na Hoezo is het tijd voor pensioen? EN BUITEN- 'De Hakkespits' houdt Venrayse folklore levend Schouwburg krijgt vorm REGIOKALENDER y3i *-■ m Inzameling zonnebrillen voor India ZONWERINGEN U zorgt dat de bank perfect in balans is. peel en maas donderdag 20 augustus 1998 - Pagina 3 STATIONSWEG 13 VENRAY TEL. 0478-515010 Peel en Maas is een blad dat zich richt op Venray en directe omgeving. We willen onze lezers echter ook de activiteiten die elders in de regio plaatsvinden niet onthouden. Daarom is er de Peel en Maas Regiokalender. Daarin vindt u een korte opsomming van evenementen en activiteiten uit een wijdere regio, waaraan wij in onze redactionele kolom men geen uitgebreide aandacht kunnen schenken. Zaterdag 22 augustus: Op het terrein Hollevoort op de weg Bakel-Deurne vinden de inmiddels tra ditionele internationale A-divisie truck- en tractor pullingwedstrijden plaats. Topteams uit heel Europa binden vanaf 17.00 uur de strijd met elkaar aan. Zaterdag 22 en zondag 23 augustus: De Kasteeltuinen in Areen staan in het teken van de zesde Nederlandse Koi- Het wordt opnieuw een internationale show met circa 50 exposanten uit Nederland, België, Duitsland, Engeland, Japan en Amerika. Zij zullen hun Koi. de gekleurde Japanse karper, en verante vijvermaterialen exposeren en verko pen. De Kasteeltuinen zijn open van 10.00 tot 18.00 uur. Zaterdag 22 en zondag 23 augustus: Internationaal straattheater en veel muziek. Dat zijn de ingrediënten van de Sèrumse Fiste in Sevenum. Op het programma staan onder andere optredens van Chantilly Lace, het Tupperware Trio, de Heger-Walter band en de Happy Tunes. Zondag 23 augustus: In en rond de gebouwen van museum De Wieger in Deurne vindt het festival 'Voorbij achteraf' plaats. Van 11.00 tot 19.00 uur kunt u genieten van een cul turele manifestatie met een aaneenschakeling van muziek, acrobatiek, jeugd theater en beeldende kunst. Zondag 23 augustus: Jan Jeurissen demonstreert in Strèekboerderij De Locht in Melderslo het oude ambacht manden vlechten. Tevens is nog de tentoonstelling 'De Zaaier' te bewonderen. PEEL EN MAAS Nieuwsblad voor Venray en omstreken Grotestraat 68 5801 BH Venray Postbus 1 5800 AA Venray Tel. 0478-582727 Fax 0478-510916 e-mail: peelenm@tref.nl Redaktie Henk Lammen Christ van den Munckhof Bas Poell Bezorging Donderdagmiddag/avond Bezorgklachten Op bovenstaand adres. Ttelefonisch, uitsluitend tot vrijdag 17.00 uur. Nabezorging gebeurt tot uiterlijk dit tijdstip. Advertentietarieven: Op aanvraag verkrijgbaar. Aanleveren advertenties: Uiterlijk woensdag 10.00 uur. Aanleveren kopij: Sport- en verenigingsnieuws tot uiterlijk dinsdag 10.00 uur. Medewerker Planning Control m/v Betrokkenheid bij klanten is kenmer kend voor de Rabobank Venray- Oostrum. We helpen hen streven naar een solide financiële basis, zodat ze hun ambities kunnen reali seren. Voorwaarde is natuurlijk dat de bank er zelf goed voor staat. Dat is gezien onze coöperatieve struc tuur, ook weer van belang voor klan ten. Ook in een interne gerichte functie als medewerker Planning Control benr u indirect betrokken bij het wel en wee van onze klanten en Rabobank Venray-Oostrum volgt u wat er in ons werkgebied gebeurt. Uw inbreng in ons team is primair financieel-economische des kundigheid, zodat het beheer van de financiële administratie bij u in goede handen is. Naast het samen stellen van de verschillende periodie ke cijfers, heeft u een neus voor financiële informatie, beschikt over up-to-date gegevens en signaleert afwijkingen en discrepanties direct. U bent een kritische, deskundige gesprekspartner, komt met toegan kelijke rapportages en kunt desge vraagd een heldere toelichting