Schoenmaker al 50 jaar bij zijn leest Har«M K LENSSEN Bouw tbs-kliniek Oostrum voor de rechter Intratuin Venray zet haar groene warenhuis op stelten Speciaalwerk Venray op demonstratie cd-rom "De behoefte aan een vertrouwelijk gesprek is groot" PEEL EN MAAS ELKE WEEK UW NIEUWS Geslaagd PEEL EN MAAS ELKE WEEK UW NIEUWS leuke collega UW Oud papier it PEEL EN MAAS donderdag 20 augustus 1998 - Pagina 5 Bezwaren tegen bouwvergunning ingediend De Vereniging Tbs Nee uit Venray en maatschap Loonen uit Oostrum hebben bij de Roermondse rechtbank een bezwaarschrift ingediend om de bouwvergunning die eind juni voor de tbs-kliniek werd verleend, te schorsen. De Vereniging Tbs Nee. die enke- j Ie maanden geleden werd opgericht, was in eerste instantie tegen de komst van een dependance van de tbs-kliniek in het centrum van Venray. Woordvoerder Poels liet toendertijd echter weten dal de ver eniging zich logischerwijs ook tegen de komst van de kliniek in Oostrum keerde. Maatschap Loonen aan de overzijde van de Wanssumseweg is van mening dat de kliniek te dicht bij haar bedrijf wordt gebouwd, wat een belemme ring zou kunnen betekenen vóór een eventuele bedrijIsuitbreiding in de toekomst. De maatschap vocht vori ge maand bij de Raad van State al de milieuvergunning voor de kliniek aan. Zonder succes overigens, de milieuvergunning werd onherroepe lijk. De gemeente Venray verleende op 27 juli de bouwvergunning voor de tbs-kliniek. Naar verluidt zal op maandag 24 augustus de schop in de grond gaan. Als de rechter in Roermond de beide schorsingsver- zoeken echter honoreert moet de Stichting Tbs-kliniek Venray de werkzaamheden staken. De rechtbank zal de schorsings- verzoeken op maandag 24 augustus behandelen. De rechter zal beide verzoeken als één zaak beschouwen, omdat ze immers legen een en dezelfde bouwvergunning zijn gericht. Intratuin Venray zet vanaf maan dag 17 tot en met 29 augustus haar I'Warenhuis op stelten'. In het groene warenhuis zijn volop leuke én han dige artikelen te vinden tegen zeer kleine prijzen. Koopjes, kortingen en een keur aan weggeefprijzen: 't gonst bij Intratuin Venray. Eén keer per jaar staan we dan ook helemaal op ons kop! Voor de tuin en het balkon heeft Intratuin Venray allerlei planten in de aanbieding, die nog in het najaar bloeien. Zoals de Hibiscus-struik in verschillende kleuren. de Pennisetum die met zij vrolijke plui men het hele najaar uw tuin of terras siert, een grote tuinhortensia of Lavatera olbia. Ook voor het onderhoud van uw tuin bent u in deze waanzinnige weken bij Intratuin Venray aan het goede adres. Zo hebben wij bladhar- ken (kunststof met ongelakte steel), snoeischaren, fonteinpompen, blad- ruimers en spuitpistolen voor kleine prijsjes. Ter verfraaiing van de tuin en bij het huis heeft het groene warenhuis leuke en goedkope hebbedingetjes zoals gietijzeren voetenvegers met borstel, kokos deurmatten met diverse teksten of in naturel, een vrolijke decoratieve zon voor aan de muur en een gietijzeren deurbel, verkrijgbaar als koe, haan of eend. Maar ook voor binnenshuis heeft Intratuin Venray vele 'groen' aanbie dingen. Begonia's, klimop, lelies of varens: voor elk interieur is er wel een plant met korting te vinden. I (Natuurlijk heeft het groene waren huis ook aan een trendy pot om de plant gedacht, zoals crèmekleurige potten of decoratieve gele glazen. Zaterdag 22 en 29 augustus zal er een demonstratie plaatsvinden. Het betreft versieren e maken van sfeer- verlichting in de tuin. Getoond i wordt hoe potten op een stok met een waxinelichtje erin, fakkels in de irm van een vogelnestje, tafel- en t mdlantaams zelf gemaakt kunnen