FRANSOL urovisi€ OOK OP AFBETALING "Je kunt ook alleen met Kerstmis in bad gaan" Woonperikelen familie Janssen zijn voorbij J eugdbr and weerkorps in Venray "Verkeersveiligheid Steegsepeelweg onder de maat" ZONWERINGEN Vrijetijds- brochure voor mensen met een verstandelijke handicap PEEL EN MAAS ELKE WEEK UW NIEUWS Excursie met Jan de Turfsteker 't Silveren Swaentje voor werkgroep 'Aid Venroj ien beeld' eel en maas Primeur voor Noord-Limburg 0e Woningstichting Noord- Limburg heeft de gehandicapte familie Janssen uit Venray een hoekwoning toegewezen aan de Kempweg. De Janssens hebben laten weten de woning in principe leaccepteren, al zijn ze wel bang dal de buurtbewoners een handte keningenactie tegen hun komst za| beginnen. De buurt zelf geeft echter aan dat hier absoluut geen sprake van is. Aan de woonperi- iTATIONSWEG 13 VENRAY TEL. 04?8-515010 Activiteiten ook in subregio Venray Vandaag, donderdag 15 oktober, vindt in de Tegelese muziekschool lie presentatie plaats van de nieuwe Yrijetijdsbrochure. Deze brochure «vat informatie over vrijetijdsacti viteiten voor mensen met een ver standelijke handicap. Het betreft activiteiten die zowel door reguliere clubs en instellingen als door spe ciale instanties worden georgani seerd in de subregio's Helden, Horst, Venlo en Venray. Uit een breed scala aan mogelijkheden kan gekozen worden. Tijdens deze pre sentatie, die in het teken van de muziek staat, zal met name het ini tiatief van de muziekschool Tegelen van verschillende kanten worden belicht. Zelf kiezen uit een ruim aanbod Ook mensen met een verstandelij ke handicap zijn op zoek naar acti viteiten in hun vrije tijd. De samen stellers van de Vrijetijdsbrochure - vrijetijdsmedewerkers van Daelzicht, Saamvliet, de SPD en De Wendel - hebben gebruik gemaakt van pictogrammen en een beeldver baal. Op die manier is de brochure voor iedereen gemakkelijk te gebruiken. Door alle mogelijkheden in beeld le brengen kunnen ook mensen met een verstandelijke handicap hun voorkeuren kenbaar maken: sporten, bij een club gaan of een cursus vol gen. De inbreng van reguliere instel lingen neemt hierbij toe. Dansen, voetballen. Engelse les, atletiek, cursus tekenen, computeriet, 't kan bij de 'gewone' voetbalclub, de 'laatselijke dansschool. de Volksuniversiteit, de Gilde-oplei dingen etc. Een praktijkvoorbeeld In 1997 start de muziekschool Tegelen met een cursus algemene muzikale vorming voor kinderen met een verstandelijke handicap of ontwikkelingsachterstand. Tiny Dohmen is de docente die wekelijks een groepje van tien kinderen onder baar hoede heeft. 'In het begin was bet vooral proberen. Wat mag ik verwachten? Ik zie nu dat deze kin deren veel meer kunnen dan ik voor mogelijk hield. Ik blijf het een uit daging vinden om ze de muzikale basisvaardigheden te leren. Het kost veel voorbereiding, maar na een les *eet ik dat mijn inspanning niet voor niets is geweest. Twee kinde ren zijn vanuit deze groep individu eel verder gegaan. Ze spelen nu blokfluit en de eerste ervaringen zijn hoopgevend'. Ludy Rours, directeur van de muziekschool, vindt het een goede ontwikkeling dat ook kinderen met ten verstandelijke handicap de muziekschool bezoeken. 'Ik had wel ten zekere schroom te overwinnen vanwege de onbekendheid. Die is verdwenen na de eerste lessen. Het enthousiasme van de kinderen en de docente motiveert mij om dit ini tiatief vast te houden en mogelijk uit 'e breiden voor volwassenen. Vijf Personen hebben inmiddels een Popcursus gevolgd'. Voor meer informatie over de pre sentatie op 15 oktober kan contact worden opgenomen met Herman Weij, tel. 077-3870020. Voor het aanvragen van de brochure kan men jerecht bij het regionaal Informatiecentrum, tel. 077- 587035 8. kelen van de familie lijkt daarmee nu definitief een eind te komen. De familie Janssen kraakte eerder een tussenwoning aan de Kempweg uit ongenoegen over hun woonsitu atie aan het Bingelkruid. Uit