Diftar: knelpunten of misverstanden? Cultuur voor de hele regio De broche van Helga Ruebsamen Diaken N Van Gassel helpt in Veulen schouwburg venray peel en maas donderdag 22 oktober 1998 - Pagina 11 Halfvolle bakken kunnen nog tot 1 januari "onbelast" aan straat gezet worden. Vanaf die datum wordt elke lediging als volle bak berekend. per 1 januari wordt in de gemeente Venray het diftar-sys- teem van kracht. De afvalstoffenheffing wordt vanaf die datum gesplitst in een basistarief, 222 gulden voor ieder luishouden, en een variabel deel, dat de burger zelf kan beïnvloe den. Wie minder vaak zijn groene jft-contamer en grijze bak voor restafval aan de straat zet, betaalt ook minder. Dit alles onder het motto 'de vervuiler betaalt'. Hoewel dit op het eerste gezicht allemaal heel begrijpelijk en aan nemelijk klinkt- de burgers krij gen vanaf 1 november bovendien twee maanden de tijd om aan het systeem te wennen - zijn veel bur gers op voorhand toch sceptisch over de werking van het nieuwe svsteem. Han Hoogma, die bij de gemeente belast is met de voorbe reiding en begeleiding van diftar, geeft antwoord op een aantal kri tische vragen. Wat zijn eenpersoonshuishoudens en meerpersoonshuishoudens in Venray per jaar gemiddeld kwijt aan fmstoffenheffing als diftar van meht is? "Een eenpersoonshuishouden zal ingeveer 62 gulden per jaar gaan dalen bovenop het basistarief van 222 gulden, waarmee het totaalbe drag aan afvalstoffenheffing op circa 285 gulden uitkomt. We gaan cr op basis van ervaringen uit de remeente Deurne, waar nu een jaar met diftar wordt gewerkt, vanuit dat een eenpersoonshuishouden per jaar gemiddeld 26 containers van 40 liter 6 gft- en 20 restafvalcontainers) aan de straat zal zetten. Het ledigen van één afvalbak van 40 liter kost f 2,40 per keer. Zo komen we uit op een variabel tarief van 62,40 per aar. Huishoudens die uit meer perso nen bestaan, produceren meer afval n hebben daarom grotere bakken tan 140 liter gekregen. De verwach- ing is dat zij gemiddeld 20 keer per jaar hun containers (6 gft- en 14 res- fvalbakken) ter verwerking zullen ibieden. Het ledigen van één con- iner van 140 liter kost 8,40 per leer. Per jaar zullen zij dus bovenop iet basistarief van 222 gulden 168 ulden aan variabele kosten maken, n totaal betalen zij dus 390 gulden lan afvalstoffenheffing per jaar. )ok deze berekening maken we op «sis van de ervaringen in Deurne, Door Charles van den Berg De 'Sesam-open-u-deuren' van Ie vernieuwde schouwburg in Venray zijn nog niet toegankelijk roor het grote publiek. Toch is het iet Literair Café gelukt als eerste iet nieuwe seizoen in de gereno- eerde locatie te openen. Zelfs nog oor dat één of andere voorstel ing van eigen bodem in première aat. Dat geeft de avond een extra èestelijk tintje. Het Promokoor an de Zangers van St. Frans ingt vooraf een aantal liederen, lij de vertolking van het derde nimmer klinkt een regel uit het ►oek De Virtuoos van Margriet de Hoor door mijn hoofd. "Zingen is ntiem gedrag dat nu eens niet eheim gehouden wordt." Daar ijn de zangers een goed voor- leeld van. Ze oogsten succes met «vertolking van het lied Tears in eaven van Eric Clapton. Een ntroerend mooie meerstemmige uivoering gezongen door amper wintig jongens- en mannenstem- nen. De schrijfster heeft speciaal voor «ze avond haar voorleestournee loor Duitsland onderbroken en raagt een broche op haar revers, let is de eerste mooie herfstdag na