"Taalstimulering is en blijft voornaamste peiler urovisi€ Golfen ontspannen buitensport r Jera Open Air '98 Kindercentrum Duimelot houdt maandag deuren dicht Zesde editie popfestival Op de Töffel REGIOKALENDER Jan Wester 40 jaar actief voor Avondvierdaagse Venrayse vrouw mishandeld helpt ondernemers op Verkoop afgeschreven boeken Rode Kruis vraagt steun in strijd tegen eenzaamheid 'EEL EN MAAS donderdag 25 juni 1998 - Pagina 15 Bestrijden onderwijsachterstanden wordt taak gemeente Per 1 augustus krijgt de jemeente Venray net als andere jemeenten in ons land, zelf de ver- intwoordelijkheid voor het weg- verken van onderwijsachterstan- ^ien. Ook de zorg voor het Hpnderwijs in Allochtone Levende 'alen (OALT) wordt vanaf deze atum gedecentraliseerd van rijk aar gemeente. De gemeente 'enray is verplicht een jemeentelijk Onderwijs Achter landen Plan (GOAP) op te stel- :n. Op het eerse oog een hele ver- ndering maar volgens onder- tijsmedewerker Henk Loonen alt dat wel mee. "Het huidige eleid, dat onder het Onder wijsvoorrangsbeleid is opgestart, werkt en zal dan ook grotendeels worden gehandhaafd." STARTCONDITIES De gemeenteraad buigt zich op 30 uni over het plan 'Onderwijskansen n de gemeente Venray', waarin limpelweg staat omschreven hoe de jemeente de onderwijsachterstan- jen denkt weg te werken, hoeveel :eld daarvoor nodig is en hoe het verder gaat met het OALT-onder- wijs. Het plan is gebaseerd op het andelijk beleid, dat voorschriften jevat voor het te voeren gemeente lijk beleid. Daarnaast hebben de resultaten van éen enquOte onder scholen en activiteiten die reeds in iet kader van het onderwijsvoorrangsbeleid zijn ipgestart, de basis gevormd voor iet Gemeentelijk Onderwijs iw ie 1 |t Achterstanden Plan. "Het GOAP, dat door de Venrayse scholen posi tief is ontvangen, kent vijf speer punten", aldus Henk Loonen, die voorzitter is van de werkgroep die het plan heeft opgesteld. "Om te beginnen is het heel belangrijk om door middel van voorschoolse edu catie de startcondities van allochto ne kinderen die de basisschool bin nenkomen te verbeteren. Het stimuleren van de vroege taalont wikkeling bij peuters en het verho gen van de ouderbetrokkenheid zijn hierbij van essentieel belang. In dit kader zullen we in de wijk het Brukske een proefproject opstarten voor allochtone en autochtone peu ters en hun ouders. Dit voorschoolse initiatief wordt een samenwerkings verband tussen De Fiierefluit, Stichting Peuterspeelzalen, Synthese en allochtone schoolcon- tactpersonen", aldus Loonen. SNEEUWBALEFFECT Een tweede speerpunt betreft de eerste opvang van leerlingen in het basis- en voortgezet onderwijs. De twee scholen die deze taak nu uit voeren, De Fiierefluit en het Raayland College, blijven dit doen. De bedoeling is om de activiteiten daar waar mogelijk uit te breiden. Volgens Loonen is dit ook de uit gangspositie bij het te voeren beleid in het algemeen. "Het bestaande beleid, dat haar vruchten heeft afge worpen, moet in het Venrayse voor een sneeuwbaleffect zörgen. De scholen betalen hun activiteiten in principe uit eigen middelen en de gemeente springt bij als dat nodig is. Met de 184.000 gulden die we van het rijk krijgen, is en blijft de ruimte voor nieuwe ontwikkelingen echter beperkt. Als gemeente heb ben we besloten om 50.000 gulden extra uit te geven aan de verdere ontwikkeling van voorschoolse edu catie. Gewoon, omdat we daar zeer veel belang aan hechten." TAAL EN SCHOOLSUCCES Het leren van de Nederlandse taal blijft volgens Loonen de kern van het onderwijsachterstandenbeleid. "Een goede beheersing van het Nederlands is de voornaamste voor