MAART AANBIEDINGEN Kalenders - Agenda's op opruimingsboeken Schaeffer pennenaktie: op alle modellen van den Munckhof De wereld in een mand Inschrijving Powerman kantoor- boekhandel Cursus droog-bed- training Maaltijden service Groene Kruis Vrijwilligerswerk bij de Telefonische Hulpdienst Informatie middag over ziekte en arbeids ongeschiktheid Expositie iconen Wereldwinkel Venray Griekse feestgavond Apollo PEEL EN MAAS BEZORGEN? PEEL EN MAAS donderdag 11 maart 1999 - Pagina 8 HALVE PRIJS 20% extra korting 25% korting Grotestraat 68 5801 BH Venray tel. 04780-582727 Sinds jaar én dag is bedplassen een probleem voor zowel ouder als kind. Naast het lichamelijk onge mak zijner psycho-sociale en emo tionele gevolgen. Het kan leiden tot een ernstige verstoring van het gezinsleven en een bedreiging vor men voor een goede persoonlijk- heidsontwikkeling. Daarom heeft het Groene Kruis Noord-Limburg de cursus droog-bed-training ont wikkeld. Deze cursus start wederop en wel op 25 maart aanstaande in Horst. Als u meer wilt weten over deze cursus of u zich wilt aanmelden, dan kunt u telefonisch contact opnemen met het bureau Klantenservice van het Groene Kruis, bereikbaar tijdens kantooruren via tel. nr. 077- 3209595. Gezond leven betekent ook gezond eten. Normaal gesproken zorgt iedereen daar zelf voor. Maar het kan voorkomen dat iemand niet meer in staat is om zelf voor zijn maaltijd te zorgen. Dan is het goed te weten dat er iemand anders is, die dit kan overnemen. Dat er voor een maaltijd kan worden gezorgd, waar bij men toch zelfstandig kan blijven wonen. En dat is waar het Groene Kruis voor alle leden naar streeft! Het Groene Kruis werkt daarom samen met Synthese, waardoor alle leden van het Groene Kruis Noord- Limburg gebruik kunnen maken van een bijzondere maaltijdservice: de Koelversmaaltijd. Als u meer wilt weten over de koelversmaaltijd of u wilt zich aan melden voor deze service, dan kunt u contact opnemen met Het Bureau Klantenservice van het Groen Kruis Noord Limburg. Dit Bureau is bereikbaar tijdens kantooruren via telefoonnummer 077-3209595. De medewerkers van het bureau geven dan uw naam en adres door aan Synthese. Vervolgens komt een medewerker van Synthese bij u thuis om uitleg te geven over het gebruik van Koelversmaaltijden. Waarom doet iemand vrijwilli gerswerk? Waarom verplichten mensne zich om dingen te doen zonder dat daar een geldelijke beloning tegenover staat? Met een aantal collega's van de Telefonische Hulpdienst heb ik hier een uitgebreide discussie over tij dens een van onze maandelijkse werkbesprekingen. We doen dit werk allemaal voor niets, althans, zonder geldelijke beloning. Maar stuk voor stuk krijgen we er alle maal iets voor terug. 'Het doet me goed als ik voor iemand wat kan betekenen' zegt de een, 'dat geeft een gevoel dat je waardevol bent'. 'Ik merk dat ik hier met mensen over onderwerpen praat waar je nor maal nooit oVer spreekt', zegt en ander, 'dat maakt mijn wereld gro ter'. Nummer drie verteld dat het mis schien egoïstisch klinkt maar dat hij door de zorgen van anderen aan te horen zijn eigen sores wat relatiever beziet. Nummer vier vindt dat ieder een een deel van zijn tijd aan ande ren moet besteden 'want de maat schappij, dat zijn we allemaal'. Anderen noemen de samenwerking met de collega's. (Het is hier gewoon gezellig, zo met elkaar) en de rust (Het is hier zo heerlijk rustig als je hier in de telefoonkamer zit, al het gejaag valt van je af). Maar iedereen valt die ene spreek ster bij die vertelt dat ze in dit werk zoveel geleerd heeft en nog steeds leert: 'Ik had nooit gedacht dat ik dat zou kunnen, maar nu merk ik dat ik goed kan luisteren en zaken op een rijtje kan zetten. Ik weet welke instellingen er zijn en ik durf zelfs in een groep mijn mening te geven. Ik kan meepraten over verslaving en seksualiteit en noem maar op... en steeds komen er nieuwe dingen bij...' Vrijwilligerswerk bij de Telefonische Hulpdienst is niet vrij blijvend. Je verplicht om per vier weken vier telefoondiensten te draaien waarvan 1 nachtdienst en een dienst in het weekend. Je ver plicht je ook om deel te nemen aan de maandelijkse werkbesprekingen. Vrijwilligerswerk bij de Telefonische Hulpdienst voor men sen die zich betrokken voelen bij anderen, die stevig in de schoenen staat en