worden. Voor degene die dat teveel werk vindt, wordt geshowd hoe bovenstaande sfeerverlichting, zoals fakkels, lantaarns en windlichten, nog decoratiever kan worden gemaakt. Verder zal op zaterdag 22 en 29 augustus een demonstratie gegeven worden van o.a. schelpenverwer king. zomerarrangementen en geur- schikken. Op zaterdag 22 augustus zal er tevens een barbecue-demon stratie gegeven worden. Alle demonstraties zijn van 10.00 tot 16.00 uur aan de Langstraat 133 te Venray. Speciaal voor de kinderen heeft Intratuin diverse activiteiten. Op zaterdag 22 augustus is er o.a, een mini workshop (bloemstukjes maken voor de kleintjes) van 09.00 lot 10.00 uur. De kosten bedragen ƒ5.- per kind, leeftijd vanaf 5 jaar. Indien jonger dan graag onder per soonlijke begeleiding van een vol wassene. Aanmelden bij de klanten service zaterdag 22 augustus om 09 00 uur. Verder is er op zaterdag ponyrij den voor de kinderen van 10.00 tot 16.00 uur; schminken in het tuincafé van 14.00 tot 17.00 uur: wedstrijd stoepkrijten van 09.00 tot 12.00 uur: wedstrijd steltlopen van 09.00 tot 12.00 uur; kindervideo, de gehele dag in het tuincafé en een quiz. de 1 gehele dag. Wedstrijdformulier ver krijgbaar bij de klantenservice. Vul zelf uw plantenbak vrijdag 21 augustus van 18.00 tol 21.00 uur en zaterdag 22 augustus van 09.00 lot 17.00 uur. Heeft u nog een vergeten pot of bak thuis staan, neemt u deze gerust mee (graag vooraf melden bij de klantenservice), U ontvangt dan een recu dat deze pot/bak van uzelf is (graag de bon inleveren bij de kassa). Wij helpen u met het inplan ten van uw planten. U betaalt gedu- I rende bovenstaande tijden enkel en j alleen de inhoud. Het inplanten en potgrond, tot max. 5 liter is geheel gratis! Kortom, het wordt een vrolijke boel. Een bezoekje aan Intratuin I Venray is dan ook meer dan de moeite waard. Als je het winkeltje doorloopt... iedereen kent het wel: een klein en vri j donker winkeltje, met aan de muren plankjes met schoensmeer, inleg/ooitjes, veters en ga zo maar door. Als je het winkeltje door loopt, kom je in de werkplaats terecht. Rechts staat een schoen spanner, maar dan eentje die met luchtdruk werkt. Er ligt een berg rubberplaten, waar je duidelijk de uitgesneden contouren van voetzolen en hakken kunt herken nen. Rechtdoor komt je in een smal gedeelte, waar op een werk tafel rijen schoenen staan te wachten op behandeling door Martin Lucassen. Zoals duizen den schoenen de afgelopen 50 jaar door Martin (63) zijn 'behan deld': 50 jaar schoenmaker in hart en nieren. Het betreffende winkeltje ligt aan de Raadhuisstraat, waar Martin Lucassen en zijn vrouw Leny al sinds 22 jaar samen 'hun' schoenen maken. Voor de grote klantenkring van het echtpaar is het inmiddels een vertrouwd adres. Martin: "We hebben het destijds kunnen overne men, nadat Jaap Hendricx er weg ging. Hier zijn dus eigenlijk altijd schoenen gerepareerd". Zelf repa reert Martin schoenen sinds zijn 13e jaar. Aanvankelijk wilde hij timmer man worden. 'Toendertijd kwam de schoenmaker nog bij ons thuis om te repareren schoenen op te halen. Op een dag vroeg deze aan mijn moeder of ik"niet leerling-schoenmaker wilde worden. Ik was dat weekend op kamp en de maandag daarop ben ik toen begonnen, eerst nog met het ophalen van schoenen". Het timmerwerk is er nooit meer van gekomen, want Martin heeft hart voor zijn vak. Als hij in de werkplaats staat, levert dat ook een karakteristiek beeld op van de schoenmaker: een groot schort voor. een klein brilletje op het puntje van de neus. hamer in de hand en een schoen op de leest. Het is een beeld, datje tegenwoordig nog maar wei nig tegenkomt. "Het is een uilster