Vredesklok moet ons waarschuwen Uw huis verkopen? NIEUW! Nu ook via Internet en de Woningcourant. Dingus wil eigen baas blijven Verkeersveiligheid in Holthees onvoldoende Oude waterput in Oirlo aangetroffen Debat over de Venrayse ruimte En toen klonk de vredes klok... Op de koffie... Rabobank 'T VENROJS LAEVE GETAEKEND Niet roken op stembureaus REINIGING VAN: ;EL EN MAAS donderdag 7 mei 1998 - Pagina 5 De vredesklok die Venray afge- en maandag kreeg aangeboden el ons niet alleen aan de vcr- rikkelijke periode achter ons her eren maar moet ons ook waar- uwen en dwingen te werken aan positieve toekomst" Met deze orden overhandigde dr. Behrens. lisier van justitie in Nordrhein- Itfalen en voorzitter van de jgsgraberfürsoï-ge in die staat jlopen maandag de Vredesklok burgemeester Waals. Het geschenk is een geste van de litse oorlogsgravenstichting die Duits kerkhof in Ysselsteyn iler beheer heeft. Een kerkhof dat Ï3 |oens Behrens ook in de toekomst 35 iet staan voor een gezamenlijke mi edzame toekomst. ro|Behrens noemde de uitnodiging I in Venray op 4 mei aanwezig te n een geste van vriendschap over grenzen heen en het vertrouwen een goede en vreedzame buur. foch schuilt er volgens Behrens keen gevaar in de huidige gene ra |ie Duitsers. Hij refereerde daarbij va n de verkiezingsuitslag in de ope litse deelstaat Sachsen-Anhalt ake iar 15% van de kiezers op ,iffl reem rechts stemde. Daarbij ging t vooral om jongeren. "In deze gen worden vooral jongeren ver- "dom op extreem rechts te stern- Iets wat de meerderheid van de itsers veroordeelt. Wij hopen en rgen er ook voor dat deze jonge- v.l.n.r. Piet Kienhuis, Jo.s Waals, ambassadeur Putt kammen Leon Dorren en dr. Behrens. ren het democratisch bewustzijn Het bezoek van de Duitsers aan een bouwsteen in het bouwwerk dat wordt bijgebracht." Venray op 4 mei noemde Behrens een vreedzaam Europa heet. ini ii Op 1 mei brengen muzikanten n Harmonie Euterpe traditio- een aubade bij o.a. de ldefstuursleden en bij burgemees- Jos Waals. Waals weet deze irdjste wel te waarderen en beloof- Dorien van der Giessen, amb- op het gemeentehuis maar vens bestuurslid van Euterpe, t hij er voor zou zorgen dat 's orgens de koffie klaar zou staan. e< zo togen de muzikanten vrijdag- rgen de Dr. Poelsstraat in en iaD ichten een aubade. Echter... geen 'Pk 'Waals te bespeuren... de gordij- Ti bleven dicht... geen koffie... n gaat er zeer voorzichtig een irdijn open en verschijnt een ouw voor het raam. Een vrouw die uwelijks gelijkenis vertoond met echtgenote van Jos Waals, k vendien was duidelijk dat ze de rrie niet echt op prijs stelde. Zo rinjigen de muzikanten teleurgesteld ee bij huisnummer 14.... bii 1 Maar Waals woont toch op 22... og die middag liet Waals bij ilerpevoorzitter Thomassen weten ei|f il hij tevergeefs met de koffie had ,n wachten. Thomssen zegde toe Euterpe volgend jaar twee keer eB ngs zou komen, om er zeker van te Geen dominante rol voor Synthese en baas in eigen tent. Dat zijn de voornaamste eisen van het Dingus-bestuur voor de perio de na de verbouwing van het jon gerencentrum. Het bestuur van Dingus gaat volgende week praten met de gemeente over het rapport dat twee bemiddelaars hebben opgesteld. Voorafgaand aan dat gesprek heeft het bestuur gisteren de vrijwilligers geïnformeerd. Synthese mag zich niet bemoeien met hel beleid van het jongerencen trum, vinden bestuur en een meer derheid van de vrijwilligers. De jon gerenwerker van Synthese moet bij Dingus zorgen voor de uitvoering van het programma, voor zover de vrijwilligers dat niet zelf kunnen. Het programma wordt door de vrij willigers opgesteld. 