De twaalf kloosters uit Venray Tien jaar lang optimaal contact tussen mens en dier Bike Totaal Poels 2- wielers viert feest Capretto terug in Venray Wereldwinkel Venray S$8- C. E Omroep Venray Met Intratuin haalt u najaarssfeer in huis en tuin Zilveren kruis straattennis bij T.C. Venray Nieuw soort zwangerschapscursus PEEL EN MAAS donderdag 3 september 1998 - Pagina 7 "Twaalf stenen uit de stroom'1 Na een langdurige tijd van voorbereiding verschijnt binnen kort een bijzonder interessant boek, waarin de markante geschiedenis is vastgelegd van de twaalf kloosters, die ooit in Venray hebben gestaan en waar van de bewoners een zeer belang rijk stempel hebben gedrukt op de ontwikkeling van Venray. Zeven Venrayse auteurs, die in het verleden op de een of andere manier nauw betrokken zijn geweest bij het door paters, broe ders en zusters - veelal eeuwen geleden - opgezette werk, zijn erin geslaagd een geschreven monu ment op te richten voor hen, die de twaalf kloosters van Venray - soms eeuwenlang - hebben bewoond en zich onbaatzuchtig hebben ingezet voor de Venrayse gemeenschap. De kloosters zijn ontvolkt, afge broken of hebben een andere bestemming gekregen. N>g zijn er gebouwen, maar ook tuinen, parken en stukken natuurschoon, die de herinnering aan de lijd van de kloos terlingen van weleer vasthouden. Maar geleidelijk aan zullen de her inneringen aan hen, die ooit vanuil de stille kloosters hun belangrijk werk voor Venray hebben verricht, vervagen. Vandaar, dat de zeven auteurs vanuit hun betrokkenheid bij het vroegere Venrayse religieuze leven een stuk bijzondere geschiedschrijving hebben geleverd als een hommage aan hen, die Venray op een eigen wijze, mede hebben grootgemaakt. Hoewel de schrijvers niet preten deren een wetenschappelijke bijdra ge te hebben toegevoegd aan het geen reeds eerder incidenteel over de Venrayse kloosters is geschreven, hebben zij toch - ieder in zijn eigen stijl - hiertoe een goede en bijzonder interessante aanvulling gegeven. Veel nog niet eerder gepubliceerd archiefmateriaal is verwerkt om de relatie tussen de kloosters en de Venrayse bevolking door de eeuwen heen te schetsen. In het boek worden de kloosters beschreven van waaruit mannelijke en vrouwelijke religieuzen gewerkt hebben in de zorg voor lichamelijk en geestelijk zieken: Sint Servatius. Sint Anna, Sint Joseph en het Sint Elisabethziekenhuis. Maar ook in de zorg voor hel onderwijs: de paters Franciscanen (Gymnasium I.C.). de zusters Ursulincn ("Jerusalem"), de zusters van Sint Joseph, terwijl de meer priesterlijke zielzorg, als assis tentie voor de parochiegeestelijk heid. werd uitgeoefend door de Franciscanen en de Carmelieten van Smakt. De heer A. den Brok heeft het "Jerusalem" van de Augusli nessen (vanaf 1422) en het "Jerusalem" van de Ursulinen 1838- 1974) voor zijn rekening genomen. Met kennis van zaken heeft hij hiermee een aanvulling gegeven op hetgeen in de loop der jaren over beide zusterorden is geschreven en over hetgeen de zusters voor het onderwijs, niet alleen in Venray maar in heel Nederland, hebben betekend. De bijdrage over hel klooster Bethlehem te Oostrum 1450-1802) werd verzorgd door de enkele jaren geleden overleden archiefmedewer ker van de gemeente, de heer Jan Renkens. Veel van tot op heden onbekende wederwaardigheden uil de tijd van de Minderbroeders-Franciscanen in Venray 1647-1967) zijn met vlotte pen opgetekend door pater C. Bak ofm. En uiteraard