y C Carreno Schade Service modern schadebedrijf 500 jaar Volleberg Vollebergh Vollenberg Gerenoveerd Elisabeth Ziekenhuis officieel in gebruik De natuur bepaalt zelf wat er moet gebeuren Antoniusveld slecht toegankelijk Europees Kampioen Kapel Holthees open tijdens monumentendag Laatste taxus- inzamelactie bij Intratuin Dag voor de Ouderen Fietsen door het platteland Première C a g e n VAN OORSCHOT MODE PEEL EN MAAS donderdag 10 september 1998 - Pagina 12-13 SEPT BOEKEN PLATEN ANDERE WmZAKE! S EN NOG VEEL MEER ANDERE ATTRACTIES Afgeloopen zondag 6 september is oud-Venraynaar Peter Arns. woonachtig in Overloon, Europees Kampioen geworden met zijn suc cesvolle greyhound Double Vision of the Quick Hunters. In het Belgische Westerlo veroverde hij met zijn greyhound voor een talrijk publiek (10.000) de Europese titel Winhondenrennen in de zwaarste klasse. Reeds in de voorronde bleek Double Vision oppermachtig en zette een tijd n eer waar iedereen van stond te kijken (28.10 sec. over 480 m.). In de finale waar de zes beste honden streden uit landen van Hongarije, Duitsland, België en Frankrijk wist de greyhound meteen de kop te nemen en zijn positie vast te houden tot aan de finish. Het tweede succes overigens in korte tijd. Het koppel won onlangs ook de Nederlandse Kampioenschappen lange baan in Oss. De belangstelling voor deze hond is inmiddels geste gen, de eigenaar ontving vele ver zoeken voor deelname aan komende Internationale wedstrijden. In het kader van de Open Monumentendag zal zaterdag aan staande de kapel te Holthees open gesteld zijn van 10.00-16.00 uur- Deze fraaie zestiende eeuwse kapel, toegewijd aan de patrones O.L. Vrouw van (zeven) Smarten, werd voor het eerst in 1464 omschreven als Cape lie ten hout parochie Vierlinxbeke. vermeldenswaard zijn naast het genadebeeld, zeker de eeu wenoude houten sculpturen van Sint Joachim en Sint Anna, de ouders van Maria, die zich bevinden aan weerszijden van het altaar. Ruim een jaar wordt er op allerlei niveau's gesproken over de toekomst van deze kapel. Er is een enquête gehou den onder de bevolking. Er is offi cieel protest aangetekend tegen de beslissing van het bisdom de Kapel aan de eredienst te onttrekken en verder heeft een kapelcommissie een rapport uitgebracht t.a.v. restau ratie en exploitatie. Wat er in de toe komst met deze gewijde kapel gaat gebeuren, is nog niet duidelijk. Wel is het zeker dat jaarlijks de twee gil- demissen doorgang zullen vinden. Voor eenieder, die de sfeer van deze kapel wil ondergaan, of een plaats van bezinning zoekt, zijn aanstaan de zaterdag de deuren geopend. PEEL EN MAAS on line http://www.tref.nl/ Peel&Maas/tpkrant Vrijdag 11 en zaterdag 12 septem ber 1998 wordt voor de laatste keer de inzamelactie voor het snoeisel van de Taxus Bacata gehouden. De fabrikant van Taxol (een kankerrem- mend geneesmiddel) heeft een nieuw procédé ontwikkeld, waar door door de celvermeerdering van baccatine er in de toekomst minder snoeisel nodig is. Echter voor dit jaar kunnen we het snoeisel nog prima gebruiken, dus breng dit 11 of 12 september a.s. naar de Intratuin bij u in de buurt. Samen met haar klanten heeft Intratuin, het groene warenhuis voor huis. tuin en balkon, het eerste weekend van juni 25.000 kilo fijn materiaal snoeisel van de Taxus Baccata ingezameld. In de Taxus Baccata zit baccatine. Deze stof is de basis voor Taxol. een stof die van groot belang is voor de bestrijding van eierstok- en borstkanker. Belangrijk is dal u zo laat moge lijk uw taxus baccata snoeit. Baccatine zit in de naalden van de heester. Daarom doet u ons veel ple zier met de takken, die dunner zijn dan een halve centimeter, en hel bij behorende groen. Het snoeisel kunt u het beste droog en broeivrij inle veren. Hel geld dat Intratuin krijgt voor het inzamelen van het snoeisel, dit was vorige keer 25.000 gulden, gaat volledig" naar de Nederlandse Kankerbestrijding. Verder krijgen alle klanten, die het snoeisel komen brengen, als dank een klein presen tje van Intratuin. Nieuw boek Najaren van