PEEL EN MAAS Witrussische spontaniteit gaat door merg en been" Venray opgenomen in 'Dialecten zonder Grenzen' Geen grondwatergebruik voor hobbyisten Unieke muntenverzameling voor Freulekeshuus 2 WEKEN GRATIS* ft UW Trefpunt Access UW Produktiemedewerker (m/v) Vacaturebank vrijwilligers- centrale Synthese Marina en Irina bloeien op tijdens vakantie in Venray De 9-jarige Marina Jlambrovskaia uit Wit-Rusland fas vorige zomer te gast bij de amilie Jansen-Litjens uit Venray. lijdens haar verblijf, dat moge- ijk werd gemaakt door de Jelgische Stichting KURA, wist iet meisje de harten van alle amilieleden te stelen. Sinds 28 uli is Marina weer terug in Ienray, dit keer vergezeld door ïaar 14-jarige zus Irina. Dien Litjens (60): "De spontaniteit en narmte van die twee kinderen iat echt door merg en been." "Het weerzien met Marina in het Jelgische Maaseik was fantastisch", legint Dien. "Ze sprong de bus uit. ende naar me toe en vloog me om Ie nek. Haar zus Irina deed hetzeIf- |e. terwijl ik haar nog nooit had »ezien. Er heerste meteen een sfeer fan geborgenheid. Toen Marina morde dat mijn man Ben vorig jaar iecember was overleden, reageerde te zeer emotioneel. Voor haar was ipa Ben dood. Hartverscheurende nomenlen zijn dat." 'OMA KIEK ES' De twee Witrussische kinderen lebben in Venray de tijd van hun even. Samen met de kinderen en ileinkinderen van Dien fietsen, inutselen, (leren) zwemmen, spelen ipde computer, barbecuen, naar de ozenfeesten in Lottum met een lezoek aan de kermis als absolute loogtepunt. Dien: "Op de kermis ;eken ze werkelijk hun ogen uit. Zoiets hadden ze nog nooit gezien." Het feit dat Marina en Irina een mdere taal spreken, vormt volgens )ien totaal geen probleem. "Ze legrijpen bijna alles watje zegt. Ze roeien gewoon op een perfecte nanier aan wat je bedoelt. Marina iraal een beetje Engels en daarnaast eginnen ze al een woordje Venrays espreken", lacht Dien. "Oma kiek en 'effe wachte' om maar eens vat te noemen. "Marina is een echt natuurmens, ie is erg creatief met bloemen en ;eniet zichtbaar van de dingen om De Witrussische zusjes gaan vrijdag na drie weken Venray weer naar huis. haar heen. Ze is tijdens deze vakan tie helemaal opgebloeid." ONVERGETELIJK Het werk dat de stichting KURA doet, is met geen pen te beschrij ven", benadrukt Dien. "Zij zorgen ervoor dat kinderen tussen de zeven en veertien jaar uit de omgeving van de voormalige kerncentrale Tsjernobyl. in België en Nederlands-Limburg een onvergete lijke zomervakantie krijgen aange boden. Kinderen zoals Marina en Irina. De jonge Witrussische gasten werden na de ontploffing van de kernreactor in Tsjernobyl. waarbij kankerverwekkende straling vrij kwam, gedwongen om te verhuizen. Momenteel wonen ze met hun ouders in het plaatsje Mozur. in een flatje op vijf hoog met twee kleine slaapkamertjes en een keukentje. Haar vader werkt op de bank, haar moeder is kapster. In Nederland zou zo'n gezin prima rond kunnen komen, in Wit-Rusland ligt dat anders. "Voordat Marina en Irina de bus instapten voor een 40 uur durende reis naar Venray, werden ze eerst uitgebreid onderzocht op mogelijke ziektes", vertelt Dien. "De gevolgen van Tsjernobyl worden nog iedere dag zichtbaar, vaak in de vorm van schildklierkanker." 