FRANSOL Je moét reageren op agressie, al komt het uit je tenen' MOOIE ROLLUIKEN ERBIJ? MET PASEN BIJ ONS VOOR EEN APPEL EN EEN El Voldoende bescherming tegen overlast Kapel Holthees overgedragen aan stichting Samenwerking Bibliotheek en Vrij willigerscentrale Vrouwenorganisaties helpen Amnesty-groep Harrie Francken nieuwe voorzitter Venray's Mannenkoor de vrouw van nu koopt mode bij... VAN OORSCHOT MODE De Grote Kerk gaat weer open ZONWERINGEN gir pEEL EN MAAS donderdag 1 april 1999 - Pagina 7 PEEL EN MAAS 'n abonnement waard Deze week ontvangen tegen de dertig vrouwenorganisaties in Venray en kerkdorpen een verzoek van de Amnesty-groep Venray om een petitie naar Egypte te tekenen. De petitie is gericht aan de ambassa deur van het Departement van Mensenrechten dat valt onder het Egyptische Ministerie van Buitenlandse Zaken. De petitie vraagt een eerlijk proces of anders de vrijlating van vier Egyptische advocaten die al jaren zonder aan klacht en proces gevangen zitten. De Amnesty-groep Venray werkt nu al drie jaar op allerlei manieren voor een eerlijk proces voor deze advocaten, helaas tot nu toe zonder succes. Hun gevangenschap is natuurlijk verschrikkelijk voor de advocaten zelf, maar moet ook vre selijk zijn voor de achtergebleven verwanten (echtgenotes, ouders en kinderen). De volle petitielijsten kunnen naar de Amnesty-groep Venray worden teruggestuurd. De groep verzendt ze dan naar Egypte en stuurt kopieën van deze lijsten naar de ambassa deur van Egypte in Den Haag en naar de Minister van Justitie in Egypte. De petitielijsten liggen ook ter ondertekening bij de Wereldwinkel Venray, dus ook wanneer u geen lid bent van een van de aangeschreven organisaties kunt u uw handteke ning zetten onder de petitie. Wanneer u meer informatie over deze actie wilt of, in het algemeen, over het werk van Amnesty International of van de Groep Venray, kunt u bellen naar Carola Hoedemaekers, tel. 0478-550230. PEEL EN MAAS "n abonnement waard toch ruim 3350 mogen ontvangen ten behoeven van de restauratie van de beelden. Bij deze willen we de mensen hiervoor nog eens hartelijk dank zeggen. Het heeft onze vrijwil ligers veel tijd gekost maar zij heb ben het er heel graag voor over omdat dit werk zoveel plezier en voldoening schenkt. Zij zijn er ove rigens ook van overtuigd dat zij hiermee Venray promoten op een manier die zeker niet onder doet voor welk Venray Promotionspectakel dan ook. U bent vanaf woensdag 7 april tot en met maandag l november op de werkdagen tussen 2 en 4 uur weer hartelijk welkom in onze Grote Kerk, de kathedraal van de Peel. Als u, bij welke gelegenheid en op welk tijdstip dan ook, een afzon derlijke groepsrondleiding wilt heb ben dan kunt u een telefonische afspraak maken met Toon den Brok kolkweg 14 in Venray (telefoon I 569222). Plycrs U wilt een professionele website die uw doelgroep aanspreekt? Neem contact op met Flyers Internet Communicatie voor ontwerp en bouw van websites actualisering en onderhoud van websites providerdiensten Bekijk alvast onze internetsite: www.flyers.nl Flyers Internet Communicatie uw partner in de virtuele wereld! Grootdorp 89 - 5815 AN Merselo - 0478-546293 - lngevdBorght@flyers.nl Grotestraat 73, Venray Helmond, Roosendaal, Boxmeer, Oss, Venray. Provincie treedt niet op tegen Nijssen/Granico provincie Limburg weigert op te treden tegen het recyclingbe drijf van veevoederfabriek Nijssen/Granico aan de Veulenseweg in Veulen. Voor de Raad van State in Den Haag heeft de provincie deze week volgehou den dat de nieuwe vergunning van het bedrijf omwonenden voldoen de beschermt tegen stank en lawaai. De provincie geeft het bedrijf nog twee jaar om de recy- clingactiviteiten, die in de loop der jaren bij het bestaande mengvoe- derbedrijf zijn gekomen, met een bedrijfshal te overkappen. De naasle buren van Nijssen /Granico voeren al jarenlang een strijd tegen het recyclingbedrijf waar restanten worden vermalen voor ze in de veevoederfabriek wor den verwerkt. "De situatie is zo langzamerhand onhoudbaar", zo liet hun woordvoerder, mr. F. Wolbers, in Den Haag weten. "Tegen de mengvoederfabriek