I - c "Een TBS-patiënt is géén crimineel" Het ene rolluik is het andere niet Politiek vreest tekort aan parkeerplaatsen Merselo krijgt vijf komremmers Eerste internationale bluesfestival geslaagd Tweede Tour of Taste Junior Kamer Venray Open dag Arbeidsbureau in Venray kruiwagen-actie EXTRA PRIJSVERLAGINGEN! onder andere: volvo 850 estate '94 van 43.500,- voor 39.900,- zeer compleet. volvo 850 2.5 '95 van 53.500,- voor 49.900,- o.a. ecc en lpg volvo 940 2.3 estate '94 van 39.500 voor 37.900,- o.a. abs en cruise control. v VOLVO Hans Kok Venlo BV. Venrayseweg 28, industrie-terrein Groot Boller - Venlo - tel. (077) 3821818. Openheid centraal binnen gesloten kliniek Begin november wordt de eerste een gelegd van de TBS-kliniek an de Wanssumseweg in ostrum. Het complex zal in het ajaar van 1999 worden opgele- erd, waarna op 1 februari 2000 e eerste lichting patiënten voor ehandeling zal worden opgeno- len. Peel en Maas sprak met ir. an Willem Buyser, lid van de laad van Bestuur a.i. van de tichting TBS-Venray. Op basis an een overeenkomt met het linisterie gaat deze stichting de liniek zelfstandig exploiteren, en open gesprek binnen de eslotenheid van het begrip TBS. 'tn dialoog met de samenleving'. 0 luidt het motto dat de achtste BS-kliniek van Nederland in haar ammunicatiebeleid nastreeft. "We illen volledig geïntegreerd raken 'de Venrayse samenleving", begint uyser. "Een open dialoog met mwonenden, de politiek en het iciaal-maatschappelijk leven in de imeente is onontbeerlijk, zeker als een project start dat zoveel impact eeft op de omgeving." Buyser doelt op de bouw van de BS-kliniek aan de Wanssumseweg Oostrum die, nu de bezwaar- hriften van de Stichting TBS-NEE 1 Maatschap Loonen door de rech- fongegrond zijn verklaard, op 2 ivember officieel van start gaat. In complex van 13000 m2 zal in bruari 2000 met de behandeling )rden gestart van de eerste twintig tiënten die door de rechter de IS-maatregel opgelegd hebben kregen. Tegen het einde van dat ar moet de kliniek met 102 tiënten en circa professionele 250 edewerkers op volle toeren draai- n Begin volgend jaar zal de ichting TBS-Venray met de wer- ngvan personeel beginnen. BEVEILIGING Aansluitend bij de verschillende 'handel trajecten die patiënten str- :s zullen doorlopen, wordt het bouw naar beveiligingsniveau 'gedeeld in drie afdelingen. In de ,0rd-oosthoek van hel complex }mt de Extra Beveiligde Afdeling 'BA), in het middengebied de •veiligde Afdeling (BA) en iri het i 'id-westelijke gedeelte de Minder eyeiligde Afdeling (MBA). De i richting van de diverse afdelingen frdt afgestemd op deze beveili- ngsniveaus. Zo zal op de minder heiligde afdelingen bijvoorbeeld oerbedekking op de grond liggen 'zijn de deuren van hout in plaats n staal. Conform de eisen van hel 'nisterie van Justitie zal de gehele kliniek verder omgeven worden door een dubbele beveiligingsring, bestaande uit twee hoge hekken van ieder vijf meter met onzichtbare opsporingsmiddelen en camera's. Bij de extra beveiligde afdelingen komt er tevens een hek en een muur in de buitenring. De noodzakelijke beveiliging bin nen de TBS-kliniek suggereert mis schien dat patiënten straks in een gevangenis terechtkomen maar dat is volgens Buyser absoluut niet het geval. "Het hele complex wordt zo ingericht dat patiënten zo min mogelijk van de hoge beveiligings graad merken. We kiezen bijvoor beeld voor hekken en niet voor muren. De behandeling van de patiënt is erop gericht om door mid del van een intensieve begeleiding een probleemloze terugkeer naar de maatschappij mogelijk te maken. Dat bereik je niet als je de kliniek als een gevangenis inricht, waarin je mensen alleen maar opsluit. Het is heel belangrijk datje de patiënt tij dens de diverse fasen in het behan delingsproces het gevoel geeft