'7£en6eltj6e cUe*tAte*t> 'Ik hou vooral van snel'. Oud-diplomaat Nol Hermans spreekt over zijn passie Laten werknemers hun spaargeld verdampen? Opvang asielzoekers in Venray Rectificatie N Wilde Ganzen Lezing over aardstralen PEEL EN MAAS donderdag 5 november 1998 - Pagina 22 Grote Kerk Deken: J.Coenen, Eindstraat 6, tel. 550740; kapelaan: P. Hoedemaec- kers, Whistierstraat 1. tel. 582385. Priester in ernstig noodgeval: via ziekenhuis, tel. 522222. Opgeven misintenties: Eindstraat 6: ma&m vr (niet op do) van 9.30-10.30 uur. Zaterdag: 9.00 Geen H. Mis. 19.00 H. Mis opgeluisterd door gem. koor Vivente uit Venlo; Karei en Anna Jeuken-Schreven en zoon Wim; Nelly Jans-Beken-Thuijls (coll); Ben Rozijn (coll); Thijs Arts; Mies Arts-v. Bragt en Dien Arts-Kusters; Jan v. Ham; Coby Beemer-Huiting; Jan en Maria Verhaegen-Meyer (coll); Harrie en Gerrit Rongen en overl. fam.; jrd. Engelbert Oudenhoven; overl. ouders Kock- Laarakkers; Leo Gooren (coll); jrd. Henk v.d. Voort en ouders Hanen- Willems en overl. fam. Zondag: 32e Zondag door het jaar. 9.30 Latijnse hoogmis voor Huub Stoef; overl. echlp. H. Gerrits- Hermans en overl. ouders. 11.00 H. Mis Anna en Leo Gooren-Lemmen (coll); Piet v. Dooren (coll); Jules Kessels (coll); overl. ouders Voesten-Michels; Piet v. Dooren (veij.). Maandag: Kerkwijding St. Jan v. Lateranen. 9.00 H. Mis Sjeng Verkoeyen en overl. fam. Beterams; jrd. Koen Wiechert. Dinsdag: H. Leo de Grote. 9.00 H. Mis Jan Coenen en echtgen. Woensdag: H. Martinus. 9.00 H. Mis Grada Broers. Donderdag: H. Josafat. 9.00 H. Mis overl. fam. De Vilder-Rutte; Nol Broers. Vrijdag: 9.00 H. Mis ouders Van Kessel en zonen Jan en Teng; Betsy en Herman v. Loo-Pouwels. Dienbeurten: za 19.00: Loek, Kevin, Bram en Bart; zo 9.30: Wilbert, Ties, Koen en Joost; 11.00: Martijn, Sjoerd P., Job en Cas. Lectoren: za. 19.00: W. Bistervels; zo 11.00: J. Truyen. Vincent van Gogh Instituut Zaterdag: 18.30 Liturgieviering in de St. Servatiuskapel. Voorganger: W. den Hartog. Lectrice: B. Kuiper. Vertrek bus om 18.15 vanaf de St. Annakapel. Zondag: 10.00 Liturgieviering in de St. Annakapel. Voorganger: W. den Hartog. Lectrice: H. de Jong. Vertrek bus 9.45 vanaf de St. Servatiuskapel. 11.15 Liturgieviering in de kapel van het Vincentiushuis. Voorganger: W. den Hartog. Woensdag: 11.00 Liturgieviering in de kapel van het Vincentiushuis. 16.45 Liturgieviering in de St. Annakapel. Stiltecentrum: Maandag: 16.45-17.15 yoga en meditatie. Woensdag: 16.00-17.00 Psalmen- groep. Donderdag: 16.45-17.15 Yoga en meditatie. Paterskerk Bereikbaarheid priesters: A. Wou- tering, Horsterweg 57. Castenray of Leunseweg 5, tel. 580202. In ernstig noodgeval: via balie ziekenhuis, tel. 522222. Opgeven misintenties ma t/m vr 9.30-10.30, Leunseweg 5 of tel. 580202. Misintenties voor de hier navolgende week dienen bij de pastorie opgegeven te worden voor deze week vrijdagmorgen 10.30 uur. Elke dinsdagmorgen is de kerk open van 10.00-12.00 uur voor verering van H. Antonius. Ziekencommunie: in afspraak met pastorie, tel. 580202 ma t/m vr 09.30-10.30 uur. Zaterdag: Feest van St. Willibrordus. 12.00 Huw. Martin Leenders, Wilgenslraat 19 en Mariene Cox. 16.30 Doop Jikke Hesen, Pasodoblestraat 1. 17.00 Gelegenheid om te biechten. 