mmi FRANSOL c 'We gaan door tot het bittere einde" VOOR AL UW OOK OP AFBETALING 2650 Gulden voor Stichting SOHO Groen licht voor appartementencomplex Overdracht archieven LLTB Oirlo Opbrengst collecte spierziekten 1998 Vacaturebank vrijwilligers- centrale Brandstichter gepakt Lezing Het gedrag van de hond Herinrichting Henseniusstraat Trek in 'n advies over goede voeding? Cursus Symbiose Sponsorloop De Keg valt in het water Auto uitgebrand peel en maas donderdag 8 oktober 1998 - Pagina 7 Comité Milieustation peilt mening buurtbewoners Het Comité Milieustation hoopt nog steeds dat de gemeente naar haar argumenten zal luisteren en besluit een andere locatie voor het milieustation te kiezen. Tijdens een druk bezochte buurt bijeenkomst van de omwonenden van hel geplande AVL milieustation in hel Brukske. die was georgani seerd door hel Comité Milieustation m samenwerking met het wijkplat- form 'hel Brukske" werden de plan nen van de gemeente Venray besproken. Plannen die betrekking hebben op hel industrieterreintje de Brier 2', gelegen tussen de Brier en de weg Deurne-Wanssum, een gebied waar nu nog een agrarische bestemming op rust. De gemeente wil hierop een zogeheten postzegelbestemmings- plun maken om zo de plaats een gunstige uitstraling te geven bij het binnenrijdend verkeer. De buurt betuigde tijdens de bijeenkomst in soms heftige en emotionele bewoor dingen steun aan het Comité Milieustation om het milieustation op de aangewezen plaats in de Brier op alle mogelijke manieren tegen te houden. In een uitvoerig debat stel den de bewoners dat het grote schande is dat de gemeente een zo starre houding aanneemt terwijl er absoluut locaties in de gemeente zijn die geen enkele overlast voor de omgeving veroorzaken. Ook vindt de buurt het onbegrij pelijk dat de gemeente enerzijds van de Brier 2 een goed in het oog sprin gende locatie met zeer gewaardeer de bedrijven wil maken en ander zijds er een milieustation wil laten bouwen. 'Indien de plannen voor een milieustation na alle procedures die er ongetwijfeld nog zullen komen, door de gemeente toch voortgezet worden, kan diezelfde gemeente de komst van de hoger gewaardeerde bedrijven op die plek wel vergeten en zal dit visitekaartje van de gemeente op die plaats een flop worden' zo stellen de bewoners. Hierbij zal de gemeente de onge twijfeld hoge grondprijs van deze locatie mislopen. De buurt schat dat dit verlies wel eens meer dan vijf miljoen gulden kan bedragen. Ook zijn de plannen inhoudelijk bespro ken; de bebouwing, de kinderspeel plaatsen, de ontsluiting, geluids overlast etc. Het Comité Milieustation heeft alle op- en aan merkingen genoteerd en zullen deze inbrengen in de gemeentelijke bege leidingscommissie. Het comité ver zekerde de buurtbewoners nogmaals dat zij alle procedures die mogelijk zijn om het AVL milieustation in de Brier tegen te houden, zullen vol gen. Prinses Beatrixfonds Hartelijk dank aan de contactper sonen in de kerkdorpen en alle 300 collectanten die de vele regen voor IJief namen, om uw gulle gaven op te halen. De prachtige som van 15.659,55 is bijeen gebracht, ƒ129,47 minder dan vorig jaar. De mensen met onwillige spieren zullen u dankbaar zijn. Een sprankje hoop of genezing of verlichting Fgeeft levensmoed'. De totale opbrengst van de gemeente Venray: Castenray ƒ287,90; Heide ƒ437.96; Leunen ƒ987.75; Merselo ƒ704,05; Oirlo ƒ802.70: Oostrum ƒ1.087.0; Smakt ƒ144,25; Veulen ƒ289,95: Vredepeel ƒ219.50; Ysselsteyn ƒ1.332.55; Centrum ƒ9.365,94, totaal opbrengst: ƒ15.659,55. Wij hopen, bij leven en welzijn tot 1999. van 12 t/m 18 september weer op uw hulp en bijdrage te mogen rekenen. 