'KANJERS' Dien wordt somber bij de gedach te aan vrijdag, als haar 'twee kanjers' na een verblijf van 3,5 week weer naar huis gaan. "Marina heeft al voorgesteld om mij in haar koffer te stoppen, zodat ik bij haar kan komen wonen. Je zou ze het liefst voor altijd bij je houden maar ik ben realistisch genoeg om te beseffen dat dat niet gaat." Ondanks al die onvergetelijke momenten is Dien echter niet van plan om de twee'logés volgend jaar weer uit te nodigen. "Je mag van de Stichting KURA drie keer hetzelfde kind uitnodigen. Er zijn echter zoveel andere kinderen die zo'n kans ook verdienen. Die kun je toch niet blijven teleurstellen." Gezinnen die het voorbeeld van Dien Jansen graag willen volgen en volgende zomer ook een kind uit Wit-Rusland uit willen nodigen, kunnen contact opnemen met de Stichting KURA. tel: 003289566079. Daar worden zij op de hoogte gesteld van alle voor waarden. tira^zoden-Kweekbedrijf DIRECT GAZON vat Ook particuliere verkoop eventueel thuis bezorgd. Tel 0478-54 50 28 Rouwkuilenweg 11Ysselsteyn Verloren en gevonden voorwerpen Bij de politie werd aangifte jedaan van vermissing van de vol lende goederen: GEVONDEN Halsketting van kleine plaatjes net 2 ringetjes er tussen; trouwring net klein werkje; portemonnee nerk Duffy; sleutels. VERLOREN Armband met parel en monetslui- ing; bedelarmband; schakelarm- >and met vierkante schakels van 1 :m; halsketting met hanger van 3 itaafjes met in elk een melktandje; lameshorloge; damesring met parel :n diamantje; damesbril, bruin mon- uur met meekleurende glazen; ibonnement Hermes; div. identi- eitsbewijzen. kentekenbewijzen, lankpassen, rijbewijzen, portemon- lees; sleutels; GSM-toestel Nokia in Sony; rugzak. DIEREN Yorshire terrier (reu) met rode lalsband; kater. Inlichtingen omtrent de verloren :n gevonden goederen tijdens kan ooruren op het politiebureau aan de .eunscwcg. PEEL EN MAAS WEEKBLAD "Hannes boer Hanneske zienen Hannes, enne jonge wetkel, trow- de mit Zans Jokkemien ur Mrij Maöj toen ze nog 'n jong wewke was...". Het zijn de beginregels van "Ennen alderwetsen untgons- dag van twieë keuterminskes uut Rooj", geschreven door Jaap Goumans (86). In 1992 was dit het eerste Venrayse verhaaltje in de bundel '...En zoeë was 't ien Venroj', een verzameling typisch Venrayse verhaaltjes in het Rooys dialect geschreven. De Duitse stichting Euregio Rhein-Maas Nord heeft het stukje overgeno men in het boekje 'Dialecten zon der Grenzen', dat een overzicht geeft van geschreven en gespro ken dialecten in de genoemde regio. Jaap Goumans werd uilgenodigd om een bijdrage te leveren, dankzij '...En zoeë was 't ien Venroj' en het boekje 'Uitgestorven Venrayse ambachten en bedrijven', dat vorig jaar verscheen. In het laatste boekje beschrijft Goumans hel ambachte lijk leven in de Venrayse geschiede nis. In Sittard werd hij ontvangen door Eva-Maria Schmitt. die de MsaéVeis ^>5 Eindstraat 12, tel. 581553 gratis parkeren voor de deur eindredactie voerde van het Duitse dialectenboek. Behalve de geschre ven tekst bevat het boekje ook een CD_ROM. Jaap Goumans: "In Sittard heb ik de tekst ook opgeno men. Ik heb het in het Venray's dia lect gesproken". Zo geeft het boek een beeld van zowel het geschreven als gesproken woord. Goumans hecht grote waarde aan uitgaven als 'Dialecten zonder Grenzen'. "Het is van belang als naslagwerk voor volgende genera ties. Zeker in deze regio zijn de ver schillen tussen de dialecten mis schien niet zo groot en versta je elkaar zelfs over de grens. Maar een goede verstaander hoort de verschil len wel degelijk en in zo'n boekje kun je naast elkaar zetten". Jaap's hart ligt