De ster van Bethlehem DFFI FM MA AC Het is niet stil meer in de Kerstnacht If Prettige feestdagen en de beste wensen voor 1999! Leuke Kerstrecepten CDA VENRAY voor 1 December is kaarsjesmaand QeCuffig Kerstfeest en een Voorspoedig 1999 Lawine aan kerstkaarten WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMGEVING Msi\e\eis Samenwerking Venray: voor iedereen! Wij wensen u fijne feestdagen en een voorspoedig 1999 De sterren die wij 's nachts aan hemel zien, vormen samen één it sterrensysteem, de ilkweg. Met het blote oog kun- we maar een paar duizend rren zien en dat is niet veel. in schat het aantal sterren in melkwegstelsel op honderd- izend miljoen. De zon is met r planetenstelsel, waarvan ook aarde deel uitmaakt, maar een ukje van de Melkweg. Goed schouwd, is de zon de ster die t dichtst bij de aarde staat. De n is dus ook een ster. Je kunt het ik omdraaien en zeggen dat ster- n gloeiende zonnen zijn, die zelf ht uitstralen. De drie wijzen "Niet alle lichtpunten die we 's onds aan de hemel zien, zijn echte rren. Venus bijvoorbeeld noemen de avond- en morgenster, maar werkelijkheid is het geen ster, int hij straalt geen eigen licht uit. nus is een planeet. De naaste pla- tenbuurman van de aarde weer- atst alleen maar het licht van onze ;en ster, de zon. De geboorte van Christus werd aangekondigd door het verschijnen van een bijzondere ster. Toen nu Jezus geboren was te Bethlehem, in Judéa, in de dagen van koning Herodes, zie, wijzen uit het oosten kwamen te Jeruzalem, en vroegen: Waar is de koning der Joden, die geboren is? Want wij hebben zijn ster in het oosten gezien en zijn gekomen om Hem hulde te bewij zen'. In de landen waar de wijzen van daan kwamen, Medië, Perzië en Babylonië, was de sterrenkunde populair. Sterrenkundigen, zoals de wijzen, stonden in hoog aanzien en waren zo welgesteld, dat ze de nieuwgeboren Koning goud, wie rook en mirre konden aanbieden. Hoe de wijzen wisten dat de nieuwe ster aan het firmament de geboorte van Gods Zoon aankondigde, ver meldt de Bijbel niet. Er is in de loop van de eeuwen veel gesproken en geschreven over de ster van Bethlehem. Er waren er die dachten dat het Venus is geweest. Conjunctie De volken uit de Oudheid kenden de morgen- en avondster maar al te goed. De wijzen zouden in Venus niets bijzonders gezien hebben. Maar af en toe gebeurt het dat twee of drie planeten uit ons zonnestelsel zo dicht bij elkaar staan, dat het lijkt alsof één grote ster schijnt. Johan Kepler, een beroemd sterren kundige uit de zestiende eeuw, heeft geprobeerd aan te tonen dat de ster van Bethlehem een samenvallen moet zijn geweest van Saturnus en Jupiter. Maar zo'n innige 'conjunc tie' van twee planeten duurt niet lan ger dan een paar uur, terwijl de ster van Bethlehem wekenlang zichtbaar was. Een komeet komt wèl in aanmer king als ster van Bethlehem. Kometen, sterren die door de melk weg kruisen, kunnen plotseling opvallend aan de sterrenhemel ver schijnen. Het kan een komeet zijn, die met heldere punt en vurige staart als een pijl naar het westen gewezen heeft, 's Morgens verblekend door het opkomen van de zon en 'savonds bijna op dezelfde plaats oplichtend. Verschillende kometen hebben een vaste baan en komen regelmatig terug. Geleerden hebben zorgvuldig nagegaan welke bekende, regelma tig terugkerende komeet er rond de geboorte van de Messias zichtbaar kan zijn geweest. Dit leverde niets op. Maar het aantal onbekende kometen is