'Een gezond jaar* met hartelijke groeten. Lies v. Bavel-v. Nieuwenhoven. Albionstraat 9. 5809 AB Leunen, tel. 582193. De vrijwilligerscentrale van Synthese is regelmatig op zoek naar vrijwilligers voor diverse activitei ten. In Peel en Maas zal regelmatig een oproep hiervoor geplaatst wor den. VROUW/MAN Synthese zoekt mensen voor het plaatsen van alarmapparatuur en aansluiten op de alarmcentrale bij ouderen in Noord-Limburg. Men moet in het bezit van een rijbewijs en auto zijn. ervaring hebben met techniek van telefoonapparatuur en gemotiveerd en enthousiast zijn Vrijwilligers worden geschoold en krijgen deskundige begeleiding. De inzet is afhankelijk van de aanvra gen. Momenteel worden gemiddeld drie aansluitingen per week gereali seerd. Voor meer informatie over deze vacature kunt U contact opnemen met Synthese Venray, Bergweg 4. 5801 EG Venray. tel. 0478- 586245 (Kees Moerkerk of Karen Longstaff). De Venrayse politie heeft dinsdag morgen in zijn woning een 3()-jarige inwoner van Venray aangehouden die ervan verdacht wordt eind sep tember brand gesticht te hebben in een auto op de parkeerplaats aan het Blekersveld in Venray. De dader is voorgeleid en gehoord en heeft inmiddels een gedeeltelijke bekentenis afgelegd. Hij is ingeslo ten voor verder onderzoek. De open dag bij Dierenkliniek Venray trok afgelopen weekeinde maar liefst 2650 bezoekers. De dag werd afgesloten met de overhandiging van een cheque van 2650 gulden aan de Stichting SOHO. een organisatie die zich bezighoudt met de training van honden die gehandicapten helpen bij alle daagse dingen zoals het ophalen van de krant, het openen van de deur etc. De dierenkliniek had vooraf beloofd voor elke bezoeker die de open dag zou bezoeken een bedrag van een gulden voor hel goede doel beschikbaar te stel len. Op de foto overhandigt dierenarts E. Ruymbeek de cheque aan een afge vaardigde van SOHO. Overigens kan de houder van het lotnummer 887 zich nog melden bij de dierenkliniek. De winnaar van de loterij krijgt een jaar gra tis voer voor zijn/haar hond of kat. De Bond tot Bescherming van Honden organiseert in samenwer king met Dierenopvang Smakterheide op dinsdag 13 okto ber een voorlichtingsavond over Het gedrag van de hond. De lezing in het Pelgrimshuis. St. Jozeflaan 52 in Smakt, begint om 20.00 uur en wordt verzorgd door de gedragsthe rapeuten Cok en Angeline Verhoek. Zij lichten hun lezing toe met video beelden. Aan de orde komen onder andere het dierlijk gedrag, omgang binnen het gezin, angst, agressie, loslopen en luisteren en onzindelijk heid. Cok en Angeline Verhoek lei den al meer dan 15 jaar met succes het Centrum voor Attitude en Begeleiding (CVAB). Ze geven trai ningen en lezingen in Nederland en België over hondengedrag en hun baas. Dierenopvang Op de Smakterheide heeft inmuddels al een aantal honden in training mogen brengen namens de Bond van Bescherming van Honden. Op dit moment zijn er nog enkele honden van de dierenopvang in training. Tijdens de lezing door de gedrags therapeuten worden ook video's ver toond van honden die door de die renopvang in training zijn gebracht. Nog voor het einde van dit jaar wordt de in slechte staat verkerende riolering van de Henseniusstraat vervangen door een nieuw riool. Gelijktijdig wordt het profiel van de weg opnieuw beklinkerd met de al aanwezige klinkerkeien. De aanslui ting met de Kortestraat wordt ver hoogd uitgevoerd, waardoor een looproute wordt gecreëerd. De Henseniusstraat krijgt een bestem ming woonerf met een drie meter brede rijbaan en aan beide zijden een circa 1.50 meter breed trottoir. Door de werkzaamheden vervallen