echter vooral in Venray. een reden waarom hij de twee genoemde boekjes heeft geschreven. "Ik wil een stukje geschiedenis van Venray voor het nageslacht bewaren". Terugkijkend heeft Jaap de mooiste herinneringen en beslis dan over een abonnement op op naar Rabobank Venray-Oostrum, Antwoordnummer 1001, 5800 VB Venray of haal de start CD-rom bij Rabobank Venray-Oostrum of Rabobank Zevenrode. Ja, stuur mij de gratis CD-rom zodat ik twee weken gratis* kan internetten naam: m/v adres: postcode: woonplaats: telefoon: e-mailadres: TrefPunt Peel&Maas Tref.nl TrefPunt. vertrouwd terrein op Internet r Mei uitzonderini; van de telefoonkosten tegen lokaal tarief. Trefpunt Peel en Maas is een initiatief van de Rabobank Venray-Oostrum, Rabobank Zevenrode en van den Munckhof b.v. aan de Venrayse markten, die des tijds op maandag- en woensdagmid dag plaats vonden. "Op een lentedag waren er wel 400 stuks vee te koop. waarvoor zelfs kooplui uit Amsterdam naar Venray kwamen. En op de Grote Markt stond elke week de brillenverkoper. En in die tijd ging je nóg gewoon naar hem toe, paste een bril en kocht die ver volgens Tegenwoordig heeft dat veel meer voeten in de aarde". Schrijven doet Jaap nu niet meer. De beide boekjes vindt hij wel genoeg. Dat zijn verhaaltje opgeno men is in 'Dialecten zonder Grenzen' is natuurlijk een mooi gevolg daarvan. Zo blijft 't Rooy's dialect niet alleen in Venray bewaard, maar neemt men zelfs in Duitsland kennis van 'onze' rijke taal. Snelheidscontroles Bij een snelheidscontrole aan de Albionstraat in Leunen heeft de politie vorige week donderdagmor gen 33 automobilisten bekeurd die de maximum snelheid van 50 km/u overschreden. Tijdens de controle passeerden 181 auto's het meetpunt; de hoogste snelheid bedroeg 87 km/u. De politie heeft bij een snelheids controle vrijdag tussen 11.15 en 12.15 uur op de Maasheseweg in Venray 107 automobilisten bekeurd, die harder reden dan de toegestane 50 km/u. Tijdens de controle werden er 316 auto's gemeten; de hoogste snelheid bedroeg 92 km/u. Op maandag 17 augustus werden eveneens snelheidscontroles uitge voerd. Tussen 09.45 uur en 10.45 uur werd er aan de Wanssumseweg gecontroleerd. Er kwamen 330 bestuurders voorbij waarvan er 49 te hard reden. De hoogst gemeten snel heid bedroeg 127 km per uur terwijl men ter plaatse niet harder dan 80 km per uur mag rijden. Op de Deurneseweg in Heide werd tussen 11.00 uur en 12.30 uur gecontroleerd. Hier bedroeg het aantal passanten 487 en de hoogst gemeten snelheid was 107 km per uur. Ter plaatse geldt echter een maximum snelheid van 80 km per uur. Tussen 12.45 uur en 13.45 uur werd er op de Stationsweg gecon troleerd. Hier kwamen 330 voertui gen voorbij waarvan er 30 te hard reden. De hoogst gemeten snelheid bedroeg 77 km per uur terwijl de maximum snelheid ter plaatse 50 km per uur is. Op de Noordsingel in Venray werd tussen 14.30 uur en 16.00 uur gecontroleerd. Hier kwamen 385 voertuigen voorbij waarvan er 90 te hard reden. De hoogst gemeten snel heid bedroeg 88 km per uur terwijl men daar niet harder dan 50 km per uur mag. PEEL EN MAAS WEEKBLAD DONDERDAG 20 AUGUSTUS 1998 - NR. 34 HONDERD NEGENTIENDE JAARGANG WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMGEVING De provincie Limburg houdt vast aan de weigering van de ver gunning van A. Arts uit Castenray om grondwater te gebruiken voor de beregening van zijn grasland. Voor de Raad van State in Den Haag herhaalde provinciewoord voerder P. v. Kerkvoort nog eens dat het in dit geval niet gaat om een bedrijf, en de beregening dus niet absoluut noodzakelijk is. Woordvoerder Broeders van Arts ontkende in Den Haag dat zijn cliënt een hobbyist is. 