Dit is een stimulans om mijn werk voort te zetten" PEEL EN MAAS J Voor de laatste keer het sein 'brand meester' Gemeente wil overzicht van werkzaamheden pastoors 10.000 Gulden voor De Wis Schoolkinderen Meerlo-Wanssum naar Afrika-museum Geslaagde kinder kennis WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMGEVING )ierenbescherming Venray zoekt organisatoren Kids For Animals Nieuwe eigenaar manege Sonwil Boek over industriële samenwerking Graszoden-Kweekbedrijf DIRECT GAZON v.o.f. Bloemenactie Jacqueline Eibers (55) is afgelo- en vrijdag benoemd tot Lid in de rde van Oranje Nassau. Zij reeg de versierselen behorende ij deze koninklijke onderschei ing opgespeld door loco-burge- leester Jan Driessen. Dat gebeur- tijdens een bijeenkomst van it Katholiek Vrouwen Gilde. Als stra verrassing stelde Driessen amens het college van B&W een edrag van 4000 gulden beschik- aar aan de Stichting Venray- ivinolandia voor sponsoring van 511 te bouwen huis in de fenraystraat' in Divinolandia de linias, de woon- en werkomge- ing van Jacqueline Eibers. Jacqueline Eibers was blij verrast iet de koninklijke onderscheiding: lit had ik nooit verwacht", zei ze gelopen vrijdag. "Het is een ont wende stimulans om mijn werk oort te blijven zetten." Familie, rienden, bekenden en al die ande- n die Jacqueline Eibers en haar ojecten in Brazilië een warm hart «dragen, waren naar het Theehuis het Odapark gekomen om haar te liciteren. Eibers heeft sinds 1964 •li cruciale bijdrage geleverd aan sociale ontwikkeling van ivinolandia de Minas, een dorp liegen in de binnenlanden van razilië (7500 inwoners) en aan het elzijn van de burgers in deze raziliaanse gemeente. Hiermee :eft zij de taak van wijlen haar ;eroom pater Hendriks overgeno- en, uitgebreid en gemoderniseerd, aar inspanningen liggen op het :bied van ouderenhuisvesting, :zondheidszorg, kinderopvang, iciale woningbouw, schoonwater- oorziening, opzet bevolkingsadmi- istratie en verbouwing ziekenhuis, etrokkene heeft daarmee werk- lamheden verricht met een bijzon- ;re waarde voor de lokale gemeen- Koninklijke onderscheiding voor Jacqueline Eibers Wethouder Driessen speldt de Koninklijke Onderscheiding op het revers van Jacqueline Eibers schap en is daarom benoemd tot ere burger van Divinolandia. Verder is zij sinds 1987 aanspreekpunt voor de Stichting Venray-Divinolandia die in dat jaar werd opgericht. 'VENRAY-STRAAT' De gemeente Venray heeft sinds 1987 het project Divinolandia vier jaar lang jaarlijks ondersteund met een bedrag van 25.000 gulden. Sinds 1991 krijgt de stichting ieder jaar 10.000 gulden van de gemeen te. De Stichting Venray- Divinolandia heeft mede dankzij de gemeentelijke steun en fondsenwer ving bij derden bewezen in staat te zijn haar activiteiten te continueren. In het kader van de bezuinigings operatie KEERpunt krijgt Divinolandia nu geen jaarlijkse bij drage meer. Op dit moment is de stichting bezig met de realisatie van een 'Venray-straat' in Divinolandia en worden er sponsors gezocht die een huisje in deze straat willen bekostigen. Er is plaats voor 28 een voudige stenen huisjes die 4000 gul den per stuk kosten. Voor 20 huisjes zijn inmiddels sponsors gevonden. "Ondanks het stopzetten van de gemeentelijke subsidie heeft de gemeente de financiële ruimte gevonden ook een huisje in de 'Venray-straat' te sponsoren, omdat het van mening is dat een huisje van de gemeente