hKraakactie lijkt sleutel tot persoonlijk succes "De gemeente heeft ons overal buitengehouden" Volop keuzevrijheid in verzekerd sparen VOOR AL UW mom OOK OP AF6E1AUNG FRANSOL 'Nieuwe start' sociale vernieuwing Gekraakte Ijj principes ^Wijkteams voor onderhoud groen Miljoenenorders Witron Politiezorg op maat Leegloop bedreigt belangenorganisatie Landweert 'Venrayse vondsten' pronken in Venlo ZONWERINGEN Pag EEL EN MAAS donderdag 11 juni 1998 - Pagina 5 Woningstichting geeft toe aan eis gehandicapt echtpaar. Het gehandicapte echtpaar anssen uit Venray, dat maandag haar strijd voor een aangepast ■■fatderkomen een leegstaande uurwoning aan de Kempweg raakte, mag waarschijnlijk in %et pand blijven wonen. De Woningstichting Noord-Limburg et woensdag weten alles te zullen 7<V( oen om de woning voor de fami- veilig te stellen. "Normaal gesproken is het alleen j hoekwoningen mogelijk om voor istoelgebruikers een aanbouw te •aliseren maar in dit geval zijn we eid om een uitzondering te laken", zegt directeur R. de Jong an de woningstichting. Deze toe zegging. die tegen het reguliere beleid van de woningcorporatie ind ruist. wordt volgens De Jong gerechtvaardigd door het feit dat de huurwoning aan de Kempweg in eerste instantie aan de familie Janssen was toegezegd. "Toen ech ter bleek dat de woning aangepast moest worden, hebben wij het echt paar laten welen dat dat niet moge lijk was. Het betreft namelijk een rijtjeshuis en daar is geen aanbouw mogelijk. De woning is vervolgens aan een andere gegadigde aangebo den. De familie Janssen kreeg van de woningstichting twee alternatie ve woningen aangeboden, die beide werden geweigerd. Het ene huis vonden ze te klein, het andere lag te ver van het centrum verwijderd", aldus De Jong. AFHANKELIJK VAN DERDEN Uit onvrede over de gang van zaken verliet het echtpaar met hun 12-jarige zoon maandag hun woning aan het Bingelkruid om ver volgens de leegstaande woning aan de Kempweg te kraken. Een ogenschijnlijk wanhopige en tot mislukken gedoemde actie die voor het echtpaar toch het gewenste resultaat lijkt te gaan opleveren. De woningstichting gaat immers alles in het werk stellen om aan de eis van de familie tegemoet te komen maar is daarbij afhankelijk van der den. De Jong: "Op de eerste plaats moet de gemeente een bouwvergun ning verlenen, die aanpassing van het rijtjeshuis aan de Kempweg mogelijk maakt. Verder moeten de buren en de persoon aan wie het huis inmiddels te huur is aangebo den geen bezwaar maken. Als aan deze drie voorwaarden is voldaan, kan de familie Janssen in het huis blijven wonen." Het echtpaar Janssen heeft inmid dels laten weten het pand vrijwillig te zullen verlaten als de wonings tichting van een van de drie partijen geen groen licht krijgt. Dinsdagmiddag kreeg het I" «[gehandicapte echtpaar Janssen |fuit Venray van de woningstich ting te horen dat hun kraakactie ban de Kempweg geen enkele zin had. "Het is onmogelijk om le huurwoning op de begane irond met een slaapkamer en louche uit te breiden. Als jullie jniet meewerken, worden julie er [uiteindelijk toch uitgezet", aldus een vastberaden directeur [De Jong. Eén dag later zegt die zelfde De Jong alles in het werk te zullen stellen om ervoor te torgen dat de familie Janssen kan blijven en de woning wordt aangepast." (door Bas Poell) Een uiterst plotselinge maar ooral onbegrijpelijke omslag, dié Ie conclusie lijkt te rechtvaardi- ;en dat problemen van individu- Ie burgers niet te verhelpen zijn oor erover te praten. Woorden ossen niets op, zinnen bewerk stelligen niets, teksten vinden [een gehoor, Alleen door daad- rachtig optreden lijken mensen ichzelf nog in een uitzondering*- ositie te kunnen manoeuvreren, 'o ook bij de familie Janssen uit fcnray. Het echtpaar liet het overiegsta- liuip achter zich; gevoelens van invrede, onmacht en wanhoop leven echter prominent aanwezig n versterkten elkaar. Iinüitgesproken woorden die de asis vormden voor een opmerke- jke actie. Een actie met gevol- en. Heel Venray praat erover, enadrukt weliswaar de naïviteit rvan maar betuigt massaal haar ympathie aan het echtpaar. De talus van