FRANSOL PEEL EN MAAS VOOR ALLE EN BUITEN- dapark: een park vol ontroering M V i\m Lentefeest voor alle Venrayse 55-pIussers Unieke ansichtkaarten bij VVV Sportstichting Oirlo- Castenray 25 jaar Informatie over plan Leunseweg Jubileum Avond vierdaagse ZONWERINGEN Informatieavond zwangerschap en bevalling met Lee Tcwers Hanny Presentatie Twan van Bussel Vrijdag 19juni Schouwburgplein Venray Am vang 19.30 uur Toegang gratis! samen een eeuw bank^ieren NIEUWE OF GEBRUIKTE AUTO'S LEASEN PEEL EN MAAS 'n abonnement waard STATIONSWEG 13 VENRAY TEL. 0478-515010 ROVER DEALER WOENSDAG 20 MEI 1998 - NR. 21 HONDERD NEGENTIENDE JAARGANG WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMGEVING Gevarieerd feestprogramma op 29 en 30 mei Het is inmiddels 25 jaar geleden dat toenmalig burgemeester Schols sportpark De Heesakker officieel opende. Ter gelegenheid hiervan heeft de Sportstichting Oirlo-Casten ray op vrijdag 29 en zaterdag 30 mei een gevarieerd feestpro gramma samengesteld met activiteiten voor jong en oud. Vrijdag gaan om 20.00 uur de festiviteiten van start met de Heesakker Lentepop. In de feesttent aan De Heesakker treden op de regio nale bands Unyx, Kaja en Chantilly Lace. Kaarten a 7.50 gul den zijn in de voorverkoop verkrijg baar bij Soos Watjang in Oirlo. café Hesen in Castenray en de kantine van sportpark De Heesak ker. Zaterdag start om 09.00 uur een regionaal jeugdtoernooi voor E- en F-spelers. Vanaf 16.00 uur staan er wel tvvee heel speciale voetbalwed strijden tussen Castenray en DIS op het programma. Eerst is er het duel met eerste elftalspelers uit de perio de 1985-heden, waarna vervolgens de strijd der gigan ten plaatsvindt met eerste elftalspelers uil de perio de 1973- 1985. Illustere namen als Niek Buddiger. Jan Arts. Henk Stip hout. Jos Buddiger. Leo Clephas. Jan Versteegen. Piet Heidens en Jan Nelissen maken opnieuw hun opwachting vooreen onverge telijke derby. Van 19.30 lot 20.30 uur recipieert het bestuur van de Sportstichting Oirlo-Castenray in de feesttent. Aan sluitend wordt het feest afgesloten met een reünie voor alle leden en oud-leden van beide verenigingen. Verslag van eerste verkenningen Van donderdag 11 tot en met zon dag 14juni vindt in Venray voorde 40-ste keer de Avondvierdaagse plaats. De jubilcumeditie biedt wan delaars ook dit jaar de gelegenheid om vier dagen een afstand van 3, 5, 10 of 15 kilometer te lopen. Op de slotdag kan zelfs een route van 30 kilometer worden afgelegd. Voorinschrijven is mogelijk op dins dag 9 en woensdag 10 juni van 18.30 tol 19.30 uur in zaal In den Engel. Deelname kost 7,50 gulden voor vier dagen en 3.50 gulden voor een dag. Voor meer informatie kunt u terecht bij mevr. G. v.d. Ham- Frederix. Kerkpad I. telefoon 583765, of mevr. P. Munsters, Prins Hendrikstraat 21, telefoon 580648. Op donderdag 28 mei infor meert de afdeling Ruimtelijke Ontwikkeling van de gemeente Venray belanghebbenden en belangstellenden over de uit gangspunten voor de verdere planontwikkeling van het plange bied Leunseweg. Er is getracht daarin zoveel als mogelijk ook de reacties van de aanwezigen tij dens een openbare gespreksbij eenkomst op dinsdag 17 maart jl. te verwerken. Medewerkers van de afdeling zul len ook ingaan op de resultaten van een bouwhistorisch onderzoek naar de cultuurhistorische waarde van het oude Gymnasium Immaculatae Conceptiones aan de Leunseweg. De bijeenkomst over het plan Leunseweg is in het gemeentehuis en begint om 20.00 uur. Het plan wordt begrensd door de Paterslaan. Kruisstraat, achterzijde Pastoor Wijnhovenpark, St. Antoniusstraat, St. Franciscusstraat en de Leunseweg. De gemeente heeft de resultaten van de verkenningen en het histo risch onderzoek vertaald in uit