"Het winkelend publiek wordt weggeblazen" College wil schoollogopedie handhaven Schoolvoorbeeld van geslaagd actie voeren Het Beugelzaaltje nieuwe naam kelder De Wis "Gemeente heeft huiswerk niet goed gedaan" Een rijdend bureau op de Venrayse straten Ook kermis Smakt staat onder druk Bezwaren tegen terpen Merselo van tafel ROLLUIKEN Gemeente klaar voor nieuwe millennium HANSENb een jonge enthousiaste AUTOCLEANER m/v Dingus overweegt gedeeltelijke sluiting PEEL EN MAAS donderdag 4 maart 1999 - Pagina 5 Facelift Grotestraat absolute noodzaak sing te zoeken. Er is al een afspraak gemaakt met de in oprichting zijnde Wijkraad Centrum. Koot: "Maar de liefde moet wel van twee kanten komen: de gemeente kan nog zo vaak de reinigingswagen langs stu ren, als burgers hun afval op straat gooien, blijft het een rommel. Een schone straat is dus een verantwoor delijkheid van gemeente én winke liers én burgers." REACTIES Overigens is het niet alleen kom mer en kwel in de Grotestraat. De ondernemers benadrukken ook de positieve kanten van dé winkelstraat van Venray. Martijn van den Boom: "We hebben laatst positieve publici teit gekregen omdat veel mensen uit Boxmeer in Venray komen winke len. Met dat gegeven moeten we iets doen." Ook Monique Bloemen ziet alles niet zo somber in: "Het kan allemaal wel wat gezelliger. Met wat aanpassingen gaat het er voor de klanten een stuk op vooruit. In zijn totaliteit heeft de winkelstraat voor mij geen verkeerd beeld." Paul Brouwer zegt ook veel positieve reacties te krijgen vanuit het winke lend publiek: "Mensen uit Venlo en Tegelen zeggen me meer dan eens dat Venray een gezellig winkelcen trum heeft. Het zou overdreven zijn om een al te negatief beeld te schet sen. Maar dat de straat aan een opknapbeurt toe is, staat voor mij buiten kijf. Het is per slot van reke ning toch het visitekaartje van de gemeente." Computers die op tilt slaan, een beveiligingsinstallatie die buiten werking treedt, liften die blijven hangen, de verwarming die ophoudt met branden. Computer - en soft ware-experts over de hele wereld piekeren zich suf om de overgang naar het nieuwe millennium zo gladjes mogelijk te laten verlopen. In het Venrayse gemeentehuis zul len zich zeker geen problemen voor doen, zo is nu al bekend. Als de klok op 31 december 0.00 uur aanwijst, hoeven er geen noodscenario's uit de kast te worden getrokken, want 'de gemeente Venray is millennium- proof". Dat blijkt uit het rapport van het projectteam 2000, een gemeen telijke werkgroep die onder leiding van burgemeester Waals het gemeentehuis en gebouwen die door de gemeente worden beheerd op millenniumproblemen heeft onder zocht. Met de meeste apparaten zijn geen problemen te verwachten omdat ze via een 24-uurs klok wor den aangestuurd. Het gaat hier ondermeer om verwarmings-, keu ken-, brandbeveiligings-, postregs- tratie- en inbraakpreventieappara- tuur. Ook met de liften en het noodstroomaggregaatzit het wel goed, meldt ae werkgroep. Slechts drie .softwareprogramma's voldoen niet aan de eisen. Deze worden tij dig vervangen. Alleen over de ver lichting bestaat nog onzekerheid. MEGA Limburg, die hiervoor ver antwoordelijk is, doet haar best om de lichtinstallatie millenniumproof te krijgen maar durft nog niet te garanderen dat dit lukt. Auto in beslag genomen De politie heeft vorige week woensdagmiddag de auto van een 30-jarige inwoner van Venray in beslag genomen. Het voertuig bleek niet verzekerd en gekeurd te zijn. De verdachte was door agenten gecontroleerd tijdens een controle op de Kaldenkerkerweg in Venlo. Toen bleek dat de auto niet verze kerd en gekeurd was