FRANSOL "Oorspronkelijke vredesdoelstelling is nooit gehaald" Structuur Schouwburg onder vuur CONTACTLENZEN g Bin-EN BUITEN ZONWERING, BESCHERMT ALS DE TERING Ouderenconsulent vanuit de gemeente aanstellen Goede verlichting vergroot veiligheid "De Kolk voor sloop behoeden" Genieten.. K JJ R S T J E N S ALLES op het gebied van contactlenzen Fusie vier FNV-bonden CDA- Vrouwen- beraad Noord- Limburg - PaS pEEL EN MAAS donderdag 12 november 1998 - Pagina 5 okat Verenigingen klagen: klantonvriendelijke behandeling AU r 19 keuki 3 sla "De directie en de beheerder hirlp van de Schouwburg Venray moe- eldet ten zich toegankelijker opstellen en opzichte van verenigingen." )ie dringende oproep deed com- lissielid P. v.d. Velden R..jSamenwerking) in de commissie NAAi cultuur. Onderwijs en Sport. :i nr Volgens V.d. Velden zijn vereni- gingen alleen nog welkom in de 195 schouwburg als ze met geld over paride brug komen: "Als je voldoende betaalt mag je binnen." ^ai Het commissielid had vanuit het 1 terenigingsleven verschillende klachten gehoord over de opstelling van de nieuwe horecabeheerder. IZ7 Derksen. Met name de zangvereni gingen Euterpe, Venrode, het imjjj Mannenkoor en carnavalsvereni ging De Piëlhaas vinden vooralsnog Derksen geen gehoor om hun 'dj, h activiteiten in de schouwburg te m0gen houden. V.d. Velden: "Die ^"■activiteiten zijn voor verenigingen een mogelijkheid om op een ludie ke, sympathieke en hardwerkende manier geld bij elkaar te sprokke- 1391 len." Hij meende dat als de vereni gingen die inkomsten moeten mis- en, ze weer bij de gemeente aankloppen voor een subsidie. Wethouder Bert Kersten wilde voor- dal de zaak scherper wordt gesteld, dan het in feite is: "Als raad RB noeten we niet van twee walletjes inoepen. We hebben ervoor geko zen dat het schouwburgbestuur op haar eigen wijze de schouwburg runt. Dat dit nu meer zakelijk gebeurt is logisch. De beheerder moet er zijn boterham aan verdienen en bovendien een forse huurprijs op tafel leggen." Volgens Kersten dienen het schouwburgbestuur en de horecabe heerder een kans te krijgen om een nieuwe lijn uit te stippelen. "Zij zijn eerst aan zet. Het is niet verstandig dat de politiek zich al in dit stadium bemoeit met de gang van zaken. De verantwoording ligt primair bij het schouwburgbestuur, wij schrijven niets voor." De wethouder i,s van mening dat beide partijen er als volwassen part ners uit moeten komen: "We hopen dat het komt tot goede afspraken tussen schouwburgbestuur en ver enigingen." KLANTONVRIENDELIJK Voorzitter H. Thomassen van zangvereniging Euterpe heeft wei nig goede woorden over voor hore cabeheerder Derksen van Schouwburg Venray. "In een gesprek vorige week zaterdag zijn we ronduit klantonvriendelijk behandeld. Er kon gewoon niets." De structuurverandering heeft voor de verenigingen die gebruik willen maken van de schouwburg niet veel goeds opgeleverd. Thomassen: "We moeten nu een hoge huur betalen en 2,75 gulden per consumptie. In het verleden konden we aan het organi seren van activiteiten nog iets over houden. Dat is nu verleden tijd." W. van Osch, voorzitter van het Venray's Mannenkoor, was in eerste instantie zeer gepikeerd over de houding van Derksen: "Hij heeft onvoldoende oog voor de belangen van de vereniging. En zijn omgang met ons was in eerste instantie bene den alle peil. Nu is zijn houding ver beterd, vriendelijker, maar nog wel even zakelijk." Van Osch maakt zich dan ook zorgen over de toe komst. Activiteiten van de vereni ging in de schouwburg, zoals de Kerst-Inn, het Opstoekmatinee en het Gala Vastelaovesconcert, komen in het gedrang. "De kosten van die activiteiten konden we vroeger in samenwerking met de horeca van de schouwburg terugverdienen. Zo ser veerden we bij de Kerst-Inn altijd glühwein en warme chocolademelk. Dat is in de toekomst onmogelijk." Het Venray's Mannenkoor voor ziet ook de komende maanden, als de zangvereniging met Venrode samen de boerenbruiloft organi