die bereid zijn om kritisch naar zichzelf te kijken. Natuurlijk word je terdege op het werk voorbe reid. Je volgt eerst een basistraining, die ongeveer drie maanden duurt, en waarin je getraind wordt in gespreksvaardigheden, sociale kaart enz. Vrijwilligerswerk bij de Telefonische Hulpdienst. Werk waar geen salaris tegenover staat, maar dat je wel veel oplevert. Wij starten in maart weer met een basistraining. Heb je interesse? Bel dan even voor een informatiepak ketje. De SOS Telefonische Hulpdienst is dag en nacht bereikbaar voor een gesprek van mens tot mens, ook als je anoniem wilt blijven. Ons tele- foonnumer is: 077-3548888. Het Arbeidsongeschikten Platform Limburg houdt op donder dag 18 maart van 13.30 tot 16.00 uur in de Volksuniversiteit, Leutherweg 8 in Venlo, een infor matiemiddag over ziekte en arbeids ongeschiktheid. De bijeenkomst is bedoeld voor mensen, die al meerdere maanden ziek thuis zijn en voor mensen die een aanvraag voor vaststelling van eventueel recht op WAO hebben lopen. Er wordt informatie gegeven over de regelingen en procedures in het eerste ziektejaar, de werkzaamhe den van de Arbodiensten, terugkeer- plannen naar eigen of ander werk, keuringsprocedure voor eventueel recht op WAO, reïntegratie, de even tuele vervolguitkeringen en de financiële gevolgen daarvan. De bijeenkomst wordt verzorgd door medewerkers van het Regiokantoor Noord-Limburg van het APL-spreekuur en advieswerk en aan de deelname zijn geen kosten verbonden. Na afloop van de bijeen komst kan een afspraak gemaakt worden met een spreekuurhouder van het APL voor een persoonlijk advies. Spreekuur maandag van 14.00 tot 16.00 uur in het gebouw van de Volksuniversiteit. Mensenrechtenonderwijs voor leerlingen in de bovenbouw van het basisonderwijs In de week van 22 t/m 25 maart zullen 537 leerlingen van de boven bouw van het basisonderwijs in Venray en kerkdorpen deelnemen aan de 'Wereld in een mand'. De Werkgroep Mondiale Vorming is blij dat voor de derde keer het centrum voor Mondiale Vorming te Alken (België) deze voorstelling komt geven. Dit centrum werkt al tien jaar met groepen kinderen en jongeren op een creatieve manier rond belangrijke thema's, zoals noord-zuid relatie, vrede, verdraag zaamheid, wereldsolidariteit, rech ten van mensen en van kinderen, en hen zo opvoeden tot wereldburgers met een open en genuanceerde kijk. In een grote mand bevinden zich gebruiksvoorwerpen, speelgoed, kleding en muziekinstrumenten uit het zuiden. Dit materiaal wordt tot leven gebracht met vertellingen, waarbij de kinderen actief betrokken worden. De leerlingen van de bovenbouw hebben zich hierop voorbereid mid dels het lespakket van Amnesty International, ter beschikking gesteld door de Werkgroep Mondiale Vorming. De aanleiding tot deze voorstel ling is de 50e 'verjaardag' van de Universele Verklaring van de Rechten van de Mens die wij 10 december jl. 'vierden'. De Werkgroep vindt samen met de leerkrachten uit het basisonder wijs het van groot belang dat men senrechtenonderwijs een structurele plaats gaat innemen binnen de kern doelen van het onderwijs. Deel uitmakend van een multi culturele samenleving is het voor veel scholen een zeer bewuste keuze deel te nemen aan deze activiteiten. De Werkgroep Mondiale Vorming is dan ook verheugd over deze posi tieve ontwikkeling. De Powerman Holland is de laat ste wedstrijd voor het wereldkam pioenschap, in het Zwitserse Zofingen. Voor de toppers in meer dere opzichten een ideale testcase. Ze kunnen hun vorm testen, maar ze weten na Venray ook wat hun plaats is. De Powerman Holland is immers, op het WK na, de sterkst bezette wedstrijd ter wereld. In 1998 telde de startlijst meer dan 1000 deelnemers en 20 nationaliteiten. Zin in een sportieve uitdaging? Ook jij kunt meedoen! De Powerman Holland is er uiteraard niet alleen voor de topatleten. Het uitgebreide programma biedt iedereen de kans om kennis te maken met de combi natie lopen, fietsen en nog eens lopen. Jong en oud, man en vrouw, super-getraind en pas in training: Venray is er voor iedere sporter. Het programma is er uiteraard op aange past. Met populaire en iedereen haalbare afstanden. Er zijn races voor: kinderen(POWERKIDS), recreanten (volksduathlon), junioren en veteranen en teams van 2/3 per sonen. Bij de teams die aan een