onderzoek in ener zijds diverse archieven in Nederland. België en Duitsland, anderzijds het verzamelen van gege vens van uiteenlopende aard bij naamgenoten, verschijnt binnenkort het boek over de familie VolIe(n)berg(h). Het boek is gebon den in een linnen band met gouden opdruk en op A4 formaat gedrukt. Het bevat circa 250 pagina's met vele vaak unieke familiefoto's, bid prentjes. krantenknipsels, platte gronden en oude handschriften, waarvan het oudste uit 1562 stamt. Naast een korte geschiedenis van Venray en Veulen wordt het leven in vroeger eeuwen beschreven aan de hand van gebeurtenissen, meege maakt door de voorouders. Een belangrijke plaats neemt de boerde rij 'de Volleberg plats' of 'hetVollenbergh goet' in. waar de voorouders 300 jaar lang woonden. Verreweg het grootste gedeelte bestaat uit de beschrijving van de opeenvolgende generaties. De oud ste voorvader is in 1490 geboren. Op zondag 29 november 1998 om 14.00 uur wordt hel familieboek ten doop gehouden in café/zaal 't Veule in het Veulen. Tijdens deze gelegen heid wordt tevens een grootse reü nie georganiseerd, waarvoor bijna 700 personen zijn uitgenodigd, zijn de Volle(n)berg(h)"s. aangetrouw- den en kinderen. Diegenen die geen uitnodiging hebben ontvangen, gelieven spoedig contact op te nemen met een van onderstaande telefoonnummers. Eenieder die anderszins geïnteresseerd is in deze eeuwenoude Venrayse familie Volle(n)berg(h) en het boek voor slechts ƒ85,- in bezit wil krijgen gelieve uiterlijk 24 september 1998 contact op te nemen met: Hans Volleberg te Huissen. lel. 026- 3250914; Marius Vollenberc te Den Haag. tel. 070-3474370: May Verzijden-Volleberg te Venray. tel. 0478-586833. Na een lange periode van ver bouwen wordt het St. Elisabeth Ziekenhuis in Venray officieel in gebruik gesteld. Dit gebeurt op vrijdag 18 September niet een officiële opening voor genodigden. Een dag later, op zaterdag 19 sep tember, zijn alle belangstellenden welkom voor een feestelijk open huis. De officiële opening is het eerste onderdeel van het feestweekend waarmee de renovatie formeel wordt afgesloten. Alleen de fysio therapeuten beschikken nog niet over een nieuwe behuizing, maar het is een kwestie van hooguit enke le maanden voordat ook hun praktij kruimte wordt opgeleverd. Daarmee is hel ziekenhuis klaar om ook in de toekomst zijn rol in de regionale zorgverlening in te vullen. RELATIES De opening is een gelegenheid bij uitstek om de functie van het zie kenhuis als schakel in de gezond heidszorg te bevestigen. Oogarts Dirk Heidens maakt deel uit van de werkgroep die de opening organi seert. Het wordt volgens hem niet helemaal een vrijblijvend feestje: 'Op de eerste plaats willen wij natuurlijk graag aan iedereen laten zien hoe mooi het hier is geworden. Daarnaast is de opening ook een gelegenheid tot ontmoeting. We maken als het ware ter plaatse de keten zichtbaar waarin ons zieken huis een schakel is'. Wie bekend is met het ziekenhuis stapt hier mak kelijker binnen. Bekendheid maakt het volgens Heidens makkelijker om het ziekenhuis binnen te lopen. Dat geldt voor de bezoekers van het open huis en evenzeer voor de geno digden bij de opening. PATIËNTENVERWENDAG Dat in het ziekenhuis alles draait om de patiënt wordt tijdens het fees- 'tweeken nog eens nadrukkelijk bevestigd. Om die reden is zaterdag 19 september ook uitgeroepen tot patiëntenverwendag. Het ziekenhuis pakt dan uit met en traktatie, er wor den luxe maaltijden geserveerd en er worden (gratis) leuke films uitge zonden op het ziekenhuisnel. Een aantal van de patiënten die in bed moeten blijven worden heel letter lijk verwend door een schoonheids- specialistee, een kapper of een pedi cure. Op de kinderafdeling treedt een clown op en de meeste afdelin gen hebben zelf nog wel wat ideeën om de patiënten te verwennen. De Lokale Omroep Venray doet verslag van de gebeurtenissen op vrijdag en zaterdag. De patiënten worden mid dels reportages, sfeerimpressies en interviews op de hoogte gehouden van wat er elders in het gebouw gebeurt. De