Venray niet mag ont breken in een 'Venray-straat'", aldus loco-burgemeester Jan Driessen vrijdagmiddag in het Theehuis. DONDERDAG 25 JUNI 1998 - NR. 26 HONDERD NEGENTIENDE JAARGANG Het Juliana Welzijn Fonds heeft aan Stichting Jeugd- en Gemeenschapshuis De Wis in Oirlo een bedrag van 10.000 gulden toe gekend. Het is een bijdrage in de kosten van de verbouwing van de kelder. Stichting Jeugd Ontspan- nings Clubs Vierlingsbeek-Groe ningen kan een bijdrage van 2500 gulden in de kosten van een kamp- week op boerderij De Beukenhof tegemoet zien. Het Juliana Welzijn Fonds ondersteunt projecten die mensen betrekken bij hun eigen omgeving. Voorbeelden zijn buurt vereniging. sociëteiten van ouderen, dorpshuizen, buurt- en wijkcentra, projecten met en voor buitenlanders en buurtprojecten. Het fonds vers trekt jaarlijks voor in totaal zo'n 20 miljoen gulden. Pastoors moeten maatschappelijk werk verantwoorden Pastoors, priesters en imams in Venray moeten voortaan ieder jaar hun maatschappelijke activi teiten aan de gemeente verant woorden. Alleen dan blijven ze in aanmerking komen voor gemeen telijke subsidie. Het besluit vloeit voort uit de bezuinigingsoperatie KEERpunt. De ongeveer 15 geestelijke bedie naren in de gemeente Venray dienen vNiëYeis Eindstraat 12, tel. 581553 gratis parkeren voor de deur een nieuwe kijk op deuren, serres, kozijnen en dakkapellen Steeds meer mensen kiezen voor aluminium ot kunststof als het gaat om deuren, kozijnen, een dakkapel of een serre. Kunststof en aluminium hebben dan ook sterke troeven: duurzaam, onderhoudsarm, gemakkelijk schoon te maken en inbraak vertragend. Kofra biedt U de keuze uit vele kleuren en profielen. Natuurlijk: altijd van de beste kwaliteit en voor een redelijke prijs KOFRA I Venray Kempweg 35 5801 VL Venray Tel.: 0478 - 550967 mobiel: 06 - 51419976 De jeugdclub Kids For Animals in de dierenbescherming draait ndelijk op volle toeren. Kids For nimals organiseert zowel landelijk s regionaal activiteiten waarin ileraard dieren centraal staan, ugdleden krijgen eens per twee aanden een kleurrijk clubblad uisgestuurd en wekleijks is er het ids For Animals-programma op de levisie. Een belangrijk doel van de ganisatie is om kinderen op een uke en creatieve manier,mensen te ren respect te hebben voor dieren, iden van Kids For Animals zijn ilomatisch aangesloten bij de Kids ir Animals-club in de regio. De deling wil de activiteiten van de ab fors uitbreiden en is daarom op iek naar actieve mensen die het Buizerd gered Door de goede zorg van een die- "liefhebber is een jonge buizerd n de dood gered. De roofvogel, door onbekende reden gewond geraakt, werd aan de lijsterseweg aangetroffen en ver- Igens naar het dierenopvangcen- n in Merselo gebracht. Wanneer arme dier weer op krachten is komen, zal hij in de vrije natuur arden uitgezet. leuk vinden om te organiseren en graag met kinderen omgaan. Uiteraard zullen alle kosten worden vergoed. Organisatoren die meer willen weten over deze interessante uitda ging kunnen contact opnemen met de dierenbescherming afdeling Venray e.o.: 0478-546666. Toon Vissers uit Horst/America is de nieuwe eigenaar van paarden- sportcentrum Sonwil in Ysselsteyn. Vissers is de opvolger van de fami lie Van den Elzen-Van Roon die vanwege gezondheidsproblemen gestopt is. Het paardensportcentrum wordt overigens voortgezet onder dezelfde naam Sonwil en ook het