seert, de nodige problemen. Hij wijst ook een beschuldigende vinger in de richting van de gemeente: "Die heeft de consequenties van de nieuwe structuur volkomen ver keerd ingeschat. Er is ook helemaal geen overleg geweest met de vereni gingen die van de schouwburg gebruik maken. Deze problemen hadden ze kunnen verwachten en voorkomen. Heel jammer." OFFERTES Schouwburgdirecteur Peter de Neef kan enigszins begrip opbren gen voor de reacties van de vereni gingen: "De nieuwe structuur is even wennen. Ik denk ook, dat de wrevel voornamelijk de commercië le zaken betreft en niet de beschik baarheid van de zaal of de foyer. Daarover heb ik met het Mannenkoor, Euterpe en de Piëlhaas heel goede gesprekken gevoerd." Het grote verschil met voorgaande jaren, is de zelfstandig heid van de horeca binnen de Schouwburg. De Neef: "De beheerder pacht de horeca en voert een commercieel bedrijf. Daar is ook een horecaver- gunning voor afgegeven. Dat ver enigingen tijdens hun culturele acti viteiten zelf de horeca (of een gedeelte daarvan) exploiteren, mag volgens de horecawet ook niet meer. Ik denk, dat de verenigingen vooral daar moeite mee hebben." Over de activiteiten van de verenigingen is Peter de Neef duidelijk. "Die kun nen gewoon doorgaan. De offertes daarvoor zijn klaar." De schouw burgdirecteur meent, dat verenigin gen op dit gebied een betere deal krijgen dan voorheen. "In het verle den bedroeg de huur van de zaal 1.500 gulden per dag. Nu is dat 1.000 gulden voor vijf uur. Nu hoe ven ze geen 1.500 gulden te betalen als ze maar twee uur de zaal nodig hebben." Snelheidsovertredingen Onder de noemer 'Geen verlich- ing? Mij niet gezien!' houdt de Venrayse politie regelmatig ver- teerscontroles gericht op het :bruik van verlichting door fietsers bromfietsers. Vorige week vrij dagavond tussen zeven en negen uur jverden verspreid over de gemeente |3 fietsers op de bon geslingerd Tonder goede verlichting. Verder reeg een bromfietser een bekeuring hij zonder achterlicht reed; een andere bromfietser ging op de bon omdat hij geen helm droeg. De controles zullen deze herfst en win- ler worden voortgezet. Wens van ouderenorganisaties in Venray De gemeente Venray moet van uit haar eigen organisatie een ouderenconsulent aanstellen en die taak niet uitbesteden aan de Stichting Synthese. Dat stelde voorzitter De Vilder van de Centrale van Ouderenverenigingen in de com missie Welzijn. De ouderenconsu lent gaat zich bezig houden met het uitvoeren van ouderenbeleid en in een later stadium het bege leiden van ouderenadviseurs, vrij willigers die leeftijdgenoten met raad en daad bijstaan. Volgens De Vilder biedt een oude renconsulent die uit het ambtelijk apparaat van de gemeente voort komt alleen maar voordelen voor de ouderenorganisaties. "Niets ten nadele van Synthese, maar een ouderenconsulent vanuit de gemeente is voor ons de beste optie. Zo iemand zit dichter bij de finan ciële bronnen, kan een eigen identi teit aan zijn functie geven en bevindt zich dichter bij de mensen die politieke verantwoordelijkheid moeten afleggen. Bij problemen zijn de wegen naar ambtenaren en poli tiek een stuk korter." Commissielid Lamers van Samenwerking was van mening dat een ouderenconsulent wel bij Synthese ondergebracht moeten worden: "Binnen KEERpunt (de bezuinigingsoperatie van de gemeente Venray, red.) zijn er in de politiek duidelijke afspra ken gemaakt dat dergelijke taken zoveel mogelijk worden uitbe steed." Hij werd daarbij onder steund door PvdA-commissielid Emons die verder van mening was dat Synthese "genoeg deskundig heid in huis heeft om die taak naar behoren te volbrengen." Beide commissieleden vonden een gewillig oor bij wethouder Driessen: "Vanuit de KEERpunt- filosofie willen we functies zoveel als kan professioneel invullen door organisaties als Synthese." Driessen zegde de afvaardiging van de Seniorenraad en de Centrale van Ouderenverenigingen wel toe dat de aanstelling van een ouderenconsu lent