r 'Blinde kinderen worden vaak aan hun lot overgelaten' By PEEL EN MAAS Diamanten bruidspaar in Het Schuttersveld jCheerleader bij Amsterdam Admirals: "superstoer man!" KOUD?? COLBERT-KORTING Medaille van verdienste voor Sjef de Vocht NU Truien en Sweaters op de gehéle kolbertcollectie Welfare tentoonstelling/ verkoop op Het Schuttersveld Venraynaar Paul Kronenberg zet zich in voor project in Tibet Voor blinde kinderen in de etaanse Autonome Regio aat er geen mogelijkheid erwijs te genieten. De kans dat lormaal geïntegreerd worden e samenleving is mede daar- r erg klein. Het gehele project ft uiteindelijk dan ook als fddoel het integreren van blin- a de Tibetaanse maatschap- mraynaar Paul Kronenberg, van roegere bakkerij 't Kroontje, zet sinds mei van dit jaar als vrij eer in voor het 'Project for the d Tibet'. Samen met Sabriye [erken, zelf blind, is de 30-jari- fenraynaar dagelijks in de weer het project in de Tibetaanse mome Regio (TAR) gestalte te :n. Kronenberg leerde Sabriye zomer van 1997 in Lhasa ken- Samen werden toekomstplan- gesmeed en werd besloten om ian werken voor het 'Project for Hind Tibet'Van de 2,5 miljoen mers in de TAR zijn er volgens iele cijfers meer dan 10.000 1. Een percentage dat beduidend r is dan in de rest van de •ld. Oorzaken van blindheid zijn nden in ofwel klimatologische hygiënische omstandigheden: wind, hoge ultra-violette stra- roet veroorzaakt door stoken rolen en een tekort aan vitami- op jonge leeftijd. "En wat min- i zo erg is", verduidelijkt ïenberg, voor even terug in ay, de situatie in de TAR, nden worden vaak aan hun lot gelaten. In Tibet heerst de chte dat blinden 'niks kunnen', en vorm van overbescherming ien kleine kinderen bijvoor- daan hun bed gebonden. Of ze Ien de straat opgestuurd om te len. Mensen in Nederland kun- zich dat niet voorstellen. Hier is perfect geregeld, alles is luxe. ach wordt er nog geklaagd." BRAILLESCHRIFT de zomer van 1997 werd door ierken de mogelijkheid voor het Iten van een opleidingsinstituut blinden in de TAR onderzocht, lisde in opdracht van de Duitse ting voor ondersteuning van Ie studenten in China, VFbS e.V.. Zij ontdekte dat er geen programma's waren voor het oplei den of integreren van blinden in de TAR en nam daarop het initiatief om een project voor slechtzienden cn blinden op te zetten. In Paul Kronenberg vond zij een enthou siaste partner. In mei van dit jaar vertrok het tweetal vanuit Europa naar Tibet om het Project for the Blind Tibet op te starten. Tenberken had inmiddels zelf een Tibetaans brailleschrift ontwikkeld, een script dat blinden in Tibet een geheel nieu we toekomst kan geven. Na het inrichten van een schoollokaal, de slaapzalen en keuken werden vijf kinderen vanuit verschillende dor pen naar Lhasa gehaald. Begin juni werd het onderwijs voor in eerste instantie vijf blinde kinderen gestart. Kronenberg: "Met behulp van houten plankjes, voorzien van klittebandstippen, werd het braille schrift onderwezen. De kinderen waren erg enthousiast en binnen zes weken hadden ze alle 30 letters van het Tibetaanse alfabet onder de knie." BOEKDRUKKERIJ Om het uiteindelijke doel, de inte gratie van blinden in de Tibetaanse maatschappij, te bereiken, worden stap voor stap vier projecten opge start. Met een school voor blinde kinderen in de leeftijd van 7 tot 12 jaar werd een eerste aanzet gegeven. Met het tweede project gaat Paul Kronenberg zich intensief bezighou den: "Omdat het Tibetaans braille schrift nieuw is, bestaan er nog geen boeken. Daarom zal er zo snel mogelijk gestart moeten worden met de productie van school- en leesboeken. Dat moet gaan gebeu ren in een brailleboekdrukkerij ter