Houben en Oosterbeek in Provinciale Staten es B en W erkennen noodzaak voor opknapbeurt Grotestraat Fondswerving Venray's Arbeids Practicum gestart NTACTLENZEN Marokkanen juichen pas als eerste gebed in moskee erop zit Oranjestraat moet snel opknapbeurt krijgen' Jouw Inalfafabriek loopt opnieuw vertraging op Hij bestaat echt Home-trainers van Kettler Ook leverbaar iet impulsmeter Meerderheid n Venray wil elemaal geen kunstwerk Auto gestolen PAN DOLDERMAN 'T VENROJS LAEVE GETAEKEND INSTEMMEND GEMOMPEL College wil schoollogopedie handhaven U RSTJENS ALLES op het gebied van contactlenzen ÏL EN MAAS donderdag 11 maart 1999 - Pagina 5 De bouw van de Inalfafabriek j autobouwer Nedcar in Bom I ipt opnieuw vertraging op. De ihtbank in Maastricht besliste rige week dat er eerst duidelijk- jd moet komen over de monu- ■ntale status van kasteel olfrath en het omliggende land- ;d, alvorens Inalfa met de bouw d beginnen. jet Venrayse bedrijf had eerder al - (bouwvergunning gekregen om die plek een carrosseriefabriek te inen realiseren. De president van de rechtbank drong er op aan dat een bodemprocedure over de monu mentale status zo snel mogelijk moet beginnen. Hamvraag in die bodemprocedure is of de Rijksdienst voor de Monumenten zorg naast het kasteel ook het omliggende gebied aanwijst als monument. Zo lang daar geen uit spraak over is, mogen er geen bouwactiviteiten rond het kasteel plaatsvinden. Inalfa had gevraagd de schorsing van haar bouwvergun ning ongedaan te maken, maar kreeg van de rechter geen gelijk. Adjunct-directeur E. Peters van Inalfa is teleurgesteld over het besluit van de rechter: "Dit hadden we niet verwacht. Hierdoor wordt de hele ontwikkeling van het project opnieuw ernstig vertraagd. Een nieuwe bodemprocedure duurt op zijn minst een half jaar, met een beetje pech zelfs enkele jaren." Het beoogde bouwplan blijft overeind staan, ondanks de nieuwe tegenslag. "We zien niet van de plannen af omdat we op die locatie een rechtst reekse verbinding met Nedcar kun nen creëren. Uit oogpunt van de logistiek en kosten is dit de meest ideale locatie." I nalfa Metèl heeft sinds 1 januari van dit jaar de productie van een aantal persdelen en lassamenstellin- gen van NedCar in Born overgeno men. Inalfa wilde juist daarom een productiehal in bedrijf nemen in de directe nabijheid van de autofabriek. Het productieapparaat en het perso neel van Nedcar werden mee over genomen. Voorlopig blijft Inalfa in een ruimte van Nedcar de activitei ten voortzetten. AddiCurcc Behulpzaam in Comfort Winkelcentrum De Bleek nr 68 801 MD Venray Tel./fax 0478-584840 en meerderheid (55 procent) van Venrayse bevolking, die hun lewerking hebben verleend aan enquête van Samenwerking iray (SV), heeft geen behoefte een kunstwerk op het ouwburgplein. Een minderheid 45 procent laat weten er geen ;ite mee te hebben als het plein kunst wordt opgesierd maar jt dat dat niet meer dan 250.000 len mag kosten. De resultaten de enquête, waaraan 1200 huis- dens, oftewel 5500 Venraynaren ben deelgenomen, werden dins- bekendgemaakt. In totaal wer- 1700 formulieren, die door SV aan huis werden verspreid - bij jactie geretourneerd. enquête van de fractie ienwerking Venray werd ingege- door het plan van de gemeente op het Schouwburgplein een itwerk te plaatsen. Het bedrag negen ton, dat hier in eerste intie voor werd gereserveerd, in Venray tot een storm van ek. ade resultaten van de enquête :nd zijn, is duidelijk dat een grote meerderheid van de aynaren het plan niet ziet zitten. 