wordt hierbij ook aandacht gegeven aan de voormali ge Latijnse School en internaat, beide behorend tot het Franciscaanse erfgoed, waar het Boschveldcollege uit voortkwam. Interessante gegevens over de Zusters van de Goddelijke Voorzienigheid, die van 1871 tot 1990 hun werk van liefdadigheid verrichtten vanuit het Sl. Josephklooster, werden bijeenge bracht door de heer Theo Jeuken, archiefmedewerker van de gemeen te Venray. Het boek zou zeker niet volledig zijn, wanneer niet uitvoerig zou zijn ingegaan op de door de Broeders en Zusters van Liefde gestichte en geleide "Instituten" van destijds Sint Servatius (vanaf 1905). Sint Anna (vanaf 1908) en Sint Paschalis (1937- 1962). Voormalig genees heer-directeur A.L. Kroft heeft - mede vanuit zijn eigen jarenlange ervaring - het wel en wee van deze instellingen en hun medewerk(st)ers boeiend beschreven. En ook uit deze bijdrage blijkt duidelijk hoeveel Venray aan de religieuzen van deze instellingen heeft te danken. De heer W. Willemsen - oud- archiefmedewerker van de gemeen te -heeft de geschiedenis van de Congregatie "Charitas". de zusters, die van 1934 - 1988 werkzaam waren in het St.Elisabeth Ziekenhuis, met grote kennis van zaken beschreven. Na bijna 54 jaar onbaatzuchtige arbeid ten dienste van de Venrayse gemeenschap, ver trokken de zusters van Charitas op 27 mei 1988 uit Venray. Vrij weinig is tot op heden bekend van de Ongeschoeide Karmelieten van Smakt, waarvan de geschiede nis pas in 1947 is begonnen. Pater Verbeten is evenwel dieper in de historie gedoken, waardoor zijn bij drage aan het boek een interessante geschiedschrijving is geworden o.m. van de grote devotie tot Sint Jozef, wiens kapelletje volgend jaar driehonderd jaar bestaat. En natuur lijk wordt beschreven hoe Smakt als rectoraat een grote ontwikkeling tot een zelfstandige gemeenschap heeft doorgemaakt en hoe de paters op tal van andere terreinen van de samen leving actief zijn geweest en nog zijn. Het laatste hoofdstuk in het boek is gewijd aan het korte bestaan van Mariannhill in Venray. dat van 1962 tot 1968 gevestigd was in "Den Hoebert" aan de Westsingel in Venray. Oud-rector G. Willemse en de heer A. den Brok hebben gemeend toch aandacht te moeten geschenken aan dit opleidingsinsti tuut voor missie-seminaristen. De Mariannhillers hebben weliswaar geen sporen achtergelaten, maar de jongens, die hier hebben gestudeerd bewaren wel mooie herinneringen aan de vriendschappen, die zij hier met vele Venrayers hebben gesloten. Het interessante boek. dat ver lucht is met tal van foto's kost bij v>>r-intekening f 30, te bestellen via onderstaand strookje bij de Stichting Kloostermonument Venray. Na de voor-intekening is het boek voor f 35,- verkrijgbaar in de boekwinkels. De inschrijvingster- mijn sluit I november 1998. In een van de komende edities van hel Weekblad "Peel en Maas" zal er informatie gegeven worden over de stand van zaken rond het Monument. Dit monument zal eind najaar 1999 worden onthuld. INTEKENSTROOK: BOEK "TWAALF STENEN UIT DE STROOM" Ja ik wil graag exempla(a)r(en) van de uitgave "Twaalf stenen uit de stroom" voor de intekenprijs van f 30,- per boek. NAAM: Straat: Postcode:Plaats: Handtekening: Invullen aantal exemplaren Strookje kunt u opsturen aan het secretariaat van DE STICHTING KLOOSTERMONUMENT VENRAY Biezevenneke 2 5801 HN VENRAY Olifant met thee Vanaf heden is er weer een bijzon der product toegevoegd aan het assortiment