feeds nieuwe diensten rrr^r; A PEEL EN MAAS r 10 JAAR Uit het leven gegrepen verhalen en anekdotes" I Venrays echtpaar steunt werk Good Sheperd Sisters PEEL EN MAAN samen een eeuw bank ieren u Ook u kunt helpen! Nieuwe computer voor Coninxhof Geslaagd Bedevaart naar Wittem ft s»y krijgen. De oudere kinderen gaan naar Binangonan. zo'n twee uur bui ten Manilla. Hier wonen 25 jonge ren en vier leiders, vroeger ook straatkinderen, in een boerderij. Zij voorzien in hun eigen behoefte. Tijdens ons bezoek zijn alle kinde ren. op een enkele zieke na. naar school's Avonds om 21 .(X) uur arri veren we na een vermoeiende dag weer in ons hotel. Vrijdag: we ontmoeten Sr. Mila, een schat van een mens. die zich enorm inzet voor de.armen in de sloppenwijken. Samen met Nancy Luna, die we tijdens een vorige reis ontmoet hebben, maken we plannen hoe en wanneer we de kinderen thuis zullen bezoeken. We kunnen immers niet met 80 pakjes op pad gaan en dan maar uitzoeken in welke area, welke kinderen wonen. PRACHTIGE SHOW Zaterdag: we begeven ons al vroeg richting Damayan. Sr. Mila en de social workers heten ons wel kom. Het doet ons goed als we zien wat oudere en voormalige sponsor kinderen met de steun van sponsors uit Nederland bereikt hebben. Daar doe je het tenslotte voor. Bij elke familie worden we gastvrij ontvan gen en de sponsorkinderen zijn dolenthousiast met de meegebrachte cadeautjes van de sponsors. Zondag: we bezoeken de Heart of Mary Villa. We praten met een tien tal vrouwen die daar verblijven in afwachting van hun bevalling, daar na gaan we naar de baby's die voor adoptie worden afgestaan. In het Damayan-gebouw voeren ouders en oudere sponsorkinderen een prachti ge show op. Aansluitend delen we in de sloppenwijken opnieuw giften uit. Maandag: op een bloedhete dag opnieuw naar de area's. We bezoe ken gezinnen die meestal nog niet aan het minimumloon (4(MH) pesos= 240 gulden per maand) komen en bijverdienen met het maken van wasknijpers, het vlechten van deur matten en het maken en verkopen van voedsel. In en van de area's gaan we op een lorrie over de spoor baan. Een praktisch vervoermiddel voor personen en goederen. Een ritje kost 2.5 peso 15 cent). Dinsdag: wc gaan vandaag naar Bagong Silang. hel huizenproject van Damayan. een kleine twee uur van Manilla. Het huizenproject wordt dit jaar afgebouwd. Er zijn nog maar 16 sponsorkinderen en er staan intussen 220 huizen a 800 gul- De Filippijnen, een land van tegenstellingen )c Rabobank heeft zich in de loop an haar honderdjarig bestaan ont wikkeld van een coöperatieve land- xniwhank naar een bank met een neer algemeen karakter en speciale landacht voor het midden- en klein- drijf. Het dienstenpakket is in ïcrgelijking met de begintijd enorm litgebreid en de Rabobank kan de fcrgelijking met andere banken rlansrijk doorstaan. n liet begin beperkten de plaarseli|- cc banken zich rot het geven van irediet aan boeren en het beheren au hun spaargelden. Ze herver telden het geld zo over de plarte- anders dat ze bijna allemaal hun hoofd boven water konden houden. Zc gaven kredieten tegen relatief lage tarieven m gaven een iets hoge re rente op spaartegoeden. Ze durf den die risico's wel aan want ze kenden de gang van zaken op her platteland. Bovendien wist de bank precies met wie ze van doen had. In de éérste jaren beperkten de activi teiten van de boerenleenbanken zich (otSparen en kredietverlening. In een aantal gevallen gingen ze