ut 'Met RG AEX GarantFund veilig profiteren van de stijgingen van de Nederlandse beurs? Dat is nou iets voor mij!' Zaterdag 13 juni: RABOBANK INFODAG HYPOTHEKEN [et gouden hangertje uit het Sint Antoniusveld Anjerfonds steunt Panorama Limburg van Literair Café Literatuurprijs 6De Raadselige Roos' 1998 UNYX brengt dance- liefhebbers in extase met cd Midzomer ansavonden lanscentrum Janssen Expositie Harrie Schreinemachers Black Metal Meeting B-J Baartmans Cd release Dia-expositie in Beukenrode !L EN MAAS donderdag 11 juni 1998 - Pagina 3 doo'J 9°e,rd< ids ïjdens archeologische opgra ven. die in de zomer van 1996 t Sint Antoniusveld te Venray len uitgevoerd, werd onder lere een graf' ontdekt, waarin ens de eerste helft van de ende eeuw na Chr. een vrouw, orende tot de familie van de itselijke elite, te rusten was gd. In ieder geval moet haar lilie een hogere sociale status iben bekleed en gefortuneerd geweest. Dit is af te leiden uit kostbare gaven, die deze dame en meegegeven in haar graf r haar reis naar het hierna- als. (door Sjef Verlinden) van deze kostbaarheden of een hangertje van 14 karaat d. diameter 1.65 tot I.6S cm. en gewicht van 1.4 gram. Het is uitgesloten, dat dit hangertje in vroeger stadium als muntje ruikt is. of dat het tot een groter aad heeft behoord. In ieder geval pde achterzijde nog duidelijk te i, dat het sieraad een hergebruik vant hierop zijn nog de contou- te zien van ornamenten die ook Merovingische munten werden jebrachl. él hangertje is gedecoreerd met :n S-voluten (krulvormige ver ingen) van goudfiligrain en lochten gouddraad. In het mid- is een goudpareltje aangebracht het geheel is omzoomd met I lochten gouddraad. Het ophang- je is gevormd uit een glad gou- bandje. dat aan het hangertje is need. Voorzijde van het gouden hanger tjedat tijdens opgravingen op hel Sint Antoniusveld in een Merovingisch graf werd gevonden (Foto Hoedemaekers Venray). Gouden schijffibula Het betreft hier een gouden sie raad waarvan er ook op diverse andere plaatsen uit het Merovingische rijk bekend zijn. Zo vertoont het enige overeenkomst met enkele hangertjes, die afkom stig zijn van een grafveld te Keulen- Müngersdorf en Merovingische vondsten die gedaan zijn in Dorestad (Wijk bij Duurstede). De C- en S-voluten zien we ook terug als versieringsmotief op een aantal grote filigrainfibulae uit die periode, waaronder een in hetzelfde graf gevonden gouden schijffibula (man telspeld). De hiervoor genoemde versieringsmotieven zijn vanuit de antieke vormgeving (de Etrusken aan de Italiaanse Westkust pasten deze motieven reeds in de vijfde en zesde eeuw voor Chr. -toe op hun sieraden) in de Deense "Nydamstijl" opgenomen. Deze is op haar beurt ontwikkeld uit de ornamentiek van militaire gordels uit het Romeinse leger, welke via de Saksen die het gebied tussen de Elbe en de Wezer bewoonden, naar het zuiden van Scandinavië (Denemarken) is gebracht en daar is verfijnd. De Nydamstijl is vanaf het einde van de vijfde eeuw van grote invloed geweest op de Germaanse goud smeedkunst. Hieronder mag tevens worden verstaan de Germaanse dierornamentiek, die in delen van West-Europa tot ver in de negende eeuw werd toegepast. Hel hierbij afgebeelde hangertje is in hel Geschied- en Oudheidkundig Museum "t Freulckeshuus, Eindstraal 8 te bezichtigen. Het museum is opengesteld elke woens dag-, zaterdag- en zondagmiddag van 14.00 tot 17.00 uur. Lit. onder andere: Joscf Engemann. "Spiitantike und fril lies Mittelalter Kunst und Altertum am Rhein". Keulen/Bonn 1994. Drs. Ruurd Halhertsma. "Etruskische cultuur". Amsterdam 1991 H. Rotli. "Kunst und