CDA op werkbezoek in St. Elisabethziekenhuis Ouderenzorg verbetert, herkenbaarheid ouderencentra blijft van Kerkbestuur dringt aan op sluiting Vredeskerk Invoering diftar met ingang 1 januari 1999 Klassieker 'Water en Vuur' herdrukt Diftarren.... zo gemakkelijk nog niet 'T VENROJS LAEVE GETAEKEND Luchtmacht past laagvliegoefeningen boven De Peel aan Pa9' peel en maas donderdag 8 oktober 1998 - Pagina 5 Stichting De Oever uit Venray en Westerhold uit Horst bundelen krachten ONDERHOUD - REPARATIE - RENOVATIE PEEL EN MAAS 'n abonnement waard Om de zorg voor bejaarden in iQ de vier woonzorgcentra Het Schuttersveld (Venray), Eldershome (Well), Berkele-Heem (Horst) en Sevenheym (Sevenum) inhoudelijk nog verder te verbete ren, gaan Stichting De Oever uit Venray en Stichting Westerhold uit Horst per 1 januari 1999 hun krachten bundelen. De Oever, waartoe Het Schuttersveld en Eldershome behoort, en Westerhold, die de twee zorgin stellingen- in Horst en Sevenum bestuurt, denken door de fusie beter tegemoet te kunnen komen aan de toenemende vraag naar zorg op maat. "De bundeling van de twee stichtingen in één overkoepelend orgaan, betekent absoluut niet dat Het Schuttersveld en Eldershom hun eigen identiteit zullen verlie zen." zo stelt directeur P. Meijs \an De Oever op voorhand gerust. Denaam van de nieuwe stichting? "Die moeten we nog verzinnen." Werkgroep Behoud de Peel bestaat dit najaar 20 jaar. De stichting heeft besloten ter gele genheid daarvan het klassieke boekwerk 'Water en Vuur' opnieuw te drukken. Dit boek werd uitgegeven bij het 10-jarig bestaan van de Werkgroep en was toen zo'n groot succes dat meteen moest worden overgegaan tot een tweede oplage. Nu is het boek al jaren uitverkocht. Herhaaldelijk wordt er echter nog naar gevraagd. Een onderzoek in de regio naar de mogelijkheid voor een nieuwe uitgave leverde zoveel enthousiaste reacties op, dat de Werkgroep besloot tot een her druk van dit succesvolle boek werk. Het boek 'Water en Vuur, schrij vers over de Peel' bevat beschrijvin gen van het leven en het landschap van de Brabantse en Limburgse Peel gedurende de laatste vier eeuwen. Bij de samenstelling is gebruik gemaakt van fragmenten uit romans, novellen, gedichten en historische geschriften die in de loop van deze tijd over de Peel zijn verschenen. Deze treffende beschrijvingen beho ren lot de beste stukken literatuur waartoe de Peel geïnspireerd heeft. Iedere tekst wordt geïllustreerd met een paginagrote sfeervolle foto van de bekende natuurfotograaf Jan v.d. Kam uit Griendtsveen. Het geheel vormt een unieke verbeelding van de wederzijdse relatie tussen Peel en mens door de eeuwen heen. Een verhaal van aantrekking en afsto ting, van WATER EN VUUR. Deze bloemlezing kon tot stand komen omdat voor deze speciale gelegenheid samenstellers, auteurs, fotograaf en uitgevers kosteloos hun medewerking hebben verleend. De opbrengst van de uitgave komt geheel ten goede aan Werkgroep Behoud de Peel. Water en Vuur telt 120 bladzijden van een fors formaat (22x22 cm) met 53 foto's. Het is te bestellen door overmaking van ƒ27,90 (inclusief aandeel in ver zendkosten) op gironummer 5356520 ten name van Werkgroep Behoud de Peel te Deurne. onder Na Grubbenvorst en Beesel gaan ook de gemeenten Belfeld, Bergen, Gennep, Meerlo- Wanssum, Sevenum en Venray met ingang van 1 januari 1999 gezamenlijk een nieuw systeem voor afrekening van de afval stoffenheffing (tariefdifferentia tie) invoeren. Waarschijnlijk sluit ook Tegelen zich in het jaar 2000 daarbij aan. In het gemeentehuis werd woensdagmiddag door de wethouders van de deelnemende gemeenten het officiële startsein gegeven. De gemeenten hebben gekozen voor een systeem, waarbij de bur gers gaan betalen op basis van het aantal keren dat zij hun afvalcontai ner aan de huisinzameldienst ter lediging aanbieden. Tevens speelt de inhoud van de container een rol Hoe groter de inhoud, des te hoger het tarief, dal voor een lediging in In 1989 werden Het Schuttersveld uil Venray en Eldershome uit Well ondergebracht in Stichting De Oever. Een fusie, die vanuit budgel- iair oogpunt voor beide woonzorg centra wenselijk werd geacht. Directeur P. Meijs: "Het betrof in eerste instantie i bestuursjuridische fusie, waarbij één raad van toezicht het management van de twee instellin gen op zich ging nemen. De laatste [aren maken we echter steeds meer lebruik van eikaars inhoudelijke iwaliteiten. zonder dal overigens de eigen, specifieke 'kleur' van beide woonzorgcentra wordt aangetast. De stichting is volop in beweging. Er zijn al langer plannen om voor Eldershome in Well een nieuwe, vervangende locatie in Bergen te realiseren. Te krappe provinciale budgetten en klachten over vlieg- luiglawaai zijn echter factoren die een snelle uitvoering van deze nieuwbouwplannen in de weg slaan." Hel besluit om met Stichting festerhold in zee te gaan. komt vol- Hardrijders op de bon Zaterdagmorgen heeft de politie de snelheid gecontroleerd van het verkeer op de Wansumseweg Van de 560 passanten overschreden er 90 de limiet van 50 km per uur. De hoogst gemeten snelheid bedroeg 113 km per uur. Wie 50 km te hard rijdt, is tegenwoordig meteen z'n rijbewijs kwijl. Als gevolg van de wijzigingen in de wegenverkeers- 1 wetgeving per I oktober, neemt de politie van automobilisten die bij snelheidscontroles betrapt worden op 50 km/u te hard rijden en die ter plaatse worden aangehouden, hel rijbewijs direct in. De betreffende automobilist mag dan niet meer autorijden lot de officier van justitie of de rechter daarover een beslissing heeft genomen. WIJ ZOEKEN regelmatig nieuwe bezorgers voor Peel en Maas. - Aanmelden in Ionze boekhandel Grotestraat 68 of telefonisch 582727 Min. leeftijd 14 jaar gens Meijs niet uit de lucht vallen. "Begin vorig jaar zijn de onderhan delingen gestart en het bleek al snel dat de twee stichtingen op zorgin- houdelijk en strategisch vlak nage noeg op één lijn zitten. Ik heb er dan ook het volste vertrouwen in dat we vanaf 1 januari volgend jaar prima van eikaars kennis en mogelijkhe den gebruik kunnen maken. We kunnen samen nieuwe functies ont wikkelen en elkaar in bestaande functies ondersteunen. Om een voorbeeld te noemen, Westerhold heeft momenteel geen personeels functionaris, wij wel. Wij hebben geen pastoraal werker, Westerhold wel. Meijs benadrukt dat de fusie tussen beide stichtingen geen gedwongen ontslagen tot gevolg heeft. Wellicht zullen sommige functies iets anders worden ingevuld maar daar blijft het volgens de directeur dan ook bij. "Een ding is zeker. Omdat het steeds moeilijker wordt om aan de groeiende vraag naar zorg en verpleging op maat te vol doen. is deze 'horizontale' fusie tus sen twee gelijkwaardige stichtingen op dit moment broodnodig." Volgens Meijs zal het hier echter niet bij blijven. Met het oog op de toekomst voorspelt hij dat een 'ver