V, 3 halen, 2 betalen Harold B LENSSEN Kogelvangers grote investering voor gilden 25 Jaar JUM Merselo Lokale omroep wil betaalde krachten g Schudden in Gryphus Venrayse niet naar tweede ronde 'Hoop doet Leven' Dingus wil vergunning voor coffeeshop Première 'De boeren van Sulawesi' Agrarische vrouwen werken vooral in eigen bedrijf 'En we blijven ook slapen' Weerbaarheids training voor vrouwen Filmnieuws 3 halen, 2 betalen 3 peel en maas donderdag 11 maart 1999 - Pagina 9 Commissieleden pleiten voor hogere bijdrage "Historische gilden die een pure volkscultuur in stand houden. Ijverige, hardwerkende mensen die op basis van veel zelfwerk zaamheid hun vereniging draai ende houden." Commissielid V.d. Hoek (V.d. Vorle) brak in de com missie Cultuur, Onderwijs en Sport een lans voor een hogere bijdrage van de gemeente voor de aanschaf van kogelvangers door de twee Venrayse schuttersgilden. Uit het oogpunt van wettelijk opgelegde milieueisen zijn de gil den verplicht deze kogelvangers aan te schaffen. De kosten per kogelvan ger variëren van 4000 tot 8000 gul den. V.d. Hoek kreeg steun van commissielid V.d. Velden (Samenwerking): "De gemeentelij ke bijdrage is mager. Het bedrag zou op z'n minst verdubbeld kunnen worden. Bijvoorbeeld uit het potje milieu." De gemeente draagt 25% procent van de totale kosten. De schuttersgilden 't Zandakker. Gilde St. Jan en St. Anna krijgen respectievelijk 15.000 en 4000 gul den van de gemeente. "De gilden hadden uiteraard liever een hogere bijdrage gehad, maar navraag heeft ons geleerd dat ze niet ontevreden zijn. Bovendien kunnen ze ook een beroep doen op de provincie. Uit een provinciaal budget kunnen zij nog eens 5000 gulden krijgen", aldus ambtenaar Frits Vossen. De Lokale Omroep Venray (LOV) sluit niet uit dat het in de komende jaren betaalde krachten in dienst moet nemen. Dat stelt de LOV in het jaarverslag 1998. Volgens de omroep wordt het werven van vrij willigers steeds moeilijker, mede door de eisen die de LOV stelt aan medewerkers. In het jaarverslag wordt verder gesteld dat de training van medewerkers door de noodza kelijke inspanningen op bestuurlijk gebied en het ontbreken van finan ciële middelen niet de aandacht heeft gekregen die nodig wordt geacht. De lokale opslag, waaraan de Venrayse gemeenteraad vorig jaar haar goedkeuring gaf, heeft voorlopig een fors deel van de financiering van de omroep veilig gesteld. De problemen zijn echter nog niet opgelost, aldus de LOV, omdat de lokale opslag en de eigen inkomsten uit de reclamespots alleen de lopende exploitatie dek ken. Met name het verwerven van reclame-inkomsten verloopt moei zaam. De samenwerking met een reclamebureau om inkomsten te verwerven, is in 1998 beneden ver wachting gebleven. In januari is de lokale omroep verhuisd naar haar nieuwe locatie, de Dr. Poelsschool. Er moest een forse inspanning wor den geleverd voor de financiering van de verbouwing en inrichting van de nieuwe ruimte. De gemeente Venray heeft met een voorlopige regeling voor de huur van de locatie de omroep enige financiële ruimte gegeven om de nieuwe locatie in te richten. Ook hielp de omroep daar bij de hulp in van diverse potentiële sponsors. Agrarische vrouwen in Noord- Limburg verdienen nog steeds hun inkomen vooral op het bedrijf (65%). Dat blijkt uit de resultaten van een EU-onderzoek naar de arbeidssituatie en arbeidsstrategieën van agrarische vrouwen. Volgens het onderzoek, uitge voerd in vier regio's met verschil lende arbeidsmarkten (Groningen, IJsselvecht, Noord-Holland noord en Noord- en Midden-Limburg), werkt een kleine groep vrouwen zowel tenminste een dag per week op het bedrijf als buitenshuis (11%) of werkt alleen buitenshuis (8%). De rest maakt weinig uren op het bedrijf of buitenshuis (16%). Van alle vrouwen verricht 13% nevenac tiviteiten op het bedrijf: meestal is dit de verkoop van producten aan huis. Het is iets waar vrouwen snel mee starten, maar nog weinig in investeren. Vooral de arbeidsvraag op bedrijven met een weinig grond gebonden productie en het gebrek aan opleiding om elders aantrekke lijk werk te vinden, bepalen waarom vrouwen thuis werken. Verder vin den vrouwen het opvoeden van kin deren beter sporen met werk op het bedrijf dan buitenshuis. Het onder zoek is uitgevoerd onder agrarische vrouwen tussen 20 en 55 jaar op kleine en grote bedrijven. Een trend is dat vrouwen hun baan niet langer opzeggen als zij kinderen krijgen, maar deze aanpas sen en gebruikmaken van kinderop vang. meestal (gast)moeders. Daarmee wordt hun arbeidsstrategie minder bepaald door trouwen en/of kinderen krijgen en meer door het investeren in eigen arbeidsmogelijk heden. Daarbij neemt ook het belang toe om niet langer alleen van het agrarisch inkomen afhankelijk te zijn. Veel vrouwen die elders een inkomen verdienen, verwachten hun baan te gaan combineren met werk zaamheden op het bedrijf. Daarnaast blijft voor een deel van de jonge vrouwen een arbeidsperspectief aantrekkelijk waarbij alleen werk op het bedrijf en zorgtaken kunnen worden gecombineerd. iiS. Op xA •a> KEUKENINRICHTING (0478) 539020 op afspraak, ook 's avonds Stayerhofweg 2b Wanssum Toneelvereniging Comedia presenteert: Dit eigentijds blijspel in twee bedrijven, geschreven door Carl Slotboom, speelt zich af in een grote stad. Een stad zoals er zovele zijn op de wereld; Amsterdam, Berlijn, Londen en Parijs. In een kraakpand wonen Koen, Bart, Carolien en Ingrid. De eige naar van het pand, Albert Berghuis, woont samen met zijn vrouw Sara en twee dochters, Pien en Judith in eèn riante villa aan de andere kant van de stad. Op een dag komt een van de krakers op een wel bijzonde re manier in contact met Pien Berghuis. Een dag later brengt Sara, de moeder van Pien, een bezoek aan het kraakpand. Ze wil een hartig woordje met hem spreken. Waarover? Wat levert het gesprek op? Wat betekent dit voor de nach trust van de familie Berghuis? Het antwoord op bovenstaande vragen krijgt u als u onze uitvoering bezoekt op zaterdag 13 of zondag 14 maart in De Brink te Leunen, aanvang 20.00 uur. U bent van harte welkom. Op vrijdag 12 maart vindt er in het Vierlingsbeekse jongerencen trum Gryphus een cabaretvoorstel ling plaats van Schudden (Voor Gebruik). In Gryphus spelen zij hun tweede avondvullende voorstelling Amok. Tijdens hun eerste theaterpro gramma Geschud heette het cabaret duo Schudden nog Schudden Voor Gebruik. Maar Schudden Voor Gebruik gaat Schudden heten ('iedereen kortte dat toch al af, dus hebben we Voor Gebruik maar geschrapt'). De samenstelling van het duo blijft hetzelfde: Emiel de Jong en Noël van Santen. Voorstellingen van Schudden staan niet voor een spervuur van grappen, niet voor verbaal geweld, niet voor muziek of liedjes, maar wel voor fysiek theater met een opeenvolging van slapstickachtige scènes. Wie herinnert zich niet uit hun vorige programma de act met de badkuip als bobslee en de act van de twee parende kikkers op de snel weg? 