in goed overleg zal gaan gebeu ren: "we zullen binnen dit traject zorgvuldig omgaan met de wensen van de ouderenorganisaties. VENRAY - NOORDERHOF 20 - TEL. 0478 - 550630 Commissielid A. van Oers (D66) "We dienen een maximale inspan ning te doen om De Kolk voor sloop te behoeden." Dat stelde commissie lid A. van Oers (D66) in de commis sie Cultuur, Onderwijs en Sport. Zij kreeg steun van P. v.d. Velden (Samenwerking) die ook vond dat het gebouw van de voormalige mavo aan de Min. Ch. Ruysstraat behouden moet blijven. Wethouder Bert Kersten deed de toezegging dat er alles aan gedaan zal worden om De Kolk te handhaven: "Sloop zou doodzonde zijn en een enorme kapi taalsvernietiging." De gemeente heeft plannen om voormalige De Kolk aan te kopen en er sociaal-culturele en educatieve instellingen in te huisvesten, onder andere Stichting Synthese, Stichting Thuiszorg en de Volwasseneducatie. Al deze instellingen kampen met ruimtegebrek. De gemeente gaat met de hulp van genoemde instellin gen een haalbaarheidsonderzoek uitvoeren, waarbij vooral wordt gekeken of het plan financieel haal baar is. De toekomst van De Kolk maakt deel uit van het voorstel van de unilocatie van het Raaylandcollege. Medio november gaan vier FNV- bonden in Venray en Meerlo- Wanssum op in FNV Bondgenoten afdeling Venray e.o. Tijdens een buitengewone vergadering op dins dag 17 november in De Witte Hoeve in Venray worden de oude bonden opgeheven en de nieuwe overkoepe lende bond opgericht. De vergade ring begint om 20.00 uur. Na de pauze wordt de nieuwe afdeling door S. Hessels, hoofd bestuurster Utrecht, officieel geïnstalleerd. Aansluitend is de verkiezing van het nieuwe bestuur aan de orde. Voorgedragen zijn P. Herens (voor zitter), L. Arts-Assen (secretaris) en J. Versteegen (penningmeester). Het CDA-Vrouwenberaad Noord- Limburg houdt dinsdag 17 novem ber een bijeenkomst in De Oude Lind aan de Venrayseweg 93 in Horst. Het CDA-Vrouwenberaad heeft 'de jeugd' als thema genomen voor het komende seizoen. Dat betekent dat het aspect jeugd op verschillende manieren belicht wordt. Als tweede spreker belicht Mariska Thissen van Synthese van uit haar werkterrein de jeugdproble matiek. Thissen is projectverant- woordelijke integraal jeugdbeleid bij Synthese. De bijeenkomst begint om 09.30 uur. Voor meer informa tie/vervoer: telefoon (077)3988343. Begroting 1999 (vervolg voorpagina) De PvdA pleitte nogmaals voor het versneld uitvoeren van de aanpassing van de openbare verlichting. De frak- tie is van mening dat de kwaliteit van de openbare verlichting een kritische succesfactor is bij de invulling van de sociale veiligheidsbeleving en ver keersveiligheid. De PvdA diende op dit punt zelfs een motie in waarin werd voorgesteld de voorgenomen uitvoeringstermijn van 15 jaar zo ver als mogelijk terug te brengen. De fraktie noemde daarbij een termijn van 12 jaar geen substantiële verbete ring. Wethouder Jan Driessen zegde toe het openbaar verlichtingsplan bin nen het college aan de orde te stellen. Een mogelijke variant is volgens de wethouder de openbare verlichting 's nachts te laten branden en zo een bij drage te leveren aan het vergroten van de sociale veiligheid. Op basis van die toezegging trok de PvdA haar motie in. MILLENNIUM I. Busser (Samenwerking) trok opnieuw aan de bel over zijn stok paardje, de millenniumproblematiek. Hij noemde het onverantwoord, zoals hij ook al deed in de behandeling van de voorjaarsnota in juni van dit jaar, dat het college voor de millennium- problematiek geen concrete raming heeft vastgelegd in de begroting. Busser zei dat het college zich bezon digt aan een stuk opportunisme om leuke dingen te doen, waarvoor het later de rekening krijgt gepresenteerd. Hij refereerde aan een artikel in de NG-magazine waarin staat dat slechts 34% van de colleges aandacht heeft voor de millenniumproblematiek. Burgemeester Waals antwoordde dat het Venrayse college behoort tot dit percentage en dat alles