ticale' fusie met aanverwante instel lingen slechts een kwestie van lijd is. "We hebben in 1996 met Stichting Boncura al over een fusie gepraat. Met deze stichting, waartoe de verpleeghuizen Elzenhorst in Horst. Beukenrode in Venray en sinds vorige week ook De Wiettel in Panningen behoren, werken we al langere tijd nauw samen. De tijd bleek echter nog niet rijp voor een fusie omdat met name de bestuurlij ke verschillen lussen de twee stich tingen nog te groot zijn.Wij hebben een gedecentraliseerde aanpak, die van Boncura is meer gecentrali seerd." Meijs is er echter van overtuigd dat een fusie met aanverwante zorg instanties, waartoe bijvoorbeeld ook de Thuiszorg behoort, nodig zal zijn om in de toekomst ouderenzorg op maat te kunnen blijven bieden. "De grenzen tussen verpleging en ver zorging vervagen geleidelijk., waar door het belang van een naadloos zorgcircuit, waarin je samen naar oplossingen zoekt, steeds groter zal worden. We zullen de ontwikkelin gen op dit gebied dan ook nauwge zet volgen." Bij het 20-jarig bestaan van Werkgroep Behoud de Peel vermelding van W+V. Het boek wordt u dan nog voor de feestdagen toegezonden. Vanaf half oktober zal het voor ƒ24.90 ook te koop zijn in de regionale boekhandel. Officieel luidt het verzoek van het kerkbestuur van de Vredes- en Paterskerk aan het bisdom om de Vredeskerk te onttrekken aan de erediensten. Concreet houdt dit in dat hel kerbestuur bij het bisdom aandringt op sluiting van de Vredeskerk. De vrees van een aantal parochia nen van de Vredeskerk lijkt hiermee bewaarheid te worden. De leden van de parochie Christus Koning (Vredeskerk) strijden voor het behoud van hun kerk. sinds deken Coenen zich een tijd geleden liet ontvallen dat de Vredeskerk moge lijk gesloten zou moeten worden. Het vermoeden bij de parochianen bestaat dat het kerkbestuur moed willig heeft aangestuurd op een slui ting van de Vredeskerk. sinds de fusie met de Paterskerk twee jaar geleden. Dit vermoeden ontstond doordat geleidelijk steeds meer diensten werden geschrapt waarbij hel schrappen van de hoogmis op zondag voor de parochianen de bekende druppel was die de emmer deed overlopen. Inmiddels hebben de verontruste kerkgangers een gesprek gehad met vicaris Maessen van het bisdom. Hij stelde hen min of meer gerust door mee te delen dat een kerk niet zom aar van de ene op de andere dag gesloten kan worden. Binnenkort zullen de parochianen met het kerk bestuur rond de tafel gaan zitten. Te hard rijden Zaterdagmiddag heeft de politie de snelheid gecontroleerd van het verkeer op de Overloonseweg. Van de 237 passanten overschreden er 60 de limiet van 50 km per uur. De hoogst gemeten snel heid bedroeg 86 km per uur. Snelheidsovertreders Zaterdagmorgen heeft de politié de snelheid gecontroleerd van het verkeer op de Deurneseweg. Van de 540 voorbijgangers reden er 90 har der dan de toegestane snelheid van 80 km per uur. De hoogst gemeten snelheid bedroeg 118 km per uur. Wethouders deelnemende gemeenten geven officieel startsein rekening wordt gebracht. Deze sys tematiek van berekening van de afvalstoffenheffing wordt aangeduid met de term volume-frequentiesys- teem. Voor de burgers betekent dit. dat niet langer per huishouden een zelfde bedrag moet worden betaald. De burger bepaalt nu in feite zelfde hoogte van de afvalstoffenheffing. Door minder afval te produceren en door afval beter te scheiden, kan hij kosten besparen. Burgers, die