PEEL EN MAAS Bijdrage voor het plaatsen van kogelvangers roject Jongerenbus succesvol "Ik ben de Joop Zoetemelk van de dj's" betrokkenheid sleede gebleven Opbrengst collecte Kanker bestrijding Werk aan de weg eren samen een eeuw Graszoden-Kweekbedrijf DIRECT GAZON v.o.j. Ook particuliere verkoop eventueel thuis bezorgd. Tel. 0478-54 50 28 Rouwkuilenweg 11Ysselsteyn Schutterijen kloppen aan bij gemeente De twee Venrayse schutterijen, *t Zandakker 't Gilde St. Jan en St. Anna, hebben bij de gemeente Venray een aanvraag ingediend voor een bijdrage in het plaatsen van kogelvangers. Beide schutte rijen, die gebruik maken van de schuttersweide aan de Endepoel delen, dienen in het kader van de verscherpte milieuvoorschriften acht kogelvangers te plaatsen waarmee een bedrag van om en nabij 55.000 gulden is gemoeid. De kogelvangers zijn het gevolg van de aangescherpte milieumaatre gelen. Schutterijen schieten name lijk met loden kogels die volgens de verscherpte wet moeten worden 'opgevangen' zodat ze de bodem niet vervuilen. Schutterij 't Zandakker plaatste al een jaar gele den een prototype van een kogel vanger. Daarnaast werden toen voorbereidingen getroffen voor meerdere kogelvangers. Het proto type, gebouwd door de Firma Janssen Products uit Borkel en Schaft, is afgestemd op de wensen van de Limburgse schutterijen. Omdat hij transparant is, heeft de schutter de lucht als achtergrond en geen doek of zo iets. De kogelvan ger is ongeveer 16 meter hoog en bestaat uit een lange kunststof 'glij baan' met daar bovenop een bak Via een afvoerpijp komt het loden kogeltje uiteindelijk in een opvang- bakje terecht. Wethouder Jan Driessen zegde dinsdagavond in de commissiever gadering welzijn toe het verzoek van de schutterijen in het college- overleg aan de orde te stellen. Of er daadwerkelijk een bijdrage beschik baar wordt gesteld, en hoe hoog die zal zijn. wilde hij nog niet zeggen. PEEL EN MAAS n abonnement waard Verbouwde SRV-wagen in nieuw jasje gestoken DONDERDAG 15 OKTOBER 1998 - NR. 42 HONDERD NEGENTIENDE JAARGANG WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMGEVING Eindstraat 12, tel. 581553 gratis parkeren voor de deur Venraynaar Jos Gommans al 25 jaar disc-jockey )e Jongerenbus van Synthese at in elk geval nog tot aan het de van dit jaar elke donder hond ergens in de gemeente iray. Het project, dat oor- onkelijk stond gepland tot aan zomervakantie, krijgt daarmee >r onbepaalde tijd een vervolg. We zijn afhankelijk van de finan- |e steun van de gemeente", aldus nke Vincken, jeugdjongerenwer- van Synthese in Venray. "Zo 2 de jongerenbus in de ogen van gemeente voldoet en er geld vrij- jiaakt kan worden, gaat het pro- gewoon, door. Daar is moeilijk i termijn aan te koppelen." )e Jongerenbus werd eind maart Venray ingezet om voor jongeren op straat rondhangen een ont- etingsplaats te creëren waar ze ens informatie over allerhande ;en kunnen halen. Het project met ongebouwde SRV-wagen werd der in Horst met succes opgezet verdiende dit jaar dus navolging Venray. Voorlopig tot volle tevre- nheid. Vincken: "Gemiddeld komen er e donderdagavond acht tot tien igeren naar de bus. Opvallend is de animo op de kerkdorpen, met lie in Leunen, een stuk groter is iop het Schouwburgplein. Hier is afwachten hoe de zaak zich ver- ontwikkelt. Maar vooralsnog i we tevreden over het bezoek de bus." NIEUW JASJE )at het project met de Steeds meer jongeren weten de weg te vinden naar de Jongerenbus van Synthese. Jongerenbus in Horst en Venray naar tevredenheid wordt ingevuld, blijkt wel uit het feit dat de bus onlangs in een compleet nieuw jasje is gestoken. De bus heeft een opval lend paars kleurtje gekregen en bin nenkort zal hij, in