'Hel principe van voor en door jongeren moet gehandhaafd en gewaarborgd te worden', schrijft het bestuur in een brief aan alle vrijwilligers. Zo is het altijd geweest en zo moet het ook blijven. Bestuur en vrijwilligers van Dingus leggen de schuld voor de slechte gang van zaken in de jaren negentig en het faillissement van Dingus in 1995 voor het grootste gedeelte bij Synthese. Ook de rol van Synthese-directeur De Waal in het Dingus-bestuur en vooral diens opstappen hebben kwaad bloed gezet bij de vrijwilligers en het bestuur. Het Venray se jongerencentrum wil haar accommodatie alleen beschik baar stellen aan andere jongeren- clubs als Dingus zelf hoofdhuurder blijft en als zodanig herkenbaar. Dingus wil niet als één van de gebruikers van het pand verder gaan. De gemeente Venray wil dat de nieuwe accommodatie van Dingus ook gebruikt kan worden door jongerencentra uit de kerkdor pen als die eens een groot concert willen organiseren. Wethouder Kersten heeft het bij Dingus helemaal verbruid. Hij luis terde niet naar de jongeren en was niet bereikbaar als het nodig was. schrijft het Dingus-bestuur in een brief aan de vrijwilligers. De betrok ken ambtenaar jongerenzaken. die inmiddels vertrokken is bij de gemeente Venray. komt er niet veel beter vanaf. Het bestuur van Dingus is blij dat wethouder Driessen de portefeuille jongerenwerk van colle ga Kersten heeft overgenomen en dat er een nieuwe ambtenaar op de afdeling Welzijn zit. De gemeente stelde vorig jaar sep tember een krediet van een 7.5 ton ter beschikking van Dingus. In april van hetzelfde jaar trok het college een soortgelijk voorstel terug omdat het niet op een meerderheid in de gemeenteraad kon rekenen. Aanvankelijk dachten bestuur en vrijwilligers voor de jaarwisseling aan het verbouwen te zijn. Vanwege de vertroebelde verhoudingen tus sen Dingus en de gemeente werden twee bemiddelaars gevraagd. De planning is nu dat na de bouwvak met het werk begonnen wordt. Het jongerencentrum krijgt tijdens de verbouwing tijdelijk elders onder dak. Onder de inwoners van Holthees bestaat onvrede over de verkeersveiligheid in het dorp. Verkeersmaatregelen, die eind vorig jaar onder regie van toen nog de gemeente Vierlingsbeek zijn uitgevoerd, zijn onvoldoende en niet effectief, zo luidt de alge mene klacht. De inwoners van het dorp hebben hun ergernissen en klachten eind april telefonisch kunnen melden bij twee (aspirant-)leden van de Dorpsraad Holthees. De uitkomst van die bevindingen komen maan dag 18 mei aan de orde tijdens een vergadering van de Dorpsraad. Aansluitend gaat er een brief naar de gemeente Boxmeer, waarvan Holthees sinds I januari 1998 deel uitmaakt, waarin de Dorpsraad Holthees de verkeersveiligheid aan de orde stelt. Geert Janssen, aspi rant-lid van de Dorpsraad Holthees, heeft eenvoudig gezegd weinig goede woorden over voor de gevolgde procedure rond de uitvoe ring van het verkeersplan. "De Ook op zaterdag bent u van harte welkom tussen 10.00 - 13.00 uur op ons kantoor in Venray. beschrijving van uw te koop staande woning in onze bank. Een plek waar elke week ruim 2000 mensen komen. Uw woning wordt tevens aangeboden via Internet (www.tref.nl/peel&maas/rabobank) en de regionale Woningcourant. Dat