zelf bestaat geen bezwaar, maar het recycling bedrijf dat er illegaal is neergezet, past niet op twaalf meter afstand van een woning. Het zou moeten worden verplaatst naar een indus trieterrein." De Raad van State oor deelde in het verleden al dat de ver gunning voor Nijssen/Granico een taak is voor de provincie en niet voor de gemeente. Nadat de provin- cie besloot het recyclingbedrijf te gedogen, maakte de buurfamilie bezwaar. Tegelijkertijd loopt echter de procedure tegen de milieuver gunning die de provincie inmiddels aan Nijssen/Granico heeft gegeven. Provincie woord voerder L. Robes en L. Heijnen toonden de Raad van State bij de zitting een uitvoerig overzicht van de procedures rond de vergunning en het gedogen. OVERKAPPING Volgens Kobes en Heijnen heeft het bedrijf nog twee jaar nodig om de recyclingafdeling te overkappen met een bedrijfshal die stank en lawaai voor de omgeving moet voorkomen. In de tussentijd moet de recycling echter doorgaan, zo meent de provincie, om de veevoederfa briek economisch rendabel te hou den. Voor de omwonenden is de oplossing vn de provincie niet acceptabel. "Het bedrijf voldoet nu niet aan de milieunormen voor stank en lawaai, daar komt dan nog eens de hinder van insecten en ander ongedierte bij. De provincie zou dan ook onmiddellijk moeten optreden en de zaak niet nog verder moeten uitstellen", zo zei raadsman Wolbers in Den Haag. De Raad van State doet over enkele weken een voorlopige uit spraak. Later dit jaar neemt de Raad een definitieve beslissing over de inhoud van de vergunning. Graag willen wij reageren op het artikel in uw krant over de gespreks groep 'Aan den lijve ervaren'. Wij vrouwen die aan de eerste groepen hebben deelgenomen. Eeen van ons is zelfs betrokken geweest bij de oprichting van deze groepen, amen met de door u genoemde twee vrou wen. Wij vinden het artikel hierover zeer eenzijdig en betreuren het ten zeerste, dat u ons. de cliënten, of beter gezegd de gedupeerden hier niet bij betrokken hebt. Het verhaal klinkt zo erg positief, maar wij denken er heel anders over. De twee vrouwen noemen zich ervaringsdeskundigen, maar wij vragen ons af welke deskundigheid zij bezitten om als zogenaamde hulpverleners andere vrouwen met trauma's op de goede weg te bege leiden. Dat ze zelf ervaring met trauma's in de groep uitdrukkelijk ter sprake gekomen. Volgens ons zitten ze zelf nog midden in hun verwerkingsproces, maar wijzen ze elke vorm van hulpverlening ten strengste af. Ze proberen zelf ons te beïnvloeden en ons te dwingen om maar geen medicijnen meer te slik ken of niet meer naar onze ver trouwde hulpverlener te gaan. Ze noemden de hulpverleners slecht en maakten deze zwart. Wij vragen ons af waar deze vrouwen mee bezig zijn. Onze ervaringen in deze groepen zijn ronduit slecht te noemen. We werden gemanipuleerd en in de slachtofferrol geduwd. Als we ons wilden verzetten of de groep wilden verlaten, werden we telkens lastig gevallen. Wij willen met rust gela ten worden en niet meerwerken aan de vreemde praktijken van de door u geprezen tweeling. Ze hebben ons niet geholpen maar de grond in geboord. Óp deze manier is het onmogelijk om trauma's te verwer ken. Wij houden ons liever aan de reguliere hulpverlening en zijn daar veel beter mee af. Het is een schande dat zorgverze keraars geld ter beschikking stellen zonder te weten waarvoor. Het zijn pure wanpraktijken. Voor ons heeft deze gespreksgroep een nieuwe naam: 'Aan de lijve onervaren'. M. Gilissen, D. Kuypers en F. Arts Als de knoppen weer uitbotten en de vogeltjes weer gaan fluiten maken 45 vrijwilligers van het gilde van suppoosten van de Grote kerk zich op om elke dag van twee tot vier uur weer achter in de kerk klaar te staan om de bezoekers van de parel van de Peel te woord te staan. A.s. woensdag 7 april is het zo ver. Dan gaat de deur weer open en kunt u weer even binnen wippen om een gebedje, of om een kaarsje op te steken of een gesprekje met een van onze mensen die u graag onze mooie kerk laten zien en u wat kun nen vertellen over de unieke rijk dom aan beelden en andere kunst schatten die het "monument