gangspunten voor verdere ontwik keling van het plan. Daarin is ook een aantal voor het plangebied al geldende eisen meegenomen. Zo moet het plan onder andere een sterk groen karakter hebben, recht doen aan bestaande bebouwing met een monumentaal karakter, aanslui ten bij mogelijke ontwikkelingen in de directe omgeving van het plan. voldoen aan wettelijke regelgeving en voorschriften en optimaal kos tendekkend zijn. Verder moet de bebouwing in het gebied optimaal op de openbare ruimte gericht zijn en moet de kop van de Leunseweg 'een poort naar het centrum' blijven. De mogelijke gevolgen van deze eisen presenteerde de gemeente tij dens de genoemde gespreksbijeen komst op dinsdag 17 maart jl. aan belanghebbenden en belangstellen den. Dinsdag 19 mei organiseert het st. Elisabeth Ziekenhuis in samenwer king met het Groene Kruis Noord- Limburg en de verloskundigen uit de regio Venray/Horst een voorlich tingsavond over zwangerschap en bevalling. Deze avond wordt gehouden in 't Gasthoês te Horst en is bedoeld voor alle aanstaande ouders, onge acht waar zij in behandeling zijn. De toegang is gratis. Op het programma, dat om 19.30 uur begint, staan presentaties van een verloskundige, een gynaeco loog. een diëtist, een fysiotherapeut, een verpleegkundige van de verlos- afdeling en een verpleegkundige van de dienst kraamzorg. Daarnaast is vanaf 19.00 uur een informatie markt te bezoeken met onder meer stands van de Kraamzorg Noord- Limburg. de afdeling diëtiek. de Vereniging 'Borstvoeding ja natuur lijk'. 'Moeders voor moeders' en diverse leveranciers o.a. van kinder voeding. Belangstellenden worden ver zocht zich van te voren op te geven. Dit kan op werkdagen bij: Dienst Kraamzorg Groene Kruis Noord- Limburg. tel. 077-3427000 (tussen 10.00 en 12.00 uur) en Polikliniek Verloskunde st. Elisabeth Ziekenhuis, tel. 0478-522436 (tus sen 11.00 en 12.00 uur). Hier kunt u ook terecht voor meer informatie. 200 gulden gestolen Vermoedelijk heeft een insluiping plaatsgevonden in de woning van een 49-jarige vrouw aan de Kiosk. Uit de woning werd een geldbedrag van ƒ200,- gestolen "Smakterheide" Venray Tel. (0478) 581032 Fax 584571 Wisselexpositie en beeldentuin pijlers kunstcentrum vijf jaar moet het ripark in Venray een centrum ^hedendaagse kunst zijn, dat verre omtrek bekendheid I. Dragers worden een beel- iin met een continu aanbod :irca vijftig werken en een ile ruimte waarin jaarlijkse Je (spraakmakende) tentoon- jngen worden gehouden. De ïyse kunstenaar Joop lans, bekend van de kunst- festaties op dezelfde locatie, jz'n eigen atelier gedurende iriode voor wat het is om het mrk op de Nederlandse ;aart te zetten. [eldentuin en wisselexposities ten elkaar en het totale aanbod [et Odapark versterken. Met het Jhuis als galerie, expositie- en Jertruimte en daarbij eens in de ■jaar manifestaties als Beeldige ling. 93 Geheimen. Illusies 95 jorig jaar De Ongezochte Vondst |t te beperkt, meent de stichting Lrk. Daarom werd een plan uil- Ikterd om het Theehuis fiks te Jroten en uit te bouwen tot een fcschalig multifunctioneel cul- tentrum: met een podium, per lente tentoonstel I ingsru i mte. Bom te vergaderen en een kan- 1 De verbouwing start deze [eren moet in april 1999 klaar Op die datum opent ook de eer- n een serie van zes exposities li Theehuis. In elke expositie {teen Europees land aan bod. Inu toe heeft Joop al Engeland, jikrijk. Duitsland, Spanje en ons j geselecteerd. Daar komen ■fschijnlijk of Zweden of wegen bij. ONTROERING de laatste medio 2001 is afge- i heeft kunstminnend irland (Belgen en Duitsers zijn welkom) een overzicht gehad hedendaagse kunst in Europa rtoe doet. Want dat is het crile- voor al het werk van Wismans: moet 'echt' zijn. "Ontroering