betekent dat uw aan bieding door velen gezien wordt. En wij brengen u in contact met serieuze gegadigden. Geheel kostenloos. De Rabobank WOONWIJZER, een terechte keus! wilt uw woning verkopen, maar hoe pakt u dat an? Schakelt u de makelaar in, of juist niet? Gaat u e krant in, al of niet met een foto van uw huis? felke prijs gaat u vragen? Waar moet u verder nog an denken? Allemaal vragen, waarbij deskundig wies en hulp belangrijk zijn. Kom daarom naar de hbobank en profiteer van onze nieuwe service, de LOONWIJZER. Wij publiceren een foto en 1 verzekeringen - financiële planning - beleggen - hypotheken - lenen - sparen Venray-Oostrum tel. (0478) 530216 peelmaas@tref.nl inwoners van Holthees hebben vorig jaar tijdens een bijeenkomst met een afvaardiging van de gemeente Vierlingsbeek hun wensen omtrent het verkeersplan kunnen ventileren. Die zijn netjes meegeno men door de gemeente, maar in het uiteindelijke plan kunnen we er niets van terug vinden. Zonder rug gespraak met de inwoners, of op z'n minst de dorpsraad, is het verkeers plan vastgesteld en uitgevoerd. Oplossingen die wij hebben aange dragen, die bovendien goedkoper en effectiever waren, zijn zondermeer terzijde geschoven. Door deze gang van zaken bestaat er bij de inwoners van Holthees een soort gevoel van machteloosheid." VINGERWIJZING Janssen wil niet al te gedetailleerd ingaan op het verkeersplan en de niet gehonoreerde wensen van de bewoners. Hij geeft alleen als voor beeld de verbindingsweg vanuit Maashees richting Holthees. Daar werden twee rubberen drempels weggehaald en vervangen door een wegversmalling. Een maatregel die alleen bij veel verkeer werkt, zo stelt Janssen. "Nu rijden automobi listen met een vaart van 70 tot 80 kilometer per uur door het dorp. Dan hadden ze beter de rubberen drempels kunnen laten liggen. De nu genomen maatregel werkt in ieder geval niet effectief." De Dorpsraad Holthees beseft dat het terugdraaien van de genomen ver keersmaatregelen. een onmogelijke zaak is. Dat wordt ook niet verwacht van de gemeente Boxmeer. Het is eerder een vingerwijzing naar de toekomst. Geert Janssen: "Met het uiten van ons ongenoegen over deze vorm van communicatie willen we bereiken dat de dorpsraad in de toe komst als een volwaardige gesprekspartner wordt aangezien. Dal de lokale bevolking door de gemeente Boxmeer serieus wordt Controles Woensdag werden door de politie van de basiseenheid Venray speciale controles gehouden. Er werden elf bestuurders bekeurd omdat zij de autogordel niet om hadden. Controles werden gehouden aan de Maasheseweg, Noordsingel en Deurne.seweg. Bij controles op het door rood licht rijden werden zeven bestuur ders verbaliseerd. Bij controles op de naleving van de Visserijwet aan het Defensie kanaal, de visvijver en de Ballonzuil blèken alle vissers alles in orde te hebben. De Venrayse gemeenschap ont ving maandagmiddag symbolisch een vredesklok van de Kriegsgraberfürsorge. Symbolisch in de vorm van een klein klokje. Het origineel hing inmiddels in het carillon en zou aan het eind van de dodenherdenking plechtig moeten klinken. En inderdaad, aan het eind van de plechtigheid klonk een fraaie klok. Enkele aan wezigen bleken echter over scherpzinnige zintuigen te beschikken. De een had het klokje .in het Angelustorentje (het kleine torentje op de Grote Kerk) zien bewegen. Een ander, die wist dat het om een klok met de G3 klank ging. meende een andere