geweldig groot en de ster van Bethlehem kan dan ook best een ons onbekende komeet geweest zijn, die nu nog vele lichtja ren van ons vandaan door de ruimte raast. Nova's Tot slot nog een mogelijkheid. Op sommige sterren - ze worden 'nova's' oftewel 'nieuwe sterren' genoemd - komen nu en dan explo sies voor, waarbij vergeleken een atoombom niet meer is dan een rotje op oudejaarsavond. Door zo'n explosie kan de lichtkracht, dat wil zeggen de helderheid, honderddui zenden malen vergroot worden. Terwijl de nova gisteravond niet te zien was, kan hij vanavond de hel derste ster aan de hemel zijn. De nova's die elk jaar ontdekt worden, zijn meestal zo ver van ons af, dat we ze alleen met goede kij kers kunnen zien. Heel zelden, twee of drie keer in de duizend jaar, gebeurt het dat er in ons eigen melk wegstelsel en supernova verschijnt. De lichtkracht van een supernova kan binnen enkele uren een miljard maal groter worden. In 1572 was er een supernova die je zelfs overdag kon zien. De laatste supernova vertoonde zich in 1604. De ster van Bethlehem kan een supernova geweest zijn, maar zeker is het niet. Iet sturen van wenskaarten irdt steeds populairder. Er wor- n in de week voor kerstmis ler dan 200 miljoen Kerst- en euwjaarskaarten verzonden. De cemberzegels dragen zeker bij p het succes. Vorig jaar moest PTT per dag zo'n 40 miljoen leven en kaarten verwerken en daardoor met grote capaci- tsproblemen. Ondanks dat er el extra krachten werden aan- nomen en het vaste personeel lest overwerken hebben hon- rdduizenden hun kerstkaarten laat gekregen. Het is daarom idzaam uw kaarten tijdig te zenden. Persoonlijke inbreng eerste Kerstkaart werd verzon- door de Brit Henry Cole in 1843 >nden aan zijn vrienden en ken- :n. Hij had deze speciaal laten erpen. Hij zag het niet meer zit- om iedereen de gebruikelijke :f te schrijven en bedacht de hode die wij nu nog steeds han- in. De kaart is eigenlijk bedoeld >r diegenen die we niet zo vaak n en toch een persoonlijke wens len zenden. Maar vooral de laat- jaren sturen we iedereen die we inen een kaartje, is natuurlijk wel de bedoeling er een kaartje teruggestuurd rdt. En zo is de wederzijdse rela- weer in stand gehouden of zelfs beterd. Statussymbool oals bij zoveel andere zaken rdt de "wenskaart" zo langzamer- id ook voor velen een statussym- >1. Je kunt ze kopen van vier voor piek maar je hebt ze ook die een ïtje kosten. Het hangt natuurlijk van hoeveel waarde je aan een e kaart hecht hoeveel geld je er ir over hebt. lu hebben we het natuurlijk over status wat het hebben van veel d betreft. Maar je kunt er ook een I lere status mee willen veroveren, die een talent voor tekenen heb- maken zelf graag een tekening. ze kun je tegenwoordig heel fraai ;n reproduceren en je hebt daar- ir natuurlijk wel een zeer per- inlijk karakter aan je wenskaart even. Onze kantoren zijn op beide kerstdagen en op nieuwjaarsdag gesloten. Op donderdag 24 december bent u welkom tot 16.00 uur en op donderdag 31 december bent u welkom tot 12.30 uur. Voor onze kantoren in Venray en Leunen gelden op zaterdag 2 januari de normale openingstijden van 10.00 tot 13..00 uur. verzekeringen - financiële planning - beleggen - hypotheken - lenen - sparen Rabobank Venray-Oostrum Zevenrode tel.