaliteit en heeft een Nederlands paspoort. Zijn twee broers en zijn zus ontvluchtten eveneens het thuisland Kosovo. "Mijn zus woont sinds tweeëneen half jaar in Brussel en mijn oudste broer verblijft met zijn gezin met drie kinderen in een opvanghuis in Maashees. Dat is vlakbij dus ik zie hem vaak". Bekims' jongste broer vergaat het minder goed. "Hij is met een vals paspoort het land uitgeko men. Bij de Hongaarse grens is hij echter aangehouden. Hij zit momen teel vast in een gevangenis in Hongarije. Maar ik verwacht niet dat ze hem zullen terugsturen", hoopt Bekim. Op zijn flat in Veltum volgt hij de gebeurtenissen in Kosovo dagelijks op de voet. De telefoon en de tv- zender zijn zijn belangrijkste 'wapens'. Tol grote ontzetting ziet hij hoe 600.000 landgenoten uit Kosovo verdreven worden. Voor het gedrag van de Serviërs heeft hij geen goed woord over. "Zij gaan als beesten te keer. Het is barbaars om mensen hun huis uit te zetten. En zij verbranden de huizen, martelen en plegen massa-moorden". Terwijl Bekim zich uit zijn jeugd in Pristina nog goed kan herinneren hoe de Serviërs en Albanezen vredig langs elkaar leefden. "De buren bij ons thuis waren ook Servisch. Wij kon den goed met hen omgaan. Maar sinds Milosovic aan de macht kwam is er veel veranderd. De Serviërs zijn sindsdien steeds nationalistisch en veel agressiever geworden". Bekim Bahtiri vindt dat de agressie tegen Kosovo geen historische grond heeft. Hij haalt twee geschie denisboeken uit de kast. En bewijst met enkele oude landkaarten zijn gelijk: "De Serviërs zijn verwant met de Russen. Daar komen zij oor spronkelijk ook vandaan. Kosovo heeft vroeger altijd bij Albanië gehoord." De 2 miljoen mensen tellende bevolking van Kosovo bestaat voor 90 procent uit Albanezen. De Serviërs vormen met een kleine groep Turken en zigeuners een min derheid. Sinds 1974 kreeg de pro vincie Kosovo van de toenmalige Joegoslavische leider Tito een grote re zelfstandigheid. Sindsdien stre ven de Albanezen naar volledige onafhankelijkheid. Maar de strijd van het Albanese bevrijdingsleger UCK wordt nu door Milosovic hardhandig de kop ingedrukt. "Ik weet niet of dit nog ooit allemaal goed komt. De NAVO had veel eer der moeten ingrijpen. Zij wisten toch dat Milosovic niet zou luiste ren. Hij wil alleen maar geweld. Ik ben pessimistisch over hoe het afloopt", zegt Bekim mismoedig terwijl de CNN beelden laat zien van de NAVO-bombardementen op Servië. Reikimaster Rosalinde Seelig geeft in Venray een cursus Reiki vogens de traditionele wijze van het Usui systeem van 16 t/m 18 april. Ontdek Reiki, een natuurlijke geneeswijze om jezelf, anderen, die ren en planten te helen. Ook u kunt het leren! Met uw eigen handen helende energie doorgeven, een energie die harmoniserend werkt op alles wat wordt aangeraakt. Reiki kan worden ervaren als een heel-makende energie op zowel lichamelijk, emotioneel, mentaal, als op spiritueel niveau. Het werkt verrijkend en bevrijdend en brengt je weer dichterbij wie of wat je in wezen bent. Ont-dek Reiki... Ont-dek Jezelf! Bel voor info: Coen en Marga Klaassen. tel. 0478-586327. Op zaterdag 25 september zal er een reünie van oud-leerlingen plaatsvinden die in de periode 1962 t/m 1993 de basisschool St. Vitus te Well hebben verlaten. In verband hiermee is de organi satie op zoek naar personen die wil len helpen bij het opsporen van de huidige woon- of verblijfplaatsen van enkele oud-leerlingen. Bel voor informatie met: Ed van de Bergh tel. 0478-501585 (school), tel. 0478-502212 (privé); Joke van Hoppe tel. 077-4731793; Wilma Hermanstel. 