in het werk wordt gesteld om het millenniumpro blematiek tot een 0-probleem te redu ceren. Zo moet een inventarisatie uit wijzen op welk gebied het millenniumprobleem voor Venray actueel zou kunnen worden. In het nieuwe automatiseringsproces van de gemeente wordt bovendien het pro bleem meegenomen. Hij vond het nog te vroeg om concreet een krediet te vragen aan de raad, maar kondigde tegelijkertijd aan dat er adequaat wordt gereageerd als er zich proble men voordoen. DINGUS D66 betreurde het ten zeerste dat het conflict tussen het bestuur van open jongerencentrum Dingus en het college is geëscaleerd. Hun voor naamste zorg is dat er voor de doel groep jongeren die op dit moment gebruik maken van Dingus een ade quate accommodatie beschikbaar is en blijft. De PvdA gaf aan dat bij een renovatie en herinrichting in eerste instantie uitgegaan dient te worden van de huidige gebruikersgroep. Het CDA wenste eindelijk een duidelijk antwoord op de door de politiek gestelde voorwaarden. Wethouder Jan Driessen zei de huidige doelgroep/gebruikers te respecteren en sprak de hoop er alsnog met hen uit te komen: "Het is onze gezamenlijke zorg. Op korte termijn moeten we door zure appels heenbijten om een verantwoorde langere termijninveste ring te kunnen doen. Onze taak is het om flexibel op zaken in te spelen en creatief om te gaan met budget om zo aan de behoeften van de jeugd te kun nen voldoen." KUNSTWERK De VVD-fractie gaf duidelijk te kennen zich zorgen te maken over de plannen voor een kunstwerk op het schouwburgplein. Fractievoorzitter F. van Hooft benadrukte in dit kader dat het absoluut geen goede zaak zou zijn als de Venrayse burgers niet zelf zou den kunnen bepalen welk kunstwerk er komt en welke kunstenaar de opdracht krijgt. "Op dit moment is volstrekt onduidelijk wat voor een kunstwerk er zal verrijzen. Het colle ge van B&W moet zich nadrukke lijker inzetten om de burgers bij deze keuze te betrekken. Wethouder Kersten (cultuur) liet weten niet inhoudelijk met Van Hooft van mening te verschillen. "We moeten even geduld hebben. Er is momenteel een notitie in voorbereiding, die in december door het college en in janu ari door de gemeenteraad zal worden behandeld. We moeten gaan kijken hoe we de keuze voor een kunstenaar gaan bepalen en op welke manier we het beste met de burgers en onwonen- den kunnen communiceren." Kersten liet dinsdagavond echter nadrukkelijk doorschemeren dat het niet de bedoe ling is dat de burgers twaalf kunstwer ken krijgen voorgeschoteld, waaruit ze zelf een keuze mogen maken. Dat zou volgens de wethouder alleen maar tot een hoop teleurstellingen leiden. Om dat te voorkomen is het belangrijk dat je als lokale overheid zelf het voortouw neemt, vanzelfsprekend in goed overleg met de burgers. "En, hebben jullie genoten", vroei afloop van de gemeenteraadsvei^aclenng rs. Hij wachtte het antwoord niet af. W& r Waals dinsdagavond rut de leden van de schrijvende pers. Hij wachtte het antwoord niet af. Was hij boos? Welnee. Onze burger vader had zojuist een retorische vraag gesteld, u weet wel, zo'n vraag die je stelt zonder iets te vragen omdat je het antwoord immers zelf als geen ander weet. Waals had zijn retoriek ook anders kunnen formuleren. Ondubbelzinniger maar even nietszeggend. 'Hebben jullie je ook zo ver veeld?' Of 'gaat de tijd bij jullie ook zo tergend langzaam als je om de minuut op je horloge kijkt?' Het moge duidelijk zijnf onze burgemeester had dinsdagavond ook hever op de bank gezeten met een glas wijn. Kijken naar een spannende film. lezen in een goed boek of praten met interessante mensen. Je geest verruimen. Tja. voor dat laatste moetje niet bij een verga dering van de gemeenteraad zijn. De herénen dames raadsleden verveelden zich dinsdagavond in ieder geval geen moment. Tijdens een vier uur durende "galavoorstelling" mochten zij het college van B&W uitgebreid bedanken voor al die goede plannen die zijn bedacht om van Venray een gemeente