18.00 Volkszang; Kinderwoorddienst; To Cleven-Weijs (dancl. Deurne). Zondag: 8.30 Overl. ouders Maas- Peters. 10.30 M.m.v. Zangers van St. Frans; Herman Scholten; Jacobus Naus; Lien Philipsen en overl. fam.; jrg. Helm Verhalle. 12.00 Doop Shelly Boom, Knopkruid 19. 12.30 Doop Sander Lintzen, Oostsingel 26c. Maandag: 18.30 Voor onze parochie Venray-Zuid. Dinsdag: 18.30 Antoon Bovee en overl. fam.; Meta Schim v.d. Loeff (coll); Ageeth Schaeffers-Broekhof (coll). Woensdag: 18.30 Sraar Maas en fam. Maas-Willems. Donderdag: 18.30 Antoon Lucassen en overl. fam. Vrijdag: 18.30 Fam. Peters-Arts; tot dankzegging. Vredeskerk Bereikbaarheid priesters: A. Woutering, Horsterweg 57, Castenray of Leunseweg 5. tel. 58P202. In ernstig noodgeval: via balie ziekenhuis, tel. 522222. Opgeven misintenties: Leunseweg 5, ma t/m vr van 09.30 tot 10.30 uur, tel. 580202. Misintenties voor de hierna volgende week dienen bij de pastorie opgegeven te worden voor deze week vrijdagmorgen 10.30 uur. Ziekencommunie: in afspraak met pastorie, tel. 580202 ma t/m vr 09.30-10.30 uur. Zaterdag: Geen Kinderwoorddienst. 19.15 M.m.v. Herenkoor Vredeskerk: voor het geestelijk en tijdelijk welzijn van onze parochie Venray-Zuid; Nellie Sanders-Emans; overl. ouders Linssen-Vullinghs-Kersljens; Jan Hendrix (verj.) en overl. ouders Hendrix en Maassen; jrd. ouders Franssen-Linders en overl. kinde ren. Vrijdag: Kapel: 09.00 Tot int. van Brandweervereniging St. Oda. Parochie Oostrum Zaterdag: 19.00 Peter Clephas (buurt); Petronella Maria Kusters- v.d. Berg; overl. ouders Janssen- Peeters; Lies Janssen-Wolters; Pierre Wolters; Bèr v. Dijk; Wim Heidens; overl. ouders Broekmans- Bovee. Zondag: 8.30 Voor een zieke. 10.00 Overl. ouders Litjens-Hendriks (Gem.koor). Maandag: 9.00 Tot bijz. int. Dinsdag: 9.00 Voor de overl. van hen die offerden met Allerzielen. Woensdag: 9.00 Uit dankbaarheid t.e.v. O.L. Vrouw (met Rozenkran sgebed Donderdag: 9.00 Dien Jeucken (bejaarden van de Gildestraat). Vrijdag: 8.30 Uitstelling van het Allerheiligste. 9.00 Voor een goede uitkomst. Misdienaarsbeurten: za 19.00: Mieke v. Bracht, Brandy v. Dijck, Susan Felder, Kelly Willems; zo 8.30: Gebr. Kessels, Lennart Peeters, Willem Verheijen; 10.00 Anne Basten, Marloes Derksen, Ellen Custers, Chantal Aarts. Parochie Oirlo Zaterdag: Feest van de H. Willibrordus. 19.00 Gez. H. Mis (Jonge Garde Koor); Arjan Classens en overl. fam. Classens-Kieft; Jac. Philipsen; Dina Hellegers- Marcellis; st. overl. ouders Smits- Jeurissen; overl. ouders Vogelzangs- Jeurissen en overl. ouders Vogelzangs-Swinkels (Piet de Jong); Hay Versleijen (verjaardag); overl. fam. Heetkamp-Hekking; overl. fam. Keijzers-Michels. Zondag: 10.00 Hoogmis (Herenkoor); Gerardus Classens, Henrica Hellegers en broeder Cletis. Woensdag: 9.00 H. Mis voor de parochie. Vrijdag: 9.00 H. Mis t.e.v. O.L. Vrouw van Lourdes. Parochie Leunen 32e Zondag door het jaar; Willibrordzondag. Zaterdag: 19.00 Gezinsmis, thema: 'Wortels zonder aarde'. Lsm. Toon Hermans en overl. fam. Hermans- Manders; Dien v.d. Berg- Vermeulen: Johan Meijers; Ger Pijpers en overl. fam. Pijpers- Claessens; Susanne v. Hes; lev. en overl. leden Imkersver. Regio Venray. Zondag: 10.00 Hgm. Harrij Heesen; Piet Keijsers en Marie Keijsers-Hendrix; pastoor Jan Hafmans; wkd. Marie Stevens- Vandevenne (6); jrd. Harrie Reintjes en overl. fam. Maandag: Kerkwijiding van de Basiliek van St. Jan van Lateranen. 