55 procent wil helemaal geen 'erk, 45 procent vindt dat er eer dan 250.000 gulden op mag worden gelegd om het iwburgplein te verfraaien, lien werden veel enquêtefor- :ren voorzien van commentaar, alle opmerkingen en sugges- an burgers op een rijtje zetten, meester en Wethouders hebben igs besloten om pas na de /wisseling een besluit te nemen het kunstwerk. Volgens mwerking heeft haar actie hier ir toe bijgedragen. :t0 Geld uit kassa gestolen m onbekende man heeft vori- week vrijdagmiddag kans geld uit de kassa van het |centrum aan de Kruidenlaan te nemen. Een medewerkster het centrum zag een haar iende man geld uit de Iade en en sprak hem daarop aan. man reageerde door een stuk edschap naar haar toe te gooi- i liep vervolgens weg. Buiten hij op een oude damesfiets in de richting van de parkeer- sbij de Plusmarkt. De man is veer 1.80 m lang, slank en een pokdalig gezicht. Hij lichtblond rechtopstaand ste- eshaar. Van zijn kleding is nd dat hij een grijze fleecetrui Als buit heeft hi j bankbil- tnet een waarde van onge- 150 gulden weggenomen. Jan Houben (CDA) uit Ysselsteyn en John Oosterbeek (VVD) uit Venray zijn erin geslaagd een zetel te bemachtigen in Provinciale Staten. De twee politici kregen vori ge week woensdag voldoende stem men om Venray in de Statenfractie te mogen vertegenwoordigen. Voor John Oosterbeek, die in Venray op 546 stemmen mocht rekenen, was het de eerste keer dat hij op de kandidatenlijst van de VVD stond. Zijn uitverkiezing kwam voor hem dan ook als een grote verrassing. Jan Houben, die alleen al in Venray ruim 3100 stemmen binnen haalde, zat de afgelopen vier al voor het CDA in Provinciale Staten. De komende vier jaar mag hij zijn kar wei in Maastricht afmaken. Jan Houben, terug in de Staten. John Oosterbeek, nieuw in Maastricht. Het CDA in Venray wil dat de gemeente maatregelen neemt om het straatbeeld van de Grotestraat in het centrum te verbeteren. De slech te toestand van de bestrating, de erbarmelijke verlichting en de over last van laad- en losverkeer in deze straat moeten volgens de partij een vaste plek krijgen in het planmatig onderhoud dat de gemeente dit jaar aan de wegen in Venray wil uitvoe ren. Vorige week lieten onderne- Junior Kamer Venray i.o. is gestart met het ondersteunen van het Venray's Arbeids Practicum (VAP). De Juniorkamer, een orga nisatie van circa twintig jonge, initiatiefrijke personen, heeft deze week ondernemend en bestuurlijk Venray een informatiepakket toe gestuurd over het VAP. Het doel van het informatiepakket is de betrokkenen te informeren over de mogelijkheden die er zijn om het VAP financieel te ondersteu nen. Het gaat in principe om een éénmalige bijdrage die zal worden aangewend om de noodzakelijke investeringen te kunnen doen. Tevens is het VAP geinteresseerd in bedrijven die voör stageopdrachten voor de leerlingen kunnen zorgen dan wel op termijn vacatures heb ben. Het Venray's Arbeids Practicum is een arbeidsoefenplaats voor moeilijk lerende jongeren in het voortgezet onderwijs. Jeugdigen die door diverse problemen op school de boot dreigen te missen, kunnen via professionele begelei ding klaar worden gestoomd voor een succesvolle deelname aan het arbeidsproces. Om het VAP te kun nen realiseren dienen er een groot aantal zaken geregeld te worden en investeringen te worden gedaan. Zo moet er een ruimte in het Technisch Opleidings Centrum worden gehuurd en ingericht. Hiervoor is heel wat geld nodig. Omdat de leer lingen die gebruik maken van het VAP deels buiten bestaande subsi dieregelingen vallen, dient er een aanzienlijk som door het bedrijfsle ven en particulieren bijeen gebracht te worden. ARBEIDSPROCES Met de realisatie van het VAP kunnen een aantal belangrijke doe len worden bereikt. De betrokken leerlingen krijgen de kans om onder professionele begeleiding een vak te leren. Door een steeds grote gebrek aan vaklieden vergroot dit de voor uitzichten op een baan. Bovendien zullen er meer personen deelnemen aan het arbeidsproces en zal er naar verwachting in de toekomst minder gebruik te hoeven worden gemaakt van sociale voorzieningen. De werkgevers in Venray en omgeving krijgen de beschikking over een groep jonge, toekomstige