Dialectonderzoek op basisscholen Venray SE Werkgroep wil vaart achter aanleg 30-km-zone in Leunen-Oost Lekker, gezellig en betaalbaar tafelen Werken bij Frans Maas Logistics in Oostrum Structuurplan officieel gepresenteerd Guiness record poging door verstandelijk gehandicapten! Actie voor legbatterij-vrij Europa Bonnen voor een gratis Big Mac Menu ie Benoeming zenuwarts Verhoeven Omroep Venray Rijverbod voor dronken bestuurder PEEL EN MAAS BEZORGEN? UW Oud papier De mooiste merken VERUNDEN JUWGUGR S PEEL en maas donderdag 1 april 1999 - Pagina 9 Veldeke Venray start binnen kort op 21 basisscholen in Venray jen dialectonderzoek. Leerlingen van groep 8 en ouders wordt hun medewerking gevraagd aan een chriftelijke enquête. Doelstelling is om vast te stellen in welke mate jet Venrays dialect wordt gespro ken. In april 1973 werd al eerder een lergelijke enquête gehouden waar- jan"toen ruim 1500 personen heb- ben meegedaan, hetgeen neerkwam op zes procent van de bevolking. Dit was redelijk representatief, met name omdat alleen huishoudens met kinderen in de enquête waren betrokken. De vragenlijst van ruim 25 jaar geleden wordt nagenoeg ook nu gehanteerd. Het gaat om twee lijsten, één met een eenvoudige serie vragen voor de leerlingen en één uitgebreid formulier voor de ouders. Veldeke Venray verwacht dat het resultaat veel belangrijke gegevens zal opleveren over het gebruik van het Venrays dialect. Veldeke denkt met name dat het Venrays dialect heel wat veranderin gen heeft ondergaan. VREEMDEN Uit enkele gegevens die in 1973 naar voren kwamen, bleek dat in Venray-kom door 74% van de kin deren het dialect gesproken werd. In de kerkdorpen was dat maar liefst 98%. Op de speelplaats werd in Venray-kom door 57% dialect gesproken, terwijl dat in de kerkdor pen door vrijwel iedereen (98%) werd gedaan. Op de vraag 'Wil je later dialect blijven spreken?' ant woordde in Venrays centrum 71% met 'ja', in de kerkdorpen was dit 94%. De dialectsprekers bleken maar in uitzonderingsgevallen Nederlands te spreken, onder andere tegen vreemden en als het nodig was op het werk. W. Verhoeven, zenuwarts bij het fincent van Gogh Instituut, is fcnoemd tot bijzonder hoogleraar Farmacotherapie van chronische sychiatrische aandoeningen' aan de •rasmus Universiteit in Rotterdam, yerhoeven zal voor een periode van vier jaar de leerstoel bekleden, voor en dag in de week. Hij is sinds anuari 1989 werkzaam als hoofd ian de afdeling Biologische psychiatrie en hoofd A-opleiding isychiatrie binnen het instituut. E t'n Wandeling dur 't Rooise Land Donderdag 1 april gaan we verder net onze rondgang door de Grote (erk. Harrie Vriens, kunsthistoricus Well, vertelt dan o.a. over de louwmeester van de kerk, Giesbert ichirt, die overal in de kerk zijn enmerken achter liet. Zeven ken nerken van zijn bouwstijl zijn in de erk te herkennen. Ook vertelt hij an de poging om van de kerk een ite basiliek te maken. Dit misluk- iomdat, wat men dacht dat ramen gewoons steen was. lerdag van 19.00 tot 20.00 uur, laling maandag van 18.00 tot [00 uur. Kloje Radio - CD van de week De mooiste filmhits allertijden ials Celine Dion met My heart ill go on van de film Titanic of 'ardigans met Lovefool van de |jm Romeo Juliet en nog veel ichtige filmmuziek staat op nuffelrock, de cd van deze week Omroep Venray. Jij kunt deze cd innen door de volgende twee vra- :n goed te beantwoorden: 1Uit elke film komt de muziek van ruce Springsteen The streets of liladelphia? 