vend vak. Het moet nu vaak snel en goedkoop. Men denkt vaak: even snel naar de Hakkenbar of zo en dat is jammer, want de kwaliteit lijdt eronder. Kijk. als de zool van een schoen los zit, dan doen ze daar even een likje lijm ertussen en klaar is kees. Ik haal de hele schoen los en zorg ervoor, dat ook de binnenzool prima in orde is. Anders ligt dezelf de schoen een maand later weer op mij te wachten. Dat is het verschil". Het is voor Martin Lucassen een belangrijk aspect van het vak, want voeten zijn belangrijk. "Je moetje hele leven doen met je voeten en dat vergeten mensen wel eens". De schoenmakerij is voor Martin ook meer dan alleen het plakken van zolen en hakken. Als je hem vraagt, wat hem het meest aanspreekt in zijn vak. antwoordt hij: "Door de ervaring die je in de loop der jaren opbouwt, leer je alle voetklachten kennen. Daardoor ben ik in staat om mensen met voetproblemen te hel pen door een speciaal inlegzooltje of een hakverhoging te maken. Zo heb ik voor iemand zelf een zool ontworpen voor hielspoor. Dat is een ontsteking aan de aanhechting van een spier aan een botje, dat in je hiel zit. Het zooltje ontlast dat gedeelte, zodat je er minder last van hebt. We hebben op dat gebied ook veel contact met therapeuten". Het belletje in de winkel gaat. Martin's vrouw Leny loopt naar voren om de klant te helpen. Ze blijft eventjes weg en dat is type rend. Martin: "Klanten komen niet Snelheidscontroles Door de politie werden op dins dag 18 augustus drie snelheidscon troles gehouden. Aan de Horstcrweg in Castenray werd tussen 07.30 uur en 08.30 uur gecontroleerd. Er kwamen 128 voertuigen voorbij waarvan er 25 te hard reden. De hoogst gemeten snel heid bedroeg 84 km per uur terwijl men ter plaatse niet harder mag dan 50 km per uur. Aan de Albionstraat in Leunen werd tussen 09.45 uur en 10.45 uur gecontroleerd. Hier kwamen 298 bestuurders voorbij waarvan er 30 te hard reden. De hoogst gemeten snel heid bedroeg 72 km per uur terwijl ter plaatse een maximum snelheid van 50 km per uur geldt. In Venray werd aan de Maasheseweg gecontroleerd tussen 1.2.00 uur en 13.30 uur. Hier kwa men 392 bestuurders voorbij waar van er 120 te hard reden. De hoogst gemeten snelheid bedroeg 87 km per uur terwijl men ter plaatse maar 50 km per uur mag rijden. Martin Lucassenal vijftig jaar als schoenmaker bij de leest. even snel naar binnen, maar komen echt voor advies. En Leny neemt daar ook geduldig de tijd voor: aan dacht schenken aan je klanten is belangrijk". Martin en Leny zijn inmiddels 36 jaar getrouwd en wer ken al 25 jaar samen in de schoen makerij. 's Morgens om acht uur begint hun dag, met een glaasje vers geperste sinaasappel- en grapefruit sap. "Je moet gezond blijven, niet?" Martin zorgt ook voor voldoende lichaamsbeweging. Elke morgen doet hij gymnastiek: heupen los draaien, zijn benen zwaaien langs een houten blok. "Ik heb tien jaar paard gereden en doe nog jaarlijks mee tijdens de Herautendag. Dan moetje wel zorgen, datje het paard nog op kunt". De weekends brengt hij meestal samen met Leny door op de fiets. "Werken is goed, maar je ziet wel dat ik niet onder spanning werk". Leny loopt net terug naar de werkplaats en beaamt dat: "Martin heeft ook altijd goede zin". 