Handwerk im friihen Mittelalter". Arcliaologische Zeugnisse von Childericli I. his zit Karl dem Grossen. Stuttgart I9R6. Marieke van Vlierden. "Wilührord en het begin van Nederland". Utrecht 1995. let Anjerfonds Limburg steunt Iprojecl Panorama Limburg van |Literair Café Venray Regio. Dat het bestuur van het erfonds. het cultuurfonds dat erdeel is v an het landelijke s Bernhardfonds, bekendge- kt. De samenstellers van pano- a Limburg kunnen rekenen op venals de voorgaande jaren kun de echte liefhebbers ook dit jaar I dansend de zomer in. Vanaf 10 is er nl. zeven woensdagavon- lang in een frisse omgeving de igenheid om uw benen te strek- op het zwevende parket. Om de lerstop te overbruggen en omdat ide zomermaanden elk weekend iets te doen is in de regio, is een lui jaren gekozen voorde woens- avond. Gezien de grote belang- ling elk jaar weer, is dit destijds kbaar een goede keuze geweest, dat de schoolvakanties extra laat nnen is de laatste avond in deze s gepland op woensdag 22 juli: week voor de Venrayse kermis irbij er trouwens ook elke dag anst kan worden, hetzij met ziek van de eigen danscotheek of een van de bekende dansorkes- die het podium zullen betreden, torn, u kunt de zomer swingend innen. ocatie: danscentrum Janssen, dhuisstraat 6 Venray, telkens om een bijdrage van 1500 gulden. Eerder liet het provinciaal bestuur van Limburg het Literair Café Venray Regio weten een bijdrage te geven van 1250 gulden voor dit bij zondere project. Ook het Letterkundig Centrum Limburg heeft een bijdrage toegezegd even als het Venrayse bedrijf Inalfa Industries. Ex-profwielrenner Peter Winnen. Dagblad de Limburger columnist Jo Wijnen. Margriet columniste Anette Heffels, schrijver Ton van Reen. voorzitter Universiteit Limburg. Karl Dittrich en oud-Océ president Jan van Susante en nog vele andere bekende Limburgers zijn in Panorama Limburg in één boek bij een gebracht. Liefst zestien Limburgers uit de wereld van de literatuur, het maatschappelijke leven en het bedrijfsleven heeft het Literair Café Venray Regio bereid gevonden een bijdrage te leveren voor dit bijzondere boek. De Limburgers laten ieder op hun eigen wijze hun licht schijnen over een Limburgs panorama, over stad en land. verbeeldend en realistisch, in proza en poëzie. Het boekje is verkrijgbaar bij een aantal Limburgse boekhandelaren en kost slechts ƒ9,95. •HERENMODE* Grotestraat 32 - Venray - Tel. 0478-586387 In verband met plannen om het oude pand aan de Antoniusstraat te slopen is er op veler verzoek nog een extra expositiedag van oudere en recente werken van Harrie Schreinemachers. Zondag 14 juni van 13.00-18.00 uur, Antoniusstraat I Venray, tel. 0478-550640. Na het grote succes van de vorige keer uiteraard weer een vervolg. Death en Black Metal schijnt toch wel te leven. Hel Death Metal- Festival op koninginnedag was vol en gezellig. De Black Metal Meeting in mei was vol en gezellig. Dus het vervolg van 'In the shadow of the Horns part IF. Dingus' eigen Black Metal Meeting staat weer voor de deur, en wel morgen, vrij dag 12 juni. Dus de haren los, de leren jas, broek en laarzen aan en loog richting Dingus. Vanaf 20.00 uur open en de entree is vrij. Diefstal uit auto Maandagmiddag ontdekte een 43- jarige inwoner uit Hoornaar dat in zijn geparkeerde auto aan de Pottevenweg ongewenst bezoek was geweest. De man had het de dader wel erg gemakkelijk gemaakt, want de auto was niet afgesloten. Uit de auto werden een tas met ver schillende goederen, zijn portemon nee met persoonlijke bescheiden en een geldbedrag van 200 gulden en een cheque ontvreemd. Oorlogstuig Tijdens werkzaamheden