elf parkeerplaatsen in de straat. De openbare verlichting wordt afgestemd op de overige verlichting binnen het winkelcentrum. Met de realisering van het totale project is een bedrag gemoeid van 440.000 gulden. Ingezonden brief (Diftar 1) Door middel van deze brief wil ik. en met mij diverse medebewoners, reageren op de september-uitgave (jaargang 2) van de gemeentekrant. De hondenbelasting stijgt met 2.3% en de rioolrechten met 8.3%. De berekening die de gemeente in haar krant inzake Diftar maakt, getuigt mijn inziens van rekenkundige opgaven naar reeds gemaakte, vast gestelde uilkomsten Gemeente, het is van uw zijde wel heel eenvoudig beredeneert als u stelt; een container van 140 liter kost voor ledigen 8.40. derhalve een liter afval kost 6 cent. Kunt u mij uitleggen hoe u aan het tarief van 8.40 komt en niet aan bijvoorbeeld 4.80. U stelt ver der dat een container van 140 liter overeenkomt met bijna vier huis- vuilzakken. Het zal duidelijk zijn dat 'bijna" een rekbaar begrip is en derhalve tot misleidingen leidt. U maakt daarnaast een afvalstoffen- staatje, waarbij u uitgaat van 390,- minus het vaste bedrag van 222,-, 168.- 8.40 20 containers op jaarbasis van 140 liter. Tot zover uw papieren theorie. Uit navraag aan diverse huishou dens blijkt dat gemiddeld 2.3 huis- vuilzakken per week worden gepro duceerd. Met uw container van 140 liter wil dal zeggen dat de inwoners van Venray gemiddeld 0.6 huisvuil- zak. dus ruim een halve zak plus uw rekbare begrip van bijna moeten bezuinigen op een andere manier kwijt moeten raken, want met twee zakken in de week wil dit zeggen dat iedere 14 dagen de grijze contai ner geledigd behoort te worden. Een ieder die een beetje plezier aan zijn tuintje beleeft en dit derhalve netjes op orde wil houden weet. en dat weet u als gemeente ook, dat d^ GFT-bak om de 14 dagen volzit en derhalve aan de straat staat. Dit gegeven staat los van het vernieti gende Wageningse schimmelrapport over de gezondheidsgevaren van te lang staande GFT-bakken. Ik wil best bevestigend antwoorden dat het in de winter minder is en daarom een enkele keer kan worden overge slagen. Wat ik wil aantonen is dat u de plank volledig missslaat als u in uw gemeentekrant de bewonerts voorrekent dat de containers 20 maal op jaarbasis buiten staan. U was in uw voorlichting correct geweest als u stelt dat de beide con tainers 45 keer op jaarbasis worden aangeboden. Dus een jaarbedrag van 45 keer 8,40 plus 222,- ƒ600.-. Dit wil zeggen een procen tuele verhoging van 48%. In uw krant stelt u 'De vervuiler' betaalt'. Uit navraag aan diverse bewoners was iedereen het daarmee eens en wil iedereen afval scheiden en zo min mogelijk afval produce ren om zo milieuverantwoordelijk mogelijk bezig te zijn. Nu gaan we uit van het gegeven dat ik mijn huis vuil en GFT gemiddeld verminder tot 45 liter per week. Dat wil zeggen dat ik in 14 dagen tijd, en laten we de grijze container nemen, 90 liter afval produceer voor mijn 140 liter container. Laten staan kan niet (180 liter), dus moet ik mijn container aanbieden legen 8,40. Omgerekend betekent dit geen 6 cent per liter maar 9.3 cent. Dat is nagenoeg 50% meer betalen per liter. Het zal u niet zijn ontgaan dat normale mensen met een normaal geweten zich afvragen: Is dit eerlijk en wie is hier eerlijk? Het geeft een schril contrast, en ik weet dat u als gemeente over het afvaltoerisme heeft gesproken, dat de gemiddelde burger, die daadwerkelijk wil bijdra gen aan een verantwoord milieu, op onverantwoorde wijze door u wordt benadeeld omdat er gemeentelijke mede-inwoners zijn. die maar wat aanrotzooien en niet moeilijk