toon hoogte te horen. "Dat klopt" aldus Piet Kienhuis van de Stichting Carillon. "We hebben op het allerlaatste moment een noodgreep moeten toepassen. De beiaardier was niet op tijd gearriveerd waardoor niemand het carillon kon bedienen. Op het laatste moment is daarom besloten het klokje in de Angelustoren te luiden". Er liepen overigens meer zaken rondom de Dodenherdenking niet volgens het programma. Incidentjes waar de organisatie weinig aan kon doen. Zo stond de Commissaris van de Koningin van Voorst tot Voorst op de A2 in een filé en arriveerde hij pas tegen zeven uur in Venray. Hij had inmiddels zijn krans al bij het monument neergelegd, welke aan het eind van de stille tocht weer snel vervv ijderd moest worden Leon Dórren, voorzitter van de Stichting Carillon, was vergeten dat hij een klokje in ontvangst moest nemen en kwam nog net op tijd om het kleinood van Burgemeester Waals te ontvan gen. Omdat een van de sprekers in de Grote Kerk veel minder tijd nodig had dan hij had aangege ven, was de plechtigheid daar sneller afgelopen en arriveerde de stille tocht veel te vroeg bij het oorlogsmonument. Het program ma werd daardoor aangepast maar er kon niet voorkomen worden dat er toch een pauze van ongeveer acht minuten ingelast moest wor den. Doordat het programma inliep bleek echter de krans van de Bond van Wapenbroeders er nog niet te zijn. Die arriveerde net voor acht uur en zo kwam alles uiteindelijk toch nog op zijn pootjes terecht. Guus Spelbos. namens de gemeente betrokken bij de organi satie, gaf aan dat de planning dit jaar ruimer was aangehouden omdat vorig jaar de plechtigheid in de kerk uitliep waardoor aldaar twee minuten stilte in acht werd genomen. "Omdat ook de harmo nie er niet op geteld had, buiten iets anders te spelen dan het Wilhelmus, hadden zij geen ande re bladmuziek meegenomen Volgend jaar zullen we enkele t muzieknummers als reserve Snel Betrouwbaar KLEDING (VLOER-)KLEDEN DEKENS/DEKBEDDEN (VITRAGE-) GORDIJNEN TROUWJAPONNEN ETC. KLEDINGREPARATIES i FOURNITUREN Julianasingel 3, 5802 AS Venray Tel. 0478-582025 Op de speelplaats van de peu terspeelzaal en de basisschool aan de Hoofdstraat in Oirlo is maan dagavond een oude waterput aan getroffen. Leden van de project groep Oirlo, die bezig is met de realisatie van een nieuwe speel plaats, troffen de put omstreeks 20.30 uur aan bi j het afgraven van zand. Volgens Nel van Rijswijck van de heemkundegroep Aid Oeldere gaat het mogelijk om een put van de brandweer van Oirlo zoals die mid den vorige eeuw actief was in het Venrayse kerkdorp. Naspeuringen in het Venrayse gemeente-archief dui den erop dat de brandweerput ver moedelijk voor het jaar 1850 is aan gelegd, mogelijk zelfs al in de Franse lijd. Van Rijswijck toonde grote waardering voor het feit dat de leden van de projectgroep de vondst meteen doorgaven aan de heemkun degroep. "Met de vondst van de put komt toch weereen stukje historie van het dorp boven water. Het is een aanwinst voor Oirlo." Van Rijswijck, die zich met de overige leden van de heemkundegroep inzet om het culturele erfgoed van Oirlo te bewaren, denkt er zelfs aan om op de plaats waar de put is aangetroffen een blijvende herinnering te plaat sen. "Uiteraard moeten we dit met alle betrokkenen bespreken. Maar De put die werd aangetroffen op het nieuwe speelterreintje. het zou toch prachtig zijn als een blijvend aandenken de vondst van de put markeert." Volgens