lagen mist en regen. Ze is blij een jond in Venray te zijn en 'ederlands te kunnen praten. Zo an ze haar stem tenminste sparen. Duitsers praten toch anders", legt e haar gehoor geduldig uit. De chrijfster wijst daarbij naar haar intstoken strottenhoofd. Haar stem Imkt als bordkarton. Het publiek beslaat uit een kleine londerd belangstellenden. Hel aan- il vrouwen is omgekeerd evenre- 'ig aan het aantal vrouwen in de olitiek en de top van het bedrijfsle- «n. Gemiddelde welstandsklasse: lodaal tot boven modaal. Interesse n aandacht: een acht en een half. Inleider Paul van Doesum, voor- itler van het Venray's literair «nootschap, verwelkomt de schrijf- 'er met woorden van hoger honing. Tijdens zijn vakantie, liggend in Proven^aalse zon, op een steen worp afstand van het vakantiestulp- van de Franse president Chirac, «eft Paul van Doesum zich ver- «ugd op deze avond. In de scha- uw van een grote parasol werd hij gegrepen oor de verwarrende ervaringen van kind Louise, de hoofdpersoon i' het laatste boek van Helga luebsamen: Het Lied en de een gemeente die in dit kader te ver gelijken is met Venray." Worden er veranderingen doorge voerd als blijkt dat het diftar-sys- teem in Venray niet werkt? "Als blijkt dat onze berekening niet klopt doordat huishoudens bij voorbeeld meer containers aanbie den dan verwacht, zullen we het systeem moeten aanpassen. Dat gebeurt na een jaar bij de evaluatie van diftar. Ook eventuele andere knelpunten zullen dan worden mee genomen." Wordt er in het nieuwe afvalsys- teem niet een te hoog beroep gedaan op de Venray se burger, m.a.w. maakt de gemeente Venray zich er niet te gemakkelijk van af? "Nee. Het diftar-systeem is in het leven geroepen om burgers bewust te maken van de manier waarop ze met hun afval omspringen. Alleen op deze wijze kunnen we namelijk een einde maken aan het afvalpro bleem. Het diftar-systeem valt of staat met de manier waarop de Venrayse burger zijn afval zal schei den. Hoe minder containers hij aan de straat zet, hoe groter zijn finan ciële voordeel. Als gemeente probe ren we er alles aan te doen om de inwoners van Venray hierbij een handje te helpen. We staan dus aan de zijlijn maar bieden wel nadruk kelijk de helpende hand. We zullen het reeds bestaande systeem van straatdepots, de Cirkel, Winkel van Sinkel, ophaaldiensten, glas-, blik- en textielcontainers verder uitbrei den en verbeteren. En natuurlijk is er het milieustation, waar ieder huis houden tegen een relatief kleine ver goeding met zijn grof huishoudelijk afval terecht kan. Daarnaast hopen we dat door de invoering van diftar het thuis composteren van groente-, fruit- en tuinafval flink zal toene men. Hierdoor hoeft de gft-bak namelijk minder vaak aan de straat worden gezet, wat een lagere afval stoffenheffing voor de burger tot gevolg heeft. In november worden tevens voorlichtingsavonden gehou den over thuis composteren. Ik durf te stellen dat de Venrayse burger er uiteindelijk op vooruit zal gaan als hij bewust met zijn afval omgaat." Waar de gemeente Venray uitgaat van een basistarief van 222 gulden per jaar, betalen inwoners van de gemeente Deurne slechts een vast recht van 66 gulden. Hoe is dit enor me verschil te verklaren? "In Deurne hebben ze het principe van 'de vervuiler betaalt' helemaal doorgevoerd. Dat wil zeggen dat de Waarheid. "Een pracht boek met een prachtige titel. Ik werd er lyrisch van," aldus Van Doesum. Het boek is genomineerd