'De uitdaging ligt in het opzoeken van de simpelheid. Hoe krijgen we de vette lach, de ontroering of de walging met zo weinig mogelijk middelen? Onze lijven vormen hier in nog steeds onze grootste inspira tiebron' Amok is de naam van het tweede programma van Schudden en ook nu weer combineert het jonge tweet al de lenigheid van een turner met de onschuld van de komiek. Amok heeft snelheid en afwisseling, kent ontroering en afkeer. Een recensent schreef naar aanleiding van Amok over Schudden: 'Na het aangekon digde afscheid van Waardenberg De Jong zijn zij de ongekroonde troonopvolgers van het fysieke cabaret'. Gryphus is geopend vanaf 20.30 uur. De voorstelling van Schudden begint om 21.00 uur precies. Kaarten voor deze voorstelling kos ten ƒ17,50 en zijn (in de voorver koop) in Gryphus verkrijgbaar of telefonisch te reserveren via 0478- 631802 of 631529. Het inwisselen van de Kabaret Kortings Knaak geeft de bezoeker een korting van ƒ2,50 op de entreeprijs. Meer infor matie over deze voorstelling is te vinden op Internet http://come.to/gryphus Margaretha Werinussa uit Venray is er niet in geslaagd om door te dringen tot de tweede ronde van AVRO's 'Hoop doet Leven', de Nationale Soapacteerwedstrijd. Van de 600 deelnemers die de eerste ronde overleefden, zijn er 150 geselec teerd voor de tweede ronde. Uiteindelijk blijven er vier kandi- Jongerencentrum OJC Dingus heeft bij de gemeente een aan vraag ingediend om in het cen trum van Venray een coffeeshop te mogen exploiteren. Venray maakte onlangs bekend dat het in het kader van het nieuwe drugs beleid twee coffeeshops in het cen trum wil gedogen om zo de ver koop en distributie van softdrugs te reguleren. Dingus geeft aan dat het de stich ting alleen om de opbrengsten gaat, die zij ten goede wil laten komen aan haar doelgroep, de jongeren. Mocht Dingus een gedoogvergun ning krijgen dan wordt de coffees hop ondergebracht in een BV, waar van de aandelen volledig in handen zijn van de stichting OJWV. Dingus zal zich niet gaan bemoeien met de bedrijfsvoering, maar daarvoor beroepskrachten aanstellen. OJC Dingus neemt met de aanvraag van een gedoogvergunning voor een coffeeshop alvast een voorschot op de toekomst. Dingus ziet in de exploitatie van zo'n coffeeshop een middel om op eigen benen te staan. Binnenkort dient de rèchtszaak inzake het stopzetten van de gemeentelijke subsidie. Mocht die subsidie in de toekomst uitblijven, dan zouden de inkomsten van een coffeeshop dit voor een groot deel kunnen opvangen. daten over die mogen deelnemen aan 'de grote finale'. Werinussa, die tijdens haar HBO-opleiding sociaal, cultureel en maatschappelijke vor ming verslaafd raakte aan 's lands bekendste soap GTST en nu niets liever wil dan soapactrice worden, ziet een droom in duigen vallen. Waarom de jury haar niet heeft geselecteerd voor de tweede ronde, weet ze niet. Wel heeft de Venrayse aan haar korte soapavontuur een stageplek overgehouden. Met de producent van het programma 'Hoop doet Leven' heeft ze namelijk kunnen regelen dat ze enige tijd als visagiste achter de schermen mee mag lopen. Bovendien mag ze tijdens de finale van de Nationale Soapacteer wedstrijd op de tribune plaatsnemen in de publieksjury. "Het was hartstikke leuk om aan de wedstrijd mee te doen. Dat ik niet ben uitgekozen, is natuurlijk jammer maar een stage achter de schermen maakt natuurlijk het nodi ge goed. Ik beschouw het toch als een flinke pleister op de wond", aldus Werinussa. Automobilist rijdt door na aanrijding Een 16-jarioe bromfietser uit Horst is zondagmiddag in Land weert door een automobilist aangereden. De bestuurder van de auto reed na de aanrij ding door zonder zich om de Horstenaar te bekommeren. De jongen liep een hersenschudding op en raakte verder gewond aan zijn hals en arm. Als gevolg van de hersenschudding kan hij zich bijna niets meer van het onge val herinneren. Getuigen worden dringend verzocht contact op te nemen met de politie in Venray. PEEL EN MAAS ELKE WEEK UW NIEUWS Stichting Ontwikkelingssamen werking Meerlo-Wanssum