festiviteiten worden ook gefilmd en nog dezelfde dag via het videokanaal in het ziekenhuis uitge zonden. OPEN HUIS Met het open huis op zaterdag wil het ziekenhuis vooral zijn gastvrij heid tonen. Daarom is er meer te doen dan een wandeling door het ziekenhuis. De bezoekers krijgen te zien en te horen wat er allemaal bij komt kijken om patiënten te kunnen helpen. De vitaliteit van het zieken huis wordt als het ware zichtbaar gemaakt. Medewerkers nemen de gelegenheid te baat om hun werk en hun werkplek te laten zien. Dat geeft de bezoekers een kijkje achter deuren die normaliter gesloten blij ven. De belangstelling voor het open huis groot is, dat blijkt nu al. De verwachting is dat er tussen de duizend en tweeduizend bezoekers op het open huis afkomen, maar het zal niemand verwonderen als dt aantal wordt overschreden. Vestiging op Saxe Gotha in Boxmeer Op industrieterrein Saxe Gotha in Boxmeer is deze week Carreno Schade Service van start gegaan. Het nieuwe bedrijf, dat als het modernste en grootste schadebedrijf van de regio moet gaan gelden, is het resultaat van de samenwerking lussen Auto Jetten en Autobedrijf van Haren. De bundeling van krach ten heeft geleid tot forse investerin gen op het gebied van uitrusting en equipment, milieu en kwaliteits zorg. Zowel Jetten als Van Haren Toppers bij Capretto! Dames: Mare 0'Polo, Nouchka, Esprit, Ena Fashion, Mexx, Vanita, Revival, Burley, Arche, Loints, Bonx. En tossencol- lectie. Heren: van Bommel, Clarks, Mexx, Roland Brothers, Pertini, Hugo Boss, Base. stond voor de uitdaging om nieuw te investeren in hun schadelpedrijven Jetten Otokar in Katwijk en Autoschade Oost Brabant in Boxmeer. Uitgangspunt voor beide FOCWA-bedrijven om de handen ineen te slaan, werd het opzetten van een compleet nieuw bedrijf dat op het gebied van professionaliteit en efficiency voordelen moet ople veren voor klant en medewerkers, milieu, kostprijs en reparatie-tarie ven. Zo worden in de nieuwe spuit cabines alleen nog maar met zoge naamde 'high solid' grondlakken gewerkt. Die zijn minder verdund en leveren praktisch geen spuitnevel op die niet op maar naast het pro- dukt terecht komt. De nieuwe spuit cabines. waarin ook bedrijfsauto's gespoten kunnen worden, leveren de laagst denkbare milieubelastende uitstoot op. Het nieuwe pand van Carreno is in zeven weken tijd aan de Lionstraat op Saxe Gotha in Boxmeer gerealiseerd. WIJ ZOEKEN regelmatig nieuwe bezorgers voor Peel en Maas. Aanmelden in onze boekhandel Grotestraat 68 of telefonisch 582727 Min. leeftijd 14 jaar Helmond, Roosendaal, Boxmeer, Oss, Venray. Stichting De Marke gaat nu ook kleinere bosgebieden beheren Moederdag, vaderdag, dag voor de ouderen. Het is de vraag of deze opsomming juist is. Van de tv is hekend dat I oktober in heel het land tot Dag van de Ouderen is opgeroepen. In Venray staat op die dag Zorg centraal! Vanwege de ver bouwing van de schouwburg wor den de activiteiten in het gemeente huis georganiseerd. Deze activiteiten vinden plaats door een goede en harmonieuze samenwer king van de plaatselijke Ouderenbonden, ANBO, KBO en andere Ouderenverenigingen die niet bij een landelijke bond zijn aan gesloten. Synthese. Stichting Welzijn en de. Zonnebloem hebben hun medewerking toegezegd. Men zal geïnformeerd worden over wat I men onder zorg. met name mantel- I zorg verstaat. Mensen met veel I ervaring op dit gebied zullen hier- I over komen praten, video's laten I zien en aan de hand van praktijkge- I vallen toelichting geven. Een eerste I aanzet tot wat men onder mantel- I zorg verstaal is de volgende defini- tie. rechtstreeks uil het woorden- I boek: 'aanvullende, niet-beroeps- I matige hulpverlening aan gebrek- I kigen. zieken en andere hulpbehoe- I venden'. Op I oktober zal hierover I uitgebreid en verhelderend gespro- I ken worden. In het kader van de 'week van het platteland' wordt er door Jong Agrarische Vrouwen (JAV) Venray een doe-, kijk- en leer fietstocht van ongeveer 30 km georganiseerd op zondag 20' september. Door tijdens de tocht langs vier