geven. Zodat tijdig de financiële positie van de bank gestuurd kan worden. In de Rabobankorganisatie is samenwer king ook intern een essentieel element. Dat heeft z'n weerslag in de manier waarop u met collega's omgaat. Voor wat betreft uw oplei ding denken we aan een hbo-oplei- ding in een financieel-economische richting. Ervaring is nier noodzake lijk. Wel moet u de capaciteiten hebben om zich te ontwikkelen als de deskundige zoals hierboven is omschreven. De Rabobank biedt u uitstekende faciliteiten om uw vak kennis verder te verbreden en te ver diepen. Daarmee ligt er een mooie uitgangspositie voor verdere groei. Heeft u interesse voor een sleutelrol in de financieel-economische infor matievoorziening bij onze bank? Voor meer informatie kunt u contact opnemen met de heer A.J. Kuiper, (0478) 53 02 68. Stuur uw sollicitatie met c.v. naar Rabobank Venray-Oostrum, ter attentie van de heer L.M.A.E. Moers, directeur, Postbus 64, 5800 AB Venray. Q /tyettcUt Venrayse dansgroep naar nationale klederdrachtendag ZONDAGSDIENST HUISARTSEN Weekenddienst voor de patiënten van R. Bruins. B. van Casteren-van Gils. R.E. Gabeler. H. Sfhraven, F. Schmeetz, M. van Tiel en J. Wittgen: M. van TIEL Stationsweg 15a, tel. 581465 Weekenddienst voor de patiënten van A. Coenen. P. Corver. P. Henkes, R. Keijzer, L. Keijzer-Bors. G. van Loon. E. de Muinck Keizer. M. Van Straaten. J. de Vocht: R. KEIJZER, tel. 0478-541777 Spreekuren van 10.00-11.00 en van 17.00-18.00 uur in het ziekenhuis Jacques D'Ancona, ook wel bekend door zijn opvallende bril monturen. heeft het startschot gege ven voor een unieke inzamelingsac tie door het schenken van de eerste zonnebril. Het gaal om de inzameling van oude zonnebrillen voor het UV-pro ject van Simavi en de Dr. Stanley Pearle Stiching in India, genaamd 'Social Change and Development'. Deze zonnebrillen zijn bedoeld voor Indiase arbeiders in de zoutindus- trie, die het zout van de zoutpannen schrapen. De arbeiders, waaronder vaak jonge kinderen, hebben veel last van oogproblemen. Dit komt onder andere door.de prikkelende zoutdampen en de UV-stralen van de zon. die weerkaatst worden op de eindeloze witte zoutvlakten. De komst van UV-bestendige zonne brillen moet dit probleem verzach ten. Jacques D'Ancona roept iedereen op om in kasten en laden te zoeken naar die oude. bestofte zonnebril. Lever deze bril in bij de dichts bij- zijnde Pearle Opticien (088-0125) zodat deze kan worden getest op 100% UV-bescherming. De Dr. Stanley Pearle Stichting zul alleen de goedgekeurde brillen schenken aan India. De rest gaat onder de stoomwals! Via Simavi komen alleen de goedgekeurde brillen bij de arbeiders in India terecht. De Pearle-filialen. onder andere in Venray. helpen mee aan deze actie om zo een steentje bij te dra gen aan het goede doel. Zij willen ook iedereen op een opvallende manier bewust maken van het belang van een goede UV-bescher- mende zonnebril. Dat is niet alleen belangrijk bij extreme omstandighe den, zoals in India, maar ook in Nederland. 'i De vraag of er nog zo iets bestaat als typische Venrayse I.folklore kan met een volmondig •:'ja' worden beantwoord. Dat is yde conclusie van een gesprek dat onze redactie voerde met Harry 'Linskens en Ans Versteegen, •respectievelijk kledingadviseur •en dansdocente bij de folkloristi sche dansgroep 'De Hakkespits' ►uit Venray. Elf dansparen, ondersteund ;door vijf muzikanten, houden de pure herinnering aan Venrayse dansen en klederdracht uit de periode 1880-1920 op voortreffe lijke wijze levend. t De folkloristische dansgroep ;-De Hakkespits', die 15 jaar tbestaat en is genoemd naar de •gelijknamige traditionele Venrayse 'dans. neemt op 29 