van de Wereldwinkel: losse thee in een keramiek olifantje. Thee moet meteen na de pluk wor den bewerkt. Vanwege de manier van verwerking wordt thee ver bouwd op grote plantages en in fabrieken ter plaatse verwerkt. Het is dan ook bijzonder te noemen dat de nieuwe thee in de Wereldwinkel afkomstig is van kleine boeren. Deze plukken het theeblad in het Udupussulawa-gebied in Sri Lanka. In de plaatselijke theefabriek wordt de thee verwerkt. Daarna wordt de thee verpakt. Ook dat maakt deze thee extra speciaal: gewoonlijk gebeurt het verpakken in het Westen, waardoor Sri Lanka meer opbrengsten misloopt. Bovendien zit deze thee in een bijzonder soort verpakking: een keramiek olifantje, fraai beschilderd in rood en geel. Het houten kistje er omheen geeft tot slot ook nog werk, en dus inko men aan een groep timmerlieden. De milde, geurige thee in het olifan tje draagt het Max Havelaar Keurmerk. Het geheel zorgt voor een smakelijk en leuk cadeau-idee. waar een ieder zich natuurlijk ook zelf mee kan verblijden. U bent iedere dag welkom in de Wereldwinkel aan de Henseniusstraat 3a. Er zijn honder den produkten uit tientallen ontwik kelingslanden te zien en te koop. Auto gestolen Aan de Sloterbeekstraat in Venlo is zaterdagmorgen de auto van een 43-jarige vrouw uit Venray gestolen. De waarde van de rode Alfa Romeo is op dit moment nog niet bekend. Diezelfde morgen werden er in Venlo nog twee andere auto's gesto len. De politie onderzoekt of de drie diefstallen verband hóuden met elkaar. Verkeersgewonde Bij een botsing tussen twee fiet sers op de kruising Molenpad Westsingel Vcltumse Kleffen in Venray is vanmorgen een 81 -jarige man uit die plaats gewond geraakt. Hij is met een gebroken heup opge nomen in het ziekenhuis. De botsing ontstond toen de 81 - jarige fietser geen voorrang verleende aan een 16-jarige Fietsster uit Venray. 12-13 SEPT GRIMEREN EN HEEL VEEL ANDERE LEUKE ATTRACTIES Marjan Heijmans- Pijpker is meer dan hondenkapster alleen Tien jaar geleden begon Marjan Pijpker-Heijmans (30) in dieren asiel De Berghaag in Oostrum met een eigen trimsalon. Orphan, vernoemd naar haar eerste hond je. In 1994 nam ze haar intrek in een tot trimsalon omgebouwde garage van haar vader aan de Haammakerstraat in Venray. In deze ruimte knipt, plukt, wast en verzorgt Marjan vier dagen per week alle mogelijke soorten hon den. "Het contact dat ik in de loop der jaren met zowel de honden als hun baasjes heb opgebouwd, zou ik voor geen goud willen missen." "Als kind ben ik altijd al dol geweest op honden. Op een gegeven moment mocht ik van mijn vader een kanarie uitzoeken maar we kwa men uiteindelijk met een hondje thuis uil dierenasiel De Berghaag." Marjan lacht. De spontane Venrayse heeft zichtbaar plezier in haar werk. niet in de laatste plaats omdat ze van haar hobby haar beroep heeft kun nen maken. "Ik heb altijd al een zwak voor honden gehad. Toen ik na de Havo niet wist wat ik moest gaan doen. heb ik dan ook twee cur sussen gevolgd, een lot hondentrim mer. de ander tot medewerker in een dierenpension. De cursus hondentrimmer duurde anderhalf jaar. waarvan een jaar theorie in Arnhem en een halfjaar stage bij De Berghaag in Oostrum. Bij dit dierenpension kreeg ik ver volgens een ruimte tot mijn beschik king: trimsalon Orphan was gebo ren. Ik ben die mensen echt dankbaar, ze hebben enorm veel voor me gedaan." In 1994 verhuisde Marjan met haar trimsalon naar de garage achter hel