PEEL EN MAAS "Van zo'n succes kun je alleen maar dromen" me niet" et scorebord interesseert "Als je het niet met liefde doet, begin je er ook niet aan" Betrokkenheid steeds gebleven Kinder rommelmarkt te Oirlo Speelgoedmar kt Venray PEEL EN MAAS 'n abonnement waanl PEEL EN MAAS 'n abonnement waard WIJ ZOEKEN regelmatig nieuwe bezorgers voor Peel en Maas. Aanmelden in onze boekhandel Grotestraat 68 of telefonisch 582727 Op zondag 11 oktober organiseert handboogschutterij Willem Teil uit Oirlo weer een kinderrommelmarkt. Door de Oirlose kinderen zal weer van alles te koop worden aangebo den. Daarnaast verkoopt de liand- boogschutterij tweedehands spullen. De kindermarkl wordt gehouden in gemeenschapshuis De Linde en begint om 14.00 uur. De entree bedraagt ƒ1.-. HONDERD NEGENTIENDE JAARGANG De Rabobank onderscheidt zich van andere banken door haar betrokkenheid bij haar klanten en bij de maatschappij. Die betrokkenheid was de aanleiding voor de L oprichting van de eerste boerenleenbank in 1898. Zij werd in het leven geroepen om 1} noodlijdende landbouwers kredieten te verlenen. 100 jaar later is betrokkenheid nog steeds, zij het in een ander jasje, één van de pijlers van de Rabobank. Wiel Crooymans, financieel adviseur van Rabobank Venray-Oostrum: "Het eeuwfeest is onze manier van Rabobank Venray-Oostrum betrokkenheid. We willen hiermee onze klanten bedanken." 100 jaar OF* Eindstraat 12, tel. 581553 gratis parkeren voor de deur WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMGEVING Tien Hoenselaar uit Merselo: een 'verenigingsdier' pur sang Op zaterdag 17 oktober houdt de speel-o-theeek haar jaarlijkse speel- goedmarkt in wijkgebouw 't Schöpke Veltumse Kleffen 63b in Venray. van 10.30 lot 12.00 uur Er wordt alleen gebruikt speel goed verkocht. Speelgoed voor de speelgoed- markt kunt u inleveren in de Speel- o-theek ingang via de bibliotheek Merseloseweg 59 Venray en wel op: Vrijdag 9 oktober van 18.00 tol 20.00 en donderdag 15 oktober van 14.00 tot 17.00 uur. Van de opbrengst is 2/3 deel voor u en 1/3 deel voorde speel-o-theek. De opbrengst en het niet verkochte speelgoed kunt u ophalen op zater- dau 17 oktober na de markt tussen 12.30 en 13.00 uur. Als u speelgoed voor de verkoop aanbiedt wilt u dan zelf een lijst maken met de naam Van het speelgoed en de prijs die het moet opbrengen. Als u niet weet wat voor prijs u moet vragen zet dan een vraagteken op de plaats van de prijs, er zal dan in overleg met ons een prijs worden vastgesteld. Vuil en kapot speelgoed wordt niet aangenomen, ook geen knuffel beesten. De speelgoed markt is open voor iedereen, leden en niet leden. Voor meer informatie kunt u bel len naar de speel-o-lheek tijdens de uitleenuren op woensdag van 14.00 tot 16.00 uur- en op vrijdag van 16.00 lot 20.00 uur lel. 5860016 of naar Paula tel. 510402. Bijna iedere kleine kern heeft er wel een. Eefi persoon op leeftijd, met een onuitputtelijke energie die al jarenlang zeer actief bij draagt aan het bloeiende vereni gingsleven in zijn dorp. Zo iemand die gewoonweg niet stil kan zitten. In Merselo is dat de 77-jarige Tien Hoenselaar. Al zestig jaar actief als zanger in het plaatselijke kerkkoor, sinds tien jaar voorzitter van de Bond van Ouderen, mede-oprichter en Grootvorst van carnavalsvereni ging De Zagewetters en oprichter en oud-voorzitter van de Dorpsraad. En of dit alles nog niet genoeg is, is hij ook oud-voorzitter,-muzi kant en Erelid (50 jaar!) van Fanfare St. Oda. Op zaterdag 24 oktober zal Hoenselaar tijdens een feestelijk weekend in Merselo als jubilaris van deze fanfare wor den gehuldigd. Tijd voor een gesprek met dit 'verenigingsdier' pur sang. Tien Hoenselaar werd in 1921 in