is ode draad van alle exposities, si moet je pakken, je iets doen. r liefde, door geweld, maakt üit. maar hel moetje niet onbe- laten." De Venraynaar gruwt het onechte. Van mensen die wazigs op het doek zetten en er leel verhaal omheen nodig heb- om de kijker hun bedoelingen :lijk te maken. "Je moet niet n over kunst. Je moet er juist <an worden." Joop Wismans in "zijn park Joop Wismans is al enige lijd bezig met de samenstelling van de zes exposities. Hij bezoekt galeries en musea in heel Europa, op zoek naar werken die hem wat doen en die nog nooit in Venray te zien zijn geweest. Hij was in London, waar hij contacten heeft gelegd met de bekende Saatchi Gallery. Enkele weken geleden zal hij voor z'n mis sie in Berlijn. "Het is een zwerf tocht. Vooral in het begin natuurlijk moeizaam. Je moet overal een voet tussen de deur krijgen, want zeg nou zelf 'who the fuck zijn Joop Wismans en Venray?' Maar het lukt." Voor de zes exposities heeft hij een beroep gedaan op Marijke Cieraad, de Sevenumse met wie hij de eerdere manifestaties in het park op poten zette. ETALAGE De wisselexposities moeten inhoudelijk zo sterk worden dat kunstliefhebbers er graag een auto- of treinrit van een paar uurtjes voor over hebben. Hel park. en vooral de beelden daarin, moet er voor zorgen dal ze niet na een uurtje weer terug gaan. "In het Odapark moeten bezoekers zich een halve dag niet hoeven te vervelen", zegt Joop Wismans. Vanuit kunstzinnig oogpunt vormt de beeldentuin de tegenhanger van de wisselexposities: de constante factor in het Odapark. Wellicht wat meer conventioneel, misschien min der spraakmakend. Het is de bedoe ling dat de beelden voor een periode van vijf jaar blijven staan. Ook met hel samenstellen van deze collectie is Joop Wismans druk doende. Een paar trefwoorden bij de selectie zijn buitenland, etalage en openbaar. "Het Odapark is een openbaar gebied en dat moet ook zo blijven. Het tentoongestelde werk moet in principe geschikt zijn om in openbare ruimtes te staan". Vandaar dat de samensteller ook rekent op de belangstelling van 'zakelijke' klan ten als bedrijven en overheden. Voor hen moet de beeldentuin een soort etalage worden. Met hetzelfde argu ment probeert Wismans kunstenaars in en buiten ons land te interesseren om gratis werk af te staan. "De deal is 'jullie hebben werk, wij hebben de mooiste plek om het neer te zetten'. Volgens Joop Wismans zijn er genoeg kunstenaars die kwalitatief goed werk thuis hebben staan omdat ze eenvoudig geen plaats hebben om hel te exposeren. BOLTANSKI Heeft Wismans, sinds jaar en dag als zelfstandig kunstenaar in de weer, geen moeite om dat bestaan voor vijfjaar op te geven en zich alleen met werk van anderen bezig te houden? "Niet als dat werk de moeite waard is. Ik vind dat hel om de kunst gaat, niet om degene die die maakï. Het belangrijk dat mensen hier kunst kunnen ervaren. Dat ik nu de kans krijg om van dit park te maken wat het in mijn ogen eigenlijk al langer had moeten zijn. geeft net zóveel voldoening dan zelf een schilderij maken. Als ik soms werken zie van bijvoorbeeld een kunstenaar als Bollanski dan denk ik 'Ik kan beter zorgen dat die man hier komt hangen, dan zelf gaan ver ven'." Boltanski. onthoud die naam. want binnen nu en vijf jaar is er ongetwijfeld werk van hem te zien in het Odapark. De Centrale van Ouderen verenigingen in Venray organiseert ook in 1998 het inmiddels bekende Lentefeest voor senioren. Wat ooit begon als een Zomerfeest van het verzorgingscen trum Het Schuttersveld onder de naam Pick-nick is nu een feest van, voor en door ouderen uit de gehele gemeente Venray. Vanuil de tuin van Het Schuttersveld, via het schoolplein van De Kemphaan en de schutlers- dstraat 