Actiecomité wil Vredeskerk en Paterskerk behouden iMina RAIMSOL Eige Volk voor herhaling vatbaar Bewoners Antoniusveld maken TBS bezwaar tegen -dependance VOOR ALLE SOORTEN EN BUITEN- "Keuze voor De Brier echter niet ter discussie" MOSSEL AVOND Ionweringen Wilde Ganzen steunt project in India Woning corporaties bundelen krachten Definitief urnenplaats in Leunen 'T VENROJS LAEVE GETAEKEND Nieuwe commissaris l RITS STUK: GEEN NOOD Reparatie en verstellen l aan alle kleding óók leer EEL en maas donderdag 22 oktober 1998 - Pagina 5 'Desnoods moeten we de fusie ongedaan maken' "Mensen die bezwaar aanteke- n tegen het besluit van het bis- om om de Vredeskerk te sluiten, oeten zich realiseren dat ze fei- lijk aandringen op sluiting van Paterskerk." Tot deze conclusie omt het bestuur van de parochie enray-Zuid nadat het bisdom fhoor heeft gegeven aan haar jrzoek om de Vredeskerk 'aan t eredienst te onttrekken', olgens het bisdom mag één arochie geen twee kerken meer ebben. Het actiecomité redeskerk, dat beide kerken ien wil houden, wil desnoods dat e fusie tussen beide kerkbestu- n ongedaan wordt gemaakt. De emoties liepen zaterdagavond hoog op in de Vredeskerk, toen tij dens de dienst in een officiële ver klaring bekend werd gemaakt dat het bisdom heeft besloten om de kerk 'aan de eredienst te onttrek ken'. Het kerkbestuur blijkt het bis dom al in het najaar van 1996 te hebben geadviseerd om de Vredeskerk te sluiten. Op basis van een uitgebreide studie werd gesteld dat het openhouden van zowel de Paterkerk als Vredeskerk tot onaan vaardbare financiële risico's zou lei den. De voortgang van de parochie Venray-Zuid zou op den duur in het gedrang komen. Uit de studie blijkt dat de Paterskerk meer monumenta le waarde en meer priesters heeft, meer kerkgangers trekt, en het pas toraal werk eigentijdser organiseert. Bovendien heeft de Paterskerk meer geld om het gebouw te onderhou den. De Vredeskerk is dus bovental lig, zo luidde de conclusie. Het bestuur van de parochie Venray- Zuid, bestaande uit de gefuseerde parochies Christus Koning, OL Vrouw van Zeven Smarten en H. Franciscus van Assisië, vindt daar om dat bezwaarmakers zich goed moeten realiseren dat een bezwaar tegen sluiting van de Vredeskerk in feite betekent dat wordt gevraagd de Paterskerk te sluiten. En dat kan en mag volgens het kerkbestuur nooit de bedoeling zijn. Eventuele proce dures mogen namelijk niet los gezien worden van de conclusie dat één kerkgebouw voor de parochie Venray-Zuid het maximaal haalbare is. Het is daarom belangrijk dat de parochianen in Venray-Zuid blijven samenwerken en niet elkaar tegen werken. Het actiecomité Vredeskerk, dat reeds 600 handtekeningen tegen de sluiting verzamelde, is van mening dat zowel de Paterskerk als de Vredeskerk gezond genoeg is om zelfstandig voort te bestaan. De strijd wordt nu verlegd naar het bis dom. "Als het niet mogelijk is om binnen één parochie twee kerken op te houden, moeten we de fusie maar ongedaan maken en ervoor zorgen dat we een eigen pastoor krijgen toegewezen. We gaan in ieder geval door tot het bittere eind", aldus het comité. WBN5WEG 13 VENRAY TEL. 0478-515010 1 zeven kindertehui zen gerealiseerd De Vrienden van Vidyakar in enray hebben hun activiteiten oortaan ondergebracht in een ichting met diezelfde naam. De ichting steunt onder andere het rerk van pappa Vidyakar, de irichter en leider van het liefda- igheidsproject Udavum arangal in India. De doelstelling van de stichting rienden van Vidyakar is hetzelfde sbleven: de ondersteuning