19.00 Lsm. Piet Bouten; gest. jrd. Peter Johannes v. Rens en Gertruda v. Rens-Litjens. Dinsdag: H. Leo de Grote, paus en kerkleraar. 19.00 Lsm. voor het welzijn van onze parochie. Woensdag: H. Martinus, bis schop. 19.00 Lsm. overl. ouders Martens-Verhees en overl. fam.; Michel Loonen en Marie Loonen-v. Rens; Elle v. Berlo en Elly Loonen. Donderdag: Geen avondmis. Vrijdag: 19.00 Lsm. Pierre Philipsen en Anna Philipsen- Lenssen. Misdienaars: za 19.00: Annelies Heidens en Kim Vullings; zo 10.00: Inge Theunis en Anne Stevens; weekb.: Groep 2. Lectoren: za 19.00: Geen; zo 10.00: Elly Theunis. Rectoraat Heide Zondag: 32e Zondag door het jaar. 9.30 Hoogmis. Misd.: Simone, Joost, Elke, Joep, Stef en Elian. Donderdag: Gedachtenis van de H. Jozafat, bisschop en martelaar. 18.30 H. Mis voor Gerrie v. Rens (coll). Misd.: Joke en Loes. Rectoraat Veulen 32e Zondag door het jaar. Zaterdag: 19.00 Hgm. Grad Wilms; Teng Burgers; jgt. Jan Fleurkens en Wilhelmina Aarts; overl. fam. Janssen-Smulders; Piet Spreeuwenberg en Maria Philipsen; fam. Geelen-Boonen; Wilhelmina Geurts-Ambrosius; Petronella Louvet-v. Rijsewijck; priesterroe pingen. Misdienaars: za: Rogier Holtermans en Luuk Derks. Parochie Ysselsteyn Zaterdag: Feest van de H. Willibrord. Verjaardag van de Kerkwijding van onze kerk. 19.00 Toediening van het H. Vormsel door vicaris V.d. Meer; voor de vormelin gen en hun ouders; jrd. Louis Custers; Petronella Janssen- Pouwels; overl. fam. van de reünie van de fam. Janssen; overl. fam. Bovee-Cuypers; Jan Janssen en overl. fam. Janssen-v. Gompel; ouders Teunissen-Gerrits. Zondag: 10.00 Leo Spreeuwenberg; overl. ouders Gooren-Keijsers; Petronella Cox-de Laur; jrd. H. Philipsen. Maandag: 19.00 Voor de int. van onze parochie. Woensdag: 19.00 Overl. fam. Janssen-Bermans en kinderen en fam. Bos-Janssen; Melanie Vriens; Ties Peeters. Vrijdag: 19.00 Gerrit Flinsenberg; Jac Janssen en kleinzoon Ger. Misdienaarsbeurten: za 19.00: Linda, Rinske en Maartje; zo 10.00: Marian, Sandra, Dirk en Dennie; ma 19.00: Paul en Daan; wo 19.00: Tom en Bram; vr 19.00: Ronny O. en Ronnie P. Parochie Merselo Zaterdag: 19.00 Lies de Mulder- Kersten (kaarclub); Jo Versteegen. Misd.: Ryan Relouw en Dirk de Brouwer. Zondag: 10.00 Jgt. Frans Michels. Misd.: Sanne v. Els en Conny v. Tilburg. Woensdag: 19.00 Jgt. Petronella v.d. Hogenhof; jgt. Johanna Cath. Bistervelds en fam.; Teng Poels; Harrie Thijssen en Catharina Franssen. Kerk poetsen: mevr. Van Dijck en mevr. Loonen. Rectoraat Vredepeel Zondag: 10.00 Overl. fam. Nabuurs-v.d. Broek. Maandag: 19.00 Dankbaarheid fam. V.d. Heuvel-Peters. Donderdag: 19.00 H. Mis. Misdienaars: zo: Luc. Linda, Anke, Karin v.d. Z. Lezers: zo: Josien Claessens. Rectoraat Smakt Zondag: 32e Week door het jaar; 23e Zondag na Pinksteren. 10.00 Hoogmis voor Harrie Beckers; fam. Benschop-Weerdenburg; uit dank baarheid en voor verdere hulp; Harrie Janssen; Lambertus Zegers- Swijen. Lectrice: Olga v.d. Meer. Dienb.: Lieke Koopmans. 15.00 Doopviering fam. Mulder. Woensdag: In de St. Jozefkapel t.e.v. de H. Jozef. 