werkne mers voor vacatures die in toene mende mate moeilijk in te vullen zijn. Naast de Juniorkamer zijn bij het VAP onder andere ook het Raayland College, Focus, het Technisch Opleidings Centrum, de gemeente Venray en de Kamer van Koophandel voor Noord- en Midden-Limburg betrokken. Degene die deze week een informa tiepakket hebben ontvangen, wor den op korte termijn door leden van de Junior Kamer Venray benaderd. Voor meer informatie kunt u contact opnemen met voorzitter W. Janssen van de Juniorkamer, telefoon over dag (0478)583135 Op een bedrijfsterrein aan de Write Vennen weg in Oostrum werd maandag een rode Mazda 626 gestolen die eigendom is van een inwoner van Kessel. De waar de van de auto bedraagt circa 23.000 gulden. zoekt onze Plusmarkt op: donderdag 18 maart en vrijdag 19maart Iedere week staat in onze folder een recept van Jan Dolderman. Deze recepten kunt u in onze PLUSMARKT bij onze slager gratis meenemen en thuis bereiden. Ook in ons maandblad staan diverse kooktips van onze huiskok. In dit maandelijks magazine, KEUKENBLAD geheten, kunt u voor vele ver schillende onderwerpen over onze supermarkt terecht. Voor al uw persoonlijke vragen over koken, is Jan Dolderman 2 dagen in onze PLUSMARKT aanwezig. Hij komt om u een drietal recepten uit ons KEUKENBLAD van maart te laten proeven en hierover alles uit te leggen. Wij heten u van harte welkom om kennis te komen maken met Jan Dolderman in onze PLUSMARKT. Plusmarkt G. van Dijck Kruidenlaan 159, 5803 BV Venray IflBltr telefoon: 0478 - 55 39 00 mers van de Grotestraat in deze krant weten dat er snel wat moet gebeuren om de winkelstraat een beter aanzien te geven. Ondeugdelijke verlichting, bomen die op sterven na dood zijn, bestra ting die spekglad is en vrachtauto's die ook in de middaguren af- en aanrijden zijn zaken waar de onder nemers geen goed woord voor over hebben. Brieven aan het college van B&W, waarin zij hun onvrede over de situatie kenbaar maken, zijn vol gens hen nog steeds niet afdoende beantwoord. Zij willen maar één ding: een grondige opknapbeurt van hun winkelstraat. Wethouder Driessen liet maan dagavond tijdens een vergadering van de raadscommissie Stedelijk Beheer weten het met de onderne mers eens te zijn over de noodzaak van een kwaliteitsimpuls voor de Grotestraat. Voor de zomervakantie zal in kaart worden gebracht hoe het met de winkelstraten in Venray-cen- trum is gesteld. Op basis daarvan zullen maatregelen worden geno men. Driessen benadrukte wel dat ondernemers ook voor een deel de hand in eigen boezem moeten ste ken om tot een kwaliteitsverbetering van hun straat te komen. "Het mag niet zo zijn dat het uitsluitend de taak van de gemeente is. Het moet van twee kanten komen." - vraag ons informatiepakket aan - VENRAY NOORDERHOF 20 - TEL. 0478 - 55063Q Pijnlijke ervaringen hebben tot voorzichtigheid geleid Toen de politiek begin vorige maand het licht op groen zette voor de bouw van een moskee in de wijk Brukske ging voor de Marokkaanse gemeenschap in Venray een langgekoesterde wens in vervulling. Tien jaar lang klop ten zij tevergeefs bij de gemeente aan met het verzoek om een eigen gebedsruimte. Nu hun geduld ein delijk is beloond, durven de Marokkanen vreemdgenoeg niet te juichen. De vele teleurstellingen uit het verleden en het onbegrip van buurtbewoners, die hun bezwaren niet onder stoelen of banken schuiven, zijn hier de oor zaak van. "Ik geloof het pas als de moskee wordt geopend", zegt voorzitter C. Salhi van het mos keebestuur. Bewoners zijn half werk gemeente beu De bewoners van de Oranjestraat in Venray hebben maandagavond, voorafgaande aan de commissievergadering Stedelijk Beheer, een petitie over handigd aan wethouder J. Driessen, waarin wordt aange drongen op een snelle opknap beurt van hun straat. De erbar melijke toestand van het wegdek en de overlast van