Veulen doet alles voor kabel-tv J4' Er komt weer leven in de Oostrumsebeek! fïï7¥;ï7il "Het blijft niet bij verven" -UI .f Containers...containers en nog eens containers VOOR ALLE SOORTEN BH RUITEN- Wichmannstraat Clara Wichmannstraat Hertaxaties woningen en bedrijfspanden flink duurder Het 'Lagerhuis in Venray Clara Kantoorruimte en entree in voorjaar 1999 gereed Geluidssterkte Henri Dunantstraat wordt gemeten en niet berekend Clara Wichmann: een bijzondere vrouw igina PEEL EN MAAS donderdag 10 september 1998 - Pagina 5 Enquête moet Palet Kabelcom overtuigen van noodzaak kabelaansluitingen Veulen gaat er alles aan doen om Palet Kabelcom. de beheerder van het kabelnet, ertoe te bewegen om in het Venrayse kerkdorp en de aangrenzende buurtschap Volen toch van kabel te voorzien. Een enquête onder bewoners nioet het bedrijf op andere gedachten brengen. Palet Kabelcom heeft steeds laten weten de investering niet rendabel te vinden. Palet Kabelcom wil Veulen niet bekabelen omdat ze er op grond van haar ervaringen in ander buitenge bieden al op voorhand van uitgaat dal de 79 huishoudens die voor een kabelaansluiting in aanmerking komen een bijdrage van 2500 gul den veel te duur vinden. Eerder dit jaar leek de bekabeling van Veulen en Volen nog veel goed koper te worden aangezien het kar wei samen met de aanleg van een glasvezelkabel tussen Venray en Nederweert zou kunnen worden gerealiseerd. Nu dal project is uitge steld. is de aansluiting op het kabel net veel duurder geworden. Palet Kabelcom is nu bang dat te weinig bewoners een kabelaansluiting wen sen en ziet om deze reden af van bekabeling. In een brief aan Palet Kabelcom heeft de gemeente Venray inmiddels laten weten 'zeer teleurgesteld' en 'onaangenaam verrast' te zijn over de opstelling van het bedrijf. De dorpsraad van Veulen deelt deze teleurstelling. Als de enquête uit wijst dat Veulen en Volen kabel wil len voor de prijs van 2500 gulden per aansluiting, stappen de dorps raad en de gemeente samen naar Palet Kabelcom om de aansluiting alsnog bespreekbaar te maken. De gemeente, die de bekabeling niet financiert, beschouwt het als haar morele plicht om de bewoners in deze zaak te ondersteunen. Veel Veulenaren hebben inmid dels al een schotelantenne aange schaft omdat ze vinden dat "de bekabeling veel te lang op zich laat wachten. 12-13 SEPT KOM C0ME0 HELPEN GRIME!» GROOT RAD VAN AVONTUUR Gemeentelijke begraafplaats krijgt eigentijdse aanblik De gemeente Venray heeft aan architect Colsen de opdracht gegeven een ontwerp te maken voor een eigentijdse entree en kantoorruimte voor de gemeente lijke begraafplaats Boschhuizen. Volgens Wim Crooijmans, secre taris van de gemeentelijke com missie Algemene Begraafplaats, zijn de huidige faciliteiten voor de beheerder, begrafenisonderne mingen en nabestaanden verre van ideaal. De bedoeling is dat de schop nog eind dit jaar de grond ingaat, zodat de nieuwe toegangs partij in het voorjaar van 1999 in gebruik kan worden genomen. De gemeente heeft voor het plan 3,5 ton gereserveerd. I De exacte omvang van het kan- toorgedeelte. dat links achter de toe gangspoort zal worden gerealiseerd, is op dit moment nog niet bekend. Daarvoor zijn de plannen nog niet concreet genoeg. Volgens Crooijmans is het wel zeker dat het - geheel in de stijl van een begraaf plaats - een sober gebouw gaal wor den. Daarbij zal worden getracht de loegangspoort en het kanloorgedeel- le met elkaar in harmonie te bren gen. "Als alles gereed is. heeft de beheerder een adequate werkruimte