Speelplaats in Oirlo nadert voltooiing Vereniging huldigde zes jubilarissen Zaterdag 24 oktober: RABOBANK INFODAG HYPOTHEKEN Beeldhouwer Sjef Courtens maakt het Venrayse kloostermonument Presentatie gedenkboek Venrayse kloosters In PEEL EN MAAS donderdag 22 oktober 1998 - Pagina 7 Resultaat van zelfwerkzaamheid bewoners kerkdorp De Werkgroep Speelplaats jasisschool Oirlo heeft onlangs ien cheque van 10.000 gulden van iet Comité Kinderpostzegels in mtvangst mogen nemen. Met het ield schaft de werkgroep een kin- lerzitgroep en een evenwichts- ialk voor de speelplaats aan. ierder worden rond het speel- misje uit veiligheidsoogpunt rub- ieren tegels aangelegd. Met de chenking kan de werkgroep de peelplaats in het hartje van het t'enrayse kerkdorp nog meer achet geven. En kan in het voor aar van 1999 het project worden ifgesloten met als eindresultaat tn speelplaats waar jong en oud n Oirlo trots op kan zijn. In goed overleg tussen schoollei- üng. ouders en de Dorpsraad Oirlo rerd eind 1997 besloten qm de peelplaats aan de Haalakker niet anger in stand te houden en het ter- ein rondom de basisschool als nieu- re locatie te kiezen. "Omdat", zo egt Pieter Classens van de werk- joep "Iedereen ervan overtuigd ras dat een nieuwe, veilige speel- ilaats het beste rond de basisschool erealiseerd kon worden. Centraal elegen in een nieuwe wijk, met een Ipen karakter en de achterliggende etlachie dat hier de sociale controle en stuk groter is." PROJECT De driehoek werkgroep-gemeen- e-dorpsraad was vrij snel klaar met iet smeden van plannen. Met dank an Rob Rambags van speeltuin Jein Zwitserland in Tegelen die de werkgroep ideeën aandroeg. Het ostenplaatje was niet mals: 00.000 gulden voor het hele pro- ectdat in fases uitgevoerd zou kun- en worden. De werkgroep schreef oveel mogelijk fondsen (onder ndere de Stichting Katholieke foden en Stichting Madurodam an voor een financiële bijdrage. )ok op het dorpsradenfonds van de emeente Venray werd, en niet jvergeefs, een beroep gedaan. Maar je kunt je voorstellen dat het lij lange na niet genoeg was om alle rensen te realiseren", aldus Jan iteeghs van de werkgroep. "Met mder andere een 'vreemd-geld- e kinderen in Oirlo en ook Jan Steeghs zijn maar wat tevreden met hun nieuwe speelplaats actie', een braderie met zelfgemaak te spullen en andere acties hebben we als gemeenschap nog eens ruim tien mille binnengehaald." ZELFWERKZAAMHEID De speelplaats zou echter nooit en te nimmer zijn gerealiseerd zonder de inzet van de Oirlose bevolking. Nagenoeg niemand van het bijna 1200 zielen tellende kerkdorp ont trok zich aan zijn of haar verant woordelijkheid als om hulp werd gevraagd. Classens: "Iedereen heeft op zijn of haar manier een steentje bijgedragen aan de speelplaats. In het voorjaar en de zomer zijn er avonden geweest dat hier tientallen inwoners, jong en oud, meehielpen met het plaatsen van de toestellen, schoonmaak- en tuinwerkzaamhe- den, de reparatie van het hekwerk. We hebben 90 kuub zand moeten weghalen en later weer terug moe ten storten. De inwoners hebben, zoveel als mogelijk was, zelf gedaan. En daar kunnen we trots op zijn." "Bovendien", vult Steeghs aan. "Doordat inwoners betrokken zijn geweest bij het project, hopen we dat iedereen ook een oogje in het zeil houdt. Het is toch iets wat we met z'n allen hebben gedaan. Iets waar we inderdaad trots op mogen zijn, maar waar we ook zuinig op moeten zijn." HARDHOUT Classens en Steeghs laten vol trots de speelplaats zien. Twee