c Laura Smits: "De dankbaarheid van het werk staat voorop" Rabobank Huis Hypotheekadvies een realistisch advies voor nu en later Vacaturebank vrijwilligers centrale Presentatie Montague longfillers PEEL EN MAAS donderdag 19 november 1998 - Pagina 7 Themaweek over vrijwilligerswerk in Venray (3) Van 7 tot en met 12 december vindt in de Bibliotheek Venray een themaweek over vrijwilligers werk plaats. In die week staan ondermeer een actiedag van vrij willigers in de wijk, een vrijwilli- gerswerving, een informatiemarkt en themabijeenkomsten op het programma. Voorafgaand aan deze themaweek in Peel en Maas een serie artikelen over vrijwilli gerswerk. In deel 3 de schijnwer per op Laura Smits. Laura Smits werkt sinds januari als vrijwilligster op de Open Soos. het activiteitencentrum van ver pleeghuis Beukenrode in Venray, een van de zorginstellingen van de Stichting Boncura. Ze verlicht het werk van Yvonne Huiskens, de vaste activiteitenbegeleidster op Beukenrode. Iedere vrijdagmorgen gezellig kletsen met ouderen, koffie en thee zetten, handwerken en samen knutselen. De 21-jarige Venrayse heeft het prima naar haar zin. "In het begin kwam het contact met de bewoners van Beukenrode een beetje stroef op gang. Inmiddels gaat het gelukkig een stuk beter omdat de mensen me beginnen te kennen. Ik moet ontzettend lachen met sommige mensen. Het is gewoon ontzettend dankbaar werk om te doen. Je ziet gewoon dat de ouderen het bijzonder op prijs stel len dat je er bent, ook al lijden de meesten aan dementie en leven ze in hun eigen wereldje." Dat Laura maar een ochtend in de week vrijwilligerswerk doet. heeft ie maken met haar lichamelijke han dicap, waardoor ze snel vermoeid raakt. Wat voor een handicap dit precies is, weet ze zelf na 21 jaar Laura Smits had volgens haar zeggen geen betere keus kunnen maken. nog steeds niet om de simpele reden dat de doctoren en specialisten dit ook niet precies weten. Het heeft in ieder geval iets met mijn spieren te maken. Ik raak snel uitgeput na een inspanning." De Venrayse studeerde vier jaar opvoedkunde aan de VSO-school Werkenrode in Groesbeek, een spe ciale school voor mensen met een lichamelijke handicap. "Daar heb ik geleerd hoe je het beste met ouderen en kinderen kunt omgaan. In Groesbeek heb ik vier jaar gewoond, een fantastische tijd was dat." In het laatste jaar van de school in Groesbeek liep Laura stage bij peu terspeelzaal De Paddestoel in Venray, een tijd waar ze liever niet meer aan terugdenkt. "Ik heb daar geen prettige herinneringen aan. Ze waren niet gewend om met vrijwilli gers te werken en lieten me op een vervelende manier merken dat ze me eigenlijk niet nodig hadden. Voor al mijn inspanningen hebben ze me niet of nauwelijks bedankt." Na haar schooltijd bezocht Laura een open dag van de Vrijwilligerscentrale van Synthese. Daar maakte ze kennis met het vrij willigerswerk van de Stichting Boncura. "Ik heb daarna een tele foontje gepleegd naar Beukenrode en ben vervolgens twee keer op gesprek geweest. En toen was het geregeld. Als ik nu op de eerste tien maanden terugkijk, ben ik ervan overtuigd dat ik geen betere keuze had kunnen maken. Het contact met de vaste begeleidster is erg goed; ik voel dat mijn bijdrage zeer op prijs wordt gesteld. Tja..en daar doe je het toch allemaal voor." Snel Betrouwbaar STOj^ERM REINIGING VAN: KLEDING (VLOER-)KLEDEN DEKENS/DEKBEDDEN (VITRAGE-) GORDIJNEN TROUWJAPONNEN ETC. KLEDINGREPARATIES FOURNITUREN Julianasingel 3. 