augustus in Apeldoorn deel aan een groots opgezette nationale klederdrach tendag. "Een enorme eer omdat 'daar het neusje van de zalm op «folkloristisch gebied zijn opwach ting zal maken", vertelt Harry •Linskens (66). Hij ontwerpt de 'kleding, geeft professionele advie zen en is daarnaast ook nog een van de 22 dansers van De Hakkespits. Een pure vakman die urenlang kan vertellen over zijn passie en dat ook doet. "Er wordt te vaak ten onrechte gedacht dat er 'geen echte Venrayse folklore ;bestaat. Als je echter kijkt naar de klederdracht op Venrayse foto's uit het eind van de vorige eeuw, zie je dat dit wel het geval is. De dames dragen witte mutsen met witte lin- ten die naar achteren hangen tot op !de taille. Een klederdracht die je alleen maar in Venray zag. Let 'wel, de linten moeten achter op de rug hangen, want dat is het typi sche Venrayse eraan." Dat Linskens oog heeft voor 'detail, wordt duidelijk als je een blik werpt op de kleding die hij voor De Hakkespits heeft gemaakt. Alles tot in de puntjes afgewerkt, ■waarbij het authentieke karakter van de kleding zoveel mogelijk intact is gebleven. "Ik probeer altijd kleding te vinden, die vroe ger daadwerkelijk zijn gedragen. Als dat niet lukt, moet ik het namaken. Daarbij maak ik uitslui tend gebruik van zuivere stoffen, die zijn goedgekeurd door de Nederlandse Federatie voor 'Folkloristische Dansgroepen, Deze vraag wordt vaak aan ons gesteld. Vooral door jonge mensen. Het lijkt immers nog zo ver weg. Maar hoe gaat dat later, als u stopt met werken? Hebt u alles goed geregeld, of twijfelt u? Als u écht wilt weten hoe het zit met uw pensioen, maak dan een afspraak met een van onze financieel adviseurs. Vraag hem om een Rabobank Persoonlijk Financieel Advies®. Daarin brengt hij alle elementen van uw persoonlijke situatie in kaart. Samen met u wordt gekeken of het nodig is extra voorzieningen te treffen. U krijgt altijd een eerlijk en deskundig advies. Daar komt u verder mee. M Zeker weten! verzekeringen - financiële planning - beleggen - hypotheken - lenen - sparen Rabobank Venray-Oostrum Zevenrode tel.(0478)530216 tel.(0478)530453 peelmaas@tref.nl rabo1281@tref.nl Voor spoedeisende gevallen kunt u op de genoemde data bij de genoemde dokloren terecht: *s morgens van 10.00 tot 11.00 uur 's middags van 17.00 tot 18.00 uur ZIEKENVERVOER Tel. 077-3575757 ONGEVALLEN Tel. 112 WEEKEND- EN NACHTDIENST VENRAYSE APOTHEKEN ST. ODA Passage 1, tel. 581255 van vrijdagavond 18.00 uur tot vol gende week vrijdag. Openstelling: zaterdag van 10.00 tot 12.00 uur en van 17.00 tot 18.00 uur zondag van 10.00 tot 11.00 uur. Verder alleen voor spoedgevallen (via het nachtluikje) TANDARTSEN WEEKENDDIENST VENRAY-YSSELSTEYN Voor spoedeisende gevallen uitsluitend na telefonische afspraak neemt waar: S. BILLET, tel. 581458 WEEKENDDIENST DIERENARTSEN DIERENARTSENPRAKTIJK VENRAY Oude Oostrumseweg 26 tel. 581336 of 586457 E.M. Ruymbeek, J.M. van Winden. W.H. de Vocht. R.C. Goedegebuure, V. Geurts. R. Eelderink. G. Gelling en mevr. H. Loonen G. GELLING en mevr. H. LOONEN DIERENARTSENPRAKTIJK OOSTRUM W. LOONEN Mgr. Hanssenstraat 42. Oostrum tel. 582690 WEEKENDDIENST VERLOSKUNDIGEN voor de praktijken van mevr. Raaymakers, mevr. Van Eerten. mevr. V.d. Reis, mevr. Tiggeloven en mevr. Vermazeren A. RAAYMAKERS Horst, tel. 077-3981450 voortreffelijke wijze bezig zijn. Volgens Versteegen is folkoris- tisch dansen iets wat mensen pas op latere leeftijd gaan waarderen. "Als je in bejaardentehuizen optreedt, merk je dat de mensen de muziek herkennen en echt waarde ren. Je vindt in een gemiddelde folkloristische dansgroep dan ook weinig mensen die jonger dan 40 jaar zijn. Dat wil overigens