Voor ons is de maat vol" I RANSOL Bij uw utoverzekering gaan gemak én voordeel samen. GOTEN Een centrum waar jong en oud welkom is" Onderzoek naar arbeidsomstandigheden bij NLW-Bedrijven 90K ZO DE BALEN VAN LASTIGE ZONNESTRALEN? FRANSOL IN HUIS HALEN! ZONWERINGEN Schaeffers Nieuwe dienstregeling Hermes streekvervoer ff Rabobank Sponsorloop Mariaschool Oostrum KOPEREN 58 32 26 Imkers Regio Venray houdt Bijenwacht Jagin IR EEL EN MAAS donderdag 14 mei 1998 - Pagina 9 Ouders willen aanpak stankoverlast school "Er moet nu eindelijk maar jns iets gebeuren. Bijna drie jaar ing worden we nu door de emeente aan het lijntje gehou- en. De gemeente onderkent het robleem, zegt er ook aan te wer en, maar er gebeurt vooralsnog iet. Dat is frustrerend." Vier uders van kinderen die de ipendance van Basisschool andweert in het schoolgebouw an De Foekepot bezoeken, zijn et na bijna drie jaar strijden ioe. Ze willen nu dat er eindelijk lts gedaan wordt aan de stank verlast in het schoolgebouw. In augustus I995 verhuisden vier roepen van basisschool De andweert, in totaal ongeveer 120 jerlingen, noodgedwongen naar de jlcalen in de wijk 3rukske. laarmee begon meteen de ellende. Vanaf het begin heeft er in het ebouw een vieze, muffe lucht ehangen. De kinderen riepen vanaf e eerste schooldag 'wat stinkt het ier'. Het ergste is dat de stank in de leding en haren trekt, zelfs in het bier en de boeken die de kinderen p school gebruiken. De kinderen [hamen zich er zelfs voor. Met bed fatsoen durf je de kinderen niet 1 anderen te laten spelen." AAN DE BEL led van der Sterren legt uit wat de evoigen zijn van de stankoverlast i het schoolgebouw. Samen met ie van Callandt, Francien Gielen Karin Klaassen trok zij in het •rste schooljaar in het gebouw van Foekepot als lid van de uderraad aan de bel bij het school- istuur en de gemeente Venray. Canaf die tijd worden we door de imeente, met name ambtenaar enk Loonen die met de zaak belast aan het lijntje gehouden", valt Ine an Callandt haar bij. Zeven, vol- ens de vier ouders, geldverslinde iderzoeken van onder andere Iviesbureaus, ARBO-dienst en GD volgen om de oorzaak van de ankoverlast te achterhalen. Een echte ventilatie, een vochtig dak in imbinatie met de gebruikte lijm, ivoldoende ventilatie in de kruip- uimte, zouden de mogelijke boos- loeners zijn. Feit is dat de geconsta- :erde PM-waarde (kooldioxide) in et gebouw veel te hoog is. In een lasgebouw met 30 kinderen loopt e waarde zelfs op naar 2000 tot 000, waar 1000 een gangbare en Frustratie over de wijze waarop de stankoverlast in het schoolgebouw werd onderzocht cq. wordt aangepakt acceptabele waarde is in vergelijk bare leslokalen. LICHAMELIJKE KLACHTEN Buiten de stankoverlast leidt de situatie op De Landweert dan ook tot lichamelijke klachten bij kinde ren, leerkrachten en overblijfmoe- ders. Ine van Callandt: "de kinderen worden later op de dag moe en/of vervelend, concentratiestoornissen, hoofdpijn, doorlopend verkouden, ontstoken slijmvliezen, vormen van eczeem en huiduitslag, zijn aan de orde van de dag. Het enige verve lende is dat het niet 100 procent aantoonbaar is dat die klachten te maken hebben met de stank in de klaslokalen. Maar het is natuurlijk wel opvallend dat het ziekteverzuim op school heel hoog ligt." De oor zaak van de stankoverlast is inmid dels vastgesteld, een slechte ventila tie. Het verzoek van de ouders om een tijdelijke oplossing voor het probleem, bijvoorbeeld het aanbren gen van ventilatieschuifjes, een afzuigsysteem