Succes SPIO mag in De Sprank zwemlessen geven Jong Nederland Venray helpt de natuur een handje Voor het eerst inzet bewakingshonden Ziekenhuis in Venray patiënt vriendelijk Niet "Rusten in het niets" Boeken- en platenbeurs RADO VERtlNDEN JUWELIER Gespreksgroep voor alleenstaande moeders in de bijstand Cursussen 1998/1999 in Dekenaat Horst Ik wil als het water zijn Gingen ons voor naar het eeuwig thuis bij de Vader: En verder. >eel en maas donderdag 29 oktober 1998 - Pagina 9 In samenwerking met het Natuur Historisch Genootschap Op zaterdag 14 november zal er roor de leden en leiding van Jong ijederland Venray een grote acti- ileit plaatsvinden. Ze gaan zich |an bezighouden met het schoon- naken van een oude beekarm bij |eA73. Dit zal in samenwerking ijn met het Natuur Historisch lenootschap. Reeds twee jaar geleden is er eslart met het schoonmaken van en poel, als jaarlijks terugkerende btiviteit. Dit jaar is er gekozen voor el schoonmaken van een oude bee- arm. die zich achter de wijk 't rukske bevindt. Deze beekarm is gendom van de Peel en Maas val- Het schoonmaken wordt ver- eeld in twee gedeeltes: de oudere den van Jong Nederland Venray aan graspollen en waterplanten e.d. it de beek trekken, zodat er ruimte omt voor kikkers en padden en de ingere leden gaan verderop kleine oompjes aan de waterkant omza- en, zodat er weer voldoende licht j het water kan komen. Ook bekij- en zij het dierenrijk onder water iet behulp van loupe-potjes. Daar onze vereniging deze klus iet alleen kan klaren, is de hulp van et Natuur Historisch Genootschap leer ingeroepen. Samen met hen is in plan van aanpak opgesteld. Dit ar is er voor gekozen om deze klus er te laten aan de oudere en de ngere groepen binnen onze ver- iging. Onze leden worden zich er meer wust van zuinig te zijn op de tuur en zijn er actief bij betrok- n. Er bestaat zelfs de mogelijk- id om de beekarm te 'adopteren';, zodat we als vereniging de zorg in handen krijgen voor onbepaalde tijde. Het is uiteindelijk de bedoeling om, verspreid over een aantal jaren, de poel en/of de beekarm op te knappen. Voor meer informatie over onze vereniging kunt u bellen met de voorzitter, E. Geuyen, tel. 077- 3662588 (na 18.30 uur). Peel&Maas on line http:www.tref.nl/ peel&maas/tpkrant De Stichting Boeken Steunen Mensen houdt op 15, 16 en 17 januari 1999 voor de dertiende keer een boeken- en platenbeurs. De opbrengst is bestemd voor de bouw van een middelbare school in Gambia. Mensen die boeken of platen willen afstaan voor de beurs, kunnen dit doen bij de Atebe-garage in Venray, telefoon 586200. De leden van de Venrayse zwemvereniging SPIO kunnen in de nabije toekomst hun baantjes in zwembad De Sprank trekken. Dat is de uitkomst van onderhan delingen tussen de besturen van de zwemclub en het zwembad. SPIO moest na het bericht dat zwembad De Meerpaal per 1 januari zal worden gesloten nood gedwongen op zoek naar een andere plek. De Meerpaal, het zwembad van het Vincent van Gogh Instituut (VvGI), sluit per 1 januari haar deu ren omdat de exploitatie niet meer rendabel is. De decentralisatie van het instituut heeft in de toekomst tot gevolg dat er minder patiënten in de Meerpaal komen zwemmen. Voor het VvGI wordt het dan wel heel moeilijk om bij de exploitatie van haar zwembad het hoofd boven water te houden. Zwemvereniging SPIO, die al achttien jaar gebruik maakt van De Meerpaal, moest na het bericht van de sluiting op zoek naar een andere locatie. Die plek heeft SPIO nu in De Sprank gevon den. Bij de opening van dit zwem bad liepen gesprekken tussen de Sprank en Spio op niets uit omdat