PEEL EN MAAS Diploma's, benoemingen en onderscheidingen )ominique Schreinemachers in Jong Oranje in jt Museum brengt geschiedenis Beukenrode in beeld Van de Vorle: steun aan actie! KERST 1998 Oud-rector Wijsman overleden Peelwerkers naar Mariapeel Programma Omroep Venray Inschrijftijden peuterspeelzalen Open dag MMSK St. Petrus'Banden M Venrayse heeft uitzonderlijk golftalent en- Tijdens een testdag afgelopen itndag in Wormerveer maakte de 6-jarige Venrayse golfster lominique Schreinemachers oveel indruk, dat zij meteen door ondstrainer Mark Metgod werd pgenomen in de selectie van Jong iranje. De HAVO 4-leerlinge aan Raaylandcollege maakt nu eel uit van een select groepje olfsters in de leeftijd van 16 tot 8 jaar dat Nederland onder ndere gaat vertegenwoordigen jdens een EK-wedstrijd voor indenteams in Finland. Twee dagen na de verheugende lededeling in Wormerveer nemen ndere zaken haar weer in beslag, ominique, lang, slank en aantrek- ;lijk, is een bezige bij. Een uurtje ;r week jazzballet bij Dizzy izzdance, trainen en wedstrijden pelen in het A-juniorenteam van ockeyclub Venray, studeren, in de laarzame vrije tijd centjes verdie- :n bij McDonalds en vooral gol- veel golfen. Haar passie oor de club en het kleine witte bal- dateert overigens pas van een léine twee jaar geleden, angespoord door vriendinnen igaf zij zich destijds voor het eerst de banen van Golfclub feysteren. Al snel was zij bevangen oor de swing, de hole-in-one, de ut, de birdy en de strijd tegen igenstanders en vooral zichzelf. Zij aaide haar handicap (waarmee in jolfsport de vaardigheid van een offer wordt uitgedrukt, red.) in een uim van tijd naar beneden van 54 aar nu 10.7. "Ja, ze is een natuurta- nt". benadrukt moeder chreinemachers de uitzonderlijke lortieve talenten van dochterlief. ■Jormaal krijgt iemand die op een stdag is pas na enkele weken ericht. Dominique kreeg echter ondag meteen te horen dat ze gese- cteerd was voor Jong Oranje." De 6-jarige is spraakzaam, zonder verigens hoog van de toren te bla- en. "Ik heb inderdaad in korte tijd :n enorme progressie geboekt. Met lank aan m'n homepro (clubtrainer, id.) Cor Zuidinga. Die heeft me ntzettend geholpen om dit niveau Bij McDonalds serveert Dominique sinds afgelopen zondag de 'Hamburger-Golf' te bereiken." CONCENTRATIESPORT De selectie voor Jong Oranje en een handicap van 10.7 zijn voor Dominique geen einddoelen. Ze wil meer. ze kan meer. Daarvoor heeft ze veel over. Op vrijdag, zaterdag en zondag is ze op de golfcourse te vin den; les nemen, oefenen en wedstrij den spelen. "Eigenlijk kom ik tijd tekort. Het past allemaal net in elkaar. Leren, hockeyen, jazzdans, golfen. Het is vaak vliegen en haas ten." Maar ze heeft het er graag voor over. De drang om iedere bal opnieuw perfect te raken, recht vooruit en zo ver mogelijk, stimule ren haar om niet te .verzaken. Golfen is dan ook vooral een concentratie- sport: "Een wedstrijd over 18 holes duurt al snel vier uur. Dat betekent voortdurend geconcentreerd zijn. Je kunt geen moment verslappen, niet een hole lol trappen. Het balletje en de baan. daarop ben je gefocust. Het is de kick om een superronde te spe len." Een goede concentratie maakt nog geen goede golfer. De juiste balans, een perfecte swing (slag, red.), kracht en conditie zijn vereis ten om uit te blinken. Om het niveau van de gemiddelde huis-, tuin- en keukengolfer te ontstijgen. "En niet te vergeten een perfecte techniek", vult de Venrayse aan. "Een golfer die geen goede techniek heeft, zal een bal nooit ver kunnen slaan. Je kunt alleen kracht in een slag leggen als je de juiste techniek hebt. Het prachtige aan de golfsport is ook dat je nooit iemand anders iets kunt ver wijten. Je