of het plaatsen van luchtreinigers, wordt volgens hen niet ingewilligd door de gemeente. "Zet de ramen maar open", is het advies dat we van de gemeente heb ben meegekregen, zegt Ine van Callandt. "Of dat de oplossing is. Je zet midden in de winter toch de ramen niet open. We hebben al eens het voornemen gehad om de kinde ren op het schoolplein les te geven. Voor ons is de maat vol. Er moet iets gebeuren." BEKEND Navraag bij de gemeente leert dat op korte termijn aan het probleem wordt gewerkt. "De klachten zijn bij ons bekend. Er is in het gebouw onvoldoende natuurlijke ventilatie. Er komt niet genoeg frisse lucht bin nen en de gebruikte lucht wordt onvoldoende afgevoerd", zegt gemeentevoorlichtster Thea Koot. "De situatie levert, hoe vervelend die ook is, geen gevaar op voor de gezondheid van kinderen en leer krachten. Vandaar dat er eerst is uit gezocht wat de precieze oorzaak is van de stankoverlast. De gemeente achtte het niet raadzaam om lapmid delen te gebruiken. Nu bekend is dat een slechte ventilatie de oorzaak is van het probleem, overigens zijn we hier pas sinds kort achter, gaan we daarmee aan de slag. Het schoolbe stuur van De Foekepot hebben we een maand geleden gevraagd voor bereidingen te treffen, zodat wij dauerluftung in de kozijnen en ven tilatieopeningen in de kruipruimte kunnen aanbrengen. Die werkzaam heden kunnen op korte termijn uit gevoerd worden", aldus Koot. Ine van Callandt blijft sceptisch, ook na de toezegging van de gemeente Venray: "de gemeente schuift de verantwoording opnieuw af door te verwijzen naar De Foekepot. Daar hebben wij niets mee te maken. De gemeente is ver antwoordelijk, niet De Foekepot. Vooralsnog zien we dat er opnieuw niks gebeurt, dat is het enige wat voor ons telt. Wij blijven dan ook vechten voor onze zaak", zegt Van Callandt strijdlustig. STATIONSWEG 13 VENRAY TEL. 0478-515010 OR krijgt medewerking van directie De Ondernemingsraad (OR) van de NLW-Bedrijven heeft besloten intern een onderzoek te starten naar verbeterpunten op het gebied van arbeidsomstandig heden binnen het eigen bedrijf. Als eerste stap vindt selectie plaats van een externe onderzoeker en adviseur die moet aangeven op welke punten verbetering mogelijk en/of wenselijk is en welke maatre gelen noodzakelijk zijn. Op welke termijn het onderzoek moet zijn afgerond is op dit moment nog niet aan te geven. INTERNE SAMENWERKING De OR benadrukt dat voor dit onderzoek de medewerking is gevraagd van de directie en dat die volmondig is toegezegd. In de ogen van de OR is het nu een geschikt moment om te starten, ook omdat er bij de medewerkers onzekerheid is ontstaan als gevolg van druk van buitenaf. Het feit dat de vakbonden middels een zwart boek individuele conflicten bespreekbaar hebben willen maken en daarover ruimschoots publiciteit hebben gezocht, heeft die onzeker heid aangewakkerd. De OR is vanzelfsprekend op de hoogte van bestaande onvrede over arbeidsomstandigheden. Inmiddels heeft persoonlijk overleg geleid tot bemoedigende resultaten in een aan tal individuele situaties. i wilt een autoverzekering die gemak en 'oordeel biedt? Vanaf nu is dat mogelijk iet de autoverzekering van de unieke Alles n één Polis. Daarbij geldt: hoe meer scha- leverzekeringen u op deze polis afsluit, loe meer korting u op de totale premie rijgt. Die korting kan oplopen tot naar liefst 12%! De autoverzekering verzekeringen - financiële planning - beleggen - hypotheken - lenen - sparen van de Alles in één Polis is buitengewoon compleet en biedt u optimale zekerheid. Bovendien hoeft u bij schade geen eigen risico te betalen. In een persoonlijk gesprek kunnen we u meer informatie geven over zowel onze autoverzekering als de Alles in één Polis. Venray-Oostrum tel.