onder zoek van de gemeente Venray en de stichting Boncura bleek dat het aan passen van deze woning aan gehan dicapten veel te duur zou worden. Het geschikt maken van de hoekwo ning aan de Kempweg is volgens de Een voorbeeld: een eenouderge zin met twee kinderen. Zij werkt en verdient 2000 gulden per maand. Aan kinderbijslag krijgt zij 950 gulden per kwartaal (dus iets meer dan 315 gulden per maand). Totaal aan inkomsten: 2315 gulden per maand. Trek daarvan af de vaste en variabele kosten en onder de streep staat uiteindelijk het besteedbare inko men per maand. Deze hypothetische stelling kre gen de deelnemers aan de cursus Omgaan met geld voorgelegd tij dens de tweede van in totaal vier bijeenkomsten in De Clockert in Venray. Mevrouw Gert Aerts is namens de gemeente Venray ver bonden aan het Budgetproject. Sinds vier jaar verzorgt zij de cursus 'Omgaan met geld'. Een cursus waaraan iedere inwoner van de gemeente Venray kan deelnemen, maar die wel een duidelijke doel stelling heeft. Aerts: "Die is feitelijk tweeledig. Tijdens de cursus willen we iedereen op weg helpen om de financiële huishouding beter op een rijtje te zetten. De opzet is te voor komen dat mensen financieel in de problemen komen. Het preventieve karakter van de cursus. Daarnaast helpen we mensen die daadwerke lijk schulden hebben om uit de pro blemen te komen." FINANCIEEL PLAATJE Het lijkt allemaal zo makkelijk: ik krijg maandelijks zoveel geld bin nen, een deel ben ik kwijt aan (vaste) lasten, het stukje dat resteert kan ik vrij besteden. Simpel toch. De praktijk leert anders. Heel wat mensen leven met (aanzienlijke) schulden, het aantal schuldenaars De gemeente Venray gaat Veilig Verkeer Nederland (VVN) inscha kelen om samen met haar te bekijken of de 'bulten' op de Steegsepeelweg tussen Leunen en Veulen voldoen aan de veiligheids normen. Volgens omwonenden is dit 'onderzoek' noodzakelijk omdat de 'bulten' de laatste tijd veel ongelukken hebben veroor zaakt, terwijl de verhogingen toch mede bedoeld zijn om de verbin dingsweg tussen veulen, Leunen en Heide veiliger te maken. Wethouder Driessen beloofde maandagavond tijdens de commis sie Stedelijk Beheer dat de gemeen te een second opinion zal vragen. "Als er teveel ongelukken gebeuren, zal er actie moeten worden onderno men." Raads- en commissielid Gerrit Verkoeyen (Samenwerking) hekelde de kwestie vorige maand al en deed dat afgelopen maandag avond nog eens dunnetjes over. Volgens hem zijn de 'bulten' niet het enige pijnpunt. Ook het 'woud 'aan borden maakt de situatie op deze weg zeer onoverzichtelijk. Borden die er behoren te staan, staan er niet terwijl borden die er nu staan, over bodig zijn. Voor de weggebruiker zeer onoverzichtelijk en uiterst gevaarlijk. Vorige maand heb ik de kwestie hier ook al aangekaart. Toen bleek het om een fout van de aanne mer te gaan. Ik moet helaas consta- woningstichting veel goedkoper omdat dit huis al voor een deel voor gehandicapten bewoonbaar is gemaakt. Het pand is op dit moment nog wel bewoond maar de bewoon ster staat hoog op de urgentielijst voor het woonzorgcentrum Schuttersveld. De verwachting is dat de woning over enkele maanden vrijkomt. De familie Janssen nam vorige week als tijdelijke oplossing haar intrek in een appartement aan Gert Aerts: "We willen mensen op weg helpen om hun financiële huis houding beter op een rijtje te zet ten neemt zelfs toe, anderen krijgen maar nauwelijks de eindjes aan elkaar geknoopt. Dat blijkt als het rondje deelnemers aan de cursus Omgaan met geld gevraagd wordt naar hun beweegredenen. Hans is getrouwd, vader van twee kinderen, en heeft een vast inkomen. "En toch krijg ik geen lijn in mijn inkomsten en uitgavenplaatje. De ene maand komen we heel goed uit met ons geld, de andere komen we gewoon weg tekort. Die situatie speelt zich al lang, daar schaam ik me ook niet voor. Door de cursus te volgen, wil len we ons financieel plaatje