(0478)530200 tel (0478) 530300 peelmaas@tref.nl rabobank.zevenrode@tref.nl Het kerstdiner is voor de meesten van ons het hoogtepunt van 'het feest van hét licht', maar we moeten ook iets lekkers in huis hebben voor bij de koffie, thee enz. We kunnen natuurlijk allerlei lekkernijen in de winkels kopen. Maar is het niet leuk om één van die lekkernijen zelf te maken. We hebben voor u een bij zonder goed recept voor kerstkrans jes op de kop getikt. U hoeft er niet van lenig te schrikken, want we houden zelfs rekening met de 'beginners'. BENODIGDHEDEN: 100 gram bloem, 1/2 theelepel bakpoeder, 75 gram boter, een mespuntje zout, 40 gram basterdsuiker, 1 dessertlepel koude melk, rasp van een haive citroen, 1 losgeklopt ei, 1 eetlepel suiker, 25 gram geschaafde amande len. Snijd de boter in stukjes en doe deze in een kom. Voeg daar de bloem, melk, bakpoeder, zout, basterdsui ker en de geraspte citroenschil bij. Houd uw handen even onder de koude kraan, droog ze dan af en kneed een soepel en samenhangend deeg. Het deeg is goed als het in een bal vanzelf van de kom los laat. Laat het dan ongeveer een uur rusten. Rol het daarna uit op een met bloem bestoven aanrecht met een eveneens met bloem bestoven deegrol, net zo lang tot de lap circa 3 mm dik is. Maak het deeg als het aan het aan recht plakt, los met een (panne- koekjmes. Doop de rand van een glas in de bloem en steek er rondjes uit. Met een appelboor kunt u de kleine rondjes in het midden eruit steken. Leg de rondjes op een bebo terde bakplaat. Rol de resten weer uit en maak er ook rondjes van. Bestrijk de rondjes met losgeklopt ei. Meng de suiker door de amandel snippers en bestrooi hiermee de kerstkransjes. Ondertussen heeft u de oven tot ongeveer 160 graden Celcius voorverwarmd. Schuif de bakplaat in de oven en na ongeveer 15 minuten zijn de kransjes licht bruin en gaar. Neem ze van de plaat en laat ze afkoelen. Gevulde avocado's BENODIGDHEDEN: 2 avocado's, 150 gram garnalen. 12 zwarte olij ven, 1 citroen, 2 eetl. olijfolie, peter selie, zout en peper. Snijd de avocado's in de lengte door en verwijder de pitten. Haal met een lepel het grootste deel van het vruchtvlees uit de avocado en maak het met een vork fijn. Maak de binnenkant van de schil nat met citroensap. Roer de rest van het citroensap door de olie en doe er wat zout bij. Roer de avocadopulp, saus en garnalen door elkaar en vul daar mee de avocadohelften. Gaarneer ze met de zwarte olijven, een half par tje citroen en een toefje peterselie. Warm stokbrood is hier lekker bij. Crêpes Suzette BENODIGDHEDEN: 120 gram DINSDAG 22 DECEMBER 1998 - NR. 52 HONDERD NEGENTIENDE JAARGANG Stille nacht, heilige nacht... is het bekendste kerstliedje. Maar aan de wijze van vieren is de laat ste jaren veel veranderd. Feest is het gebleven maar de invulling is wel aangepast aan de veranderde maatschappelijke verhoudingen. Het is minder een familie- of nog meer gezinsfeest geworden. De verwereldlijking van het Kerstfeest sterk toegenomen. Het heeft daarom grote gevolgen gehad voor de economische aspec ten van het Kerstgebeuren. Het is een groots geschenkenfeest gewor den, waar de handel dankbaar gebruik van maakt. feestdagen. Ook het kerstcadeau is ingeburgerd en dat kan zelfs een reis zijn naar het buitenland. Bestedingsmaand Daar is de Kerstnacht dan ook niet stil meer. Het zakenleven krijgt door de sterk toegenomen welvaart veel meer kans om de commercie rond Kerstmis sterk aan te scherpen. Je maakt er folklore van door in de kersttijd een reeks van kerstartikelen uit vreemde landen te pousseren. Je geeft een gezellig feest gen de Duitssprekende landen het