prachtige multifunctionele toestellen om in te klimmen en te hangen en om vanaf te glijden; een huisje voor de klein tjes, springveren een zandbak en (picknick)tafels voor als opa en oma meekomen. Voor de pakweg 200 kinderen tot 14 jaar in Oirlo is het al maandenlang genieten geblazen. Want aan de achterzijde staan ook nog eens nieuwe rekstokken, een 'pingpongtafel' en een basketbal- ring. Het kunstwerk van Gussen Wie, dat temidden van de speeltoe stellen staat, komt nog beter tot z'n recht. Aan de kwaliteit van de toe stellen is niet getornd. Steeghs: "Integendeel, ze zijn van duurzaam Europees hardhout. Ze zijn veilig en voldoen aan de strenge eisen die staan in de nieuwe wet rondom speeltoestellen." De officiële ope ning van de speelplaats vindt waar schijnlijk in het voorjaar van 1999 plaats. "Eri dat hadden we vorig jaar bij de start van het project niet dur ven dromen. Als werkgroep hadden we zo'n twee jaar uitgetrokken om alles in fasen te realiseren. Ja, en als dan ruim een jaar later nagenoeg alle wensen zijn ingewilligd, kun je als werkgroep alleen maar tevreden zijn", aldus Classens Vivace viert 75 jaar koorzang in Ysselsteyn Flinsenberg bracht het koor in de jaren '80/'90 tot een grote muzikale hoogte. Er zijn vele aangelegenhe den waarop het koor op een uitste kende wijze een muzikale ambassa deur van het dorp genoemd mag worden. Uit een prijsvraag onder de leden werd in 1980 de naam 'Vivace' gekozen. Bij het 60-jarig bestaan werd een door de leden gemaakt vaandel in gebruik geno men. en ook het loge, een sol-sleu tel, werd door een van de leden bedacht. Toch kwam er begin negentiger jaren een wat moeilijkere periode, zoals deze in alle vereni ging wel eens voorkomt. Uiteindelijk resulteerde dit na 30 onafgebroken jaren in het heengaan van Gerrit Flinsenberg, in 1994. Na een moeizame zoekperiode werd Gerrit opgevolgd door Jos Wilmer uit Blitterswijck. Deze liet het koor na een inloopperiode met Kerstmis 1995 weer een prima Nachtmis ver tolken. Inmiddels zijn het koor en dirigent Jos Wilmer aan elkaar gewend en de zang gaat na het diep tepunt in 1994 weer snel 'cresendo'. Een van de grote activiteiten van het koor buiten de kerk was zeker de deelname aan de revue: 50 jaar parochie, in 1986. De laatste uiting op dit gebied was zeker de deelna me van het volledige koor aan de 'Night of proms en classics', die door de fanfare bij haar 50-jarig jubileum in oktober 1997 werd gehouden, daarnaast werd er door vele zangers en zangeressen in 1996 meegedaan met de dorpsrevue' Van wat 'r hier gebeurde' bij gevolg van 75 jaar Ysselsteyn. Zo gaat het Gemengd Kerkelijk Zangkoor Vivace, na een hopelijk mooie vie ring van het 75-jarig jubileum op 18. 24 en 25 oktober 1998, voort op de weg die in 1923 is ingeslagen door het toenmalige herenkoor. Nog steeds op de eerste plaats ter opluis tering van de kerkelijke diensten, maar daarnaast ook vele activiteiten ontplooiend buiten het kerkelijk gebeuren. Moge deze weg een weg zijn met veel muzikaal genot voor de leden van Vivace, dat zowel aan hen, maar ook aan allen die hun gezang horen, voldoening zal geven. @tk:FEESTPROGRAMMA Na de receptie van afgelopen weekeinde en de presentatie van de uniformen en de huldiging van jubi larissen wordt komend weekeinde het feestprogramma voortgezet. Zaterdag 24 oktober is er een muziekavond waaraan bijna alle muziekgezelschappen en koren van Ysselsteyn deelnemen. Aanvang om 19.30 uur in De Smelehof. Zondag 25 oktober is er een