dat hij vooruitgang boekt. Om terug te keren in de maatschappij moet hij langzamerhand weer de binding met de buitenwereld terugkrijgen." MAATSCHAPPIJ BESCHERMEN Buyser wil een belangrijke mis vatting rondom TBS uit de wereld helpen. "Hoewel het gebouw streng beveiligd wordt, is een TBS-kliniek geen gevangenis maar een psychia trisch ziekenhuis, waarin mensen worden opgenomen die vanuit een geestelijke stoornis een ernstig delict hebben gepleegd. Sensationele ontsnappingen met helicopters hoeven we dan ook niet te verwachten. TBS-patiënten heb ben in de regel weinig sociale con tacten waardoor de kans dat ze van buitenaf bij een eventuele vluchtpo ging worden geholpen zeer klein is. Het gaat vaak om mensen die ten tijde van de daad niet of verminderd toerekeningsvatbaar zijn en in het verleden zelf slachtoffer van een delict zijn geweest. Door deze men sen in een gevangenis op te sluiten, los je hun probleem niet op. Ze heb ben een intensieve behandeling nodig. De rechterlijke uitspraak dwingt hen om aansluitend op een celstraf een intensieve psychiatri sche behandeling te ondergaan. De belangrijkste reden om zo'n TBS- maatregel op te leggen is de maat schappij op korte en langere termijn te beschermen. Tijdens de behande ling verblijft de dader in de gesloten kliniek. Daar wordt hij getraind om zich in de toekomst zonder conflic ten in de samenleving te kunnen handhaven. Een ding moet duidelijk zijn: een TBS-patiënt is geen crimi neel. die een ernstig misdrijf - vaak weloverwogen - pleegt om er zelf beter van te worden. De maatschap pij is van mening dat deze mensen geholpen moeten worden." De resultaten van de behandeling bewijzen dat de terbeschikkingstel ling werkt. Van de 100 patiënten komt 80% na het ontslag uit de kli niek nooit meer met justitie in aan raking. Dit in tegenstelling tot cri minelen die ria het uitzitten van een gevangenisstraf veel vaker opnieuw de fout ingaan. "Een TBS-behande ling kost enorm veel geld maar gezien de resultaten mag gerust gesteld worden dat het dat meer dan waard is", concludeert Buyser. NIET BLU Naast de vestiging van de kliniek in Oostrum. zal er - naar alle waar schijnlijkheid op St. Servaas - een resocialisatie-afdeling komen, waar twaalf TBS-patiënten tijdelijk kun nen worden ondergebracht. Het gaat om mensen zonder sociaal netwerk die er na de behandeling in de kli niek alleen voor staan. In een goede sociale omgeving, dichtbij het cen trum, kunnen zij langzaam wennen aan het leven in de'maatschappij. Buyser betreurt de commotie rond om de locatie-keuze van de resocia lisatie-afdeling. Na een discussie binnen de gemeente Venray en bezwaren van onwonenden besloot het college van B&W namelijk een nieuw locatie-onderzoek te starten. Hierbij kwam St. Servaas als num mer 1 uit de bus. nipt gevolgd door St. Anna. Buyser: "We zijn er niet echt blij mee maar we staan open voor gelijkwaardige alternatieven. Onze hoop is dat er in ieder geval een resocialisatie-afdeling is als de behandeling van de patiënten aan de Wanssumseweg in gang is gezet." Of dat lukt is nu nog met geen mogelijkheid te zeggen. Bewoners in het Antoniusveld hebben immers al nadrukkelijk laten weten niets voor zo'n resocialisatie-afdeling op het terrein van Servaas te voelen. Een lange weg van bezwaarproce dures lijkt dus in het verschiet te lig gen. PEEL EN MAAS 'n abonnement waard ij pEEL EN MAAS donderdag 29 oktober 1998 - Pagina 5 In bestemmingsplan Jerusalemterrein De Venrayse politiek vreest dat er na de totstandkoming van het project Jerusalemterrein te wei nig parkeerplaatsen overblijven. Diverse fracties stelden dinsdag avond in de raadsvergadering vragen over de overeenkomst die de gemeente heeft gesloten met De Witte Hoeve. Bij het partycen trum aan de Gasstraat wordt een parkeerplaats