gunstigst. Nu de drang om thuis Kerst te vieren niet meer zo sterk is mag er een overweldigende belang stelling worden verwacht. Die wordt extra geaccentueerd door de achter ons liggende slechte zomer. Tallozen willen met een winter sportvakantie goed maken wat ze in de zomervakantie gemist hebben. Als er sneeuw ligt in de landen met de kerstplaatjes zal men er in drom men naar toe trekken. Maar ook de zonbe- Andere beleving Het Kerstfeest is een briljant gebeuren in een hele rij van andere hoogtijdagen. De kerstboom is voor velen een bron van licht in de don kerste weken. Hij staat vroeger en langer in de kamers, kantoren en openbare gebouwen dan voorheen. De kerstboom dus afs symbool van vriendschap en collectieve gezellig heid. Dat verbreedt de handel en helpt de tuincentra en markthandel omzetten maken. In Nederland en in veel meer lan den hoeft de maatschappij niet meer haar grootste steunpilaar in het gezin te vinden. Het individu wordt meer centraal gesteld. Met de toene ming van het grote aantal alleenwo- nenden en samenwonenden is het thuis zijn en het samen optrekken minder vanzelfsprekend geworden. Dus leeft men ook niet meer toe naar de hoogtepunten in de kleinere gemeenschappen, waartoe familie en gezin behoren. Men ontmoet elkaar vaker buitenshuis, ook met de voor vakantiegangers die naar de wintersport zijn gekomen. Wil men kerststemming, dan kan dat ook in een reeks concerten waarbij alle laden met "kerstcomponisten" wor den opengetrokken. Of die compo nisten hun werk bedoeld hadden als kerstmuziek doet niet meer terzake. In de weken vóór Kerstmis zullen dit jaar alle commerciële registers worden opengetrokken om meer dan ooit de decembermaand weer te maken tot de beste bestedingsmaand van het jaar. Dat Ook buitenshuis geldt bovenal voor de geneugten buitenshuis. De culturele sector, nu meer geprivatiseerd zal zich op meer kerstconcerten werpen dan in het verleden omdat deze sfeervolle tijd van het jaar zich daar bijzonder voor leent. In de recreatie ve sector ligt er een keur van kerst- reizen te wachten naar alle delen van de wereld. Voor Nederland lig- stem- mingen zijn heel populair. Verre rei zen zijn ook erg in trek. Kerstweek In het binnenland zal de horeca ons meer kerstarrangementen presenteren dan ooit. Er wordt daarbij meer gemikt op een combinatie van een enkele dagen durend verblijf met een of twee kerstdiners. De toch steeds niet onbelangrij ke grote groep van kerstvierders-thuis zal zich de nodige inspan ningen getroosten om dit jaar het feest van het licht en nieuwe ver wachtingen zo breed uit te meten als maar mogelijk is. Duidelijk is dat het r kerstdiner bij iedereen een belangrijk gebeuren in het jaar is geworden. Gelukkig wordt dit hoogtepunt in de eetcultuur mee en meer benut om eenzamen erbij te betrekken. In dit kerstlicht gezien is het gunstig dat ook de gedachte om kerstpakketten uit te delen en te ver zenden opnieuw veld begint te win nen. Voor het bedrijfsleven extra aantrekkelijk omdat hier een kans wordt geboden buiten het strenge fiscale regime om nog iets extra's belastingvrij voor hun medewerken te doen. De distribuerende handel zal daar stellig profijt van ondervin den. Een andere herleefde tendens is die van het dragen van stijlvolle feestkleding. Dat is dan eindelijk weer een meevaller voor de textiel- wereld. Geven wij tenslotte nog even een knipoog naar allen die het verzenden en schenken van kerstca deaus op hun programma