tot zijn beschikking en kunnen nabestaanden en begrafenisonderne mingen op een waardige manier worden ontvangen", aldus Crooijmans. De rest van begraafplaats Boschhuizen hoeft volgens de secretaris niet meer te worden aan gepakt. "De afgelopen maanden zijn alle onverharde paden verhard en bomen onderhouden. Het ziet er allemaal prima uit. Volgend voor jaar, als de nieuwe entree klaar is. heeft Venray een gemeentelijke begraafplaats om trots op te zijn." Snel Betrouwbaar ST^QJ^ER^U REINIGING VAN: KLEDING t (VLOER-)KLEDEN t DEKENS/DEKBEDDEN (VITRAGE-) GORDIJNEN t TROUWJAPONNEN ETC. KLEDINGREPARATIES FOURNITUREN Julianasingel 3, 5802 AS Venray Tel. 0478-557200 Dief in kraag gevat Door medewerkers van een win kel aan de Kiosk in Venray is dinsdagmiddag rond half twee een 21-jarige man uit Blerick betrapt bij het stelen van scheermesjes met een waarde van ongeveer 175 gulden. Toen het personeel de man aanhield ontstond er een worsteling. Met hulp van een onbekende klant kon tie verdachte overmeesterd en over gedragen worden aan de politie. Omdat de identiteit Van de.man niet vaststaat -hij verblijft vermoedelijk op het AZC in Blerick- en omdat er waarschijnlijk een tweede verdachte is. is de man voor verder onderzoek in verzekering gesteld. PEEL EN MAAS 'n abonnement waard Op 1 november heeft ieder huis houden in de gemeente Venray, met uitzondering van gezinnen in hoog- bouwwoningen, een nieuwe grijze container voor restafval. De circa 13.000 afvalbakken worden tot die lijd opgeslagen op het terrein van Maessen Recycling aan de Metaalweg in Venray. Het bedrijf Plastic Omnium, dat de containers in oktober huis aan huis gaat bezor gen. zal ieder huishouden binnen kort per brief op de hoogte stellen van de datum waarop de container wordt geleverd. Tevens wordt in deze brief aan gegeven wanneer de groene GFT- bakken aan de straat moeten worden gezet. Deze containers zullen name lijk. net als de nieuwe grijze bakken voor restafval, worden voorzien van een computerchip. die registreert hoe vaak de container wordt geleegd. Het gaat nu nog om een proef van twee maanden; per 1 januari 1999 moet het systeem van tariefdifferen tiatie voor afval (DIFTAR) onder het motto 'De vervuiler betaalt' in Venray definitief van kracht zijn. De gemeente benadrukt in dit verband dat de burger niet per kilo afval betaalt maar voor het aantal keren dat hij zijn container aan de straat zet. De maatregel moet ertoe leiden dat de aangeboden hoeveelheid afval afneemt. Burgers zullen op een meer verantwoorde wijze hun afval gescheiden inzamelen. Bij huishoudens in hoogbouwwo- ningen zullen de nieuwe containers niet worden bezorgd, wat echter niet wil zeggen dat voor hen de 'DIF- TAR-vlieger' niet opgaat. Deze bur gers dienen hun restafval in de toe komst in ondergrondse containers te deponeren, die eveneens van com puterchips worden voorzien. Huishoudens krijgen een speciale legitimatiekaart die toegang tot de container biedt en tevens registreert hoe vaak een bak wordt geledigd. De gemeente wil zo snel mogelijk op een aantal nader te bepalen proeflocaties ondergrondse contai ners aanleggen. In de loop van vol gendjaar kunnen de bewoners van hoogbouwwoningen hun afval in deze containers deponeren. Tot die tijd krijgen ze 40-1 iter emmers, die ook met een chip worden uitgerust, zodat ook zij hun afval conform het DIFTAR-systeem betalen. Onderzoek Waterschap Peel en Maasvallei bijna afgerond Het Waterschap Peel en Maasvallei start naar verwach ting eind volgend jaar met de her