als Boek van het Jaar Trouw Publieksprijs 1998. Vanavond geurt de hogere honing wel heel bijzonder. Bovendien heeft de inleider onder het goedkeurend oog van Chirac de verhalenbundel Olijfje herlezen. Die kende hij zowat van buiten. "Ik heb uw verhalenbundel dertig malen met mijn leerlingen gelezen en besproken. Zo heb ik u in de loop der jaren ongeveer negen honderd lezers bezorgd en ik hoop dat er na vanavond zo'n kleine honderd zul len volgen." Zijn leerlingen genoten vooral van de door de schrijfster zo herken baar en toegankelijk beschreven problematiek die de puberteit ken merkt. En de uiteindelijke tragiek die de hoofdpersoon Vincent en zijn vrienden ondergaan. En zich recht streeks tot de schrijfster wendend: "Ik kan de verhalenbundel van avond helaas niet door u laten signe ren. Het boek heeft tijdens de vakantie zoveel handen, zand en zonnebrand ondergaan, dat het totaal is stukgelezen. Een groter compliment kan ik u. mevrouw Ruebsamen, niet geven." Applaus. Voor dat Paul van Doesum de schrijfster het woord geeft, krijgt Ad Haans, pianist/accordeonist, de microfoon. Ad Haans vertelt een privé-herinnering. 'ik liep Helga Ruebsamen een paar weken geleden toevallig tegen het lijf in Bussum. We zaten in het zelfde programma. We kregen het over literatuur, over Venray en over accordeon-muziek natuurlijk. En ik heb Helga Ruebsamen beloofd, dat als ze mij tijdens haar tournee door Europa zou herkennen een nummer voor haar te zullen spelen bij de opening van het Literair Café in Venray." Dan volgt er een muzikale wereldpremière! Absoluut. Nooit eerder zo gepassioneerd een serena de op accordeon zien en horen uit voeren. Helga Ruebsamen en aan wezigen genoten. Als Ad Haans is uitgespeelu, loopt Helga Ruebsamen het podium op, schraapt haar zieke keel en gaat zitten. Woorden dansen door haar hoofd. Hevig hijgend, zonder enige verspreking of hapering, rijgt ze haar woorden aaneen. Geduldig en geïrriteerd wachtend totdat ze voor iedereen luid en duidelijk verstaan baar is. Haar vermoeide stem klinkt kosten voor het milieustation en de kringloopwinkel in die gemeente rechtstreeks op de burgers worden verhaald. Dat doet de gemeente Venray niet. Als je uitrekent wat de burger in Deurne op jaarbasis kwijt is aan de verwerking van zijn afval, kom je ongeveer op eenzelfde bedrag uit als hier. Om een voor beeld te geven, de gemeente Venray betaalt zelf de vaste kosten voor het milieustation aan exploitant AVL om de kosten voor de burger zo laag mogelijk te houden. De gemeente raad heeft nadrukkelijk aangegeven dat het milieustation in Venray voor iedereen eenvoudig toegankelijk moet blijven. In Deurne worden der gelijke kosten op de burgers ver haald, wat als gevolg heeft dat het basistarief laag kan blijven. Onze gemeente kiest voor een verant woorde tussenvorm. De afval stoffenheffing bestaat voor 60% uit een vastrecht van 222 gulden en voor 40% uit een variabel gedeelte. De hoogte van de afvalstoffen heffing heeft de burger dus voor een groot gedeelte in eigen hand." De afvalstoffenheffing in Deurne zal volgend jaar naar alle waarschijn lijkheid met meer dan 2.4% stijgen. Reden hiervoor is dat de gemeente raad heeft besloten dat de heffing op de langere termijn kostendekkend moet zijn. Welke gevolgen heeft dit voor de heffing in Venray, dat zich bij de invoering van diftar immers aan de gemeente Deurne spiegelt? "Voor Venray zal dit geen gevolgen hebben omdat