agrarische bedrij ven en één streekmuseum te fietsen maakt men kennis met het 'produce ren' van uw land- en tuinbouwpro ducten. Meedoen is helemaal gratis en om het allemaal nog spannender te maken ligt er op elk bedrijf een vraag klaar die kan leiden lol een mooie agrarische prijs. Ook aan de kinderen is gedacht, want wat is er nou leuker en leerzamer dan te mogen Voelen, kijken en vragen over alles wat ze te zien krijgen. De fietstocht is zo gemaakt dat er op elk bedrijf (open van 12.00-16.00 uur) gestart kan worden en de routebe schrijving ligt daar dan ook voor iedereen klaar. De deelnemende bedrijven zijn: lam. Classens. Castenrayseweg 2 te Oirlo (leg- pluimveebedrijf met groen labelstal voor productie van comsumptie- cieren); lam. Voermans. Meerlose- weg 6 te Oirlo (gesloten varkensbe drijf met zeugen, vleesvarkens en alles op één locatie): streekmuseum "de Peelstreek'. Ysselsteynseweg I 113 te Ysselsteyn (werktuigen van vroeger, maar ook huis-, tuin- en I keukenmachines uit grootmoeders tijd): fam. Reintjes." de Hoef 9 I Leunen (Melkveehouderij met I melkkoeien en jongvee in een lig- boxenstal). Er wordt wel duurzaam gebouwd in Antoniusveld, maar de toeganke lijkheid van de wijk is ronduit slecht. Dat stelde VVD-commissie- lid J. Niessen maandagavond in de commissie Stedelijk Beheer. Volgens Niessen klagen bewoners dat de bouwwegen in de nieuwe wijk nog niet verhard zijn. Bij de hevige regenval van de laatste weken veranderden deze wegen in ware modderpoelen. De huizen van de bewoners zijn mede daardoor vaker moeilijk bereikbaar. Mode d o n d e rc Bovendien stoort ook het visuele aspect de bewoners, met name zij die al langer in de wijk wonen. Het aan- en afrijden van bouwverkeer en de slechte wegen zijn een doorn in het oog van de wijkbewoners. VVD-commissielid Niessen pleit voor betere toegangswegen waarbij rekening moet worden gehouden met mensen die in de wijk wonen. Wethouder Jan Driessen erkende hel probleem in Antoniusveld. Hij werd daarop zelf door zijn dochter ag, vrijdag en zater gewezen die sinds enige tijd in de wijk woont. Dochterlief vroeg hem zelfs daar 'iets aan te doen'. Driessen: "Momenteel worden de woonstraten beklinkerd aan de oost kant van de Antoniusveldstraat en in de bouwstraten zijn onlangs afvoer- putjes aangebracht om het overtolli ge water af te voeren." De wethouder benadrukt dat bij soortgelijke projecten in de toe komst dergelijke problemen niet meer mogen ontstaan. dag a.s. Grotestraat 73, Venray Sinds 1 januari 1997 huurt en beheert Stichting De Marke de Venrayse gemeentebossen op basis van een vijfjarig contract niet de gemeente. Dat de gemeente Venray zeer te spreken is over de wijze waarop de stichting I invulling geeft aan haar taak. bleek maandagavond tijdens een excursie van de commissie Stedelijk Beheer naar de gemeen tebossen. Gerard de Baaij - bij De Marke verantwoordelijk voor het dagelijks bos- en natuurbeheer j lichtte het werk van de stichting toe. De Venrayse gemeentebossen werden in het begin van deze eeuw aangeplant. De gemiddelde leeftijd I van de bomen is ongeveer 40 jaar. I wat voor bosbouwbegrippen erg I jong is. Het bosgebied is verdeeld in drie beheersblokken. Blok I omvat de Boschhuizer Bergen, Vlakwater. Zwartwateren de Ballonzuilbossen, blok 2 Testrik. Kemkesbcrg en de Meerselsepeel en blok 3 behelst het Vliegveld. Breehei, Hoogriebroek en de Paardekop. Stichting De Marke heeft al deze gebieden opgenomen in een werk plan, dat ondersteuning biedt bij de planning, uitvoering en controles van het dagelijks beheer van de bos sen en natuurterreinen. De gemeente Venray krijgt aan de hand van het werkplan bovendien een goed inzicht in de werkzaamheden van de stichting. "Het beheren van een bos is erg belangrijk", begint De Baaij. "Werd het gemeentebos vroeger voorname lijk voor de exploitatie van hout gebruikt tegenwoordig staat de natuurwaarde van het gebied cen traal. Vroeger hadden ze geen ver sland van bosbeheer. Grote lappen bos werden gekapt en opnieuw aan geplant. De bosbodem kreeg