inrichting van de hoofdloop van de Oostrumsebeek. Vanaf de Locht tot aan de instroom in de Maas zal de beek grondig worden aangepakt. De maatregelen, die binnen het waterhuishoudings plan van het Waterschap vallen, moeten ervoor zorgen dat er weer stroming in de beek komt zodat het authentieke ecologische sys teem kan terugkeren. De kosten van het herstelproject worden geraamd op ruim een miljoen gul den. Frans Verdonschol van hel Waterschap Peel en Maasvallei legt uil wat de reden is voor de herstel werkzaamheden. "De Oostrumsebeek kun je op dit moment het beste omschrijven als 'één lange goot waar nauwelijks stroming in zit'. Om van deze beek weer een echte beek te maken, is het noodzakelijk dat we het water weer laten stromen. Om dat te bewerk stelligen zullen we de bodembreedte drastisch verkleinen. Daarnaast brengen we in de huidige rechte beek een slingering aan. We laten de beek dus sneller stromen en we maken de lengte van de beek groter, wal weer een positief effect heeft op het waterpeil. We richten ons bij dit project uitsluitend op de hoofdloop van de Oostrumsebeek omdat dat ecologisch gezien het meest waar devolle gedeelte is. Als de beek helemaal is hersteld, is het niet uit gesloten dat we bijvoorbeeld de beekforel weer in volle glorie zien zwemmen." Als het project is uitgevoerd, zal de beek niet alleen harder stromen, maar zal ook de vismigratie zijn verbeterd. Watermolens die in de beek worden aangebracht, zullen fungeren als een soort van by-pass. die de vispopulatie omleidt. Daarnaast zal de aanpassing van de zandvang in Geyslererr deel uitma ken van de werkzaamheden. "Het verdrogingsprobleem, dat ook binnen de gemeentegrenzen van Venray speelt, is tevens van toepas sing op de Oostrumsebeek", gaat Verdonschol verder. "Nabijgelegen agrarische bedrijven en pompsta tions onttrekken veel grondwater uit het gebied, wat zijn weerslag op het beekklimaat heeft. In dit kader heb ben we overleg gevoerd met de gemeente Venray om te komen tot een andere manier waarop met hel stedelijk water wordt omgegaan. We hebben voorgesteld om dit water meer beschikbaar te stellen voor het grondwater. De gemeente heeft daar zeer positief op gereageerd." De gemeente Venray gaat zich bij het vaststellen van de geluidsbelas ting langs de Henri Dunantstraat niet alleen op berekeningen baseren Om subjectieve discussies in de toe komst te voorkomen, zal hel aantal decibellen al voor de herinrichting precies worden gemeten. Deze toe zegging deed wethouder Driessen maandagavond in de commissie Stedelijk Beheer aan de VVD, D66 en Fractie Van de Vorle. Met name L. Verhaegh (VVD) was van mening dat de gemeente in toekom stige discussies veel sterker staat, als ze met harde feiten op tafel kan komen. In oktober zal Venray met de herinrichting van de Henri Dunantstraat starten. Er komt een nieuw, geluidsarm asfalt, de weg tussen de Zuidsingel en de tunnel- bak onder de A73\vorden voorzien van gescheiden rijstroken en de toe gangswegen naar Brukske en Antoniusveld worden naar een minirotonde geleid. Aanwonenden krijgen tegen hun achtertuin een geluidsscherm om te voorkomen dat zij te veel last heb ben van het autoverkeer. Kluis gekraakt Bij een inbraak in een pand aan de Langstraat in Venray is vorige week donderdagnacht een kluis gekraakt en de kassa opengebroken. De poli tie kreeg even na 03.00 uur een mel ding van een bewakingsbedrijf, dat er inbrekers waren gesignaleerd in het pand. De deur aan de achterzijde bleek te zijn opengebroken en bin nen lag de