's Avonds om acht uur eindigt een normale werkdag, waarna Martin tijd vrij maakt voor zijn grote hobby: het fokken van raskonijnen. In de schuur achter het huis staan rijen met hokken met konijnen. Tien dagen per jaar heeft Martin vrij, plus één extra snipperdag voor de grote Nationale Tentoonstelling in Den Bosch: "Ik ben vier jaar op rij 'fok ker van het jaar' geworden. Dagelijks ben ik ongeveer een uur bezig met de konijnen: een goede verzorging is belangrijk voor de beestjes. En de meeste geef ik ook weg aan kinderen van klanten. Voor de tentoonstellingen voldoen name lijk niet alle konijnen aan de gestel de eisen". Vijftig jaar schoenmaker in Venray. Een goedgeluimde man met veel gevoel voor humor en een hart voor z'n vak en zijn klanten. Een klantenkring die al jaren vertrouwd is met zijn vakmanschap. "De eerst klant die met mij mee ging, toen ik zelfstandig werd (1967), was Mia van den Munckhof en ze komt hier nog steeds. Ja, en je leert ook goed kennen, watje klanten willen. Mia moest altijd 'soepele zooltjes' heb ben". Dc Researchgroep voor Informatie- en Organisatie Management (RIOM) lanceert op 9 september 1998 in opdracht van het Ministerie van Economische Zaken de demonstratie cd-rom DO-IT. Op de cd-rom, die bestemd is voor het hele Nederlandse bedrijfsleven, is Speciaalwerk Venray BV één van de voorbeeldbedrijven, naast ABN-Amro, KPN Telecom en Nedap. DO-IT staat voor Demon- stralieprogramma Organisatie vernieuwing en Informatie Techno logie. Met behulp van de cd-rom kunnen bedrijven een eerste zicht krijgen op mogelijke knelpunten in PEEL EN MAAS on line http://www.tref.nl/ Peel&Maas/tpkrant Aan de Technische Universiteit Delft is Frank Philipson geslaagd voor het examen van de post-doc- torale opleiding lot technologisch ontwerper in de wiskundige beheers- en beleidsmodellen. Rob Sijbers uit Venray is aan de Universiteit Maastricht geslaagd voor zijn arts-examen. hun bedrijfsvoering. Voor de gesig naleerde problemen worden vervol gens oplossingsrichtingen aangedra gen. Dc nadruk ligt daarbij op de ondersteunende rol die IT kan ver vullen. Praktijkcases van de voor beeldbedrijven ABN-Amro. KPN Telecom. Nedap en Speciaalwerk Venray BV illustreren het geheel. De officiële presentatie van de cd- rom vindt plaats onder leiding van Paul Witteman. Minister Annemarie Jorritsma van Economische Zaken opent de presentatie, waarna de managers van de voorbeeldbedrij ven hun visie zullen geven op de huidige trends in organisatiever nieuwing en IT. Speciaalwerk Venray is een topaanbieder van fijnmechanische onderdelen in kunststof en metaal en is leverancier van (sub)samen- stellingen. Opdrachtgevers worden gevonden in onder meer de lucht- en ruimtevaart, de medische sector, de elektronica-industrie, de defensie- industrie en machinebouw. 0478 5«'K6fM 0,78 511^ Wij zoeken nog een Voor het weekend, vrijdagavond en zaterdag. Leeftijd 16-17 jaar. Per direkt. Stationsweg 145 5802 AA Venra\ Telefoon 0478-581326 Na 18.00 uur: Telefoon: 0478-512506 Sluiting Vredeskerk De laatste tijd bekruipt mij een vreemd gevoel rond de perikelen over de sluiting van de Vredeskerk. Van het prille begin, nauw betrok ken bij de stichting van de Vredeskerk, temidden van een krans van soldatenkerkhoven moet mij van hel hart, dat er niets meer wordt gezegd over hoe hel allemaal is gegaan. Over de sjouwers van de stichting die voor de realisatie van de Vredeskerk fancy fairs organi seerden om geld bijeen te krijgen. Het startkapitaal werd bijeen gebracht, door de veelal uit arbei ders. bestaande parochianen. Er kwam geld van de regeringen van Canada. Engeland, Amerika en niet te vergeten vanuit Duitsland en een bijdrage van Z.H. de Paus. Met alle pracht en praal werd de kerk gewijd en nu na ruim 25 jaar zou deze kerk met sluiting worden bedreigd. Daaraan zijn ook dezelfde parochianen schuld want waar bleef hun Gezinsbijdrage. Het aantal 'non pascanten' werd steeds groter. Nee, de kerk die werd steeds minder bezocht en daarmee kwamen ook de geldelijke perikelen de hoek omkij ken. De kerk