PEEL EN MAAS VOOR ALLE SOORTEN EN BUITEN- Stageproject nog steeds een schot in de roos 'Patrick: Ik wil leven! Vrijwilligerscentrale op jacht naar erkenning Ri77;ÏTil Naar nieuwe wegen in iet voortgezet onderwijs Plannen voor kunstwerk in Castenray ZONWERINGEN Raayland wil met bedrijven meerjarige contracten afsluiten min Bagci links) had hel op haar stageplaats ontzettend naar haar zin I Raayland College wil voor r arbeidsoriëntatie/stage-pro- meerjarige contracten afslui- met het Venrayse bedrijfsle- Op die manier wil de ilengemeenschap het voortbe- i van het project waarborgen neer zekerheid krijgen over aanbod van stageplaatsen, r jaar nemen zo'n 400 leerlin- vanuit de opleidingen VB03 en MAV03 deel aan een stage ledrijfsoriëntatie van een of weken in een bedrijf. :tafsluiten van meerjarige con- en heeft volgens Jan van :ren, sectordirecteur VMBO het Raayland College, voor jartijen alleen maar voorde- "Wij kunnen dan beter plannen we meer zicht hebben op het vaste stageplaatsen. We heb- al diverse bedrijven die jaar hun medewerking verlenen, het afsluiten van langdurige aden hoef je bovendien niet jaar opnieuw veel tijd te ste- ihet werven van andere bedrij- Die kunnen op hun beurt door instellen van bijvoorbeeld een coördinator de begeleiding agiaires beter stroomlijnen." asteren denkt aan contracten irie tot vijf jaar waarin vaste aken worden gemaakt over een levan leerlingen. Op die wijze op voorhand 50 tot 60 procent van de jaarlijkse behoefte aan stage plaatsen worden ingevuld. Via een werving dienen de overige plaatsen te worden gerealiseerd. 'PROEVEN EN RUIKEN' In de afgelopen twee weken lie pen opnieuw ruim 100 leerlingen van de opleiding VB04 stage in het Venrayse bedrijfsleven. Arbeidsoriëntatie en stage vormen voor het Raayland College dan ook twee belangrijke instrumenten om de leerlingen kennis te laten maken met de arbeidsvloer. "Want", zo stelt Van Casteren, "Als je het gros van de leerlingen vraagt 'wat doet je vader?' moeten ze het antwoord schuldig blijven. Ze weten wel in welk bedrijf hij werkt, maar wat hij precies doet weten ze niet. Dat is de algemene tendens. Vroeger liep je binnen bij de schoenmaker, de smid of de bakker en zag je wat ze deden. Nu kunnen de kinderen zich geen enkel beeld vormen wat een bepaald beroep inhoudt. Alleen al daarom is het goed dat ze een kijkje in de keu ken kunnen nemen." Coördinator Toon Theeuwen bevestigt dat beeld: "De doelstelling van het project is te ervaren wat werken inhoudt. De leerlingen kijken op de werkvloer, doen indrukken op, lopen mee in het arbeidsproces en voeren opdrachten uit." Frappant is het volgens Theeuwen hoe de leerlingen zich tij^ Leerlingen die HAVO- of VWO-onderwijs volgen, worden in de ivènbouw geconfronteerd met de 2e fase. Zo zullen de leerlingen ii het hrugjaar 1999-2000 in de bovenbouw ook geen traditioneel AVO- of VBO-onderwijs kunnen volgen: deze genoemde school- orten worden verenigd in het zogenaamde VMBO, het jorbereidend Middelbaar Beroepsonderwijs. Karakteristiek voor 2e fase en het VMBO is. dat de leerling geacht wordt op een meer Ifstandige wijze te studeren. De rol van docent zal geleidelijk aan «wikkelen tot begeleider van het leerproces. VMBO en 2é fase vra- n om ingrijpende veranderingen op onderwijskundig en organisa- risch vlak. Daarom zullen de docenten van het Raayland College n de sectoren 2e fase en VMBO op maandag 2 november actief zig zijn op een studiedag om zich goed voor te bereiden op de ver- Kieringen in het onderwijs. De bovenbouw van de school vraagt om Ifstandige leerlingen. Die worden niet van de ene op de andere dag Dat vraagt om een langdurig proces van begeleiding. De •centen van leerjaar 1 en 2 van het Raayland College zijn bezig om ch te verdiepen in de wijzen waarop kinderen vanaf leerjaar 1 naar ^gevraagde zelfstandigheid kunnen toegroeien. Maandag is deze oep leraren in discussie over de manieren waarop die