verder dan kredietverlening aan de boeren. Vooral de Hindhovense Centrale Boerenleenbank ontwikkelde zich totécn spin in het web van de Zuid- Nederlandse cööperatieyè beweging, onder meer door krediet te verlenen de Centrale van Hanzebankcn Jie in 1907 in 's-Herrogenbosch was opgericht. Bakens verzetten Toen de handel en industrie steeds nadrukkelijker een plaats opeisten in de eco nomie van ons land en de rol van het platteland minder belangrijk werd, was voor de boerenleen banken her moment gekomen de bakens definitief te verzetten. In de eerste decennia na de lweede Wereldoorlog ont stond langzaam een situatie waarin /l-r-'/f-ir'..•A7i/iV.---1 li'kil: VoVK tuiiiiiiiui/itiiif *<iiitwcr//. o/Hiii/ak en }iihilfi(mliiff>: Rirky De Filippijnen, voor velen een - onbekend land, ver weg aan de andere kant van onze aardbol. Geen uitgesproken vakantieland, het mist de cultuur en tradities die I Indonesië, Thailand of India wel i hebben. Het land heeft wel gewel- dige stranden, natuurschoon en is een paradijs voor snorkelaars. Het is een land van tegenstellin- gen, arm en rijk, luxe en eenvoud, t een middenweg lijkt niet voorhan- 1 den. Elly en Luc Hageman uit Venray hebben hun hart verpand oan de Filippijnen. Venraynaren ook die een steentje bijdragen om v het leven van de plaatselijke bevolking net dat beetje meer 1 kleur te geven. Een reisverslag. Ij Maandag: om zes uur op voor de Hange) reis naar Manilla. We onder- ÜJ vinden hinder van twee files en een Het echtpaar Hageman in een van de sneeuwbui maar komen toch tijdig aan op Schiphol voor onze eerste etappe naar Frankfurt. Van daaruit stappen we over op de nieuwe Airbus van Filippine Airbus voor een rechtstreekse vlucht naar Manilla. Dertien uur later, dinsdag rond het middaguur, komen wc aan in Manilla. De eerste vreemde gewaarwording. De pesos, die we nog oyer hadden van een vorige reis. waren niet meer geldig. Alle munten waren inmiddels vernieuwd. Met onze overvolle en te zware koffers op naar het legend Hotel, waar Conny van het KBF ons opwacht. Die dag maken we alleen nog afspraken voor de komende week. Woensdag: de enige vrije dag van traditionele vervoermiddelen onze trip. We bezoeken hel oude stadsdeel Intramuros; het Manilla museum. de Manilla cathedral en Fort Santiago, een oude vesting aan de monding van de Pasig Rivier, gebouwd ter verdediging van de stad. Hier bevindt zich ook het Rialmuscum met de dodencel van José Rizal. waar hij verbleef voor zijn executie op 29 december I986. José Rizal. met Bonifatius. de meest bekende en bewonderde onder de Filippijnen in hun strijd om onaf hankelijkheid. STRAATKINDEREN Donderdag: als eerste bezoeken we het straatkindcrenprojcct Senden Home. In dit tehuis worden twintig straatkinderen opgevangen die les (Bb imStlkBlifei'hBtiiwauUeitnwBiiiKedkswaiiiia 'owttr«uiltwirikalii»gBiiibinnBn fiUDiJaar iRrihdhuilkWoiiray'fDnatfum.yZtiVBratliijueit imuanüd I)Jks (lus san jjiiIi ÏHJflB i en nitorr IMS. Solide fundament Her dienstenpakket dat de Rabobank Venray-Oostrum op het moment aanbiedt komt voort uit haar geschiedenis als bank met een maatschappelijke verantwoordelijk heid voor een breed publiek. Om die rol te kunnen blijven spelen is het nodig zakelijk en alert te reageren op omstandigheden. Denk daarbij aan overheidsbeleid, schaal vergroting in het economische ver keer en toenemende concurrentie in dc financiële dienstverlening. Met het dienstenpakket van het moment heeft