waarde voor schoolsucces. We zul len verder gaan met het ELLO-pro- ject (Effectief Leren Lezen Ondersteuningsprogramma) en het gezinsgerichte programma Overstap. Daarnaast blijft de Verlengde Schooldag voor ons zeer belangrijk. Het aanbieden van infor matie na schooltijd is voor veel leer lingen een verrijking, die de school prestaties ten goede komt." Uit het GOAP blijkt verder dat er nog veel werk verzet dient te wor den om het basis- en voortgezet onderwijs beter op elkaar af te stem men. "Leerlingen hebben vaak onvoldoende inzicht in de keuzemo gelijkheden. Verwachtingen van ouders en mogelijkheden van kinde ren komen niet altijd met elkaar overeen", aldus Loonen. Tot slot wijst de onderwijsmedewerker op het belang van een zo klein mogelij ke schooluitval. "Het is enorm belangrijk dat leerlingen hun schoolopleiding afmaken. Om vroegtijdig schoolverlaten te voor komen, hebben we ondermeer het intern zorgteam van het Raayland College uitgebreid met een psycho loog." 'NIET BEVREDIGEND' Het Onderwijs in Allochtone Levende Verhalen (OALT) is vol gens Loonen een verhaal apart. Een verhaal dat voor de gemeente Venray overigens niet erg bevredi gend is. "We hebben in Venray op dit moment alleen voor de Turkse gemeenschap Onderwijs in Eigen Taal en Cultuur (OETC). De Marokkaanse groepering, na de Turkse de grootse allochtone bevol kingsgroep in Venray, heeft tot drie jaar terug ook OETC gehad. Omdat dit type onderwijs echter volgens Nederlandse maatstaven moet wor den gegeven, ontstonden er spannin gen tussen de Marokkaanse deelne mers en de leerkracht. Aangezien we andere bevolkingsgroepen geen OETC aanbieden, gaat conform de huidige wetgeving het bedrag dat we van het rijk voor OALT ontvan gen, volledig op aan de Turkse leer krachten. Daarbij is het ook nog zo dat de O ALT-wet voorschrijft dat taal- en cultuuronderwijs, na het vierde leerjaar, niet onder schooltijd mag worden gegeven. Het OALT- verhaal is dus een verhaal waar Venray helaas niet veel mee Op 5 juli 1998 organiseert Jera '70 Ysselsteyn voor de zesde keer iet Jera Open Air festival. Dit open- iluchtconcert wordt gehouden op het ;rasveld naast jeugdcentrum de Koel (Jera'70). Op deze dag zullen Ie volgende formaties optreden: MyGraiun, Utility Kick, The Flying tmbrio's, de Heideroosjes en )sdorp Posse. Als eerste zal de for- natie MyGrain optreden, deze band de regio Ysselsteyn-Leunen speelt covers van o.a. Metallica, Nirvana en Pantera. Hierna zal Utility Kick optreden uit de regio Heide-Venray. Zij spelen naast covers van o.a. Dog Eat Dog, Guns 'n Roses, Therapy?, NOFX, Blur en Pennywise ook enkele eigen num mers. Utility Kick stond vorig jaar ook al op het Open Air Podium. Na dit punk-rock geweld zal de knots- tekke formatie The Flying Embrio's iet podium betreden. Deze band valt op door de twee gestoorde ach tergrondzangers, springende bassist, zwetende drummer en de onnavolg bare podiumpresentatie van de zan- ;er/gitarist. The Flying Embrio's leeft reeds twee cd's uitgebracht en hebben naast eigen werk, drinklie deren, Toy Dolls nummers, smart lappen, folksongs een arsenaal bekende punkrockklassiekers in hun repertoire. Hierna zal de beste punk band uit Nederland optreden en wel de Heideroosjes uit Horst. De Heideroosjes hebben al opgetreden op diverse grote festivals als Pinkpop en Lowlands. De Heideroosjes maakten reeds vier Fietser gewond Zaterdagmiddag is kort voor twee uur een fietser, een 8-jarig jongetje, uit Venray op de kruising St. Jozefweg-Tolstraat gewond geraakt bij een verkeersongeval. De fietser is overgebracht naar het ziekenhuis. Het ongeval gebeurde toen de