gele letters, wor den opgesierd met het opschrift Jongerenbus. Ook het interieur onderging flinke wijzigingen. Meteen voorin de bus, die overigens al vanaf het begin door vrijwilliger Sjraar Verkoeyen wordt bestuurd, staat een folderr.ek met informatie over allerlei zaken die de jeugd aan gaat. In een U-vorm staan nieuwe banken (voorzien van kussens en leuningen) en een tafel opgesteld. Samen vormen zij een zithoek waar jongeren met elkaar van de gedach ten kunnen wisselen. De nieuwe tv en een stereotoren mogen voortaan zelf door de jongeren worden gehanteerd. Sfeerverlichting en lich te, vriendelijke kleurtjes geven het geheel extra cachet. "De vernieuw de Jongerenbus valt in de smaak van de jongeren. Het is er nu een stuk gezelliger. De drempel om bijvoor beeld alleen maar informatie op te halen, is tevens een stuk kleiner doordat het folderrek voorin de bus staat. Een apart zitje waar de jonge ren met vragen aan medewerkers van Synthese terecht kunnen, wordt eveneens op prijs gesteld. We heb ben alleen nog maar positieve reac ties gehad. Door de jongeren meer verantwoordelijkheid te geven, hopen we dat ze het belang van de Jongerenbus op waarde weten te schatten." WIJKGERICHT WERKEN De Jongerenbus is een ontmoe tingsplaats voor jongeren, het is er warm en droog, de koffie en thee is gratis, ze kunnen er muziek draaien, video of tv kijken, spelletjes doen en het is tevens een bron van infor matievoorziening. "Maar het belangrijkste is dat de jongeren zich hier thuisvoelen", onderstreept Femke Vincken het belang van de bus. "De bus past ook perfect in het project wijkgericht werken. Door met de jongeren in discussie te gaan, naar hen te luisteren, komen we te weten wat er in een wijk leeft. Waar knelpunten of problemen zijn. Steeds meer jongeren weten de weg naar de Jongerenbus te vinden. Het zijn niet elke keer dezelfde gezich ten die de bus bezoeken. Autochtonen en allochtonen, het maakt niets uit. De bus is er voor alle jongeren. We merken dat hij onder de jeugd steeds meer begint te leven." De Jongerenbus van Synthese staat dit jaar nog op de volgende dagen tussen 19.30 en 21.30 uur in: 15-10 Landweert; 22-10 Schouw burgplein; 29-10 Leunen; 5-11 Brukske; 12-11 Schouwburgplein; 19-11 Ysselsteyn; 26-11 Veltum; 3- 12 Schouwburgplein; 10-12 Leunen; 17-12 Landweert. De jaarlijkse collecte ten bate van de Nederlandse Kankerbestrijding heeft in Venray ƒ28.712,- opge bracht. Venray ƒ18.219,-; Ysselsteyn ƒ2 J 18,45; Vredepeel ƒ294,0; Veulen ƒ510.25; Smakt ƒ657,45; Oirlo ƒ1.271,-; Oostrum ƒ1.464,-; Merselo 1.258,-; Leunen ƒ1.537,-; Heide ƒ635,90 en Castenray ƒ747,45. Voor dit mooie resultaat onze har telijke dank, in het bijzonder onze onmisbare collectanten. Vervolgens willen wij niet onver meld laten dat de afd. Venray dit jaar ƒ6.107,- mocht overmaken aan het Koningin Wilhelmina Fonds te Amsterdam namens al degenen die ter gelegenheid van een begrafenis of crematie in plaats van bloemen een bijdrage hebben gevraagd voor de kankerbestrijding. Nogmaals bedankt. Wie vragen heeft over kanker en kankerbestrijding kan met de Hulp en Informatielijn bellen: 0800- 0226622. Contactpersoon voor de afd. Venray is mevr. L. Stoks- Steijvers, tel. 586659. De gemeente Venray gaat de in slechte staat verkerende riolering in de Hoenderstraat, tussen Gemmadal en Biezenvenneke, vervangen. De riolering vertoont veel en ernstige lekkages en aangetaste buizen en dient zo spoedig mogelijk te worden vervangen. Met de werkzaamheden is een bedrag van 225.000 gulden gemoeid. De gemeente gaat verder het asfalt van de Loobeek. Diepeling, Zandhoek en Spurkterdijk (de laat ste twee gedeeltelijk) vervangen. De asfaltverharding op deze wegen is zodanig