beide partijen van mening verschil den over wie er les mocht geven en op welke manier dat moest gebeu ren. Het toenmalige management van het zwembad. Sportfondsen, hield vast aan haar standpunt dat alleen haar eigen personeel - en dus niet de mensen van SPIO - in de Sprank les mochten geven. Het hui dige bestuur heeft daar geen proble men mee en dus kan SPIO volgend jaar op zaterdagen probleemloos gebruikmaken van het zwembad aan de Kempweg. Voorzitter Den Teuling van SPIO is uitermate verheugd over het feit dat de zwemlessen van de vereni ging in de toekomst kunnen blijven doorgaan. De zwemvereniging krijgt vanaf begin volgend jaar iede re zaterdag van 08.00 tot 09.00 uur en van 10.00 tot 14.00 uur de beschikking over het instructiebad. De tijden gaan er dus iets anders uit zien dan de tijden waarop nu nog in de Meerpaal les wordt gegeven. De exacte datum waarop de eerste les sen in de Sprank van start gaan, moet nog worden vastgesteld. Den Teuling: "We zullen er in de eerste plaats voor zorgen dat we onze hui dige leden zwemonderwijs in de Sprank aan kunnen bieden. Daarnaast proberen we zoveel mogelijk ruimte vrij te maken voor nieuwe leden, die afkomstig zijn van zwemscholen die op dit moment nog gebruik maken van De Meerpaal. SPIO is ontzettend blij dat ze dankzij de medewerking van Groep Geleide Wapens De Peel naar Kroatië lijk te zijn van de ter plaatse niet optimale medische voorzieningen zijn twee leden van de Geneeskundige eenheid toegevoegd aan het detachement. De taak van dit detachement wordt het beveiligen van het Landmacht-materiaal dat rouleert tussen Bosnië-Herzegowina en Nederland. Voor de opslag en over slag van dit materieel heeft de KL drie locaties gepland. Twee in de omgeving van Split en een in de stad Knin (100 km ten noorden van Split). Op dit moment volgt het detache ment een opwerkprogramma. Hoewel misschien divers van samenstelling is het ene professio nele en enthousiaste bewakingsclub van GGW De Peel, die staat voor de opgedragen taak. Gedurende de maand november 1998 wordt een beveiligingsdeta chement van de Groep Geleide Wapens De Peel uitgezonden naar Kroatië. In dit detachement zijn - voor de eerste keer - twee honden geleiders met hun bewakingshon den opgenomen. Het verstrek staat voorlopig gepland op maan dag 2 november. Het totale deta chement bedraagt 37 militairen van het 650 Squadron en zij gaan deel uitmaken van het KL 'Holding Area'-detachement, dat ongeveer uit 160 man bestaat. Omdat twee van de drie te bewa ken terreinen moeilijk te beveiligen zijn, zullen twee bewakingshonden en hun 'bazen' worden meegeno men. Dit zal de eerste keer zijn in de geschiedenis van de hondensectie van GGW De Peel. Om onafhanke- het management van De Sprank de veranderingen voor haar leden tot een minimum kan beperken." Poliklinische patiënten zijn in het algemeen bijzonder tevreden over de patiëntvriendelijkheid van het St. Elisabeth Ziekenhuis in Venray. Dat blijkt uit een onder 174 poliklinisch patiënten, gemiddeld 10 patiënten per polikliniek, uitgevoerd onder zoek in het ziekenhuis. De enquête werd begin 1997 afgenomen. De ondervraagden zijn ook tevreden over de informatie die tijdens het consult over het onderzoek en de aandoening wordt gegeven. De voorlichting over de behandeling scoort op een aantal punten relatief minder. Dit geldt ook voor de infor matie over wachttijden op de poli kliniek. Een kwart van de onder vraagden gaf daarbij aan dat zij langer dan twintig minuten in de wachtkamer hadden doorgebracht. De kwaliteitscommissie verpleeg kundige zorg heeft inmiddels aanbe