077-4722852; Schriftelijke reacties kunt u sturen naar Ed van de Bergh, Elb. Franssenstraat la, 5855 BH Well. )e Amnesty-groep Venray zoekt ar een aantal taken binnen de xp nieuwe vrijwilligers. Het gaat rom de volgende functies: een ite vergadervoorzitter, een vaste tulist, een scholenwerker, iemand brieven naar buitenlandse autori ten opstelt (meestal in het gels), een klussenman/vrouw, een s- en mediavoorlichter, iemand de bemensing voor de informa- stands en de jaarlijkse collecte elt, iemand die de website van de mesty-groep bijhoudt. Jaar schatting is de tijdsinveste- g voor deze taken ongeveer drie gdelen per maand. De onkosten irden vergoed. Een folder over de iepen een lijstje met een uitvoeri- ebeschrijving van de taken vindt a de vrijwilligersvacaturebank in Openbare Bibliotheek in Venray. iatuurlijk worden deze taken op moment ook uitgevoerd, alleen aas soms op een te laag pitje. Zo de groep via de krant en de loka- mroep u met een grotere regel- il op de hoogte houden van haar viteiten en willen we meer brie- sturen naar bijvoorbeeld Egypte rnog steeds de vier advocaten der aanklacht en proces gevan- zijn. We willen meer ludieke s zoals een anderhalf jaar gele de 'vluchtloop' voor kinderen, ar we zijn met te weinig mensen dit allemaal waar te maken, aarom willen we de komende extra energie steken in het wer- van nieuwe vrijwilligers en dat ben de bewoners van toniusveld vorige week al nerkt. Zij vonden in hun brieven- s een folder van de Amnesty- lepmet daarin de lijst met vacatu- iEn ook in de komende maanden Ide groep Venray naast haar ande activiteiten nieuwe vrijwilligers ren werven. Imnesty International wil schen- igen van mensenrechten voorko- =n. Dal dit nodig is kunt u dage ls op tv zien en in de krant lezen, lint Amnesty helpen door lid te wden en u kunt daadwerkelijk 'pen door lid te worden bij de «p Venray. Voor meer informatie kunt u hei naar C. Hoedemaekers, tel. 18-550230. Graag maken de medewerkers van bibliotheek u er op attent dat de liotheek in Venray de volgende 'en gesloten is: vrijdag 30 april, ninginnedag; woensdag 5 mei, vnjdingsdag; donderdag 13 mei, welvaart. NIEUWE COLLECTIE! LEREN JASSEN v.a. 199.- t/m 499.- MA BELLE Schoolstraat 24, Venray GRATIS uw 1 kol. geboorte- of trouwadv. in PEEL EN MAAS indien u uw kaarten heeft laten drukken bij van den munckhof grotestraat 68 venray SURPRISE inlijstwerhi Patersstraat 5 Venray 0478-516016 Je mag het gerust heel opmerke lijk noemen dat we in het oude Venray over een plaatsnaam beschikken als de "Warande", een jachtgebied dat bij een kasteel hoor de. Plaatsen als Horst, Helmond en Boxmeer hebben of hadden een kas teel en dus een warande. Een vreem de eend in de bijt, zo lijkt het: in Venray stond echt geen kasteel De Venrayse warande treffen we aan in het gebied dat nog bij velen bekend is als het St. Anna-terrein. Een parkachtig landschap daar tus sen de Overloonseweg en de Dr. Kortmannweg. Vroeger was het alleen maar toegankelijk voor ver pleegden en personeel van het psy chiatrisch instituut. Nu staat het volop in de belangstelling van ste denbouwkundigen en projectont wikkelaars. Voor de geschiedenis van dit gebied beginnen we met de periode vóór 1908, voordat hier de gebou wen van St. Anna verrezen, en ver volgens kijken we naar het verande rende landschap in deze tijd. JACHTGEBIED VAN DE HEER In 1674 verkocht de koning van Spanje Venray aan de adellijke familie Bouwens van der Boye, Heer van Macken te Holthees. Deze werd Heer van Venray en verwierf daarmee ook het jachtrecht over een groot stuk Venrays grondgebied. De grens van zijn jachtterrein met dat van de Heer van Geysteren liep, beginnend ter hoogte van de hoek Stationsweg-Servatiusweg, in een rechte lijn naar de kerktoren van de Smakt. Warandes waren een voorrecht van de adel. Het waren afgesloten stukken land waarop konijnen wer den gehouden. Te gelegener tijd werden ze daaruit weggevangen, vaak met behulp van fretten. De jacht binnen de warande zorgde voor afwisseling in het vleesaanbod voor de kasteelbewoners. Vooral het zandduinengebied van St. Anna vormde een ideale biotoop voor konijnen. HET HOOG HUYS De Heer van Macken bezat in Venray, behalve het huis "de Trap" in de Hofstraat, ook een huis genaamd "het Hoog Huys". Dit jachthuis had een aparte wapenka mer en was gelegen aan de Gasstraat op het perceel van de voormalige gasfabriek. St. Anna in 1908, op de voorgrond Jerusalem Het kruit voor de geweren werd op een andere plaats bewaard, namelijk in de "Polvertoren"'aan de Dr. Kortmannweg. Beide gebouwen waren dus in de directe omgeving van de Warande gelegen. WARANDE De naam Warande treffen we pas in Venrayse archiefstukken aan, als de Heer van Macken hier zijn rech ten kan doen gelden. Het woord warande komt van het Noord-Franse "garer" (beschermen-behoeden). In plaatsnamen betekent warande "gereserveerd jachtgebied". Een opperbosrechter werd vroeger wel warantmeester genoemd. In de volksmond werd het wrang, vrand of vrang. En als de oorspron kelijke betekenis van het woord "vergeten" is, gaat men het interpre teren als "konijnenhol" (kniens- vrang). De laatste variant "caninswarant" komt zowel in Venray als in Horst voor. Soms werd de naam van de eige naar er aan gekoppeld, zoals de "Sassevrand" in Boxmeer van de familie van Sasse van Ysselt. HET OUDE LANDSCHAP Voorheen was het St. Anna-terrein grotendeels open landschap, waarin de zandduinen van verre zichtbaar waren (zie foto St. Anna in aan bouw). De zandduinen van St. Anna zijn de laatsten in een reeks die ten wes ten en noorden van Venray gesitu eerd is. Van zuid naar noord kennen we de Culithsheuvels, de Veltumse kleffen, het Reijndersbos (nu Odapark), de Notarisberg, de Oinsiende berg, de Molenkleffen, en tenslotte de Warande. Hier en daar stonden verspreid vliegdennen, jeneverbesstruiken en wat eikenhakhout. Voor de rest was het voornamelijk droge heidevegeta- tie. Meer naar het noorden was het terrein natter. Daar lag een vijftal weilanden, dicht in de buurt van de LuIIse koelen, waar ooit de schaaps kooi van de familie Raedts stond. DENDERSKAMP Voor bouwland was het gebied vrijwel ongeschikt. Maar voor boek weitteelt werden in de heide van de Peel stukjes geschikt bevonden. Zo lag ook hier, in het nu beboste gedeelte aan de oostzijde een veldje genaamd "Denderskamp" (zie pijl op de Tranchotkaart). Heel bijzon der is dat een restant van de houtwal van de Denderskamp er nog onge schonden bij ligt. Bijna honderd jaar St. Anna-activiteiten hebben dit stukje reliëf in het landschap niet kunnen uitwissen! Het voormalige akkerland ligt nu temidden van lage zandduinen die begroeid zijn met loofbos. De hout wal of wildwal. begroeid met mos sen, is het leefgebied van amfibieën, wezels, hermelijnen en konijnen. Zo zijn er nog meer sporen van het oude land zichtbaar gebleven. Daartoe rekenen we ook de hoofd laan van St. Anna, beplant met Amerikaanse Eik. Vroeger was het een van de hoofdwegen van Venray naar Overloon. NATUURHISTORISCH GENOOTSCHAP LIMBURG (NGL) Het waardevolle van het St. Anna- terrein is elders in verschillende toonaarden bezongen, met name de schoonheid van het park en de kunsthistorische aspecten van het gebouwencomplex. Maar daarmee is het verhaal van dit gebied niet compleet! Betrekken we ook de waamemin- Denderskamp, zie pijl gen van de NGL, kring Venray, in onze beschouwingen, dan dringt het besef dat we hier met een heel bij zonder stukje Venray te maken heb ben pas ten volle door. Geruime tijd zijn door Henk Alards, lid van het NGL, systema tisch vogelobservaties verricht op het St. Anna-terrein. Van zevenenze stig verschillende soorten heeft men daar het territorium kunnen vaststel len. Komen tot broeden op het St. Anna-terrein: Sperwer - buizerd - fazant - water hoen - houtduif - holenduif - turkse tortel - tortelduif - koekoek - ransuil - bosuil - gierzwaluw - groene specht - grote bonte specht - kleine bonte specht - witte kwikstaart - winterkoning - heggemus - rood- borst - gekraagde roodstaart - merel - zanglijster - grote lijster - spotvo gel - tuinfluiter - braamsluiper - grasmus - zwartkop - fitis - tjiftjaf - goudhaantje - bonte