9.30 H. Mis fam. Jessen; overl. fam. Bastiaans- Deenen. Protestantse Kerkengemeenschap Venray e.o. Zondag 8 november zal in het Zonnelied, Kiosk 6 te Venray, ds. W.Ch.P. Weersma voorgaan in de dienst waarin tevens de Maaltijd van de Heer wordt gevierd. Aanvangstijd is 10.00 uur. Tijdens de dienst is er kinderopvang en er wordt kindemevendienst gehouden. Jehova's Getuigen Hierbij nodigen wij u uit voor het bijwonen van een bijbeltoespraak met als thema De dienst voor God als eer en vreugde te beschouwen in de Koninkrijkszaal aan de Henri Dunantstraat 11aanvang 10.00 uur. Gratis toegang; geen collecte. Oecumenische basisgroep Vieringen op de 2e en 4e zondag van de maand Aanstaande zondag 8 november is er een woorddienst van de oecu menische basisgroep Heel de Kerk Heel de Wereld. Het thema van de viering is: (In) verwachting. Plaats: kapel van het bejaardencentrum Het Schuttersveld, Bergweg te Venray. Tijd: 11.15 uur. U bent van harte welkom. Rehoboth Ned. Hervormde Evangelisatie op GG. Gebouw Rehoboth: Cuppen- pedje 2a. Horst. Evangelist: Clapvaeren 4. Horst, tel./fax: 077- 3987786. Diensten: D.V. zondag 8 novem ber om 10.00 en 14.30 uur. Voorganger: ev. J.A.J. Bals, Horst, 's Morgens is er kinderoppas. Bijbelonderwijs/Catechisatie: Volgende week zijn er weer cate- chesaties. De tijden zijn: 6-12 jr. dinsdag om 16.30 uur; 12-15 jr. maandag om 19.00 uur; 16jr. en ouder dinsdag om 20.00 uur. Alle kinderen mogen komen en zijn wel kom. Bijbel/Contacavond: Op woensdag 11 nov. wordt er een Bijbel/Contactavond gehouden. Bestaat de hemel en wat wordt daar gedaan? Wie komen daar? Vragen die een mens kunnen bezig houden. U wordt hartelijk uitgenodigd deze avond bij te wonen. Bijbelgemeente Venray Hartelijk welkom in de diensten (evangelische, baptistische) die gehouden worden in wijkgebouw 't Stekske, Kruidenlaan 161 te Venray. Kernwoorden gemeente: ontmoe ting, vriendschap, aandacht en zorg! Voor de kinderen is er iedere zondag zondagschool en er is een crèche voor de allerkleinsten. De diensten beginnen om 10.00 uur. Na afloop is er de mogelijkheid om gezamenlijk koffie te drinken. Ook diverse gespreksgroepen rond om de Bijbel door de weeks. Inlichtingen: tel. 586001, R. Lammers. Gedenk de Venrayse orden met een teken Als dank voor de grote beteke nis die de Venrayse Klooster gemeenschappen voor Venray en omgeving hebben, wil de Stichting 'Gedenkteken Kloosters' komen tot oprichting van een monument. Door middel van een financiële bijdrage kunt u dit doel ondersteu nen. Men kan dit doen door een bedrag over te maken op Rabobank Venray, rek. nr. 17.39.67.760; girorek. van de bank 10.68.514 t.n.v. Gedenkteken Kloosters Venray. Nadere inlichtingen: tel. 0478- 582352 of 582948. Oude fofo Ook de St. Gertrudeskerk in Oirlo moest het zwaar ontgelden door oorlogsgeweld in oktober 1944. We zien hier de resten van het mooie gebedshuis van weleer. Kinderen spelen op de puinhopen en poseren even voor de camera van de fotograaf. Dat was voorjaar 1945. V.l.n.r. zijn dat: Onbekend, Dien Friesen, Miet Verstappen, Riet, To, Ger, Nel en Leen Friesen en Toon v.d. Pas (Merselo). Op dinsdag 26 juni vond de aan besteding van de nieuwe kerk plaats. Aannemer P. Vollenberg ui! Venray mocht de klus klaren voor: kerk