fiet ser op de St. Jozef weg linksaf sloeg de Tolstraat in. Op dat moment (laderde achter hem een auto, bestuurd door een 27-jarige Venraynaar.Ondanks een uitwijk manoeuvre en krachtig remmen, kon deze een botsing niet meer voorkomen. Fiets en auto raakten beschadigd; de automobilist bleef ongedeerd. albums, waarvan de cd Fifi (1996) de echte doorbraak was. Vorig jaar september kwam de cd Kung Fu uit, die de eerdere cd's nog overtrof. De single Klapvee (Fifi) kwam in 1996 in de hitlijsten op een zesde plaats en ook de single Wust Kase haal de de hitlijsten tot nr. 17. De Heideroosjes, die bekend staan als de beste Nederlandse liveband, mag je dus echt zeker niet missen, vooral ook omdat ze samen met de rapband Osdorp Posse zullen optreden. Osdorp Posse zal de de Jera Open Air '98 afsluiten. Deze rapformatie wordt wel de grondlegger van het rappen in de Nederlandse taal genoemd en zijn tevens Nederlands meest bekende nederhopgroep. Zij speelden al op alle grote festivals in Nederland en Belgie, waaronder Pinkpop en Dynamo Open Air. In 1992 kwam hun eerste cd uit en nu zijn ze al aan hun zesde album. Deze zesde cd 'Geendagsvlieg' bevat wederom ijzersterk materiaal met trefzekere teksten. Op dit album speelt Blind Justice twee nummers mee en ook Henny Vrienten (Doe Maar) verleende zijn medewerking aan dit album. Al met al een festival dat je niet mag missen. Dus Jera Open Air '98 op kermiszondag 5 juli op het festivalterrein naast jeugdcentrum de Koel (Jera'70), Peter Janssenweg 12, Ysselsteyn CL). Het festivalterrein is open vanaf 15.00 uur en de optredens beginnen om 16.00 uur. Kaarten in de voor verkoop kosten ƒ17,50 en aan de kassa ƒ20,-. Voorverkoopadressem zijn: Musicworld Venray, Muziekfontein Deurne; Mikro Shop Horst; alle filialen van Rabobank Zevenrode; Tankstation Ysselsteyn en Jera'70 Ysselsteyn. Voorverkoop t/m zaterdag 27 juni. Een 37-jarige vrouw uit Venray is vorige week woensdag op de Handelstraat mishandeld door een 31-jarige plaatsgenoot. De vrouw werd daarbij pijnlijk getroffen. Het motief van de daad is nog niet bekend. De zaak is nog in onderzoek. Personeel neemt deel aan landelijke staking Bij kindercentrum Duimelot in Venray blijven komende maandag alle deuren achter op slot. Vierentwintig medewerkers van Duimelot gaan die dag naar de Brabanthallen in Den Bosch om deel te nemen aan een landelijke manifestatie. Nadat eerder al enkele andere provincies actie hebben gevoerd, is het nu de beurt aan het personeel van de kinderopvang in Zuid-Nederland. De werknemers voeren al enkele weken landelijk stakingsacties omdat de bonden en werkgevers het niet eens kunnen worden over een loonstijging. Verder vinden zij dat enkele bepalingen in de CAO niet geschrapt mogen worden. Daarin moet bijvoorbeeld een kwaliteitsga rantie zijn vastgelegd voor wat betreft het aantal kinderen per groep en hoeveel kinderen een leidster onder haar hoede mag nemen. Het personeel is daarnaast tegen een voorgestelde versoepeling van de opleidingseisen. "Wanneer de eisen naar beneden worden bijgesteld, betekent dat kwaliteitsverlies. Nu bestaat het personeel in de kinder opvang nog uit geschoolde mensen met de juiste opleiding", zegt Kim Janssen van Kindercentrum Duimelot. Zij vormt samen met Carla Beemer en Francien Mooren het actiecomité van de kinderop vang in Venray. Duimelot maakt deel uit van de Stfchting Samenwerkende Kinderopvang (SSK) in Noord-Limburg. In negen gemeenten (naast Venray zijn dat Bergen, Gennep, Horst, Sevenum, Meerlo-Wanssum, Boxmeer, Vierlingsbeek en St. Anthonis) zijn daarin elf kinderopvangcentra met in totaal 150 medewerkers