van in lod verkerende kinderen en oude- n, ongeacht huidskleur of religie, in onderwijsvoorzieningen voor ezen en kinderen uit de laagst Masseerde bevolkingsgroepen en an ecologische projecten. De ichting besteedt speciale aandacht »n projecten in de Indiase deelstaat amil Nadu. In de afgelopen perio- i heeft de stichting de bouw van tn kindertehuis gefinancierd. In dit huis, waarvan de bouwkosten 1.000 gulden bedroegen, is plaats Dor 20 kinderen met toezicht. Het het zevende tehuis dat middels nanciële bijdragen van liefdadig- idsinstellingen is gerealiseerd. )or de bouw van het achtste tehuis t Udavum Karangal ondersteu- van de landelijke organisatie filde Ganzen. Elke storting op rorekening 4000 van Wilde anzen in Hilversum, met vermel- ng van Kindertehuis Udavum arangal, wordt door hen verdub- cld tot een maximum van 15.000 ilden. De actie duurt tot 31 decem- rvan dit jaar. HELPENDE HANDEN Het project Udavum Karangal, elpende Handen, in Madras wordt dragen door pappa Vidyakar en MO mannelijke en vrouwelijke ijwilligers. Door hun zorg en toe- ijding konden de afgelopen 15 jaar eeds meer in nood verkerenden in ze Indiase stad worden geholpen. d zorgt Udavum Karangal voor de 'by's en ongewenste kinderen die Verzorgd in vuilnisbakken en op raat en stations worden gevonden, icstelijk gestoorden, stervende Mozen, aidspatiënten, gehandi- pten, spastische jongens en meis- sen vrouwen en meisjes die ver acht, mishandeld of weggejaagd jn. Daarvoor realiseert Udavum arangal de bouw van tehuizen op f terrein van Thiruverkadu, net uiten de stad Madras. PEEL EN MAAS UW WEEKBLAD De voorstelling Eige Volk, die afgelopen weekeinde het nieuwe theaterseizoen inluidde en tevens de opening betekende van de ver bouwde schouwburg is zeker voor herhaling vatbaar. De voorstel ling, met allemaal artiesten uit Ven ray en omstreken, werd door het publiek prima ontvangen. Schouwburgdirecteur Peter de Neef liet desgevraagd weten hier wel wat voor te voelen. De voorstelling omvatte een breed scala van muziek, dans en amuse ment. Aspecten die het hele theater seizoen terug te vinden zullen zijn. Een prima opening dus. Maar ook Het Venrays Mannenkoor mocht vrijdagavond de spits afbijten. de kwaliteit van artiesten die in Venray en omgeving hun roots heb ben, mocht er zeker weten. Uitschieter in positieve zin was ongetwijfeld de groep Friends in Music, bij velen, zo bleek uit de reacties van de zaal, onbekend. Hun exotische show van dans en zang kreeg grote bijval van het publiek, zonder hiermee de andere artiesten tekort te doen. Peter de Neef was content met de voorstellingen. "Een mooie show in een mooie schouwburg" aldus De Neef. Ook de organisatie van Eige Volk was zeer tevreden. "We hebben drie mooie avonden gehad" liet regiseur Milton Cavis weten. Op de vraag of de organisatoren een dergelijke voorstelling ook in de toekomst willen neerzetten, sloot Cavis niets uit. "We hebben met veel plezier aan dit project gewerkt maar er is ook veel tijd in gaan zit ten. Bij een tweede keer zal dat natuurlijk wat minder zijn. Vooraf hebben we gezegd dat we eerst deze voorstellingen wilden realiseren. Nu gaan we bekijken wat er in de toe komst mogelijk is". Gemeente wil best praten met Comité Milieustation De gemeente Venray geeft gehoor aan het verzoek van het Comité Milieustation om door middel van hernieuwd gesprek te proberen om uit de ontstane impasse te komen rondom de vestiging van een regio naal milieustation op De Brier. Wethouder Janssen laat er echter geen misverstand over