de gemeente voor dif tar een rekenmodel heeft opgesteld heeft dat kostendekkend is. Er zul len dus normaliter geen andere gel den worden aangeboord om de begroting sluitend te krijgen. Natuurlijk liggen er altijd externe factoren op de loer waar de gemeen te geen invloed op heeft, zoals bij voorbeeld een stijging van de stort- heffingen." Is de gemeente niet bang dat diftar leidt tot een toename van het aantal illegale dumpingen? "De ervaringen in de gemeente Deurne leren ons dat dit wel mee valt. Wel is er een aantal gevallen bekend waarbij forse boetes zijn uit gedeeld. Natuurlijk zal de controle op het dumpen van afval verscherpt worden. Hierover zullen met de andere diftar-gemeenten in de regio goede afspraken moeten worden gemaakt. De angst voor illegale dumpingen is voor ons een reden geweest om de afvalstoffenheffing De bekende Venrayse muzikant Ad Haans. hol door de witgepleisterde felver lichte theaterfoyer. "Dames en heren", klinkt het schor, "de accordeonist vertelt niet de gehele waarheid en die wil ik toch even aan het licht brengen. We waren in Bussum, ja...!" Ze wacht even tot het muisstil is in de zaal. "Eerst moet ik u misschien een geheim verklappen. Ik heb iets met accordeons. Ik vind het het mooiste instrument wat er is. Ik heb van een oude Weense accordeonist deze bro che gekregen in de vorm van een accordeon." De schrijfster steekt de broche op de kraag van haar colbert naar voren, zodat de aanwezigen het klei nood beter kunnen zien. Hij wist van mijn liefde voor dat instrument. Toen hij hem gaf, zei hij: "Dit zal je nog verbazen, dit sie raadje brengt dingen, roept dingen op... "Ik hoopte natuurlijk dat het kleinood accordeonmuziek zou oproepen. Dat zei ik hem ook. En toen sprak de oude muzikant: "Dat doet het ook." Langzaamaan krijgt zij vat op haar ademhaling. Haar dictie is uit gesproken Haags, elk woord valt volmaakt op zijn plek. "Telkens als ik de broche droeg, hoorde ik accordeonmuziek in mijn oren. Wie schetst mijn verbazing toen ik op een dag op een terrasje zat. Ergens, koud, winderig, nie mand op straat, ik zat op iemand te wachjten. Plots komt een oude accordeonist uit een zijstraat tevoor niet volledig variabel te maken maar de regie door middel van een vast recht van 222 gulden deels zelf in handen te houden. Ik ben er echter van overtuigd dat de Venrayse bur ger zijn verantwoordelijkheid voor het milieu zal nemen." Komen burgers die als gevolg van een handicap meer afval hebben dan de gemiddelde burger in aan merking voor een tegemoetkoming in de kosten "De gemeente Venray is hierover nog in overleg met ondermeer het Platform Lage Inkomens Venray en het Gehandicaptenplatform. Aan het einde van dit jaar zal hierover meer duidelijkheid bestaan. De gemeente hanteert in principe, in het kader van het armoedebeleid een 100% kwijt- scheldingsbeleid. De vraag is of vol ledige kwijtschelding bij diftar wel mogelijk is. Want als je dat doet is de kans groot dat de container van de desbetreffende persoon de verza melbak van de straat wordt. En dat is natuurlijk niet de bedoeling." Voor huishoudens is de diftar- regeling duidelijk. Echter, hoe gaat het diftar- verhaal er voor bedrijven uitzien? "Bedrijven kunnen hun afval vanaf 1 januari, voor zover dat nog gebeurde, niet meer gratis aan de straat zetten. Ze zullen in principe zelf een regeling moeten treffen met bijvoorbeeld Cotrans of Van schijn. Ik dacht: "Dit zie ik niet