is gemaakt gaat zaterdag 20 maart 1999 in première. Dat gebeurt tegelijk met de officiële opening van de nieuw ingerichte kantoren van Rabobank Zevenrode in Wanssum en Meerlo. De première vindt plaats tijdens de opening op het Rabokantoor te Wanssum. Daarna wordt de videofilm gedu rende de hele open dag in de twee Rabobankkantoren van Meerlo en Wanssum vertoond aan het publiek. De film is gemaakt door de jour nalist René Poels die ook voorzitter is van de Stichting Ontwikkelingssamenwerking Meerlo-Wanssum. Deze in 1993 op particulier initiatief opgerichte stichting werkt met steun van de gemeente Meerlo-Wanssum. De stichting heeft vijftien vrijwilligers. Doel is om in de gemeente bewust wordingsactiviteiten te organiseren onderen een zo'n breed mogelijk publiek en tegelijk aandacht te schenken aan een project in een Derde Wereldland. Na de succesvol le acties voor de straatkinderen in Rio de Janeiro (Brazilië) en een weeshuis in Addis Abeba (Ethiopië) worden de komende jaren de schijn werpers gericht op het Indonesische eiland Sulawesi, het vroegere Celebes. Daar werken Jan Camps (Meerlo-Wanssum) en Erik Boots (Horst) als vrijwilligers bij de humanitaire Stichting Yamaru. Deze stichting wordt geleid door de Nederlandse broeder Han Gerritse. De activiteiten komen uitsluitend ten goede aan de arme lokale bevol king en in het bijzonder de kinderen, gehandicapten en werkloze boeren en boerinnen. Via Yamaru steunt de stichting op het eiland Sulawesi een coöperatief Natuurvoedingswinkel Gimsel Poststraat 6 - Venray - Tel. 587217 De Venrayse politie en de Volksuniversiteit starten binnenkort met een gezamenlijke trainingscur sus om vrouwen weerbaarder te maken. Vrouwen vanaf 17 jaar die willen leren om meer zelfbewustzijn uit te stralen en zich weerbaarder willen opstellen als ze worden lastig gevallen kunnen hieraan deelnemen. Naast mentale weerbaarheid wordt er ook gewerkt aan lichamelijke weerbaarheid, houding en zelfver dediging. Dankzij de unieke samen werking tussen de politie Limburg- Noord, basiseenheid Venray en de Volksuniversiteit Venray e.o. wordt de trainingscursus gratis aangebo den. Op donderdag 25 maart is er van 19.00 tot 21.00 uur een intro ductiebijeenkomst in de Volksuniversiteit aan de Oostsingel in Venray. Voor meer informatie of opgave kunt u van maandag tot en met donderdag van 09.00 tot 14.00 uur contact opnemen met de Volksuniversiteit. Collecte Reumafonds Van 15 tot en met 20 maart is de landelijke collecteweek van het Nationaal Reumafonds. In deze week gaan meer dan 55.000 collec tanten op pad voor het Nationaal Reumafonds. Het thema van de campagne is artrose, één van de vele reumatische aandoeningen. Geef een bijdrage aan onze col lectanten of stort uw gift op het ilaatselijk comité van het leumafonds, rek.nr. 15.39.52.997 van de Rabobank. Het is de tijd van de Oscar-nomi naties. Daar speelt Luxor Venray op I. De film Saving Private Ryan kreeg maar liefst elf nominaties waaronder beste film, beste regie (Steven Spielberg) en beste hoof drol (Tom Hanks). Om mensen die de film gemist hebben een nieuwe kans te geven gaat de film nu in her vertoning. Een prachtkans om de film over de landing in Normandië alsnog te kunnen gaan zien. Ook de film Thin Red Line kreed zeven Oscar-nominaties en ook weer voor de beste film en beste regie. Beslist dus een film om te jan zien. Volgende week komt er waar schijnlijk de film Elisabeth bij. Ook deze film wordt met zeven Oscar nominaties tot de grote kanshebber gerekend. Eveneens de nominatie voor beste film en beste vrouwelijke hoofdrol. Zeer binnenkort wordt ook de film La Vita Bella, die zeven nominaties kreeg, aan het