5802 AS Venray Tel. 0478-557200 Verloren en gevonden voorwerpen Bij de politie werd in de periode van 9 t/m 17 november aangifte gedaan van aangetroffen of vermis sing van de volgende goederen: GEVONDEN Halsketting, blauwe steentjes; grote witte hond; plastic tas met gymspullen Raaylandcollege; diver se brillen; diverse sleutels; diverse portemonnees. VERLOREN Gouden armband met hartjes; gouden armband met drie naam plaatjes in wit-, geel- en rood goud; brede gouden armband met 4 witte steentjes; zilverkleurige dameshor loge met dubbel gouden randje op band; damestasje, zwart rugzakmo del; diverse Europese identiteits kaarten; Groene kaart XZW-033; 65+-pas; paspoort NL; rijbewijs B, NL; rijbewijs B, Portugees; verze keringsbewijs bromfiets; NS-kor- tingskaart; diverse bankpassen; cre ditcard; bibliotheekpas; videotheekpas; diverse kortingspas sen; leesbril in rood etui; kenteken plaat TV-ZL-71; diverse portemon nees; GSM telefoontoestel. DIEREN Zwarte poes met witte pootjes en witte halsband met belletje. Inlichtingen omtrent de verloren en gevonden goederen tijdens kan tooruren op het politiebureau aan de Leunseweg. De vrijwilligerscentrale van Synthese is regelmatig op zoek naar vrijwilligers voor diverse activitei ten. In Peel en Maas zal regelmatig een oproep hiervoor geplaatst wor den. VROUW/MAN Synthese zoekt een man/vrouw voor St. Leo in Leunen voor het organiseren van activiteiten voor de jeugd van 12 t/m 15 jaar en om bar dienst te draaien. (Hier zijn zes vrij willigers nodig.) Eisen: affiniteit met jongeren; enthousiasme en creatief zijn. De werktijden zijn vrijdag 's avonds van 19.00 tot 22.30 uur. Na gebleken geschiktheid is een opleiding mogelijk tot sportbegelei der asielzoekers. Voor meer informatie over deze vacature kunt U contact opnemen met Synthese Venray, Bergweg 4, 5801 EG Venray, tel. 0478- 586245 (Kees Moerkerk of Karen Longstaff). Afvalstoffenheffing onder bijzondere bijstand? Met de algemene beschouwingen heeft de Fractie Van de Vorle gere ageerd tegen het duurder maken van het afvalstoffentarief dan maximaal 390,-. Op bladzijde 11 van de algemene beschouwingen van de fractie staat dat ervoor wordt gevreesd, dat door het diftar voorstel, de afvalstoffen heffing onbetaalbaar wordt en dit het afvaltoerisme bevordert. Verder beschikken zieken en gehandicapten niet in gelijke mate over de mogelijkheid mee te helpen om de afvalstroom in te dammen. Als voorbeeld hoe diftar onbetaal baar wordt, heeft de fractie de gezinnen met kleine kinderen genoemd. In reactie op de algemene beschouwingen van de Fractie Van de Vorle antwoordden burgemeester en wethouders, dal bekeken wordt of er een tegemoetkoming in heffingskosten mogelijk is. Burgemeester en wethouders willen de extra onkosten als gevolg van incontinentieproblemen bestrijden door middel van de bijzondere bij stand. Het idee van de bijzondere bij stand komt dus niet van de Fractie Van de Vorle, maar van burgemees ter en wethouders (zie bladzijde 41 van het antwoord van b. en w.). Het is overigens terecht dat de ingezon den briefschrijver Van Gelder signa leert, dat de bijzondere bijstand niet altijd een passend instrument is ter bestrijding van onredelijke kosten en lasten. Uit onderzoek (inzake armoedebestrijding) bleek dat Venray relatief meer lage inkomen en minder goedkope huurwoningen heeft. Bijgevolg werden van allerlei regelingen bedacht als o.a. armoe debestrijding. In onze snel vergrij zende samenleving neemt het aantal mensen toe dat moet rondkomen van een AOW of een klein pen sioentje. Ongepast is het dan de las tendruk. in de geval de afvalstoffen heffing te verhogen. Het voorstel van de Fractie Van de Vorle is om de heffing van maximaal 390,- gelijk te laten. De variabele prijs voor het ledigen te verlagen. Het landelijk gemiddelde van 40 aangeboden containers aanhouden