feestdiner voor leden met hun partner. WIJ ZOEKEN regelmatig nieuwe bezorgers voor Peel en Maas. Aanmelden in onze boekhandel Grotestraat 68 of telefonisch 582727 Wie wel eens een huis heeft gekocht of verbouwd, weet er alles van: je wordt over laden met adviezen van vrienden, familie en kennissen. Voor de argeloze toehoorder krijgt zoiets dan al gauw iets van een spannend avontuur. Toegegeven, er moet van alles worden geregeld. Maar zo inge wikkeld als het soms wordt voorgespie geld, is het nou ook weer niet. Als je je maar door de juiste mensen laat voorlich ten. En dat is nu precies waar het tijdens onze infodag hypotheken om draait: des kundig advies en doelgerichte informatie. Kom daarom zaterdag 24 oktober tussen 10.00 en 13.00 uur naar de Rabobank. De adviseurs van onze kantoren in Venray en Leunen staan dan voor je klaar om jou uit voerig te informeren en jouw vragen te beantwoorden. Met de adviseurs van Rabobank Huis Hypotheekadvies sta je er niet alleen voor. verzekeringen - financiële planning - beleggen - hypotheken - lenen - sparen Rabobank Venmy-Oostrum tel.(0478)530 216 peelmaas@tref.nl Zevenrode tel. (0478) 530343 rabol28l@tref.nl Een mooier verjaardagscadeau had hij zich niet kunnen wensen: op de dag dat hij 75 werd, kreeg de Maastrichtse beeldhouwer Sjef Courtens de officiële opdracht voor de vervaardiging van een kloostermonument in Venray. Hetgedenkteken zal over ruim een jaar geplaatst worden in de scha duw van de Sint Petrus' Banden kerk. Het beeld moet de herinne ring levend houden aan de ver schillende kloostergemeenschap- Delen van het ontwerp voor het kloostermo nument, dat geplaatst wordt om de vroegere aanwezigheid van de religieu zen te blijven herinneren in Venray, pen, die in het verleden in Venray actief waren. "Ik wil nog één keer vlammen" zegt Sjef Courtens. "Eerlijk gezegd had ik nooit verwacht dat ik op mijn leeftijd nog zo'n grote opdracht zou krijgen. Ik zie het als een geweldige uitdaging, ook al omdat het thema me enorm aanspreekt. De verschil lende orden en congregaties hebben zich in Venray eeuwenlang bezig gehouden met de zogeheten werken Het gedenkboek "Twaalf stenen uil de stroom", waarin zeven Venrayse auteurs de twaalf kloosters van Venray hebben beschreven, wordt op vrijdag 20 november om 14.30 uur in De Witte Hoeve gepresenteerd. De eerste exemplaren worden aangeboden aan burgemeester Waals, deken Coenen en de oversten van de verschillende orden en congregaties, die in het boek wor den beschreven. Het boek, en straks ook het kloostermonument, zijn bedoeld als dankbare herinneringen aan hen, die ooit vanuit de stilte van de kloosters hun belang rijk werk voor Venray hebben verricht en op hun eigen wijze Venray mede hebben grootgemaakt. In het zeer fraai uitgevoerde boek, verlucht met een groot aantal interessante foto's, wordt een hommage gebracht aan de paters, zusters en broeders, die ooit de twaalf Venrayse kloosters hebben bewoond en door de eeuwen heen werkzaam zijn geweest in de gezondheidszorg, het onderwijs en de zielzorg. De kloosters van weleer zijn verdwenen of hebben een andere bestemming gekregen. De kloosterbevolking is uit Venray weg getrokken. Maar de dank-baarheid voor hetgeen de religieuzen voor Venray hebben gedaan, zal altijd blijven. Vandaar dit boek. dat bij voor-intekening voor f 30,- te bestellen is via onderstaande bon en na de presentatie voor f 35,- verkrijgbaar is in de boekwinkels. INTEKENSTROOK: BOEK "TWAALF STENEN UIT DE STROOM" Ja