2. Uit welke film omt de muziek van Berlin Take my ireath away? Luister tussen 17.00 n 18.00 uur naar Klojo Radio of el het goede antwoord door. Ons lefoonnummer is: 512362. Stopwatch Ook tijdens het Paasweekend gaat e sport gewoon door in het Rooise ind. Het team van Stopwatch is op e Paasdag weer druk in de weer om 1 van minuut tot minuut op de hoog- I te houden van de belangrijkste portgebeurtenissen uit de sportief- te regio. Tijdens het weekend esteden wij o.a. aandacht aan het ntemationaal tafeltennistoemooi ^Joorgehandicapten, en het intema- Hfconaal tafeltennistoemooi van de RRed Stars. Natuurlijk ook live verslagen van ■Ie verschillende voetbalwedstrijden nabeschouwingen van de wed- trijd die op zaterdag zijn gespeeld, n de uitzending van Sport op zater- lag kijken wij vooruit naar de wed- tnjden die tijdens het paasweekend ilaatsvinden en hierin aandacht oor het internationaal tafeltennis- oemooi voor gehandicapten. Zoals ziet volop sport tijdens het paasweekend bij Omroep Venray. Iport op zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur, Stopwatch 2e Paasdag 'an 14.00 tot 17.00 uur. Waar zijn de Troubadours gebleven? Donderdag 1 april zullen er leden an de Limburgse formatie Outside e gast zijn. De leeftijd van de 5- nansformatie varieert van 15 tot 19 aar. Zij presenteerden op 27 maart l; hun eerste cd met daar 12 ■imburgse nummers. Outside komt il de omgeving Schimmert. fonderdag 8 april in de studio The Jwheltons. Waar zijn de Troubadours ebleven? iedere donderdag van 1.00 tot 22.00 uur. Omroep Venray is via de kabel te ntvangen op 102.4 en in de ether 90.2. Postadres: Postbus 91, Venray. De politie maakt proces-verbaal 'P tegen een 49-jarige automobi- istuit Deume die zaterdagmiddag tanken in zijn auto zat op de feumeseweg in Ysselsteyn. Een gent in burger zag de auto in de staan en ging poolshoogte fcmen. Hij trof de bestuurder al lapend aan. Hij waarschuwde iaarop zijn collega's die de man nee naar het bureau namen. De tëiirnenaar kreeg een rijverbod fön zes uur opgelegd De gemeente Venray moet snel een begin maken met de aanleg van een 30-kilometerzone en een speel- tuintje in het oostelijk deel van Leunen. Een werkgroep, bestaande uit leden van buurtvereniging D'n Tomp en Leunse bewoners heeft het college van B en W in een brief hierom gevraagd. De gemeente liet de bewoners al eerder weten ver keersmaatregelen te zullen treffen in de hele gemeente, dus ook in Leunen.. Bovendien zullen er in het kader van het speelruimteplan in de gemeente speel voorzieningen voor de jeugd worden gerealiseerd. Uit een in november gehouden enquête van de werkgroep, waaraan vijftig van de 125 Leunse gezinnen hun medewerking verleenden, bleek dat een meerderheid graag een nieuwe speeltuin wil. De helft van de geën quêteerden is oovendien voorstan der van snel heidsremmende maatre gelen in Leunen-Oost. Volgens de gemeente is Leunen in 2004 aan de beurt. Er zullen dan vier snelheidsremmende maatrege len worden aangelegd. Daarnaast zijn er plannen voor een nieuwe speeltuin ten oosten van Leunen. De werkgroep is tevreden over de inhoud van de plannen maar is bang dat de uitvoering ervan nog jaren op zich zal laten wachten. De initiatief nemers hebben er daarom bij de gemeente op aangedrongen om de plannen versneld te realiseren. Wil jij of andere bladen zoals Grens en Maas,Zondagskrant E3-Journaal, Trompetter, De Telegraaf Neem