hebben staan, dan is daarmee het kerst-opti- misme 1998 compleet. Dat optimis me zal voor ieder een andere inhoud hebben. De kerstviering zal geva rieerder zijn en meer dan ooit uiter lijke glans worden gegeven. bloem, snulje zout, 30 gram suiker, 2 eieren, 3 dl melk, 60 gram boter. Voor de vulling: 60 gram boter, 60 gram suiker, 2 sinaasappels, l citroen, 2 eetlepels bosbessenjam, 2 eetlepels marmelade. Meel, zout en suiker in een kom doen. De eieren er een voor een door kloppen. Voeg de melk toe, tot er een glad beslag ontstaat. Bak de flensjes aan de onderkant in boter goudgeel, keer ze om en bak heel even de andere kant. Leg de flensjes op een voorverwarmd bord en houd ze warm. Voor de vulling roeren we de boter tot room. Voeg de suiker en 4 eetlepels van het sap van de vruch ten toe. Rasp de schil van de citroen en van de sinaasappels, meng dit door elkaar, samen met de bosbes senjam en de marmelade. Doe dit mengsel over de flensjes en rol ze op of vouw ze in vieren. dP Eindstraat 12, tel. 581553 gratis parkeren voor de deur In een huis waar veel kaarsen branden is het altijd gezellig. Kaarsen verhogen de sfeer. Het versterkt het gevoel van intimiteit en bescherming. Waarom is niet duidelijk, maar kaarsen symboli seren het goede. Ofschoon tegenwoordig het hele jaar door de kaarsen branden is december toch de kaarsenmaand bij uitstek. Vooral tijdens de feestdagen genieten we volop van deze sfeerma kers. Zeepzieders HET is nog niet eens zo lang geleden dat de kaars de enige lichtbron was. In ons land was het maken van de kaarsen toen het werk van de zeepzieders. In de Middeleeuwen waren er ook rondtrekkende kaarsenmakers. Later werd het een eer zaam beroep en was er zelfs een "Kaarsenmakersgilde". De Waskaarsen makers stonden in hoger aanzien dan de vet- of smeerkaarsenmakers. Aan het einde van de negentiende eeuw verkreeg men bij de raffinage van ruwe aardolie de stof stearine, die met paraffine - die er aan wordt toegevoegd om de kaars voldoende stevigheid te geven - de belangrijkste grondstof van kaarsen is geworden. De keuze in kaarsen is momenteel zeer groot. Er zijn ware kunstwerken te bewonderen, waarvan het bijna zonde is om ze op te branden. Maar ja, ais we het gezellig willen maken moet toch de vlam er in. Tips Tot slot nog wat tips voor het gebruik, Het lijken heel voor de hand liggende zaken maar het is toch goed om te weten. Zorg dat kaarsen mooi recht staan. Vooral in een veelarmige kandelaar is dit belangrijk. Gebruik eventueel kaarsenhülzen. De stompjes zijn dan ook gemakke lijker te verwijderen. Bij kostbare glazen kandelaars voorkomt u dan ook dat de vlam bij het glas komt en springt als u hem eens vergeet. Opstijgende warme lucht van een radiator kan druipen veroorzaken en door ze te dicht bij een brandende open haard te zetten kunnen ze smelten en dan zelfs brand veroorzaken. Bij een dikke kaars kan het aandrukken van de randen het branden soms gunstig beïnvloeden. Als een kaars gaat roeten of flakkeren is het beter hem eerst te doven en dan bij te werken. Als u een kandelaar wilt verplaatsen is het ook beter de kaarsen eerst even te doven. U Voorkomt hiermee brandgevaarlijke situ aties en het knoeien met kaarsvet. Nou, na al dezewijze raadgevingen zult in de feestmaand december vast veel kaarslichtplezier genieten. Venray Centrum Oostrum Ysselsteyn Leunen Oirlo Merselo Castenray Heide Veulen Smakt Vredepeel

Peel en Maas | 1998 | | pagina 9