ik wil graag exempla(a)r(en) van de uitgave "Twaalf stenen uit de stroom" voor de intekenprijs van f 30,- per boek. NAAM: Straat: Postcode:....Plaats: Handtekening: Invullen aantal exemplaren Strookje kunt u opsturen aan het secretariaat van DE STICHTING KLOOSTERMONUMENT VENRAY Biezevenneke 2 5801 HN VENRA van barmhartigheid. En dat wil ik in het beeld tot uitdrukking brengen." Het kloostermonument, inmiddels in ontwerp gereed, bestaat uit een bronzen beeld van een kloosterling op een sokkel van natuursteen, waarop nog eens drie. eveneens in brons uitgevoerde reliëfs worden aangebracht, die de belangrijkste werken van barmhartigheid uitbeel den: de hongerigen spijzen, de dor- stigen laven en de naakten kleden. Op de foto's ziet u delen van het ontwerp voor het monument dat geplaatst wordt om de vroegere aan wezigheid van de religieuzen te blij ven herinneren in Venray. Sjef Courtens: "De mensen zullen straks niet hoeven te zoeken naar mijn bedoelingen. In één oogopslag wordt duidelijk wat het beeld wil zeggen." Sjef Courtens kreeg zijn beeld houwersopleiding aan de Middelbare Kunstnijverheidsschool in Maastricht. Hij had er onder andere les van de vermaarde Charles Vos. Naderhand ging hij zelf lesgeven aan het inmiddels tot Academie voor Beeldende Kunst uitgegroeide instituut. Door de Venrayse Stichting Gedenkteken Kloosters werd Sjef Courtens aangezocht vanwege zijn reputatie als religieus geïnspireerd kunstenaar. Grote monumentale opdrachten in die sfeer voerde hij uit in het klooster van de SVD in Steyl. het Trappistenklooster in Tegelen. de Sint Martinuskerk in Wyck-Maastricht en in de abdij Rolduc in Kerkrade. Zijn bekendste beeldengroep, de heiligen Monulfus en Gondulfus, staat sinds 1995 bij de Sint Servaas Basiliek in Maastricht. Door middel van een financiële bijdrage kunt u dit monument mede mogelijk maken. U kunt dit doen door een bedrag over te maken op Rabobank Venray. rek. nr. 17.39.67.760; girorekening van de bank 10.68.514 t.n.v. Gedenkteken Kloosters Venray. Nadere inlichtingen: telefoon: 0478-569350 Zangkoor Vivace heeft afgelo- en weekeinde tijdens een druk- ezochte receptie zes leden in het onnetje gezet. De dames M. anssen en T. Rongen-Pouwels regen een attentie vanwege het eit dat zij al 40 jaar lid zijn van Ivace. Zij kregen tevens de gou- len Gregoriusspeld. De dames J. anssen-Jansen en M. Swinkels- lennebroek kregen naast de ver- oigingsspeld voor hun 25-jarig dmaatschap tevens de zilveren iregoriusspeld. De heer M. ollenberg en mevrouw M. lichels-Huys, beiden 12,5 jaar d, werden eveneens verblijd met en verenigingsspeld. Tijdens de eceptie werden tevens de nieuwe niformen van Vivace gepresen- *rd. Een van de oudste verenigingen an Ysselsteyn is wel het zangkoor rivace, als kerkelijk herenkoor •pgericht door pater Elzarius Tulp n het hoofd van de school meester ac. Reynders. Het koor luisterde de eilige mis op toen de school in 923 was gebouwd en hierin tevens terk' werd gehouden. Met 'erstmis in dat zelfde jaar zong dit erenkoor voor het eerst de nacht ais. Tot 1972 heeft het herenkoor kerkelijke diensten verzorgd in e parochiekerk van Ysselsteyn, 'aama het samen met het inmiddels seds jaren bestaande dameskoor, Is gemengd zangkoor de muzikale ^eg voortzette. In het pas gestichte 'eeldorp was nog geen kerk, daar in werden eerst één en later twee laslokalen van de net gebouwde chool voor de kerkdiensten Ebruikt. In een lokaal stond het Itaar en in het andere lokaal het