duide lijker in beeld brengen. Zodat we elke maand uitkomen." Annie heeft heel andere 'zorgen'. Zij geeft het niet met zoveel woor den toe, maar uit alles blijkt dat zij een 'gat in haar hand heeft'. Haar man neemt niet deel aan de cursus. Als tweeverdieners zouden zij met gemak iedere maand rond moeten komen. "Dat is het probleem ook niet. We hebben het goed samen, we hebben ook genoeg geld om uit te geven. Maar enige lijn zit daar niet in. Ik ben benieuwd hoe andere mensen met geld omgaan. Je wordt nooit dommer van zo'n cursus." DISCUSSIE Cursusleidster Aerts legt het financiële plaatje van een eenouder gezin met twee kinderen voor aan de cursisten. Zij worden verdeeld in twee evengrote groepjes. Hans wordt gekoppeld aan Lea, een gescheiden vrouw met twee kinde ren die model zou kunnen staan teren dat de fout nog steeds niet is hersteld." "Maar er zijn nog meer knelpun ten die voortvloeien uit het Beleidsplan Verkeer en' Vervoer van de gemeente", aldus Verkoeyen maandagavond. "Het is onvoorstel baar dat er op wegen in het buiten gebied geen witte strepen meer wor den getrokken. De gemeente wil er zo voor zorgen dat er minder hard wordt gereden waardoor de ver keersveiligheid toeneemt. Dat is onzin. Als je geen belijning aan brengt maak je wegen alleen maar gevaarlijker." Wethouder Driessen sprak van een gevoelig punt, dat Verkoeyen aansneed. "Persoonlijk vind ik het ook niet verantwoord om wegen in het buitengebied niet meer te belij nen. Als het donker is of mistig is het voor de weggebruiker levensge vaarlijk als hij geen oriëntatiepunt heeft." de Hoge Beek, dus de nood om met onmiddellijke ingang naar de Kempweg te verhuizen is niet zo heel erg hoog. In april kwam de familie Janssen voor het eerst in het nieuws. Gesteund door de SP-Hulpdienst brachten ze toen hun woonsituatie onder de aandacht van de Venrayse politiek. De woningstichting deed volgens hun te weinig om een rui mere woning te vinden. voor de stelling. Lea zit diep in de schulden en staat op de wachtlijst voor hulp bij het budgetproject. In afwachting van deze hulp heeft de gemeente Venray haar aangeraden om aan de cursus deel te nemen. Annie gaat aan de slag met Johan, die samenwoont met zijn studerende vriendin Connie. Naar eigen zeggen geven ook zij gemakkelijk geld uit. Hij werkt elf uur per dag en deson danks hebben ze moeite om de eind jes aan elkaar te knopen. Driftig nemen de vier pen en papier ter hand. Constant de discus sie over de hoogte van de bedragen: huur na aftrek van huursubsidie, gas/water en licht, gemeentelijke belastingen (onroerend goed, riool recht etc.), verzekeringen en zieken fonds, huishoudgeld, vervoer, abon nementen, schoolkosten. Het uitgavenplaatje is beduidend omvangrijker dan de inkomsten per maand. Na een tiental minuten is het kijken en vergelijken. Met de hulp van Gert Aerts wordt een gemiddel de genomen: huur en gas/water en licht samen 845 gulden, belastingen 112 gulden, verzekeringen 78 gul den, abonnementen 155 gulden, huishoudelijke uitgaven 750 gulden, kleding 150 gulden, vervoer 350 gulden en nog diverse andere pos ten. Aerts geeft geregeld welge meend advies. "Vijftig gulden per maand voor kleding. Is dat niet erg weinig", oppert ze. "Honderd gul den dan", zegt Annie. "Ik zou er maar 150 van maken. En zelfs dat is aan de lage kant." De cursisten laten zich overtuigen, 150 gulden aan kle ding wordt in de begroting opge voerd. AUTOOTJE "Betalen, betalen, alles betalen", schudt Lea een beetje mismoedig met het hoofd. De sfeer blijft echter goed, de cursisten hebben het duide lijk naar hun zin. Johan oppert om 'alleen met Kerstmis in bad te gaan' om zo de kosten te drukken. De overige drie lachen. Over een ding zijn ze het roerend eens. De ver voerskosten hakken er stevig in, de cursisten hadden vooraf in overleg besloten om een klein autootje in de kosten op te voeren. Achteraf gezien een verkeerde keuze want het gescheiden