beschadigd dat vervanging noodzakelijk is. Met dit project is een bedrag van 870.000 gulden gemoeid. menigte toe in vloeiende volzin nen. Zijn stotterprobleem ver dween als sneeuw voor de zon. En dat gaat al 25 jaar zo. Op zater dag 24 oktober wordt er in De Evenaar vanaf 21.00 uur stilge staan bij dit zilveren dj-jubileum met een avond geheel in de stijl van de 'early 70's. De liefde voor muziek loopt als een rode draad door het leven van Jos Gommans. Hij kreeg het al op jonge leeftijd door zijn oudere broer ingegeven met wie hij urenlang kon luisteren naar de disc-jockey's op de radio. "Felix Meurders, die tegen woordig alleen bij actualiteitenpro gramma's op Radio 1 te horen is, was in die tijd mijn grote voorbeeld. Dat wilde ik ook. Met een aantal vrienden van school kwamen we op het idee om een drive-in discotheek te beginnen. Die disco is er geko men maar na een paar jaar was het over omdat we een aantal zaken niet goed hadden aangepakt.Vervolgens heb ik vanaf 1975 in diverse bars in de regio gedraaid. In Vat'71 aan de Langeweg in Venray legde ik tien jaar lang plaatjes op de draaitafel. In 1985 ben ik getrouwd en gestopt als dj. Ik dacht dat ik te oud was voor deze hobby. Dat bleek toch niet waar te zijn. In 1989 werd ik door de Locale Omroep Venray gevraagd om als dj muziekprogramma's te presenteren. Tegenwoordig ben ik alleen nog actief in een partycen trum tijdens bedrijfs- of studenten feestjes." Over zijn stotterprobleem zegt hij het volgende: "Ik begon op mijn dertiende te stotteren en heb tot mijn twintigste zo'n beetje alle thear- pieën gehad die je maar kunt beden ken. Niets bleek te helpen. Je bent gewoon te gefoceerd bezig om er vanaf te komen. Op een gegeven moment heb ik tegen mezelf gezegd 'Ik stop ermee. De mensen moeten me maar nemen zoals ik ben. Vanaf die tijd werd het stotteren steeds minder. Je wordt meer ontspannen en accepteert je probleem. Ik weet dat het wonderbaarlijk klinkt maar als dj heb ik nooit gestottert. Als ik plaatjes aankondig ben ik helemaal relexed. Ik hoef me nergens druk over te maken en niet na te denken over hoe ik dingen moet formuleren. Het gaat gewoon vanzelf." Jos Gommans (41) uit Venray begon 25 jaar geleden als disc-joc key op een schoolfeestje in Oostrum. Zijn vrienden verklaar den hem voor gek. Jos stotterde immers...en niet zo'n klein beetje ook. Hij werd dan ook niet in staat geacht om een avond vlot aan elkaar te praten. Maar Jos wist wel beter. Hij nam een micro foon in zijn handen en sprak de I De Rabobank onderscheidt zich van andere banken door haar betrokkenheid bij haar klanten en bij de maatschappij. Die betrokkenheid was de aanleiding voor de oprichting van de eerste boerenleenbank in 1898. Zij werd in het leven geroepen om noodlijdende land bouwers kredieten te verlenen. 100 jaar later is betrokkenheid nog steeds, zij het in een ander jasje, één van de pijlers van de Rabobank. Wiel Crooymans, financieel adviseur van Rabobank Venray-Oostrum:Het eeuwfeest is onze manier van betrokkenheid. We willen hiermee onze klanten bedanken." Rabobank Venray-Oostrum 100 jaar 100 jaar.na de oprichting van de eer ste Rabobank staar het belang van de klant nog steeds voorop. De Rabobank is begonnen als krediet verlener aan de agrarische sector, die voor een lening bij andere banken nauwelijks terecht kon. Zij groeide uit tot een algemene bank. De bin ding met haar klanten bleef de Rabobank door de jaren heen als «en belangrijke doelstelling zien. Volgens Harrie Cunnen, oud-direc teur van Rabobank Venray-Oos trum, is dat ook logisch. "De Rabo bank heeft geen aandeelhouders die zi) tevreden moet houden. Het belang van de klant staat voorop. De Rabobank gaat dan ook