Mysterie rond wederopbouw Grote Kerk niet opgelost PEEL EN MAAS Ik wil gewoon lekker kun nen rijden, zonder gezeur. En zo goedkoop mogelijk.' Overblijfmoeder Thea in het zonnetje gezet Vollebergs zijn geen 'big happy family' Beste Schoolkrant van Nederland Activiteiten in het kader van het Jaar van de Ouderen C verkoopster Vacaturebank vrijwilligers- centrale Synthese Afrikaans paasweekend in zaal De Evenaar AUTOLEASE 'Anders is ook gewoon' Vakantie gevoel ATTENTIE ATTENTIE ATTENTIE In verband met Goede Vrijdag komt de koopavond te vervallen. Leen Volleberg geeft haan terug aan kerkbestuur DONDERDAG 1 APRIL 1999 Nr. 13 HONDERD NEGENTIENDE JAARGANG Deken Coenen heeft afgelopen jLidag tijdens een hoogmis in de rote Kerk de koperen haan in itvangst genomen, die 53 jaar in ezit is geweest van de familie olieberg uit Venray. Leden van e folkloristische dansgroep De akkespits droegen het pronk- uk op plechtige wijze naar het llaar, waarna de deken enkele looien uit het verleden glads- eek. Op de vraag waarom de jrma P. Volleberg Zonen na de orlog wel de kerk mocht herbou- en maar niet de toren - die pdracht ging naar de concurre- ende bouw maatschappij Janssen kon of wilde Coenen geen ant- oord geven. Het mysterie rond- d de wederopbouw van de kerk jjft daarmee onopgelost. Het onderhoud van de St. Petrus liindenkerk werd al voor de oorlog [oorde firma P. Volleberg Zonen crricht, de vaste huisaannemer van Grote Kerk. Het familiebedrijf erd gerund door vader Peter en jjn zonen Louis, Wim, Johan, [arrie en Pierre. De koperen haan etussen het puin werd aangetrof- i, werd bewaard met de bedoeling mdeze na de restauratie van de «ren weer terug te plaatsen. Uit nvrede omdat die opdracht aan de eus van de firma Volleberg voor- ijging en er verder ook niemand leer naar de haan kraaide, hield de milie hem al die jaren in haar ezit, Leen Volleberg-Swinkels, [hoondochter van vader Peter 'olieberg, heeft nu een streep gezet nder het verleden door de haan mg aan de kerk te geven. ONVREDE EN FRUSTRATIE Wat er in het verleden precies is >beurd, zal wel altijd een raadsel ijven. De verwachting was dat ken Coenen afgelopen zondag twoord zou geven op die ene andende vraag: Waarom mocht juwma Janssen en niet de firma illeberg de kerktoren herbouwen? lenen benadrukte in zijn relaas emand te willen krenken: het enmalige kerkbestuur niet en ook familie Janssen niet. "Ik ben blij dat de 'Kathedraal der Peel' door echte Venrayse aannemers herrezen is", zo hield hij zich op de vlakte. Toch liet de deken enigszins door schemeren dat de Vollebergs na de oorlog door de kerk niet netjes zijn behandeld. Nog tijdens de wederop bouw raakte het kerkbestuur in financiële problemen. Frans Vermaten, de toenmalige penning meester liet Harrie Volleberg, de commerciële man van de firma, weten dat de kerk geen geld meer had om de laatste termijn te betalen. De firma Volleberg stemde onder twee voorwaarden toe om dit bedrag - 59.000 gulden - renteloos voor te schieten. Als de Vollebergs hel geld in de tussentijd zelf nodig mochten hebben, dan zou de kerk dit binnen een maand moeten terugbetalen. Daarnaast bedwongen 'de jongens van de kerk, zoals de aannemersfa milie werd genoemd, dat ze de kerk toren mochten herbouwen. Na de dood van Peter Volleberg in 1953 zetten zijn zonen Wim, Harrie en Pierre het familiebedrijf voort. De drie aannemers gingen ervan uit dat de kerk zich aan de afspraak zou houden en hen de kerktoren zou laten herbouwen. De verontwaardi ging was groot toen bleek dat de concurrerende bouwmaatschapij Janssen deze opdracht mocht uit voeren. Hun frustratie werd verder aangewakkerd door het feit dat de firma Volleberg pas in 1958 - tien jaar na de ingebruikname van de Grote Kerk - het grootste gedeelte van het renteloze krediet kreeg terugbetaald. Pas in 1961 en 1962 werd de rest van de schuld afbe taald. "Het in 1948 verleende