vliegenvanger - grauwe vliegenvanger - matkop - kuifmees - pimpelmees - koolmees - zwarte mees - staartmees - boomkle ver - boomkruiper - spreeuw - wiele waal - vlaamse gaai - ekster - kauw - zwarte kraai - ringmus - huismus - vink - appelvink - groenling - kneu. Gemiddeld broeden er jaarlijks vierenvijftig verschillende soorten. Dit is een zeer hoog aantal voor zo'n relatief klein gebied! Eenentwintig soorten dagvlinders komen er voor, waarvan de eikenpa ge, die in Limburg weinig voor komt, is waargenomen. De grote faunarijkdom blijkt ook uit de aanwezigheid van "jachtwild" als konijn, haas, ree, houtsnip, hout duif, fazant en de kraaiachtigen. Er staan veel oude bomen afge wisseld met wat jonger loofhout en enkele stukken met naaldhout. Juist deze variatie maakt het zo aantrek kelijk voor de vogels. Het terrein is met name voor holenbroeders van groot belang. Dat buizerd en sperwer hier tot broeden komen is te danken aan de grote rust die er (nog) heerst. NIEUW LANDSCHAP Altijd heeft menselijke interventie het landschap doen veranderen. In de vroege middeleeuwen of nog eer der pleegden boeren roofbouw door te snel heide te plaggen. Daardoor ging het zand stuiven, of, zoals men dat vroeger zei "het zand gaat vlie gen". Zo ontstond wel een land schap dat nu karakteristiek is voor Noord Limburg en Oost Brabant. Het St. Anna-terrein heeft een grote natuurwaarde gekregen door de gespreide bebouwing met pavil joens binnen een bestaand natuurge bied. Daarvan zijn enkele belangrij ke landschappelijke elementen bewaard gebleven. Bosschages en zandduinen met veel reliëf bleven bij de bouw van St. Anna in 1908 intact. En als er straks huizen gebouwd worden, kan hopelijk weer zoveel mogelijk oud landschap behouden blijven. Het mooiste voor de vogels is natuurlijk dal het gehele terrein park blijft. De minst slechte oplossing voor de vogels is om zoveel mogelijk bos en bomem te behouden. De nu ai open gedeeltes plus de open gedeel tes die ontstaan na sloop van de diverse gebouwen, zouden herka- veld kunnen worden in grote kavels. Met andere woorden: zoals in 1908 met respect ook voor de natuurhistorie bouwen. Alleen dan kunnen we terecht blijven spreken van DE WARANDE VAN VENRAY. Met dank aan Henk Alards van het NGL. Uil het veldnamenonderzoek door: Gérard Lucassen. Ward Welbers, werkzaam bij Fransen Autoschade in Vierlingsbeek, heeft tijdens de Autovakbeurs in de RAI in Amsterdam beslag weten te leggen op de derde plaats in de wedstrijd 'Autospuiter van het jaar 1999' bij de senioren. Welbers kwam slechts één puntje tekort om de tweede plaats op het podium te mogen betreden. Het was de tweede keer dat hij aan de wedstrijd deelnam. In 1993 sleepte hij bij de junioren de tweede plaats in de wacht. Om mee te mogen doen aan de eindstrijd in Amsterdam moesten alle deelnemers 'thuis' een opdracht uitvoeren en deze vervolgens opstu ren. Het betrof het spuiten van een voorscherm in bepaalde kleuren combinaties. Uit de ruim honderd inzendingen werden acht finalisten geselecteerd, waaronder dus ook Ward Welbers. De jury in Amsterdam hield behalve het eind resultaat ook enkele andere criteria nauwlettend in het oog. Zo dienden de deelnemers de ARBO- en milieu wetgeving in acht te nemen en col legiaal te zijn met elkaar. De auto- spuiters moesten rekening houden met hun eigen veiligheid, gezond heid en welzijn. Ward Welbers is blij met zijn derde plaats. Over twee jaar is er in Amsterdam wederom een Autovakbeurs met de bijbeho rende titelstrijd 'Autospuiter van het jaar 2001'. Welbers wil daar weer graag van de partij zijn en spreekt de hoop uit om dan oök eens de hoogste trede van het podium te mogen beklimmen. Zaterdag 24 april in de Witte Hoeve Op zaterdag 24 april organise ren de Rabobanken Venray- Oostrum en Zevenrode een Infodag over hypotheken, finan ciële planning en beleggen. De Infodag wordt gehouden in Partycentrum de Witte Hoeve aan de