met zo'n 70 plaat sen gerealiseerd. Volgens raadslid G. Lemmens van de fractie Van de Vorle oogt de over eenkomst met De Witte Hoeve aar dig, maar komt de centrumfunctie van Venray door een tekort aan par keerplaatsen mogelijk in gevaar. H. van de Ven (CDA) vroeg zich af of er in de toekomst alternatieven zijn als blijkt dat de parkeermogelijkhe- den rondom De Witte Hoeve onvol doende zijn. H. Teunissen (D66) had eveneens zijn bedenkingen tegen het inpassen van De Witte Hoeve in het bestemmingsplan Jerusalem terrein. En niet alleen vanwege eventuele parkeerproblemen in de toekomst. Hij was ook bang voor mogelijke geluidsoverlast: "Ik ga ervan uit dat De Witte Hoeve haar activiteiten meer en meer uitbreidt. De toekomst moet dan uitwijzen hoe het is gesteld met het geluidsni veau." Wethouder J. Houba stelde dat het aanbod aan parkeerplaatsen zelfs groter wordt na de realisatie van het bestemmingsplan Jerusalemterrein: "In het nieuwe plan zijn 205 par keerplaatsen voorzien. Dat zijn er 30 meer dan het huidige aantal van 175. Bovendien komen tegenover het nieuwe kunstencentrum aan de St. Jozefweg ook nog eens zo'n 100 parkeerplaatsen." Geluidsoverlast door het partycentrum is volgens de wethouder niet aan de orde: "De Witte Hoeve voldoet aan de gestelde eisen. Het is en blijft voor de omwo nenden een leefbare, bewoonbare omgeving." Om de snelheid van het door gaande verkeer in te dammen zul len begin volgend jaar in de bebouwde kom van Merselo vijf komremmers worden aangelegd. De maatregelen gaan gepaard met de instelling van een 30 km zone voor gemotoriseerd verkeer. Dit heeft het college van B&W dins dag besloten. De komremmers zullen worden gerealiseerd aan het Kleindorp ten noorden van Dorperveld, het Grootdorp op de grens van de bebouwde kom ten westen van De Steeg, de Pas ten oosten van Haag en op de kruising Haag- Schaapskuil. Daarnaast zal de bestaande drempel in de Veldstraat worden vervangen. Merselonaar Paul van Meijel is aangenaam verrast door het gemeentelijk besluit. Met name is hij verheugd over het feit dat er op de kruising Haag-Schaapskuil snel een komremmer zal worden aange legd. De gemeente gaf onlangs te kennen dat bij de geplande werk zaamheden aan Haag de aanleg van de verschillende verkeersplateaus niet zal worden meegenomen. De reden hiervoor waren de vele bezwaren die bewoners tijdens een informatie-avond op 15 september tegen de aanleg van deze komrem mers hadden ingediend. De bewo ners lieten weten voor een toene mende verkeersoverlast te vrezen. Van Meijel drong er eind vorige week bij verkeerswethouder Driessen op aan om op de kruising Haag-Schaapskuil toch een ver keersplateau aan te leggen. Volgens de Merselonaar werden er tijdens de info-avond namelijk geen bezwaren geuit tegen de aanleg van een kom remmer op deze kruising. "Het is van groot belang dat dit plateau er snel komt omdat dit de verkeersvei ligheid alleen maar ten goede zal komen. Met name de grote hoeveel heid vrachtverkeer zal verminderen en ook de snelheid van personen auto's zal drastisch afnemen. Mijn kinderen kunnen dan tenminste weer veilig spelen." Van Meijel liet maandag weten dat wethouder Driessen nu ook maar eens in Merselo de daad bij het woord moet voegen. Hij sprak de hoop uit dat de gemeente op haar besluit durft terug te komen. Met het college-besluit van dinsdag is die wens ingewilligd. Gewonde bij botsing Een 20-jarige vrouw uit Venray is dinsdag gewond geraakt bij een ongeval op de kruising Merseloseweg-Helfrichstraat. De Venrayse fietste over de Merseloseweg toen ze werd aange reden door een 33-jarige automobi list uit Venray, die uit de Helfrichstraat kwam. De vrouw liep rugletsel op maar hoefde niet naar het ziekenhuis. Vera biedt groot scala aan diensten en producten Het eerste