onderge bracht. Maandag blijven twee van de opvangcentra open, twee beperkt open en de overige zeven zijn geslo ten. Ook Duimelot, waar wekelijks 350 kinderen worden opgevangen, houdt maandag de deuren dicht. Bea Naninck, waarnemend directeur van SSK, is niet gelukkig met de actie, "ledereen heeft het recht te staken. Ik vind het echter niet het meest sympathieke middel. Het bezorgt met name de ouders veel overlast. Die moeten vrij nemen of hun kin deren elders onderbrengen." Op en rond het Vrijthof, een plein midden in Vierlingsbeek, vindt zon dag 28 juni voor de zesde keer het popfestival Op de Töffel plaats. Het festival wordt om 14.30 uur geo pend door de formatie Noisy Stuff uit Meerlo. Vervolgens betreden 7 Zuma 7, I Against I, Benjamin B, Nilsson, Supersub en Seven Stars het podium. Daarnaast zijn er tij dens het festival theatermaker actief. Zo vermaakt Fransoutbiet het publiek met diverse typetjes en straatanimaties en is er een voorstel ling van het multimedia poppen theater De Eefje Wentelteefje Road Als ondernemer wilt u graag op Internet, Uw klanten moeten uw bedrijf dan wel snel en eenvoudig kunnen vinden. En u wilt zeker zijn van bezoek. Zonder hoge kosten. Dat kan, TrefPunt biedt ondernemers een toplocatie op Internet. Want Trefpunt combineert presentaties van ondernemingen met actuele lokale en regionale informatie over onder meer sport, cultuur en gemeentelijke activiteiten. Een levendige afspiegeling van uw eigen stad of regio op Internet, waar u zich als ondernemer eenvoudig kunt vestigen. Zo ontsnapt u niet aan de aandacht, van klanten uit uw omgeving. U heeft de keuze uit tal van opvallende presentatievormen, waaronder winkels met betaalfunctie. Bezoekers van TrefPunt kun nen moeiteloos uw producten bezichtigen en kopen of nadere infor matie opvragea Maar TrefPunt kent meer voordelen. De huren zijn opmerkelijk laag. En u kunt uw presentatie moeiteloos zelf sameiv stellen en wijzigen. Tot slot: TrefPunt is een initatief van de Rabobank. Dat maakt deskundige service vanzelfsprekend. TrefPunt, vertrouwd terrein op Internet Bij TrefPunt hem u aan liet goede adres www.tref.nl/Peel&Maas Meer informatie? Vul dé bon in en stuur deze (zonder postzegel) naar: TrefPunt Peel&Maas, antwoordnummer 14, 5800 VB, Venray. U kunt ons ook bereiken via tel.: (0478) 58 27 27. fox: (0478) 51 09 16. e-mailadres: peeienm@tref.nl Ja, ik i.'.i aken doen op TrefPunt TrefPunt Peel&Maas Tref.nl Show. In de avonduren is er 70's disco met dj Trudy Immergeil. De presentatie is in handen van de Amsterdamse stand-up comedian Martijn Oosterhuis. De entree is vrij. Bibliotheek Overloon Zaterdag 27 juni van 10,00-12.00 uur, verkoopt de bibliotheek Overloon een partij afgeschreven boeken en andere materialen. Handig voor mensen die op een voordelige manier een voorraadje vakantielectuur aan willen leggen! Het gaat om boeken waar, bekeken vanuit de bibliothjeek, iets aan man keert. Letterlijk stuk gelezen of beschadigd of geen vraag meer naar of de informatie die erin staat is niet meer aktueel. De opbrengst van de verkoop wordt benut voor de aan schaf van nieuwe materialen. Wat is er te koop Spannende, mooie, griezelige etc. leesboeken voor jong en oud, kook boeken, computerboeken, sportboe ken, prentenboeken, strips, dieren boeken voor kinderen enz. Tijdschriften: oude nummers, oude jaargangen. Puzzels, spelmateriaal. Iedereen zal bij de verkoop wel iets van zijn/haar gading vinden. Iedereen is welkom, ook niet- leden! Voor de niet-leden is dit een mooie gelegnheid om de bibliotheek eens van binnen te bekijken. En indiengewenst kunt u een rondlei ding