prInt prInt Historische straatnamen in het centrum van Venray Jongere garde ontdekt het Venrayse vastelaoveslied Varkens komen om bij brand Venrayse flats krijgen ondergrondse afvalcontainers INTERNETTEN Imkers Regio Venray houdt Bijenwacht UW formaat AO (840x1190 mm) Ingezonden Trefpunt Access PEEL EN MAAS donderdag 30 juli 1998 - Pagina PE Overal waar mensen zich ver plaatsen over wegen of stralen, of zich daar vestigden, omstonden straatnamen. Sommigen denken dal er eerder een wegnaam wip dan een nederzetting, zo zou de Venray se 'Hoogh straete" van zeer oude datum zijn! Slraatnaamgeving is zo oud als de weg naar Rome. En om dicht hij huis te blijven: de weg naar Lull noemde men gewoon "Lullsche sieegh". Hel NS-stalion werd in 1883 gebouwd en dan pas komt de Stationsweg in beeld. In Nederlandse steden zijn oude straatnamen dikwijls gehandhaafd zoals de bewoners ze zelf bedacht hadden. In de I9e eeuw komt daar de klad in. Overheden gaan er zich mee bemoeien. De Venray se Steenstraal werd onder Napoleon 'la rue Grande", in de Belgische perio de 1830-1839) 'de Kerkstraat', om uiteindelijk in goed Venrays als de "Groeëte straot" door het leven te gaan. De Gemeentewet van 1831 gaf de gemeenteraden de bevoegdheid tot hel vaststellen van straatnamen. Pas in I92I stelde Venray orde op zaken en werden stralen, wijken en huizen van namen, letters en cijfers voor zien. Hel centrum kreeg toen straat naamborden. Het is opvallend dal in Venray de meeste historische namen verdwe nen zijn. De Hoenderstraat en de Langstraat zijn wel van zeer oude signatuur. In het navolgende overzicht beperken we ons tot de oude namen die het centrum van Venray vroeger kende. We plaatsen ze in volgorde van de historische naam met de spelling zoals ze in 17e eeuwse bronnen vermeld slaan en de heden daagse nieuwe naam. Wijde of Wijhe steegh - Leunseweg. Deze weg werd later ook wel als 'Lonense wijde sieegh" beschreven. Alle uitvalswegen waren vroeger even breed. Onduidelijk is of er een relatie gelegd kan worden met het weide gebied Wieenten noorden van Leunen. Hoogh straete - Patersstraat. Een naam die iels zegt over reliëf en ligging. Het is het hoogste gedeelte van het dorpscentrum. In de tweede helft van de 17e eeuw zien we de vermelding 'Sandlackerse hoogh straete'. Onder Napoleon wordt hel 'la rue des Pêrcs'. Draeier wech - Poststraat. Het zuidelijke gedeelte van de Julianasingel hoorde ook tol de Draeier wech. In hel woord drael zit de betekenis van "rond". Het aan grenzende gebied werd hel 'Ronde veld" genoemd. Sandtacker - Henseniusplein. Dit plein is hel meest aan naamswij ziging onderhevig geweest. De oud ste namen zijn 'Sandtacker en Verekens merekt'. In de noordóost- hoek lag de 'Sandls koel'. De Leeuwstraal en de Henseniusstraat zijn jonge namen. De oorspronkelij ke merovingisehe driehoek droeg de naam 'Sandtacker'. Met de bebou wing in de zuidpunt kreeg het plein de vorm van een trapezium. Steen straete en Hoff Grotestraat. Het zuidelijke gedeel te tot de Borggraef werd ook de 'Sandlackerse steen straete' genoemd. Hel noordelijke brede gedeelte van de Grotestraat was hel 'Hoff'. Hel plein dal direct aan het Raadhuis grensde (het Hoff) heeft hier de betekenis van 'voorplein'. Het is de straat die ooit de eerste en lang de enige bekeide straat van Venray was. Clein straetien - Schouten- straatje. Dit tussenstraatje werd ook 'Steeghsken' genoemd en in de ti jd van de huisarts Rousseau 1840- 1895was de naam 'dokter Rousseauslrötje' gangbaar. Hij bewoonde het hoekpand aan de Grotestraat.Velt wech Wilhelminastraat. De weg naar hel Venrays veld dal in de 12e en 13e eeuw in ontginning genomen werd. een relict uit het agrarisch verleden. Veld (l'uelda) betekende oorspron kelijk open woeste grond. Aen gen Eyndt - Raadhuis straat. Ouderen herinneren zich deze weg als de Maashese weg. Vrijwel onbekend is dal de vroe- geeuwse weg naar Maashees echter via Landweer) - Boshuizen en dwars door de Geysterse bossen bij de Campagne in Maashees uitkwam. Weedomsen voetpadt - Kerk- pad. Het pad dat naar de 'Weem' (gew ijd bezit van de pastoor of pas