veel afval produceren, betalen dus meer. Invoering van diftar houdt dus een keuze in voor het principe 'de ver vuiler betaalt". De invoering van diftar komt tege moet aan wensen en. verzoeken van burgers op dit punt. Veel burgers vinden namelijk, dat de lasten voor de afvalinzameling en -verwerking momenteel niet rechtvaardig zijn verdeeld: ieder huishouden betaalt hetzelfde tarief ongeacht de hoe- veelheeid afval die wordt geprodu ceerd. In de huidige situatie betalen de burgers, die bewust met afval omgaan een deel van de kosten van de mensen die het op dat punt niet zo nauw nemen. Met de invoering van diftar wordt deze 'onrechtvaar digheid" weggenomen en betaalt degene, die het meeste afval produ ceert ook de meeste kosten. Met de invoering van diftar willen de gemeenten de burgers ook stimu leren afval nog beter te scheiden. Daardoor hoeft er minder afval te worden gestort of verbrand. Door diftar kunnen ook de kosten van afvalinzameling en -verwerking, die de laatste jaren fors zijn gestegen, beter in de hand gehouden worden. Dit is mogelijk doordat het gekozen diftar-systeem bevordert, daf contai ners pas aan de weg worden gezet wanneer ze echt vol zijn. Verwacht wordt, dat het aantal containers in •een inzamelroute veel lager zal zijn dan nu. Daardoor kan de inzamelaar de route sneller afwerken, wat leidt tot lagere inzamelkosten. Door het lagere afvalaanbod zullen de ver werkingskosten eveneens dalen. Uiteindelijk profiteren de burgers én het milieu dus van diftar. Inmiddels zijn de voorbereidingen voor de invoering van het nieuwe systeem in volle gang. Voordat dif tar kan worden ingevoerd, zijn de huidige afvalcontainers vanaf deze maand voorzien van chips of wor den vervangen door nieuwe contai ners met chips. De huishoudens, die nu alleen een GFT-container heb ben, krijgen een tweede container voor het restafval. De chips in de containers bevatten informatie over het adres en de inhoud van de con tainer. Tijdens de inzameling 'leest* het inzamelvoertuig deze gegevens en slaat deze op in een gegevensbe stand. Dit bestand is de basis voor de tariefberekening per huishouden. Op I november moet de hele voorbereiding zijn afgerond en moet het systeem gereed zijn voor uittes ten, opsporen van fouten en kinder ziektes. en voor controle op de juiste werking. Ook voor de bedrijven die thans de huisvuilinzameling verzor gen. verandert er veel vanaf 1999. De invoering van het nieuwe sys teem kan berekenen, dat vanaf vol gend jaar de inzameldag wijzigt. Hierover zullen de burgers door hun gemeenten tijdig worden geïnfor meerd. Afgelopen woensdag was het zover, de eerste grijze afvalbakken werden ceremonieel uitgereikt in aanwezigheid van zeven milieuwet- houders uit Noord-Limburg. Afval scheiden, minder afval produceren want de vervuiler betaalt is het motto. Een lovend streven, wat zeker ook alle steun verdient. Maar, wat in een regel gemakkelijk is gezegd is nog niet zo gemakkelijk gedaan'? Aan het systeem zitten nl. nogal wat haken en ogen. De gemeente erkent ook dat er een aantal onzekere factoren in het systeem zitten. Uitgangspunt is nl. dat elke aangeboden bak in rekening wordt gebracht. De burger kan kiezen uit een 40 liter bak of een 140 liter bak. Het tarief is zes cent per liter. Een volle 140 liter bak (gft of restafval) kost de burger dus ƒ8,40. De gemeente heeft berekend dat een gemiddeld huishouden (4 personen) daarmee ƒ390,- op jaarbasis