kunt je niet verstoppen als je een slechte bal hebt geslagen. Eigenlijk speel je altijd tegen jezelf." Alle eigenschappen om een topper te worden, zijn bij Dominique ruimschoots voorhan den. Een jonge meid die haar golfta- lenten als een godsgeschenk heeft meegekregen. Ze weet niet hoever haar ambities en talenten reiken. Een ding weet ze zeker: "Ik probeer zo hoog mogelijk te komen. Het zou inderdaad mooi zijn als ik er later geld mee kan verdienen. Zover is het echter nog niet." 25 en 26 december Vanaf 18.30 uur Kerstmenu in sfeervolle ambiance. Zondag 27 december vanaf 16.00 uur Vrij plotseling is vorige week Dnderdag op 86-jarige leeftijd oud- tctor Peter Wijsman van Veulen verleden. Wijsman is afgelopen insdag in Leusden begraven. De in 912 geboren Wijsman maakte deel it van de paters Salesianen van )on Bosco. Hij werd in Turijn talie) tot priester gewijd en gaf na ijn terugkeer in Nederland gos- ifnstonderwijs. Voor zijn benoe ming lot rector in Veulen, in 1989, Was hij pastoor in het Zuid- imburgse Lauradorp en Well. In Keulen vierde hij op 5 juli 1992 zijn louden priesterjubileum, twee jaar eleden nam hij afscheid en ging lar een huis van zijn orde in ijswijk. In Veulen werd hij alom .'respecteerd vanwege zijn sociale :voelens en de diepe christelijke liritualiteit waarmee hij zijn werk- taamheden verrichtte. Een fijne ïester met een grote pastorale wogenheid en een enorme gave tan wijsheid en tact. Zijn karakter 'an eenvoud, vriendelijkheid en hartelijkheid werd door de Veulense emeenschap als zeer bijzonder rvaren. Het is niemand ontgaan: het is «gal nat geweest de laatste tijd. De toste werkplekken van de vrijwilli- e peelbeheerders zijn daarom vol- (agen ontoegankelijk geworden, ion echte luxeprobleem: Behoud de reel wil de Peel immers natter, dus 'at zouden we gaan zitten klagen? De gelegenheid wordt aangegrepen °m eens te gaan werken in een hopelijk nog redelijk droog) gebied 'aar ze al jaren niet meer zijn .weest. Voor de afwisseling gaan e naar het heideveld in het midden 'an de Mariapeel. Zoals gewoonlijk shet de bedoeling berken te hakken f te zagen om zo het landschap weids en open te houden. Verzamelen: zaterdag 21 novem- «rom 09.00 uur bij het biologisch station in de Mariapeel. Gewerkt 'ordt tot 14.00 uur. Voor nadere "formatie: 0492-515683 of 0493- 19610. Tijdens jaarlijkse feestavond brandweer Tijdens de jaarlijkse feestavond van de brandweer, afgelopen vrij dag in Hotel Asteria, heeft loco burgemeester Driessen van Venray verschillende mensen in het zonnetje gezet die een diploma hadden behaald. Tevens werden een aantal onderscheidingen toe gekend en afscheid genomen van drie brandweermensen. Gerrit Leemeijer, 25 jaar als vrij williger in dienst van de brandweer, kreeg daarvoor het vrijwilligersjaar- teken en het 'zilveren brandweer- kruis' van de KNBV/NVBC. Peter Peelers en Toon Martens (10 jaar) en Frits Thijssen (15 jaar) kregen als vrijwillige brandweer respectieve lijk de vrijwilligersmedaille en het vrij willigersjaarte ken. Er werd afscheid genomen van Leon Claessens, Martien Lensen en Frits Thijssen. In 1998 werden de volgende opleidingen met succes afgesloten: brandwacht, Bart Cox, Paul Pluijm, Wilma Theunissen en Medard Winants brandwacht le klasse, Paul Pluijm en Sandra Verstappen hoofdbrandwacht, Peter Thijssen en Ruud van der Veen pompbediener, Ray Bradley onderbrandmeester, Toon Janssen, Pieter-Willem Jenneskens, Frank Thijssen en Ad Verhagen. Met ingang van I januari worden de volgende personen bevorderd tot: brandwacht, Bart Cox, Wilma Theunissen en Medar Winants brandwacht le klasse, Paul Pluijm en Sandra Verstappen hoofdbrandwacht, Peter Thijssen en Ruud van der Veen