werd met de 32-jarige bestuurder uit Venray afgesproken dat de auto aan de kant van de weg bleef staan en er niet meer mee gereden zou worden. De 30-jarige eigenaar uit Venray zat eveneens in de auto. Ongeveer een half uur later zagen enkele andere agenten de auto weer rijden, ditmaal op de Bevrijdingsweg in Venlo. De agenten wisten van de eerdere con trole en de gemaakte afspraken. De auto werd toen in beslag genomen en het tweetal werd meegenomen naar het politiebureau om gehoord te worden. Vrouw van tas beroofd Een 44-jarige vrouw uit Venray werd zondagavond op de hoek Honingklaver/ Boterbloem in Venray beroofd van haar polstas met daarin enkele tientallen guldens en persoonlijke spullen. De vrouw liep samen met een 37-jarige man uit Venray over straat toen drie onbe kende mannen de Venraynaar plot seling vanachteren omver duwden. De man raakte hierdoor gewond aan zijn hand. Tegelijkertijd wist een van de drie verdachten de polstas van de vrouw te ontfutselen. Het drietal wist vervolgens met de buit te vluchten in de richting van het centrum. Het gaat om drie Zuideuropese types in de leeftijd tussen de 15 en 20 jaar. Zij waren allen donker gekleed en droegen petjes. De politie stelt een nader onderzoek in en zoekt eventuele getuigen van deze beroving. Zij worden verzocht contact op te nemen met de politie in Venray, telefoon: 0478-531111. B&W van Venray stellen de gemeenteraad van Venray voor om schoollogopedie, zoals die door de GGD Noord-Limburg wordt uitge voerd, te blijven handhaven. Het college komt daarmee terug op een eerder besluit om een ton subsidie voor schoollogopedie stop te zetten. Een onderzoek heeft uitgewezen dat een jaarlijkse bijdrage van 28.000 gulden, bedoeld als vangnet, niet voldoende is om alle vijfjarigen in de gemeente Venray een keer des kundig te laten testen. Bovendien is gebleken dat adequate logopedie niet aanvullend te verzekeren is. Afschaffing van de gemeentelijke subsidie zou dus neerkomen op tota le afschaffing van schoollogopedie. Het voorstel komt donderdag (van avond) aan de orde in de commissie Cultuur, Onderwijs en Sport. Enkele jaren geleden voerde de voormalige IOBK/LOM-school 't Groenewold - het huidige Focus - in Venray actie tegen plastic melkbe- kertjes die op hun school werden geleverd. Om te laten zien hoeveel afval er op deze manier in het milieu terechtkomt, bouwden leerlingen een 'berg' van plastic bekertjes. Zij wilden hun schoolmelk uit flessen blijven drinken, omdat dit beter is voor het milieu. Melkunie wilde echter de koelkast terug die ze de school had gegeven om de plastic bekers koel te houden. Dankzij meester Rein, de grote initiator van de actie, kwam de groep leerlingen op de televisie bij het programma 'Ook dat nog'. Het resultaat hiervan was dat de school de koelkast mocht houden. Op een onderwijstentoonstelling, die onlangs in Utrecht werd gehou den, liepen de leerlingen per toeval medewerkers van Melkunie tegen het lijf. Het vervolg van het verhaal. Het zuivelbedrijf biedt alle leerlin gen en leerkrachten van de school in de week van 22 tot en met 26 maart gratis schoolmelk aan. En hoe zit het nu met de bekertjes? Ondertussen is men zover dat de bekers na gebruik worden ingeza meld en weer opnieuw worden gebruikt. Een schoolvoorbeeld van een geslaagde actie. Politie presenteert 'auto van de toekomst' De politie Limburg-Noord heeft afgelopen maandag haar nieuwste vervoermiddel gepresenteerd: de auto van de toekomst. Een Volkswagen Sharan, voorzien van een mobiele PC, die dezelfde moge lijkheden biedt als de automatise ring op de politiebureaus. Vanuit de auto kunnen