zeer lorgvuldig met haar klanten om." Thuisbankieren Het thuisbankieren in de bejaarden tehuizen noemt Wiel Crooymans, sinds 1970 bij Rabobank Venray- Oostrum werkzaam, een goed voorbeeld van betrokkenheid. Jaren achter elkaar ging Crooymans eens per week langs het bejaarden tehuis in Venray. "Ik had daar een kamer die als spreekkamer was in gericht. Bejaarde klanten kwamen daar naar toe om hun uitkering te ontvangen of om advies te vragen. Het was er altijd tjokvol. Als men sen niet naar de spreekkamer kon den komen, bezocht ik hen op hun eigen kamer. Voor de Rabobank leverde dit geen geld op, maar we vonden het belangrijk om dicht bij de mensen te staan. Om een stukje service te verlenen. De klanten waardeerden dar ook. Die service bestaat trouwens nog steeds." Persoonlijke benadering in 1978 publiceerde de Rabobank de interne nota 'De personal banker in de Rabobankorganisatie'.Aanleiding hiervoor was de vraag hoe de Rabobank de band met haar leden kon versterken. Als antwoord hierop Gommans werkt al 22 jaar als gra fisch vormgever bij NLW Bedrijven. "Met heel veel plezier en het brengt nog geld op ook", zo zegt hijzelf. "Dat ik van mijn hobby nooit mijn beroep heb kunnen maken, vind ik niet erg. dat zat er nu eenmaal niet in. Ik heb als dj een geweldige tijd gehad en heb dat nog steeds." De sympathieke Venraynaar noemt zichzelf een dj van de 'oude stempel' met een zeer brede muzi kale smaak. "Met die jongens die tegenwoordig op Radio 3 zijn te beluisteren, heb ik weinig affiniteit. Die maken er hun eigen show van. Veel te veel praten en veel te weinig muziek. Deze trend zie ik ook terug in het uitgaansleven. Veel dj's draai en alleen wat ze zelf mooi vinden. Dat heb ik nooit gedaan en zal ik ook nooit doen. Ik vind dat je te allen tijde moet kijken naar datgene wat je publiek wil. Zelf heb ik een vrij brede smaak. Met uitzondering van rap kan ik eigenlijk alles wel waarderen. Muziek is afhankelijk van de sfeer waarin je verkeert. De ene dag past daar housemuziek bij, een dag later kan dat bijvoorbeeld ook Jantje Smit zijn.Voor een dj is het belangrijk datje de sfeer in een zaal goed aanvoelt." Gommans deed in de loop der jaren aan diverse dj-wedstrijden in de regio mee. Hij sleepte vele twee de prijzen in de wacht maar slaagde er nooit in een wedstrijd te winnen. "Ik ben de Joop Zoetemelk van de dj's. Dat hoef ik toch verder niet meer toe te lichten dacht ik zo." Op zaterdag 24 oktober opent eigenaar Jan Fleurkens van De Evenaar zijn zaal voor een muzikale avond in de stijl van de 70'er jaren. Onder het motto 'Do you remember the 70's' wordt stilgestaan bij het feit dat Jos Gommans 25 jaar geie- den zijn debuut als dj maakte. "Het belooft een geweldige avond te worden", verklapt Gommans. Iedereen reageert zeer enthousiast omdat er eindelijk weer eens iets in de 'seventies-stijl' wordt georgani seerd. In Venray is deze typische muziekperiode in geen enkele bar meer terug te vinden, terwijl de jeugd het toch steeds meer begint te- waarderen. Misschien is de avond in de Evenaar wel het begin van een serieuze revival van de seventies. introduceerde zij de bankadviseur, een persoonlijke bankier die de klant een volledig dienstenpakket aanbood. Door de klantgerichte benadering leerde de adviseur zijn klanten goed kennen. In de prakrijk bleek echter dar niet iedere klant een eigen adviseur nodig had. De mees ten maakten maar van een paar diensten gebruik. Daarom besloot de Rabobank dat de bankadviseur niet meer voor alle klanten, maar voor een beperkte groep zijn werk bleef doen. Crooymans, sinds zes jaar financieel adviseur - een bank adviseur voor financiële zaken -, erkent dat niet iedere klant evenveel behoefte aan