uitzonderlijk geval is ereikt. Tja, en waar blijf je als /oningstichting dan met je regel tjes en principes? Buitenbeheer BV gaat in de toe- iomst wijkgericht werken. Elke tijk krijgt een team toegewezen lat werkzaamheden als snoeien m glasbakken reinigen voor haar ekening neemt. Over ongeveer ivee jaar moet het wijkgericht «erken haar intrede doen. Dat staat in het evaluatieverslag van luitenbeheer BV, de geprivati- ieerde buitendienst van de lemeente Venray, over het eerste aar dat het actief is. Op termijn moet het wijkgericht verken alleen maar voordelen ople- 'eren. zo staal in het evuluatiever- Jag te lezen. Zo zal de verantwoor- lelijkheid van de medewerkers voor hun wijk' groter worden en die er iliendelijk fraaier bij komen te lig- len. Bovendien wordt het contact Sissen burger en medewerkers van luitenbeheer BV vergroot. Burgers ien steeds dezelfde gezichten in lun wijk en zullen eerder geneigd ijn om problemen of suggesties bij lc medewerkers van Buitenbeheer IV aan te kaarten. Voor elke wijk omt er bovendien een budget «schikbaar, waardoor de medewer- ■Écrs sneller zaken die de burgers V nelden af kunnen handelen. Een W weede stap is op termijn over te aan tot wijkbeheer. De werkzaam- icden van de medewerkers van luitenbeheer worden dan verder litgebreid. Zij krijgen dan meer aken zoals het onderhoud aan peeltuinen of het opruimen van londenpoep. Poging tot inbraak Zondagmiddag kwam bij de poli ce een melding binnen dat er werd ingebroken in een woning aan de jBeethovenstraat. Bij aankomst van lie politie ging de inbreker, een 30- prige inwoner, er vandoor. Hij kon ftog niet worden aangehouden. Uit lie woning werden alleen wat sleu- pl%ontvree(nd. Grondverkoop stuit op weerstand Venrayse bewoners Bewoners van de Langeweg en Hoenderstraat in Venray verzet ten zich tegen de verkoop van een gemeentelijk plantsoen op de kruising bij de Dr. Poelsschool. De gemeente zal het perceel naar alle waarschijnlijkheid aan de heer Schueler verkopen, die zijn zes jaar lange strijd om het stukje grond in zijn bezit te krijgen, dan eindelijk ziet beloond. Schueler, die momenteel nog aan de Dr. Poelsstraat woont, wil op het perceel een nieuwe woning gaan Douwen. Dit tot onvrede van de bewoners, die weer een stukje groen in hun wijk zien verdwijnen. Maar dat is niet alles. De bewoners zijn nog het meest verbolgen over het feit dat de gemeente op geen enkele manier met hen heeft gecommuni ceerd over de grondverkoop. Het was op een vrijdagmiddag in april toen Ton de Bruyn zag hoe in het plantsoen pal naast haar woning aan de Hoenderslraat twee bomen werden geveld. "Ik was volledig verrast toen ik hoorde dat er op deze plek een huis zou worden gebouwd", begint De Bruyn. "De gemeente had mij op geen enkele wijze geïnformeerd. Afgezien van mijn persoonlijke belang in deze zaak, is het met name voor de buurt een kwalijke zaak als er weer een stukje groen plaats moet maken voor steen." GEBREKKIGE COMMUNICATIE De Bruyn's opvatting wordt volle dig gedeeld door Tineke Lamers, die ook aan de Hoenderstraat woont. "Het totale gebrek aan communica tie bij de gemeente is mij niet vreemd. Op 3 september I997 is het Structuurplan van de gemeente Venray door de provincie behan deld. een plan dal ondermeer de sloop van 15 woningen in de Deken Thielenstraat en 15 woningen elders behelst. Ook hier worden de betrok kenen tot op heden door de gemeen te volledig in het ongewisse gela ten." De Bruyn, die het ongenoegen van de bewoners vorige week in de commissie Stedelijke Ontwikkeling kenbaar maakte, zegt alles te zullen doen om te voorkomen dat het stuk groen op de hoek van de Hoenderstraat verdwijnt. "We staan volledig in ons recht. Het plantsoen heeft momenteel namelijk de bestemming 'bijzondere gebouwen'; als er een particuliere woning op wordt gebouwd, waar dus geen bijzonder, gemeenschap pelijk belang mee wordt gediend, moet het bestemmingsplan worden gewijzigd. Om onze argumenten kracht bij te zetten, zullen we een bewonersplatform oprichten. Samen staan we immers sterker dan alleen. De gemeente heeft in het verleden ook te kennen geven liever met georganiseerde bewonersplatforms te communiceren dan met individu en. We weten dus wat ons te doen staat." 