bestaan dat zo'n gesprek overal over mag gaan, behalve over de locatie. "De gemeenteraad heeft voor De Brier gekozen en dat besluit kan en mag niet meer worden teruggedraaid." Het Comité Milieustation maakte tijdens de commissie Agrarische Economie en Milieu gebruik van het spreekrecht om bij de gemeente aan te dringen op een nieuw gesprek over het regionaal milieustation op De Brier. De woordvoerder refereer de in dit kader aan een recent gehouden bijeenkomst van het wijk- platform Brukske en het Comité De 42-jarige Martin Weiten, nu nog afdelingschef Valkenswaard/ Waalre in de regio Brabant Zuid- Oost. wordt de nieuwe politie- dis trictschef van Venray. Commissaris Weiten wordt met ingang van 15 november benoemd in zijn functie. Hongerige dief De politie heeft vorige week don derdagmiddag een 31 -jarige man zonder vaste woon- of verblijfplaats aangehouden die in een horecazaak aan de Grotestraat in Venray brood jes van een buffet nam zonder te betalen en deze vervolgens opat. Omdat de verdachte reeds op 1 oktober in Venray wegens winkel diefstal was aangehouden, zal na, overleg met justitie proces-verbaal worden opgemaakt. Milieustation. De buurtbewoners gaven die avond het comité de opdracht om tot het uiterste te gaan om de komst van een milieustation op De Brier tegen te houden. 'Het blijkt dat er bij bewoners onvol doende draagvlak is voor dit plan. Daarnaast zijn wij bang dat de komst van een milieustation op deze locatie bedrijven met een hoge eco nomische waarde ervan weerhoudt zich op De Brier te vestigen. De politiek moet het lef hebben om op een eerder genomen besluit terug te komen en op zoek gaan naar een andere loca tie', zo luidde de boodschap. De fracties van het CDA. D66 en PvdA drongen er tijdens de commis sievergadering bij de wethouder op aan toch weer in gesprek te treden met het Comité Milieustation. "De standpunten van beide partijen' gaan steeds verder uiteenlopen en dat is een uiterst kwalijke zaak", zo luidde het oordeel." De fracties waren er bovendien voorstander van dat het gesprek met het comité plaatsvindt voordat het eindvoorstel van de begeleidingsgroep voor het milieu station op tafel ligt. 'Alleen dan laat de gemeente zien dat ze het comité serieus neemt.' "Wethouder Janssen gaf eerlijk toe dat de gemeente behoorlijk in haar maag zit met de situatie. "De bezwaren die tegen de komst van het milieustation zijn ingediend, zorgen voor veel oponthoud en extra kosten. Tijd is immers geld. De aanvankelijke planning was dat het milieustation op 1 januari 1999 - met de invoering van Diftar - op De Brier van start zou gaan. Nu dat niet lukt moeten er allerlei nood voorzieningen worden getroffen. Dat is vervelend maar het is niet anders" Ondanks de tegenslag voor de gemeente benadrukte de wethouder een hernieuwd gesprek niet uit de weg te zullen gaan. Wat mij betreft kan dat zo snel mogelijk gebeuren. Ik denk dat het heel belangrijk is dat je in alle gevallen naar elkaar blijft luisteren en respect hebt voor eikaars standpunten. Toch wil ik met klem zeggen dat er met ons niet meer gepraat kan worden over de locatiekeuze. Het staat voor ons vast dat het milieustation op de Brier komt. Het is een besluit dat door de raad is vastgesteld en daar komen we niet meer op terug. Als we nu ineens naar een alternatief gaan zoe ken. komt de geloofwaardigheid van de Venrayse politiek ernstig in gevaar. Dit wil echter niet zeggen dat we niet met het comité kunnen praten over de randvoorwaarden waarbin nen het milieustation op De Brier wordt