in de Wieën kwam oorlogstuig naar boven; een staartstuk en een bri- santgranaat. Het oorlogstuig is in afwachting van ruiming door het EOC veilig gesteld. een aantal succesvolle GarantFunds roduceert Robeco nu: RG AEX rantFund juni 98/05. U profiteert hier- 12 met nog meer zekerheid van de stij gen van de AEX-index. Evenals bij de lere RG AEX GarantFunds stellen P0 ersKliks namelijk uw winst veilig, Ira de AEX met een van te voren 'aald percentage is gestegen. Uw winst kan u dan niet meer ontgaan! Bovendien wordt een groot deel van uw inleg beschermd door de minimum garan- tiewaarde (ƒ100,-). Inschrijven? Dit kan tot en met 22 juni 1998, 17.00 uur. Het aantal participaties is echter gelimiteerd. Informeer dus snel bij de adviseur van - de Rabobank. verzekeringen - financiële planning - beleggen - hypotheken - lenen - sparen abobank Venray-Oostrum tel. (0478) 530216 peelmaas@tref.nl Zevenrode tel. (0478) 530456 rabol281@tref.nl Wie wel eens een huis heeft gekocht of verbouwd, weet er alles van: je wordt over laden met adviezen van vrienden, familie en kennissen. Voor de argeloze toehoorder krijgt zoiets dan al gauw iets van een spannend avontuur. Toegegeven, er moet van alles worden geregeld. Maar zo inge wikkeld als het soms wordt voorgespie geld, is het nou ook weer niet. Als je je maar door de juiste mensen laat voorlich ten. En dat is nu precies waar het tijdens onze infodag hypotheken om draait: des kundig advies en doelgerichte informatie. Kom daarom zaterdag 13 juni tussen 10.00 en 13.00 uur naar de Rabobank. De adviseurs van onze kantoren in Venray en Leunen staan dan voor u klaar om u uitvoerig te informeren en uw vragen te beantwoorden. Met de adviseurs van Rabobank Huis Hypotheekadvies sta je er niet alleen voor. verzekeringen - financiële planning - beleggen - hypotheken - lenen - sparen Rabobank Venray-Oostrum Zevenrode tel. (0478) 530216 tel. (0478) 530 343 peelmaas@tref.nl rabol281@tref.nl De Evenaar presenteert: Gitarist/songschrijver B-J Baartmans '65) geeft op eigentijdse wijze vorm aan traditionele muziek stijlen als blues, rockabilly, jive en country. Ondersteund door z'n uit gekiende akoestische slide-)gitaar- spel vertolkt hij zijn liedjes in kroe gen, muziektheatertjes en jongerencentra. Meestal als solo- act. soms met een of meer muzikale maatjes. Daarnaast leverde hij als sessie gitarist en producer de afgelopen jaren bijdragen aan CD's van o.a. Clemens v.d. Ven. Philip Kroonenberg. Arthur Ebcling, No Strings Attached, Bengels en The Rascals; artiesten waarmee hij sinds zijn veertiende ook veelvuldig op de planken stond. Bovendien deed hij regelmatig radio- en tv-optredens met onder meer Boudewijn de Groot. The Watchman en de eerder genoemde acts. De afgelopen tien jaar speelde Baartmans zo'n 120 keer per jaar. Sinds april 1998 is er nu The Pawnshop Guitar Chase, een CD waarop B-J Baarmans zich voor 't eerst als solo-artiest manifesteert. Op de CD staan 12 songs waarin de vertolker zich een weg baant door de melanchoie. absurditeit, vrij heidsdrang, kicks en navelstaarderij van het muzikantenbestaan en zijn andere liefdesleven. Het zijn span nende en intense, maar ook intieme liedjes, op karakteristieke wijze gecrooned en besnaard door een uit gesproken muzikant. Muzikale refe renties: Ry Cooder, JJ Cale. John Hiatt. Lyle Lovett. Vrijdag 12 juni om 22.00 uur, entree gratis. Vanaf 15 juni is er in de gangen van Beukenrode weer een expositie te zien. Het gaat dit keer om een expositie van schilderijen, gemaakt door de in Venray woonachtige schilderes Lies Dom. Deze schilde rijen zijn door Marcel