12, tel. 581553 atis parkeren voor de deur Ruit vernield Donderdag 28 mei in Merselo weide van schutterij Het Zandakker is de organisatie uiteindelijk terecht gekomen in Merselo waar gebruik kan worden gemaakt van het feest terrein en de feesttent van de stich ting Muziekfeesten Merselo. Door het aanbod van de stichting Muziekfeesten Merselo om van de tent en faciliteiten gebruik te maken is het Zomerfeest een waar Lentefeest geworden. De Werkgroep Lentefeest van de Centrale van Ouderenverenigingen is er in geslaagd een aantrekkelijk programma samen te stelten. Het wordt een feest voor en dooi;.oude ren. Artiesten van eigen bodem dra gen het gehele programma. Het Seniorenorkest onder leiding van Jan Verstegen speelt bekende melo dieën waarop naar hartelust kan worden gedanst Het PeelTrio en De Smelebrölhers uit Ysselsteyn zorgen voor een waar muzikaal festijn. Meezingen is absoluut niet verbo den. De dansers van de Venrayse Volksdansgroep zetten hun beste beentje voor. Het onmisbare Rad van Avontuur wordt een zeer span nende aangelegenheid. De Werkgroep Lentefeest steunt in belangrijke mate op de door de aangesloten vereniging toegezegde medewerking. Het belangrijkste daarvan is dat de lokale verenigin gen zorg dragen voor de voorver koop van toegangskaarten. De toe gangskaarten kosten in de voorverkoop ƒ5.- per stuk. Daarvoor wordt tevens in de feest tent een kop koffie of thee en een stuk vlaai verstrekt. Aan de feesttent op de dag van het Lentefeest, kosten de toegangskaarten ƒ7,- per stuk. De Werkgroep roept de bezoekers op om vooral gebruik te maken van de voorverkoopadressen. Op dit Lentefeest zijn alle Venrayse senioren, leden en niet- leden van ouderenverenigingen, vanaf 55 jaar van harte welkom. De werkgroep roept alle Venrayse seni oren op om aan dit feest deel te nemen. Het is de organisatie bekend dat niet alle ouderen over eigen vervoer beschikken. Ouderen d»e wel over vervoer beschikken en nog plaatsen beschikbaar hebben wordt verzocht deze aan te bieden aan hen die daar aan behoefte hebben. Doe mee aan het Lentefeest op donderdag 28 mei van 13.30 tot 16.30 uur in de feesttent op het feestterrein van de stichting Muziekfeesten Merselo. Vernielingen met nasleep Zondagmiddag ontdekte een 43- jarige Venraynaar dat van zijn bij zijn woning aan de Zuidsingel geparkeerde auto de bande lek waren gestolen en dat de spiegel was vernield. Hij ontstak in woede en meende de dader te kennen. Hij ging naar die woning om verhaal te halen en schopte tegen de voordeur. Vervolgens bemoeide een andere buurtbewoner zich met het tweetal. De politie kon door tactisch optre den verdere escalatie voorkomen. Het onderzoek is nog lopende. In overleg met de officier van Justitie zal deze vernieling in het kader van het snelrecht worden afgedaan. De vermoedelijke dader is een 20-jarige Venraynaar. Deze ontkent iets met de vernielingen te maken te hebben. De VVV heeft een unieke serie ansichtkaarten in haarb^zit. 'Ik had de indruk, dal Venray toe was aan iets 'anders',' aldus Betty Bradley. Dat was ook de opdracht aan de ont werper: een afwijkende kaart van typisch Venrayse plekjes. Dc Grote Markt, Dr. Poelshuis, Theehuis, kunstwerken uit de gemeente, maar ook de molen uit Merselo en een Peellandschap staan op de kaarten afgebeeld. Maar door de bewerking met een speciaal computerprogram ma zijn de kaarten verre van tradi- tioneel. De lucht is rood, oranje of geel, de schapen zijn blauw. Grafisch buro OHHO tekende voor het ontwerp van de kleurrijke kaart. Chris-1-uur-service nam de fotografie voor zijn rekening. De kaarten zijn vanaf heden te koop bij de VVV. Per stuk (ƒ1,25). maar ook in twee series van zes (ƒ6,50).

Peel en Maas | 1998 | | pagina 9