plaatse." Het derde project betreft een re-integratieprogramma om blinden te integreren in reguliere scholen en in de dagelijkse samenle ving. Tot slot wil het tweetal binnen het project een beroepsopleiding opzetten zodat blinden niet alleen de mogelijkheid wordt geboden om in de maatschappij te kunnen integre ren, maar ook om zelf een inkomen te verwerven. "Bij het laatste moet je denken aan blinden die na een adequate training werkzaamheden kunnen uitvoeren in bijvoorbeeld de veeteelt gekoppeld aan zuivelpro- ductie, ik denk dan aan de productie van kaas, de tuinbouw of handwerk. Maar voordat het zover is, zijn we vier jaar verder. Daarna hopen we het project lokaal over te dragen." Mensen die meer willen weten over het Projectfor the Blind Tibet, of bereid zijn het werk van Venraynaar Paul Kronenberg (finan cieel) te steunen, kunnen meer informatie verkrijgen via de Internet homepage www.ropacomputer.nl of ,de e-mailadressen paul@ropacom- puter.nl (tot 5 november) en sfblha- sa@chinaonline.com.cn.net (na 5 november). Paul Kronenberg helpt een van de blinde kinderen in Tibet. Laurette Roovers ziet droom in vervulling gaan or de 17-jarige Laurette vers uit Venray ging afgelo- zondag in Amsterdam een in vervulling. Na een slopende finale kreeg ze te in dat ze dit jaar samen met ndere meisjes deel mag uit en van het officiële cheerle- team n de Amsterdam Admirals, 's s enige trots op het gebied American Football. uperstoer man", zo reageert ette Roovers op haar uitverkie- tot 'official member of the rleaderteam' van de Amsterdam irals'. De knappe blondine, aan het Nederlands iivaartcollege in Hoofddorp aan eerste jaar bezig is, zag vorig op tv een programma waarin jes te zien waren, die auditie n voor het cheerleaderteam van msterdarn Admirals. "Ik dacht Laurette Roovers: "Een lang gekoesterde droom wordt werkelijk- lieid" meteen: dat wil ik ook. Nou, toen heb ik gebeld. Enkele weken later kreeg ik te horen dat ik op auditie mocht in Amsterdam. Aan zo'n eer ste test kan namelijk iedereen mee doen. Op 11 oktober ben ik in Amsterdam geweest waar uit 160 deelnemers 65 meisjes werden gese lecteerd voor de finale. En daar zat ik bij. Keigaaf gewoon." Snel Betrouwbaar SJ^QM^ER^ REINIGING VAN: KLEDING (VLOER-)KLEDEN DEKENS/DEKBEDDEN (VITRAGE-) GORDIJNEN TROUWJAPONNEN ETC. i KLEDINGREPARATIES i FOURNITUREN Julianasingel 3. 5802 AS venray Tel. 0478-557200 Laurette legt uit wat er tijdens de auditie van haar werd verlangd. "Na een gezamenlijke warming-up kre gen we van een professionele cheer leader-coördinator. Ashley Orman is haar naam, een dans van 8x10 tellen aangeleerd. We hadden vervolgens twee uur de tijd om te oefenen, waarna we op nummer in groepjes van drie naar voren werden geroe pen om de dans uit te voeren. Ik was echt zenuwachtig. Moet je je voor stellen: je bent de hele dag aan het wachten op die ene minuut dat je moet dansen. Ik heb me voor meer dan 100% ingezet, ik ging er gewoon helemaal voor. Als cheerle ader is het natuurlijk belangrijk dat je een goed figuur hebt maar als je niet kunt dansen houdt het snel op. Daarnaast moet men kunnen zien datje het geweldig leuk vindt om te dansen. Je moet constant blijven lachen. Enthousiasme en uitstraling, daar gaat het om." Dat Laurette kan dansen staat als een paal boven water. Acht jaar tur nen bij Christoffel en twee jaar jazz- ballet van Wilma Keijzers hebben daar voor gezorgd. Voeg daarbij haar talent, spontaniteit en doorzet tingsvermogen en je hebt alle eigen schappen waaraan een professionele cheerleader moet voldoen. De jury zag dit tijdens de eerste auditie ook en maakte voor haar de baan vrij naar de grote finale, waar 