dan contact op met Verspreidingsburo "PERIODIEK" Tel. 582877 Noorderhof 6 Venray PEEL EN MAAS WEEKBLAD Bistro Eigen wijze in Venray De trend van de laatste jaren om meer buiten de deur te eten, wordt meer en meer een vanzelfsprekend heid. Ook in Venray is deze behoef te volop aanwezig. Mensen vinden het leuk om met vrienden en familie onder het genot van een hapje en een drankje elkaar te treffen. Het sociaal leven wordt dus niet meer alleen binnenshuis gepraktiseerd. De geneugten des levens die in lan den rond de Middellandse Zee heel normaal zijn, zoals een goed glas wijn en lekker eten tegen een betaal bare prijs, zijn bij Bistro Eigen wijze aan de Paterslaan 15 in Venray inmiddels ook ingeburgerd. In deze sfeer willen de uitbaters Frans-Joseph en Eveline van Rooij hun restaurant bij u introduceren. Het publiek wordt verwelkomd in een bistro met een warme uitstra ling. Om de gasten steeds opnieuw te verrassen, wordt de menukaart regelmatig veranderd, zodat de smaakpapillen iedere keer opnieuw geprikkeld worden. Bistro Eigen wijze biedt ruimte aan circa 80 per sonen. De inrichting is sfeervol en intiem, hetgeen wordt bereikt door het gebruik van veel hout, ijzer en stenen bogen. De bistro is ook uiter mate geschikt voor bruiloften en andere feestelijkheden. De keuken is dagelijks open van 17.00 tot 21.30 uur, op woensdag is Eigen wijze gesloten. Vanaf zaterdag 3 april is iedereen welkom. Tijdens de paasdagen wordt een 4-gangen welkomstmenu geserveerd voor de prijs van 49,50 gulden, inclusief een feestelijke cocktail. Bistro Eigen wijze, Paterslaan 15 in Venray, telefoon (0478)581869 en fax (0478)550321 Frans Maas Logistics bv is een van Europa's grootste logistieke dienstverleners. In Europa zijn er zo'n 4200 mensen werkzaam. De werkzaamheden die biij Frans Maas Logistics Venray bv worden verricht vinden plaats voor een grote fabrikant van kopieerappa raten. De ruim 300 medewerkers van Frans Maas in Oostrum zor gen er dagelijks voor dat kopieer en faxapparaten en toebehoren getest en verpakt worden en op het juiste ti jdstip op de plek van bestemming bij de klant arrive ren. Capac Uitzendbureau werkt samen met Frans Maas Ligistics Venray bv aan een unieke werkwij ze voor het inplannen van perso neel: het aanpassen van de werktij den van het flexibel personeel aan de werktijden van Frans Maas. Door middel van het werken met een weekplanning, houden Capac en Frans Maas zoveel mogelijk reke ning met de tijden waarop de mede werkers kunnen werken. Er zijn tal van mogelijkheden voor degene die enkele dagen, och tenden, middagen of avonden per week aan het werk willen. Natuurlijk zijn er ook fulltime mogelijkheden. De werkzaamheden bij Frans Maas Logistics Venray bv zijn allemaal voor lange tijde. Frans Maas Logistics Venray bv is één van de grotere werkgevers van Venray en omgeving. Daarom is er nu en in de toekomsrvolop behoefte aan nieuwe medewerkers die voor een aantal uren in de week willen werken. Deze medewerkers zijn werkzaam in functies als testers van kopieer- en faxapparaten, hef- en reachtruckchauffeurs, in- en ompak- kers en controleurs. Belangstellenden kunnen rechtst reeks contact opnemen met Capac Uitzendbureau op tel. 0478-584970. PEEL EN MAAS 'n abonnement waard Wethouder B. Kersten heeft dindsdagavond, voorafgaande aan de gemeenteraadsvergadering, het Structuurplan 'Ruimte voor de toe komst' gepresenteerd. Raadslid J. van de Vorle kreeg het