nummer één" van Venray rijk is. Het is een bijzondere ervaring om even achter in deze kerk plaats te nemen en de majestueuze ruimte en de weldadige stilte van dit gotische gebouw over u te laten komen en er even in contact te komen met de Heer. Hier kunt u ook nog een authen tiek, indrukwekkend stuk oud Venray vinden, waar ze met bulldo zers van af zijn gebleven. Want het was en het is het Huis van de Heer, waar honderdduizenden Venrayers in de loop der eeuwen zijn komen bidden in tijden van voorspoed en van tegenspoed, in tijden van fees ten en van rouwen. En het zijn de Heiligen - zo'n vijftig bij elkaar - die, als ze konden en wilden spre ken, ontzettend veel te vertellen hebben over het wel en wee van Venray. De aandachtige "luisteraar" en beschouwer, die even in de ban ken komt zitten en er voor open staat, kan hun stemmen nog horen.... Hij zal deze kerk, geestelijk verrijkt en gesterkt, weer verlaten... Het afgelopen jaar hebben onze suppoosten 3540 bezoekers ontvan gen en te woord gestaan. Daarnaast zijn er nog 24 groepen geweest die een afzonderlijke rondleiding heb ben gehad, buiten de normale ope ningstijden om. Ons gastenboek vermeldt over het jaar 1998 namen van bezoekers, afkomstig uit tiental len landen van Australië tot Zwitserland. Ondanks dat een bezoek of een rondleiding niets kosten hebben we als dank voor ons werk in totaal Onder het motto 'Omlaag met die drempel' verricht wethouder Fr. Janssen vrijdag 9 april de offi ciële opening van de Vrijwilligerscentrale Venray in de Bibiotheek Venray. Hij wordt daarbij een handje geholpen door oudste en jongste vrijwilliger van de centrale. De officiële opening vindt plaats van 18.30 tot 21.00 uur. De avond wordt muzikaal omlijst door het Venray's Mannenkoor en er is achtergrondmuziek van accordeo nist Hans Derks uit Venray. E. Borrias van het Vertellerscollectief in Tiel praat de opening aan elkaar. "Buiten de officiële openingshande ling moet het dan ook een informele avond worden met een gezellig karakter. Waar bovendien iedereen welkom is. Vertegenwoordigers van verenigingen en instellingen, vrij willigers, maar zeker ook mensen die vrijwilligerswerk willen gaan doen", zegt K. Moerkerk van Synthese, de welzijnsinstelling onder wiens vlag de Vrijwilligerscentrale opereert. In november van het vorig jaar ver huisde de Vrijwilligerscentrale van De Clockert, het onderkomen van Synthese, naar de Bibliotheek in Venray. Moerkerk is ingenomen met de nieuwe locatie: "Een centraal gelegen, openbare functie met een laagdrempelig karakter waarin we een eigen ruimte hebben om mensen te ontvangen. We hopen eigenlijk dat mensen die hier voor een boek komen, ook eens een kijkje nemen bij de Vrijwilligerscentrale. Om te kijken wat wij hier doen en wat de mogelijkheden zijn op het gebied van vrijwilligerswerk." INTENTIE De Bibliotheek Venray ziet de komst van de Vrijwilligerscentrale Venray als een volgende stap in haar streven een 'bibliotheek van de toe komst' te realiseren. Marijke van Diem, coördinator informatie en advies van de bieb, ziet de komst van de Vrijwilligerscentrale dan ook in een breder perspectief: "De lan delijke ontwikkeling is dat bibliot heken meer en meer een publieksin formatiefunctie krijgen. Een centraal punt waar de burger terecht kan met vragen op velerlei gebie den. Ik kan me voorstellen dat in de toekomst iedereen hier ook terecht kan voor bijvoorbeeld informatie over de gemeente of gezondheidsin stellingen." Beide instanties hebben vooralsnog afgesproken dat de samenwerking geldt voor de duur van één jaar. Is het een succes dan wordt aan het einde van dit jaar bekeken of het initiatief een vervolg krijgt. Die intentie is er bij beide partijen. Van Diem: "Het basisidee is goed, de praktijk moet echter uit wijzen of het werkt. Ik ben er wel van overtuigd dat onze diensten elkaar kunnen aanvulllen. Dat tra ject heeft echter zijn tijd nodig. Ik kan me bijvoorbeeld voorstellen dat de Vrijwilligerscentrale een meer centrale plaats in de bibliotheek krijgt. Deze locatie is niet optimaal en kan praktische knelpunten ople veren. Met een nieuwe