informatiesystemen worden geraadpleegd en bestaat de mogelijkheid om aangiftes teiplek- ke op te nemen en uit te printen. Daarnaast is de auto, die 90.000 gul den kost, uitgerust met een naviga tiesysteem zodat regionale politie- inzet direct mogelijk is. De politie brengt haar bureau dus eigenlijk op straat. De dienstverlening en de vei ligheid worden hierdoor verbeterd en de inzet van politiemensen zo optimaal mogelijk. De auto van de toekomst, die uniek is in zijn soort, zal afwisse lend in Noord- en Midden-Limburg gaan rijden. De politie draait een jaar lang in alle vijftien basiseenhe den proef met de nieuwe auto. De basiseenheid Venray is als eerste aan de beurt. Als het experiment slaagt, zal het vervoermiddel ook in de rest van Nederland worden inge zet. Inwoners van Holthees-Smakt kunnen deze week op een enquête formulier in het plaatselijke dorps blaadje 't Krèntje schriftelijk ken baar maken wat ze van de kermis in hun dorp vinden. De aanleiding voor de enquete van de dorpsraad vormt de bezorgdheid over de terug loop van het aantal bezoekers in de vakantieperiode en het geringe aan tal attracties voor de oudere jeugd. De gemeente Boxmeer heeft een werkgroep in het leven geroepen, die alles wat met de kermis in Holthees-Smakt te maken heeft, onder de loep neemt. De dorpsraad en de werkgroep willen nu van de inwoners ondermeer weten of ze de kermis in hun dorp willen behou den, wat ze van de duur van de ker- mis vinden, wat er eventueel voor de kermis in de plaats moet komen en of het een goed idee zou zijn om de kermis in Holthees weer op de eerste zondag in juli te laten plaats vinden, zoals vroeger altijd het geval was. Tot slot wordt de burger gevraagd wat er volgens hem zou moeten gebeuren om de kermis voor jong en oud aantrekkelijker te maken. De zorg om de toekomst van de dorpskermis beperkt zich niet alleen tot de gemeente Boxmeer. Ook in de gemeente Venray staat de kermis in de kleinere kernen veelvuldig op de agenda's van de verschillende dorpsraden, die unaniem van mening zijn dat de dorpskermis nooit en te nimmer verloren mag gaan. De bezwaren die door de families Kessels en Van de Heuvel uit Merselo tegen het uitbreidingsplan aan het Dorperveld in het Venrayse kerkdorp zijn ingebracht, zijn van tafel. De gemeente Venray kwam vorige met beide families tot over eenstemming. Toegezegd werd dat het plan op enkele punten zal wor den aangepast. Het hoogteverschil Brand in afvalbak Onbekenden hebben zondag avond op een speelterrein aan de St Antoniusstraat in Venray een afval bak in brand gestoken. De brand weer wist het vuur met moeite te blussen omdat de inhoud van de bak brandend plastic bevatte dat moei- 3 pl lijk gedoofd kon worden. tussen de woningen en de aangren zende percelen zal worden wegge werkt door enerzijds de roemruchte terpen af te graven en anderzijds het weiland van de familie Van de Heuvel op te hogen. Door deze aan passingen hoeven de bewoners niet te vrezen voor wateroverlast en belemmering van hun uitzicht. Fietser gewond Bij een eenzijdig verkeersongeval op de Henri Dunantstraat in Venray is zondagmiddag een 34-jarige fiet ser uit die plaats gewond geraakt. De man werd met een hoofdwond per ambulance naar hel ziekenhuis gebracht en daar behandeld. De fietser is vermoedelijk geval len omdat hij een bocht niet goed Wij zoeken voor ons autobedrijf in Venray Vervolg voorpagina verlichting Grotestraat Het zijn echter niet alleen de lampen die nodig vervangen die nen te worden. Er schort veel meer aan het straatbeeld in de Grotestraat, t "Ook de bestrating is aan een opknapbeurt toe", zegt Paul