onderbrandmeester, Walter van Hoek en Piet Swinkels brandmeester, Paul Schmeitz. Stomdronken De politie maakt proces-verbaal op tegen een 50-jarige Venraynaar die zaterdagavond op 't Brukske in Venray in dronken toestand bij zijn bromfiets werd aangetroffen. Een blaastest wees uit dat de man inder daad teveel alcohol had gedronken. Hem werd tevens een rijverbod van maar liefst 22 uur opgelegd. Etalageruit vernield Onbekenden hebben zondagnacht een etalageruit van een winkel aan de Grotestraat in Venray vernield. Uit de etalage werd niets ont vreemd. Het schadebedrag is voor alsnog onbekend. Fietsers op de bon De Venrayse politie heeft vorige week bij een controle op het voeren van verlichting 19 fietsers op de bon geslingerd. De controles vonden op diverse locaties in Venray plaats en aan de actie namen vier politiemen sen deel. 'n Wandeling dur 't Rooise Land In dit programma praten we don derdag a.s. tussen 19.00u-20.00u met Louis Rutten, lid van de ama teur-archeologen Venray. We heb ben het dan over het verschil tussen de proefopgravingen op Hulst 2 en de vorige opgravingen waar hij bij is geweest. CD van de Week winnen?! Deze week hebben we de nieuwe CD van JEWEL te verloten. Als U weet: 1Wat de Nederlandse vert aling is van "JEWEL"; 2) Met welke hit JEWEL is doorgebroken Bel of stuur uw antwoorden dan op naar bovenstaand adres. Zaterdag a.s. tussen 17.00u-18.00u wordt in het programma KloJo-radio uit de goede inzendingen de CD verloot. Waar zijnde Troubadours gebleven "'t Brabants Ketierke" is de titel van de meest recente CD van Noud KUNSTSTOF - ALUMINIUM 1P& t. SERRES VOUWWANDEN VERANDADAKEN DAKKAPELLEN ROLLUIKEN HORREN KOFRA Kempweg 35 kozijnen 5801 VL Venray Venray Tel: 0478 - 550967 mobiel: 06-51419976 Rongen uit Lith. Hij is donderdag a.s. tussen 21.00u-22.00u te gast in dit programma. U kunt de uitzen ding bijwonen in de studio vanaf 20.00u. Omroep Venray is via de kabel te ontvangen op 102.4 en in de ether op 90.2. Te beluisteren: Maandag t/m vrijdag vanaf 14.00u; zaterdag en zondag vanaf 10.00u. Postadres: Postbus 91, 5800 AB Venray; Studio-adres: St. Antoniusstraat la, 5801 AR Venray, telefoon: (0478) 512362; fax: (0478)513656. De voorlaatste week van novem ber is er op donderdag 26 november op de peuterspeelzalen gelegenheid uw peuter op te geven. U kunt uw peuter inschrijven vanaf de leeftijd van 2 jaar. De inschrijfkosten bedra gen ƒ15.-, s.v.p. gepast. Vanaf 2,5 jaar worden de peuters geplaatst. Plaatsing gebeurt op volgorde van inschrijving. Voor sommige groepen bestaat een wachtlijst. Bewoners van het Anthoniusveld worden geadviseerd hun peuter aan te melden bij peuterspeelzaal de Hummeltjeshoek of de Paddestoel. Voor algemene informatie over de peuterspeelzaal: iedere woensdag morgen van 09.00 tot 10.00 uur tel. 586498; informatie over plaatsing op de Hummeltjeshoek: woensdag avond 25 november van 20.00 tot 21.00 uur. tel. 583301; informatie over plaatsing op de Blokkendoos: dinsdasavond 1 december van 20.00 tot 21.00 uur, tel. 513479. Donderdag 26 november kunt u van 15.30 tot 16.30 uur inschrijven op peuterspeelzaal De Paddestoel, Beukenlaan 6a, tel. 586498; van 16.00 tot 17.00 uur op peuterspeel zaal De Mierenhoop, Hubenhof 67, tel. 586446 en peuterspeelzaal De Hummeltjeshoek, Bachstraat 14a, tel. 583077 en van 19.00 tot 20.00 uur op peuterspeelzaal De Blokkendoos, Kruidenlaan 161, tel. 510585. FRET,EN MAAS 'n abonnement waard DONDERDAG 19 NOVEMBER 1998 - NR. 47 HONDERD NEGENTIENDE JAARGANG WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMGEVING Verzameling van foto's en verpleegkundige materialen Het wordt een speciale dag voor Theo Rutten, inkoopfunctionaris en magazijnbeheerder in Beukenrode in