'BEDELEN' Als de grondverkoop definitief Het Venrayse bedrijf Witron aan de Leunseweg, gespeciali seerd in logistieke systemen, heeft onlangs twee grote orders binnen weten te halen. Het bedrijf, dat zich oorspronkelijk op de Benelux richtte, heeft zelfs een slag gesla gen in het verre oosten. Naast grote orders in Nederland bij o.a. Friki. wist Witron een slag te slaan in Engeland bij een computer pro ducent. Daar wordt een volledig Politie op zoek naar fietser Vrijdagmiddag omstreeks 15.30 uur fietsten een aantal jongeren over de ventweg van de Oostsingel. Een van die jongens raakte met zijn fiets een geparkeerde auto van een 77-jarige inwoner zodanig, dat het kofferdeksel werd ontzet. De jon gen krabbelde na de val weer op en reed weg, zonder dat zijn identiteit kon worden vastgesteld. Een en ander werd door een getuige gezien. De politie is op zoek naar ander getuigen, dan wel een van de jon gens uit het groepje om zich te mel den. De bejaarde eigenaar van de auto heeft een behoorlijke schade post. geautomatiseerd magazijn en ware house management systeem geïm plementeerd. "Daarmee is ongeveer 30 miljoen gulden gemoeid" aldus Anton Vamos van Witron. Met nog meer trots vertelt hij over de order in Singapore. Daar wordt voor een distributeur van luxe con sumenten artike Ien een volledig geautomatiseerd hoogbouwmaga- zijn gereali seerd. "Je moet daarbij denken aan stellingen van 40 meter hoog" aldus Vamos. Hoger is vol gens hem technisch niet reali seer- baar. Voor deze klant ontwikkelde Witron het concept en kreeg uit ein delijk ook de opdracht om het 'sys teem te realiseren. "We doen dat met mensen op locatie maar door de moderne communica tiemiddelen kunnen we heel veel vanuit Venray en ons moeder bedrijf doen". Witron is een bedrijf dat gestaag blijft groeien en in Venray thans 35 medewerkers telt. "Enkele jaren geleden waren we blij met orders van 1,5 miljoen gulden. Door de markt steeds verd er uit te breiden wordt de omvang van de orders steeds gro ter" aldus Vamos. Nieuwe medewerkers kan het bedrijf daar om nog altijd gebruiken. Bewoners van de Hoenderslraat en Langeweg verzetten zich hevig tégen de mogelijke verkoop van deze groenstrook. doorgaat, is hel overigens nog de vraag of de heer Schueler de eige naar wordt van het perceel. Schueler kreeg na zes jaar 'bedelen' bij de gemeente van een ambtenaar de toe zegging dat de grond zijn eigendom wordt, een toezegging die normali ter alleen aan de gemeenteraad en in uitzonderlijke gevallen aan het col lege is voorbehouden. De commis sie Stedelijke Ontwikkeling kwam vorige week tot deze conclusie, nadat Ton de Bruyn de kwestie namens teleurgestelde bewoners aan de kaak had gesteld. Het gevolg is dat het college zich volgende week opnieuw over de zaak moet buigen, waarna een nieuw, gewijzigd voor stel aan commissie en raad wordt voorgelegd. Volgens gemeentevoor lichtster Thea Koot zal hel echter moeilijk worden om de toezegging aan de heer Schueler nog ongedaan te maken. "Schueler heeft zes jaar lang geprobeerd om het perceel aan te kopen. Ik weet niet of de gemeen te het nu nog kan maken om hem teleur te stellen." Ook op zaterdag bent u van harte welkom tussen 10.00-13.00 uur op onze kantoren in Leunen en Venray. Welke reden u ook hebt om te sparen, u wilt in ieder geval maximaal rendement én maxima le vrijheid. Dat kan met de Cumulent Spaarproducten, U kunt deze altijd aan passen aan uw levensituatie. Zo spaart u voor een flink kapitaal zonder met handen en voe ten gebonden te zijn. Gemakkelijk geregeld bij de Rabobank. verzekeringen - financiële planning - beleggen - hypotheken - lenen - sparen Rabobank Venray-Oostrum tel.