telefoonnummer blijft gehandhaafd. Alle ruiter- en ponyclubs en alle andere verenigingen blijven in Sonwil welkom. Onderbrandmeester Teng Manders neemt afscheid Afgelopen dinsdag werd Venraynaar Teng Manders door het voltallige college van burge meester en wethouders van Venray in het zonnetje gezet. De 60-jarige onderbrandmeester van de brandweer maakt na 37 jaar in dienst van de lokale overheid gebruik van de vervroegde uittre ding. Een bosje bloemen en een zilveren bijtje van de gemeente waren zijn deel. Op 1 augustus geeft hij voorde allerlaatste keer het sein 'brand meester'. Dan zit het er voor hem definitief op. Teng Manders trad in september 1961 in dienst van de gemeente Venray. Als medewerker van de dienst gemeentewerken bestond zijn taak voornamelijk uit het egaliseren van de zandwegen en terreinen in de gemeente. Bij toeval trad hij eind jaren 60 toe tot de rijen der vrijwilli ge brandweer. "Nee. het was niet de vervulling van een jongensdroom. Integendeel, ik werd gevraagd omdat ik het grote rijbewijs had. Vandaar dat ik bij de vrijwillige brandweer terechtkwam." In de jaren die daarop volgden werden zijn werkzaamheden bij de dienst gemeentewerken afgebouwd en werd Teng meer dan eens ingezet als vrijwillige brandweer. Acht jaar geleden stapte hij over naar de beroepsbrandweer. Het grootste deel van z'n werkuren besteedt hij sinds dien aan het onderhoud en het con troleren van de 75 brandweerputten en 1800 brandkranen in de gemeen te en ruim 100 sleutelkluisjes bij bedrijven in Venray. BOERDERIJBRANDEN Teng Manders vervult daarnaast alle andere voorkomende werk zaamheden zoals het vullen van flessen perslucht en onderhoud van het wagenpark. Een manusje-van- al les die vanzelfsprekend ook wordt ingezet bij het grote werk; branden en verkeersongevallen. Met daaraan gekoppeld de prettige en minder prettige herinneringen. "In de begin jaren vond ik de boerderijbranden het leukste. Na het sein 'brand meester' met een riek het hooi van hooizolder halen. En daarna elkaar nat spuiten. Je wist destijds precies wat je aan een collega had. Hoever je kon gaan." Meer moeite had hij met verkeersongevallen. "Ik heb er altijd goed tegen gekund. Alleen met ongelukken waarbij kinderen betrokken zijn. heb ik moeite. In de beginjaren heb ik de gevolgen van een ongeluk op de Beekweg van dichtbij meegemaakt. Vijf dodelijke slachtoffers, waarvan drie kinderen. Dat was een hele domper. Maar ook dan gaat het leven gewoon door, je kunt niets terugdraaien." AFSCHEID Het leven gaat gewoon door, ook na 1 augustus. Plannen heeft hij al, hij zal niet snel in het bekende zwar te gat vallen. Zo heeft hij zich al georiënteerd bij het Hobby Creativiteiten Centrum in Venray. "Dat lijkt me wel wat, ja. Iets doen met houtsnijwerk, of modelbouw. Dat boeit me wel. Vooral ook omdat alles vrijblijvend is. Niks moet en de koffie is er altijd bruin." Daarnaast fietst hij graag samen met zijn vrouw Nellie ("die al die jaren voor me klaar heeft gestaan") en kan hij nog meer tijd schenken aan zijn kleindochter Pauline. Bovendien zijn er nog genoeg klus jes in en om het huis te doen en is ook de tuin zijn lust en zijn leven. Teng Manders: "Ik verveel me heus niet. Zoals ik me ook nooit tijdens mijn werk heb verveeld. Ik heb altijd graag gewerkt, nooit met tegenzin." Teng Manders neemt vrijdag 26 juni afscheid van alle col lega's en oud-collega's. Dat gebeurt