torie) leidde, waarvan het laatste gedeelte, bekend als het 'Laantje van de Deken' helemaal verdwenen is door de uitbreiding van het oude kerkhof. Mleulcn straete - Hoenderstraat. De Hoenderstraat met de vroegste vermelding in 1514 (Honderstract) is een van de oudste straten van Venray. Een 'honder' is mogelijk een oude landmaat. Hel was levens de straat naar de Bossche molen en in de 17e en 18e eeuw ook als 'Meulen straete' bekend. Dornevennekens straete Vrijdagochtend zijn bi j een brand in een bedrijf aan de Steegse Peelwcg in Leunen 35 zeugen en een aantal jonge biggen om het leven gekomen. De politie gaat ervan uit dat het vuur niet is aange stoken maar dat er sprake is geweest van een technische storing. Rond 05.45 uur werd de eigenaar van de stal gewaarschuwd door een buurtbewoner die rookontwikke- linti boven de stal had gezien. De brandweer, die met drie wagens uit rukte. had het vuur snel onder con trole. Doordat de verschillende gedeeltes van de stal door middel van muren van elkaar zijn geschei den kon worden voorkomen dat de hele stal uitbrandde. De omgeko men dieren werden met behulp van een kraan via het dak uit de stal gehaald. Hoe groot de schade is. is nog niet bekend. Centrum Venray op Trancholkaart 1X20 Schoolstraat. Genoemd naar een vennetje dat zoals het Biezevenneken en het Liseven een begroeiingsnaam is. Dit vennetje lag ongeveer ter hoogte van hel water- kunstwerk van Peter van den Berk in de Bleek. Merekt plaetse - Grotemarkt. Omdat het 'Hoff' en de Grotemarkt naadloos in elkaar overgaan en men op enig moment niet meer de wer kelijke betekenins van het woord 'hof' kende, zien we meerdere malen de vermelding 'Merekt plaet se of Hoff". De Hofstraat voert naar het 'Hoff'. de Marktstraat naar de markt. Lullsche steegh - Stationsweg. De Lullsche steegh en nu ook de Stationsweg zijn bij uitstek oriënte rende benamingen. Lull of Halfweg hoorde vroeger tot de Heerlijkheid Oostrum en Spraeland. De historische straatnamen van Venray zijn een weerspiegeling van hei topografisch verledenen als bescheiden geschiedkundige monu menten verdienen zij een plaats in onze herinnering. De kring Venray van het Geschied- en Oudheidkundig Genootschap (LGOG) publiceerde een artikel over de 17e eeuwse straatnamen in hel jaarboek van 1994. Gérard Lucassen Poesjes gevonden Langs de Loobeek in de Spurkt werd dinsdagmorgen door een poli tieman een transportkooitje aange troffen met daarin twee jonge katjes. De diertjes zijn naar het asiel gebracht. De politie was bezig met een milieucontrole in het buitenge bied. Langs de Loobeek in de buurt van de aansluiting met de rioolzui- verings-waterlossing trof hij een kattentransportkooi aan. met daarin de twee diertjes. Het deurtje van de kooi stond open. maar de twee onge veer 10 weken oude lapjeskatten zaten er nog in. Later op de dag werden nog een zwart/witte moederpoes en twee lapjeskittens in een transporlkooi aangetroffen op industrieterrein Smaklerheidc Volgens de asiel houdster zou hel om hetzelfde nest kunnen gaan. Zoals ieder jaar. zal ook dit jaar weer een Bijenwacht paraat zijn om. indien dit mogelijk is. overlast van bijenzwermen, wespennesten en hommelnesten bij de burgers te ver helpen. Hiervoor is een vergoeding verschuldigd. Bijenzwermen wor den gratis weggehaald. Beschikbaar zijn: Venray en Leunen: Ad v. Meurs. tel. 512537. Venray: Tejo Ketelaar, lel. 582317. Oostrum: Wim Jacobs, lel. 585652. Ysselsteyn: Piel Michels. tel. 0493- 529511 PEEL EN MAAS WEEKBLAD 21 Inzendingen voor liedjesfestival De Piëlhaas Het liedjesfestival van vastelao- vesvereniging De Piëlhaas kent een record aantal inzendingen: 21. Afgelopen zondag was de laat ste dag waarop kon worden inge schreven voor dit festival, waar van de grote finale op zaterdag 26 september plaatsvindt. Het is alweer een jaar of tien gele den dat het licdjesfestival mocht rekenen op een dergelijke grote belangstelling van tekstschrijvers en uitvoerende artiesten. Sinds een jaar of drie stijgt het aantal deelnemers weer gestaag: van II in 1995. 13 in 1996. 