't Freulekeshuus heeft toekomst als oudheidskamer Van den Boom slachtoffer van politiek spel' Venray gedoogt twee coffeeshops Raadslid Busser wekt irritatie op Hardrijders op de bon AUTOLEASE Fietsendief valt door de mand g, EN MAAS donderdag 1 april 1999 - Pagina 5 fcrvolg van voorpagina GENADELOOS OORDEEL Berenschot houdt Van den Boom ;rantwoordelijk voor de financiële iiastrofe. Het oordeel van de iderzoekers is genadeloos. Onder it bewind van de Twentenaar, geg de A AD met een ware kosten- iplosie te maken. Het personeels- stand nam met 50 fulltimers toe, n gr°e' van 60 procent. Verder erden de ambulancediensten uit de igjo, die door de A AD werden ergenomen, onvoldoende gesa- «rd en ging de interim-directeur f ien onrechte vanuit dat de zorg- rzekeraars de meerkosten van eZe overnames zouden betalen, lok stelt Berenschot dat er op alle osten binnen het bedrijf onnodig iet dure paraatheidsdiensten werd werkt. Van den Boom heeft steeds ver- laard niets van de grote verliezen iweten te hebben. Hij vertrouwde iar eigen zeggen op de cijfers, die jvan zijn controller van de AAD eeg. Die cijfers bleken achteraf ijuist. De betreffende accountant erdop 1 januari van dit jaar 'eer- )1' ontslagen. Volgens de onder- aekers heeft Van den Boom niet oed invulling gegeven aan zijn ken. 'Als directeur was het zijn icht om te controleren of de finan- éle gegevens correct waren. Dat eefthij nagelaten. Hij werd betaald oor deze verantwoordelijkheid', dus Berenschot. POLITIEK SPEL l laat na bestudering van het ipport Berenschot weten dat de Raad van Toezicht volledig achter de Twentenaar blijft staan. "Het onderzoek van Berenschot roept bij mij meer vragen op dan dat ik er antwoorden voor terugkrijg. De rol van de Raad van Toezicht van de AAD wordt in het onderzoek weg gemoffeld, terwijl ze behoorlijk wat steken heeft laten vallen. Ik vind dat niet fair. Bovendien is het veel te gemakkelijk om de schuld op Van den Boom te schuiven. Laten we niet vergeten dat hij slechts drie kwart jaar bij de AAD actief is geweest." De studie van Berenschot richt zich volgens Fasol te eenzijdig op het dagelijks bestuur van de AAD. "De onderzoekers hadden ook de opdracht om het bestuur van de Regio Twente en de Raad van Toezicht van de AAD onder de loep te nemen. Ik vind het vreemd dat hierover nauwelijks iets in de rap portage is terug te lezen." Fasol zegt sterke aanwijzingen te hebben dat Van den Boom het slachtoffer is geworden van een politiek spel, waarin voor de Regio Twente grote belangen op het spel staan. "Het Regiobestuur, bij wie de AAD de miljoenenschuld heeft uit staan, heeft verantwoordelijkheid af te leggen naar alle gemeenten en instanties die in dit orgaan zijn ver tegenwoordigd. Ik vermoed dat er veel meer aan de hand is dan datge ne wat er nu voorligt in het rapport Berenschot. De Regio Twente buigt zich momenteel over de te volgen procedure en wil nog niet inhoude lijk reageren op de rapportage van Berenschot. Dat geeft toch wel aan het hier om een complexe zaak SANCTIES UITGESLOTEN Een andere verzachtende omstan digheid die volgens Fasol voor Van den Boom pleit, is het feit dat hij de Raad van Toezicht van het VvGI in een vroegtijdig stadium heeft inge licht over de commotie rondom de AAD. Fasol tilde hier naar eigen niet al te zwaar aan omdat de resul taten van het onderzoek toen immers nog niet bekend waren. Nu dat wel het geval is, ziet hij geen aanleiding om actie te ondernemen. Eventuele sancties tegen de voorzit ter van de Raad van Bestuur zijn volgens hem uitgesloten. "Integendeel. Hij is en blijft voor ons een man met een grote reputatie die zijn werk prima doet. Dat is voor ons het allerbelangrijkste." Van den Boom zelf wil op geen enkele manier reageren op de kwes tie. Op de Noorderhof in Venray wer- En vorige week