doen over afval dat ze overal droppen. Ik hoop dat dit een daadwerkelijke bij drage is, die uw slogan 'De vervui ler betaalt' uitbreidt met het toe voegsel 'De oneerlijke vervuiler betaalt aan een eerlijke gemeente'. A. van de Kerkhof Schutsboom 13 Venray Diftar 2 Bovenstaande brief, die de heer van de Kerkhof mij heeft laten lezen, vormt ook voor mij voldoen de aanleiding de ernst van deze zaak aan het licht te brengen. Volgens de heer Jansen van de gemeente betaalt de vervuiler. Een niet-milieubewust burger zet 50 keer per jaar zijn con tainer van 140 liter aan de straat. Voor 50 keer 140 liter 7000 liter wordt derhalve 9 cent per liter betaalt. Een milieu-bewuste burger scheidt en vermindrt zijn afval tot gemiddeld 80 liter per week en zet eveneens 50 keer zijn bak buiten want een keer overslaan is niet mogelijk. Voor 50 keer 80 liter 4000 liter wordt 15,8 cent per liter betaald. De conclusie is duidelijk: milieubewuste burgers worden door de gemeente gestraft. Dit kan nooit de bedoeling zijn. Het is daarom veel beter om burgers per aangele verde hoeveelheid te laten betalen. J. van Bree Schutsboom 17 Venray Wij willen allemaal wel gezond en verstandig eten. Iedereen heeft er ideeën over. maar hoe het nou pre cies zit... Het is nu mogelijk om in korte tijd veel te weten te komen over goede voeding. Onder leiding van een voedingsdeskundige kan iedereen gratis deelnemen aan een 'Goede voeding demonstratie in de supermarkt'. De demonstraties zijn een onderdeel van de voorlichtings campagne 'Goede voeding, wat let je?' en zijn een idee van de Nederlandse Hartstichting. Het doel van de campagne is de consument erop te wijzen dat hel belangrijk is om méér producten te eten als brood, aardappelen, rijst, pasta, groenten en fruit en minder (verza digd) vet. Iedereen die geïnteres seerd is kan zich gratis inschrijven. De demonstraties zijn dus niet spe ciaal bestemd voor mensen met een dieet. De demonstralies vinden plaats in oktober. Aan een demon stratie kunnen maximaal 15 mensen deelnemen en de demonstratie duurt in totaal ongeveer anderhalf uur. Alle deelnemers aan een 'Goede voeding demonstratie' maken kans op twee minuten gratis winkelen. Bij Albert Heijn kunt u 14 en 22 oktober, C-1000 Brukske 20 okto ber en Plusmarkt Venray 21 oktober deelnemen aan een gratis Goede voeding demonstratie. Snel Betrouwbaar STOM ER IJ REINIGING VAN: KLEDING (VLOER-)KLEDEN DEKENS/DEKBEDDEN (VITRAGE-) GORDIJNEN TROUWJAPONNEN ETC. KLEDINGREPARATIES i FOURNITUREN Julianasingel 3. 5802 AS Venray Tel. 0478-557200 Verloren en gevonden voorwerpen Bij de politie werd in de periode van 28 sept. t/m 5 okt. aangifte gedaan van aangetroffen of vermis sing van de volgende goederen: GEVONDEN Horloge, gouden schakels van strikjes; motorhandschoenen. zwart, mt XXL; witte helm. merk Winner; plantenbak; zilveren sieradendoos: Duitse herder; fox terrier; 4 kittens. VERLOREN Armband naampl. Ashley: hals ketting met 'Jing-Jang-medaillon: Nigeriaanse geboorteakte: Marokkaanse ID-kaart en paspoort op naam Aouaj; div. rijbewijzen; NS-trajectkaart: div. spaar- en kor tingspassen: div. bankpassen; geld: kentekenplaat LL-80-NG/ verzeke- ringsplaatje bromfiets; div. porte monnees; div. mobiele telefoontoe stellen; telefoonkaart. DIEREN Duitse herder; Aziatische parkiet. Inlichtingen omtrent de verloren en gevonden goederen tijdens kan tooruren op het politiebureau aan de Leunseweg. Snelheidsovertreders Op vrijdag 2 oktober werden op verschillende plaatsen in Venray snelheidscontroles uitgevoerd. In totaal werden 223 hardrijders bekeurd. Op de Westsingel passeer den 's morgens 215 passanten het meetpunt. De limiet van 50 km per uur werd door 60 personen over schreden. De hoogst gemeten snel heid bedroeg 79 km per uur. Op de Stationsweg passeerden 482 passan ten het controlepunt. In totaal 43 bestuurders reden hier harder dan de toegestane 50 km per uur. De hoogstgemeten snelheid bedroeg 74 km. Op de Overloonseweg werden 333 voorbijgangers gecontroleerd. 