velingen gedaan om deze zaken te verbeteren. Bij het Klachten Patiëntenservice bureau (PSB) van de Ziekenhuizen Noord-Limburg kwamen in 1997 in totaal 927 klachten. In vergelijking met 1996 (760 klachten) betekent' dit een aanzienlijke stijging. Die komt voornamelijk voor rekening van het ziekenhuis in Venlo. Venray komt er in het jaarverslag 1997 redelijk goed vanaf. Het aantal klachten steeg in Venray met vier van 246 in 1996 naar 250 in 1997. Patiënten hadden met name kritiek op de kwaliteit van de maaltijden. In de tweede helft van het jaar kwamen er, na overleg tussen het ziekenhuis en de catering over de te leveren kwaliteit, geen klachten meer bin nen over de maaltijden. Bij de onaf hankelijke klachtencommissie kwa men in 1997 19 officiële klachten binnen, 12 over het functioneren van het Venlose ziekenhuis, 7 over het St. Elisabeth Ziekenhuis. Sommige horloges zijn trendy. Enkele daarvan zijn uniek. Ontdek het verschil. Rado DiaStar 'Integral'. Blijvende schoonheid dankzij krasvaste materialen: high-tech keramiek en saffierglas. In dames- en herenuitvoering. Rado. A different world. Switzerland Grote Markt 7 Venray Voor een alleenstaande moeder met een bijstandsuitkering verandert er veel wanneer haar jongste kind 5 jaar wordt. Vanaf dat moment moet zij stappen gaan ondernemen om voor een eigen inkomen te zorgen. Maar er kunnen problemen zijn in het dagelijkse leven die eerst opge lost moeten worden. Synthese start in samenwerking met het FIOM Noord- en Midden- Limburg op dinsdagmiddag 24 november van 13.15 tot 15.30 uur een gespreksgroep (tien bijeenkom sten) voor alleenstaande moeders in de bijstand met jonge kinderen. Thema's die onder meer aan bod komen zijn: Rol van vaders, omgangsregeling en scheiding; (Alleen) opvoeden van kind(eren); Zelfbeeld en kwaliteit; Het (weer) buitenshuis gaan werken. Voor meer informatie kun u con tact opnemen met Synthese, mevr., Lj. Steeghs-Bozinoska, Afd. Maatschappelijk Werk, tel. 0478- 583100. In het dekenaat Horst worden i de komende periode de vol- snde cursussen gegeven: De geloofscursus aan de hand van het boek "Uw woord is een licht op mijn weg" deel 1. Deze zal elke woensdag gege ven worden in het zaaltje van de kerk om 20.00 uur vanaf oktober. Bijbelcursus aan de hand van het Nieuwe Testament op maandag eens in de veertien dagen om 20.00 uur. Moraalcursus "Het leven in Christus" o.a. over de Tien geboden volgens de Katechismus Katholieke Kerk op maandag eens in de veer tien dagen om 20.00 uur. Wilt u hierover inlichtingen of wilt U zich aanmelden, dan kunt u telefonisch contact opnemen met de pastorie, Deken A. van Hout Horst, tel. 077-3981416. Wij vertrouwen op een grote deelname. Met vriendelijke groeten Deken, A van Hout, Horst Heer, Ik wil als het water zijn, Dat in de rivieren klatert En door het oerwoud stroomt. Dat velden vruchtbaar maakt En overal leven brengt. Heer, Ik wil als het water zijn, Dat al wat vies is wast, Dat iedere mens, hoe hij ook heet, Die heling en bevrijding zoekt Weer hoop en toekomst geeft. Heer, Ik wil als het water zijn, Dat alle boten draagt, Vol mensen en hun lasten, Om voor hen allemaal Hun vaart te verlichten. Heer, Ik wil als het water zijn, De bron van alle leven, Dat alle mensen samenbrengt Om samen, overal vandaan Lief en leed te delen. Heer, Ik wil als het water zijn, Dat in uw richting stroomt. Om in de wereld, overal Uw opdracht waar te maken Meer mensen te zijn voor iedereen. Samenstelling priesterteam Deken J. Coenen, Eindstraat 6. tel. 550740 Diaken P. Hoedemaeckers, Whistlerstraat 1. tel. 582385. Werden door het Doopsel