donderdag bij een lelheidscontrole 60 bestuurders op :bon geslingerd. In totaal passeer- in 262 voertuigen het meetpunt, e hoogst gemeten snelheid edroeg 83 km per uur, waar 80 is egestaan. Op de Langstraat in Venray werd teneens gecontroleerd. Van de 96 estuurders reden er 30 harder dan an de toegestane snelheid van 50 mper uur. Hier bedroeg de hoogst tmeten snelheid 78 km per uur. Bij een snelheidscontrole op de ationsweg in Venray heeft de poli- vorige week donderdagmiddag van de in totaal 699 voorbijgan- :rs bekeurd. Zij reden harder dan toegestane snelheid van 50 km ruur. De hoogst gemeten snelheid as 72 km. Vervolg van voorpagina Nadat burgemeester Waals dins dagavond had uitgelegd dat 'kiezen voor geen beleid een keuze is voor illegaliteit' en dat 'het gedogen van coffeeshops veel meer mogelijkhe den biedt om overlast en wetsover tredingen aan te pakken', ging het CDA overstag. Alleen E. Cadirchi, W. Koster en F. Franken bleven na de uitleg van Waals wan mening dat coffeeshops in Venray ongewenst zijn. Zij bleven het verkiezingspro gramma van hun partij daarmee trouw. Volgens CDA-fractievoorzitter L. Heidens zijn drugs tegenwoordig niet meer weg te denken uit de maatschappij. "Hoe pijnlijk deze constatering ook is. Het is daarom beter dat we voor een oplossing kie zen die de zaak zo goed mogelijk beheersbaar maakt. Niks doen is geen oplossing. We besluiten daar om om toch maar het 'gedoogavon- tuur' aan te gaan." 'ONORTHODOX' De verschillende fracties in de gemeenteraad wilden van burge meester Waals de garantie dat de komst van de coffeeshops gepaard gaat met een actieve voorlichting over drugs aan jongeren tussen de 12 en 18 jaar. Er moet volgens de partijen een stricte scheiding wor den aangebracht tussen hard- en softdrugs zodat de jeugd beter beschermd kan worden tegen de gevaren van harddrugs. Waals zegde toe na de zomer een uitgebreid plan te zullen presenteren, waarmee de jeugd op een 'onorthodoxe manier' kan worden bereikt. Naast de gemeente zullen ondermeer scholen, politie, Synthese en het Consultatiebureau voor Alcohol en Drugs hun medewerking aan dit plan verlenen. Hoe de preventieve voorlichting aan de Venrayse jeugd er precies uit komt te zien, kon de burgemeester dinsdagavond nog niet zeggen. Stopteken genegeerd Vorige week woensdagmiddag heeft een 16-jarige fietser uit Venray het stopteken van een verkeersbri- gadier genegeerd. De vrouw stond op de Stationsweg het verkeer te regelen, toen de fietser het stopteken in de wind sloeg. De jongen krijgt een proces-verbaal. De manier waarop raadslid I. Busser van de fractie Samen werking Venray (SV) politiek bedrijft, wekt bij wethouder B. Kersten steeds meer irritatie op. Dat werd dinsdagavond duidelijk tijdens de maandelijkse raadsver gadering in het gemeentehuis. 'De verdachtmakingen aan het adres van B en W beginnen me onder hand de keel uit te hangen. De heer Busser schept steevast een vals beeld van het college van B en W en draagt zelden argumenten aan om zijn beschuldigingen te onderbouwen. De raad verdient dat niet. Die wil graag inhoudelijk over zakën praten. Nee. het sfeer tje dat Busser opwekt, bevalt me niet." Directe aanleiding voor öe opmerking van Kersten vormde de beantwoording van enkele door Samenwerking schriftelijk inge diende vragen over het Masterplan Beeldende Kunst. De fractie was het niet eens met de antwoorden en diende een motie in. Deze werd door de overige partijen unaniem verworpen. De wethouder greep de volgens hem 'zinloze discussie' aan om Busser op zijn plaats te zetten. "U schept regelmatig het beeld dat het college met tonnen smijt en dat is grote onzin. Alles gebeurt in goed overleg. Het is vreemd maar zodra her om kunst gaat, lijkt iedereen ineens bang te worden om geld uit te geven, terwijl we miljoenen