ƒ128.894,- en priesterkoor voor ƒ18.019,-. De inzegening en ingebruikname vond plaats op het feest van St. Machutus op 15 november 1951. Jan v.d. Putten Verloren en gevonden voorwerpen Bij de politie werd in de periode van 12 oktober t/m 2 november aangifte gedaan van aangetroffen of vermissing van de volgende goede ren; GEVONDEN Horloge La Cantina, goudkleurig; rugzak Beverly Hills 90210; baby hemdje van Hema; babytissues; GSM-toestel Nevada; sleutels; Golden Retriever. VERLOREN Laponia armband met 8 briljan- tjes, smal en grillig van vorm; han gertje dat lijkt op klokje; zilver- en goudkleurig dameshorloge; Timex horloge, goudkleurig; boodschap pentas van stof; diverse Europese identiteitskaarten; diverse Nederlandse paspoorten; diverse rij bewijzen; kentekenbewijs SG-62- VN; taxikaart voor deeltaxi; NS- kortingskaart; O V-jaarkaart; diverse kortingspassen; diverse bankpassen; Raaylandpas; bibliotheekpas; lees bril in donker etui met doekje van Van Dijk; gehoorapparaat; diverse portemonnees; diverse GSM-toe- stellen; verzekeringsplaat van brom fiets; sleutels. DIEREN Inlichtingen omtrent de verloren en gevonden goederen tijdens kan tooruren op het politiebureau aan de Leunseweg. Bij start acties voor Sulawesi in Meerlo-Wanssum De diplomaat mr. N. Hermans, kleinzoon van de Meerlose hoofd onderwijzer 'meister' Hermans, geeft donderdag 12 november het startsein van de acties voor het nieuwe ontwikkelingsproject van de Stichting Ontwikkelings samenwerking Meerlo-Wanssum. Hij houdt daar een interessante inleiding over zijn passie: ont wikkelingssamenwerking. De 65-jarige Hermans was tot vorig jaar ambassadeur van Ierland. Hij staat bekend als een deskundige op het gebied van ontwikkelingssamenwerking. Zowat een mensenleven lang heeft hij er mee te maken gehad. Hij groeide als zoon van de Tegelse hoofdonderwijzer Hermans op in Tegelen en ging na zijn militaire dienst als bestuursambtenaar naar Nieuw Guinea. 'De meeste mensen daar hadden nog nooit een blanke gezien, daar heb ik mijn eigen kijk gekregen op wat een andere cultuur is. Ik had altijd gedacht dat een andere cultuur te door gronden was, dat je erin kon doordringen', vertelde hij een jaar geleden bij gelegenheid van zijn afscheid aan journalist Jo Wijnen in Dagblad De Limburger. Na zijn avontuur in Nieuw Guinea studeerde hij sociale geografie en culturele antropologie en werd hij voor korte tijd, net als zijn vader en grootvader, leraar. Omdat dat niet beviel ging hij aan het werk in Washington voor de Kennedy's vrijwilligersorgani satie. Enkele jaren later werkte hij achtereenvolgens op de ambassades in Kameroen en Kenia. Tien jaar geleden werd hij diplomaat en benoemd tot ambassadeur in Mozambique (Afrika) waar toen een burger oorlog woedde. Vervolgens werd hij consul-generaal in Australië om vervolgens zijn laatste jaren als diplomaat ambassadeur in Binnenkort wordt een fors kapitaal aan werk nemersspaargeld uitgekeerd Sparen via de baas heeft, sinds de regeling in 1994 vernieuwd is, een hoge vlucht genomen. Werknemers- sparen is een makkelijke en fiscaal zeer aantrekkelijke manier van spa ren, waarmee werkend Nederland in de afgelopen vier jaar kapitalen ver gaarde. Ongemerkt bijna, omdat de werkgever het spaarbedrag