zelfstandig- idin de vaklessen ontwikkeld wordt. Zo wordt ae verticale lijn in opvoeding en in het onderwijs op het Raayland College vorm ■geven. De basis voor de vernieuwingen in de onderbouw leggen en in VMBO en fase 2 op dat fundament verder werken. x/i Harold %k LENSSEN KEUKENINRICHTING (0478)539020 op afspraak, ook 's avonds Stayerhofweg 2b Wanssum dens hun stageperiode opstellen: "Je kunt je niet voorstellen wat voor een invloed zo'n stageperiode heeft op de leerlingen. Ze stellen zich heel anders, volwassener, op. Ze ervaren dat er binnen een bedrijf regels zijn, een bepaalde arbeidshouding wordt vereist. Dat soort zaken is helemaal nieuw voor hen. Een leuk voorbeeld komt van een meisje dat in het zie kenhuis stage heeft gelopen. Die kwam bij mij terug met de opmer king 'ze zeggen wat ik moet doen'. Dat verschil tussen leren en werken maakt op de meesten indruk. Ze proeven en ruiken wat werken inhoudt." VOLWAARDIG Het Venrayse bedrijf Inalfa is in het kader van het arbeidsoriëntatie- /stageproject jaarlijks gastheer van zo'n kleine tien leerlingen. Directeur Erik Peters onderstreept het belang van het project: "Het Raayland College is voor ons, maar ook voor veel andere Venrayse bedrijven, een belangrijke toeleve rancier. De school levert de mede werkers van de toekomst. Uit het oogpunt van maatschappelijke betrokkenheid kun je het als bedrijf dan ook niet maken om niet mee te doen. Deze unieke samenwerking tussen onderwijs en bedrijfsleven verdient alle steun." Ook de stagiai res verdienen het om binnen het bedrijf als volwaardige medewerker te worden behandeld. Dus niet door ze een week lang als loopjongen te gebruiken. "Tn die zin nemen we ze ook niet in bescherming. Stagiaires nemen bij ons ook de telefoon op, dat doen ze thuis ook. In dat opzicht is het ontzettend belangrijk hoe een leerling door ons wordt geïntrodu ceerd. Wat ze kunnen verwachten. Ze draaien volwaardig mee. Daarnaast is het ook voor onze medewerkers een welkome afwisse ling. Wie vertelt per slot van reke ning niet graag over z'n werk." STAGE Yasemin Bagci liep de afgelopen twee weken stage bij Drogisterij Neeteson in Vènray. Tot volle tevre denheid van haarzelf en de mede werkers van Neeteson. "Het was een geweldig leuke ervaring. Iedereen was heel aardig, het is me ontzet tend goed bevallen. Ik heb dan ook gevraagd of ik er op de zaterdagen kan komen werken." Bij Neeteson werd Yasemin actief betrokken bij alle werkzaamheden en als volwaar dige stagiaire behandeld: "Ik heb zo'n beetjes alles gedaan. In het magazijn en de winkel gewerkt, arti kelen geprijsd, klanten geholpen, het was gewoon ontzettend leuk en afwisselend." Haar inzet en vaardig heden werden beloond met een goede beoordeling. Op het stagerap port prijken louter vermeldingen 'goed'. Een acht als cijfer moet bij dragen aan het met succes voltooien van de opleiding VB04 administra tie. Al is het werk als verkoopster haar goed bevallen, het is uiteinde lijk niet de richting die Yasemin op wil. De 16-jarige Venrayse wil toch liever een werkplek in de adminis tratieve richting. "Maar eerst ga ik doorstuderen. Ik ga waarschijnlijk naar de HAVO. Een stuk zwaarder, dat wel, maar de moeite waard om te proberen." Peter Lommen kreeg een stage plek bij Toyota-dealer Oostendorp in Vènray. De 16-jarige Venraynaar, leerling VB04 Motorvoertuigen techniek. kreeg twee weken de kans om een kijkje te nemen in een auto mobielbedrijf. Maar niet alleen kij ken, het was ook aanpakken in de werkplaats: "Ik heb zo'n beetje alles gedaan; kleppen stellen, remblokjes schoonmaken, wielen uitbalanceren, airco en startonderbrekers inbou wen, noem maar op. Alle werk zaamheden die in een autobedrijf worden uitgevoerd. Tweede mon teur Eric was m'n begeleider. Alles wat ik heb gedaan, werd door hem nog een keer nagekeken." Peter zag zijn inzet beloond met zes keer de kwalificatie 'goed' en een keer 'vol doende'. op zijn stagerapport. Een mooi