eerste exem plaar overhandigd. De inhoud van het Structuurplan werd in oktober vorig jaar door de gemeenteraad vastgesteld en is nu voor de buitenwacht in boekvorm uit gegeven. In het 97 pagina's tellende boek werk, dat door BRO-adviseurs is opgesteld in nauwe samenwerking met de gemeente, staat beschreven waar er in de gemeente Venray tot 2008 ruimte is om te wonen, werken en recreëren. Volgens Kersten zal het enorme werk wat er in de tot standkoming van het plan is gesto ken, zich in de toekomst vast en zeker terugbetalen. "We kunnen nu op een verstandi ge manier met onze ruimte omgaan. Hoeven niet steeds meer bij ieder plan dat we ontwikkelen uitgebreid te onderzoeken waar en hoe het moet worden ingepast. Het Structuurplan fungeert in dit kader als een kompas. Het zet de lijnen uit en schept duidelijkheid. Voor ons als gemeente maar ook voor andere overheden en marktpartijen. Iedereen weet nu wat er in Venray mogelijk is en wat niet." Het Structuurplan 'Ruimte voor de toekomst' is vanaf 12 april tegen betaling van 55 gulden te verkrijgen bij de afdeling Publieksdiensten van de gemeente Venray. Een samenvat ting van het plan wordt gratis beschikbaar gesteld. 10 april opening kunststofatletiekbaan Atletiekvereniging Venray- Regio is momenteel druk doende om zaterdag 10 april a.s. de nieu we kunststofatletiekbaan op grootse wijze te openen. De nieu we atletiekbaan is gelegen op sportpark de Wieën waar voor heen een 'gravel' atletiek voorzie ning lag. Na jaren van overleg, onderhandelen en uitwerking van plannen om de professionele atle tiekbaan gerealiseerd te krijgen, is het de vereniging gelukt op eigen kracht, met financiële hulp van de gemeente Venray, deze baan te realiseren. Voor de leden van de vereniging is het een ware verlossing om van de oude voorziening (gravel) af te zijn. Het was een zéér slechte voor ziening die na regenweer meer geschikt was voor een overlevings tocht of zwemwedstrijd als voor een fatsoenlijke training op atletiekge- bied. De onder eigen beheer aangelegde zes laans baan met sprintgedeelte heeft nog meer extra's te bieden namelijk een schitterende hoog spring-, verspring-, hink-stap- sprong-, polsstokhoog-, discus- en kogelstoot-accommodatie. De nieu we en moderne sportvoorziening is voor de regio Venray een fantasti sche aanvulling op het gebied van sportaccommodaties. Het geeft de mogelijkheid te sporten op het aller beste materiaal, wat er op dit moment te bedenken valt, op atle- tiekgebied. De baan is er niet alleen voor de vereniging. Ook scholen, bedrijven, clubs etc. kunnen deze baan huren van de vereniging en gebruik maken van alle faciliteiten die er voorhanden zijn. De vereniging verwacht dat de nieuwe baan velen zal trekken om de 'moeder der sporten' te gaan beoefenen. AV Venray-Regio is er klaar voor en zal de nieuwe leden met open armen ontvangen en hen begeleiden op een verantwoorde wijze naar het niveau waar de leden zelf voor kunnen kiezen. Tijdens de openingsdag kan iedereen komen nemen en zich laten jnformeren naar de mogelijkheden die de vereniging te bieden heeft. PRIMEUR Een van de activiteiten tijdens het openingsfeest is de unieke record poging van de verstandelijk gehan dicapten om zich te plaatsen in het Guiness Record Boek op het num mer 50x200 meter estafette! De vereniging heeft sinds een kleine twee jaren, met succes, een G-groep geïntegreerd binnen de club. Het enthousiasme van deze groep atleten is