goed." Ik zag die oude accordeonist uit Wenen. Maar dat was hem niet. Het was gewoon een Amsterdamse man die vingeroefeningen aan het doen was. Hij speelde voor mij een serenade zoals Ad Haans zojuist deed. Ik was stom verbaasd. Ik kan u nog veel meer over deze broche vertellen, maar nu het verhaal over Bussum. Ik moest naar Bussum, want daar was een feest. Een feest van ambte naren van het Ministerie van Verkeer en Waterstaat. Nou kom ik zelf uit Den Haag en ik ken veel ambtenaren. Dat zijn geen Limburgers en dat kan wel eens heel lastig zijn. Ik wist ook niet wat ik aan moest trekken, maar ik dacht: weet je wat je wat, ik speld mijn accordeonbroche op. Wie weet vro lijkt die muziek het gebeuren een beetje op. Ik kwam daarbinnen en zag ze daar zitten met van die Haagse gezichten van: het-zal-wel- weer-wat-worden-vandaag. Als de broodjes maar goed zijn, zag je ze denken. Er waren een heleboel spre kers. de minister en de staatssecreta ris zelfs. Ik moest voorlezen. En toen kwam er plots iemand het toneel oplopen. Ad Haans. Hij oefende wat op zijn accordeon en begon te spelen. Ik kon op dat moment mijn ogen niet geloven. Wat moet een Limburgse accordeo nist bij Haagse ambtenaren? En ze gingen meezingen en ze stonden te dansen. Ongelogen, eerlijk waar. Heel ongebruikelijk voor Hagenezen. Er heeft er zelfs eentje meegefloten op zo'n papieren fluit je. Een groot succes. Ik vertelde Ad Haans het verhaal van de broche. Hierna kon hij natuurlijk niets anders doen dan vanavond..." De schrijfster wacht even en lacht. "Zo is het dus gekomen. Nu ern stiger zaken: de literatuur." WIJ ZOEKEN regelmatig nieuwe bezorgers voor Peel en Maas. Aanmelden in onze boekhandel Grotestraat 68 of telefonisch 582727 Min. leeftijd 14 jaar Ganzewinkel. Onder bedrijven reke nen we alles en iedereen die geen zelfstandig huishouden voert, dus ook scholen, kinderdagverblijven, stichtingen en ontmoetingscentra. Als scholen ons benaderen of ze met ons diftar-systeem mogen meeliften, zullen wij eerst toestemming aan de fiscus moeten vragen. Op bedrijfsaf val rust namelijk BTW, op privé- afval niet." Houdt de invoering van diftar ook in dat de burger zelf moet gaan gaan betalen voor overtollige herfstbladeren die hij normaliter in zijn GFT-container deponeert? "Nee. In wijken met veel bladver liezende bomen worden momenteel bladkorven geplaatst. Dit jaar zijn er dat 163; volgend jaar komen er daar nog eens 50 bij. De korven zullen regelmatig worden geleegd. We pro beren zoveel mogelijk te voorko men dat de burger moet gaan beta len voor afval dat hij zelf niet produceert." Is het voor burgers mogelijk om een grotere of kleinere bak te vra gen, als blijkt dal de bestaande con tainer niet tot tevredenheid stemt? En wat te doen bij een beschadigde container? "De gemeente heeft voor bakken van 140 en 40 liter gekozen. In een 140-liter bak gaan bijna vier volle huisvuilzakken. De containers van 140 liter moeten geschikt zijn voor De Venrayse schouwburg is vorig weekend heropend met de voorstelling Eige Volk. Artiesten uit de eigen regio gaven een wer velende show met muziek, dans en cabaret. De drie voorstellingen - goed voor 2100 plaatsen - waren al snel uitverkocht en bleken een groot succes. Dankzij de bijdrage van een aantal sponsoren kunnen theaterbezoekers ook in het nieu we seizoen weer volop van theater genieten. De gemeente Venray, Rabobank Venray-Oostrum en Computerwork vertellen in dit