Venray. Maandag 7 december opent hij op de zolder van het verpleeghuis een bijzon der museum dat heden en verle den van Beukenrode in beeld brengt. Zijn geesteskind krijgt na jaren van hersenspinsels en ideeën dan definitief gestalte. Trots stapt hij uit de oude lift schacht. Hij lacht: "Daar heb ik de enige sleutel van. Deze ruimte is dus niet voor iedereen toegankelijk." Op de zoldergang wijst hij meteen op de foto's aan de muur die deel uit maken van het nieuwe museum in Beukenrode. Op de foto's taferelen van het verpleeghuis in vroegere jaren, zelfs hele oude vanaf 1908 uit de verzameling van Jan. v.d. Putten. Rutten: "Dat is één deel van het museum. Hier komt een permanente expositie met foto's van Beukenrode nu en in vroegere jaren. De foto's worden van tijd tot tijd verwisseld. We denken er bijvoor beeld aan om ook na verloop van tijd foto's van activiteiten zoals car naval, de intocht van de Sint en ope ningen en andere feestelijke activi teiten die met Beukenrode te maken hebben, te exposeren. Er zijn zelfs al contacten gelegd met het Vincent van Gogh Instituut om foto's uit hun archief uit te wisselen." Een zolderruimte van pakweg 30 tot 40 vierkante meter, een leslokaal waar in een grijs verleden de oplei ding tot ziekenverzorgende werd gegeven, doet nog erg rommelig aan. Rutten excuseert zich meteen: "We zijn ook nog lang niet klaar. Er moet nog van alles gebeuren voor dat we in december de deur ope nen." Hier wordt in de nabije toe komst het tweede deel van het museum tentoongesteld: een collec tie van oude verpleegkundige mate rialen en andere gebruiksvoorwer pen zoals die vroeger binnen Boncura (lees Beukenrode) werden gebruikt. Antieke verpleegkundige materialen zoals weegschalen, ther mometers, spuit en naald, sterilisa tors, dwangvesten, bloeddrukme ters. zelfs het serviesgoed van eind jaren 60 zal niet ontbreken in de col lectie. POSITIEF De collectie voorwerpen is de trots van Theo Rutten, die 30 jaar geleden in dienst trad van Beukenrode. Vanaf het eerste uur verzamelde hij artikelen die binnen het verpleeghuis werden gebruikt. "Het grote verschil tussen toen en nu? Tegenwoordig is bijna alles dis posable, worden de artikelen na gebruik weggegooid. Vroeger was alles van zuiver roestvrij staal en werden de artikelen na gebruik gesteriliseerd." De uit de hand gelo pen hobby van Rutten krijgt nu een definitieve bestemming. De artike len, voor een groot deel bij hem thuis opgeslagen,;, verhuizen d& komende weken richting Beukenrode. Hèt initiatief varf Rutten vindt positieve weerklank binnen het Venrayse verpleeghuis. Eric de Vries: "Voor oud-medewer kers en bewoners zullen het muse um en de tentoongestelde artikelen een herkenning van vroeger zijn. Voor de nieuwe generatie medewer kers is het een kennismaking met welke materialen er vroeger werd gewerkt." Vooralsnog gaat het museum een middag per week open. Het toezicht is een taak van vrijwilligers, oud werknemers van het verpleeghuis die het initiatief ten volle ondersteu nen. In de maand december kunnen medewerkers en bewoners van Beukfintgjle al een bezoek brengen aan het museum. Vanaf 1 januari is ook de geïnteresseerde Venraynaar van hurnr-twfkom. "Maar wel op afspraak", zet De Vries de puntjes op i. "Op een middag kunnen maar een beperkt aantal mensen het museum bezoeken. Vandaar." Mensen die eventueel nog bruikbare spullen hebben voor het museum kunnen contact opnemen met Boncura en vragen naar Theo Rutten, telefoon (077)3977977. PEEL EN MAAS 'n abonnement waard Op woensdag 25 november orga niseert Muziek- en MajorettenShowkorps St. Petrus Banden een open dag voor aspirant leden. Tijdens deze dag is er 's avonds tijdens de repetitie van 18.45 tot 21.30 