Brouwer van herenmode Caesar- Brouwer. "Als je kijkt naar de win- I keicentra in bijvoorbeeld in Venlo, Horst en Weert zie je dat daar leven in de brouwerij zit. Daar wordt alles aan gedaan om gezellige winkelcen tra te creëren die van deze tijd zijn. Venray mag daar niet in achterblij ven. We beschikken over een sfeer vol centrum, maar met name de beplanting en bestrating is niet meer van deze tijd. De gemeente moet natuurlijk in haar beleid prioriteiten stellen, maar moet vooral de Grotestraat niet vergeten. Het kan er allemaal een stuk gelikter uitzien." Esther Thomassen gruwelt van de bestrating: "Alles ligt schots en scheef. Vrouwen met hakjes onder de schoenen blijven tussen de ste nen hangen. Het ziet ook gewoon weg niet uit." In een reactie zegt de gemeente de ontevredenheid van de winkeliers te begrijpen, maar stelt tegelijk dat het probleem niet onmiddellijk is op te lossen. "Als je de verlichting opknapt, moet je ook !/t weten of er bomen verdwijnen of juist worden geplaatst. En die bomen zijn ook weer van invloed op de bestrating. Beplanting, bestrating en verlichting hangen dus nauw samen. De gemeente is druk bezig met een totaalplan voor de straat. En aan deze plannen is natuurlijk ook een inspraakprocedure verbonden. Al met al kost het dus wel tijd. De gemeente streeft er naar om in okto ber 1999 de zaak afgerond te heb ben zodat de nieuwe verlichting er staat als de donkere herfstdagen aanbreken", aldus voorlichtster Thea Koot van de gemeente. VRACHTVERKEER Het vrachtverkeer in de Grotestraat vormt een probleem op zich. Officieel mogen vrachtauto's tot 12.00 uur de straat inrijden om te laden en lossen. Monique Bloemen van Berden Mode zegt dit voor haar zaak goed geregeld te hebben: "Andere zaken kunnen of willen schijnbaar niet anders. Het is irritant als het winkelend publiek door de vrachtwagens heen moet lopen. Het zou een goede zaak zijn als de gemeente daar iets aandoet." Volgens Paul Brouwer heeft de gemeente het Kleinestraatje in orde gemaakt, maar blijven de vrachtau to's door de Grotestraat rijden. "De ondernemers dienen nu dan ook van het Kleinestraatje gebruik te maken. Dat voorkomt al heel wat irritatie. Aan fietsers en scooters die af- en aanrijden kunnen wij als onderne mer minder doen. Dat is een zaak van de gemeente." Volgens V.d. Boom moet het college maar eens een kijkje gaan nemen in Horst en Eindhoven. In Horst is volgens hem het centrum afgesloten en ziet het er netjes uit. In Eindhoven wordt gebruik gemaakt van piramidevor mige afsluitingen, die via een sensor worden geregeld, en die alleen met behulp van een speciaal pasje omlaag kunnen. "En dat werkt per fect". aldus V.d. Boom. "Venray zegt dat een dergelijk systeem sto- ringsgevoelig is. Ik heb dit nage checkt; in twee jaar tijd is er één keer een storing geweest. Die was binnen een uurtje opgelost." ONDERZOEK Volgens gemeentevoorlichtster Koot zijn de laad/lostijden vastge steld op doordeweekse dagen tussen 06.00 en 12.00 uur en van 18.00 tot 20.00 uur en zaterdag van 06.00 tot 09.00 uur. De opening van de Kleinestraat is volgens haar voor een aantal winkels een oplossing, maar veel andere winkels zijn nog afhankelijk van toevoer via de Grotestraat. "Dat kan in de daarvoor vastgestelde laad/lostijden. Het toe zien hierop is een taak van de poli tie, niet van de gemeente. Evenals het handhaven van het verbod voor fietsers in de Grotestraat. De gemeente zou de politie hierbij wel kunnen ondersteunen door bijvoor beeld de straat af te sluiten. Aan die afsluiting zitten wel complicaties zoals toegankelijkheid voor bewo ners, brandweer, ziekenauto