werd alleen nog bezocht voor dopen, trouwen en begrafenis. Nu kan men van mening verschil len dat, als er twee kerken op zo'n korte afstand van elkaar liggen hel beter is dat er een wordt gesloten. Een kerk met een traditie van meer dan drie eeuwen, de ander, een sym bool van de Vrede. En nu komt er een actie. Er wor den handtekeningen verzameld, zelfs 600. Daar lig ik niet wakker van want om een handtekening te zetten, daar is niets voor nodig en heeft ook geen consequenties. Er wordt niet gevraagd of degenen die de handtekening plaatsten, nog ter kerke gaan en hun gezinsbijdrage betalen. Er kunnen handtekeningen op staan van mensen die nog nooit ter kerke zijn gegaan... Ais men actie wil voeren om een kerk in stand te houden dan moet men handtekeningen vragen van mensen die de sluiting betreuren en, om dat te verhinderen, ook de 2% gezinsbijdrage willen betalen. Dal weet ik zeker dat dal een zeer klein percentage van de mensen die nu hebben getekend, ook dan zouden hebben getekend. Trouwens als gezegd wordt dat het kerkbezoek na het vertrek van. pastoor Albers is teruggelopen dan heb ik als opserveerder daarover een heel andere mening. Het was juist deze pastoor die met zijn kapelaan Van Galen de parochianen het kerk bezoek moeilijk maakte. Want als je samenwoonden dan werd geen ker kelijk huwelijk ingezegend. Als je niet regelmatig naar de kerk ging konden de kinderen niet gedoopt worden. En dan de lange diensten met de weinigzeggende preken die zeker niet in die tijd pasten. Mogelijkheden om de kapel van Veltum te benutten voor diensten werden vrijwel onmogelijk gemaakt. Nee de schuld ligt zeker niet alleen bij de parochianen. Ik hoop echter dat degenen die zich inzetten voor het behoud van de Vredeskerk, wegen en middelen zullen vinden, voor een geldelijke bijdrage. Dat moet dat actiecomité maar eerst gaan onderzoeken voor dat ze slogans naar buiten brengt. Frits Hovens PEEL EN MAAS on line http://www.tref.nl/ Peel&Maas/tpkrant Pvp'er neemt afscheid van VvGI Lia van Muijen uit Roermond nam woensdag afscheid als patiëntenvertrouwenspersoon (pvp) van het Vincent van Gogh Instituut in Venray, locatie Noordsingel. Bijna vijf jaar lang behartigde zij de belangen van psychiatrische patiënten. Ze luis terde naar hun klachten en wees hen op hun rechten. "Een pvp'er werkt altijd onafhankelijk van de zorginstelling en behartigt enkel en alleen de belangen van de patiënt", aldus Van Muijen. die haar werk als pvp'er in 's- Hertogenbosch gaat voortzetten. Lia van Muijen werkte twee dagen per week als pvp'er in Venray, de overige werkdagen was ze in dezelfde functie actief in de psy chiatrische instelling Welterhof in Heerlen, waar ze inmiddels ook afscheid heeft genomen. VREEMDE EEND "Als pvp'er mag je hooguit zeven jaar op dezelfde plek werken", begint Van Muijen. "Als je te lang binnen dezelfde instelling actief bent, bestaat namelijk het gevaar, dat je de belangen van de patiënt niet goed genoeg blijft behartigen. Je mag geen al te grote binding krij gen met het behandel ingsteam of de directie van de instelling waar je werkt." Van Muijen geeft hiermee duide lijk aan wat haar positie is binnen een psychiatrische instelling, zoals het Vincent van Gogh Instituut. "In Nederland werken 46 pvp'ers, die allemaal in dienst zijn van de Stichting Patiëntenvertrouwenspersoon Geestelijke Gezondheidszorg in Utrecht. Dat is onze werkgever. Binnen het instituut waar je werkt ben je volledig onafhankelijk in die zin dat je enkel en alleen voor de belangen van de patiënt opkomt. Dat kan ooit inhouden dat je iets moet doen waar je persoonlijk niet voor de volle honderd procent ach