krijgen. Komt u ook? Dan zorgen wij dat de koffie klaarstaat. Zaterdag 27 juni van 10.00-12.00 uur; Theobaldusweg 52 Overloon. Eenzaamheid. Dat is het onder werp waar het Rode Kruis op dit moment extra aandacht voor vraagt. Een onderwerp dat lang niet zo makkelijk opgemerkt wordt door de televisiecamera's als bijvoorbeeld noodhulp na een ramp, maar daarom niet minder belangrijk. Eenzaamheid kan immers iedereen treffen. Jong, oud, rijk of arm. Veel mensen raken bijvoorbeeld door ouderdom, ziekte, werkeloos heid of psychische problemen in een sociaal isolement, waar ze zonder hulp niet meer uit kunnen komen, en uit het gevoel er niet meer bij te horen, kan soms criminaliteit, alco holisme of verwaarlozing voorko men, met alle gevolgen van dien. In de gemeente Venray zijn momenteel een dertigtal vrijwilli gers actief onder een groep bejaar den en chronisch zieken. Deze men sen hebben minder mogelijkheden om onder de mensen te komen en lijden daar onder. Daarom is het goed, dat een organisatie als het Rode Kruis ook in de gemeente Venray steeds in de gaten houdt of iemand vereenzaamt. Die signalen krijgen we uit diverse hoeken. Soms van de mensen zelf. soms van artsen en thuiszorginstellingen, maar ook buurtbewoners trekken wel eens bij het Rode Kruis in Venray aan de bel. Het Rode Kruis Venray organi seert voor deze groep mensen uitjes, thuisbezoek, samen boodschappen doen, aangepaste vakanties etc. De vraag is groter dan het aantal moge lijke hulpverleningen. Nodig zijn meer vrijwilligers en nog meer geld. Tijdens de collecteperiode van 28 juni t/m 4 juli 1998 vraagt het Rode Kruis extra steun voor de hulpverle ning aan mensen, die in de steek zijn gelaten en het gevoel hebben alleen op de wereld te zijn. In Venray zullen weer tientallen vrijwilligers langs de deuren gaan met hun collectebus. Stel hen niet teleur, geeft wat u geven kunt. Help het Rode Kruis helpen. Campagne coördinator in Venray is dhr. R. v. Wijk, tel. 0478-582847. Peel en Maas is een blad dat zich richt op Venray en directe omge ving. We willen onze lezers echter ook de activiteiten die elders in de regio plaatsvinden niet onthouden. Daarom is er de Peel en Maas Regiokalender. Daarin vindt u een korte opsomming van evenementen en activiteiten uit een wijdere regio, waaraan wij in onze redactionele kolommen geen uitgebreide aandacht kunnen schenken. Vrjjdag 26 t/m zondag 28 juni: Drie dagen fijnproeven op fiet Burg. van Soest Jansbekenplein in Areen. Tien restaurants vertegenwoordigen diverse keukens: van Frans tot Nederlands en van Duits tot de Mexicaanse keukens. Arcen Culinair biedt de liefhebber drie dagen lang culinaire hoogstandjes in combinatie met muziek in diverse genres zoals Big Band '81, Wooden Chain, 10 Dance en Die Lustigen Buben. Arcen Culinair is op vrijdag van 17.00 tot 02.00 uur, zaterdag van 12.00 tot 02.00 uur en zondag van 12.00 tot 22.00 uur. Zaterdag 27 en zondag 28 juni: Autocrossclub De Mustangs heeft op het terrein aan de Biezendijk in Ottersum het clubkampioenschap 1998. Op het programma staan races in de standaard tot 1400 en 2000cc, mixklasse, zes- en achtcilinders, stockcar FlI 16G0cc. dames- en aspirantenklasse. De wedstrijd is op zaterdag van 15.00 uur en zondag vanaf 12.00 uur. Zaterdag 27 en zondag 28 juni: Na de succesvolle productie 'Oliver Twist' hebben de Muziekschool en Balletschool Horst en Stichting Cultureel Centrum 't Gasthoês in Horst opnieuw de krachten gebundeld. Zo'n 25 leerlingen van de muziekschool en 320 leerlingen klassiek ballet presenteren samen de voorstelling 'Nuts', waarbij men zich heeft laten inspireren door het beroemde