lijkt redelijk. Voor gehandicapten, alleenstaanden en ouderen moet een anti-hardheids clausule onredelijke belasting heffing voorkomen. Namens de Fractie Van de Vorle Fractievoorzitter G.A.J. Lemmens Stop met diftar Ik heb de indruk dat de gemeente raadsleden geen kranten lezen. Enige weken geleden stond er een stuk in de Volkskrant waarin geschreven werd dat de gemeenten niet teveel geld moeten besteden aan het scheiden van afval. De ont wikkeling van nieuwe apparaten is al zover dat het scheiden van afval binnen een paar jaar niet meer nodig is. Het enige wat er gebeurd is dat de burger weer flink kan betalen. Wat we nu krijgen is dat je bij je containers op wacht kan gaan staan om te voorkomen dat anderen er afval bijgooien. Er zijn al mensen aan het oefenen om hun afval kwijt te raken. Mijn vrouw zag dat uit een rijdende auto een zak huisvuil werd gegooid, midden op de rijweg. A. Harkvelt Vredeskerk - Vredesdoelstelling Dat de dreigende sluiting van de Vredeskerk vele gemoederen bezig houdt wordt opnieuw bewezen door het interview met dhr. L. Rutten opgenomen in uw blad van 12 november jl. Het historisch over zicht over de opzet en activiteiten van de Stichting Vredeskerk mag interessant zijn maar geeft meer de onverwerkte ervaring van dhr. Rutten als lid van genoemd comité weer, dan dat dit enige band met de huidige situatie aantoont. De gelden, die door de Stichting zijn bijeen gebracht zijn in twee fasen aan de bouw van de kerk besteed. De eerste fase was de bouw van de kerk zelf en enige jaren later tijdens de tweede fase bij het ont werpen, aanbesteden en de bouw Tot 5 december krijgt de Sint bij schoenen vanaf 149,95 deze extra surprise. Dus, ...Sinterklaasje kom maar binnen met je knecht, want zolang onze voorraad strekt... /tfttrie cv/wMtn l' Uwen- dé gezelligste schoenwinkel van Venray Grotestraat 11, Venray van de toren en het monument. Deze laatste activiteit is volledig door de Stichting zelf behandeld en gefinancierd. Verworven fondsen werden in eerste instantie door de Stichting zelf beheerd. In die tussen liggende periode zijn er geen gelden naar de kas van het Kerkbestuur gevloeid, zoals gesuggereerd. Uiteindelijk was het toch de opzet van de Stichting, dat alle verworven fondsen op enig moment t.g.v. de Vredeskerk zouden komen. Toen het moment gereed was en onthuld, heeft de Stichting zich opgeheven, waarbij het monument en een bedrag van ƒ20.000,- aan het Kerkbestuur zijn overgedragen. Dhr. Rutten heeft gelijk, als h ij zegt, dat de vredesdoelstelling als gelegen heid tot vredesmanifestaties voor alle gezindten, niet is gerealiseerd. Een belangrijk punt in deze was, dat pastoor W. Geerits de kerk als een parochiekerk zag en daar met alle inzet nog 18 jaren aan heeft gewerkt. Als kerkbestuur hebben wij regel matig het punt van enige manifesta tie of speciale dienst voor de vrede aan de orde gesteld, maar pastoor Geerits voelde hier bijzonder weinig voor. Op zijn minst had de jaarlijkse dodenherdenking op 4 mei in de Vredeskerk gehouden moeten wor den. maar zelfs dat niet. Als parochiekerk heeft de Vredeskerk een grote bloeiperiode gekend, zoals vele andere kerken en in vergelijking daarmede is het kerkbezoek niet dramatischer gedaald dan elders. De afbouw van diensten dit jaar is wel een treurige ontwikkeling en leidt tot verstrooi ing. De financiële positie van de kerk is nog gezond, want de kerk is schuldenvrij en de exploitatie van 1997 toonde nog een batig saldo van ƒ15.000,-, hetgeen de gedane sug gestie, dat geen draagvlak aanwezig zou zijn, weerspreekt. Het is type rend. dat er de laatste tijd stemmen opgaan over de historische en monumentale waarde