ter staat. Waar het echter om gaat is dat je opkomt voor de rechten van de patiënt en toetst of bepaalde klachten in strijd zijn met de wet. Dat betekent datje als pvp'er binnen een psychiatrisch ziekenhuis in feite een vreemde eend in de bijt bent. Je werkt helemaal alleen en hebt strikt gezien dan ook geen collega's. Als ik in mijn werk op problemen stuit, kan ik enkel en alleen terugvallen op de stichting, waar ik voor werk. Een keer per drie weken komen alle pvp'ers in Utrecht bij elkaar, waar ze feedback krijgen en worden geïnfor meerd over de laatste ontwikkelin gen op hun vakgebied. Het Vincent van Gogh Instituut neemt binnen de stichting eigenlijk een uitzonde ringspositie in. omdat er binnen het instituut twee pvp'ers werkzaam zijn. Een op de locatie Noordsingel (St. Anna), de ander aan de Stationsweg (Servaas). De situatie op deze twee locaties zijn echter heel verschillend, waardoor ik in de PEEL EN MAAS WEEKBLAD praktijk niet echt veel met mijn col lega heb kunnen overleggen." NIET KLAGEN MAAR DRAGEN Van Muijen kijkt met veel plezier terug op de tijd die ze in Venray heeft gewerkt. "Het persoonlijk con tact met de cliënten was erg boei end. Bovendien hebben medewer kers van het Vincent van Gogh Instituut me op geen enkele manier tegengewerkt. Als een cliënt zelf niet in staat was om een vraag of klacht te uiten, werd ik op mijn ver zoek door medewerkers benaderd, die namens een cliënt een afspraak maakten. Ik kijk terug op een perio de waarin het werk van de patiën tenvertrouwenspersoon duidelijk om afstemming vroeg op de speci fieke cliëntengroep van deze locatie. Mijn ervaring is dat de meeste oude re bewoners en cliënten zich niet zo snel met een klacht tot de pvp'er wenden. Zij hebben meer de menta liteit van 'niet klagen maar dragen'. Wel blijkt dat veel ouderen niet langs de formele weg een klacht indienen: ze hebben vaak meer behoefte aan een vertrouwelijk gesprek, waarin ze kunnen pralen over datgene wal ze echt bezig houdt." Volgens Van Muijen was haar rol als pvp'er op de locatie Noordsingel een andere dan die van haar collega op de locatie Stationsweg. "Aan de Stationsweg zitten meer jongeren, die de pvp'er over het algemeen beschouwen als iemand waar je een specifieke klacht kunt indienen." Gemiddeld genomen nam Van Muijen op de locatie Noordsingel zo'n acht mensen per dag in vertrou wen. "Ik werkte twee dagen per week in Venray. wat eigenlijk voor één pvp'er te weinig is om de belan gen van alle cliënten zo optimaal mogelijk te behartigen." ONRUST Tot slot wijst Van Muijen op de onrust die onder de bewoners van het Vincent van Gogh Instituut., locatie Noordsingel is ontstaan als; gevolg van de verhuisplannen. "St. Anna zou in het jaar 2000 leeg moe ten zijn. Toch lijkt iedereen langza merhand te wennen aan de verhuis plannen. die steeds weer uitgesteld worden. Maar schijn bedriegt. Ik wens alle bewoners en cliënten dan ook een goed verblijf toe. Voor nu en in de toekomst." 9 KEUKENINRICHTING (0478) 539020 op afspraak, ook 's avonds Stayerhofweg 2b Wanssum VELTUM Deze maand wordt er in Veltum (gedeelte gelegen tussen de Langstraat, Weg in den Berg, Kempweg en Westsingel door leden van DOS Venray op donderdag 27 augustus en oud papier opgehaald. Dus niet zoals gebruikelijk op vrij dag; dit vanwege de Ronde van Nederland die dan Venray aandoet Graag het papier op die donder dag om 13.00 uur gebundeld aan de straatkant gereed te zetten. PEEL EN MAAS '11 abonnement waard Industrieterrein de Hulst Tel. 0478-581486 Zonwering-Rolluiken-Roldeuren-Garagedeuren-Hordeuren-Rolhekken ONDERHOUD - REPARATIE - RENOVATIE

Peel en Maas | 1998 | | pagina 5