duathlon deelnemen, neemt ieder teamlid een onderdeel voor zijn/haar rekening: de een loopt, de ander fietst en weer een neemt de tweede loopafstand voor zijn/haar rekening. Ideaal voor bedrijven, scholen, families en vriendengroepen. Teamsport in de duathlon: ook dat is in Venray mogelijk. Door hel veel zijdige programma heeft de Powerman/NK duathlon Venray ook in 1999 weer twee boeiende gezich ten: het is een topwedstrijd en een familiedag. Voor meer informatie: wedstrijdsecretariaat, telefoon/tele fax (0478)571103. In museum 't Freulekeshuus in Venray wordt vrijdag 19 maart de expositie 'Iconen: geschilderd geloof, een verzameling uit de col lectie van Jan van Raay, iconen schilder uit Baarlo, geopend. De openingshandeling wordt om 17.00 uur verricht door deken J. Coenen uit Venray. Voorafgaande aan de opening geeft Jan van Raay een korte inleiding over de achtergron den en het tot stand komen van ico- Wisselwerking Wereldwinkels ijveren voor han del met respect voor mens en milieu. Zij streven naar eerlijke èn duurzame handel maar uiteraard is dat niet altijd haalbaar. Voor de arm ste producentengroepen in het Zuiden zijn werk en inkomen het belangrijkst. Annelies van der List, onderzoekster van de Universiteit van Utrecht is in opdracht van de Landelijke Vereniging van Wereldwinkels nagegaan in hoever re specifieke milieucriteria kunnen worden ontwikkeld voor de eerlijke handel. Hierbij moest gekeken wor den naar de mate waarin productie processen het milieu belasten. Milieucriteria moeten rekening hou den met de specifieke productieom standigheden per product. De crite ria voor de productie van leer zullen anders zijn dan die voor katoenen kleding, de LAVE zou haar erkende leveranciers moeten vragen om met behulp van een 'levenscyclus-analy se' per product te toetsen waar en hoe milieuvriendelijker geprodu ceerd kan worden. Per product moet vastgesteld worden de mate van milieubelasting van de grondstof tot eindproduct, ja zelfs tot de verwer king tot afval. Fair Trade, de grootste alternatie ve importorganisatie van Nederland, heeft besloten het milieubeheer grondig aan te pakken, niet alleen ten aanzien van de producenten maar ook bij het eigen bedrijf in De Griekse werkgroep Apollo organiseert op zaterdag 27 maart een Griekse feestavond. De muzika le begeleiding is in handen van Trio Hellenique. Het feest vindt plaats in hotel Asteria. gelegen aan de A73, afslag Venray-Noord. Het feest begint om 20.00 uur. De zaal is geo pend vanaf 19.30 uur. De entree bedraagt ƒ27,50 inclusief maaltijd. In verband met de organisatie ver zoeken wij u vriendelijk om uiterlijk voor 21 maart a.s. de entreekaarten te bestellen en af te halen bij: dhr. A. Francken, Pastoorstraat 5 Wanssum, tel. 0478-531936 of bij mw. A. Bosma, Sambastraat 21 Venray, tel. 0478-584226. Culemborg. Met subsidie van Ministerie van VROM en hulp van een extern adviesbureau brengt Fair Trade de milieubelasting in kaart van voorlopig vijf productgroepen: koffie, thee, houten producten, huis- houdtextiel en fijn keramiek. Dil doet Fair Trade samen met haai partners in het Zuiden. Het milieu project loopt tot en met mei 2000. het belangrijkste doel is milieu winst. Duurzame productie is slechts mogelijk in nauw overleg met pro ducenten. Een mooi voorbeeld van de wisselwerking tussen producen ten en importeurs is de productie van blikken autootjes in Madagascar. Men soldeerde daar met soldeerbouten met houtskool als energiebron. De importeur, de Evenaar uit Liempde, heeft een extern adviesbureau ingeschakeld Een ingenieur heeft een windmolei ontwikkeld. Deze is al in bedrijf en levert stroom voor een elektrische soldeerbout en stroom voor het hele dorp. De firma Vitagasy Madagascar start in juni 1999 eel eigen atelier voor de productie vap windmolens. In India is door Evenaar en de wevers een oplossi gevonden voor het bedrukken va stoffen met milieuvriendelijker vei etc. De maanden februari en maa staan in het teken van de miliel vriendelijke producten. Komt u vrijblijvend eens kijken in de Wereldwinkel, gevestigd aan de Henseniusstraat 3a, tel. 588571. Normale openingstijden. Vlag uil. winkel open. Wil jij of andere bladen Neem dan contact op met Verspreidingsburo "PERIODIEK" Tel. 582877 Noorderhof 6 Venray

Peel en Maas | 1999 | | pagina 8