(0478)530 200 peelmaas@tref.nl Zevenrode tel. (0478) 530 300 rabol28l@tref.nl Politiezorg op maat. Dat is in I999 een van de speerpunten van het politiedistrict Venray. dat bestaat uit de basiseenheden Venray, Horst en Gennep. In het beleid voor dat jaar staat het thema 'Gebiedsgebonden werken' centraal. De politie gaat daarbij nog meer dan voorheen de wijk in. De gebieds- mentor, het eerste aanspreekpunt in de wijk, krijgt indien noodzakelijk hulp van collega's. Dat kan zijn als het werk hem boven het hoofd groeit of hij te maken krijgt met ern stige zaken. De gebiedsmentor kan dan een beroep doen op specialisten op het terrein van jeugdzaken, zeden en vuurwapens. Het beleidsplan 'Gebiedsgebonden werken' staat de komende weken op de politieke agenda in de gemeenten van het politiedistrict. PEEL EN MAAS 'n abonnement waard Waarom moeten Maastricht en Venlo pronken met archeologisch waardevolle spullen die in Venray uit de grond zijn gehaald. Dat vroeg commissielid Van de Vorle zich donderdagavond af in de commissie Cultuur, Onderwijs en Sport. Van de Vorle stelde voor om in hel gemeen tehuis een aantal nissen te creëren waarin de opgegraven spullen kun nen worden gepresenteerd aan de Venravnaar. Hij doelde met name op de gouden Fibula, een van de belangrijkste en meest waardevolle vondsten die naar boven kwam tij dens opgravingen in Antoniusveld. Tijdens de opgravingen werd voor meer dan 400.000 gulden aan spul len naar boven gehaald. Wethouder Kersten erkende dat het een ergerlij ke zaak is dat mooie vondsten elders worden tentoongesteld. Het beheer van bijvoorbeeld de gouden Fibula is echter in handen van de provincie Limburg. "Aan dit beheer zijn wet telijke regelingen verbonden", aldus Jessie Riechelman van de afdeling kunst en cultuur van Venray. "Zo kan bijvoorbeeld 't Freulekeshuus een aanvraag indienen om de gou den Fibula en andere voorwerpen in bruikleen te krijgen." Voortbestaan wijkcentrum niet in gevaar Het voortbestaan van de Bewoners Belangen Organisatie (BBO) in Landweert loopt gevaar. Dat stelde CDA-raadslid T. Teeuwen vorige week in de com missievergadering welzijn. Volgens Teeuwen bestaat het wijkplatform in Landweert nog slechts uit een per soon, Jody Curfs. Dat baart haar zorgen. Wethouder Jan Driessen, die hiervan op de hoogte was, noemde dit een pijnlijke constatering. De uittocht binnen de BBO heeft te maken met de politieke ambities van enkele leden. "Zij hebben geko zen voor een nieuwe uildaging op het politieke vlak", zo liet Driessen weten. "Op zich is dat niet verkeerd. maar voor de BBO is dit natuurlijk een minder goede zaak. Na de leeg loop is een vacuum ontstaan." Driessen deed dan ook een dringend beroep op Landweertenaren om zich kandidaat te stellen voor een bestuursfunctie binnen de BBO. Jan Driessen zei toe om te kijken of er vanuit Synthese uren vrijgemaakt kunnen worden en mensen in te zet ten zijn die de kar opnieuw kunnen gaan trekken binnen de BBO. De wethouder toonde zich niet bezorgd over het voortbestaan van het wijk centrum dat fungeert voor de onge veer 6000 mensen in de wijk: "Dat draait perfect op de vele vrijwilli gers die zich hiervoor inzetten." Wethouder Jan Driessen gaat samen met hoofd openbare werken, STATIONSWEG 13 VENRAY TEL. 0478-515010 Theo van der Peijl. de voortgang van de sociale vernieuwing in de wijken Veltum en Brukske bekijken. Dat zei Driessen vorige week in de commissie welzijn. Bij die gelegen heid zei hij verder dat het niet de bedoeling is dat er een reeks van jaren wordt geinvesteerd in bijvoor beeld de wijk Veltum. "In die wijk draaien de knelpunten met name rondom de flats. Ook andere wijken verdienen aandacht." Driessen doel de daarmee onder andere op de wij ken Zuid. Noord-West en Landweert. "We moeten flexibel omspringen met het begrip sociale vernieuwing. Niet log werken, maar snel ingrijpen in buurten en wijken waar zich knelpunten voordoen." De wethouder onderstreepte dat er problemen, met name binnen het ambtelijk apparaat, zijn geweest rond de sociale vernieuwing in Brukske en Veltum. "Maar die zijn nu opgelost. We maken een nieuwe start." Diefstal bromfiets Een 18-jarige inwoner deed aan gifte van diefstal van zijn zwarte Vespa bromfiets van het type Ciao, die hij onafgesloten had neergezet bij een woning aan de Marimbastraat. De waarde van de bromfiets bedraagt ƒ800,-. De dief stal vond maandag plaats. Grole&rifet 93 - 5801 ftE Venray - Tel. 0478-581214

Peel en Maas | 1998 | | pagina 5