Gasstraat in Venray. Belangstellenden zijn van harte welkom tussen 10.00 en 16.00 uur. Wat u allemaal kunt doen met uw geld'? En wat verstandig is? Denkt u aan een huis kopen? Of beleggen? Vraagt u zich af hoe u later kunt profiteren van het geld dat u nu overhoudt? En of u uiteindelijk eer der kunt stoppen met werken? Veel mensen zien door de financiële bomen het bos niet meer. De Infodag is er om duidelijkheid te scheppen en antwoord te geven op alle mogelijke financiële vragen. Met welke grote of kleine plannen u ook rondloopt, het is belangrijk te weten wat de financiële gevolgen van die plannen zijn, zodat u de juis te keuzes kunt maken. U wilt uw financiële toekomst zo invullen dat u flexibel blijft; dat uw keuzes geen keurslijf worden maar juist meer vrijheid creëren en uw plezier in het leven vergroten. Maar voordat u keuzes kunt maken, moet u eerst weten wat er allemaal mogelijk is. PERSOONLIJK FINANCIEEL ADVIES Het is niet eenvoudig om een overzicht te krijgen van wat er voor uzelf allemaal mogelijk is. Het is ook bijna onbegonnen werk om dat zelf allemaal uit te zoeken. Daarom heeft de Rabobank het Persoonlijk Financieel Advies in het leven geroepen. Een financieel adviseur weet namelijk precies wat er tegen woordig mogelijk is, wat de voor- en nadelen zijn van allerlei financië le producten en wat de fiscale gevol gen zijn. De adviseur zoekt samen met u uit hoe u er financieel voor staat en wat uw behoeften zijn en uw plannen voor de toekomst. Aan de hand van zijn suggesties en uw keuzes wordt een Persoonlijk Financieel Advies gevormd. Een doordacht advies waar u echt iets aan hebt. Ook als u nog geen duide lijke toekomstplannen hebt, kan het Persoonlijk Financieel Advies u hel pen om meer uit uw situatie te halen dan u nu doet. Tijdens de Infodag kunt u zich uitgebreid laten infor meren over het Rabobank Persoonlijk Financieel Advies. Veel mensen zijn wel geïnteres seerd in het kopen van een huis, in beleggen of in voldoende geld reser veren voor later. Daarom liggen de HypotheekMeter, de BeleggingsMeter en de PensioenProef klaar. U kunt rond kijken op de informatieve woon- markt of de beleggersmarkt. Er wor den heldere presentaties gegeven over vermogensgroei en beleggen. Ook kunt u zich laten informeren over zaken, waaraan u moet denken bij het kopen van een huis. Wilt u persoonlijk met een deskundige overleggen? Praat dan eens met een van de financieel- of hypotheekad viseurs, die op de Infodag aanwezig zijn. Zij nemen graag de tijd voor u! Op zondag 18 april om 15.30 uur zal in de schouwburg van de locatie Noord van het Vincent van Gogh Instituut te Venray een concert gege ven worden door de meestercellist Pieter Wispelwey met pianobegelei ding van Paolo Giacometti. Op het programma staan sonates van Beethoven. Brahms en Koddly. Kaarten ad 30,- zijn te koop bij de ingang of per telefoon 0478- 582472. Pieter Wispelwey, oud-leerling van Anner Bijlsma, William Pleeth en Paul Katz. is nu zelf een van de toonaangevende cellisten van onze tijd. Zijn repertoire reikt van Bach tot Elliot Carter, Kagel en Schnittke. Niet geheel tevreden over de eerste twee versies van de solo suites van J.S. Bach, maakt hij zich op voor de derde opname. En elk jaar speelt hij de sonates van Britten, Beethoven en Brahms. Regelmatig is hij te horen in de celloconcerten van Haydn, Dvorak, Sjostakovitsj en Schnittke. De opname van de Beethoven en Brahms sonates met Paul Komen op pianoforte leverde een Edison op.. De in Italiï geboortige Paolo Giacometti voltooide met lof zijn studie bij Jan Wijn aan het Amsterdamse Sweelinck Conservatorium. Hij won al vele prijzen op concoursen als het Steinway Concours in Nederland waar hij als eerste eindigde en op het Internationales Brams Wettbewerb in Hamberg waar hij de tweede prijs ontving. In 1995 behaalde hij de eerste prijs op het Postbank-Sweelinck Concours.

Peel en Maas | 1999 | | pagina 11