automa tisch op het salaris inhoudt en op een geblokkeerde rekening stort. Die geblokkeerde rekening is een voorwaarde van de overheid. Een andere belangrijke voorwaarde is, dat het geld daar minimaal vier jaar moet blijven staan. Voor de meeste werknemers die in 1994 met werknemerssparen zijn begonnen, is die termijn van vier jaar nu om; een grote golf spaargeld wordt in januari 1999 gedéblok- keerd en op een rekening gestort, meestal de gewone betaalrekening van de werknemer. Hetzelfde gebeurt een jaar later met het bedrag dat dan vier jaar vast heeft gestaan, en zo elk jaar weer. Zo komen er ieder jaar enkele honderden tot meer dan duizend gulden op gewone betaalrekeningen terecht. Het gevaar bestaat echter dat dit geld zomaar 'verdampt', dat het opgaat aan de gewone huishou delijke uitgaven. Dat zou jammer zijn, want het kan ook de basis vor men voor een leuk extra spaarpotje. De Rabobank, waar de werknemers- spaarrekeningen van vele werkne mers zijn ondergebracht, adviseert hen dan ook: 'denk nu even na over wat u met dit spaargeld doet. Het komt nu vaak gewoon op uw betaal rekening. Beter is het om uw spaar geld voortaan op een spaarrekening te laten boeken, dan 'verdwijnt' het niet zomaar. Bovendien krijgt u dan een hoge rente en u kunt toch gewoon over uw geld blijven beschikken. Daarnaast zijn er nog In het artikel over de actie van de Wilde Ganzen voor het kinder tehuis van Udavum Karangal is in de Peel en Maas van donderdag 22 oktober een klein foutje geslo pen. Het correcte gironummer is 40.000 t.n.v. van Wilde Ganzen in Hilversum, met vermelding van Kindertehuis Udavum Karangal en niet zoals vorige week stond gepubliceerd gironummer 4000. andere mogelijkheden. Zo noemt de bank beleggen in een beleggings fonds en het zogenaamde 'verzekerd sparen', een aantrekkelijke aanvul ling voor later. De boodschap van de bank aan iedereen met een werknemersspaar regeling is duidelijk: laat uw spaar geld niet zomaar verdampen. Of, zoals de Rabobank het formuleert: 'U hebt er tenslotte voor gewerkt; laat het nu maar eens voor u wer ken'. St. Willibrordus- viering in Geysteren Op zondag 8 november viert Geysteren het feest van de H. Willibrordus, patroon van de parochie, het Gilde en van de Bond voor Ouderen. Kern van deze viering is: De eucharistieviering in de open lucht bij de St. Wiliibrorduskapel in het hós (bij goed weer), Het Gilde brengt de Gilde-eer en verzorgt de gezangen, samen met het kerkkoor. De plechtige Mis begint om 10.00 uur. Lex van der Pasch uit Overloon verzorgt vrijdag 6 november een lezing over aardstalen en de invloe den op huis en lichaam. Hij doet dit op uitnodiging van de Stichting Isis (Inspirerende Samenwerkende Inttuïtieve Spirualiteit). De stichting werd vorig jaar opgericht door Anne Matthijssen en Adrie Verschuren uit Overloon. Zij willen op die wijze hun kennis en kunde van alternatie ve gezondheidskunde aan een grote re groep mensen presenteren. De lezing vindt plaats in Huize Loon aan de Engelseweg in Overloon en begint om 20.00 uur. Ierland te zijn. KOLONIALISMÏ Ontwikkelingswerk is een passie van hem. Reden dat de Stichting Ontwikkelingssamenwerking Meerlo-Wanssum de kleinzoon van de vroegere Meerlose hoofdonder wijzer heeft uitgenodigd