huis van haar vader Otto. Een ruimte, die eruit ziet als een profes sionele kapsalon, waar wekelijks tientallen honden een uitgebreide behandeling krijgen. Knippen, pluk ken. wassen, nagels knippen, oren schoonmaken en als beloning een hondenkoekje, iedere hond krijgt de behandeling die bij hem past. De grote kracht van Marjan is dat ze in principe iedere hond kan behande len. Groot of klein, dik of dun, veel of weinig haar, het maakt Marjan niets uit. De klant is koning. "Natuurlijk heb ik zo ook mijn voorkeur. Zo houd ik persoonlijk niet van honden die door hun baasje helemaal worden uitgedost met allerlei toeters en bellen. Iedereen kent ze wel, die hondjes die door hun trotse baasjes voor tentoonstel lingen worden ingeschreven." Het allerleukste aan haar werk vindt Marjan het contact met de honden. Je kunt je voorstellen dat het voor sommige dieren een hele opgave is om anderhalf tot twee uur stil te zitten. Als een hond voor de eerste keer bij mij in de salon komt, probeer ik 'm zoveel mogelijk op zijn gemak te stellen. Als je op een speelse maar wel duidelijke manier met het dier omgaat, merkje na ver loop van tijd dat er een hechte band ontstaat." Marjan is echter meer dan hon dentrimmer alleen. Ze herkent ziek tes en allergieën en geeft nuttige adviezen aan hondeneigenaars. iets wat ze heeft geleerd uit de lijd die ze als dierenartsassistente bij de Dierenkliniek Venray werkte. Haar adviezen worden over het algemeen zeer op prijs gesteld al kunnen som mige mensen de harde waarheid niet altijd verdragen. Marjan: "Ik heb wel eens hond in de salon gehad die door zijn baas ernstig was verwaar loosd. Ik heb die man daarop gewe zen en heb hem vervolgens nooit meer teruggezien." Het gesprek loopt ten einde. De conclusie na ruim een uur babbelen is duidelijk: Marjan Pijpker voldoet op geen enkele wijze-aan het ste- reoptype beeld dat menigeen van een hondenkapster heeft. Geen kouwe kak, gelakte nagels of over dreven kapsel. Gewoon een sponta ne, eerlijke ongecompliceerde Venrayse vrouw die zielsveel van honden houdt. 12-13 SEPT KOM EN DOE MEE GRIMEREN EN HEEL VEEL ANDERE LEUKE ATTRACTIES 'n Wandeling dur 't Rooise Land Liesbeth en Huub wandelen door Oostrum! Donderdag 3 september beginnen we in hel programma bij de Trans Cedron. Jos de Beer vertelt hier over de geschiedenis van deze mooie stil le plek bij het kerkhof van Oostrum. Van hieruit gaan we naar de Rosmolen in de Geysterse bossen. Nic Min weet een heleboel over de geschiedenis en de bewoners van de vroegere Rosmolen en de huidige boerderij de Rosmolen. De tocht gaat daarna verder naar Paschalis aan de Wanssumseweg. De kapel van Paschalis is opgenomen in het programma van de Open Monumentendag. Harrie Holtackers vertelt de komende donderdagen over de geschiedenis van Paschalis en zijn kapel, (donder dag 19.00 uur, herhaling maandag 18.00 uur) Waar zijn de troubadours gebleven Eveneens op 3 september zijn de Geraniejums uit Tegelen te gast bij Oscar Hovens. Hij nodigde het trio uit naar aanleiding van hun CD "Onbewolk met de Geraniejums". Aanwezig zijn: Geranie-dich, Geranie-mich en natuurlijk Geranie- um! Voor veel inwoners van Venray e.o. zou de naam Piet Reynders uit Gemert een bekende naam kunnen zijn. Als accordeonist/zanger heeft hij menig feest, bruiloft e.d. opge luisterd. Hij is inmiddels 50 jaar actief als muzikant en onlangs ver scheen een CD van hem, "50 Jaar Gouden Successen". Piet Reynders