opengebroken kluis cn kassa. Industrieterrein de Hulst Tel. 0478-581486 Zonwering-Rolluiken-Roldeuren-Garagedeuren-Hordeuren-Rolhekken ONDERHOUD - REPARATIE - RENOVATIE Stijgende tarieven voor uitvoering De hertaxaties van woningen en bedrijfspanden in de gemeente Venray zullen duurder worden dan aanvankelijk geraamd. Dit is te wijten aan de stijgende tarie ven, die taxatiebureaus hanteren voor de uitvoering van de her waarderingen. Tijdens de verga dering van de commissie Financiële en Economische Zaken, maandagavond, bleek dat de gereserveerde 1,1 miljoen gul den bij lange na niet voldoende zal zijn. Wethouder Jan Houba sprak van een 'substantieel bedrag' extra. Op 31 januari 2001 valt in het kader van de wet Waardering Onroerende Zaken (WOZ) in elke brievenbus een aanslag onroerende- zaakbelasting. In de komende twee jaar zal de gemeente daarvoor nieu we taxaties laten uitvoeren, waarop die belasting wordt gebaseerd. Omdat alle Nederlandse gemeen ten voor dezelfde taak staan, zijn voor de taxatiebureaus gouden tij den aangebroken', een grote vraag leidt tot hogere tarieven. De gemeente is nog in onderhandeling met de taxatiebureaus, reden om de meerkosten nog niet expliciet te noemen. Eind september krijgt het college van B&W een voorstel voor dekking van de extra kosten. De operatie zal in Venray relatief iets duurder uitvallen dan in andere gemeenten. Een kleine twee ton extra steekt de gemeente in zaken als automatisering. De gemeente wil de uitvoering van de hertaxaties zoveel mogelijk in eigen hand hou den. Dat kan onder andere door zelf een geautomatiseerd systeem op te zetten, waarin alle gegevens van voorgaande taxaties zijn opgesla gen. Venray verwacht, dat in de toe komst wellicht om de twee jaar her- taxaties uitgevoerd moeten worden, in plaats van de vier jaar waar men nu vanuit gaat. De komende twee jaar wordt één op de drie woningen bezocht door taxateurs. De overige woningen worden aan de hand van de gege vens getaxeerd, die daar uit voort vloeien. De bedrijfspanden in de gemeente worden wel allemaal bezocht. Wethouder Driessen over renovatie winkelcentrum Brukske De gemeente Venray is volop in gesprek met Schuitema Vastgoed over de renovatie van winkelcen trum Brukske. Dat antwoordde wet houder Jan Driessen maandagavond tijdens de commissie Stedelijk Beheer op vragen van PvdA-com- missielid H. Bisschops. Bisschops wees op de huidige activiteiten in het winkelcentrum. "Hel centrum wordt met een likje verf nu wel visueel opgeknapt, maar daarmee worden de symptomen niet bestre den. Er moet daadwerkelijk iets gebeuren", aldus Bisschops. Hij doelde daarmee op de renovatie- plannen van het winkelcentrum die nog steeds geen definitieve vormen krijgen. Volgens wethouder Driessen komen er op korte termijn concrete voorstellen voor een upgrading van hel winkelcentrum. "We moeten echter eerst de zaken goed met eigenaar Schuitema door spreken. de noodzakelijke geldstro men aanboren, alvorens wc de plan nen in een later stadium definitief kunnen vastleggen. Het blijft niet bij verven." Politiek is niet alles, alles is wèl politiek! Op vrijdag 18 september a.s. organiseert de Venrayse Vrouwenraad een politiek evene ment in de Burgerzaal van het genieenthuis in Venray. Ontvangst vanaf 20.0(1 uur. Het doel van deze avond is een zo breed mogelijk bewustzijnsproces op gang te brengen ten aanzien van politieke stellingname. De Vrouwenraad hoopt op deze wijze te bereiken dat zowel mannen als vrouwen zich bewust worden van het belang van politieke deelname van zowel mannen als vrouwen. De rode draad die door deze avond loopt heeft als thema: 'Politiek is niet allesalles is wèl politiek!'