van 17.00 tot 18.30 uur tijdens een receptie in het leslokaal van de brandweer aan de Raadhuisstraat 1 a. De directie van Van Geel Hermus uit Venray kreeg onlangs het eerste exemplaar van een boek over indus triële samenwerking met als titel 'Het succes van samen - verkennin gen in co-development en cluste ring'. Het boek gaat uitvoerig in op de manieren waarop bedrijven door samen te werken hun toegevoegde waarde kunnen vergroten. Horstenaar Govert Derix, woonach tig in Maastricht, is auteur van het boek. Het voorwoord is geschreven door minister Wijers. Het boek is verkrijgbaar door 85 gulden te stor ten op giro 7900011 t.n.v. Syntens, onder vermelding van 'Succes van samen'. Blikje bijna fataal De auto van een 44-jarige man uit Reusel werd vrijdagmorgen bescha digd nadat vanuit een vrachtauto een blikje op het voertuig was gegooid. Dit gebeurde op de Deurneseweg onder Ysselsteyn. De gedupeerde kon het kentekennum mer van de vrachtauto noteren. Het onderzoek loopt nog. jaarlijks op een formulier aan te geven hoe vaak ze zich hebben beziggehouden met jeugdwerk, begeleiding van zieken, seniorenac tiviteiten, onderwijs, crisisopvang, rouwverwerking, stervensbegelei ding, culturele activiteiten en ama teur- en professionele kunsten. Ook ontwikkelingen of trends in hun werkzaamheden kunnen de bediena ren op het formulier invullen. Het gaat dus uitsluitend om maatschap pelijke en niet om religieuze activi teiten. Een motie in de gemeenteraad van april 1996 voorkwam dat de gemeentelijke subsidie zou verval len. Wel werd loendertijd besloten dat de geestelijke bedienaren duide lijk moeten maken wat ze met de jaarlijkse subsidie, 4167 gulden per persoon, hebben gedaan. De nieuwe regeling, die in sep tember ingaat, heeft niet tot gevolg dat de gemeente het werk van de bedienaren inhoudelijk gaat toetsen, om de eenvoudige reden dat dit ondoenlijk is. Als iemand een leeg formulier inlevert, zal de gemeente echter wel in gesprek treden met de betreffende persoon. De pastoors, priesters en imams in Venray gaan unaniem akkoord met de nieuwe regeling. Rouwkuilenweg 11,5813 BH Ysselsteyn Tel 0478-54 50 28 - Fax 0478-54 50 30 email: directgazon@wxs.nl - Topkwaliteit graszoden. - Direct leverbaar vanaf de graszodenkwekerij. - Meteen een mooi groen gazon. - Afgehaald of bij u aan huis geleverd. - Vraag vrijblijvend naar advies en prijzen. Ter afsluiting van acties voor Ethiopië Een excursie met z'n allen naar het Afrika-museum in Berg 'en Dal. Dat maken dinsdag 7 juli meer dan 100 kinderen mee van de zes basisscholen uit de gemeen te Meerlo-Wanssum. Dat gebeurt op initiatief van de Stichting Ontwikkelingssamenwerking Meerlo-Wanssum in samenwer king met docenten van de zes scholen. Deze op particulier initiatief opgerichte stichting werkt in Meerlo-Wanssum aan bewustwor dingsactiviteiten rond de derde Wereld en houdt telkens gedurende enkele jaren actie voor een concreet project. De afgelopen drie jaren hebben de meeste van de 8000 inwoners van Meerlo-Wanssum kennis gemaakt met de problema tiek van het Afrikaanse land Ethiopië en het project dat geadop teerd werd rond een weeskinderhuis in de hoofdstad Addis Abeba van mevrouw Almaz. Met geld van de acties uit Meerlo-Wanssum is daar onder andere een schooltje gebouwd en ingericht. Bovendien is een koei enstal gebouwd en zijn drie melk koeien aangeschaft. Afgelopen zaterdag hebben