van de Paterskerk, maar dit was tot voor kort nog niemand opgevallen. Neen, sluiting wordt niet begre pen door de parochianen en vanwe ge de zwakke argumenten tot slui ting is er geen draagvlak opgebouwd. Sluiting van de Vredeskerk is een ernstig verlies voor de Venrayse gemeenschap. Th. Jans oud secr.penn. Vredeskerk Vredeskerk - adempauze Hiermede willen wij als werk groep 'behoud Vredeskerk' gaarne reageren op het interview met kape laan P. Hoedemaeckers in uw blad van 5 november jl. In het bijzonder waren wij aangenaam verrast door de genuanceerde en objectieve beoordeling van de huidige situatie omtrent de Vredeskerk, zoals weer gegeven onder de titel ADEMPAU ZE. Als de kapelaan oproept tot het indienen van bezwaarschriften, wordt er echter op gewezen, dat met de gehouden handtekeningactie reeds ca. 600 personen hebben gete kend met de intentie tot behoud van de Vredeskerk. Het moet worden toegegeven, dat dit gevoelsmatige reacties zijn, die niet rationeel zijn onderbouwd. In die Zin heeft de werkgroep het als haar taak gezien om met begrip voor ontwikkelingen, die samenvoeging en zelfs eventu ele sluiting van een kerk onvermij delijk kunnen maken, het gevolgde proces en de gehanteerde criteria door het Bisdom en Kerkbestuur rationeel te bezien en daarop haar mening te vormen en de genomen beslissing eventueel te betwisten. Het proces van geheimhouding na de samenvoeging tot één parochie Venray-Zuid is dan ook verworpen. Als grootste hypotheekaanbieder heeft de Rabobank kwaliteit hoog in het vaandel staan. Om u het beste advies te kunnen geven, maken onze adviseurs er een sport van om beter op de hoogte te zijn dan anderen. En dat bewijzen ze elk jaar opnieuw door het Rabobank Certificaat Hypotheekadviseur te behalen. Dit cer tificaat geeft u de zekerheid van een up-to-date advies. Zo rekenen we samen met u alle mogelijke scenario's door. Bijvoorbeeld wat er gebeurt als de rente stijgt of uw inkomen onverwachts zou verminderen. Wij geven een realisti sche voorstelling van zaken. Ook nemen we om de drie jaar of vaker, als dat nodig is, contact met u op. Gewoon om te kij ken of uw hypotheek aangescherpt moet of kan worden. Zodat u zorge loos van uw huis kunt genieten. Rabobank Venray-Oostrum Zevenrode tel.(0478)530 216 tel. (0478) 530340 peelmaas@tref.nl rabol281@tref.nl daar alleen openheid van de juiste feiten de basis van acceptatie kan zijn en dus een draagvlak opbouwt. Dat het Bisdom een structuurplan ontwikkelt in het licht van de mate van kerkbezoek is terecht en dat daarbij voor Venray te zijner tijd aan het samenvoegen van de Paterskerk en de Vredeskerk wordt gedacht is niet vreemd. Om echter in dit stadi um de Vredeskerk reeds boventallig te verklaren is op zijn minst voorba rig te noemen. Beide parochies die nen als gelijkwaardig te worden behandeld. Te allen tijde moet wor den vermeden, dat in een parochie het gevoel overheerst te worden overgenomen door de andere parochie. Wanneer moet het proces van samengaan dan wel op gang worden gebracht? De werkgroep is van mening, zodra één van beide kerken niet meer financieel zelfstandig kan voortbestaan. Wat betreft de Vredeskerk, gezien de financiële exploitatie van 1997 die nog met een batig saldo van ƒ15.000,- afsluit, is dat moment vooralsnog niet aangebroken. Gedurende de periode tussen het tijdstip van de boventallig-beoordeling van één kerk en het moment, daf samenvoe ging noodzakelijk wordt vanwege het feit dat een van beide parochies niet meer financieel zelfstandig kan voortbestaan, kan samenwerking worden ontwikkeld met vermelding van objectieve feiten en ontwikke lingen. teneinde het gewenste en noodzakelijke