invulling van de ruimte in de bibliotheek zijn er mogelijkheden om ook de Vrijwilligerscentrale beter onder te brengen." Moerkerk is bijzonder ingenomen met dit vooruitzicht. De Vrijwilligerscentrale Venray startte medio 1998 met haar activiteiten en heeft twee jaar de tijd om zich te bewijzen. "In de bibliotheek zien we volop kansen om ons verder te ont plooien. De onderlinge contacten zijn prima, voor ons is het een uitda ging om hier aan te tonen dat de centrale levensvatbaarheid heeft. Daar zijn we optimistisch over gestemd." Tijdens de algemene ledenver- ladering heeft Harrie Francken iet voorzitterschap van het Venray's Mannenkoor overgeno men van Wini van Osch. Van Osch heeft zes jaar deel uit- uil gemaakt van het bestuur, waarvan lie laatste vier jaar als voorzitter, iOnder zijn leiding heeft het Venray's Mannenkoor op vele gebieden een omwenteling doorge maakt. De instelling van diverse commissies en het ontwikkelen van :en gericht beleid onder andere op net gebied van pr, verjonging en financiën. Hij was een groot promo- van het samen bereiken van resultaten binnen het koor. Verder bouwde hij de goede samenwerking Smet andere Venrayse verenigingen °P cultureel gebied uit. Ook vonden Tonder zijn voorzitterschap diverse lieuwe activiteiten plaats, zoals het 'arnavals-Gala-concert, kerstcon- irten met internationale artiesten, edens tijdens de Venray-Proms [neen aantal inmiddels traditionele 'enementen zoals de jaarlijkse jjj?rst-in en het bekende Opstoek- latinee. Een ander hoogtepunt ligt vers in het geheugen: de organi se van de Boerebrulleft 1999 samen met zangvereniging Venrode, hetgeen eveneens een groot succes werd. Wim van Osch was na twee periodes van driejaar als bestuurslid aftredend en verklaarde onlangs zich niet meer herkiesbaar te stellen, met name omdat hij zijn persoonlij ke doelstellingen als voorzitter gro tendeels gerealiseerd zag. Harrie Francken, sinds twee jaar vicevoorzitter, volgt Wim van Osch op. Hij gaat, gesteund door zes bestuursleden, een drukke periode tegemoet gezien de voorbereiding en^viering van het 90-jarig bestaan van het koor in het jaar 2000. PRIMA INITIATIEF De weerbaarheidstraining werd vorig jaar als pilotproject geïntrodu ceerd door de basiseenheid Gennep- Bergen. Het enorme succes aldaar was voor de Venrayse politie aanlei ding om de training ook in Venray te gaan geven. De Volksuniversiteit, die van de gemeente subsidie krijgt voor ondermeer emancipatie- en bewustwordingscurssussen, vond het een prima initiatief en besloot daarom aan de politie een lokaal ter beschikking te stellen. Directrice Phil Verbeek is enorm trots op de unieke samenwerking. "De vrou wenverenigingen, met wie we een goed contact hebben, vinden deze trainingscursus een schot in de roos. De behoefte van vrouwen om zich tegen agressie te weren, blijkt name lijk enorm te zijn. Om privacy-redenen is de naam van de vrouwelijke cursusdeelnemer in dit verhaal gefingeerd (TIONSWEG 13 VENRAY TEL: 0478 515010 Tasjesrovers slaan weer toe Een 72-jarige man uit Venray werd zaterdagmiddag op de Merseloseweg van zijn portemon nee beroofd. De Venraynaar, die y slecht ter been is, werd plotseling ivanachteren aangevallen. Hij viel met zijn hoofd op de grond terecht en liep een hoofdwond op. De twee 'iders stalen zijn beurs en renden ^eg 'n de richting van het centrum. Beide verdachten zijn ongeveer 1.65 meter lang, hebben kort zwart haar, m"3 ten licht getinte huidskleur en droe- ten een donkerkleurige jas. De een ieeft krullend haar, de ander sluik ïaar. Een 62-jarige vrouw uit Venray werd zaterdagavond op de Frans 58i|Michelsstraat in Venray van haar idtas beroofd. Het slachtoffer liep over het trottoir toen twee onbeken- de jongens op een fiets haar vanach- tren beanderden. Een van hen zag kans in het voorbijrijden de tas los te rukken. Het is nog niet bekend wat de inhoud van de tas is. Het slachtoffer kon geen signalement ian de daders geven. De politie van Venray zoekt drin- iV. gend getuigen van deze tasjesroven en stelt een uitgebreid onderzoek in. Mensen die iets hebben gezien of gehoord, worden verzocht