50 bestuurders gingen op de bon. De hoogst gemeten snelheid bedroeg 76 km per uur. Op de Noordsingel controleerde de politie tenslotte de snelheid van 313 weg gebruikers. In totaal werden hier 60 bekeuringen opgemaakt. De hoogst gemeten snelheid was hier 71 km per uur en de toegestane limiet 50 km. Het college van B W van Venray heeft groen licht gegeven voor de bouw van een appartemen tencomplex voor ouderen in Oostrum. Woningstichting Noord- Limburg en de Stichting Vennekes uil Oostrum willen samen vijftien appartementen realiseren op het plein tussen gemeenschapshuis en kerk. Beide partijen hebben de intentie om begin 1999 met de bouw van het complex te starten. Het gaat om zes koop- en negen sociale huur woningen. gebouwd in drie woonla gen. Met de verkoop wordt in november een begin gemaakt. De Oostrumse dorpsgemeenschap heeft zelf het initiatief genomen voor de bouw van het appartementencom plex. Een werkgroep deed hiertoe in 1997 een voorstel, voortkomende uit de gedachte dal oudere bewoners graag zelfstandig in het dorp w illen blijven wonen. De bewoners kunnen voor de zorgverlening hulp inkopen bij de Stichting Boncura. Daarover zijn met de woningstichting en de Slichting Vennekes afspraken gemaakt. De initiatiefnemers heb ben voor de bouw van hel complex 1580 vierkante meter grond van de gemeente gekocht. Daarmee is een bedrag gemoeid van 450.000 gul den. De gemeente legt hiervan 110.000 gulden opzij voor de herin richting van het dorpsplein. In het Landbouwhuis in Roermond wordt woensdag 14 oktober het project 'Behoud LLTB-afdelingsarchieven' offi cieel afgesloten. Tijdens een bij eenkomst worden de archieven van 11 LLTB-afdelingen, waaron der die van Oirlo, officieel in bruikleen overgedragen aan het Sociaal Historisch Centrum voor Limburg. Tegelijkertijd draagt de LLTB dan zijn historische film collectie over aan het Limburgs Film en Video Archief (LiFVA). Speciaal voor deze gelegenheid is ook een eenmalige selectie van voorwerpen, vaandels en archivalia uit het veelzijdige erfgoed van agra risch Limburg bijeengebracht. De overdracht is meteen de afslui ting van de eerste, intensief begelei de fase van het project. Er zijn nu in de provincie voldoende steunpunten gevormd om het proces van cultuur behoud gaande te houden. Gedurende het afgelopen halfjaar is een enthousiaste groep vrijwilligers in de weer geweest om per LLTB- kring de historisch relevante delen van tenminste één afdeling bij elkaar te brengen en te inventarise ren. Het werd een speurtocht op de overvolle, stoffige zolders en in de vochtige kelders van boerenbond winkels. Een speurtocht naar ont brekende stukken bij voormalige bestuurders of nabestaanden. Nog nooit eerder werd zo verspreid over de gehele provincie historisch mate riaal bij elkaar gebracht. Inmiddels zijn de historisch waardevolle delen van de archieven van 11 afdelingen opgespoord en geïnventariseerd. Naast Oirlo gaal het om de afdelin gen Epen. Sittard-Einighausen, Bom-Susteren, Merkelbeek. Baarlo, Nederweert, Grubbenvorst. Sevenum I en II en Thorn. De belangrijkste, meest interes sante vondsten worden volgende week woensdag in het Landbouwhuis getoond. Via vaan dels, foto's, films, diploma's, notu lenboeken en in oude eierkisten