18 in 1997 en nu dus 21. "Een verheugende ontwikkeling. De ten dens is dal er ook steeds meer jon gere tekstschrijvers en artiesten het Venrayse carnavalslied nieuw leven inblazen. Met mijn 51 jaar behoor ik tot de oudere generatie deelnemers", zegt Ad van Zwol. vice-voorz.itter van de Kemissie Liedje van De Piëlhaas en tevens een van de deel nemers. Driejaar geleden onderging de kemissie enkele mutaties en werd ook de opzet veranderd. Er werd gekozen voor een meer persoonlijke benadering. Een opzet die haar vruchten begint af te werpen. Van Zwol: "Het punt is dat er altijd genoeg animo is geweest om deel te nemen. Maar een tekstschrijver had vaak moeite om een uitvoerend artiest of muzikanten te vinden, of andersom. Wij helpen de laatste jaren een handje door tekstschrij vers. muzikanten en zangers en zan geressen bij elkaar te brengen. Dat werkt prima. Hel enthousiasme straalt ook van de deelnemers af. Voor ons een bevestiging dal we op de goede weg zijn." Gouwe ouwe Natuurlijk zijn er ook dit jaar de bekende namen zoals Milton Cavis en Walter Stappers. Maar ook nieu we namen hebben zich aangediend. Caravan uitgebrand Donderdagnacht is aan de Fagotstraat een caravan uitgebrand. Getuigen zagen rond een uur vlam men uil de caravan komen. De 46- jarige eigenaar was inmiddels wak ker geworden en begon meteen met blussen. De brandweer hoefde hier door slechts na te blussen. Hoe groot de schade is. is niet bekend. De familie is extra gedupeerd omdat zij maandag met de caravan op vakantie wilde gaan. Gewonde bij bedrijfs ongeval Bij een kwekerij aan de Graafseboswcg in Hegelsom is zaterdag tegen de middag een 47- jarige man uil Leunen gewond geraakt. Hel slachtoffer werd in de kas aangereden door een heftruck, die werd bestuurd door een 34-jari- ge collega uit America. De Leunenaar kwam ongelukkig ten val en brak zijn heup. Hij is opgenomen in hel ziekenhuis. voor al uw kopieer- en drukwerk Kleurkopieën op A4 en A3 Zwart/wit kopieën tot en vooral Patersstraat 26b tel. 513102 fax 514184 Aan het tekstschrijversfront zijn dat bijvoorbeeld Angelique Lemmcns en Fun Sijbers. de laatste is tekstu eel zelfs verantwoorlijk voor vier inzendingen. Eefke en Hanneke op den Buysch hebben zelfs alles in eigen hand gehouden. Tekst en muziek van 'Lang nie gezien' komen voor rekening van Eefke en Hanneke. terwijl zij er maar meteen voor hebben gekozen om het liedje zelf te zingen. Vers bloed dus in 't Rooy. De 21 inzendingen werken eind augustus een voorselectie af. de beste 11 lied jes gaan naar de grote finale. De beste vier inzendingen worden weer op een cd vastgelegd. Dal gebeurt opnieuw in de muzickstudio van Jan Theelen in Munslergeleen. Op de geluidsdrager komen ook opnieuw acht nooit eerder op cd uitgebrachte "gouwe ouwe' te staan, Ad van Zwol: "we merken dat die formule bij hel publiek aanslaat. En de naam Jan Theelen staat uiteraard garant voor kwaliteit. Hij is een grootheid op zijn gebied." PEEL EN MAAS 'n abonnement waard art on Venrayse beroofd Een 55-jarige Venrayse is woen dagmiddag op de Veltumse Kleffei van haar handtas beroofd vrouw werd door twee jongci voorbijgefietst, waarbij een van he de tas uil hel fietsmandje weggris met daarin diverse boodschappei haar beurs, een bankpasje en ec sleutelbos. De daders zijn ongevet 14 jaar oud. Een van de twee ha kort. donkerblond haar: de ande droeg een petje. Brandstichting Onbekenden hebben zaterdag morgen om 05.00 uur op De Goude Leeuw in Venray brandgestichl int een stapel kranten. Een bcwone ontdekte het vuur en doofde dat vei volgens met enkele emmers wale De muur waar de kranten legen aa lagen werd zwart geblakerd. Pomp gestolen Uit een bassin aan de Metaal we is dinsdagnacht een enkele weke oude pomp gestolen, die een waard van ruim 2500 gulden heeft. De dader heelt een gedeelte va het hekwerk rond hel terrein moetc demonteren om bij het apparaat komen. De pomp. een zogenaamd klokpomp. hing in een put naast he bufferbassin. Nadat de slangen wei den afgekoppeld kon de pomp uil d pul worden gelrokken. Gemeente start proef met inzameling huisvuil Venrayse flatbewoners krijgen dit najaar de mogelijkheid om hun huisvuil tegen betaling