Oploo geboren. Vijfjaar lang reed hij iedere dag door weer en wind met zijn melkfiels naar Merselo om zijn 'meisje' te zien. Op 28-jarige leeftijd, trouwde hij zijn Tina en nam hij als landbouwer definitief zijn intrek aan het Kleindorp in Merselo. Het paar. dat momenteel aan het Dorperveld woont, viert vol gend jaar mei haar gouden huwe lijksfeest. Dat Tien in bijna vijftig jaar tijd helemaal aan Merselo verknocht is geraakt, leidt absoluut geen twijfel. Je hoeft alleen maar het aantal ver enigingen te tellen waar hij nog steeds nauw bij betrokken is. Het kerkkoor, de Bond van-Ouderen, de carnavalsvereniging en...de fanfare. Muziek neemt een belangrijke plaats in zijn leven in. "Bij de fanfa re in Oploo heb ik tien jaar lang trombone gespeeld. In die tijd had je natuurlijk nog geen muziekschool. Een lid van dc fanfare in Oploo heeft me in een schuur bij zijn huis geleerd hoe ik het instrument moest bespelen. Zo ging dat in die tijd. De laatste vijftig jaar ben ik lid van de Kerkelijke Fanfare St. Oda in Merselo. Tol ongeveer vijftien jaar geleden speelde ik bariton. Ik ben daarmee moeten ophouden toen ik een gebit kreeg. Dan wordt blazen toch een stuk moeilijker. Tussen 1976 en 1982 was ik bovendien voorzitter. Ik was een van de weini ge voorzitters van een fanfare die zelf ook actief meespeelde. Nu ben ik nog steeds lid: erelid wel te ver staan. Merselose scholiere wint Landelijke Opstelwedstrijd om speltechnisch een goede partij neer te zetten." Ter verduidelijking pakt hij een pen en een stuk papier. Hij tekent een biljart, drie ballen, de looprichting van de speelbal. De punten waarbinnen de speelbal de tweede bal moet raken. Biljarten lijkt voor hem meer dan alleen het gegeven dat de speelbal de overige twee wedstrijdballen raakt. Voor de Venraynaar lijkt biljarten een 'hoger iets' te zijn. Toch gaat hij volgens eigen zeggen steeds beter om met de druk om te presteren. "Ik merk dat ik bij grote toernooien beter bestand ben tegen de druk. Een negatieve spanning laat ik niet meer zo mak kelijk toe. Tijdens de NK heb ik gemerkt dat ik meer ontspannen ben. makkelijker speel. In dat opzicht boek ik nog steeds progres sie. Dat is ook het verschil met Bongers. Die schakelt tijdens een toernooi de knop om. Blijft ontspan nen spelen. Daar wil ik ook naar toe, dat is mijn streven." PIEKEN Volleberg, lid van biljartvereni ging De Peel in Deurne. is ervan overtuigd dal voor hem het einde nog niet in zicht is. "Spelinhoudelijk is biljarten oneindig. De kunst is om steeds puntvaster te worden, steeds opnieuw progressie te boeken. Hoe kan het beter, zuiverder, makkelij ker, dal is een continu proces waar ik van jongsaf aan al mee bezig ben." Hel is geen kwestie van onop houdelijk trainen, uren. uren. en nog eens uren. "Nee. het is eerder een kwestie van naar belangrijke toer nooien en wedstrijden toe pieken. Geprogrammeerd trainen zodat je op het juiste moment topprestatie levert. Gemiddeld train ik 10 tol 15 uur per week. dat kan in de aanloop naar een toernooi oplopen tot 20, 25 uur." De volgende doelen heeft hij zich al gesteld. In het weekeinde van 6 lot en met 8 november neemt hij deel aan het NK ankerkader 47/2 ereklasse en van 5 tot en met 7 maart 1999 aan het EK Bandstoten in Wychen. Een doel is moeilijker te preciserentrainen in z'n eigen biljartzaal. De tijd zal het leren. De 16-jarige Dorothé van Tilburg uit Merselo sleepte vorige week zater dag in de Jaarbeurs in Utrecht de eerste prijs in de wacht tijdens de finale van de Landelijke Opstelwedstrijd. De 6 VWO-leerlin- ge aan hel Raayland College in Venray won de hoofdprijs, een geld bedrag van duizend gulden, vooreen overtuigend betoog tegen de dood straf. In precies 685 woorden heeft Van Tilburg in haar opstel verwoord hoe ze over de doodstraf denkt. Glashelder en doorspekt met con fronterende vragen. 