cijfer dat meetelt voor z'n eindexamen wordt zijn deel. Veel belangrijker vindt hij echter de erva ring die hij in de praktijk heeft opgedaan: "Ik heb in twee weken tijd meer geleerd dan in zes maan den op school. Prachtig toch, in de praktijk bezig zijn, veel beter dan al die theorie." Peter, die al eerder de opleiding mechanische techniek met succes afrondde, heeft nog geen definitieve toekomstplannen. "Het wordt MTS werktuigbouwkunde of de lasopleiding aan het LCB. Ik ben er nog niet uit." DONDERDAG 29 OKTOBER 1998 - NR. 44 HONDERD NEGENTIENDE JAARGANG Boek over een kansloze strijd tegen aids Nog voor het einde van dit jaar verschijnt het eerste boek van de hand van Trouw-journalist Adri Vermaat: 'Patrick: ik wil leven!' Het boek vertelt het verhaal van Patrick, een gewone Venrayse jon gen die op 29 augustus 1994, op 19-jarige leeftijd, overlijdt aan de gevolgen van aids. Aan de hand van verhalen van direct betrokke nen geeft Vermaat het 'verbor gen' leven van Patrick prijs. De ziekte aids openbaart zich in 1987, nadat Patrick drie jaar eerder bij een bloedtransfusie besmet is geraakt met het HIV-virus. Als in 1995, na Patricks dood, minister Borst van Volksgezondheid bekend maakt dat patiënten als Patrick of hun nabestaanden recht hebben op een schadevergoeding van 200.000 gulden, komt ook Patricks moeder, Leentje Faas, hiervoor in aanmer king. De biologische vader van Patrick. Eef Merkestein. van wie Leentje al in 1979 gescheiden is, doet vervolgens een beroep op het erfrecht. Leentje Faas krijgt 50.000 gulden, de biologische vader én de beide kinderen uit zijn tweede huwelijk ontvangen ieder eenzelfde bedrag. Wat volgt is een juridische strijd die breed wordt uitgemeten in de media en zelfs de Tweede Kamer haalt. Adri Vermaat, die door uitge verij Ellessy werd benaderd om over dit gegeven een boek te schrij ven, zag hierin een uitdaging z'n eerste boek te realiseren. Vermaat: "Het onderwerp sprak me bijzonder aan. Ik kende het hele verhaal vanuit de media, de diverse publicaties in dagbladen, de aandacht op tv. Vooral het menselijke aspect fasci neerde me enorm." De reacties die zijn boek teweeg zullen brengen, interesseren hem ogenschijnlijk minder: "Anderen moeten maar beoordelen of ze het een goed boek vinden. Zelf heb ik het als verras send ervaren om een onderwerp zo uitputtend te behandelen. Om me zo te kunnen uitleven." WAARDEOORDEEL Vermaat, die als journalist bij Trouw voornamelijk schrijft over juridische zaken, jeugdzorg en jeugdproblematiek, geeft in "twee Patrick overleed in 1994 nadat hij bij een bloedtransfusie besmet werd met het HIV-virus. delen een impressie van het kort stondige leven van Patrick en de nageschiedenis. Hij baseerde zijn boek op eigen onderzoek en op ver halen van direct betrokkenen, met name Patricks moeder Leentje en haar huidige man Paul Faas. Beiden verleenden hun volledige medewer king aan de totstandkoming van 'Patrick: Ik wil leven!' Schrijver Vermaat overwoog ook Eef Merkestein erbij te betrekken, maar zag daar uiteindelijk toch vanaf: "De rol van de natuurlijke vader kun je niet wegpoetsen, maar in dit geval heb ik toch gemeend ook zonder zijn bijdrage een goed verhaal neer te kunnen zetten." Bij de juridische nasleep van de nabestaandenrege- ling zoals die door minister Borst destijds werd getroffen, plaatst Vermaal een kritische kanttekening. Voor Merkestein toont hij zelfs begrip, zonder een waardeoordeel uit te spreken: "De man staat for meel in zijn recht. De rechter heeft uitiendelijk bepaald dat hij recht had op het geld. Al kun je natuurlijk WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMGEVING Themaweek over vrijwilligerswerk in Venray (1) initieert en ondersteunt het vrijwilli gerswerk in de gemeente Venray. Het bevordert tevens de belangen van vrijwilligers en vrijwilligers werk op het terrein van zorg, educa tie. recreatie en sport. Een van de belangrijkste taken is het