en der gelijke. Zomaar een slagboom of paaltjes neerzetten kan dus niet. De gemeente wil dit jaar starten met een onderzoek naar de toegankelijk heid van het centrum, dus ook de Grotestraat. Zaken als fietsroutes, laden en lossen en dergelijke wor den daar in meegenomen." SCHOONMAAKBEURT Ook de rotzooi in de straat is de ondernemers een doorn in het oog. Op de drukste dagen, vrijdag en zaterdag, is het straatbeeld het meest vervuild. Marco Hofstra, bedrijfslei der van Kijkshop, bevestigt dat: "Je moet voor de lol op een zaterdag morgen eens vanuit In de Engel de straat inkijken. Braaksel, blikjes, patattenbakjes, noem maar op. Geen gezicht. En dan overdrijf ik heus niet. Daar heb ik me vanaf het eerste moment dat ik hier aan de slag ging verschikkelijk aan geërgerd." Van den Boom onderstreept de woorden van Hofstra: "Het probleem is dat de straten vrijdagmorgen en dan pas weer zaterdag aan het einde van de middag worden schoongeblazen. Je kunt je voorstellen wat voor een troep er na een koopavond blijft lig gen. Bovendien gebeurt die schoon maakbeurt op zaterdag op het moment dat de winkels nog open zijn. Het winkelend publiek wordt dus als het ware weggeblazen." De gemeente erkent dat de situatie niet optimaal is. Ze wil op korte termijn rond de tafel met betrokkenen (win keliers, wijkraden) om een oplos- Winkelcentrum De Bleek nr 68 5801 MD Venray TelVfax 0478-584840 Kent u deze produkten al??? Secutex sportbandages en sportbalsem Het bestuur van jongerencentrum Dingus bekijkt momenteel of ze de zaak al of niet op dinsdag en don derdag sluiten. Eerder deze week bracht Dingus het bericht naar buiten, dat door de drukke voorbereidingen rond de Bfl* rechtszaak tegen de gemeente (over de renovatie en het stopzetten van de subsidie) een aantal vrijwilligers te weinig tijd overhebben om ook nog 's avonds het horecabedrijf te beheren. Vandaag komt er uitsluitsel of de aangekondigde sluiting door- gaat. ■li Belangrijk daarin is het overleg woensdagavond met een groep jon geren die regelmatig aanwezig is, maar zelf weinig tot niets bijdraagt aan het open jongerencentrum. De jongeren zwerven bij beter weer door Venray, maar komen in deze tijd bij Dingus binnen wat hier en daar wrijvingen oplevert. Met name op de dinsdag en donderdag wan neer er weinig andere, reguliere bezoekers van Dingus aanwezig zijn. Ook vanuit dat oogpunt wordt bekeken of het nut heeft de zaak in die situatie open te houden. Dingus heeft in overleg met de politie en de gemeentelijke dienst Openbare Orde en Veiligheid een mogelijk alternatief bedacht: het openhouden van Dingus op dinsdag en donderdag, maar dan met een alcoholverbod. Elke dag moet een bevoegde beheerder aanwezig zijn, maar als er geen alcohol wordt geschonken volstaat het examen sociale hygiëne, waar een aantal vrijwilligers mee bezig is. Bovendien wil Dingus de gemeente geen munitie verschaffen in die zaak, bijvoorbeeld doordat bij con trole op de benodigde papieren de tent gesloten zou worden. Wethouder Jan Driessen van Venray opende afgelopen weekeinde de verbouwde kelderruimte van gemeenschaps huis De Wis in Castenray. De ruimte kreeg de toepasselijke naam Beugelzaaltje, herinnerend aan de eerste functie van de kelder. Vanaf de bouw van het gemeenschapshuis in 1933 tot aan het uitbreken van de Tweede Wereldoorlog deed de kelderruimte dienst als beugelbaan. Met een investering van ruim 85.000 gulden werd het Beugelzaaltje de afgelopen maanden in een eigentijds, nieuw jasje gestoken. Tennisclubs krijgen toch geen subsidie ten opzichte van andere verenigin gen. Tennisclubs betalen zelfs huur aan de