sprookje De Notenkraker. De voorstellingen in 't Gasthoês zijn zaterdag om 19.00 uur en zondag om 15.00 uur. Zondag 28 juni: Op de Groote Heide in Venlo wordt voor de eerste keer een excursie over dagvlinders gegevenHet vertrek is om 14.00 uur vanaf infocentrum De Groote Heide aan de Hinsbeckerweg 55 in Venlo. De excursie duurt 2,5 uur. Zondag 28 juni: In 'Oele Ton's Feesterijen aan de Dorpsstraat 2 in Sint Anthonis vindt voor de achtste keer het internationale accordeon-, harmonika- en Wienerfestival plaats. Naast de organiserende Sinttunnisse accordeonsclub hebben diverse accordeonisten hun medewerking a! töegzegd. Aanvang 11.00 uur. Rabobank Jubileumtrofee uitgereikt Op zaterdag 20 juni reikte Louis Moers, directeur van Rabobank Venray-Oostrum, de Rabobank Jubileumtrofee uit aan Jan Wester. Wester zet zich al 40 jaar in voor de Avondvierdaagse. De Rabobank wil met de uitrei king van de trofee sportieve acti viteiten in Venray en omgeving stimuleren. Van 11-14 juni werd voor de veertigste keer de Avondvierdaagse in Venray geor ganiseerd. Ruim drieduizend veel al jeugdige wandelaars waren dit jaar weer van de partij. De Rabobank Jubileumtrofee is al eerder toegekend aan de winnaar van het Zaalvoetbal-Oranjetoernooi, aan de winnaars van het VV Oostrum jeugdleiderstoernooi en aan de winnaar van het jeugd-hen- gel concours van HSV de Roerdomp. Afgelopen zaterdag was de beurt aan Jan Wester. Wester is vanaf het begin van de avondvierdaagse bij de Jan Wester ontvang de Rabobank Jubileumtrofee uil handen van directeur Louis Moers. organisatie betrokken geweest. Eerst als leider, verzorger en bestuurslid van WSV het Desselke en lid van de Technische commissie van de Gezamenlijke Wandelsportverenigingen. Later werd hij een zeer gewaardeerd lid van de Stichting Avondvierdaagse Venray. Zijn bestuurszetel zal hij aan zijn zoon Petro overdragen. Stichting Avondvierdaagse had op zaterdag 20 juni ter gelegenheid van de viering van haar 40-jarig bestaan in Zaal In Den Engel een tentoon stelling samengesteld. Louis Moers stelde zaterdag voor die tentoonstel ling binnenkort ook in de Rabobank aan het Schouwburgplein in te rich ten. Stichting Avondvierdaagse Venray liet weten graag van dat aan bod gebruik te maken. Ruim 300 ondernemers uit Venray en Oostrum hadden zich ingeschreven voor een golfmee- ting op dinsdag 23 juni, georgani seerd door de 100-jarige Rabobank Venray-Oostrum. Voor de meeste deelnemers was het hun eerste kennismaking met de golfsport die zich in een snel groeiende populariteit verheugt. De geoefende golfers onder de ondernemers gaven elkaar partij in een wedstrijd over 18 holes. De wedstrijd werd gehouden op de golfbaan in Geijsteren. De deel nemers die zich hadden ingeschre ven vooreen oefensessie, in de golf- mond: golfclinic. onder leiding van een twintigtal golfleraren, bleven deels in Geijsteren en streken deels neer op de golfbanen van Sevenum en Horst. Na afloop van de wed strijd en oefensessies kwamen de deelnemers weer samen in Geijsteren waar ze met een gezellig samenzijn de middag afsloten. Burgemeester Jos Waals reikte rond acht uur aan de winnaars van de wedstrijd en de beste leerling-gol fers hun prijzen uit. De reacties op het initiatief van Rabobank Venray-Oostrum waren ronduit positief. Golf bleek een heel ontspannende buitensport. Samenvatting van de reacties: je bent lekker buien, hebt alle tijd voor leuke gesprekken over van alles en nog wat, moet een flink stuk lopen, gezonde beweging, concentratie en ontspanning gaan hand in hand en je bent er even lékker tussenuit. De verwachting is dat de verschillende clubs