Venraynaar Ron Bloemen, corre spondent van de Rijksdienst voor het Oudheidkundig Bodemonderzoek (ROB), is de waterput vervaardigd uit een losse gestapelde stenen met daarop een gemetselde stenen koepel. Met behulp van een loden buis werd het kwelwater in de grond via een pomp naar boven gezogen. De waterput kan volgens Bloemen door de brandweer zijn gebruikt, maar ook voor andere doeleinden zijn aange wend. Op de plek waar de waterput is aangetroffen, bevond zich in het verre verleden een lagere school. De vondst wordt bij hel ROB in Amersfoort in de oudheidkundige documentatie vastgelegd. Een bouwstop was volgens Bloemen niet nodig omdat de situatie ter plaatse niet bedreigend is. De water put blijft derhalve gewoon op de huidige plek liggen. Alleen wanneer de bestemming van de locatie wij zigt en er bijvoorbeeld andere (bouw)plannen komen, kan het zijn dat de waterput alsnog wordt opge graven. ln het Theehuis in het Odapark in Venray vindt op donderdag 18 juni een debat over de Venrayse ruimte plaats. Centraal thema is de Venrayse Structuurvisie zoals die op dit moment in ontwikkeling is. Gijs Frencken. hoofd van de afde ling Ruimtelijk Ordening van de gemeente Venray, belicht in een inleiding de grote lijnen van die visie. Vervolgens geven enkele vooraanstaande stedenbouwkundi gen en architecten daar hun visie op. Daartoe behoren onder andere de landschapsarchitecten Rein Geurtsen (Delft). Berdie Olthof (Utrecht) en Bert Dirrix (Eindhoven). Oorlogstuig Tijdens landbouwwerkzaamhe- den op een bouwland aan de Pelgrimslaan in Smakt kwamen twee brisantgranaten en enkele handgranaten naar boven. In afwacht van de ruiming zijn de oor- logssouveniers veilig gesteld. Inbraken in auto's In de nacht van zondag op maan dag werd door het uitsnijden van een ruit toegang verkregen tot een aan de Ellerbeeklaan in Oostrum geparkeerde auto van een 50-jarige inwoner. Uit de auto werd een scan ner ontvreemd. In de nacht van maandag op dins dag werd op dezelfde wijze toegang verkregen tot een geparkeerde auto van een 21-jarige man aan Grootdorp in Merselo. Uit de auto werd een radio-cd-speler ont vreemd. Hun opvattingen zijn tijdens een debalronde onderwerp van gesprek. Die staat onder leiding van Aart Oxenaar. coördinator van het Centrum voor Architectuur en Stedenbouwkunde Tilburg. Er wordt tegenwoordig steeds meer waarde gehecht aan de inrichting van de openbare ruimte. Met het debat wil de gemeente Venray een gelegen heid scheppen waar plannenmakers (stedenbouwkundigen en architec ten) en burgers met elkaar van gedachten kunnen wisselen. Het Debat over de Venrayse ruimte moet het denken over de Venrayse ruimte prikkelen en een vruchtbare bodem voor creatieve ideeën en oplossin gen zijn die de Venrayse ruimte nog aantrekkelijker, plezieriger en veili ger maken. Explosief gevonden Tijdens werkzaamheden op een bouwplaats op een bedrijf aan de Maasheseweg kwam maandagmor gen een nog intact zijnde mortier granaat van 30 cm lengte en een doorsnede van 8 cm naar boven. Deze werd in afwachting van de rui ming veilig gesteld. Inbraak in woning Buren ontdekten zondagmorgen dat de deur van een woning aan de Akelei openstond terwijl ze wisten dat de bewoners afwezig waren. De buren stelden de ouders van de bewoner in kennis. Die namen maatregelen zodat de deur weer werd afgesloten. Of er wat gestolen is kon nog niet worden medege deeld.

Peel en Maas | 1998 | | pagina 5