gerealiseerd. We zullen er aan onze kant alles aan doen om uit deze impasse te komen." De commissieleden waren door deze toezegging van de wethouder gerustgesteld. Bij een dergelijk sle pend conflict is volgens hen nie mand gebaat. De gemeente zal dan ook naar een oplossing moeten zoe ken. Echter ook de commissieleden vinden dat de keuze voor De Brier niet ter discussie mag komen te staan. donderdag 29 oktober Met onze Remko "Mosselkoker van het Zuiden 1998" In totaal 90 bewoners van de nieuwe woonwijk Antoniusveld hebben in een brief aan het colle ge van B&W aangegeven tegen de komst van de resocialisatie-afde- ling van de TBS-kliniek op het terrein van St. Servatius te zijn. Zij reageren hiermee op een brief medio september van het Venrayse college waarin de uit komst van het locatie-onderzoek en de voorkeurslocatie, die daar is uitgerold, staat vermeld. De bewoners hebben een aantal kritische kanttekeningen bij de gang van zaken rond de locatiebepaling. Een belangrijk feit is, zo stellen de bewoners in de brief, dat zij hun woning gekocht hebben op grond van de verzekering van de gemeen te, dat in de functie van de gebou wen en instellingen op het Servatiusterrein ongewijzigd zou den blijven. Ze vrezen een waarde vermindering van hun onroerend goed, indien op 100 meter hemels breed 'geestelijk gestoorde crimine len' moeten gaan resocialiseren. De bewoners stellen dat zij nooit een huis op Antoniusveld gekocht zou den hebben, als ze dit vantevoren hadden geweten. In de brief klinkt ook de verontwaardiging door, dat de gemeente al in 1996 aan het Vincent van Gogh Instituut kenbaar heeft gemaakt, dat die resocialisatie afdeling naar Venray zou komen. Bij de bewoners heerst de mening, dat de gemeente het locatie-onder zoek niet objectief heeft uitgevoerd en vanaf het begin het Servatiusterrein op het oog heeft gehad. Een ander probleem is het voorbijgaan aan de belangen van de bewoners van zowel Antoniusveld als de Stationsweg en met name de aanwezigheid van basisschool De Hommel. Het is immers zeer wel mogelijk, dat in de resocialisatie afdeling ook zedendelinquenten terecht komen. Volgens de brief recidiveert 20% van zedendelin quenten na vijf jaar. Weinig ouders zullen hun kind met een gerust hart naar school zien vertrekken, aldus de verontruste bewoners in de brief aan B&W. Wonen Noord-Limburg en Woningstichting Maasbree gaan hun krachten bundelen. Dat is het resultaat van onderhandelingen die de directies van de woningcor poraties de afgelopen maanden hebben gevoerd. Wonen Noord-Limburg, ontstaan uit een eerdere fusie tussen Woningstichting Helden en Woningstichting Noord-Limburg, en Woningstichting Maasbree ver wachten door de fusie hun rol en positie in de regionale woningmarkt verder te kunnen versterken. Door de krachten te bundelen kan op een meer efficiënte manier een breed scala aan woondiensten in een groot gebied worden aangeboden. Door de snelle veranderingen in de woningmarkt is de volkshuisvesting volgens de fusiepartners gebaat bij een professioneel bedrijf dat de ont wikkelingen in dit plattelandsgebied op elkaar kan afstemmen en sturing kan geven. Woningstichting Maasbree is ervan overtuigd dat haar karakter van een typische plat telandscorporatie ook binnen een grotere corporatie gewaarborgd kan blijven. De nieuwe organisatie zal onge veer 1000 woningen verhuren in de gemeenten Grubbenvorst. Helden. Horst, Maasbree, Sevenum en Venray en biedt werk aan ongeveer 90 mensen. Poststraat 11, 5801 BC Venray, Tel. 583707 TIELBEURS" Op het