gemeente, terwijl andere ver enigingen geld tegemoet mogen zien. Een rechtsongelijkheid, zeker omdat tennis na voetbal de tweede sport in de gemeente is." Volgens Reintjes heeft de gemeente haar huiswerk bovendien niet goed gedaan omdat het onderzoek naar de hoogten van de contributies hele maal niet klopt: "Navraag bij ver enigingen heeft ons geleerd dat de gehanteerde contributies helemaal niet correct zijn. Daarnaast worden een aantal binnensporten in dit ver haal opgevoerd om de het contribu- tieverhaal onevenredig te laten lij ken. De duurste tennisvereniging wordt voor het gemak maar even vergeten." Bovendien is de contri butie van een voetballer niet verge lijkbaar met die van een tennisser, zo stelt Reintjes. "Een voetballer krijgt voor zijn contributie meer dan een tennisser. Hij mag wedstrijden spelen, krijgt training en heeft de beschikking over kleedaccommoda tie en douchefaciliteiten. Een tennis ser mag zijn wedstrijdjes spelen en dan houdt het verder op. Trainingen kosten geld, terwijl op TC Venray na geen enkele vereniging beschikt over een door de tennisbond goed gekeurde accommodatie met fat soenlijke kleedlokalen en douches. Voor een kleedlokaal op sportpark De Wieën wordt zomaar even 300.000 gulden neergeteld. Waar blijven we dan met gelijkberechti ging. Het contributieverhaal gaat dus in zijn geheel niet op." Een afvaardiging van de tennis clubs zal donderdag (vanavond) haar bezwaren nogmaals uiten in de commissie COS (Cultuur, Onderwijs en Sport). B&W van Venray zijn niet van plan om de tennisverenigingen in Venray en de kerkdorpen aanvul lende accommodatiessubsidies te verstrekken. Dat schrijft het colle ge in een antwoord op in een brief van de gezamenlijke tennisclubs in de gemeente. De verenigingen vroegen eerder in een brief aandacht voor de in hun ogen scheefgroei tussen tennisclubs en de andere sportclubs, die thans worden geprivatiseerd en daarbij door de gemeente gesubsidieerd worden in de vorm van achterstallig onderhoud. De clubs stelden in hun brief dat de gemeente blijft jaarlijks geld pompen in de sportaccommo daties ten behoeve van buitenspor ten, terwijl naar de tennissport toe de portemonnee gesloten blijft en de clubs zichzelf moeten bedruipen. In haar antwoord schrijft het college dat de tennisclubs al in de jaren 80 zijn geprivatiseerd. B&W erkennen dat dit toendertijd anders vorm werd gegeven dan nu het geval is. Destijds werd geen gemeentelijk geld 'meegegeven', nu gebeurt dat wel. Het college voert verder een onderzoek naar de contributiebijdra- gen per sportvereniging aan. Bij de tennisclubs blijken de contributies ver beneden het gemiddelde te lig gen, waardoor er blijkbaar toch nog een behoorlijke financiële potentie bestaat bij deze verenigingen. Zo betalen jeugdige tennissers gemid deld tussen 60 en 78 gulden contri butie per jaar, overige jeugdsporters moeten jaarlijks tussen 121 en 166 gulden neertellen. Voor volwassen sporters geldt een vergelijkbaar beeld; tennissers betalen gemiddeld 131 gulden, overige sporters gemid deld 190 gulden per jaar. Voor het college reden genoeg om geen aan vullende accommodatiesubsidies beschikbaar te stellen. NIET CORRECT Namens de gezamenlijke tennis verenigingen spreekt woordvoerder G. Reintjes, voorzitter van tennis vereniging Leunen-Veulen-Heide, over politieke onwil om de tennis clubs gelijk te schakelen aan de andere sportverenigingen in de gemeente Venray. Hij stelt grote vraagtekens bij de motivatie van het college: "De hoogte van de contri butie heeft toch niets te maken met het feit dat wij achtergesteld worden

Peel en Maas | 1999 | | pagina 5