hartverwarmend. Mee doen binnen een reguliere ver eniging geeft voor hen de erkenning erbij te horen en op hun eigen niveau te kunnen presteren. Het meedoen is voor hen het belangrijk ste en dat binnen deze fantastische vereniging die voor iedereen open staat. De vereniging is momenteel druk doende 50 G-atleten zover te krijgen om deze recordpoging volgens de regels uit te laten lopen. Training op dit nummer is dan ook erg belang rijk. Een opmerking van de Venrayse G-atlete Marleen Stevens: 'Makkie'. De Guiness organisatie was direct bereid om deze recordpoging te erkennen en op te nemen in het recordboek als deze volgens de reglementen uitgevoerd zal worden, het is voor het eerst in Nederland dat er op atletiekgebied een record poging is voor verstandelijk gehan dicapten. Daarom roept de atletiek vereniging een ieder op om onder het motto van de NSG: 'Deze spor ters verdienen supporters', op zon dag 10 april getuige te zijn van dit grandioze festijd. De aanvang van de recordpoging zal om 16.00 uur zijn en zal vooraf gegaan worden door een schitterende vlaggenpara- de. Hieraan zullen niet alleen de gehandicapten, maar ook de deelne mers van de schoolatletiekwedstrij- den en de junioren van de Atletiekvereniging Venray-Regio deelnemen, het geheel zal met muzi kale begeleiding omlijst worden. FEESTAVOND Al jaren organiseert de vereniging een schoolatletiekdag waar veel scholen uit de regio met enthousias me aan deel nemen, ook op deze dag zullen zij in groten getale acte de presénce geven, ongeveer 45 scholen uit de regio (Tienray, Swolgen, Meerlo, Vierlingsbeek, Horst, Bergen, enz.) zijn van de par tij. De strijd zal voor hen 's och tends om 11.00 uur losbranden tot ongeveer 14.45 uur. Gestreden zal worden om de hoogst mogelijke eer voor de school met de beste presta tie. De vereniging telt op ongeveer 300 scholieren! Na de schoolatletiek zullen enkele prominente toppers van de vereni ging enkele demonstraties geven op enkele atletiekonderdelen. Welke deze zijn is op dit moment nog niet bekend. Verder zullen er verschillende activiteiten langs de nieuwe baan georganiseerd worden om het geheel op te fleuren. De atletiekver eniging denkt aan een springkussen, ballonnenwedstrijd, allerlei leuke spelen voor jong en oud en verder informatiestands van de atletiekver eniging, de Nederlandse sportbond voor gehandicapten en de Nederlandse bond voor aangepaste sporten. Last but not least het geheel zal met de nodige muzikale omlijs ting opgeluisterd worden door har monie Euterpe, enkele leden van de Flavour Big Band en mogelijk nog een joekskapel. De afdeling Venray van de Dierenbescherming voert op zaterdag 3 april actie op de Grote Markt voor een legbatterij-vrij Europa. In het kader van pasen, ook het feest van de kip en het ei, zal het publiek worden geïnfor meerd over de legbatterij-vrij- campagne van de afdeling. De Dierenbescherming vindt dat het huidige legbatterijsysteem zeer dieronvriendelijk is en daarom zo snel mogelijk moet verdwijnen. In Nederland leven ongeveer 45 miljoen kippen in een legbatterij, die met zijn allen zo'n slordige 10 miljard kippen per jaar leggen. Op elkaar gestapeld, soms meer dan zes verdiepingen hoog. Elke kip heeft een ruimte die ongeveer even groot is als de afmeting van een A4-tje. De kip kan niet scharrelen, heeft geen legnest en zitstok. Ze zit bovendien de gehele dag in kunst licht, wat haar natuurlijke cyclus volleidig in de war