contact op te nemen met de politie Venray, telefoon: 0478 -531111. Alcohol in verkeer Een 44-jarige en 25-jarige man uit Venray werden zondag door de poli tie in hun auto aangehouden op de ■J4 Bazuinstraat. Een getuige zag de bestuurder aan het begin van de „avond tegen een geparkeerde auto Qï aanrijden. Omstreeks 22.15 uur kon de politie de 44-jarige eigenaar van het voertuig aanhouden. Een adem analyse wees uit dat hij teveel had gedronken. Hij kreeg een proces verbaal en een rijverbod toen bleek dat hij nog een ontzegging van de rijbevoegdheid had. Afgelopen weekeinde is de kapel in Holthees overgedragen aan de particuliere Stichting Mariakapel Holthees. De nieuwe stichting zal de restauratie van de kapel en het beheer van het gebouw op zich nemen. Een deel van de kapel wordt ingericht als devotiekapel ter ere van O.L. Vrouw van Zeven Smarten om daarmee de eeuwenoude pelgri mage weer in ere te herstellen. Ter gelegenheid van de feestelijke overdracht was de kapel afgelopen weekend opengesteld voor het publiek en was er een bijzonder pas sieconcert met mezzosopraan Anita Bijvoet uit Maashees. Op de foto wordt de overeenkomst getekend door de verschillende afgevaardig den. Politie en Volksuniversiteit starten weerbaarheidstraining voor vrouwen 99 e99 Op dinsdag 13 april starten de Politie basiseenheid Venray en de Volksuniversiteit Venray e.o. met een zesdelige cursus voor vrouwen die willen leren om meer zelfbe wustzijn uit te stralen en zich actiever op te stellen als ze wor den lastig gevallen. De belangstel ling voor deze weerbaarheidstrai ning is enorm, zo bleek vorige week donderdag tijdens een intro ductieavond in de Volksuniversiteit. Maar liefst achttien vrouwen staan inmiddels op de wachtlijst voor de tweede cursuscyclus die in het najaar van start gaat. In het kader van veiligheidspre ventie heeft de Venrayse politie ervoor gekozen om medewerksters op te leiden om de trainingscursus 'Weerbaarheid voor vrouwen' te verzorgen. Onder begeleiding van een vrouwelijke agent, die wordt geassisteerd door een mannelijke collega, wordt er met de twintig vrouwelijke deelnemers gewerkt aan hun mentale en lichamelijke weerbaarheid, houding en verdedi ging. "Vrouwen die een zelfverze kerde indruk maken, worden op straat minder snel het slachtoffer van geweld", zegt cursusleidster Judith Lucassen van de Venrayse politie. "Daders zoeken altijd naar een gemakkelijke prooi. Bange en kwetsbare vrouwen lopen daardoor veel meer risico om te worden lastig gevallen." De cursusleiders hebben voor die vrouwen een aantal simpele technie ken in huis, waarmee ze zich uit noodsituaties kunnen redden. Hoe kom ik los uit de greep van een dader? Hoe schrik ik mijn belager af? Hoe behoud ik mijn evenwicht? Hoe moet ik omgaan met mijn intuï tie? En hoe leer ik om geen onnodi ge energie te verspelen? Op deze en vele andere vragen krijgen de deel nemers aan de cursus een praktisch antwoord. De vrouwen leren om het Afscheid van Wim van Osch juiste moment te kiezen en zich ver baal en lichamelijk sterk te maken tegen mannelijke agressie. REACTIE Een van de vrouwen die aan de cursus deelneemt, is Tineke. Zij heeft geweld aan den lijve ervaren. "In het gezin waarin ik ben opge groeid, voerde agressie de boven toon. Ook heb ik een man gehad, die me regelmatig mishandelde. Ik weet dus wat het is om je als vrouw machteloos te voelen. Het is gewoon ontzettend belangrijk dat hier wat aan wordt gedaan. Vrouwen moeten leren om op de een of andere manier kracht uit hun angst te halen. Het gaat erom datje niet verstijft als je wordt lastig gevallen maar een reactie geeft: een stomp, een snelle reflex of een schreeuw. Al moet het uit je tenen komen; het is noodzakelijk dat je een signaal afgeeft." Agent Ad Wetjens van de basis eenheid Venray neemt tijdens de trainingen de rol van 'dader' op zich. "De technieken die wij de vrouwen bijbrengen zijn echt heel simpel. Ik vertel echter niet wat deze precies inhouden, want dan zouden we het potentiële daders wel erg makkelijk maken. Het verras singselement is namelijk erg belangrijk."

Peel en Maas | 1999 | | pagina 7