alle delenemende scouts in Venray een grandioze dag beleeft. Onze kinder kennis was naar ons idee voor 100% geslaagd. We hebben onge veer ƒ1500,- opgehaald, waarmee we speelgoed kopen voor de kinder afdeling van het St. Elisabeth zie kenhuis. Een afvaardiging van dit ziekenhuis is komen kijken en heeft genoten. De loterij heeft flink wat opge bracht. Winnende lotnummers: Ie prijs: nr. 980620-1729, een Casio Keyboard; 2e prijs: nr. 980620-1766, een draadloze tele foon; 3e prijs: nr. 980620-1750, een diner voor vier personen; 4e prijs: nr. 980620-2095. een Philips walk man; 5e prijs: nr. 980620-1446, een Philips persoonlijk alarm. De loten blijven nog geldig tot zaterdag 4 juli 1998; Winnaars kun nen zich melden bij Peter Franssen, tel. 0478-582712. Kinderkoor de Bandelieren en Jeugdkoor Tomorrow People hou den zaterdag 27 juni weer hun bloe menactie. Vanaf 10.00 uur kunt u hen in de wijk van onze parochie Petrus Banden verwachten. Alvast bedankt namens de koorleden voor uw steun. Scholenmap Ook de kinderen van de basis school lieten zich tijdens de lessen informeren via een speciale scho lenmap over dit project, maakten werkstukken en voerden acties voor hun leeftijdsgenoten in Afrika. In totaal werd in de gemeente voor het project ruim 25 mille ingezameld. Ter afronding van dit project organiseert de Stichting Ontwikkelingssamenwerking een excursie naar het Afrika-museum. De directies en docenten van de zes basisscholen in de dorpen Blitterswijck, Geysteren, Meerlo. Tienray, Swolgen en Wanssum reageerden meteen positief op het idee. Deze excursie is mogelijk omdat de gemeente Meerlo- Wanssum speciaal voor dit soort bewustwordingsactiviteiten subsidie geeft aan de stichting Ontwikkelingssamenwerking. De excursie kan daar helemaal van worden betaald. Voordat de kinderen van groep 8 naar het Afrika-museum gaan krij gen ze tijdens de lessen informatie over het doel van de excursie en enkele voorbereidingen voor de workshops. Tijdens de excursie in het Afrikamuseum doen de kinderen mee aan enkele interessante works hops. Zo beleven ze een dag mee van Kakome, een kind in een Afrikaans land en krijgen ze works hops dans- en muziek en creativiteit. Terug op school volgt er nog een les tijdens welke de kinderen het bezoek aan het Afrika-museum bespreken en werkstukken maken. Inbraak in huisartsenpraktijk Een I7-jarige jongen is donder dagavond door de politie aangehou den, nadat hij in een huisartsenprak tijk aan het Kennedyplein had ingebroken. Agenten gingen na een melding van een getuige een kijkje nemen op de Kempweg, waar ze de knaap met een vuilniszak zagen sleuren. Naar even later bleek zat in deze zak de buit, een faxapparaat, die uit de praktijk was ontvreemd. De dader is in verzekering gesteld. Hij is inmiddels voorgeleid aan de Jeugdofficier van Justitie. Pool weigert te rijden Een man met de Poolse nationali teit is maandag om 04.00 uur aange houden op de parkeerplaats bij de Romeinse Put aan de A73. De man had vier lifters meegenomen en werd door hen gedwongen, na een pauze op de parkeerplaats, verder te rijden. De Pool ging hier niet op in omdat hij alcohol had gedronken, waarna een woordenwisseling ont stond. De ingeschakelde politie constateerde drankgebruik bij de Pool en legde hem een rijverbod tot een uur 's middags op. Het is niet bekend hoe de lifters verder zijn gereisd.

Peel en Maas | 1998 | | pagina 9