kwijt is. ƒ222,- vastrecht per jaar en vervolgens twintig bakken (zestien restafval, vier gft afval) per jaar die aangeboden worden. Dat laatste aantal vloeit voort uit de ervaringscijfers in de gemeente Deume. De burger zal dan wel goed moeten uitkienen wanneer hij een bak aan de straat zetT Is een bak nl. niet helemaal vol krijgt hij toch een rekening van ƒ8,40.... De vraag is of in een gezin met twee kinderen een restafvalbak inderdaad binnen twee weken vol is. Is dat niet dan zal hij de bak nog eens twee weken moeten laten staan. Een moeilijke keuze als de bak iets meer dan de helft gevuld is. Diezelfde burger.zal dan toch weer met afvalzakken moeten gaan werken die hij op het milieustation kan aanbieden, uiteraard tegën kosten. En dan hebben we het nog niet gehad over de vraag of twin tig bakken per jaar aanbieden een reëel aantal is. Vervolgens hebben we het nog het afval van derden. Venray is een groe ne gemeente met veel bomen. Bomen van de gemeente langs de straten, bomen van particulieren waarvan de bladeren bij anderen in de tuin vallen. Wie langs een bosrand woont, heeft bij een "verkeerde" wind pech en krijgt alle bladeren in zijn tuin. Die hoeveelheid kan best oplopen tot zo'n vijf extra bakken gft. De gemeente Venray heeft deze week weliswaar 140 bladkorven verspreid maar is een burger bereid om al die bladeren van anderen naar een bladkorf of ook weer naar hel milieustation te brengen. Gelukkig kan dat laatste kosteloos wat mogelijk een motivatie voor de bur ger kan zijn. En dan die gft bakken. Venray heeft er al enkele jaren ervaring mee en gezegd moet worden, de burgers van Venray gaan er prima mee om. Een nadeel is wel de schimmelvorming in de bakken en de stank die de bakken, met name in de zomermaanden met zich meebrengt. Burgers laten nu de bakken langer staan omdat deze niet vol zijn. De gemeentelijke cijfers geven daL ook aan: slechts vier keer per jaar zal een bak aan de straat gezet worden. Het gevolg is echter dat de inhoud nog meer dan in het verleden, onaangenaam gaat ruiken. En hoe dient een burger te handelen als *s win ters een gft-bak met bevroren inhoud niet geheel leeg wordt teruggezet'? Kortom, er hangen nogal wat haken en ogen aan het systeem. Het zal echtèr aan de Venrayse burger zelf liggen of het systeem slaagt. Hoe ^ewuster hij met het afval omgaat, des te lager zullen de kosten zijn, y Zonwering-Rolluiken-Roldeuren-Garagedeuren-Hordeuren-Rolhekken Afgelopen maandag bracht een CDA-delegatie van 15 personen een werkbezoek aan het St. Elisbethziekenhuis. De delegatie bestond uit de drie Limburgse CDA-Tweede Kamerleden Maria van der Hoeven. Theo Stroeken en Camiel hidings en verder diverse provinciale statenleden en gemeentelijke bestuurders. In het politieke gezelschap bevon den zich ook het statenlid Jan Houben uit Ysselsleyn, alsmede burgemeester Waals en de CDA-wethouders Driessen ei\ Janssen. Dlu: M. Kateman, algemeen directeur van het ziekenhuis, gaf een presentatie over de hedendaagse ont wikkelingen en het toekomstige zorg-concept. Het geheel werd - na een inhoudelijke discussie - afgesloten met een rondleiding door het gerenoveerde ziekenhuis. Tweede kamerlid Maria van der Hoeven zegde de directie toe binnen afzienbare tijd een dag lang mee te draaien in het ziekenhuis om het reilen en zeilen in de praktijk zelf te ervaren. Industrieterrein de Hulst Tel. 0478-581486

Peel en Maas | 1998 | | pagina 5