kind van God en lid van onze geloofsgemeenschap: Amy Wientjens, Tessa Saarbos, Dennis Barents, Roel Kessels, Renske Gooren, Bas Volleberg, Elisa van Leuken, Isa Cruijs, Christy Davids." Proficiat, jullie hebben God als Vader gekregen, en daardoor zijn we allen - omdat we dezelfde Vader hebben - broers en zussen van elkaar. Dat vraagt om zorg voor elkaar, en de grootste liefde heb je, als je elkaar helpt om God te zoeken en te vinden. Mogen jullie ouders op deze wijze veel van jullie houden! Het overkomt mij vaak: wanneer ik met iemand in gesprek ga met de gedachte "het wordt eenvoudig", dan wordt het juist moeilijk. Een ouder avond die wel vanzelf zal lopen, loopt juist niet. Zelf een preek waarvan ik denk: "het is misschien niet zo gek wat ik te zeggen heb", mislukt gemakkelijk. Omgekeerd geldt hetzelfde: soms denk ik dat ik weinig of niets te zeg gen heb, dan komt juist een reactie van iemand die er iets van oppikte. Na een gesprek dat voor mij zinloos was, hoor ik soms: "U zei dit of dat en dat deed mij goed". "God zegende de greep". Hoe meer je op je succes rekent, des te minder het komt. Het lijkt wel of je er hele maal niet op moet rekenen. Er bestaat een schietgebed: "God zegene de greep". Dat gebruiken wij wanneer we op goed geluk iets doen. "God zegene de greep. Ik zal het proberen en dan zullen wij wel zien. "Dat is vaak anders in het zakelijke leven. Daar kun je niet teveel op goed geluk afgaan. Met marktonderzoek moetje het succes tevoren op het spoor zien te komen. Systematisch zoeken naar het gat in de markt. Met het leven zelf gaat dat niet. Succes is niet vooraf verzekerd. Vertrouwen op de oogst. Dit is ook een van de mooie momenten in het verhaal van de wonderbare visvangst (Lc 5,1-11). Simon had niets gevan gen, maar Jezus zegt: "Vaar naar het diepe, en gooi uw netten uit voor de vangst". Hij belooft Simon geen goede vangst. En toch gooit Simon de netten uit. Zelfs in het diepe, waar je de vis niet verwacht. Een scholier had haar moeder verloren. Ze kreeg van een klasgenoot, een kaart met een paar simpele regels. Dat deed haar meer dan alle kaarten van vrienden en vriendinnen bij elkaar. De afzender had hem niet gestuurd om een posi tieve reactie te krijgen, maar uit mee leven. Her rekenen op succes zou de kaart verknoeid hebben. Gewoon zaaien. Wel vertrouwen op de oogst, maar niet te veel op rekenen. Dirk Braakman Pastor St. Laurentiusparcohie Oudorp/Sint Pancras "Na de dood is er niets. De dood is het einde". "Daar ben je zeker van overtuigd, merk ik". "Natuurlijk. De mens komt in de wereld, groeit op, takelt af en ver dwijnt weer in het niets." "Dus wanneer een dierbare je ont valt, schrijf je op het lint; "Rust in het niets, Zelfs "Rust zacht" is te veel. en "een laatste groet" komt niet aan." Hij keek mij verbaasd aan alsof het niets nu toch te weinig was. Verfrommelde geest Dat is best te begrijpen. Het is vreemd datje dierbare zou verdwij nen in het niets. Ik heb het idee dat de moderne mens een groot minder waardigheidsgevoel heeft. Waar leef je voor! Alleen maar voor een tijdje om op de wereld rond te lopen, wat tijdelijke vriendschappen te hebben tot aan de dood, en er het beste van te maken? Zeker, je moet presteren en je profileren. Vaak vermommen die prestaties een verfrommelde geest, en zijn salaris, huis en auto een camouflage van een leeg ik. Wij zijn voor maatschappelijke instan ties letterlijk en figuurlijk een num mer. En in de wèreld van de econo mie zijn velen koopwaar. Er zijn dan ook veel mensen die ronduit zeg gen: alles is zinloos. Het leven dient uiteindelijk tot