geparkeerde voertuigen moeten nu eindelijk maar eens worden aangepakt, aldus de bewoners. De vele gaten en scheuren in het 'versleten' wegdek zijn voor de bewoners van de Oranjestraat een doorn in het oog. Zij doen al jaren hun beklag bij de gemeente maar die reageert slechts met 'vage uit spraken over toekomstig groot onderhoud' en anderzijds met tijde lijk 'stopwerk'. De bewoners voelen zich door de gemeente niet serieus genomen omdat die niks doet om hun straat eens grondig te renover en. Het oppervlakkige 'stopwerk', dat steeds wordt uitgevoerd om de schade tijdelijk te herstellen, is vol gens hen ver onder de maat. Een reparatie duurt gemiddeld 50 minu ten. waarna het wegdek na twee tot drie weken opnieuw aan een herstel beurt toe is. Ook ergeren de aanwo- nenden zich aan de toenemende par keeroverlast, die wordt veroorzaakt door de invoering van het betaald parkeren in het centrum van Venray. De verkeersveiligheid van met name fietsers in de Oranjestraat komt hierdoor ernstig in gevaar. Wethouder Driessen liet weten dat het nog niet duidelijk is wanneer de Oranjestraat een definitieve opknap beurt krijgt maar dat onveilige situ aties zoveel mogelijk voorkomen zullen worden. Nog dit jaar worden alle straten in de Oranjebuurt onder de loep genomen. Als dit onderzoek gereed is, weet de gemeente welke concrete maatregelen genomen moéten worden om de toestand van het wegdek te verbeteren. Wanneer de Oranjestraat aan de beurt is, is nog niet duidelijk. Zeker is wel dat pas op zijn vroegst in het jaar 2000 een begin kan worden gemaakt met de maatregelen. Tot die tijd moeten de bewoners genoegen nemen met tijdelijk 'stopwerk'. Naast een onderzoek naar de toestand van het wegdek, wordt dit jaar het parkeer beleid apart onder de loep genomen. Hieruit zal ook duidelijk worden hoe groot de parkeeroverlast in de Oranjestraat is en welke maatrege len er eventueel nodig zijn om deze terug te dringen. Dronken achter stuur Op de Langstraat is vorige week donderdagnacht om 02.20 uur een 26-jarige inwoner van Venray aan gehouden en op de bon geslingerd. Hij bleek onder invloed van alcohol achter het stuur van zijn auto te zit ten. Hij kreeg een rijverbod van drie uur opgelegd. Overtreders op de bon De politie in Venray bekeurde dinsdagmorgen bij een controle vier bestuurders die een rood verkeers licht hadden genegeerd. Dat gebeur de op de kruisingen Leunseweg- Zuidsingel en Merseloseweg- Westsingel. Na tien jaar is de belofte aan de Marokkanen eindelijk ingelost. Zij krijgen een eigen gebedsruimte in de wijk Brukske, om precies te zijn óp het grasveld tussen basisschool De Foekepot en de protestantse kerk Het Zonnelied. De keuze voor deze plek kwam niet zonder slag of stoot tot stand. Bezwaren uit de buurt, die een stuk groen als speelveld voor de jeugd wilde behouden, deden het college van B en W terugkomen op haar aanvankelijke besluit om de moskee naast de tafeltennishal van Red Stars te bouwen. Ook de plek ten oosten van De Foekepot stuitte echter op weerstand van bewoners, die naar eigen zeggen geen moeite hebben met een moskee in hun wijk zolang die maar niet in hun eigen 'achtertuin' wordt gebouwd. De Venrayse politiek ging - de bezwa ren ten spijt - akkoord met de nieu we locatie. De daad moest maar eens bij het woord worden gevoegd; de Marokkanen wachten immers al lang op een geschikte gebedsruimte. EERST ZIEN, DAN GELOVEN Volgens C. Salhi, sinds 1983 voorzitter van het moskeebestuur, is dit nogal zacht uitgedrukt. Hij beschouwt de afgelopen tien jaar als een aaneenrijging van teleurstellin gen. "Vanaf 1989, toen we van de Beukenlaan naar de Leunseweg ver huisden, hebben we de gemeente gevraagd om naar een andere locatie uit te kijken. De gemeente heeft sinds die tijd een aantal plekken onderzocht maar die bleken geen van aleen geschikt te zijn. Zelf heb ben we