ver- Italiaanse week met voordeel en een actie met aantrekkelijke prijzen. Bovendien hebben wij voor iedere klant een leuke Italiaanse verrassing! Venray 0478-581214 pakte kasboeken kunt u een indruk krijgen van hel agrarisch erfgoed. Tevens bestaat de mogelijkheid in contact te komenmet de personen die op die stoffige zolders en in die vochtige kelders hebben gespeurd naar relevant materiaal. Het besturen ven een vereniging of een stichting is een boeiende tijdsbesteding die naast een hele hoop werk ook veel voldoening met zich mee kan brengen. Vrijwilligers besturen meestal een vereniging of stichting. Zij hebben zich ooit bereid verklaard de bestuurlijke ver antwoordelijkheid voor hun organi satie mee te dragen. Symbiose, het Limburgse instituut voor welzijn, cultuur en sport wil bestuursleden ondersteunen in de taken die zij op grond van hun func tie allemaal verrichten. Symbiose doet dit op verschillende manieren o.a. door een gevarieerd .scholings aanbod voor vrijwillige bestuursle den. Symbiose stelt bestuurders in de gelegenheid zich te trainen in een belangrijk aspect van vergadertech nieken: presentatievaardigheden. Deze vaardigheden komen behalve aan de vereniging, ook ten goede aan de bestuursleden zelf. Bestuursleden doen met regel maat een presentatie. Dat kan in de vorm van het voorstel om: een buurtavond anders dan te doen gebruikelijk op te zetten, de ope ningstijden van het kinderdagver blijf uit te breiden, een jaarverslag goed te keuren, de muziekinstru menten te vervangen, de verouderde wandeltochten in een nieuw jasje te steken, de vergaderingen op een vroeger tijdstip te beëindigen en ga zo maar door. Kortom allemaal voorbeelden van situaties waarin een bestuurslid moet proberen bestuurlijk draagvlak te krijgen voor zijn of haar idee Sommige mensen lukt dat veel beter dan anderen. Hoe komt dat? In deze cursus willen we bestuurs leden handvatten geven om hun vaardigheden op het terrein van pre senteren te verbeteren zodat ze met hun voorstel het beoogde doel eer der bereiken. De cursus duurt in totaal drie avonden en vindt plaats in wijkcen trum Landweert 't Stekske. Kruidenlaan I6I te Venray en wel op maandag 26 oktober en 9 en 16 november van 19.30 tol 22.00 uur. U kunt zich voor de cursus aan melden door contact op te nemen met de administratie van de unit scholing van Symbiose, tel. 046- 4208042 of 046-4208000 en vragen naar toestel 8217. De sponsorloop van Openbare Jenaplanschool De Keg in het kader van het 25-jarig jubileum valt (voor lopig) in het water. De school had plannen om op zondag 18 oktober een sponsorloop te organiseren op de nieuwe atletiekbaan van AV Venray-Regio Door hel extreem natte weer van de afgelopen maan den is de Venrayse atletiekvereni ging er echter niet in geslaagd de atletiekbaan op tijd te realiseren. Nadat de geplande opening begin oktober in het water viel. gebeurt nu dus hetzelfde met de sponsorloop van De Keg. De school heeft de loop verschoven naar het voorjaar van 1999. Rond die tijd komen de kinde ren van de jubilerende De Keg aan de deur voor een sponsorbijdrage. Op die wijze kunt u een steentje bij dragen aan het welslagen van het 25-jarig jubileum van de eerste openbare school van Venray. Bij het uil de garage rijden van een auto aan de Hildegondishof in Venray is zondagmiddag brand ont staan. De brandweer was snel ter plaatse maar kon niet voorkomen dathet voertuig geheelin de vlam men opging. De brand is vermoede lijk ontstaan door een defecte benzi neleiding. Niemand raakte gewond. SvmpaTb. Hoofdprijs: UlycafTè pakket met espressomachine t.w.v. 799,-!

Peel en Maas | 1998 | | pagina 7