komt volgende week donderdag 10 september op bezoek bij Omroep Venray! (donderdag 21.00 uur) CD winnen! Je kent ze vast wel, de 2-meter- sessies vanop Radio 3. De béste opnamen komen op CD terecht. Inmiddels is deel 7 versche nen die jij kunt winnen omdat deze CD van de week is bij Omroep Venray! Weet jij de naam die op de puntjes moet komen te staan? Stuur je ant woord naar onderstaand adres of bel dat even door. En je maakt een goeie kans op "2 Meter Sessies - Volume 7". Succes!!!!!! Omroep Venray: kabel 102.4/ether 90.2. Postadres: Postbus 91, 5800 AB Venray. Studio-adres: St. Antoniusstraat la, 5801 AR Venray. Telefoon: (0478) 512362. Fax (0478) 513656. World Wide Web: www.easy.nl/lov. E-mail: loven- ray@plex.nl Gewond bij kop- staartbotsing Bij een kop/staart aanrijding tus sen drie auto's op de Nieuwe Maasheseweg in Venray is vorige week woensdagmiddag een 18-jari- ge vrouw uit Veghel gewond geraakt. Zij liep hoofd- en nekletsel op en moest zich medisch laten behandelen. De aanrijding ontstond toen een 33-jarige automobilist uit Ierland de weg aan het zoeken was en daardoor afremde. De achteropkomende 30- jarige automobilist uit Venlo en de 19-jarige automobilist uit Uden konden niet meer tijdig remmen en botsten op elkaar. De gewonde vrouw zat in de bestelauto uit Uden. PEEL EN MAAS 'n abonnement waard Intratuin heeft buitengewoon mooie artikelen om kleurrijk het najaar in te gaan. Ook kan het groe ne warenhuis haar klanten prima helpen met het klaren van alle herfstklusjes in de tuin. Zo vindt u het IntraNova magazine, dat in de week van maandag 7 september bij vele Nederlanders in de bus valt. handige tips en artikelen die heel goed gebruikt kunnen worden in het najaar. Het groene warenhuis heeft alle herfstklussen eens goed op een rij gezet. Zo zijn er in dit magazine allerlei snoei-, bemesting- en gazon- tips te vinden. Verder wordt er geloond hoe u een tuintafel in najaarssfeer kunt maken met buiten- potten. rieten manden, lantaarns en verschillende najaarsplanten. Want ook in het najaar kunt u uw tuin kleurrijk houden met bijvoorbeeld besdragende planten. zoals Pernettya. Skimmia. Ajana en Pyracantha. Verder kunt u natuurlijk met pompoenen aan de slag. Pompoenen en kalebassen zijn hel symbool van een goede oogst en zorgen voor een rijkdom aan warm te door hun gele en oranje tinten. Nog even nagenieten van al dat moois dat u meenam van de vakan tie of een wandeling langs het strand. Fraaie schelpen of droog bloemen kunt u bijzonder goed combineren met transparant glas werk en mooie potten in naturel lin ten. Zo blijft het nog heel lang zomer in huis. Intratuin heeft ook een uitgebreide schelpen- en droog bloemencollectie. Heeft u dus geen schelpen verzameld of bloemen geplukt en daarna gedroogd, dan kunt u bij Intratuin uw hart ophalen. Heeft u hei IntraNova magazine niet in de bus gekregen? Ook bij elke Intratuin kunt u dit gratis maga zine ophalen dat geheel gewijd is aan het najaar in huis en tuin. Onder het motto 'Maak kennis met Tennis' organiseren tennisver eniging Venray en de KNLTB op woensdag 9 en 16 september een grote straattennismanifesiatie. Dit gratis tennisspektakel vindt plaats op het Schouwburgplein in Venray. Van 14.00 tot 17.00 uur is iedereen van harte welkom! Een team van KNLTB-tennislere- aren verzorgt een afwisselend pro gramma met onderdelen als war- ming-up. tennisles. minitennis- wedstrijden. hardserveren enz. Onder begeleiding