. De vorm waarin gepresenteerd wordt is ontleed aan het TV-pro- gramma 'Lagerhuis' waarin Paul Wilteman en Marcel van Dam optreden. Als discussieleider in Venray zal optreden dhr. Ad Bever, in hel dagelijks leven Venray's gemeentesecretaris. Er komt een zestal stellingen aan de orde. die afwisselend zullen worden ingeleid middels interview met. discussie door, of presentatie van 'ter zaken deskundigen', waarna het publiek aan het woord komt en het al dan niet met de stellingen eens kan zijn. De stellingen zullen betrekking heb ben op het dagelijks leven in Venray. De eerste stelling wordt gepresenteerd om 20.30 uur. Aan mensen die graag mee willen discussiëren wordt verzocht zich aan te melden vóór maandag 14 sep tember 1998. Degenen die zich vooraf aanmelden bij een van de onderstaande leden van de organisa tie, krijgen een gereserveerde stoel in de voorste rij, zodat men door de gespreksleider kan worden uitgeno digd te reageren. Uiteraard bent u ook als publiek van harte welkom, en is het wellicht, afhankelijk van de drukte, in beperkte mate mogelijk via de publiek-microfoon deel te nemen aan de discussie. Zoals in het echte Lagerhuis zal ook in Venray een deskundige jury beoordelen wie in aanmerking komt voorde 'discussietrofee'. De avond wordt muzikaal ondersteund door Ad Haans die tijdens de pauze en na afloop het geheel muzikaal zal opluisteren. Aanmelden voor deelname aan de discussie, graag voor 14 september 1998. kan telefonisch geschieden (bij voorkeur tussen 18.00-20.00 uur) bij de leden van de werkgroep: Leonie Cals. tel. 546667, Ans v Oers. tel. 583385. Jos v. Soest, tel. 583445. Oplichter actief Een inwoner van Tienray meldde de politie dat hij een 'persoonlijke originele verklaring' ontvangen had. waarin hem werd meegedeeld dat hij 1750 gulden had gewonnen. Om dit geld te kunnen incasseren moest hij binnen 7 dagen reageren door 25 gulden contant of een cheque in te sturen naar een Oostenrijks postf- achnummer. De man heeft dit uiter aard niet gedaan, maar wilde via de politie anderen waarschuwen voor deze mailing. Een onbekende man heeft vorige weck woensdagmiddag rond 14.30 uur ingebroken in een woning aan de Johan van Wyttenhorstweg in Vredepeel. De dader maakte gebruik van een sleutel om binnen te komen. Er bleek een onbekend geldbedrag in buitenlandse valuta te zijn ont vreemd. Een buurtbewoonster, die wist dat haar buren niet thuis waren, ging poolshoogte nemen nadat zij een onbekende auto met enkele onbekende mannen bij dé woning had zien staan. Zij werd door een van de mannen aangesproken, die vervolgens vertrok in de gereedstaande auto. De politie probeert aan de hand van het kenteken van de auto de inzittenden op te sporen. (1885-1922) Juriste (1855-1922) juriste Wanneer u regelmatig door de Clara Wichmannstraat in de nieuwe Venrayse woonwijk Antoniusveld fietst moet hel u toch zijn opgevallen. Als je de straatnaamborden moet geloven heeft Clara Wichmann twee keer het levenslicht gezien; één keer in 1885 en dertig jaar later nog een keer. Dat dit niet het geval is. zal u niet verbazen. Voor alle duidelijkheid: de juriste Clara Wichmann leefde van 1855 tot 1922. Volgens de gemeente Venray heeft de drukker een foutje gemaakt Diezelfde drukker heelt haar fout inmiddels toegegeven en plechtig beloofd gratis een nieuw straatnaambord te zullen leveren.

Peel en Maas | 1998 | | pagina 5