Seykens uit Venray voorzien van een bij het onderwerp van hel schilderij pas send gedicht, zodat met recht kan worden gesproken van een duo expositie. De expositie is te zien in Beukenrode vanaf 15 juni tot begin september en is geopend tussen 08.30 en 20.00 uur op werkdagen en tussen 10.00 en 20.00 uur in hel weekend. Geen vrije doorgang Zaterdagmiddag omstreeks 14.15 uur kreeg een 16-jarige bromfietster uit Venray op het fietspad langs de Zuidsingel, ter hoogte van de Plataanstraat, geen voorrang van een 49-jarige bestuurder van een personenauto uit Kevelaer. Bij de botsing werd de jongedame dusda nig gewond, dat ze voor behande ling naar het ziekenhuis moest wor den vervoerd. Zij kon na behandeling huiswaarts keren. Uit de bocht Tijdens de kartwedstrijden op de parkeerplaats bij De Witte Hoeve vloog zaterdagmiddag een kart, bestuurd door een 11-jarig meisje, uit de bocht. Het meisje moest voor behandeling van verwondingen naar het ziekenhuis worden ver voerd, maar kon na behandeling weer naar huis. In december wil het Literair Café Venray-regio opnieuw de 'De Raadselige Roos' uitreiken aan de winnaars van de jaarlijkse wedstrijd voor amateurschrijvers en -dichters uit Zuid-Nederland. De literaire wedstrijd vindt voor het zesde jaar op rij plaats. 'De Raadselige Roos' is een blijvend aandenken voor de eerste prijswinnaars bij proza of poëzie. In de categorie poëzie is ver der een publieksprijs te winnen. Deze 'Bij-prijs' wordt toegekend door een publieksjury, die bestaat uit een vaste groep deelnemers aan de dichtregelwedstrijd van het Literair Café Venray-regio. Vijf jaar 'De Raadselige Roos" bracht pen of computer in beweging van 135 deelnemers, die 218 gedichten en verhalen instuurden. De Venrayse organisatie hoopt dat de zesde wedstrijd weer een groot aantal amateurschrijvers zal inspire ren en dat ze het resultaat van hun schrijfwerk ter beoordeling inzen den. Dat geldt voor amateurschrij vers, die afkomstig (geboortig of woonachtig) zijn uit Limburg, Brabant, Gelderland beneden de Waal, Zeeland en Belgisch Limburg. Van deelnemers wordt vijftien gulden inschrijfgeld ver langd. over te maken op giro 4363691 t.n.v. Toos v. Ooi, Venray, onder vermelding van 'De Raadselige Roos'. Alle deelnemers ontvangen een boekje, waarin het bekroonde werk van de prijswin naars wordt gebundeld. Om in aan merking te komen voor de Venrayse literatuurprijzen dienen gedichten in tienvoud en verhalen op floppy (Word lor Windows of Word Perfect minstens 5) of anders in vijfvoud ingezonden worden vóór I oktober 1998: secretariaat 'De Raadselige Roos' t.a.v. mevr. Toos v. Ooi. Henseniusstraat 53, 5801 AW Venray/ De verhalen en gedichten moeten in goed Nederlands zijn geschreven, geen dialect. Bovendien moet het werk origineel zijn en niet eerder gepubliceerd. Voor poëzie is een minimale lengte van 50 en een maximale lengte van 150 woorden toegestaan. Voor proza mogen mini maal 750 en maximaal 1250 woor den gebruikt worden. Iedere deelne mer mag slechts met één inzending per categorie meedingen, inzendingen moeten voorzien zijn van naam. adres, geboorteplaats en geboortedatum. De jury's krijgen de inzendingen overigens naamloos onder ogen. Bekroond werk wordt op verzoek onder pseudoniem in de bundel gepubliceerd. De winnaars worden bekend gemaakt op zondag 13 december 1998. Geïnteresseerden kunnen het regle ment van de zesde literatuurwed strijd om de 'De Raadselige Roos' opvragen bij Toos van Ooi, tel. 0478-589352. Het staat ook op internet: http://Pobox.Leiden univ .nl/~AvDoesum. Op vrijdag 12 juni wordt op 'Perron 55' in Venlo de cd 'Cosmic