vrouwtje komt aan het einde van de rit, zo blijkt uit de tel ling, elke maand 179 gulden tekort. "En dan", zo doceert Aerts, "Hebben we nog niet eens gehad over aflossing van eventuele lenin gen, sparen en geld reserveren voor grotere uitgaven." Op het einde van de avond krijgen de cursisten hun huiswerk mee: maak aan de hand van een in- en uit- gavenlijst een overzicht van de eigen financiële situatie. In de vol gende les wordt het voorbeeld van die avond opnieuw aan de orde gesteld: waar kan worden beknibbeld zodat het 'voorbeeld vrouwtje' toch aan het einde van iedere maand iets overhoudt. En maak een financieel plaatje met en zonder auto. Een ding is duidelijk; Omgaan met geld is niet voor ieder een vanzelfsprekend. Mensen die belangstelling hebben voor de cursus Omgaan met geld kunnen in november deelnemen aan een nieuwe cursus die wordt gege ven in samenwerking met het PLIV (Platform Lage Inkomens Venray). Vodr meer informatie kunt u contact opnemen met het PLIV. telefoon (0478)581332. of bij het Bud getproject. telefoon (0478) 523401. In verband met de privacy van de cursisten zijn de namen fictief WIJ ZOEKEN regelmatig nieuwe bezorgers voor Peel en Maas. Aanmelden in onze boekhandel Grotestraat 68 of telefonisch 582727 Min. leeftijd 14 jaar Praatjes: Binnenkort krijgt onze groene biobak een grijs broertje c/q zusje. Via de gemeentekrant is al gepro beerd om deze omslag in ons afval- systeem duidelijk te maken. Het oude systeem, met de groene biobak en onbeperkt grijze zakken aan de straat zetten, met daarbij een gratis milieustation, is anno 1999 niet meer betaalbaar. Wij zullen met z'n allen nog milieubewuster en nog kritischer moeten worden met het produceren en scheiden van onze afval. De politiek van Venray heeft besloten over te stappen naar een ander systeem. Hiervoor hebben we wel de positieve medewerking van alle Venrayse burgers nodig. Samenwerking Venray heeft van het college keiharde garanties gevraagd en deze ook zwart op wit gekregen, dat het totaal bedrag wat voor rekening komt van de Venrayse burger, niet duurder zal zijn dan het oude tarief. Uitgezonderd de inflatie correctie en externe invloeden. Hier staan wij voor en wij zullen het college van B&W er in de komende begro tingsbehandeling nog eens goed op wijzen. Jammer genoeg moet ik in de wandelgangen veel negatieve gelui den horen over het nieuwe systeem. Niemand komt met een idee hoe het anders kan voor minder geld. Ik zal wat voorbeelden noemen die ik als raadslid van de gemeente Venray naar de oren geslingerd heb gekregen. Ik zoek wel een plekje in het bos! (illegaal storten) Ik moet alles langer bewaren, dat gaat stinken. Levert dit geen gevaar op voor de volksgezondheid? Aantrekken van vliegen, muizen en misschien wel ratten. Ik gooi wel alles in de grijze bak, dat is goedkoper. Waarom kun je niet meteen een kleine bak krijgen? Waar blijven de beloofde "breng" mogelijkheden? Allemaal van die praatjes, schijn baar is de voorlichting niet voldoen de of willen de mensen het gewoon niet goed lezen. Welnu beste inwoners van Venray, wij maken allemaal wel eens een praatje, ik ook. Je wisselt eikaars kennis uit om daarna weer meer te weten. Jammer dat er 's morgens steeds meer mensen last hebben van een ochtendhumeur, het overdag te druk hebben met hun werk en 's avonds dan ook nog moe zijn. Het betekent dat wij steeds meer cha grijnen in ons midden hebben. Er is zelfs een steeds groter wordende groep die helemaal niets meer zeggen, ook niet als er iets tegen hun gezegd wordt. Dan is er nog een hele grote groep die maar half luistert of leest en het dan heel anders door verteld. Beste lezers het zou interessant zijn een vereniging op te richten met als doel: Het in stand houden van "het praatje" als onvervangbaar cul tureel goed. In een geautomatiseerde samenle ving die met een kale ongeïnterre- seerdheid nog niet eens meer met twee woorden spreekt, kon