63 meisjes streden om 33 plaatsen in het cheer leaderteam van de Amsterdam Admirals. Na een week van urenlan ge oefeningen, bewees Laurette DONDERDAG 22 OKTOBER 1998 - NR. 43 HONDERD NEGENTIENDE JAARGANG afgelopen zondag in Amsterdam dat haar eerste uitverkiezing geen toe valstreffer was. Opnieuw danste ze de sterren van de hemel. De jury, met daarin ondermeer de tv-cory- feeën Manon Thomas en Jimmy Geduld, kon maar tot één conclusie komen: dit meisje is geknipt als cheerleader. "Het klinkt misschien arrogant maar ik ben supertrots op mezelf. Dit heb ik altijd al gewild. Nu mijn droom is uitgekomen, voel ik me het gelukkigste meisje van de hele wereld. Ik dans straks tijdens de thuiswedstrijden van de Admirals in een volle Amsterdam Arena. Het lijkt ongelooflijk maar het is echt waar." Laurette is echter realistisch genoeg om te beseffen dat het échte werk nu pas begint. "Komende zon dag beginnen de trainingen in Amsterdam. We trainen een keer per week van 16.00 tot 21.00 uur en in de weken voordat het seizoen van de Admirals begint, wordt er iedere dag getraind. Ik heb het geluk dat ik in Hoofddorp op kamers zit, zodat ik binnen een half uur in Amsterdam ben." Op de vraag of ze tegen de trainingen opziet antwoordt de jonge Venrayse: Ik heb gehoord dat het loodzwaar is en dat het er zeer streng aan toegaat. Maar dat maakt me niets uit. Laat ze maar komen, ik ben er helemaal klaar voor." Dronken bestuurder betrapt Tijdens de controle van een perso nenauto op de Leunseweg in Venray bleek donderdagavond dat een 21- jarige bestuurder uit het Poolse Swidwin teveel alcohol had gedron ken. De Pool kreeg een boete van 900 gulden en een rijverbod van 7 hebben we ze nog! WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMGEVING Bernard en Cor Korsmit-Van Unen 60 jaar getrouwd Bernard en Cor Korsmit-Van Unen vieren zondag 25 oktober het feit dat zij 60 jaar geleden in het huwelijksbootje zijn gestapt. Het feest vindt in besloten familie kring plaats in Het Schuttersveld, waar het diamanten echtpaar sinds drie maanden verblijft. Bernard Korsmit (88) werd op 14 juli 1910 als zoon van een boom kweker in het Brabantse plaatsje Hoeven geboren. De oudste van drie zonen bezocht de kweekschool in Breda en ging vervolgens als onder wijzer in Hoeven aan de slag. Naast zijn functie als onderwijzer bekleed de hij tal van functies binnen de Brabantse gemeenschap. Zo was hij bestuurslid van de plaatselijke voet balclub, toneelclub, bibliotheek en het patronaat. Ook maakte hij zich verdienstelijk binnen het comité dat de plaatselijke wielerronde organi seerde. De laatste tien jaar voordat hij na ruim 40 dienstjaren met pen sioen ging, was hij adjunct-directeur van de huishoudschool in Oudenbosch. KLEINKINDEREN Cor Korsmit-Van Unen (83) werd op 7 december 1914 als dochter van een schoenmaker geboren. Als meisje in een gezin met tien kinde ren ging zij na"de lagere school naar de naaischool. Dat betekende dage lijks vier kilometer te voet van Hoeven naar Oudenbosch en weer terug. De liefde voor bloemen en planten bezorgden haar de spreek woordelijke 'groene vingers'. Uit het huwelijk van Bernard en Cor kwam een dochter voort, Jeanne, en vijf kleinkinderen. Die zijn op dit moment alles in het leven van hel diamanten bruidspaar. Dochter Jeanne ontfermt zich overigens al enige tijd over haar ouders die pas drie maanden geleden na meer dan 80 jaar in Hoeven te hebben gewoond en gewerkt naar Venray zijn overgekomen. Alhoewel de overgang niet gemakkelijk was. hebben beiden inmiddels hun draai in Het Schuttersveld weten te vin den. Niet in het minst door de aan wezigheid van kleinkind Henriëtte die in het