te maken waarin het heerlijk is om te "wonen en werken. Vertaald in een agendapunt heet dit 'Vaststelling van de produoteribegroting 1999 'Werken aan kwaliteit*. Voor degenen die zich normaliter niet met politiek inlaten noemen we het y gemakshalve maar 'praten om te praten'. vy Louis Rutten realistisch over noodzaak tot sluiting Vredeskerk Venraynaar Louis Rutten (68) zat begin zestiger jaren als secre- laris in het comité dat de komst de Vredeskerk in Venray moest voorbereiden. Door massa le steun van de locale bevolking en ulle giften uit de internationale kerkgemeenschap kon uiteinde- ijk een kerk worden gebouwd voor alle gezindten', zoals de oenmalige pastoor Geerits de loelstelling van de Vredeskerk zo nooi omschreef. Volgens Rutten is deze lovenswaardige doelstelling nooit gehaald en zullen we dan ook nooit weten of de kerk open had kunnen blijven als dit wel was gelukt. Het is zelfs maar de vraag ifhet überhaupt wel de bedoeling geweest om er een echte rredeskerk van te maken. Aan et comité heeft het volgens de 'enraynaar in ieder geval niet elegen; dat stapte immers vrij nel na de inwijding van de kerk p uit onvrede over de ondemo- ratische werkwijze van voorzit- er Harrie Litjens. Het relaas van lutten, een van de weinige nog in :ven zijnde oud-comitéleden, ilaatst de sluiting van de vredeskerk in historisch perspec tief en werpt daardoor een ander icht op de zaak. "Dat de Vredeskerk gesloten moet forden is pijnlijk maar uit realis- isch oogpunt onvermijdelijk", egint Rutten. "Er is op dit moment Rider de bevolking te weinig draag- lak om de kerk in stand te houden, let verzamelen van handtekeningen s leuk maar als dezelfde mensen die un bezorgdheid door middel van en handtekening hebben geuit, zou zijn een gezinsbijdra te betalen, betwijfel ik of ze nog let zo betrokken zouden zijn bij het van hun kerk. Het stevige finan ciële en geestelijke draagvlak uit de beginjaren van de Vredeskerk is in de loop der jaren afgebrokkeld. Het heeft allemaal te maken met de ver anderde tijdgeest. De ontkerkelij king is geen typisch Venrays pro bleem, je ziet het overal." Dat de Vredeskerk en niet de Paterskerk nu wordt gesloten, is vol gens Rutten deels begrijpelijk, gezien de grotere historische waarde van laatstgenoemde kerk. Aan de andere kant heeft de Vredeskerk de naderende sluiting ook voor een deel over zichzelf afgeroepen omdat de oorspronkelijke doelstelling van deze kerk nooit en te nimmer is ver wezenlijkt. Een korte terugblik. OORLOGSMONUMENT Na de bevrijding ontstond bij pas toor Geerits, bijgenaamd 't pastuur- ke, en de Venrayse prof. dr. Litjens, president van het groot-seminari in Roermond, het idee om in Venray een kerk te bouwen voor alle gezindten, een ontmoetingspunt waar religieuze grenzen vervagen en maar een gedachte centraal-staat: de-vredésgedachte. Een oorlogsmo nument in de vorm van een kerk, dat tot stand moest komen door de samenwerking tussen de vrienden en vijanden uit de Tweede Wereldoorlog. Het gebouw zou tevens dienst kunnen doen als con grescentrum waarin tijdens interna tionale bijeenkomsten over het thema 'vrede' kon worden gepraat. Het idee paste perfect in het beeld van de naoorlogse 'wiedergut- machung' tussen Duitsland en de rest van de wereld. Op 4 mei 1964 werd in aanwezigheid van autori teiten uit Duitsland, Engeland en Nederland de eerste steen gelegd door mgr. Wilhelm Cleven, wijbis schop van Keulen. Op 25 oktober Louis Rutten bij het oorlogsmonument aan de muur van de Vredeskerk. 