ook diverse pogingen onder nomen om een geschikt pand te kopen maar ook die liepen op niets uit. Uit alles bleek da de gemeente geen zin had om ons een nieuwe ruimte te geven. Zij vonden het niet noodzakelijk dat wij een nieuwe moskee kregen. Tien jaar hebben we moeten wachten en dat was echt geen pretje." Nu de kogel eindelijk door de kerk is, blijft de voorzitter sceptisch en uiterst terughoudend. "We dur ven nog niet blij te zijn. Pas als de moskee er staat, geloof ik dat het waar is. De vele teleurstellingen hebben ons geleerd om uiterst voor zichtig te zijn." MACHTELOOS De protesten van bewoners uit het Brukske hebben Salhi pijn gedaan. De voorzitter, die sinds 1970 in Venray woont, voelt zich net als vele andere Marokkanen uit de wijk regelmatig gediscrimineerd. "Het is een vernederend gevoel, waar je volslagen machteloos tegen bent. Tegelijkertijd is het allemaal erg tegenstrijdig. Ze willen allemaal dat er een moskee komt maar alleen niet in hun eigen buurt. Ik vraag me af waar ze allemaal zo bang voor zijn. We bijten echt niet hoor." Nadat buurtbewoners hun bezwa ren eerst aan de media kenbaar maakten, deden zij dit begin febru ari tijdens een informatie-avond in het gemeentehuis nog eens dunne tjes over. Tijdens deze bijeenkomst probeerde mevrouw K. Tarist als woordvoerster van de Marokkaanse gemeenschap de onrust bij de aan wezigen weg te nemen. Het gewens te begrip van de bewoners bleef echter uit. Net als Salhi voelde ook zij die bewuste avond de vernede ring. Een gevoel datje alleen op de wereld bent en met je rug tegen de muur wordt gedrukt. "Ik heb de Marokkanen voor de bijeenkomst op het hart gedrukt vooral niet te reageren omdat het probleem dan alleen maar zou escaleren. De gemeente had immers al een valse start gemaakt door te verzuimen om de bewoners in een vroegtijdig sta dium over haar plannen in te lichten. Wethouder Kersten heeft dit later ook bevestigd. De Marokkanen moesten vervol gens uit de krant vernemen dat de buurt tegen de komst van de moskee protesteerde. Wat ik bovendien betreur is dat we zo weinig steun hebben gekregen van de mensen die geen enkel probleem hebben met een Marokkaanse gebedsruimte in hun wijk. Het bestuur van basis school De Foekepot, 't Zonnelied, de tafeltennisvereniging en het wijkplatform hebben pas na de informatiebijeenkomst laten weten dat ze achter ons staan. Een aantal van hen heeft die avond zelfs bijge woond. Juist toen we hun steun zo hard nodig hadden, hebben zij het laten afweten en dat vind ik verschrikkelijk jam mer. Ik had die avond namelijk het gevoel dat ik tegen een muur praat te." SOLIDARITEIT Nu het Intervengebouw aan de Leunseweg binnenkort wordt ges loopt en dus ook de Marokkaanse gebedsruimte aldaar verdwijnt, kij ken de Marokkanen reikhalzend uit naar het moment dat zij de nieuwe moskee in het Brukske in gebruik kunnen nemen. Tot die tijd krijgen zij de beschikking over een ruimte in de Dr. Poelsschool. Tarist spreekt de hoop uit dat er een streep kan worden gezet onder het verleden en dat eventuele misverstanden geza menlijk uit de wereld kunnen wor den geholpen. "De gedachte dat alle inwoners van Venray mee moeten betalen om de komst van de moskee mogelijk te maken is een goed voor beeld van zo'n misverstand. Laat voor eens en altijd duidelijk zijn: de moskee, die ruim zeven ton kost, wordt beslist niet met belastinggeld gefinancierd. De Marokkaanse gemeenschap betaalt alles uit eigen zak. We hebben de gemeente wel om subsidie gevraagd maar dat heeft niks opgeleverd. We zullen daarom andere moskeebesturen in hel land benaderen om een financië le bijdrage te leveren. Eén ding is zeker: de moskee komt er. De soli dariteit in de Marokkaanse geloofs gemeenschap in Nederland is name lijk enorm groot. Als het er op aankomt, zullen we elkaar altijd hel pen."

Peel en Maas | 1999 | | pagina 5