dat nog wel eens heel hard nodig zijn. Het maken van een praatje met elkaar moet je leren, het is een oefe ning in het menselijk contact, in onderling verkeer. Als je het een maal kunt, krijg je er veel voor terug. Het is helemaal niet erg als het weer een keertje over het weer gaat of over het plaatselijke nieuws wat je allang gehoord hebt. Die praatjes zijn er niet voor de inhoud. Daar hebben we gesprekken voor en daarvoor stuurt men u gerichte informatie toe. Ik weet dat "het praatje" de motor van het menselij ke verkeer draaiende houdt en dat de wereld van nu op woorden loopt. Daarom beste lezers, doe allemaal mee aan dat praatje, maar zorg wel eerst dat uw informatie de juiste is! Trouwens, wilt u meer weten over de invoering van DIFTAR in de gemeente Venray. bel dan tijdens kantooruren gratis de groene lijn: 0800 0231323. Gerrit Verkoeijen. In het kader van de landelijke activiteit 'Actief in 't Groen' ver zorgt Jan de Turfsteker, de laatste echte Brabantse turfsteker, op zater dag 17 en zondag 18 oktober een peelwandeling. Jan de Turfsteker laat de deelnemers zien hoe de noes te arbeiders vroeger in het veen moesten zwoegen. Op beide dagen begint de excursie, die 3,5 uur duurt, om 14.00 uur. De deelname bedraagt 3,50 gulden per persoon, kinderen tot en met 5 jaar gratis. Het vertrekpunt is café Roelanzia in Ysselsteyn. Als alles volgens plan verloopt, start in Venray medio volgend jaar een jeugdbrandweerkorps. Als eerste gemeente in Noord- Limburg beschikt Venray dan over een jeugdkorps dat moet zor gen voor de broodnodige aanvul ling van de volwassen brandweer. Dat is noodzakelijk omdat steeds minder volwassenen zich aanmel den als vrijwilliger. De bedoeling is dat de jeugd brandweer gaat bestaat uit vijftien tot achttien jongeren vanaf 12 jaar. Door oefeningen en deelname aan wedstrijden voor jeugdbrandweer- korpsen worden zij opgeleid voor het grote werk. Zij krijgen aange paste kleding en apparatuur en een De culturele ereprijs *t Silveren Swaentje is afgelopen zaterdag uit gereikt aan de werkgroep van de videofilm 'Aid Venroj ien beeld'. De leden van de stichting 't Silveren Swaentje hadden unaniem besloten om dit jaar deze prijs toe te kennen aan de werkgroep die door het ver zamelen van historisch filmmateri aal een uniek beeld van het Venray donderdag 15 oktober 1998 - Pagina 7 eigen honk achter de huidige brand weerkazerne. De gemeente gaat vanaf 1999 jaarlijks 9000 gulden toekennen voor de jeugdbrandweer. De brandweer gaat voor selectie en werving van de jongeren nog een plan opzetten. De opleiding van de jeugd gebeurt door volwassen brandweermensen en oudgedienden. Met de opleiding van jeugdbrand- weermensen hoopt de brandweer het korps ook in de toekomst op peil te kunnen houden. De brandweer gaat uit van een doorstroming van twee juniorbrandweerlieden per jaar. Zelfs dan nog wordt het moei lijk om het natuurlijk verloop van drie tot vier mensen per jaar op te vangen. van vroeger in een filmcollage wist vast te leggen. De werkgroep bestond uit Jeanne Peters- Thomassen. Eduard Messe- maeckers. Jac en Rudy van Sinten en Joost Verbeek. De culturele ereprijs werd over handigd door Jan Jouben (zie foto), de winnaar van vorig jaar. Oost-Europa begint de euro te ontdekken De komst van de euro noopt de voormalige communistische landen in Midden- en Oost-Europa tot nadenken over hun toekomstige posi tie. Daarbij moet onderscheid worden gemaakt tussen de landen die zicht hebben om op termijn toe te treden tot de EU, namelijk Estland, Polen, Tsjechië, Hongarije en Slovenië, en de landen die in de wacht kamer zitten. Naast een aantal aanpassingen die hierna zullen wor den besproken, zal het toekomstige lidmaatschap van de EU de regeringen van de vijf uitverkoren landen verplichten tot het voeren van een economische en monetair beleid dat past binnen de unie. Net als sommige Europese lidstaten die invoering van de de euro