fngkoor. Doordat er een groot gat i de muur tussen de lokalen was smaakt konden de kerkgangers °wel de heilige mis volgen als ook e uitgevoerde gezangen beluiste- •n. In oktober 1927 werd de nieuw gebouwde kerk ingewijd. Er was in Ysselsteyn nog geen elektriciteit. Het zal voor de koorleden dan ook wel eens moeilijk zijn geweest om bij het schamele petroleumlicht de muzieknoten te kunnen lezen. Met Kerstmis was dit schamele licht wel sfeervol en er werd door koor en kerkbezoekers uit volle borst meegezongen. Op 1 december 1936 kwam er elektrisch licht in de kerk. In datzelfde jaar was het rectoraat Ysselsteyn tot parochie verheven. UPS EN DOWNS Onder pastoor Hillebrandt werd het kerkgebouw in 1941 verfraaid met een pijporgel. Het zangkoor was hiermee natuurlijk in zijn nop jes. Op Nieuwjaarsdag 1942 werd het orgel ingezegend, maar kon toen nog niet worden gebruikt omdat de aandrijfmotor nog niet was gele verd. Helaas werd dit nieuwe orgel in 1944 niet gespaard toen de kerk door het oorlogsgeweld werd ver woest. In 1947 werd de kerk her steld en kon het gerestaureerde orgel weer in gebruik worden geno men. In 1951 liet de toenmalige pas toor Janssen een oxaal bouwen ach ter in de kerk en het orgel werd daar op geplaatst. In al die jaren had het zangkoor zijn ups en downs, soms met nog maar enkele zangers, dan weer met een groep van wel 20 zan gers of meer. De leiding ging in die jaren ook over naar verschillende dirigenten. In 1951 kwam Toon van Ooi, deze was naast koster ook diri gent/organist. In 1960 kwam Gerrit Flinsenberg het orgel bespelen en in 1964 nam hij ook de directie van het herenkoor voor zijn rekening. Het eerste bestuur bestond uit Piet Potten, Sjeng Geurts en Hub Gooren. In 1965 werd voor het eerst samen met het dameszangkoor in de kerk gezongen en wel met het pries terfeest van pater Marcellis onder leiding van Toon v. Ooi en met Kerstmis onder leiding van Gerrit Flinsenberg. Beide keren werd er een meerstemmige mis uitgevoerd. Zo werd het 1972 en ging het heren koor een fusie aan met het dames koor. DAMESKOOR De voorgeschiedenis van het dameskoor is wat minder duidelijk in beeld gebracht. We zien een kin derkoor en congregatiekoor ver meld. Volgens de overleveringen is er geregeld een dameskoor actief geweest dat naast de Mariacongregaties ook actief was bij huwelijksmissen, jubilea- en kerstvieren etc. Juffrouw Hoefnagels, onderwijzeres van de lagere school, had de leiding. Toen zij Ysselsteyn verliet werd de lei ding overgenomen door Toon v. Ooi. In eerste instantie moesten de dames als ze trouwden het koor ver laten. In de vijftiger jaren werd dat gebod afgeschaft. Diverse oud leden van het koor zijn op latere datum dan ook weer mee gaan zin gen. Het waren naast eenstemmige liederen wat eenvoudigere meer stemmige liederen en een tweestem mige mis die ingestudeerd werden. Dat veranderde toen Gerrit Flinsenberg in 1965 naast het heren koor ook de leiding van het dames koor in handen kreeg. Steeds vaker werd er op speciale kerkelijke feest dagen gezamenlijk gezongen. In 1965 had men samen een feest avond en in 1968 mochten de dames voor het eerst deelnemen aan de jaarlijkse Cecilia-avond. De tijd was rijp voor een fusie, die plaatsvond op 17 november 1972. @tk:GEMENGD ZANGKOOR Het Gemengd Kerkelijk Zangkoor was geboren en met Kerstmis 1973 kon op het toen ieder jaar georgani seerde kerstconcert in de kerk, in gepaste uniformen gezamenlijk worden opgetreden. Gerrit

Peel en Maas | 1998 | | pagina 7