uitgebreide informatie heeft. "Sommige klanten lopen even binnen en willen zo snel mogelijk informatie over bijvoorbeeld een hypotheek. Anderen willen uitge breid advies ën daar neem ik dan ook de tijd voor." Klanten die om een gedegen advies komen, zijn bij Crooymans dan ook aan het juiste adres. "Iedere dag heb ik een aantal gesprekken met klanten. Als een klant naar mi) toekomt, probeer ik eerst zijn financiële plaatje in beeld te brengen. Dan kijk ik wat de Rabobank voor hem of haar kan betekenen. Voorop staat wat de klant wil. Ik geef een eerlijk advies, maar de klant bepaalt zelf war hij daar mee doet." Betrokkenheid Crooymans vindt het belangrijk om een goed product te verkopen. "Iedere drie |aar bekijken we met de klanten of het advies dat we hen destijds hebben gegeven nog steeds het beste is. Want in een paar jaar ti)d kan veel veranderen." Het doet Crooymans goed als klanten dankzij zijn advies een financiële meevaller hebben. "Als ik mensen heb ge adviseerd om een paar aandelen te kopen en die hebben ze voor een gunstige prijs kunnen verkopen, dap ben ik daar blij om. Als het wat minder met de klanten gaat, vind ik dat natuurlijk jammer. In de loop der jaren bouw je toch een relatie met hen op." lijkheden voor mensen met een handicap. "Die maatschappelijke betrokkenheid heeft alles met de coöperatieve gedachte te maken. Her betekent dar je als bank je steentje aan de kwaliteit van de samenleving bijdraagt. Steun aan verenigingen De maatschappelijke betrokkenheid van de Rabobank breidde zich ook naar andere doelgroepen uit. Sportverenigingen, landbouworga- Eén van Wiels grote passies: op de tribune bij S.V. Venray, een en al betrokkenheid, (foto: Gé Hirdes) nisaties en muziekverenigingen kon den in de loop der jaren rekenen op haar financiële hulp. Ook de spon soring van de gerenoveerde Venrayse schouwburg is een teken van betrok kenheid. Zelfs de manier waarop zij haar eeuwfeest viert getuigt van die betrokkenheid. In het kader van haar 100-jarig bestaan heeft Rabo bank Venray-Oostrum bijvoorbeeld de Rabobank Jubileumtrofee in her leven geroepen. Met de jubileum trofee wil zij sportverenigingen en sporters in Venray en omgeving stimuleren. "We zijn groot gewor den dankzij onze klanten. We willen ons 100-jarig bestaan uitgebreid vieren om de Venrayse gemeenschap te bedanken. We willen iets terug doen. Zie het als een bedankje aan onze klanten." Dit artikel is het derde in een reeks van 12 over ontwikkelingen binnen 100 jaar Rabobank Venray-Oostrum. Ze verschijnen maandelijks tussen juli 1998 en september 1999. tekst: Vu PR communicatie ontwerp, opmaak en jubileumlogo: Ricky ran der Putten - Leo Crecmers Ontwikkelingshulp De Rabobank is niet alleen betrok ken bij haar klanten, ze steunt ook maatschappelijke groepen. Haar maatschappelijk verantwoordelijk heidsgevoel kwam tot uiting in de Stichting Steun door Rabobanken (SSR). Déze stichting ontstond na een fusie in 1973 tussen de Stichting 150 jaar Raiffeisen en de Stichting Internationale Ontwikkelingshulp door Boerenleenbanken. De stichting gaf onder andere steun aan land bouwprojecten in ontwikkelingslan den. Voorwaarde was dat deze pro jecten structurele hulp aan de lokale bevolking gaven en haar stimuleer den zelf haar bestaan te verbeteren. De Centrale adviseerde de lokale banken 1% van hun nettowinst aan de stichting af te dragen. In de prak tijk bleek dat ongeveer de helft van de lokale banken dit advies opvolg de. De banken bleven daarnaast de lokale initiatieven steunen. De Stich ting Steun door Rabobanken gaf naast ontwikkelingshulp ook hulp aan gehandicapten. Zij stimuleerde onder andere de recreatieve moge-

Peel en Maas | 1998 | | pagina 13