'Welke moorde naar stelt zijn slachtoffer op de hoogte van de plaats, de datum, de tijd en de manier waarop hij hem zal vermoorden?" Om vervolgens tot de volgende conclusie te komen: 'Criminelen doen dit niet. maar mensen die anderen de doodstraf opleggen wel. Daarom is de dood straf niets anders dan de meest koel bloedig geraamde moord.' Dat de Merselose voor 'De doodstraf' als onderwerp koos. komt doordat de andere zes keuze-onderwerpen haar naar eigen zeggen niet echt aanston den. 'Zinloos geweld". 'Moderne heilige'. 'Tweegesprek'. 'Zin in zondag'. 'Kom en Zie' en 'De moei te' waren naast 'De doodstraf' de onderwerpen waaruit de leerlingen konden kiezen. Uit het 6 VWO-cluster 'Nederlands' van 'mijnheer' Ad van Glabbeek van het Raayland College mochten vijf scholieren hun opstel insturen voor de Landelijke Opstelwedstrijd. In eerste instantie voelde Van Tilburg hier weinig voor. Mede op aandrin gen van haar vader besloot ze het er toch maar op te wagen. De wedstrijd werd georganiseerd door de zeven rooms-katholieke Nederlandse bisdommen. Theologische faculteiten in Nijmegen. Utrecht en Tilburg en Fontys Hogescholen. Uit ruim hon derd inzendingen, werden er twaalf genomineerd voor de finale in Utrecht. Een klasgenoot van Dorothé, Harm Peters uit Overloon, behoorde ook tot de genomineerden. Hij werd uiteindelijk zesde. Dat de Merselose zelf met de hoofdprijs aan de haal ging, was met name voor haarzelf een complete verrassing. "De finale, die zich in een voortref felijke ambiance afspeelde, was ongekend spannend. Ze begonnen met de twaalfde plaats en telden zo terug naar één. Ik hoorde mijn naam maar niet. De ontlading was enorm toen ik hoorde dat ik gewonnen had. Ik had het nooit verwacht, zeker omdat ik vond dat andere opstellen die ik in het verleden voor school heb geschreven, beter waren", aldus Van Tilburg. De Merselose weel nog niet precies wat ze na het VWO gaat doen. "Aan de ene kant vind ik hel hartstikke leuk om te schrijven en dit succes is voor mij ook het bewijs dat ik dal wel goed kan. Maar je moet natuur lijk wel kijken of dal genoeg per spectief voor de toekomst biedt. Zo realistisch ben ik ook wel weer." Het vakkenpakket van de 16-jarige scho liere geeft in ieder geval aan dat alle mogelijkheden voor haar nog ruim schoots open liggen. Nederlands. Engels. Frans. Latijn. Grieks. Natuurkunde, Scheikunde. Wiskunde B en Economie I. Een brede basis dus. DONDERDAG 8 OKTOBER 1998 - NR. 41 |imI |.ur ii.i Je iipnclttiuj: v.m Je cvrMe Rabobank m.i.u liet belang fan Je klnnr nog «reeds vim imp. I|K' Rabobank begonnen -»•- Bnïjiftvcrlciici .1:111 Jc agrarische Eïinr. die viMir ccn lening bij ruien' Kinken nauwelijks tcroei 11 Zii grooiJe 1111 int oen .1 Itrc- Link. l)c hinJuig ifiet haar [(tinten bleet Je Rabobank J.H.r a Je jaren lieen .ils een Mangriikc Jw-bu-lling /ion Volgens H.irrie hunnen, oud-Jirvcieur van Raho- Kmk Venray-Oosrnim. is J.u ook knysdi. "IV Rabobank heelt geen fjjmleelhiniJirs Jie /i| lel reden moei houden. Het belang \.in Je ILint st.i.tt voorop. De Rabobank ti.it dan ook /eer /orgvulJig nier 1 haar klanten 0111." Thuisbankieren Hei thuisbankieren 111 de bei.nir- i/eu noemt Wiel Grotn- nuns, sinds 11'-0 bij Rabobank Venrav-tlustrum werkzaam, een ened voorbeeld vail betrokken- heul. laren achter elkaar tiiiii* tans eens per week langs her bejaardentehuis in Venray. •Ik I1.1J daar een kamer die als Spreekkamer was ingericht. Bejaarde klanten kwamen daar naar toe 0111 hun uitkering te om prangen of 0111 advies te vragen. Het