om daar over een inleiding te houden, Volgens Hermans zit er aan dat ont wikkelingswerk iets dat onoplos baar is. In Dagblad De Limburger zei hij o.a.: 'Je geeft. En de andere partij ontvangt. Dus zeg je alsje blieft en zegt de ander dankjewel, Dat si niet echt goed. Je realiseert je dat ook in het ontwikkelingswerk het rijke westen de baas is geble ven. Het is nog altijd een soort kolonialisme. Wij hebben het geld E en dus de macht. Daarom moetei de mensen die het geld krijgen dankjewel blijven zeggen. Zo blijft de afhankelijkheid ten opzicht van de mensen die asjeblieft zeggen bestaan. Dat is nooit goed. De ont vangers van de hulp begrijpen dat ze iets moeten teruggeven. Het ii een vreemde, abnormale en weinigT bevredigende situatie, daar moetenfl we van af. Alleen: ik zou niet wetenl hoe, Het is een dilemma. Het komj er op neer dat er geen gelijkwaar digheid bestaat tussen de gever en de ontvanger. Daar komt nog bij dat de gever natuurlijk wil weten wat er met zijn goeie geld gebeurt, Ook dat maakt de ontvanger afhan kelijk. En soms zelfs bang voor de gever'. Mr. Nol Hermans houdt zijn inleiding in de raadzaal van hel gemeentehuis bij gelegenheid van de start van de nieuwe acties van de Stichting Ontwikkel ings-samen- werking Meerlo-Wanssum. De manifestatie is voor iedereen toe gankelijk en begint om 20.00 uur. De Woningstichting Noord-Limburg heeft met het Centraal Orgaan Opvang Asielzoekers (COA) een contract afgesloten voor de opvang van circa 36 asielzoekers. De vluchtelingen zullen in vijf of zes wonin gen, verspreid over Venray worden opgevangen. Het Het COA staat zelf garant voor de huisvestingskosten, zak- en kleedgeld, maatschappelijke begeleiding en ziektekosten. De gemeente, die geen verantwoordelijk heid draagt voor de opvang van vluchtelingen, heeft alleen de taak de namen van de asielzoekers op te nemen in haar gemeentelijke basisad ministratie en eventuele kinderen, die onder de leerplicht vallen op basisscholen in te schrijven. Het COA heeft inmiddels laten weten al vier woningen - twee in Venray en twee in Ysselsteyn - te hebben gehuurd. De opvang van asielzoekers via de woningstichting draagt bij aan een oplossing voor de capaciteitsproblemen waar het COA momenteel mee te kampen heeft. De toestroom van vluchtelingen is groter dan verwacht en daarnaast krijgen mensen die in Nederland asiel aanvragen minder vaak een verblijfsstatus. Het gevolg is dat asielzoekerscentra 'verstopt' raakt met mensen die op vaak tevergeefs op deze status wachten. Ook op zaterdag bent u van harte welkom tussen 10.OO-13.00 uur op onze kantoren in Leunen en Venray. Met Rabo Telesparen profiteert u direct van een hoge rente. Want het is een hele makkelijke én snelle manier van sparen: per telefoon. Binnen enkele seconden zijn uw overboekingen verwerkt. Zowel naar TeleSpaarrekening als weer terug naar uw Rabo Betaalrekening. 24 uur per dag, zonder formulieren, zonder bezoekjes aan de bank. Wilt u meer weten, bel ons dan. Maar u kunt ook even bij ons binnenlopen. verzekeringen - financiële planning - beleggen - hypotheken - lenen - sparen Rabobank Venray-Oostrum tel.(0478)530200 peelmaas@tref.nl Zevenrode tel.(0478)530300 rabol28l@tref.nl

Peel en Maas | 1998 | | pagina 22