program ma toegevoegd. Daarmee zijn de allerbelangrijkste films van dit jaar vanaf dit moment in Venray te zien. Maar er is meer, want de film Payback met Mel Gibson blijkt een grote publiekstrekker te zijn. Het is een zeer spannende en spectaculaire actiefilm. Stepmom is een schitte rende film waarbij menigeen een ■traantje zal wegpinken. You'v Got 'Mail met Tom Hanks en Meg Ryan in breekt ook records, terwijl Abeltje |en Een Luizenleven nog steeds op het programma blijven staan. land- en tuinbouwproject, een boe rencoöperatie en het opzetten van een coöperatieve kippenfarm en helpt mee met de bouw van een revalidatiecentrum. René Poels bezocht onlangs het eiland en maakte een film over het leven van de bewoners van Noord- Sulawesi. De film geeft een beeld van de huidige situatie, de tradities op het eiland, de ambachtelijke dorpjes, de illegale goudzoekers en de manier waarop dak- en landloze boeren een bestaan proberen te krij gen via een coöperatie. Bovendien komen Jan Camps en Erik Boots aan het woord over de projecten waarvan zij als vrijwilligers de lei ding hebben. De 27 minuten durende film is speciaal gemaakt om in de gemeen te Meerlo-Wanssum en daarbuiten een bijdrage te leveren aan de bewustwording. De film 'De boeren van Sulawesi' is gemonteerd in de studio's van Sinvid Video Venray met medewerking van editor Rudy van Sinten, de tekst van de film is ingesproken door Karin Vestjens, secretaresse van de Stichting Ontwikkelingssamenwerking Meerlo-Wanssum. JUM Merselo viert in 1999 het 25-jarig bestaan met tal van acti viteiten. Komend weekeinde, vrij dag 12 en zaterdag 13 maart, is er een beachparty; op zondag 21 maart verzorgt Theo the King een optreden. Op 27 juni treedt tij dens de kermis V-Male op en in het eerste weekeinde van juli gaan leiding en bestuur op survival- tocht. Op 11 juli staat sumowor- stelen op het programma en op 11 en 12 september het jubileum- weekeind. Op 20 november ten slotte is er een reünie voor alle oud leidings- en bestuursleden. Wethouder Van Oers opent op 31 mei 1974 het nieuwe onderkomen van de KPJ afdeling Merselo in het Boerenbondgebouw aan de Haag. Al snel blijkt het KPJ-idee in Merselo niet meer aan te slaan en wordt de KPJ Merselo bij gebrek aan belangstelling opgeheven. Een groepje jongeren, onder andere Harrie Meijzers, Teja Michels, Henk van Meijel, Antoinette Jacobs en Nel van de Akker, blazen eind 1974 het jeugdwerk in Merselo nieuw leven in door het organiseren van een soos en open jeugdwerk voor de jeugd van 12 tot en met 15 jaar. JUM Merselo, hetgeen staat voor Jeugd Uit Merselo, is geboren. Elke vrijdag staan er activiteiten voor de jeugd van 12 tot 15 jaar op het pro gramma, terwijl op zaterdag ieder een van 15 jaar en ouder kan genie ten van muziek en een pilsje. Eerste JUMvoorzitter wordt Theo Berents. JUM deelt het gebouw met wandel club De Natuurvrienden, de blaas kapel en de bejaarden. Vier vereni gingen onder een dak eist een strak schema en JUM Merselo haalt dan ook opgelucht adem als halverwege 1977 de bovenverdieping van het jeugdhuis in gebruik genomen kan worden. In 1994 krijgt JUM een grote opknapbeurt en wordt een nieuwe bar geplaatst en nieuwe muurschilderingen aangebracht. De adelaar boven de nooddeur, de enige overgebleven oude muurschilde ring, herinnert aan de helaas overle den oud-bestuurslid en maker van de beschildering: Henk van Meijel. ANIMO 'De belangenbehartiging en de bevordering van sociaal-culturele vorming en vrijetijdsbesteding van jongeren in de woonkern Merselo'. Zo staat het officiële doel van JUM Merselo in de boeken beschreven. Dit doel wordt ingevuld met activi teiten als sport en