bemidde len tussen vraag en aanbod. Volgens Karen Longstaff van Synthese gaat het uitstekend: "Dankzij de centrale zijn door 32 vrijwilligers inmiddels 55 vacatures ingevuld. Sinds de start melden de organisaties en instellin gen zelf vacatures. Binnen het bestand aan vrijwilligers zoeken we dan of een vacature in te vullen is." De al ingevulde vacatures variëren van het rijden van de buurtbus, de opvang in het sociaal pension in Oirlo tot en met het groepsvervoer van verstandelijk gehandicapten, het bezorgen van maaltijden en huis werkbegeleiding van minderjarige asielzoekers. Er wordt op zeer zorgvuldige wijze invulling gegeven aan de vacatures, in goed overleg tussen de medewerkers van de Vrijwilligerscentrale en de vrijwilli ger. Longstaff: "In een intake gesprek wordt samen de richting bepaald. Hoeveel uren is iemand beschikbaar en in welke richting zoekt hij of zij vrijwilligerswerk? Dat soort vragen komen eerst aan de orde alvorens we gaan kijken voor welke job iemand in aanmerking komt." VERBORGEN KWALITEITEN Een ander doel van de Vrijwilligerscentrale is om cliënten van de afdeling sociale zaken, die weinig tot geen perspectief op betaalde arbeid hebben, in te zetten voor maatschappelijk zinvolle werkzaamheden. Daarmee wordt invulling gegeven aan de zorgtaak van de gemeente voor maatschappe lijke activering van uitkeringsge rechtigden. Zo wil de gemeente ook voorkomen dat deze mensen in een sociaal isolement geraken. Een beleid dat extra gestalte krijgt door uitkeringsgerechtigden vrijwilli gerswerk te laten doen met behoud van een uitkering en hiervoor zelfs premies of vergoedingen tegenover te stellen. Moerkerk: "In dit kader werpt de samenwerking met de gemeente langzaam maar zeker haar vruchten af. De mensen kunnen via het vrijwilligerswerk ervaring opdoen en zo hun kansen op de arbeidsmarkt vergroten. Daarnaast halen we de kwaliteiten van vrijwil ligers naar boven." De Vrijwilligerscentrale neemt daarnaast deel aan een provinciaal experiment binnen het vrijwilligers werk, de EVK (Erkenning van for meel en informeel verworven kwali teiten). Een methode die in het bedrijfsleven in het buitenland, met name in Groot-Britannië, al langer wordt gehanteerd. En met succes. Longstaff: "In dit experiment is 'investeren in jezelf' de leidraad. Bewust met jezelf bezig zijn, wat zijn mijn kwaliteiten. De deelne mers stellen een map samen met daarin hun ervaringen in het leven. Ze zijn bewust bezig met hun moge lijkheden en tekortkomingen. Mensen blijken vaker over 'verbor gen kwaliteiten' te beschikken, eigenschappen die we door middel van dit project boven water halen." Van 7 tot en met 12 december vindt in de Bibliotheek Venray een themaweek over vrijwilligers werk plaats. Tijdens die week staan onder andere een actiedag van vrijwilligers in de wijk, een vrijwilligerswerving, een informa tiemarkt en themabijeenkomsten op het programma. Voorafgaand aan deze themaweek in Peel en Maas een serie artikelen over vrij willigerswerk. In de eerste bijdra ge aandacht voor de Vrijwilligerscentrale Venray, een organisatie die eind vorig jaar in het leven werd geroepen om vraag en aanbod van vrijwilligerswerk op elkaar af te stemmen. Vanuit Stichting Synthese werd in 1996 bij de gemeente Venray de mogelijkheid aangekaart voor de oprichting van een Vrijwilligerscentrale. De gemeente vraagtekens plaatsen of juist hij en zijn twee zoons uit zijn tweede huwelijk recht hadden op zo'n groot deel van de nabestaandenregeling." GENOEGDOENING De rol van de regering, rondom de nabestaandenregeling voor slacht offers die als gevolg van een bloed transfusie besmet raakten met het HIV-virus, noemt Vermaat dubieus. "Wat me vooral bezig heeft gehou den. is dat minister Borst naar aan leiding van één rapport van de Ombudsman, waaruit duidelijk werd dat de overheid medeverant woordelijk was. meteen actie onder nam. Slachtoffers en nabestaanden konden meteen op een forse tege