(0478)530200 peelmaas@tref.nl Zevenrode tel. (0478) 530 300 rabo1281@tref.nl HET BEDRIJF NLW-Bedrijven verzorgt voor negen gemeenten in Noord- Limburg de uitvoering van de Wet Sociale Werkvoorziening door aan gepast werk te bieden aan mensen die om wat voor reden dan ook niet op de vrije arbeidsmarkt aan de slag kunnen. NLW-Bedrijven bestaat uit tien branches, verdeeld over vier vesti gingsplaatsen (Helden, Horst, Overloon en Venray) en biedt werk aan bijna 1000 personen. Dinsdag 19 mei om 15.30 uur gaan de kinderen van de Mariaschool in Oostrum van start voor een sponsorloop. Deze spon sorloop wordt om de twee jaar door de Mariaschool georganiseerd en valt dit jaar samen met de open dag van de Mariaschool. De sponsorloop staat dit jaar in het teken van het project 'Indi-ja'. Dit is een kleinschalig hulpverle ningsproject voor kasteloze gehan dicapte en blinde kinderen in India. Op school is in themalessen aan de kinderen uitgelegd wat de inhoud is van het project. Zij hebben iets gehoord over de werkzaamheden en foto's gezien van het ontwikkelings werk. De afgelopen week zijn de kinderen al volop in actie geweest om zoveel mogelijk sponsors voor hun goede doel te interesseren. Sponsors zetten in voor een vast bedrag of een bedrag per ronde. De kinderen zullen op hun beurt hun best doen zoveel mogelijk ronden te lopen om een zo'n hoog mogelijk bedrag bij elkaar te krijgen. Dinsdag wordt om 15.30 uur het startsein gegeven. Eerst lopen groep 1 en 2. Hierna volgen de andere groepen. Er zijn twee afstanden. Groep 1, 2, 3 en 4 lopen een kleine ronde, groep 5, 6, 7 en 8 loopt een grotere ronde. Tijdens de sponsorloop zijn er medewerkers van de Wereldwinkel uit Venray die voor een kop koffie zullen zorgen. Voor de hardlopers is er natuurlijk limonade bij de finish en naar we hopen een flink aantal ronden op hun stempelkaart. Deze score bepaalt uiteindelijk het eind bedrag dat de kinderen kunnen overhandigen aan de kliniek in India voor de hulp aan hun leeftijdgenoot jes. Komt u aanmoedigen? Dakbedekkingen B.V. OOK VOOR UW PEEL EN MAAS 'n abonnement waard Buurtbus in Oirlo Op 24 mei a.s. gaat de nieuwe dienstregeling van streekvervoer der Hermes. In de regio Venray zijn een aantal zaken gewijzigd. Bovendien gaat vanaf die dag vanuit Oirlo een buurtbus rijden. Vanaf 24 mei zal lijn 27/29 Helmond-Venray vanuit Venray doorgaan als lijn 29 richting Venlo. Reizigers hoeven hierdoor niet meer over te stappen. Verder zal op deze lijn op werkdagen een rit om 18.47 en 19.01 vanuit Helmond richting Venray worden toegevoegd. Verder komen er om 19.47 en 20.12 uur op werkdagen ritten bij vanaf het NS station in Oostrum naar het bussta tion in Venray. Op lijn 30/530 wordt op zaterdag en zondag een keer per uur een vaste verbinding geboden vanuit het busstation naar het NS station en terug. Op een enkele vroege of late rit na zijn de lijntaxiritten op zater dag dus vervangen door vaste ritten waarvoor niet meer gebeld hoeft te worden. Op zondag betreft het ritten in de ochtenduren. Deze ritten slui ten aan op de stoptrein van en naar Nijmegen. Op donderdagavond (koopavond in Venlo) komt op deze lijn een extra vaste rit vanuit Venlo die om 21.10 uur vertrekt naar Venray. Op zondagavond zijn verder twee vaste ritten