te deponeren in ondergrondse afvalcontainers. Het gaat hier om een experiment van de gemeente Venray, dat in eerste instantie bij vier of vijf flats in de praktijk zal worden gebracht. Als de proef slaagt, worden der gelijke containers voor de zomer van 1999 bij alle hoogbouwxom- plexen in Venray gerealiseerd. Met behulp van een pasje kunnen flatbewoners straks de ondergrond se afvalcontainer openen om er hun huisvuil in te gooien. Op deze manier wordt precies geregistreerd hoeveel huisvuil iedere bewoner deponeert. Hoe groter de hoeveel heid afval, hoe hoger de afval stoffenheffing. die de gemeente achteraf in rekening brengt. De nieuwe afvalcontainers zijl het gevolg van het diftar-systeen dat de gemeente Venray per I janti ari 1999 gaat invoeren. De bedoe ling is dat in de toekomst ooi ondergrondse afvalcontainers wor den geplaats in de kom en bijna alle kerkdorpen. Het zal hierbi gaan om containers voor glas. blik papieren textiel. Het afval word hierdoor steeds meer gescheidei aangeleverd. Op enkele locaties, ii het winkelcentrum in Land weert ei aan de Si. Antoniusstraat Venray-Zuid wordt momenteel gebruik gemaakt van ondergrondse afvalcontainers. Een onderzoeksbureau momenteel aan het bekijken hoe Venray de ondergrondse inzame ling van afval hel beste vorm ka geven, de resultaten van dit onder zoek worden in september wacht. Via deze weg wil ik graag reageren op uw artikel in Peel en Maas van donderdag 23 juli 1998 en het bericht op de door u verzorgde kabelkrant betreffende de schriftelijke enquête onder 600 bewoners van Venray over hun mening over de gemeentekrant en de daarna loskomende reacties. De inwoners van Venray kunnen voor lokale informatie putten uit een groot aantal nieuwsbronnen. Peel en Maas wordt door de inwo ners het best gewaardeerd en het best gelezen en daar wordt trots melding van gemaakt zowel op de kabelkrant als in de Peel en Maas en terecht, daar mag jc trots op zijn. Maar hoe er door de redactie geschreven wordt over de andere nieuwsbronnen daar heb ik mijn bedenkingen bij, vooral de lokale omroep wordt zowel door u als door de burgemeester omschreven als een te verwaarlozen nieuws bron. Uit de enquête blijkt dal het waarderingscijfer voor de gemeen tekrant 6.7. de omroep scoort 6.5 en dat is volgens uw redactie "rond uit slecht', dan vraag ik mij af is dat dan zo slecht. Ook blijken de kijkcijfers van de omroep zeer slecht te zijn. daar moet zeker een vraagteken bij gezet worden, want zoals ik mij heb laten vertellen verzorgt uw lokale omroep geen tv-uitzendingen. De 23voor de lokale omroep is zo slecht volgens burgemeester en col lege. dat deze afzien van een eigen programma op de lokale omroep, pas bij 50% komt de omroep weer in aanmerking. Als medewerker van een lokale omroep in het noorden van het land (op vakantie in uw mooie provincie) kan ik verzekeren dat dit nooit zal lukken. Met deze 23% scoort uw lokale omroep zeer goed. vooral als je landelijke cijfers gaat bekijken. Een organisatie als een lokale omroep bestaat veelal uit vrijwilligers (en zoals ik begrepen heb van de gemeente uw lokale omroep ook) dan moet.ik zeggen dat dit zeer knap is. daar alle andere nieuwsvoorzieningen bestaan uit beroeps, dus betaalde krachten. Dus om met de woorden van uw bur gemeester te besluiten 'mooie cijfers waar uw lokale omroep trots op mag zijn'. Dhr. V.d. Berk. Ja, stuur mij de gratis CD-rom zodat ik twee weken gratis* kan internetten naam: adres: postcode- telefoon: e-mailadres: woonplaats: TrefPunt Peel&Maas Tref.nl TrefPunt. vertrouwd terrein op Internet Trefpunt Peel en Maas is een initiatief van de lokale banken en van den Munckhof b.v. en beslis dan over een abonnement op Stuur onderstaande hon jjL JjjL -zJaB op naar yïV Rabobank Venray-Oostrum, Antwoordnummer 1001, 580-0 VB Venray of haal de start CD-rom bij uw eigen Rabobank. zwart-wit kopieën kleurkopieën vergroten* verkleinen inbinden boekbinden ringbanden spiraliseren plastificeren thermisch lijmen in omslag boren rillen snijden stanzen slitten perforeren vouwen nieten nummeren faxservice

Peel en Maas | 1998 | | pagina 10