voorlo pig tot de volgende eeuw uitstellen, moeten de toekomstige Oost- Europese lidstaten voortgaan met aanpassing van hun economie en sanering van hun overheidsfinanciën om een te grote achterstand te voor komen. Zij zullen daadwerkelijk aansluiting moet nastreven. Lage inflatie, het binnen de perken houden van de overheidsschuld en reductie van het begrotingstekort zullen hoog in het vaandel moeten staan, wil op termijn sprake kunnen zijn van een zinvol lidmaatschap. Maar ook voortgaande herstructurering van de economie zal een belangrijke rol blijven spelen. Overigens geldt ook voor de niet-toetreders, zoals Roemenië en de Russische Federatie, dat als ze de mogelijkheid van aansluiting bij de EU op langere termijn willen handhaven hun economieën niet te veel uit de pas kunnen lopen met die van de EU. Naast de hiervoor geschetste aanpassingen die nodig zijn voor het ver werven van een (eventueel) lidmaatschap van de EU zijn er veranderin gen die direct gevolgen zullen hebben voor de Oost-Europese landen, los van de vraag of ze al dan niet op termijn toetreden tot de EU. Veel van die aanpassingen vloeien voort uit de koppeling van de nationale munten aan een van de West-Europese munten of een mandje van die munten. Estland heeft bijvoorbeeld de Estse kroon gekoppeld aan de Duitse mark. terwijl Polen en Hongarije hun munt hebben gekoppeld aan een mandje van valuta, waarin onder meer de Amerikaanse dollar en de Duitse mark zijn vertegenwoordigd. Sommige landen, zoals Bulgarije en Litouwen, hebben aangekondigd van plan te zijn hun valuta aan de euro te koppe len. Andere landen moeten hiervoor nog een besluit nemen, maar het ligt voor de hand dat naarmate landen zich meer op West-Europa hebben gericht en zich willen richten - een en ander blijkt uit het aandeel van de EU in de exporten vanuit die landen - het steeds moelijker word een "vrije' positie ten opzichte van de euro in te nemen. Tegelijkertijd ligt hier de grote aantrekkingskracht van de komst van de euro. Het EMU-gebied wordt nu nog meer één markt, waar meer duidelijkheid komt in de prijs structuur en de prijsdifferentiatie. Hierdoor zouden er meer exportkansen kunnen ontstaan voor Midden-en Oost-Europa. Een andere aanpassing die plaats moet vinden betreft de samenstelling van de buitenlandse financiële reserves en vooral de samenstelling van de buitenlandse schuld. Oost-Europese landen geven een grote variëteit te zien in de samenstelling van die schuld. Zo heeft Hongarije een component buiten landse schuld die luidt in Japanse yen en Duitse marken, terwijl Polen en Tsjechië relatief veel schuld in Amerikaanse dollars hebben. De schuld die nu luidt in een eurovaluta zal na 1 januari 1999 veelal wor den omgezet in de euro. De bestaande voorwaarden blijven echter gel den. Dit kan de vreemde situatie opleveren dat schuld tot stand gekomen in verschillende eurovaluta's tegen verschillende renteniveaus, over enige tijd naar euro's is omgerekend maar nog steeds verschillende voor waarden kent. Daarnaast zal in de toekomst nog duidelijker worden - hoe wel dat door de stabiliteit tussen de meeste Europese valuta eigenlijk al langere tijd geldt - dat naarmate de integratie met West-Europa voort schrijdt en naarmate de euro een belangrijkere rol gaat vervullen in het internationale financiële verkeer, de waardeverhouding van de euro ten opzichte van andere valuta's een steeds belangrijkere rol zal gaan spelen in de reële betekenis van de buitenlandse schuld voor Oost-Europese economieën. Een sterke positie van de euro ten opzichte van de Japanse yen en de Amerikaanse dollar zal het gewicht van schuld die voornamelijk in deze twee valuta luidt, beperken. Het tegenovergestelde is waar als de euro zich zou ontwikkelen tot een zwakke valuta. De inhoud van deze rubriek is samengesteld door de Rabobank. Cursus Omgaan met geld leert financiën te beheersen

Peel en Maas | 1998 | | pagina 7