omgezet in lijntaxiritten. De stadsbusdienst in Venray is voortaan ondergebracht onder lijn 528 (v/h 529). Bovendien zijn tij dens weekdagen ook de ritten van lijn 527 en 530 op het traject bussta tion-Rank Xerox in lijn 528 opgeno men. Tenslotte is vanaf 24 december de buurtbus naar Oirlo in de d'enst opgenomen. Vier keer per dag zal de buurtbus (lijn 167) tussen Venray en Oirlo pendelen. De vertrektijden vanuit Venray zijn om 9.45, 11.45, 14.27 en 17.30 uur. Vanuit Oirlo kan men voortaan om 9.56, 11.56, 14.38 en 17.41 met de bus richting Venray. In Oirlo zijn halteplaatsen gemaakt bij de Kerk en De Leng en de Haalakker. De Oirlose buurtbus zal overigens op zaterdag 23 mei door wethouder Driessen van verkeer officieel in gebruik worden geno men. ff Open dagen Hobby Creativiteiten Centrum Sinds 1 januari van dit jaar is het Hobby Creativiteiten Centrum van het Seniorenservice Gilde Venray gevestigd in het voormalige pand D'n Opstap aan de Pr. Bernhardstraat 12a in Venray. Na een inwerkperiode van enkele maanden treedt het Hobby Creativiteiten Centrum vrijdag 15 en zaterdag 16 mei met twee open dagen naar buiten. Vrijdag is om 14.30 uur de officië le opening met aansluitend van 16.00 tot 21.00 uur open dag, zon dag is iedereen tussen 10.30 tot 16.00 uur van harte welkom. Het bordje aan de weg roept meteen vraagtekens op: Hobby Creativiteiten Centrum. Bestaat Seniorservice Gilde Venray niet meer? "Jawel, maar naar buiten toe willen we met de naam Hobby Creativiteiten Centrum uitdragen dat het een centrum is waar jong en oud welkom is", verklaart voorzitter Jo Mertens de aanduiding buiten. "Seniorservice wekt al snel het idee in de hand dat alleen ouderen hier welkom zijn. Maar onze doelstelling is om hobby's aan te bieden voor iedereen, in elke leeftijdscategorie." Dat blijkt al snel als een stuk of acht giechelende meiden in de leeftijd van tien tot twaalf jaar binnenkomt. Zij maken elke donderdag deel uit van de Toffe Meiden Groep, waarin zij in drie blokken een stukje tech niek krijgen aangeboden. Houtbewerking, electra en fietsme- chanica. het laatste blok heeft de minste belangstelling van de mei den. De fiets poetsen, een band plakken, zaken die'thuis al niet wor den gedaan, worden hier wel ter hand genomen. "De Toffe Meiden Groep, in oktober 1996 gestart, is een groot succes. Vanwege de grote belangstelling hebben we zelfs al Zoals ieder jaar, zal ook dit jaar weereen Bijenwacht paraat zijn om, indien dit mogelijk is. overlast van bijenzwermen, wespennesten en hommelnesten bij de burgers te ver helpen. Hiervoor is een vergoeding verschuldigd. Bijenzwermen wor den gratis weggehaald. Beschikbaar zijn: Venray en Leunen: Ad v. Meurs, tel. 512537. Venray: Tejo Ketelaar, tel. 582317. Oostrum: Wim Jacobs, lel. 585652. Ysselsteyn: Piet Michels. tel. 0493- 529511 Technische uitleg bij de Toffe Meiden Groep door Jo Mertens meiden moeten afwijzen. Een^groep van zo'n tien kinderen is dan ook het maximum. Anders wordt het voor de teamleider een te grote belas ting." SOCIALE CONTACTEN Voor het ontstaan van de Seniorservice Venray moeten we terug naar 1991. In het kader van de beleidsnota flankerend beleid van de gemeente Venray werd een initia tiefgroep opgericht. Die had ten doeï de kennis en ervaring van 50r plussers te gebruiken bij het aanbie den van hobby's. In een kleine zeven jaar tijd groeide Seniorservice Venray in haar onderkomen aan de Marktstraat 8 uit het jasje. De gehanteerde formule was debet aan het succes: op