kerkhof in Leunen komt definitief een urnenplaats. Het kerkbestuur heeft positief gere ageerd op een door een werkgroep ingesteld onderzoek naar de wen selijkheid en de mogelijkheden van zo'n urnenplaats op het kerk hof. Een ingestelde werkgroep, die de plannen voor een urnenplaats heeft bekeken, bracht een positief advies uit aan het kerkbestuur. De werk groep had ondermeer een oproep gedaan in De Ruuper. het dorps- blaadje van Leunen en Veulen, om te peilen of er onder de bewoners van Leunen behoefte bestaat aan een umenplaats. Daarop kwamen 100 reacties binnen van bewoners die positief op de plannen reageer den. Reden genoeg voor de werk groep om de haalbaarheid van de plannen te toetsen. De bedoeling is om de urnenplaats te realiseren op een ruimte tussen het schuurtje en de in dat vak gelegen graven. De keuze is gevallen op boven de grond te plaatsen umenkeldertjes, die ieder twee urnen kunnen bevatten. De werkgroep heeft zich bereid ver klaard om in samenwerking met een groep vrijwilligers de aanleg zelf te realiseren om zo de kosten te druk ken. De werkzaamheden beslaan uit het rooien van bomen, struiken en planten naast en achter het schuur tje, het plaatsen van trottoirbandjes, het leggen van tegels en van wortel- doek, het aanbrengen van grind en het planten van nieuwe coniferen. Het kerkbestuur streeft ernaar de umenplaats binnen enkele maanden klaar te hebben. Zangers van St. Frans veelzijdig Bent u op zondag 11 oktober jl. niet naar hun concert geweest, dan heeft u wat gemist. U had kunnen zien hoe veelzijdig dit koor is. Oorspronkelijk opgericht als kerkkoor in 1959 heeft het zich de laatste jaren ontwikkeld tot een koor waarin diverse kwaliteiten naar voren zijn gekomen. Zo is daar het Promokoor. dat pro fane muziek ten gehore brengt van o.a. Eric Clapton, Andrew Lloyd Webber en Billy Joel. Dit onder de bezielende leiding van de heer Van Kranenburg en dirigent de heer Klaassens. Verder een close-harmony groep van vier zangers en zelfs een dans- act werd opgevoerd omdat een van de koorleden op de dansacademie studeert. Niet te vergeten Dolf Drabbels die als tenor een grote bijdrage leverde in de diverse optredens. De muzikale begeleiding van Roy v.d. Berg en Wiepke Koopmans zorgden ervoor dat alles vlekkeloos verliep. Tussendoor trad Loes Moonen op met de dwarsfluit, samen met Roy aan de piano. De schouwburg van het Vincent van Gogh Instituut, locatie Noordsingel was vol en het aanwe zige publiek heeft genoten. De heer W. Buys, oprichter en dirigent van het koor, praatte niet alleen de optredens aan elkaar maar dirigeer de ook enkele muziekwerken. Kortom het was een fijne middag die geen moment verveelde. Volgend jaar bestaat het koor 40 jaar. De voorbereidingen voor een feest zijn al in volle gang, Wel is het met een jongenskoor dat er voortdurend aanwas nodig is, vooral sopranen en alten, daar is altijd een tekort aan. Dus ouders en grootouders geef uw kinderen cq. kleinkinderen een stimulans om zich aan te melden tot het koor zodat het ook de 50 jaar kan volma ken. Een jongenskoor in deze tijd is uniek en laat het uniek blijven. Huub Broens Koorouder Leunenaar mishandeld In de nacht van vrijdag op zater dag vond er een vechtpartij plaats in een cafetaria aan de Patersstraat in Venray. Een 21-jarige man uit Leunen werd zonder enige aanlei ding door een onbekende man geslagen. Het slachtoffer liep hierbij een hoofdwond op alsmede verwon dingen aan zijn gebit. Van de dader ontbreekt tot op heden ieder spoor.

Peel en Maas | 1998 | | pagina 5