de Rabobank een solide fun dament voor ontwikkelingen in de eenentwintigste eeuw gelegd. dc boerenleenbanken zich behalve op de bpereii ook op particulieren en handel en industrie en dan met name het midden- en kleinbedrijf gingen richten. Tijdens dc depressie in de dertiger jaren en tijdens WOU was liet met de economische activi teit in lier algemeen slecht gesteld. Daardoor mankte de financiële dienstverlening ook nauwelijks ontwikkeling door. ledereen een bankrekening De geld/ui vering na WOU dwong praktisch ieder huishouden tot het openen van een bankrekeningnum mer. De ongeveer 1300 boerenleen banken draaiden volop mee in dar proces omdat zij in veel gevallen voor de klanten de meest gunstig gelegen bank waren. Het ging hier trouwens vaak om spaarrekeningen. Hii omdat de overheid het sparen sterk stimuleerde bleet de functie van de Rabobankcn als beheerder van spaargelden heel belangrijk, Veel werkgevers stortten een deel Van het loon van hun werknemers rechtstreeks op hun spaarrekening. De populariteit van dc lopende rekening sreeg langzamer. Dat veranderde in dë loop van dc zestiger jaren toen steeds meer werknemers hun loon nier meer wekelijks in een loonzakje maar maandelijks op hun bankrekening bijgeschreven kregen. Nellie van Ass, sinds 1970 werkzaam bij de Rabobank Venray-Oostrum, kan zich nog herinneren "dat er op de laatste vrijdag van de maand tot buiten toe rijen klanten stonden. Die hadden dan hun loon bijge schreven gekregen en kwamen con tant geld halen." Het feit dat bijna iedereen een bankrekening had leidde ertoe dat de Rabobank een belangrijke schakel werd in her gira le betalingsverkeer. Cheques werden normaal, net als de creditcard, de geldautomaat en wat later de chip knip. De automatisering maakte het mogelijk daar snel en efficiënt mee om te gaan. Verbreding Omdat de overheid naast het sparen ook her eigen-huiz.enbezir wilde bevorderen kregen hypotheken een plek in het dienstenpakket. Daarmee gaf de bank ook inhoud aan wat zij Landelijk beleid van de Rabobank heeft ertoe geleid dat enkele jaren geleden dc verkoop van reizen werd stopgezet. Omdat het een branche vreemd product is. Nellie: "Dat geldt natuurlijk niet voor een pro ductgroep als verzekeringen. Geld, vermogen, bezit en investeringen vragen om het afdekken van risico's. Het is dus logisch dat je als bank je klanten als het ware één samenhan gend pakker aanbiedt. Zeker tegen de achtergrond van het verstrekken van hypotheken op onroerend goed dat verzekerd moet worden. En in het verlengde van het sparen ligt her beleggen in obligaties, fondsen en aandelen. Verzekeringen en effecten zijn wel de meest opvallende uitbrei dingen van ons dienstenpakket in de laatste tien jaar geweest. We hebben dus met name de laatste 20 jaar ons aanbod enorm uitgebreid." zag als haar maatschappelijke rol in bredere zin. Nellie van Ass: "We hebben ook meegemaakt hoe de reislust van mensen en daarmee ook de behoefte aan het wisselen van vreemde valuta groeide. Al voordat ik bij de Rabo bank begor^ ver kocht zij reizen. Dat heeft altijd goed gelopen." DONDERDAG 10 SEPTEMBER 1998 - NR. 37 HONDERD NEGENTIENDE JAARGANG WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMGEVING Peel en Maan familiekroniek van familie Janssen De eerste uitgave van de fami liekroniek Peel en Maan droeg ruim elf jaar geleden, op 20 febru ari 1988, nog de naam De Familiekrant. Al voor het tweede nummer uitkwam werd de