spel, oriëntatie- tochten, informatie en discussie, disco en handenarbeid. Voor de zaterdagavondgroep (15 jaar en ouder) zijn er onder andere uitwis selingen en sportactiviteiten. De zaterdag- en zondagavonden van nu bestaan veelal uit het gezellig samenhangen van vriendengroepen onder het genot van muziek, een biertje en optredens van regionale bands. In 1976 start een traditie: vastelaovend voor de jeugd met als eerste jeugdprins Twan Klaassen. Elke zomer staat er een kampweek op de activiteitenkalender. In vroe gere jaren nam hieraan de hele jeugd van Merselo deel, de laatste jaren is de animo onder de jeugd beduidend minder. Naast een dagje uit naar de plaatselijke bezienswaar digheden of gewoon naar het zwem bad, wordt er verder van alles gedaan, buitensporten en bij slecht weer spelletjes binnen. Voor de lei ding zijn dit ook zware dagen. Ongeveer 30 jongeren een week bezig houden is voorwaar geen een voudige opgave. TREKPLEISTER Het tienjarig jubileum in 1984 wordt gevierd met een uitstapje naar Den Haag waar de jongste groep worden ontvangen door burgemees ter Schols. Een concert met De Bintangs en Powerplay wordt een spektakel maar levert wel een fikse financiële tegenvaller op. Tijdens het vijftienjarig jubileum staat een grote fietsmarathon op het program ma. Jos van Meijel, Wil Weijers en Jan Hendrix fietsen 2500 gulden bij elkaar. Dit bedrag wordt geschon ken aan het Wilhelminafonds. De bekende band Bertus Staigerpaip is de trekpleister van het twintigjarig jubileum in 1994. Helaas trekt ook dit optreden een te klein publiek. Het teestweekeinde wordt gevierd met een griezel- en oriëntatietocht voor de jongsten en 'de sterkste ver eniging van Merselo'-competitie voor de ouderen. Optredens van regionale bands zetten het feest luis ter bij. KERSTACTIE In 1991 gaan de jeugdsozen JUM, Iduna uit Oostrum, Jera uit Ysselsteyn en Watjang uit Oirlo samenwerken onder de noemer Rock Revue. De samenwerking heeft helaas maar mogen duren tot medio 1994, maar levert wel prach tige concerten op met Claw Boys Claw, The Scene en The Pilgrims. Al vanaf de oprichting heeft JUM de vaste, jaarlijkse acties zoals de kerstactie en de actie voor Jantje Beton. In 1997 draagt JUM deze laatste actie over aan drie andere jeugdverenigingen (de helft van de opbrengst is voor de verenigingen) die het geld harder nodig hebben dan de JUM. Tijdens de kerstactie verrassen de jongeren echter nog steeds ouderen in Merselo met een kerstpresentje. Wie de jeugd heeft, heeft de toekomst. JUM beseft dat als geen ander en is dit jaar dan ook gestart met een nieuw jeugdplan voor de jeugd van groep 8 tot en met 14 jaar. Op weg naar het 50jarig jubileum Meerlose journalist bezocht Indonesisch eiland De film 'De boeren van Stichting Ontwikkelingssamen- Een boerenfamilie op Silawesi. Sulawesi', die in opdracht van de werking Meerlo-Wanssum is Beeld uil de film Lima Lima 3 Drank van haver, soja en rijst. 3 pakjes nu 3 halen, 2 betalen Abrikozenjam Hei lekkerste fniitbclcg ronder toegevoegde suikers. Voordeelpot 430 gram Akwarius Gemengd Groentesap Met melkzuur voor een gezonde darmflora. i J halen, L betalen Editie 5 Kwaliteit en supcrvoordcel! Want deze producten zijn allemaal geproduceerd zonder onnaluur- :c bewerkingen of toevoegingen. Beter voor u in beter voor het milieu. En deze weken ook nog i extra voordelig voor uw portemonnee. Want voor de meeste acties geldt: 3 halen, 2 betalen! Molen Aartje Biowafels Hazelnoot Mout /Honing Knapperige tussendoortjes in diverse smaken. Per 2 stuks nu 3 halen, 2 betalen Natufood Appeldiksap Xatnnrvoeding, beter voor mv gezondheid en ons milieu

Peel en Maas | 1999 | | pagina 9