was er altijd tjokvol. Als niet naar de spreekkamer konden komen, be/.ocln ik hen up hun eigen kamer Vojir de Rabobank leverde dit geen gelei ar we vonden liet belang rijk om dicht bij de mensen te staan. Dm een stuk|e serv ice te Verlenen. De klanten waardeer den dat ook. Die service bestaat is nog steeds." rsoonlijke benadering IV~S publiceerde de Rabobank interne nota 'De personal nicer in de Rnbohankorgnnisn- Aanleiding hiervoor was de hoe de Rabobank de band leden kon versterken, mrwnord hierop incroduceer- j de haiikndviseur, een per- bankiel die de klant een lig dienstenpakket aanbood, de klantgerichte benadering de adviseur zijn klanren kennen. In de prakri|k bleek dat met iedere klant een ulviseur nodig had. De mmikren maar van' een ensten gebruik. Daarom de Rabobank dal de meer voor alle ai. maar viior een beperkte zijn wérk bleef doen. sinds zes jaar finan- adviseur - een bankadvise-nr financiële zaken -. erkenr r nier iedere klant evenveel loefre aan uitgebreide informa- heeft. "Sommige klanten K ttfefe «rot* plum.- o? tnfem* bij S.K Vcnra? t- N lopen even binnen en willen zo snel mogelijk informatie over bij voorbeeld een hypotheek. Anderen willen uitgebreid advies en daar neem ik dan ook de tijd voor." Klanten die om een gedegen advies komen, zijn hi| Crooymans dan ook aan liet juis te adres "Iedere dag heb ik een aantal gesprekken met klanren. Als een klanr naar mij toekomt, probeer ik eerst zijn financiële plaatje in beeld te brengen. Dan kijk ik wat de Rabobank voor hem of haar kan betekenen. Voorop staar wat de klant wil. Ik geef een eerlijk advies, maar de klant bepaalt zelf wat bij daar mee doet Betrokkenheid Crooymans vindt bet belangrijk 0111 een goed product te verko pen. "Iedere drie jaar bekijken we met de klantenol bet advies dat we ben destijds hebben gege ven nog steeds bet beste is. Want in een paar jaar tijd kan veel ver anderen." Het doet Crooymans goed als klanten dankzij zipi ïitïv.ies ëeh'financiële meevaller hebben. "Als ik mensen heb ge adviseerd 0111 een paar aandelen te kopen en die hebben ze voor een gunstige prijs kunnen verko pen, dan ben ik daar blij 0111. Als bet wat minder met de klanten gaat. vind ik dat natuurlijk lam mer. I11 de loop der jaren bouw je toch een relatie met heil op." Ontwikkelingshulp De Rabobank is niet alleen betrokken bij haar klanten, ze steunt ook maatschappelijke groepen. Haar maatschappelijk veraimvoordelijkeldsgevoel kwam tot uiting in de Stichting Steun door Rabobanken (SSR). Deze stichting ontstond 11a een fusie in 117.1 tussen de Stichting 150 giar Raiffcisen en de Stich ting Internationale Ontwikke lingshulp door Boerenleenbanken. De stichting gat onder andere steun aan landbouvvprojécren in ontwikkelingslanden. Voorwaar de was dat deze projecten structurele hulp aan de lokale bevolking gaven en haar stimu leerden zelf haar bestaan te ver beteren. De Centrale adviseerde de lokale banken 1":. van hun nettowinst aan de stichting af re dragen. In de praktijk bleek dat ongeveer de helft van de lokale banken dit advies opvolgde. De banken bleven daarnaast de lokale initiatieven steunen. Dc Stichting Steun door Rabobanken gaf naast Ontwikkelingshulp ook hulp aan gehandicapten. Zij sti muleerde onder andere dc recre atieve mogelijkheden voor men sen met een handicap. "Die maatschappelijke betrokkenheid heelt alles met de coöperatieve gedachte re maken. Het betekent dar je als hank ie steentje aan de- kwaliteit van de samenleving bijdraagt," Steun aan verenigingen De maatschappelijke betrokken heid van de Rabobank breidde zich ook naar andere doelgroe pen uit. Sportverenigingen, land bouworganisaties en muziekver enigingen konden 111 de