van swingende muziek wordt de deelnemers de eer ste beginselen van de tennissport bijgebracht. Het trainersteam ver zorgt rackets en de ballen, zodat iedereen mee kan doen. Straattennis is een initiatief van de Koninklijke Nederlandse Lawn Tennis Bond in samenwerking met hoofdsponsor Zilveren Kruis. Het project heeft als doel om iedereen de mogelijkheid te bieden kennis te maken met de tennissport. Om die reden wordt dan ook niet volstaan met één evenement, maar wordt het programma twee keer binnen een week op dezelfde plaats en hetzelf de tijdstip afgewerkt. Tijdens hel evenement kan men naast het actief deelnemen aan de verschillende onderdelen ook ken nis maken met tennis- vereniging Venray. Deze club heeft jong en oud veel te bieden en staat bol van de leuke gezellige activiteiten. Wanneer men tijdens het evenement enthousiast is geworden en zelf wil gaan tennissen, neem dan eens con tact op met Ali Lankveld van de jeugdcommissie: telefoon 0478- 569555 Schoenmodezaak Capretto is terug in Venray. Sinds enkele weken is deze schoenenzaak, voorheen gevestigd aan de Grote Markt, gevestigd in de voormalige winkel van Hendricx schoenen aan de Grotestraat 11. Twee jaar geleden sloot Capretto in Venray omdat de winkeT onvol doende uitbreidingsmogelijkheden had aan de Grote Markt. Sindsdien zijn veel klanten de winkel van Capretto in Venlo trouw gebleven. Via die klanten kwam Gea Gielen ter ore dat Hendricx Schoenen in Venray de winkel ging sluiten. Gea Gielen. werkzaam in de Venlose winkel van Capretto, zag hierin een uitdaging en besloot om op franchi se basis in Venray een Caprettozaak te starten. Ruim twee weken is de winkel nu geopend en afgelopen woensdag was de officiële opening. "De reacties zijn positief" aldus Gea Gielen. Onze vaste klanten hoe ven nu niet meer naar Venlo en ook andere mensen hebben laten weten blij te zijn dat we weer terug zijn. Capretto richt zich sterk op de modeschoen. Diverse dames top merken zijn Mare O'Polo, Nouchka, Esprit, Ena Fashion, Mexx, Vanitd, Revival. Burley, Arche. Loints en Bronx. Ook voor de heren heeft Capretto een ruime keuze in kwali teit zoals van Bommel. Clarks, Mexx. Roland Brothers. Pertini. Hugo Boss en Base. Naast schoenen voert Capretto een ruim assortiment in leren tassen voor de dames. "Behalve kwaliteit is bij ons ser vice zeer belangrijk" aldus Gea Gielen. "Als de klant een bepaald model wil hebben, en de schoen is niet in voorraad, stellen wij alles in het werk om de klant te bedienen. Al moeten we de schoen bij de fabrikant in Italië bestellen". Een bijzondere service is ook het "denkkaartje". "Klanten krijgen van ons een kaartje mee waarop we de gegevens van de schoen wordt ver meld, die de klant heeft gepast. Als de klant dan een keuze heeft gemaakt weten we aan de hand van het kaartje precies welke schoen dat was". Verder is er de Capretto Clubcard, waarmee de klant bij vier aankopen in twee jaar. 10% korting krijgt op het totale aankoop bedrag. Naast Gea Gielen staat er ook nog een vertrouwd gezicht in de winkel, Gonnie Hendricx. Zij stond ook al in de zaak van Hendricx schoenen. "Voor Gonnie was Capretto met een nieuwe en andere collectie een bij zondere uitdaging" aldus Gea Gielen. Venray- Bike Totaal Poels 2-wie- lers, de tweewielerspecialist in uw regio, viert samen met alle Bike Totaal winkels de 150e vestiging die zich heeft anagesloten bij de Bike Totaal tweewielerspecialistengroep. In 1996 