draagvlak op te bou wen. Als acceptatie op basis van feiten en dus het draagvlak aanwezig is en het proces van samenvoeging in gang dient te worden gezet, zijn ons inziens de volgende criteria beslis send voor de objectieve keuze van welk^ kerk wordt de enige Jcerk in de nieuwe parochie, met als conse quentie sluiting van de tweede kerk: - Financiële lasten voor de nieuwe parochie: Wat zijn de financiële lasten van de beide kerken geweest gedurende de laatste 15 jaren qua: onderhoud; verwar ming/verlichting; - Infrastructurele situatie van beide kerken: Parkeergelegenheid; ligging ten opzicht van de nieuwe parochie; bereikbaarheid per fiets in het bijzonder voor ouderen. In dit licht bezien zijn de door het Kerkbestuur gebruikte criteria met betrekking tot de keuze sluiting gro tendeels minder relevant. Samenvattend geven wij het genoemde proces nog eens als volgt weer: - Bisschoppelijk structuurplan; vaststelling dat in Venray te zij ner tijd één kerk boventallig wordt. - Mededeling aan de parochianen, dat Paterskerk en de Vredeskerk te zijner tijd samengevoegd zul len worden en het moment waar op dat proces in gang dient te worden gezet. - Tijdstip van samenvoegen uit stellen en bewaken totdat één van beide parochies financieel niet meer zelfstandig kan voort bestaan en deze periode benutten t.b.v. opbouw acceptatie en draagvlak. - Proces van samenvoegen tot één parochie. - Keuze welke kerk wordt de enige parochiekerk; beslissing van keuze volgens bovenge noemde criteria. - Voorlichting en verantwoording naar de parochianen. De werkgroep heeft haar argu menten en visie na een eerste gesprek met het Kerkbestuur ter kennis van het Bisdom gebracht en hoopt de gelegenheid te krijgen in een open gesprek, de zorg van vele parochianen te verwoorden en het behoud van de Vredeskerk te beplei ten op grond van ons inziens zeer goede argumenten. Wij hopen bij alle daarbij betrok ken partijen begrip te kweken. Namens de werkgroep R. van Wijk, Venray Intocht Sinterklaas De Sint voor groot of klein Vele groten links, nog meer rechts de grootste hoop voor ons. Ikke als klein kind achteraan terwijl ik voor hoor te staan. Horen doe ik niets. Zien nog veel minder. Sint op die manier kunt u beter blij ven 'ginder' dan zit ik voor mijn t.v. en kan ik u zien, ben ik toch tevree. D. v.d. Sterren Genieten van het leven. De tijd nemen voor rust en ontspanning. Genieten van alle mooie dingen die het leven te bieden heeft, zoals bij voorbeeld een heerlijke maaltijd, een goed glas wijn en een lekkere sigaar. Sigarenhuis Janssen in Venray neemt met name dit laatste bijzonder serieus met de presentatie van de exclusieve longfiller Montague op dinsdag 8 december in restaurant Buitenlust. Tevens ver zorgt Buitenlust die avond een port- proeverij. Bij de longfiller Montague worden slechts enkele tabaksbladeren gebruikt en dat stelt hoge eisen aan de makers van deze unieke longfiller. Veelal bestaan longfillers uit niet meer dan één soort tabak. De Nederlandse compo nisten van Montague namen daar mee geen genoegen en reisden de wereld af op zoek naar de allerbeste tabakken. Montague is het resultaat. Inbraak Uit een winkel aan de Bleek is vannacht omstreeks 03.30 uur een grote hoeveelheid kleding gestolen. Het betreft truien en spijkerbroeken van een onbekende waarde De daders kwamen de winkel binnen door een ruit van de toegangsdeur te vernielen. Ondanks dat de politie snel terplaatse was konden de daders met hun buit ontkomen. Industrieterrein de Hulst Tel. 0478-581486 Zonwering-Rolluiken-Roldeuren-Garagedeuren-Hordeuren-Roihekken ONDERHOUD - REPARATIE - RENOVATIE

Peel en Maas | 1998 | | pagina 7