kre diet liep pas na 14 jaar af en dan nog wel zonder enige blijk van dank", zo verweet deken Coenen de handel wijze van het toenmalige kerkbe stuur. STEEP ONDER VERLEDEN De koperen haan bleef uit onvrede over de hele gang van zaken in bezit van de familie Volleberg. Na de dood van Wim, ging Harrie alleen verder. De haan met bijbehorende bol pronkte tot aan Harrie's overlij den in 1991 in de kleine zaal van café Volleberg aan de Henseniusstraat. Zijn vrouw Leen, die de windwijzer in haar bezit hield, besloot onlangs om een streep onder het verleden te zetten en de haan terug aan de kerk te geven. Deken Coenen roemde haar besluit en zegde haar toe dat ze volgend jaar Pasen de handbeschilderde paaskaars van de Grote Kerk in ont vangst mag nemen. fie de berichtgeving over de haan en de daaraan gerelateerde perikelen Klom de naoorlogse wederopbouw van de Grote Kerk heeft gevolgd, zal [wellicht zijn opgevallen. Waar de namen van vader Peter Volleberg en ij zonen Wim, Harrie en Pierre regelmatig door Leen Volleberg en deken enen worden genoemd, wordt met geen woord gerept over de twee over je zonen: Louis en Johan. Onenighejd binnen de familie over wat zich in l verleden heeft afgespeeld, lijkt hier hier de oorzaak van. Coba Volleberg-Odenhoven, de vrouw van wijlen Louis Volleberg, dis- Kieert zich van alle uitlatingen die Leen vorige week in deze krant heeft daan. "Ik wil niets met haar te maken hebben. Wat zij vertelt is gewoon j grote leugen. Het hangt allemaal van schijnheiligheid aan elkaar. Dat dehaan al die tijd in haar bezit heeft gehouden, is ronduit schandalig. Ik Idaar niet mee geassocieerd worden. Meer wil ik er niet over zeggen." Enkele jaren na de wederopbouw van de Grote Kerk stapte zoon Louis Ihetfamiliebedrijf en ging als zelfstandig aannemer verder. De precieze den van deze breuk wil Coba niet kwijl. Duidelijk is dat de kwestie bij ireen hoop oud zeer naaf boven heeft gehaald. "Mijn kleinkinderen krij- nop school de vraag voorgelegd of ze 'familie van de haan zijn'. Dat is dl verschrikkelijk." Ook zoon Johan Volleberg komt niet in het stuk voor. Over zijn rol in het verhaal.is evenmin iets bekend. kvrijwilligerscentrale van Synthese is regelmatig op zoek naar vrijwilli- 3 voor diverse activiteiten. In Peel en Maas zal regelmatig een oproep rvoor geplaatst worden. iynthese zoekt voor de Praktische Thuishulp iemand, om leuke dingen te fememen, b.v. samen boodschappen doen, te wandelen of te fietsen, etc. 'teen autistische jongen van 22 jaar, die normaal begaafd is, in Venray. Men moet lief en aardig zijn. )e werktijden zijn: Het kan zijn voor door de week of in het weekend, in 'leg. pleer informatie: Synthese, Openbare Bibliotheek, Merseloseweg 59, 5800 Venray, tel. 516995. Zaal De Evenaar aan de Merseloseweg 96 in Venray staat van zaterdag 3 tot en met maandag 5 april in het teken van een Afrikaans paasweekend met als thema 'Het andere Afrika'. Drie dagen lang worden de bezoekers getrakteerd op muziek, kunst en cultuur en lekkere hapjes en drankjes. Het Afrikaanse paasweekend gaat zaterdagavond om 21.00 uur van start met een African Night met muziek van de Mongozo Band, een mix van ritme, zang en acrobatiek. Dit alles in een exotische ambiance onder het genot van een Mongozo biertje en muzikaal omlijst door een dj De entree voor deze avond bedraagt vijf gulden. Paaszondag en -maandag wordt er in De Evenaar van 14.00 tot 19.00 uur een interi- eurbeurs verzorgd door Tam Tam. Centraal staan moderne Afrikaanse designmeubelen. Dit alles wordt in geur en kleur aangekleed door bloe- menspeciaalzaak September. Ook kunt U op beide dagen in het café onder het genot van hapjes en akoestische muziek een 'expositie bezichtigen van drie vooraanstaande Ghanese kunstenaars. Verder zijn er nog activiteiten zoals haarvlechten en het Balungu project. Je bromfietsplezier verzeker je bij de Rabobank. immer of scooter rijden is al duur g. Daarom maken we je bromfiets- wkering van Interpolis zo gemakkelijk voordelig mogelijk. Al na één jaar adevrij rijden krijg je 10% korting. En 'ja wél schade, dan kun je ons 24 uur per dag bereiken. Ga je straks autorij den? Denk dan nu al aan de flinke korting die je kunt verdienen op je autoverzekering bij Interpolis. Alles is supersnel geregeld. Gewoon even binnenlopen bij je Rabobank. verzekeringen - financiële planning - beleggen - hypotheken - lenen - sparen éobank Venmy-Oostrum tel.