artikel waarom zij de schouwburg sponsoren. De Venrayse gemeente geeft jaar lijks een bijdrage van ongeveer één miljoen gulden aan de schouwburg. Aan de verbouwing heeft ze een bij drage van ongeveer vier miljoen gulden geleverd. Herman Wijdeven, directeur van de sector Diaken Funs van Gassel gaat werken in het rectoraat St. Antonius van Padua in Veulen. Van Gassel. woonachtig in Sevenum, gaat zich vooral bezig houden met het begeleiden van vrijwilligers die naar verloop van tijd zelfstandig taken gaan uitvoe ren zoals stervensbegeleiding. Naast het diakonaa! werk za! hij de leken gaan opleiden. Van Gassel, eerder als diaken werk zaam in Melderslo en Blerick, heeft zelf aangeboden om in z'n geboorteplaats aan de slag te gaan. Dat is bittere noodzaak na het vertrek van rector Bennenbroek in augustus van dit jaar. Zo wordt nu de zaterdagse mis in Veulen gedaan door oud pastoor E. Steneker uit Ysselsteyn. Een invaller uit het dekenaat verzorgt op doorde weekse dagen diensten (begrafe- V nis, trouwen). y laagbouwwoningen, de 40-liter bak ken voor hoogbouwwoningen. Indien er een fout is gemaakt bij het uitzetten van de containers, krijgen burgers een nieuwe. Mensen die hun bak te groot of te klein vinden, krij gen bij een ruilronde tegen het einde van 1999 een nieuwe. Groene GFT- containers die kapot zijn, worden in een speciale serviceronde vervan gen. Burgers kunnen hiervoor terecht bij de speciale 'groene lijn' van Plastic Omnium: 0800- 02231323." Geldt voor alle hoogbouwwonin gen dezelfde regeling als voor laag bouwwoningen? "Voor de bewoners van de Hoge Beek en de Zuiderpoort geldt diftar vanaf 1 januari nog niet omdat hier onlangs inpandige verzamelcontai- ners in gebruik zijn genomen. De bedoeling is echter dat zij bin nen een jaar met diftar aan de slag gaan. Begin november is duidelijk waar als proef ondergrondse afval containers bij hoogbouwcomplexen worden geplaatst. Bewoners van deze complexen krijgen een chip kaart waarmee ze de container kun nen openen. In de container zit een computer die vanaf 1 januari 1999 registreert hoe vaak een huishouden zijnafval aanbiedt. Bij de overige hoogbouwcomplexen waar geen ondergrondse containersv worden geplaatst, moeten burgers hun afval bak gewoon aan de straat zetten." Maatschappelijke Diensten: 'Een gemeente moet voor goede voorzie ningen zorgen. Zodat burgers prettig in hun gemeente wonen. Een schouwburg hoort daarbij'. Maar ook de regio-functie speelt volgens Wijdeven een grote rol. 'De schouwburg is ook naar gemeentes buiten Venray toe belangrijk. Een groot deel van de verkochte kaartjes is uit de regio afkomstig'. Daarnaast heeft de schouwburg op bedrijven een positieve uitwerking. 'Het trekt bedrijven - en daarmee - mensen aan. Want ondernemers kijken ook naar de culturele mogelijkheden van een vestigingsplaats. Noem het een economische motor'. Volgens Wijdeven voegt cultuur iets toe aan de belevingswereld. 'Artiesten kun nen hun emotie en creativiteit in een voorstelling kwijt. Theaterbezoekers genieten van een voorstelling. En komen dan in aan raking met iets dat het alledaagse overstijgt'. Volgens Wijdeven zal dat genot dankzij de verbouwing nog groter dan voorheen zijn. 