loop der laren rekenen op haar fin.incicle hulp. Ook de sponsoring van dc gerenoveerde Venrayse schouw burg is een teken van betrokken heid. Zelfs de manier waarop zij haar eeuwfeest viert getuigt van die betrokkenheid. I11 het kader van haar 100-jarig bestaan heeft Rabobank Venray-Oostrum bij voorbeeld de Rabobank Jubile umtrofee in het leven geroepen. Met de jiibileumtrofee wil zij sportverenigingen en sporters in Venray en omgeving Stimuleren. "Wc zijn groot geworden dankzij onze klanten. We willen ons 100- jarig bestaan uitgebreid vieren om de Venrayse gemeenschap te bedanken. We willen iets terug doen. Zie her als een bedankje aan onze klanten," samen een eeuw bank - ieren Biljarter Peter Volleberg derde op NK Bandstoten Venrayse biljarter Peter zette afgelopen week- een prestatie van formaat Tijdens de Nederlandse iioenschappen bandstoten- ereklasse legde de 39-jarige beslag op een fraaie plaats. In Doetinchem Volleberg alleen kampioen Jos en Michel van Silfhout gaan. Je tuin van de Vollebergs aan in de wijk Land weert stenen opgesteld, ligt een krui- op het gras en staan de werk- her en der verspreid. Een aanbouw is in aantocht, zo verwachten. Niels is minder Peter Volleberg is eigenhandig om in de tuin van zijn woning biljartzaal te realiseren, hel voorjaar moet ic klaar zijn." ebouw van een eigen biljarthome kent de gedrevenheid van de fenrayse biljarter. Tot op heden noest hij zich 'behelpen' met een iljart op de zolder. Óm dit groot irmaat biljart op de plaats van stemming te krijgen, moest jaren deden zelfs een deel van het dak •in hel huis. Over enkele maanden ebeurt dal opnieuw, maar dan om it biljart te verplaatsen naar het euwe onderkomen van Volleberg. ie moeite getroost hij zich graag, iljart en is zijn lust en leven. De 'ort staat centraal in huize illeberg. want vrouwlief Nettie olgt de verrichtingen van haar man auwgezel. "Ik denk dat je gezin ok achter je hobby moet staan, nders is het zo over. dan houd je 4 niet lang vol op topniveau", zegt :ter. de van 7.52 (een persoonlijk record) maakte de Venraynaar indruk in Doetinchem, Het verschil met bij voorbeeld de echte top zoals kam pioen Jos Bongers zit volgens Volleberg 'tussen de oren'. "Een speler als Bongers maakt een partij over 125 caramboles in twee beur ten uit. Die zet zo een serie van 106 neer. Na 80 punten op een rij is die nog net zo iris als bij het tweede punt. De anderen zijn na ee serie van 50 moe. Een kwestie van erva ring, een groeiproces ook. Jongens als Bongers zi jn puntvaster. hebben meer macht." DRUK Toch voelt hij dat de kloof met de echte nationale en internationale top kleiner, steeds kleiner wordt. Volleberg blijft progressie maken. Maar wel op zijn eigen manier, zon der concessies te doen aan zijn speelstijl. "Of ik voor of achter sta. het scorebord interesseert me niet. Ik speel het spelletje zoals ik denk dat het moet. Als ik een punt maakt, moet ik ook een fundering hebben om verder te spelen. Het gaal niet alleen om het maken van een punt De essentie van het spel is voor mij ERVARING En Peter Volleberg speelt op top- 'iveau. In de afgelopen jaren won lij diverse titels. Hij werd vier keer ampioen van Nederland in de spel- oortcn libre en anker kader 38/2. '7/2 en 47/2 en tijdens het EK libre "Frankrijk veroverde hij anderhalf "ar geleden in de spelsoorl libre :e'fs een zevende plaats. Als debu ut op een Europese titelstrijd. Het ind is volgens hem nog lang niet in "cht. Ook tijdens het NK van afge- open weekeinde zette hij als debu- aiu een prestatie van formaat neer. l"een Jos Bongers was een klasse Part. Met negen wedstrijdpunten in *even speelronden en een gemiddel-

Peel en Maas | 1998 | | pagina 11