(0478)530 200 peelmaas@tref.nl Zevenrode tel.(0478)530 300 rabobank.zevenrode@tref.nl op maat GEZELLENBAAN 8 58134 EA YSSELSTEYN TEL. 0478-541945 FAX 0478-541876 EMAIL-adrcs: GOMMANS@TREF.NL Met dit motto organiseert het Vincent van Gogh Instituut, samen met de Unie van Vrijwilligers, op afdeling De Heuvel, twee inloop middagen voor belangstellenden die willen zien wat vrijwilligerswerk inhoudt. Mensen enthousiast maken voor vrijwilligerswerk begint vaak met het laten zien van de mogelijkheden en de omgeving. Wandelen, dorp of familiebezoek en meehelpen met daguitstapjes zijn enkele van deze mogelijkheden. Door het samen deelnemen aan activiteiten gaat er een vriendschap pelijk contact tussen de vrijwilliger en de bewoner. Ondanks dat het Vincent van Gogh Instituut zo bekend is in de Venrayse samenleving merken we toch een extra drempel. Aan het woord is Mieke Michels, coördina tor van het vrijwilligerswerk in het Vincent van Gogh Instituut. Veel mensen zijn onbekend met het vrij willigerswerk in de psychiatrie, en onbekend maakt onbemind.Wat kun je dan beter doen dan de deur open zetten en de gelegenheid geven zelf te komen kijken, de omgeving en sfeer te proeven en te praten met vrijwilligers die er al zijn. Hierdoor proberen we de belang stellende over de drempel heen te helpen en enthousiast te maken voor het vrijwilligerswerk. De inloopmiddagen zijn op dins dag 13 en 20 april van 14.00 tot 16.00 uur. Bewoners, medewer kers en vrijwilligers ontvangen u graag op deze middagen. Afdeling Den Heuvel is gelegen op de locatie Noordsingel, het voor malige St. Anna. Noordsingel 39 in Venray. Zowel vanaf de Noordsingel als de Overloonseweg is Den Heuvel bereikbaar. Bent u verhinderd en heeft u toch belangstelling. Bel voor informatie of een afspraak met Mieke Michels, tel. 0478-527180. Politiecel als slaapplaats De Venrayse politie heeft vrijdag avond een 32-jarige man zonder vaste woon- of verblijfplaats aange houden die had ingebroken in een schoolgebouw aan de Oostsingel in Venray. Agenten een onderzoek in en troffen de man in een klaslokaal aan. Hij verklaarde de nacht in het schoolgebouw te willen doorbren gen. De politie nam hem mee naar de bureau, waar hij in een cel van zijn nachtrust mocht genieten. WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMGEVING Raayland College dingt mee naar titel Het Raaylandcollege in Venray is een van de 95 scholen in ons land die meedingen naar de titel 'Beste Schoolkrant van Nederland 1999'. Vandaag (don derdag) maakt de jury de genomi neerden bekend. De schoolkrantredacties van 95 mbo-, havo- en wvo-scholen hebben zich ingeschreven voor de wedstrijd 'Beste Schoolkrant van Nederland', voor de derde keer georganiseerd door het Instituut voor Media en Informatie Management van de Hogeschool van Amsterdam. De wedstrijd is dit jaar met drie catego rieën uitgebreid. Voor de catego rieën 'Best Vormgegeven Schoolkrant', 'Beste Columnist' en 'Beste Schoolkrantwebsite' hebben zich respectievelijk 90, 22 en zes schoolkrantredacties opgegeven. Onder voorzitterschap van TMF VJ Fabienne en met medewerking van onder andere Suzanne Rethans, redacteur van Viva en oudstudente van het instituut, heeft de jury zich deze week over de inzendingen gebogen. De winnaars maken onder andere kans op een multimediacom- puter, een bezoek aan de