uur een vrije inloop voor nieuwe leden. MMSK is, zoals de naam al zegt. een muziekkorps dat zich bezig houdt met muzikale shows, blaas muziek. drum- en percussiewerk en natuurlijk majorettes-optredens. Hiervoor wordt tweemaal in de week gerepeteerd: op de woensdag avond en zondagsmorgens. Iedere groep binnen ons korps, zowel bla zers, slagwerkers en majorettes, krijgt apart les/repetitie. Ter versterking van het muziek korps zoeken zij vooral koperbla zers: trompetten, trombones en bas sen. Natuurlijk zijn ook klarinetten en tenorsaxen welkom, net als tam boers en majorettes. Van nieuwe blaasmuzikanten wordt verwacht dat zij de HAFA- opleiding bij de Muziekschool Venray volgen. MMSK geeft op deze opleidingskosten op termijn een reductie van 50%. Na één jaar les/repetitie kunnen nieuwe leden al meedoen met optredens. MMSK is bij bijna elk muzikaal gebeuren in Venray present. Natuurlijk treden zij ook op in ande re plaatsen in Nederland, regelmatig ook in het buitenland. Hardrijders op de bon Bij een snelheidscontrole op de Noordsingel in Venray heeft de poli tie vorige week woensdag 133 bekeuringen opgemaakt onder de 635 voorbijgangers. De hoogst gemeten snelheid bedroeg 82 km per uur, de limiet terplaatse betreft 50 km per uur. Bij een soortgelijke controle op de Stationsweg in Venray werden 69 bekeuringen opgemaakt onder de 888 passanten. De hoogst gemeten snelheid bedroeg 75 km per uur. de limiet betreft 50 km per uur. Joost v.d. Vorle heeft in de com missie Algemene Zaken de Venrayse fracties opgeroepen om de landelijke kaartenactie van het comité 'Welvaart is van iedereen, minimum omhoog' te steunen. Het actiecomité wil op donderdag 26 november, tijdens een conferentie over armoede, de politiek ondubbel zinnig laten weten dat welvaart van iedereen is en het sociaal minimum dus omhoog moet. Tijdens die gele genheid wil men minister Klaas de Vries van sociale zaken zoveel mogelijk kaarten aanbieden. Het actiecomité wordt onder andere gesteund door het Komitee Amsterdam Tegen Verarming, Raad van Kerken in Nederland, Humanistisch Verbond. Humanitas en Europese marsen tegen werk loosheid, armoede en sociale uitslui ting. Volgens het comité moet het sociaal minimum omhoog, iets wat in deze tijd van welvaart volgens MsrieVeis Eindstraat 12, tel. 581553 gratis parkeren voor de deur bijna alle politieke partijen echter niet gaat Het comité vindt dat het geld van het nieuwe kabinet voor armoedebestrijding ver onder de maat is. Joost van de Vorle deed aan alle fracties een oproep om de actie te ondersteunen en een kaart in te sturen. Hij kreeg bijval van burge meester Waals: "Ik adviseer de frac ties dit memorandum te onderschrij ven. Het is niet in strijd met datgene wij in het kader van het armoedebe leid in de gemeenteraad hebben besproken." Waals zei toe het ver zoek van Van de Vorle te bespreken met wethouder sociale zaken, F. Janssen. De aanwezige fractiesvoor zitters waren positief en wilden het initiatief bespreken in hun fracties. Winkeldief aangehouden De politie heeft zaterdagmiddag een 33-jarige man uit Venray aange houden die in een winkel op het Henseniusplein in zijn woonplaats op diefstal was betrapt. De man had enkele flessen alcoholhoudende drank gestolen en bij aankomst in het politiebureau trof de politie bij fouillering nog een zak zuurkool Diefstal auto Oostrum Vanaf een parkeerplaats bij het station in Oostrum is maandag tus sen 07.15 en 17.45 uur een grijze Chrysler Voyager 2.5 TD gestolen. De auto vertegenwoordigt een waar de van 18.000 gulden, aldus de 39- jarige eigenaar uit Venray. Theo Rutten, initiatiefnemer van het museum, toont trots een antieke bloeddrukmeter

Peel en Maas | 1998 | | pagina 11