in de regio de komende tijd mogen rekenen op een grotere toe loop van belangstellenden die eens willen kijken of golfen ook iets voor hen is. DE EURO GAAT VAN START Tijdens de Europese Top, die begin mei in Brussel is gehouden, heb ben de Europese regeringsleiders de bestuiten genomen die nodig zijn om de EMU op tijd te laten beginnen. Zoals op grond van de adviezen van het EMI en de Europese Commissie mocht worden ver wacht, is besloten dat de EMU in 1999 met 11 lidstaten van start zal gaan. Dit onderwerp leverde geen wezenlijke discussie meer op, al blijft nog steeds enige zorg bestaan over de soliditeit van de overheidsfinanciën in met name Italië en België. Vooral op voorstel van Duitsland heeft men in Brussel dan ook besloten tot een aantal aanvullende afspraken in het kader van het Stabiliteits- en Groeipact, dat bovendien al op 1 juli van kracht zal worden. Zo moeten landen met een veel te hoge staatsschuld (zoals België en Italië) extra inspanningen leveren om deze sneller te laten dalen. Ook hebben de deelnemers beloofd om meevallers in de begroting die voortvloeien uit een hoger dan geraamde groei aangewend zullen worden voor tekortreductie. Al met al zal de begrotingsdiscipline hierdoor verder worden versterkt. Eens te meer daar de beleidsmakers in Italië en België vastbesloten zijn om het in de afgelopen jaren gevoerde, succesvolle beleid, ook in de komende jaren voort te zetten conform de afspraken zoals die zijn vastgelegd in het Stabiliteits- en Groeipact. Euro zal goede start maken Nu zeker is met welke landen de EMU van start zal gaan, zullen veel ondernemers zich afvragen hoe de euro zich zal verhouden tot de dollar en de yen. De economische fundamenten-van de eurozone beloven een goede start voor de euro op de internationale valutamarkten. In de eerste plaats is de euro-economie sinds medio 1996 herstellende en de ver wachting is dat het de komende jaren alleen maar beter zal gaan. Het wegvallen van het wisselkoersrisico, de omwisselkosten en de toegeno men transparantie en concurrentie in de eurozone zullen de euro-econo mie bovendien een extra duwtje in de rug geven. Dit alles staat in tegenstelling tot de VS, waar het na een lange periode van forse economische groei de komende tijd wat minder zal gaan. Ook de Japanse economie kwakkelt al jaren en het ziet er niet naar uit dat dat de komende tijd zal veranderen. Ten tweede zal het eurogebied geken merkt worden door een gunstiger ontwikkeling van de inflatie dan de VS. Deze zal ondanks de aantrekkende groei lager blijven dan in de VS. Ook hieraan levert de euro zelf een grote bijdrage, omdat door de toege nomen transparantie en concurrentie in de eurozone neerwaartse druk op de prijzen zal ontstaan. Tenslotte zal de verwachte ontwikkeling van het saldo op de lopende rekening van de eurozone positief bijdragen aan een goede start van de euro ten opzichte van de dollar. Volgens berekeningen van de OESO zal het eurogebied gekenmerkt worden door een gestaag oplopend overschot op de lopende rekening. Dit staat in tegenstelling tot de VS die een tekort hebben op de lopende rekening, dat bovendien dreigt op te lopen in de komende jaren. Japan heeft net als het euroge bied een structureel overschot. Per saldo wordt de EMU in een zeer gunstig economisch klimaat gelan ceerd, waarbij de euro naar verwachting een goede start zal kunnen maken ten opzichte van de dollar en de yen. De euro heeft hierdoor een goede uitgangspositie om zich direct als internationale sleutelvaluta waar te maken. De inhoud van deze rubriek is samengesteld door de Rabobank.

Peel en Maas | 1998 | | pagina 15