Volkskrantredactie en het schrijven van een artikel voor Toekomstmagazine. Bovendien ont vangt de winnaar de 'Beste Schoolkrant van Nederland Bokaal', de wisselbokaal. Die is nu nog in handen van het Montessori College in Amsterdam, de winnaar in 1998. De feestelijke prijsuitreiking vindt op zaterdag 17 april om 15.00 uur in Amsterdam plaats. Op basisschool De Kemp in Venray werd afgelopen maandag het feit gevierd dat overblijfmoeder Thea Schim v.d. Loeff 12,5 jaar geleden op school begon. De kinderen van de school lieten dit ongemerkt voorbij gaan. Ze had den een feestelijk programma in elkaar gezet met muziek, dans en zang. Overblijfmoeder Thea kreeg zelfs een heel boekwerk met leuke tekeningen en kleurplaten overhan digd. Namens het team en ouderraad van De Kemp mocht Thea een lun- chbon in ontvangst nemen, als dank voor al die keren dat zij tussen de middag voor de overblijfkinderen klaarstond. Tijdens het overblijven ging het feest nog een tijdje door en werden de kinderen in plaats van een boter ham getrakteerd op lekkere frietjes en een toetje na. Werkgroep Vrouwen in de bijstand Begint het bij u ook al te kriebe len, het vakantiegevoel te komen? Voor velen is dit geen probleem, zij boeken gewoon een vakantie en gaan een paar weken weg. Maar er zijn ook mensen die dit niet kunnen, vaak gaat hun vakan tiegeld op aan andere dingen, zoals een wasmachine, die fiets voor dat kind wat naar school moet fietsen, een nieuw bankstel of ga zo maar door. Gelukkig zijn er nog mensen die anderen willen helpen, zij bieden een vakantieadres aan voor een heel redelijke prijs of soms wel gratis. Heeft u een kleine beurs en wilt u toch graag een paar dagen weg dan hebben wij misschien wel een paar ideeën. Wij hebben een map voor u samengesteld met suggesties voor een goedkope vakantie. Loop gerust een keer binnen bij het gebouw van PLIV, Mozartstraat 20b in Venray. PEEL EN MAAS 'n abonnement waard Wij wensen u Prettige Paasdagen Dansdemonstraties Op donderdag 29 april zal Danscentrum Jansen van 14.00 tot 17.00 uur voor alle 55-plussers in de regio Venray geopend zijn. Het danscentrum zal laten zien welke ontspanningsmogelijkheden dansen aan senioren biedt. Er zullen demonstraties gegeven worden van dansstijlen, die voor senioren gemakkelijk te leren en te beoefe nen zijn. Iedereen krijgt volop gele- FASHION Voor onze modezaken zijn wij op zoek naar een Het betreft een funktie voor 20 uur per week. Wij zoeken een modebewuste vrouw in de leeftijd van 25 tot 40 jaar met goede sociale vaardigheden en met feeling voor het inrichten van een etalage. Schriftelijke sollicitaties met pasfoto sturen aan Life Style, Henseniusplein 4a, 5801 BB Venray genheid vrij te dansen. Jongeren zullen laten zien hoe er nu gedanst wordt. Ook staat rolstoeldansen op het programma met de mogelijkheid eerste oefeningen uit te voeren. Open dag Hobby- en Activiteitencentrum Op zaterdag 15 mei houdt het Hobby- en Activiteitencentrum aan de Prins Bernhardstraat 12a een open dag. Men zal verrast zijn over wat door ouderen tot stand gebracht/geproduceerd/gewrocht wordt. Alle inwoners van Venray worden uitgenodigd een kijkje te komen nemen naar wat er zich dagelijks achter de muren van het Hobby- en Activiteitencentrum afspeelt. Wat kan men verwachten? Heeft men behoefte aan 'aanbie ders"? Zou men 'ontvanger' willen worden? Lentefeest Senioren Op donderdag 20 mei wordt te Merselo, ook in het Jaar van de Ouderen, de traditie gehandhaafd een Seniorendag te organiseren. De Werkgroep Lentefeest is met de voorbereidingen begonnen. Het Seniorenorkest heeft o.m. zijn medewerking toegezegd. Nadere bijzonderheden volgen. Datum en tijd zin nu reeds te note ren: donderdag 20 mei van 13.30 tot 16.30 uur. Omdat 1999 het Jaar van de Ouders is, verwacht de werkgroep een opkomst die die van voorgaande jaren zal overtreffen.

Peel en Maas | 1999 | | pagina 21