Internationale Bluesfestival in De Witte Hoeve is geslaagd. Bijna 500 mensen zorgden afgelopen zondag voor een per fect sfeertje in De Witte Hoeve. Volgens mede-organisator K. van Hal staat in 1999 een tweede editie van het bluesfestival op de rol: "Waarschijnlijk opnieuw de laatste zondag van oktober. De start is nu in ieder geval gemaakt. We hebben met succes onze nek uitgestoken. De perfecte locatie met twee podia, een enthousiast en gemêleerd publiek, alles droeg bij aan het welslagen van het eerste internationale bluesfestival in Venray. Van Hal: "De stemming zat er vanaf het begin meteen in. Voor ons betekent dit een enorme stimulans om ook in 1999 de draad op te pakken. Het festival krijgt in ieder geval een vervolg. zodat ze verzekerd zijn dat het door ons geleverde product ook optimaal blijft functioneren." Dat is volgens Alders vooral belangrijk bij bedrij ven waar zij aan leveren. Veel bedrijven in Noord-Limburg en ook Oost Brabant, hebben een product van Vera aan de gevel hangen of, wat steeds meer voorkomt, inbouw van rolluiken bij nieuwbouw. "Steeds vaker komt het voor dat wij bij nieuwbouwprojecten betrokken worden om voor een goede zonwe ring te zorgen. Ook winkelbeveili ging wordt in dit verhaal steeds belangrijker," aldus Ton Alders. TREND Zonweringen, rolluiken en gara gedeuren zijn trendgevoelige pro ducten. "Elk jaar komen er nieuwe cq. andere kleuren bij. Vroeger was het zo dat een rolluik alleen functio neel behoefde te zijn. Tegenwoordig maakt een rolluik of zonwering een essentieel onderdeel uit van de Uit straling van een woning. De kleur- mogelijkheden zijn daarom zeer uit gebreid". Wie de mogelijkheden van Vera wil bekijken kan terecht in de onlangs vernieuwde showroom aan De Hulst 19 te Venray, tel. 581486. Voor Vera Venray b.v. betekent de herfst, net als met het weer, jnschakelen. Omschakelen van de vervaardiging van zonweringen naar olluiken. Voor ondernemer Ton Alders en zijn bedrijf aan De Hulst leestal een overgangsperiode. "Het moet eerst goed koud zijn geweest ttordat de mensen weer aan rolluiken gaan denken". Toch zijn met ame rolluiken niet een typisch winterproduct. "Rolluiken komen oorspronkelijk t Zuid Europa. Daar worden ze ebruikt om de warmte in de zomer uiten te houden. In Nederland is de edenering andersom maar ook leeds meer mensen beseffen dat illuiken ook in de zomer functio- eel zijn" aldus Ton Alders. Bovendien hebben ze ook een ibraakvertragingsfunctie, wat in eze tijd steeds belangrijker wordt". Vera Venray is door zijn vader, en Alders, bijna 35 jaar geleden pgericht. Alders produceerde louzieën en was daarmee zo suc- svol dat het bijgebouwtje achter jn woning aan de Patersstraat al iel moest worden uitgebreid. Jalouziën en binnenzonwering urmen nog steeds een onderdeel an het productenpakket van Vera enray. Daarnaast werd gestart met vervaardiging van zonweringen n later, na de energiecrisis van 73 kwamen daar de rolluiken bij. ■fins produceert Vera de rolluiken en de zonweringen gedeel telijk zelf. Verder worden producten van gerenommeerde fabrikanten verkocht en gemonteerd. Nieuw zijn dë garagedeuren voor met name particulieren. "Deze deuren komen steeds meer in trek. Met name de hoge isolatiewaarde van deze deu ren zijn een pluspunt ten opzichte van de reguliere garagedeuren" zo stelt Ton Alders. KWALITEIT Voor Alders is het leveren van zijn producten een belangrijke zaak. "Maar er is meer. Ten eerste gaan wij uit van kwaliteitsmateriaal. Vaak is dat voor de klant niet direct zicht baar maar het komt vaak voor dat klanten, die elders een "goedkoop" product hebben gekocht, bij ons aankloppen voor een goed product". "En dan is er natuurlijk ook de service en garantie. "Nazorg is net zo belangrijk als verkopen. Bovendien kunnen klanten bij ons