krant, waarin het wel en wee van de familie Janssen van de Patersstraat uit de eerste bron wordt beschreven, al omgedoopt in Peel en Maan. Afgeleid van de bijnaam van vader Sjaak, d'n elastieken, die als rasechte Venraynaar vroeger bekend stond als Schreiemaon. Volgende week vall alweer het tweede nummer in de elfde jaargang in de brievenbus van zeventien Janssens'. En zijn mam Janssen, de negen broers en zussen, kinderen en kleinkinderen na het doorspitten van een lijvig 'boekwerk' weer helemaal op de hoogte van alles wat er gebeurt in Venray, Hoogerheide. Oss. 's Gravenzande. Blaricum en het Canadese Whitehorse. Allemaal plaatsen waar de Janssens in al die jaren terecht zijn gekomen. "Het was een idee van een schoonzusje", verklaart Wilhelmien Janssen hel plan om eindjaren tach tig voor het eerst een familiekroniek uit te geven, "ledereen was inmid dels uil huis en het leek ons een prima idee om via een familiekro niek op de hoogte te blijven van eikaars leventje. Gewoon door het opschrijven van anekdotes over werk. hobby's, vakantie, noem maar op. Alles wat er gebeurt in en rond het huis." ONSCHATBARE WAARDE Zo ontwaren we in het laatste nummer van 16 maart 1998. het jubileumnummer, dal mam Janssen herinneringen ophaalt bij hel zien van de film 'Aid Venroy in beeld', dal Jenny en Richard nu een jaar verkering hebben. Gerda en Wil hebben genoten van een heerlijk weekendje Holten, Arno z'n hart heeft verpand aan de mountainbike en Marly Janssen groot nieuws aan kondigt. ze gaat op zichzelf wonen in Nijmegen Dukenburg. De kolde rieke bijdrage van Jofele Arie ont breekt, zoals in elk nummer, ook deze keer niet. Verhalen en verhaal tjes gelardeerd met kleuren)foto's, illustraties, gedichtjes en cartoons verlevendigen het geheel van bijna 150 pagina's! Ingebonden en al. Geen vergelijk met de zeven dub belzijdig beschreven A4-tjes grote Familiekrant zoals die begin 1988 voor het eerst het levenslicht zag. Een familiekroniek die. bij elkaar gehouden dooreen luttel nietje, toch ook toen van onschatbare waarde was voor de familieleden De kinderen op de Filip pijnenhebben hel vaak heelmoeilijk den. De afstand van Manilla naar Bagong Silang is te groot om de laatste sponsorfamilies goed te kun nen begeleiden. Het" Damayan- gebouw blijft staan als gemeen schapshuis. GEWELDIG WERK Woensdag: we gaan op pad om het jubileumcadeau voor Damayan te kopen. Met geld van de sponsors en de regio Roermond schaffen we een computer aan. Voor 3000 gul den krijgen we een Pentium II met extra geheugen. Windows 95. Office '97, een inktjetprinter en een royale computertafel. Voor de sponsorkin deren welen we een gratis videore corder los te peuteren. We besluiten de dag met het kopen van sporlattri- buten (basket- en volleybal) voor alle kinderen. Donderdag: we doen inkopen voor de WK-winkel. Het transport blijft het grote probleem. Hel mag niet te groot en zeker niet te zwaar zijn. Daarna hebben we nog even tijd om hel Ayalamuseum te bezoe ken. Vrijdag: de laatste dag. We gaan naar Damayan en nemen afscheid van de zusters en de staf. We hebben ervaren hoe zij met beperkte midde len toch geweldig werk doen. Met weemoed nemen we afscheid in de wetenschap dat sponsoring daad werkelijk helpt als er ter plaatse een goede organisatie beslaat zoals de Good Sheperd Sisters van het Heart of Mary Villa. Wilhelmien Janssen: "De familie kroniek is in de loop van de jaren steeds groter en mooier geworden Er wordt