moetkoming rekenen, terwijl de zaak toch al zo'n 12, 13 jaar speel de. Waarom is pas na zo'n lange tijd een onderzoek ingesteld? Justitie had veel eerder op deze zaak gezet moeten worden. Ik ben ervan over tuigd dat de regering de zaak in de doofpot heeft willen stoppen." Volgens de schrijver hebben nabe staanden/slachtoffers in eerste instantie ook altijd een kansloze strijd gestreden. Dat is hem een doorn in het oog: "In procedures tegen de overheid sta je als eenling machteloos. Je moet een geweldig incasserings- en uithoudingsvermo gen hebben. Het is een kwestie van wie het meeste geld en de langste adme heeft. Als eenling trek je dan uiteindelijk meestal aan het kortste einde. Voor de overheid speelt geld en tijd geen rol." Vermaat is dan ook blij dat de ruim 150 slachtoffers die besmet raakten met het HIV-virus en de nabestaanden hun genoegdoe ning hebben gekregen. "Al moetje je afvragen of die 200.000 gulden wel voldoende is. Voor Leentje en Paul in ieder geval niet. Voor hen werd de regeling typisch een geval van 'pech gehad'." PEEL EN MAAS UW WEEKBLAD Karen Longstaff en Kees Moerkerk hebben er het volste ver trouwen in dat de Vrijwilligers centrale een structureel karakter krijg't_ ging daarmee akkoord als de behoefte aan een dergelijke organi satie kon worden aangetoond. Uit een door Synthese in 1997 afgerond onderzoek onder verenigingen en instellingen in Venray bleek dit inderdaad het geval. Medewerker Kees Moerkerk van Synthese: "Er bleken binnen die organisaties maar liefst 400 vacatures te zijn die door vrijwilligers ingevuld konden wor den. Dankzij het positieve resultaat van het onderzoek gaf de gemeente nog in datzelfde jaar groen licht om te starten." Synthese krijgt twee jaar tijd van de gemeente Venray. die op haar beurt een financiële injectie aan het project geeft, om te laten zien dat de Vrijwilligerscentrale levensvatbaar is. Moerkerk: "Er moet voldoende respons zijn vanuit verenigingen en instellingen. Daarnaast moet er animo zijn om vrijwilligerswerk te verrichten. Slagen we in onze opzet dan krijgt het experiment na die twee jaar een structureel karakter." IN GOED OVERLEG De Vrijwilligerscentrale is het coördinatiepunt binnen het vrijwilli gerswerk. De centrale stimuleert. Piet Hermans maakt eerste ontwerp De Venrayse kunstenaar Piet Hermans heeft van de dorpsraad in Castenray de opdracht gekre gen een ontwerp te maken voor een kunstwerk ter verfraaing van het Venrayse kerkdorp. Volgens voorzitter Steph Lintzen van de dorpsraad betekent dit echter niet per definitie dat Hermans de opdracht ook krijgt. "Dat hangt namelijk af van meerdere facto ren." "Het idee om de inwoners van Castenray een kunstwerk aan te bie den dat representatief is voor het kerkdorp, bestaat al langer", aldus Lintzen. "We zijn het er met zijn allen over eens dat het iets herken baars moet worden maar wat dat precies is, weten we nog niet. Want wat is nu eigenlijk typisch Castenray's? We hebben Piet Hermans dan ook de opdracht gege ven een ontwerp te maken voor een kunstwerk waarin de mensen aan bepaalde symbolen hun dorp her kennen. Hij heeft ons laten welen binnen twee maanden met iets op de proppen te zullen komen. We zullen dat ontwerp bekijken en vervolgens besluiten of we met hem in zee gaan. Als dat laatste het geval is, zal een geschikte locatie voor het kunst werk moeten worden gezocht." Volgens de voorzitter van de dorpsraad bevindt het plan zich nog nadrukkelijk in de verkenningsfase. "Het is niet duidelijk wat voor een kunstwerk het wordt, op welke loca tie het komt te staan, hoeveel het gaat kosten en wie het precies gaat betalen. We zullen proberen sponsors te vinden en daarnaast rekenen we op een subsidie van de gemeente ter verfraaiing van ons dorp. Een ding weten we zeker: Castenray krijgt nog voor de eeuwwisseling een kunstwerk dat bij Castenray past." STATIONSWEG 13 VENRAY TEL. 0478-515010

Peel en Maas | 1998 | | pagina 19