een onderhoudscontract afsluiten Donderdag 26 november Junior Kamer Venray heeft op donderdag 26 november voor het tweede opeenvolgende jaar een 'Tour of Taste' op het programma staan. Voor de deelnemers is dit een unieke kans om naast lekker te eten ook het sociaal en zakelijk netwerk uit te breiden en te onderhouden. Het programma van de tweede 'Tour of Taste 1998' is nog een ver rassing voor de deelnemers. Wel is bekend dat Rene Brienen van Onder de Boompjes uit Overloon en Geert Bakens van De Kooy uit Wanssum hun medewerking hebben toege zegd. Beiden staan ongetwijfeld garant voor enkele culinaire hoog standjes. Junior Kamer Venray in oprich ting behoort nog niet tot de meer dan 90 Junior Kamers die in Nederland bij de overkoepelende federatie zijn aangesloten. De Junior Kamer Nederland telt in totaal 2500 leden, de Venrayse kamer bestaat uit 19 leden. Het is de bedoeling dat in de loop van 1999 de Junior Kamer Venray (JKV) officieel wordt opge- De Tour of Taste is naast gezelli- tafelen ook contacten leggen en onderhouden. richt. Aan de Junior Kamer nemen jonge (tussen de 20 en 40 jaar), ambitieuze mensen deel die bereid zijn om samen te werken in maat schappelijk relevante projecten. Het gaat hier met name om mensen die als zelfstandige dan wel als leiding gevende in zakelijke-, dienstverle nende- dan wel overheidsorganisa ties werkzaam zijn. De Junior Kamer geeft de deelnemers de mogelijkheid hun talenten te ont plooien en hun managementkwali teiten verder te ontwikkelen. Het credo van de kamer is 'Learning by doiing. De ervaring en kennis die ze opdoen hebben hun uitwerking op de beroepsmatige activiteiten. Tijens de maandelijkse borrel en vergadering en de diverse commis sievergaderingen leren de leden elkaar" goed kennen. Dat gebeurt nog beter tijdens de activiteiten die ontplooid worden zoals een golf- middag en een zeilweekend. Mevrouw D. Boley uit St. Oedenrode is de vierde winnares van de krui wagenactie van de ondernemers aan het Henseniusplein. Ook zij maak te met een kruiwagen een rondrit langs de kramen en winkels aan het plein om wist daarbij enkele fraaie artikelen in de wacht te slepen. Volgende week wordt de vijfde en laatste winnaar van de 'Henseniusplein-actie'bekendgemaakt (Foto: Hoedemaekers Venray). V Mevrouw Boley winnares 'Grijp nu uw kans!', dat is het thema van de open dag die de Arbeidsbureaus in Limburg zaterdag 31 oktober organiseren. Tussen 10.00 en 15.00 uur zijn banenzoekers, herintreders, baan- veranderaars en ieder ander die zich wil oriënteren op zijn moge lijkheden op de arbeidsmarkt van harte welkom De arbeidsmarkt biedt volop mogelijkheden. Er zijn veel vacatu res en voor werkzoekenden die inte resse hebben voor het leren van een vak zijn er volop mogelijkheden om scholing (al dan niet in combinatie met werk) te volgen. Speciaal is dat bij enkele Arbeidsbureaus bedrijven aanwezig zijn die rechtstreeks met geïnteresseerde kandidaten willen praten over de openstaande vacatu res. Natuurlijk kan ieder zich laten inschrijven bij hel Arbeidsbureau voor een (andere) baan (neem altijd een geldig identiteitsbewijs en SOFl-bewijs mee). Daarnaast kun nen bezoekers sollicitatietips ver krijgen - bij enkele Arbeidsbureaus verzorgt men ook sollicitatieworks- hops - en kan men zien welke scho lingsprojecten het Arbeidsbureau biedt. Ook kan men in ieder Arbeidsbureau gratis hel Internet verkennen. In Venray ligt de nadruk op het verbeteren van sollicitatie vaardigheden. Deze Arbeidsbureaus verzorgen gratis sollicitatieworks hops waarvoor men zich reeds voor af kan opgeven, om zeker te zijn van een plek! Industrieterrein de Hulst Tel. 0478-581486 Zonwering-Rolluiken-Roldeuren-Garagedeuren-Hordeuren-Rolhekken ONDERHOUD - REPARATIE - RENOVATIE

Peel en Maas | 1998 | | pagina 5