spenderen bouw projecten en wegen." op maat GEZELLENBAAN 8 58134 EA YSSELSTEYN TEL. 0478-541945 FAX 0478-541876 EMAIL-adres: GOMMANS@TREF.NL B&W pleiten voor instellen Lokaal Historisch Platform B&W van Venray willen muse um 't Freulekeshuus behouden door er een op het publiek gerich te oudheidskamer van te maken. Door samenwerking tussen alle lokale werkgroepen, die zich bezighouden met het bewaren van het Venrays erfgoed, dient het voortbestaan van het museum gewaarborgd te blijven. Deze werkgroepen kunnen worden ondergebracht in een Lokaal Historisch Platform. Het college stelt dit in de nota museum 't Freulekeshuus. Het bestuur van 't Freulekeshuus vraagt al langer om duidelijkheid omtrent de status en de toekomst van het museum in Venray. Het hui dige historische pand aan de Eindstraat is in de ogen van het museumbestuur te klein om de in de loop der jaren verzamelde collectie tentoon te stellen. Bovendien vol doet het museum niet meer aan de eisen van deze tijd en is het niet toe gankelijk voor invaliden. Het Venrayse college ziet in de nota voor 't Freulekeshuus echter geen rol als volwaardig museum met een professionele leiding weggelegd. Enerzijds omdat de jaarlijkse exploitatiekosten (600.000 gulden en een eenmalige investering van bijna 225.000 gulden) te hoog zul len zijn, anderzijds omdat Venray in de ogen van het college te klein is voor een dergelijk museum. Vanwege het belang van de collectie is sluiting ook geen optie. MEERWAARDE B&W zien meer in een samen werking tussen lokale werkgroepen die zich bezighouden met het bewa ren van het Venrays erfgoed. Organisaties zoals de Geschied- en Oudheidkundige Kring Venray, Historie Heide, museum 't Freulekeshuus, Stichting Kruisen en Kapellen, Veldeke Venray, Werkgroep Aid Oeldere en de Archeologische Werkgroep Venray kunnen in een Lokaal Historisch Platform gaan samenwerken om op het publiek gerichte activiteiten in de oudheidskamer te organiseren. Daarbij wordt gedacht aan presenta ties over de geschiedenis in de psy chiatrie, de ontgrinding en geschie denis van De Peel en Venray in de Tweede Wereldoorlog. De samen werking zou moeten leiden tot geza menlijke presentaties, lezingen, publicaties, manifestaties en het opstarten van onderwijsprojecten voor leerlingen van basisscholen en in het voortgezet onderwijs. Die activiteiten moeten een meerwaarde opleveren en ervoor zorgen dat het huidige aantal bezoekers (1300 per jaar) wordt opgekrikt. Het college is bereid om hiervoor extra geld uit te trekken door onder andere het aan stellen van een professionele con servator. Op jaarbasis wil de gemeente hiervoor bijna 180.000 gulden uittrekken. Nu kost 't Freulekeshuus de gemeente Venray ruim 50.000 gulden per jaar. De huisvesting van de oudheidskamer moet bij de nieuwe ontwikkelingen worden betrokken. Het college is van mening dat dit niet persé in het centrum hoeft te zijn, maar dat een goed bereikbaar pand in de buurt van toeristische routes ook een optie is. Afhankelijk van de financiële haalbaarheid wordt met de betrok ken partijen overleg gevoerd over een eventuele nieuwe locatie. De nota is aan alle lokale werkgroepen voorgelegd. Die kunnen tot 15 april reageren op de plannen. De politie heeft vorige week donderdagmiddag een 22-jarige man uit Overloon aangehouden. De man had een dag ervoor aan de Kiosk in Venray een fiets gestolen. De eigenaar van de twee wieier zag daags na de aangifte een onbeken de man op zijn fiets rijden. Hij zette de achtervolging in. Op de Mambostraat parkeerde de dader de fiets bij een woning. De politie, die werd gewaarschuwd, hield de man uit Overloon later aan. De verdachte kreeg een boete van 800 gulden opgelegd. Als hij deze niet betaalt, moet hij in juni voor de politierechter verschijnen;

Peel en Maas | 1999 | | pagina 5