van de nieuwste technie ken zoals Internet gebruik gemaakt en iedereen levert twee keer per jaar een bijdrage aan Peel en Maan. Vaak pas op het allerlaatste moment, maar toch. Iedereen wil zijn verhaal kwijt en op de hoogte blijven hoe het iedereen vergaat." In een oplage van zeventien stuks. De omslag van hel jubileumexem plaar. voor iedereen een kostenpost van 1.25 gulden per nummer exclusief portokosten, maar vooral veel eigen inbreng en plezier aan het lezen en schrijven maakt van de Familiekroniek Peel en Maan een onmisbare 'krant' voor de nazaten van Schreiemaon. Graszoden-Kweekbedrijf DIRECT GAZON v.o.f. Ook particuliere verkoop eventueel thuis bezorgd. Tel. 0478-54 50 28 Rouwkuilenweg 11Ysselsteyn Rijden onder invloed In de nacht van maandag op dins dag is een 64-jarige man uit Venray betrapt met teveel drank op. Dc politie controleerde de slingerende automobilist om drie uur op de Koningskaars. De man bleek niet in staat een ademanalyse te voltooien. Daarom werd van hem een bloed proef genomen. Hij kreeg een rijver bod voor 12 uur en zijn rijbewijs wordt ingevorderd. Verder bleek de man nog een boete te moeten beta len van achthonderd gulden. Die is direct door hem betaald. Tegen de man is proces-verbaal opgemaakt. Luc en Elly Hageman uit Venray zijn cfo vrijwillige basis namens de Vereniging Wereldkinderen in Den Haag con tactpersonen tussen hel Damyan sponsorproject op de Filippijnen en de Nederlandse sponsors. Het Damyan sponsorproject steunt kinderen in de allerarmste wijken van Manilla op de Filippijnen. Kinderen krijgen mede dankzij Wereldkinderen de meest elemen taire behoeften die zij als kind nodig hebben: voedsel, kleding en onderwijs. Wereldkinderen steunt inmiddels zo'n 200 kinderen in de slums, over wie zuster Mila van de Good Sheperd Sisters zich ont fermt. Ook u kunt helpen door vooreen bedrag van 70 gulden per kwartaal een kind te sponsoren. Voor meer informatie over het project of sponsoring kunt u con tact opnemen met Luc en Elly Hageman: telefoon (0478) 586909. Basisschool Coninxhof krijgt aan hel begin van het nieuwe schooljaar een nieuwe computer aangeboden door het Venrayse bedrijf Phoenix Coatings. gelegen op het Keizersveld. Door deze aanbieding worden de kinderen van basisschool Coninxhof in de gelegenheid gesteld zich te oriënteren wat er op het gebied van de elektronische snelweg allemaal mogelijk is. In een gesprek met dhr. Zovervan van Phoenix Coatings werd duidelijk dat hij het zeer belangrijk vindt dal de kinderen al op jonge leeftijd weg wijs worden gemaakt op heden daagse computers. 'Zeker voor een internationaal bedrijf als wij is het zeer belangrijk dat w ij straks men sen aan kunnen trekken die voorbe reid zijn op een wereld waarin de computer een hoofdrol speelt. Daarom moeten kinderen zo jong mogelijk vertrouwd worden gemaakt met een PC', aldus dhr. Zondervan. Uiteraard is basisschool Coninxhof zeer blij met deze geste van dit Venrayse bedrijf. Samen met de computers die de school al heeft is hel mogelijk om in alle klassen 2 PC's te installeren. Aan de Hogeschool Limburg te Heerlen is Els van Waaijenburg geslaagd voor de opleiding Voeding en Marketing, met als specialisatie kwaliteitscontrole. Op zaterdag 12 september a s. Opgave en informatie bij A. v. Mil- Pouwels. Nieuweind 32 Venrav. lel. 583734. 12-13 SEPT GRIMEREN VENRAY SPORTTERREIN OOSTSINGEL FAMILIEKRONIEK I BLARICUM 1 +3tn

Peel en Maas | 1998 | | pagina 13