brengt. Uit frus tratie pikt ze andere kippen met als gevolg dat haar snavel afgeknipt of gebrand wordt. MINIMUMEISEN De Dierenbescherming wil dat er zo snel mogelijk een einde komt aan deze vorm van pluimveehouderij. Tot die tijd wil de vereniging het leven van de leghen in de batterij verbeteren. Om de afschaffing van de legbatterij in Nederland te bewerkstelligen, heeft ze een aantal minimumeisen opgesteld. Zo zou iedere kip 300 procent extra ruimte moeten krijgen, moetenen in alle hokken legnesten en zitstokken worden geplaatst en dienen de kip pen strooisel te krijgen zodat ze kunnen scharrelen. Op 3 april staat de Dierenbescherming. afdeling Venray met een stand op de Grote Markt. Het publiek krijgt hier infor matie over de legbatterij en kan bovendien haar sympathie betuigen aan een handtekeningenactie. Actie Intervention Uitzendburo en McDonald's 'Heb je trek in een Big Mac? Laat je nu inschrijven en ontvang een gratis Big Mac Menu!' Door middel van deze actie wil Intervention Uitzendburo in samenwerking met McDonald's iets leuks voor de toekomstige uit zendkrachten doen. De lente is aangebroken; voor veel mensen tijd om nieuwe activi teiten te ontplooien. Intervention wil dit stimuleren door iedereen die zich bij een van de kantoren laat inschrij ven een bon voor een gratis Big Mac Menu te geven. "Een persoon lijke benadering en optimale dienst verlening staan bij ons hoog in het vaandel", aldus initiatiefnemer directeur Frans Faassen van Intervention. Sinds de start, nu bijna vijfjaar geleden, heeft Intervention Uitzendburo een enorme groei door gemaakt en behoort het tot de snelstgroeiende uitzendorganisaties in Noord-Limburg met professione le kantoren in Venlo, Blerick. Tegelen. Reuver. Helden-Panningen en Venray. McDonald's staat natuur lijk honderd procent achter het Bog Mac-initiatief: "Zo'n aanbod kun je toch niet afslaan? Door je te laten inschrijven, maak je kans op de baan van je leven en ontvang je daarbij ook nog eens een overheer lijk menu ter waarde van acht gul den vijfennegentig." De actie loopt nog tot 21 juni. Voor meer informa tie kunt u terecht bij Intervention Venray, telefoon (0478)552828. Vestigingsmanager Patricia Martens van Intervention Uitzendbureau rechtsen Wijbo Wijnbergen van McDonald's Venray zijn enthousiast over het initiatief. van Heil der Zieken. VREDESKERK Woensdag 7 april wordt er papier opgehaald route Vredeskerk, Aanvang 18.00 uur. Wilt u het oud papier goed gebundeld aan de straat plaatsen. De container aan de Westsïngeï. parkeerplaats Hubenhof is elke zaterdag open van 08.30 tol 17.00 uur. Hier kan iedereen papier deponeren ten bate LANDWEERT UI op dinsdag 6 april wordt er in Landweërt III door leden vail DOS Venray het oud papier opgehaald. Gewoontegetrouw wordt het papier op maandag opgehaald maar vanwege 2e Paasdag is dit verschoven naar de dinsdag. Gevraagd wordt om het papier om uiterlijk 09.00 uur gebundeld aan de straatkant gereed te zetten. WIJK ZUID Tafeltennisvereniging Red Stars komt iedere eerste vrijdag van de maand oud papier ophalen in wijk Zuid (Zuidsingei, Bemhardstraat en Nassauplem). Wij verzoeken u vriendelijk oud papier voor i 8.00 uur bui ten te zetten in dozen, zakken of gebundeld. De eerstvolgende datum is ^vrijdag 2 april. van vrijdag 26 maart tot zondag 4 april (28 maart koopzondag) 00 MAKTINSHOF UWWWNOEN GERSTNER Grote markt 7Venray tel. (0478) 58 68 17

Peel en Maas | 1999 | | pagina 9