'Een schouwburg telt in Nederland pas mee als zij minstens 700 stoelen heeft. Die heeft de Venrayse schouwburg nu. Daardoor kan ze beter uit de kosten komen. En dus betere voorstellingen aanbieden. Uiteindelijk zal dit allemaal bijdra gen aan een beter cultureel product. Want daar is het ons als gemeente om te doen. We stimuleren het cul turele product'. CULTUUR-MINDED Rabobank Venray-Oostrum en Rabobank Zevenrode leveren een bijdrage aan de exploitatiekosten van de Venrayse schouwburg. Tien jaar lang geven zij jaarlijks ƒ30.000,-. Louis Moers, directeur Hoe komt het dat burgers ondanks de uitvoerige voorlichting van de gemeente nog zoveel vragen hebben over diftar. Is de voorlichtingscam pagne wel effectief genoeg? "Plastic Omnium, dat de GFT- bakken en containers voor restafval van computerchips heeft voorzien, laat weten dat maar liefst 95% van de Venrayse huishoudens de groene GFT-bak desgevraagd aan de straat heeft gezet. Slechts 5% heeft geen gehoor gegeven aan de schriftelijke oproep van Plastic Omnium. Daaruit mogen we concluderen dat de burger in ieder geval weet dat er iets gaat veranderen in het afvalsys- teem. De huishoudens die hun gft- bak bij de eerste ronde niet aan de straat hebben gezet, krijgen volgen de week weer een brief waarin staat dat hun container in de tweede week van november van een chip wordt voorzien. De voorlichting is uitvoe rig; brieven, een diftar-editie van de gemeentekrant, een speciale diftar- kaart die eind oktober in de bus valt en info-avonden over thuis composteren. De ervaring leert ech ter dat burgers niet alles lezen wat ze in de bus krijgen. Je hebt altijd mensen die meteen gaan bellen als iets niet duidelijk is. Wij raden dan ook aan om eerst alles goed te lezen. En bij vragen moeten ze niet naar de gemeente maar naar de gratis 'groe ne lijn' bellen: 0800-0231323." van Rabobank Venray-Oostrum: 'We zijn cultuur-minded. Daarom willen we graag de schouwburg ondersteunen. Een grote groep theaterliefhebbers kan - mede dank zij sponsoren - van cultuur genieten. Een groot deel van de gemeenschap profiteert daar dus van. En spon soring is bovendien een teken van maatschappelijke betrokkenheid'. SPONSORING VORM VAN RELATIEMARKETING Ook Computerwork sponsort de Venrayse schouwburg. Directeur Paul Kainama: 'Computerwork heeft hetzelfde werkgebied als de schouwburg. We hebben onze klan ten in een straal van zo'n 20 a 30 km. Daarnaast zijn de bezoekers van de schouwburg onze potentiële klanten. Het is dus handig als die in de schouwburg - bijvoorbeeld op het balkon - onze naam zien staan.' Maar ook de uitstraling van de schouwburg speelt een rol bij de sponsoring. 'De schouwburg heeft door de renovatie een professionele uitstraling gekregen. Daar willen wij ons graag mee identificeren'. Voor Computerwork is het niet de eerste keer dat zij sponsoren. Al eer der hebben ze een bijdrage aan een aantal sportverenigingen geleverd. 'En nu willen we dat uitbreiden naar cultuur'. Daarnaast zie Kainama sponsoring als een slimme vorm van relatiemarketing. 'We hebben in de schouwburg een aantal plaatsen gereserveerd. Die willen we gebrui ken om gasten te ontvangen of om met onze medewerkers naar het theater te gaan. En we zijn van plan om er jaarlijks een mini-congres over informatie- en communicatie technologie voor ondernemers uit de regio te houden'. Bedankt ziin Sponsoren Gemeente Venrav Industriële Club Venrav e.o. Rabobank Stichting Bedriif Cultuur Venray e.o. Gemeente Meerlo-Wanssum Gemeente Boxmeer Gemeente Horst Santecraem Bloemsierkunst Venray Koenen en Co Accountants Venray Theater Zaken Schouwburg Venray geopend

Peel en Maas | 1998 | | pagina 11