'De provincie is uitgegaan van een momentopname', aldus Broeders. 'Iedereen weet dat een schapenhou der vaak ooien op andere stukken land onderbrengt. Als de provincie naar de administratie van het bedrijf had gevraagd zou het duidelijk zijn geworden dat er veel meer dieren bij het bedrijf horen dan de twee paar den en drie schapen waar ze nu van uitgaat. De beregening van het gras is dus voor Arts wel degelijk hard nodig'. De provincie verwijt Arts dat hij nooit gemeld heeft dat hij al jaren grondwater gebruikt. Had hij dat wel gedaan dan had hij volgens het zogenoemde 'overgangsrecht' veel eerder in aanmerking gekomen voor een vergunning. Zo gebeurde dat ook bij 1735 vergunningaanvragen die de provincie binnenkreeg toen ze het beleid in I992 aanscherpte. Volgens Broeders kon Arts echter niet weten dat er een meldingsplicht was, simpelweg omdat hem dal nooit door de provincie is medege deeld. 'Had hij geweten dat hij het grondwatergebruik moest melden dan had hij dat zeker gedaan. Het zou hem immers nu een vergunning hebben opgeleverd'. De Raad van State doet over enkele weken uitspraak. Ed van der Zee op zoek naar Venrayse nostalgie 1wmm- ""y - -r;-- A fjwWc - 'Sg) wfW tfcJwffff I 11 IK mij IsSmMêm lit IIvisn «•A yp* W? W**"' jf 55?" F f^^SBSÊÊÊ m - am* y «MMfth JraHBSI Ed van der Zee (53) uit Venray is een verwoed verzamelaar van oude munten en penningen uit de gemeente Venray. Munten uit Venrayse verpleeghuizen, gas- munten, hondenpenningen maar ook meer recentere horecamunten behoren tot zijn unieke collectie, die nog met de week groter wordt. Het absolute pronkstuk uit zijn collectie is ongetwijfeld een verza meling Servatiusmunten, waar mee psychiatrische patiënten tus sen 1914 en 1954 binnen de muren van St. Scrvatius konden betalen. Nog dit jaar zal Van der Zee zijn complete verzameling munten en penningen aan het Freulekeshuus in Venray aanbieden. Zo blijft een stukje pure, Venrayse nostalgie voor het nageslacht springlevend. In 1980 werd Van der Zee door zijn toenmalige buurman op het spoor gezet van de Servatiusmunten "Ik was meteen verkocht en heb vele brieven geschreven om meer informatie in te winnen, ondermeer bij het Congregaat van de Broeders van Liefde. Op een gegeven moment kon ik van iemand een collectie Servatiusmunten opkopen, die ik vervolgens zo precies mogelijk heb beschreven. Opschrift, lettertype, afmeting, diameter: alles slaat nu keurig genoteerd", aldus Van der Zee. "Ik mis momenteel nog twee munten uit de Servatiuscollectie: de vierkante I cent is mij inmiddels toegezegd maar aan de achthoekige 1 cent kan ik maar niet komen. Als er mensen zijn, die deze in hun bezit hebben, zou ik dat erg graag willen weten." Maakte Si. Servatius tussen 1911 Ed van der Zee en zijn collectie Venrayse munten en penningen. en 1913 nog gebruik van kartonnen bonnetjes als intern betaalmiddel voor haar patiënten, in 1914 liet de psychiatrische inrichting tegen bet aling van 65 gulden en 7 centen een aantal aluminium munten slaan in België. De Servatiusmunt was gebo ren. Van der Zee: "De patiënten kre gen deze munten uitbetaald als ver goeding voor het werk dat zij deden. Buiten Servatius kon er echter niet mee betaald