1964 werd de kerk ingezegend en bouwpastoor Geerits plechtig geïn stalleerd als pastoor van de Vredeskerk. Venray was trots op haar monument. VLEUGELLAM Louis Rutten zat in de aanlooppe riode naar de totstandkoming van de kerk als secretaris in het zogeheten 'petit comité', dat ervoor moest zor gen dat er genoeg geld in het laatje kwam om de kerk te kunnen bou wen. Rutten is van de weinige oud leden van het comité die nog in leven is. Lokale acties, zoals een maandelijkse papieractie, wielerron de en goudactie, in het begin van de zestiger jaren, werden een groot succes en de inwoners van de kers verse parochie betaalden massaal hun gezinsbijdrage. Maar het mees te geld moest toch uit het buitenland komen. Amerika, Canada. Engeland en niet in de laatste plaats Duitsland, met een bisschoppelijke bijdrage van 200.000 DM. leverden hun bij drage om de Vredeskerk mogelijk te maken. Rutten: "Dat dit geld er kwam was natuurlijk geweldig. Echter, de manier waarop dit gebeurde, was onbehoorlijk en ondemocratisch. Het was eigenlijk de taak van het comité om de internationale kerkgemeenschap per briefwisseling om een bijdrage te vragen. We moesten proberen om de geallieerden en de Duitsers onder een noemer te krijgen om de Vredeskerk te financieren. En daar hebben we nooit de mogelijkheid toe gekregen. De voorzitter van het comité, prof. dr. Litjens, maakte het comité vleugellam door in het bui tenland op eigen houtje gesprekken te gaan voeren. De rest van het comité wist daar niets van. We waren op een gegeven moment alleen nog maar bezig om te beden ken waar Litjens mee bezig was. Onze penningmeester, de heer Bertijn had geen cent in de kas ter wijl er toch erg veel geld was bin nengekomen. Al het geld ging, zo bleek later, naar de kas van het kerk bestuur. De penningmeester, de heer Jans, was een zwager van Litjens. Of het daar wat mee te maken had? Uit alles bleek dat Litjens de rest van het comité niet nodig had. Hij kon het zelf blijkbaar veel beter. De manier waarop het comité, vrij snel na de inwijding van de Vredeskerk. buitenspel is gezet, was ronduit schandalig. We kregen van pastoor Geerits plotseling te horen dat het comité zou worden opgeheven. Ik vermoed dat dit op aandringen van Litjens zelf is gebeurd, bewijzen kan ik dat echter niet. Wat ik wel weet is dat pastoor Geerits een man. van het volk was, geliefd bij ieder een. Hij had het beste voor met de Vredeskerk; hij wilde er echt iets moois van maken, geheel volgens de humanitaire doelstelling die hij voor ogen had." HUMANITAIRE VERPAKKING Nadat het comité op non-actief was gezet, kwamen Louis Rutten en zijn vriend Louis Timmermans, die ook in het comité zat en met wie hij in die tijd samen de PvdA, afdeling Venray oprichtte, in opstand. Een poging om het comité in ere te her stellen. mislukte. De leden hielden de eer aan zichzelf en stapten op. Rutten: "We hebben in Roermond nog een soort van laatste avondmaal gehad met de leden van het comité. Ik weet nog dat Litjens aan me vroeg hoe het eten smaakte. Ik ant woordde dat het toch wel een nare bijsmaak had. Naderhand werd ik door pastoor Geerits in al zijn goed heid benaderd met de vraag of ik tweede secretaris wilde worden in een nieuw op te richten comité waarin meer vooraanstaande Venraynaren, de notabelen, op de eerste rang zouden zitten. Voor die eer heb ik logischerwijs bedankt." Volgens Rutten is het oorspronke lijke idee om de inwoners van Venray een oorlogsmonument in de vorm van een Vredeskerk te schen ken. een prachtig idee geweest maar eigenlijk ook niet meer dan dat. "Ik heb in die jaren geen enkel concreet plan van aanpak gezien. De humani taire verpakking was prachtig, de inhoud helaas leeg. Nadat hel geld bij elkaar was gebracht en de kerk ingewijd is er naar mijn mening veel te weinig gebeurd om daadwerkelijk de vredesdoelstelling te bereiken. Je kunt je zelfs afvragen of dit wel de bedoeling is geweest. De internatio nale, naoorlogse vredesgedachte kan ook een manier zijn geweest om de financiering van een gewone parochiekerk te realiseren. Laten we wel wezen, het is een persoonlijke gedachte, die ik natuurlijk niet hard kan maken. Een ding is duidelijk: een kerk voor alle gezindten is de Vredeskerk nooit geworden. Als er harder was gewerkt om dit doel te bereiken, was de discussie om een van de twee parochiekerken te slui ten. misschien niet nodig geweest."

Peel en Maas | 1998 | | pagina 5