niets". Grens Het toppunt van het minderwaar digheidsgevoel is het geloof dat wij in het niets verzinken. Nogal wat mensen vinden dat hun leven best mag stoppen, of maken er zelf een eind aan. Dat komt niet omdat zij de dood niets vinden. Maar het leven zelf is al niets. De zinloosheid van de dood komt voort uit de zinloos heid van het leven. Daarom is gelo ven in de schepper zo belangrijk. Dat is niet alleen geloven in iemand uit wie we voortkomen, maar meer nog geloven dat iemand je vast houdt. Geen mens is je zo trouw als Hij. Hij wil niet een tijdje van ons houden, maar altijd. Voor Hem zijn we de moeite waard, net als voor de mensen die van ons houden. Die willen ook niet dat we in het niets verzinken. Het is een geluk als je je bemind weet. Over de grens van de dood heen. Dat is het tegendeel van "Rust in het Niets." Dirk Braakman Pastor St. Laurentiusparochie Oudorp/Sint Pancras Nol Jacobs, 77 jaar Leo Gooren, 74 jaar; Toos Custers, 83 jaar; Dien v. Dordrecht, 80 jaar. Een mens te zijn op aarde Een mens te zijn op aarde Is eens voorgoed geboren zijn Is levenslang geboortepij n. Een mens te zijn op aarde Is leven van de wind. De bomen hebben wortels De bomen mogen stevig staan Maar de mensen moeten verder gaan De bomen hebben wortels Maar mensen gaan voorbij. De vossen hebben holen De mensen weten heg noch steg Zijn altijd naar hun huis op weg De vossen hebben holen Maar wie is onze weg? De mensen hebben zorgen Het brood is duur, het lichaam zwaar En wij verslijten aan elkaar. Wie kent de dag van morgen? De dood komt lang verwacht. Een mens te zijn op aarde Is pijnlijk begenadigd zijn En zoeken, nooit verzadigd zijn Is rusten in de aarde Als alles is volbracht. Hoe zullen wij volbrengen Wat door de eeuwen duren moet Een mens te zijn die sterven moet? Wij branden van verlangen Tot alles is voltooid. Huub Oosterhuis, (uit; Gezongen Liedboek, Kampen 1993) Bereikbaarheid geestelijkheid van de Grote Kerk in zeer dringende gevallen In zeer dringende gevallen, wan neer geen geestelijke direct bereik baar is, kunt u gebruik maken van een oproepsysteem: u kunt deken Coenen bereiken door de receptie van het ziekenhuis te bellen (522222). Vanuit de receptie wordt dan via een oproepsysteem een der geestelijken benaderd. Ziekencommunie Zoals u weet, bestaat de mogelijk heid voor langdurig zieken of thuis zittenden om de H. Communie thuis te ontvangen. U geeft het verzoek aan een van de parochiepriesters door; die maakt vervolgens een afspraak met u over het tijdstip waarop en door wie de Communie gebracht wordt. vieren we Allerheiligen op de dag zelf, dus op zondag 1 november, vieren we Allerzielen op maandag 2 november. Om 19.00 uur. Alle overledenen van het afgelopen jaar worden dan met name genoemd. Ook wordt er dan een bidprentje uitgereikt waarop allen genoemd worden, zal er op Boschhuizen geen Allerzielendienst gehouden wor den: we hebben een te kort aan priesters! U kunt hiervoor wel terecht in de Paterskerk, zondag 1 november 's middags 15.00 uur. is er op 18 oktober 11.00 uur Kinderwoorddienst en op 1 november 11.00 uur een gezins mis. is er ook een Jongerenviering: 17 oktober 19.00 uur: WELKOM is de Ziekenmiddag op 6 oktober een enorm succes geworden: ruim 150 aanwezigen. De onkosten werden gedekt door uw royale gaven aan de kerk: ƒ700,— waar voor heel veel dank! COLOFON INFO OVER DE ST. PETRUS BANDENKERK EN HET DEKE NAAT VERSCHIJNT OM DE VIER WEKEN. REDACTIE-ADRES: NIESSEN- STRAAT 9, 5801 RN VENRAY OF DEKEN COENEN. EINDSTRAAT 6 VENRAY OPDRACHTGEVER: KERKBE STUUR ST. PETRUS BANDEN

Peel en Maas | 1998 | | pagina 9