is de Bike Totaal tweewier- lerspecialistengroep gestart en in ruim twee jaar tijd gegroeid van 0 tot 150 kwalitatieve vestigingen. Hiermee is Bike Totaal de snelst groeiende tweewielerspecialisten groep van Nederland. Door bunde ling van krachten kunnen de Bikte Totaal tweewielerspecialisten geza menlijk inkopen. Dit inkoopvoor deel wordt aan u doorgegeven door middel van gunstige prijzen. We hebben op tweewielergebied alles onder één dak en alleen die tijdsbe sparing levert u al geld op. Het beleid van de Bike Totaal tweewie lerspecialistengroep is echter niet allen scherpe prijzen maar ook kwa liteit. vakkundig advies en optimale service. Alleen de tweewielerspecia listen die vakmanschap, service en klantgerichtheid hoog in het vaandel hebben staan, zijn aangesloten. Bij Bike Totaal Poels 2-wielcrs. wordt u persoonlijk geholpen door vakbekwame adviseurs. Daarnaast biedt Bike Totaal Poels 2-wielers u onder meer gratis advies en tips voor onderhoud van uw fiets, garan tie op de fiets, fielsverzekeringen. een leenfiets bij ingrijpende repara ties en inruilmogelijkheden voor uw oude fiets. U vindt er een kwalita tief assortiment met de internatio naal bekende A-merk fietsen tegen zeer concurrerende prijzen. Daarnaast is er een assortiment in accessoires. Tevens beschikt uw Bike Totaal tweewielerspecialist overeen uitstekend ingerichte werk plaats, die voldoet aan de scherpe milieu-eisen. Bike Totaal Poels 2-wielers viert het feest met leuke acties en specia le kortingen. Spring op de fiets, om langs en profileer van de originele aanbiedingen tijdens de feestdagen. Houdt ook uw brievenbus in de gaten, want de feestfolder kan ieder moment bezorgd worden. Openingstijden: ma 13.00-18.00, di/do 0^.00-18.00, Venray 09.00- 21.00 en za 09.00-16.00. Voor meer informatie kunt u terecht bij: Bike Totaal Poels 2-wielers, Eindstraat 12 Venray. Binnenkort gaat in Venray een nieuwe vorm van zwangerschapsbe- gcleiding van start. Het gaat hierbij om een cursus van de Vereniging Samen Bevallen. Uitgangspunt van de cursus is de gezamenlijke voor bereiding van man en vrouw op de bevalling. Veel mannen voelen zich min of meer buitengesloten bij de zwangerschap en bevalling van hun partner. Toch kunnen zij hun vrouw op veel manieren ondersteu nen.Tijdens de cursus wordt uitge breid informatie gegeven over de zwangerschap, hel verloop van de bevalling en de postnatale periode. De rol die de partner bij dit alles kan spelen krijgt hierbij ook ruime aan dacht. De deelnemers aan de cursus krijgen zo kennis over wal er bij de bevalling gebeurt of gebeuren kan. Omdat de kennis bovendien bij beide ouders aanwezig is. kunnen ze erover praten en elkaar in de gebeurtenissen steunen.Behalve een informatief deel. kent de cursus ook een praktisch gedeelte. Er worden ontspannings- en ademhalingstech nieken geleerd en er is aandacht voor houding en massage tijdens de zwangerschap en de bevalling. Met name ademhaling en ontspanning blijken belangrijke instrumenten te zijn bij het omgaan met wat er in het lichaam gebeurt tijdens de beval- ling.de cursus wordt aangegeven aan groepen van drie tot vijf ouder paren. Hij beslaat negen avonden van ongeveer twee uur. Na de bevalling wordt er nog een avond met baby's gehouden. In de Venrayse regio wordt de cursus gegeven door Carla von l.iebenstein. Voor meer informatie of aanmelding-kan men haar bellen: tel. 0478-515385.

Peel en Maas | 1998 | | pagina 7