spelenderwijs hob by's aanbieden, geen gezapige, theo retische en moeilijke lesstof uit dikke pillen, maar gewoon met behulp van een 'praktijkman' aan de slag gaan. Niet zeuren, gewoon doen is het motto van alle hobby's die worden aangeboden. Intussen biedt het Hobby Creativiteiten Centrum wekelijks onderdak aan ruim 200 mensen die deelnemen aan 18 activiteiten, variërend van hout snijwerk, hout modelbouw, perga- mano, borduurtechnieken en cre atieve kaarten tot en met werken met de pc, schilderen/tekenen en conversatiegroepen Frans. Engels en Spaans. De teamleider vormt de spil van elke hobby die wordt aan geboden. Ad van Hemert, tevens bestuurslid, is een van die teamlei ders. Hij neemt hout modelbouw voor zijn rekening. "Er komen hier mensen die nog nooit een zaag in de hand gehad hebben. Laat staan met een machine gewerkt hebben. Spelenderwijs, door het zelf te laten doen, breng ik mijn kennis en erva ring over. Niets moet, alles mag." De deelnemers zoeken dan ook niet Grotestraat 93 Venray alleen een hobby in het creativiteits centrum. Het is tevens een uitlaat klep, een plek waar Sociale contac ten gelegd worden. In een van de vijf hobbylokalen leggen drie dames en vier heren op dat moment een kaartje. Een vingerwijzing dat gezelligheid troef is in het centrum. In de beginjaren was het uitgangs punt van het centrum anders. "Toen dachten we dat we als vrijwilligers overal maar schilderwerk of andere klusjes moesten uitvoeren. Dat bleek 'gebakken lucht'. Het is frus trerend wanneer je als vrijwilliger bij iemand met een dikke portemon nee moet gaan schilderen." In 1994 volgde een reorganisatie en vanaf die tijd werd een andere koers geva ren. Er werden alleen nog hobby's aangeboden in het toenmalige pand aan de Marktstraat 8a. "Een nostal gisch gebouw, maar op den duur voelden we ons als haringen in een ton. In dit nieuwe pand kunnen we tenminste onze vleugels uitslaan. We zijn trots op dit gebouw", trekt Jo Mertens een vergelijking. NIEUWE VLOER Het is niet alleen hosannah. Financieel, hoe kan het anders met een vrijwilligersorganisatie, is het een crime om alle eindjes aan elkaar te knopen. Penningmeester Lenie Steijlen. die later aan tafel is aange schoven, doet een duit in het zakje. "De gemeente neemt de huur- en electriciteitskosten voor haar reke ning. Onderhoud en vervanging van materialen en investeringen in en om het gebouw zijn onze zorg. We zijn dan ook afhankelijk van spon sors, giften van particulieren en bedrijven." Ad van Hemert wijst op een metaal- en houtdraaibank, inclu sief een kast met gereedschappen achter hem. Een erfenis van een goede bekende van de voorzitter. "Als je die nu moet kopen, kost die minstens 6000 gulden", glundert Van Hemert niet zonder trots. Inkomsten zijn er ook. Het verhuren van de compleet ingerichte lokalen voor lassen en houtbewerking aan bijvoorbeeld de Volksuniversiteit en andere scholen/instellingen levert de nodige pecunia op. "Maar je begrijpt dat we de vinger angstvallig op de knip moeten houden", zegt schatbewaarster Steijlen. Wensen zijn er ook. Zo is de vloer in een van de lokalen dringend aan vervanging toe. Het liefst nog deze zomer. Èn is er de wens om een 'soort van soos' te creëren. Een ruimte waar tijd en plaats is voor een babbeltje, om een krantje te lezen of gewoon gezellig bij elkaar te zitten. Steijlen "We kweken daarvoor een reservepotje. Als het even meezit hopen we met name de nieuwe vloer nog in de zomer te realiseren."

Peel en Maas | 1998 | | pagina 9