niet zeggen dat deze danssoort minder zwaar is. Als je zoveel lagen kle ren over elkaar aan hebt. is het een hele opgave om goed te blijven bewegen." Op 29 augustus neemt De Hakkespits deel aan een groots opgezette klederdrachtendag in Apeldoorn. Een dag, die wordt afgesloten met een défilé van alle uitgenodigde groepen naar Paleis het Loo. Dit unieke evenement sluit aan bij een grote tententoon- stelling in het Historisch Museum Apeldoorn met streekdrachten uit de periode 1898-1998 uit de col lectie van koningin Wilhelmina. Volgens Versteegen is folkloris- tich dansen iets wat mensen pas op latere leeftijd gaan waarderen Nog anderhalve maand en dan worden alweer de eerste voorstellin gen in de vernieuwde schouwburg gegeven. Van buitenaf lijkt het alsof er nog zeer veel moet gebeuren en in zekere zin klopt dat ook wel. Toch is er tijdens de bouwvak doorgewerkt en zal komende week de voorgevel. dat het gezicht van de schouwburg moet worden, haar definitieve vorm krijgen. Inmiddels verloopt de kaartver koop naar verwachting en zijn al 38.000 kaarten verkocht. Wie nog een abonnement wil nemen kan dat tot 10 september doen. Men kan Dronken bestuurder Een 49-jarige man uit Venray werd op 15 augustus omstreeks 04.30 uur aangehouden op verden king van rijden onder invloed. De man reed vanaf een parkeerplaats de Deurneseweg in Heide op toen de politie hem aanhield. De man ver klaarde teveel te hebben gedronken. Omdat een blaasproef aan het poli tiebureau niet wilde lukken werd een bloedproef afgenomen. De man kreeg een proces verbaal en een rij verbod voor 10 uur. Ook bij Pearle in Venray INFORMATIECENTRUM GEES TELIJKE GEZONDHEIDS ZORG Tel. 0478-527066 maandag-donderdag 09.00-17.30 uur MELDPUNT VOOR HULP, ADVIES EN INFORMATIE Tel. 0478-584444 Bereikbaar elke werkdag van 9 tot 12 uur. Na genoemde tijd. tijdens feestdagen en weekend is het Meldpunt bereikbaar via hel ant woordapparaat. Aangesloten instellingen/organisa ties: Algemene Hulpdienst, Gehandicapten Platform Venray, Synthese - Instituut voor Zorg en Welzijn waarbij onze vereniging is aange sloten. Kunstvezels zijn dus uit den boze", aldus Linskens." De Hakkespits werd 15 jaar geleden opgericht door Ans Versteegen (51). De dansdocente, die van 1978 tot 1980 in Maastricht een kaderopleiding volksdans volgde, maakte tijdens haar studietijd een werkstuk over 'levende folklore'. "Ik wilde wel eens weten of er in Venray daad werkelijk geen folklore meer bestond, zoals werd beweerd. Uit veldonderzoek, wat ik ondermeer in Merselo uitvoerde, bleek dat er folklore in overvloed was. Mensen die in het begin van deze eeuw waren opgegroeid, hebben voor mij liedjes gezongen en gedanst op Venrayse muziek uit die tijd. Dat was dus het bewijs dat Venray wel degelijk folklore heeft." De leden van De Hakkespits komen een keer in de twee weken bij elkaar in de Kiosk in het Brukske om te repeteren. Gedurende het hele jaar verzorgt de groep uitvoeringen. Versteegen: "Vorig jaar hebben we 34 keer opgetreden in de regio en daarbui ten. Aan de reacties die we iedere keer weer krijgen, blijkt dat we op daarvoor aan de achterzijde van de Schouwburg in De Bleek (lussen Top Sox en Evoi) terecht bij de tijde lijke balie van de schouwburg. Programmaboekjes en theaterkran ten zijn nog volop te verkrijgen bij de Rabobanken, de bibliotheek en de VVV. WEEKDIENST VERLOSKUNDIGEN De weekdienst van de praktijk van mevr. Van Eerten, mevr. V.d. Reis en mevr. Tiggeloven worden vanaf maandag 8 uur tot vrijdag 12 uur waargenomen door: T. TIGGELOVEN Blauwververstraat 30, tel. 582411 Afspraken maken 's middaas tussen 18.00 en 19.00 uur, tel. 0478-513727

Peel en Maas | 1998 | | pagina 3