E.P.' gepre senteerd van de formatie UNYX. Deze in de regio zeer populaire band, bestaande uit Roel Gommans uit Ysselstein, Jules Reivers uit Blitterswijck, Roel Baeten uit Horst en Edwin van Aalderen uit Wanssum, maakt de meest waanzinnige dancetracks met behulp van analoge apparatuur, samples en harde beats. UNYX heeft haar zes beste nummers op deze schijf gezel, die wordt uitgebracht door DEFCON5 Records uit Maashees. In oktober wordt het eerste echte grote album verwacht. Voor meer informatie kunt u bellen met DEFCON5 Records: 0478-636929. z4ye*td<i ZONDAGSDIENST HUISARTSEN Weekenddienst voor de patiënten van R. Bruins. B. van Casteren-van Gils. R.E. Gabeler. H. Schraven, F. Schmeetz, M. van Tiel en J. Wittgen: Zaterdag:R. GABELER Allegrostraat 43, tel. 582824 Zondag:,!. WITTGEN Langstraat 106, tel. 586082 Weekenddienst voor de patiënten van A. Coenen. P. Corver. P. Henkes. R. Keijzer. L. Keijzer-Bors. G. van Loon. F. de Muinck Keizer, M. Van Straaten. J. de Vocht: Zaterdag en zondag: R. KEIJZER Litsenbergweg 20A, Ysselsteyn tel. 0478-541777 Spreekuren van 10.00-11.00 en v in 17.00-18.00 uur in het ziekenhuis Voor spoedeisende gevallen kunt u op de genoemde data bij de genoemde doktoren terecht: 's morgens van 10.00 tot 11.00 uur 's middags van 17.00 tot 18.00 uur ZIEKENVERVOER Tel. 077-3575757 ONGEVALLEN Tel. 112 WEEKEND- EN NACHTDIENST VENRAYSE APOTHEKEN DE MONNIKSKAP Paterslaan 2, tel. 580140 van vrijdagavond 18.00 uur tot vol gende week vrijdag. Openstelling: zaterdag van 10.00 tot 12.00 uur en van 17.00 tot 18.00 uur zondag van 10.00 tot 11.00 uur. Verder alleen voor spoedgevallen (via het nachtluikje) TANDARTSEN WEEKENDDIENST VENRAY-YSSELSTEYN Voor spoedeisende gevallen uitsluitend na telefonische afspraak neemt waar: P. WASSER, tel. 584504 WEEKENDDIENST DIERENARTSEN DIERENARTSENPRAKTIJK VENRAY Oude Oostrumseweg 26 tel. 581336 of 586457 E.M. Ruymbeek. J.M. van Winden. W.H. de Vocht. R.C. Goedegebuure. V. Geurts, R. Eelderink. G. Gelling en mevr. H. Loonen R. GOEDEGEBUURE en R. EEL DERINK DIERENARTSENPRAKTIJK OOSTRUM W. LOONEN Mgr. Hanssenstraat 42. Oostrum tel. 582690 WEEKENDDIENST VERLOSKUNDIGEN voor de praktijken van mevr. Raaymakers. mevr. Van Eerten. mevr. V.d. Reis. mevr. Tiggeloven en mevr. Vermazeren A. RAAYMAKERS Horst, tel. 077-3981450 WEEKDIENST VERLOSKUNDIGEN De weekdienst van de praktijk van mevr. Van Eerten, mevr. V.d. Reis en mevr. Tiggeloven worden vanaf maandag 8 uur tot vrijdag 12 uur waargenomen door: R. v.d. REIS Afspraken maken 's middags tussen 18.00 en 19.00 uur, tel. 0478-513727 INFORMATIECENTRUM GEES TELIJKE GEZONDHEIDSZORG Tel. 0478-527066 maandag-donderdag 09.00-17.30 uur MELDPUNT VOOR HULP. ADVIES EN INFORMATIE Tel. 0478-584444 Bereikbaar elke werkdag van 9 tot 12 uur. Na genoemde tijd. tijdens feest dagen en weekend is het Meldpunt bereikbaar via het antwoordapparaat. Aangesloten instellingen/organisaties: Algemene Hulpdienst. Gehandicapten Platform Venray. Synthese - Instituut voor Zorg en Welzijn PEEL EN MAAS Nieuwsblad voor Venray en omstreken Grotestraat 68 5801 BH Venray Postbus 1 5800 AA Venray Tel. 0478-582727 Fax 0478-510916 e-mail: peelenm@tref.nl Redaktie Frits Havens Henk Lammen Christ van den Munckhof Bas Poell Bezorging Donderdagmiddag/avond Bezorgklachten Op bovenstaand adres. Telefonisch, uitsluitend tot vrijdag 17.00 uur. Nabezorging gebeurt tot uiterlijk dit tijdstip. Advertentietarieven: Op aanvraag verkrijgbaar. Aanleveren advertenties: Uiterlijk woensdag 10.00 uur. Aanleveren kopij: Sport- en verenigingsnieuws tot uiterlijk dinsdag 10.00 uur.

Peel en Maas | 1998 | | pagina 3