verzorgingstehuis werk zaam is. Alleen mer het Venrayse dialect hebben de feestelingen af en toe nog enige moeite. Bernard en Cor Korsmit vieren zondag in besloten kring hun 60- jarig bruiloftsfeest. Onderscheiding en afscheid Rode Kruis Drs. Sjef de Vocht, huisarts te Venray, is onderscheiden met de medaille van verdienste van het Nederlandse Rode Kruis. Hij ont ving dit eremetaal uit handen van de heer J. Hosselet, kringcommissaris Limburg van het Rode Kruis, tijdens een bijzondere algemene bestuurs vergadering van de afdeling Venray in de Witte Hoeve. Dokter De Vocht is vanaf 1982 verbonden geweest aan de afdeling Venray van het Nederlandse Rode Kruis, respectie velijk als colonnecommandant en later als stafarts. Voorzitter dr. Wim Smeets prees de scheidende staf arts voor zijn 16- jarig voortreffelijk bestuurslidmaat schap en zijn goede visie op het werk van de Rode Kruis Colonne. Tot zijn opvolger als stafarts is benoemd de heer dokter Pieter van Dijk, verpleeghuisarts in Beuken rode te Venray. Tijdens de geanimeerde vergade ring werd eveneens afscheid geno men van de heer Jan Lipman, jeugd- staflid in het bestuur. Jan Lipman heeft een zestal jaren zich intensief met de jeugd binnen het Rode Kruis bezig gehouden, zo verzorgde hij de opleiding EHBO A, adviseerde de jeugdleiding en mede door zijn toe doen is de vaste samenwerking tus sen Rode Kruis en de EHBO-ver- eniging tot stand gekomen. Lipman, die door de voorzitter als een sym pathieke vrijwilliger met hart voor de zaak bestempeld werd ontving als afscheidsgeschenk een boe kenbom Lipman blijft als adviseur van zijn opvolger Theo Krouwel nog betrokken bij het Rode Kruis. PEEL EN MAAS 'n abonnement waard 15% actie t/m 31-10-1998 'Vakbekwaam personeel Prettige bediening Goede service corridor* 'rf HEREN IV1 ODE- fj' Modisch gekleed, minder besteed Grotestraat 32 - Venray - Tel. 0478-586387 Graszoden-Kweekbedrijf DIRECT GAZON v.o.f. Ook particuliere verkoop eventueel thuis bezorgd. Tel 0478-54 50 28 Rouwkuilenweg ll.Ysselsteyn Op 23, 24 en 25 oktober wordt in zorgcentrum Het Schuttersveld aan de Bergweg in Venray weer de jaar lijkse welfaretentoonstelling/ver koop van handwerk gehouden. Gedurende drie dagen wordt het handwerk, dat in de afgelopen periode is gemaakt door bewoners van het zorgcentrum en de flat, te koop aangeboden. Het zullen ongetwijfeld weer drie heel gezellige dagen worden en ook nu weer is er van alles te vinden op het gebied van haken, breien en bor duren. Denk maar eens aan: truien, sok ken, slofjes, dassen en mutsen, schorten, pannenlappen, dekservet- ten en placemats, tafellakens (ook damast), gehaakte en geborduurde kleedjes, allerlei soorten wenskaar ten (geborduurd, pergamano, 3D), kussens en kussenhoezen, knuffels, poppen en ballen, klein haak- en borduurwerk en nog veel en veel meer natuurlijk. U zult verrast zijn als u ziet wat voor moois er ook nu weer allemaal in de kramen ligt. Er zal vast wel iets voor u bij zijn, zeker met de komende Sinterklaas en Kerstmis in het verschiet. In de 'boelkraam* zijn veel twee dehands spulletjes te koop en u kunt meedoen aan de loterij en het enve- loppenspel. De opbrengst van de boelkraam en de loterij gaat, zoals gewoonlijk naar hel goede doel. Dit jaar is gekozen voor de reparatie van de kerkklokverlichting van de St. Petrus' Bandenkerk (Grote Kerk). Op zaterdagmiddag is er een demonstratie van patchwork, ver zorgd door Nelly's Modestoffen. De openingstijden zijn als volgt: vrijdag 23 okt. van 19.30 tot 21.30 uur: zaterdag 24 okt. van 14.00 tot 16.30 uur: zondag 25 okt. van 10.30 tot 12.00 uur en van 14.00 tot 16.00 uur.

Peel en Maas | 1998 | | pagina 13