zo totaal geen kans om zich te ontwik kelen. Het kappen van bomen voor I de houtvoorziening is nu. gelukkig, I van ondergeschikt belang. De recre- I atieve waarde van de gemeentebos- I sen is. hoewel zeker aanwezig, ook niet het voornaamste. De bossen in J Venray worden nu als natuurgebied beheerd; ze moeten zich op den duur kunnen ontwikkelen tot natuurlijke vegetaties." Het beheren van een bos is volgens De Baaij vooral een zaak van 'de natuur zelf haar gang laten gaan'. "De bodems j van de gemeentebossen zijn over het algemeen arm en droog, wat echter niet wil zeggen dat ze slecht zijn. Juist door de afwisseling en Gerard de Baaij legt uit op welke wijze Stichting De Marke de Venrayse hossen beheert. variatie bieden ze volop mogelijk heden voor veel natuurlijke bosge- meenschappen. Je moet steeds kij ken wat de natuur zelf wil en daar waar nodig beetje bij beetje op inspelen. Het bos is een ecosysteem waar spontane processen plaatsvin den. Die processen moetje zo min mogelijk verstoren. Het kan bijvoor beeld helemaal geen kwaad om soms een dode boom te laten staan. Het afbraakproces komt de bosbo dem namelijk alleèn maar ten goede.Vaak is het kappen van bomen echter onvermijdelijk om de bomen eromheen te beschermen en de kans te geven zich te ontwikke len. Ook moeten er soms open plek ken in het bos worden gemaakt om vlinders en andere insecten de ruim te te geven. Een andere keer moet er gekapt worden om de belevings waarde van het bos voor de mens in stand te houden of te vergroten. Het zijn steeds afwegingen die je moet maken op basis van regelmatige inspecties van het bos. Factoren die een negatieve invloed op het Venrayse bosklimaat hebben, baren De Baaij zorgen. De verdroging als gevolg van het ont rekken van grondwater door agriërs is zo'n factor. "Het zijn situaties waarin een conflict ontstaat tussen de natuur en de landbouw. Om het beide partijen naar de zin te maken, zul je samen naar oplossingen moe ten zoeken." Het probleem van de verzuring wordt door De Baaij onderkend al vindt hij dat de ernst ervan een beet je wordt overschat. "Uit onderzoe ken blijkt dat de verzuring toch min der impact heeft op het bos, dan aanvankelijk werd gedacht. Daarnaast is het zo dat er steeds meer inheemse boomsoorten in hel bos worden geïntegreerd, die beter tegen de verzuring bestand zijn. Tot slot heeft het milieubeleid van de afgelopen tien jaar er mede voor gezorgd dat de situatie verbeterd is." De commissie Stedelijk Beheer ging maandagavond in haar verga dering, die aansluitend aan de excursie op het programma stond, accoord met het voorstel van het college van B&W om naast de grote bosgebieden ook een aantal kleine bospercelen onder beheer van Stichting De Marke te brengen. Met terugwerkende kracht tot I januari 1998 zullen deze gebiedjes, met een totale omvang van 26,21 hectare, door de stichting worden beheerd conform de 'beheersvisie bossen' van 16 december 1997. Concreet betekent dit dat het beheer van deze kleine percelen een vast onderdeel wordt van de werkplannen en jaar verslagen van De Marke. Wethouder Driessen gaf maandag avond toe dat het eigenlijk beter was geweest om eerst met een bosbe- leidsplan te komen en dan pas met een beheersplan. Er wordt nu immers een contract afgesloten met De Marke terwijl het beleid nog niet definitief is uitgestippeld. "Het is niet gebruikelijk dat we het zo doen maar in dit specifieke geval komt het goed uit. Het beheer van bos in Venray gebeurt nu uniform en van uit dezelfde doelstelling. Daarbij is het een stuk voordeliger om het beheer van de kleine bosgebiedjes uit te besteden aan De Marke. Deze kosten kunnen dan immers worden opgenomen in het totale beheers- budget van de stichting. Buurtbewoners in Antoniusveld klagen Ontdek onze nieuwe najaars mode tijdens onze Mode Première Dagen. Wij maken van onze 3 première dagen een echt feest. Behalve iets lekkers bij de koffie, een drankje, extra aanbiedingen, krijgt u bij elke aankoop een charmant Première cadeau.

Peel en Maas | 1998 | | pagina 9