worden. Op deze manier kon eenvoudig voorkomen worden dat patiënten zouden vluch ten. Ze hadden immers geen echt geld maar alleen die Servatiusmunten. Als een patiënt bijvoorbeeld sigaretten wilde heb ben, moest hij een munt aan een lei dinggevende geven, die op zijn beurt naar het dorp ging om er met echt geld sigaretten voor te kopen. Een opmerkelijke zaak." In 1953 werd de Servatiusmunt definitief afgeschaft. Doordat de patiënten van Servatius in de periode rond de bevrijding van Venray moesten wor den geëvacueerd naar veiligere oor den, werd het verspreidingsgebied van de Servatiusmunt te groot. Van der Zee laat de rest van zijn verzameling zien. Venrayse gaspen- ningen uit de Tweede Wereldoorlog, oude hondenpenningen uil Venra'y, intern geld van de verpleeghuizen St. Anna en Den Hoebert en meer recentere horecamunten uit de gemeente. "Ik heb consumptiemunten van diverse cafés, restaurants en kurstjens Contactlenzen BV is fabrikant en lnverancier ran kwalitatief hoogwaardige contactlenzen. Wij meten contactlenzen aan en maken contactlenzen voor oogartsen en opticiens. Ons leveringspro gramma omvat vrijwel alle soorten harde en zachte contactlenzen. Wij zijn CE en ISO 9002 gecertificeerd. Ons bedrijf omvat 5 medewerkers. Ter versterking van ons team zoeken wij voor 3 a 4 dagen per week een Taakomschrijving: Produktic van contactlenzen (na een interne opleiding). Contacten onderhouden met onze afnemers en klanten, telefoon- en baliewerkzaamheden. Wij verwachten sollicitanten op MBO niveau met goede contactu ele eigenschappen, die graag nauwkeurig en verantwoord lxrzig zijn. Indien u geïnteresseerd bent in deze baan met toekomst in een bedrijf met interessante produkten neem dan contact op met Kurstjens Contactlenzen BV. t.a.v. Dhr.J. Kurstjens Noorderhof 20 5802 BV Venray tel. 05478-550630 gemeenschapshuizen in mijn bezit. De verzameling is echter nog lang niet compleet. Ik zoek ondermeer nog penningen van Pentagon, Prinsenhof. Calimerobar, Aide Hoed. Den Engel, Hulsman. Volle Maan en Hotel De Zwaan." Het meest interessante aan zijn hobby vindt Van der Zee dat hij altijd bezig blijft. "Je loopt steeds legen nieuwe dingen aan. Daarnaast zou ik het doodzonde vinden als dit stukje Venrayse nostalgie verloren gaat voor het nageslacht. Dat is ook de reden dat ik mijn gehele collectie nog dit jaar aan het Freulekeshuus in Venray schenk." Heeft u nog oude munten of pen ningen in uw bezit en bent u bereid om die voor het nageslacht aan het Freulekeshuus af te staan Bel dan met Ed van der Zee: tel: 0478- 581045. De vrijwilligerscentrale van Synthese is regelmatig op zoek naar vrijwilligers voor diverse activitei ten In Peel en Maas zal regelmatig een oproep hiervoor geplaatst wor den. VROUW/MAN Synthese zoekt voor de vrijwilli gerscentrale Venray een vrouw/man voor het bezorgen van koelvers maaltijden aan ouderen of introduc tie geven aan ouderen over koel vers-maaltijden in Noord-Limburg. Affiniteit met ouderen is een vereis te en men moet in het bezit zijn van een rijbewijs. De werktijden zijn in overleg, één dagdeel in de. week. Voor meer informatie over deze vacature kunt U contact opnemen met Synthese Venray. Bergweg 4. 5801 EG Venray. tel. 0478- 586245 (Kees Moerkerk of Karen Longstaff). WIJ ZOEKEN regelmatig nieuwe bezorgers voor Peel en Maas. Aanmelden in onze boekhandel Grotestraat 68 of telefonisch 582727 Min. leeftijd 14 jaar

Peel en Maas | 1998 | | pagina 9